تقویت مراکز جامع سلامت راهکاری برای تحول بهداشت است

09:12 ۱۸۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 161 0
تقویت مراکز جامع سلامت راهکاری برای تحول بهداشت است

شیراز - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز رویکرد مراکز جامع سلامت را پایش و کنترل بیماری ها ذکر و اعلام کرد: مراکز جامع سلامت با پایش بیماری ها و کنترل شرایط بهداشتی گام های اصلی را برای ایجاد تحول در حوزه سلامت بر می دارند.

ایرنا

دکتر عبدالرسول همتی شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در این مراکز خدمات جامع سلامت ارائه می شود،پیگیری ارزیابی و شناسایی منطقه تحت پوشش و شناسایی جمعیت منطقه ، شناسایی و ثبت مشکلات بهداشتی منطقه تحت پوشش،نظارت بر کارگاه ها و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و شناسایی موارد غیر بهداشتی و نظارت بر کارگاه های قالیبافی و کارگاه های خانگی از وظایف این مراکز است.
وی اضافه کرد: مراکز جامع سلامت همچنین بر دفع زباله و فاضلاب خانگی و صنعتی نظارت دارند و موارد غیر بهداشتی را شناسایی می کنند ، شناسایی و معرفی افراد در معرض خطر از جمله مانند بیماری فشارخون ، دیابت ، سوء تغذیه ،چاقی
و پایش سلامت جسمی و روانی و همچنین شناسایی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت مردم و پایش سکونتگاه ها و تجمع افراد دارای رفتار پرخطر منطقه تحت پوشش از دیگر مواردی است که این مراکز بر آن نظارت دارند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: تکمیل و افتتاح 60 مرکز خدمات جامع سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شیراز تا پایان بهمن امسال صورت می گیرد و از مجموع 302 مرکز خدمات جامع سلامت که این دانشگاه متعهد به ساخت آن در فارس شده است، 160 مرکز به بهره برداری رسیده و 60 مرکز در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.
همتی گفت: طی شش ماه امسال از 38 مرکز خدمات جامع سلامت فارس بازدید شد و عملکرد آن ها مورد ارزیابی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار گرفت.
وی با ارائه آماری از وضعیت مراکز و پایگاه‌های تامین کننده سلامت در استان فارس گفت: در حوزه بهداشت، 118 پایگاه سلامت و 290 مرکز خدمات جامع سلامت راه ‌اندازی شده که 986 مراقب سلامت، 408 پزشک روستایی و یک هزار و 126 پزشک خانواده در بخش های خصوصی و غیر دولتی و یا خیریه، 90کارشناس روانشناسی بالینی، 70 کارشناس تغذیه و 192 دندانپزشک، در این مراکز فعالیت دارند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد : هر مرکز خدمات جامع سلامت، چهار پایگاه را تحت پوشش دارد که هر یک از این پایگاه ها دارای کارشناسان تغذیه، سلامت، روانشناسی بالینی، بهداشت محیط، دهان و دندان، بهداشت حرفه‌ای، ماما، واکسیناتور و دیگر موارد مرتبط با سلامت هستند.
وی گفت:با استقرار شبکه ای مراکز خدمات جامع سلامت در شهرهای بزرگ و کوچک، روستاها و توجه ویژه به حاشیه شهرها، سلامت مردم به شکل ریشه ‌ای تامین می شود.
6113 /1876


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

بازگشت به اتحادهای دوران جنگ سرد
تهران- ایرنا- رهبر کره شمالی پس از گفتگوهای بی نتیجه با رئیس جمهور آمریکا، به دنبال متحدی جدید است و تمایل دارد که با متحد خود در زمان جنگ سرد یعنی روسیه ارتباط تجاری و سیاسی نزدیکی داشته باشد، تا به آمریکا نشان دهد در عرصه بین الملل چندان تنها نیست.
88.33 درصد شرکت کنندگان مصری به اصلاح قانون اساسی آری گفتند
تهران - ایرنا - 88.33 درصد شرکت کنندگان مصری در همه پرسی به اصلاح قانون اساسی که روز شنبه گذشته (31 فروردین ماه) انجام گرفت و سه روز به طول انجامید، رای مثبت دادند.
نظامی لیبی از نقش امارات، مصر و فرانسه درکشورش پرده برداشت
تهران - ایرنا - یک مستشار نظامی وابسته به نیروهای تحت امر «خلیفه حفتر» که از حمایت دولت شرق لیبی برخوردار است، روز سه شنبه از نقش امارات، مصر و فرانسه در حمایت از نیروهای مهاجم به طرابلس؛ پایتخت دولت وفاق ملی پرده برداشت.
ظریف برای شرکت در نشست سازمان ملل وارد نیویورک شد
نیویورک- ایرنا- وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در نشست چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح، عصر سه شنبه وارد نیویورک شد.
پمپئو فعالیتش در سیا را آمیخته با 'دروغ و فریب' توصیف کرد
تهران- ایرنا- پمپئو در جمع دانشجویان دانشگاه «ای اند ام» سابقه فعالیت خود در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را آمیخته با 'دروغ و فریب' توصیف کرد.
جنگ تجاری ترامپ و اتحادیه اروپا بالا گرفت
تهران - ایرنا - «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا ، اروپا را به دلیل اعمال تعرفه بر شرکت آمریکایی ساخت موتورسیکلت «هارلی دیویدسون»، به اقدامی تلافی جویانه تهدید کرد.
حذف براداران عالمیان از رقابت های دو نفره
تهران- ایرنا- تیم دو نفره « نوشاد و نیما عالمیان» سه شنبه شب در چارچوب مسابقات مرحله یک شانزدهم نهایی تنیس روی میز دو نفره قهرمانی جهان مقابل نمایندگان هنگ کنگ مغلوب شده و از گردونه این رقابت ها کنار رفتند.
جوانان از عوامل موثر در توسعه یافتگی جامعه هستند
رشت - ایرنا - معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان گفت: جوانان از مهمترین عوامل موثر در توسعه یافتگی جامعه محسوب می شوند و لازم است از ظرفیت آنان به درستی استفاده شود.
110 ورزشکار برتر و جوان منتخب گیلان تجلیل شدند
رشت - ایرنا - طی مراسمی که عصر سه شنبه در رشت برگزار شد، از ورزشکاران برتر و جوانان منتخب استان گیلان تجلیل و تقدیر شد.
راهیابی نمایندگان دو 1500 ایران به مرحله نهایی
تهران- ایرنا- نمایندگان دو 1500 متر ایران که با موفقیت مرحله مقدماتی را پشت سرگذاشته و راهی مرحله نهایی این مسابقات شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
بهمن کشاورز درگذشت
تهران - ایرنا - بهمن کشاورز وکیل دادگستری و حقوقدان برجسته کشور صبح امروز(سه شنبه) در 75 سالگی به علت عارضه قلبی در بیمارستان مهراد تهران در گذشت.
جنبش کتاب‌بازها علیه رکود
شمارگان کتاب‌ها متاسفانه به 200 یا 300 نسخه رسیده است. البته بماند که برخی ناشران ممکن است حتی یک نسخه کتاب منتشر کنند، اما در بهترین حالت شمارگان کتاب‌ها از 500 نسخه بالاتر نخواهد رفت.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
53 پایگاه سلامت در فردیس راه اندازی شد
آگاهی از فعالیت های شوراها حق مردم است
تفکیک زباله های شهری و روستایی پردیس از مبدا اجرایی شد
سیستم نوبت دهی تلفنی بیمارستان شهدای 15 خرداد ورامین فعال شد
چابهار پایتخت مالاریا در ایران است
ایستگاه سلامت با هفت غرفه در ورامین برپا شد
تعرفه های پزشکی باید به طور واقعی تعیین شود
سومین جشنواره ورزشی بازنشستگان برگزار می شود
پشت پرده الزام پزشکان به کارتخوان
مؤلفه‌های سلامت به روایت رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد