موضوع خاشقچی موقعیت ترامپ را تضعیف کرد

16:36 ۹۶ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 164 0
موضوع خاشقچی موقعیت ترامپ را تضعیف کرد

آنکارا ـ ایرنا ـ خدیجه بریل دده اوغلو وزیر سابق اتحادیه اروپای ترکیه با انتشار مقاله ای در روزنامه استار نوشت که ناپدید شدن'جمال خاشقچی' در کنسولگری عربستان در استانبول به تضعیف موقعیت ترامپ در برابر مخالفان پیش از انتخابات میان دوره ای کنگره منجر شد.

ایرنا

به گزارش روز جمعه ایرنا، دده اوغلو در این مقاله تحت عنوان 'سیاست آمریکا می تواند تغییر کند' به تاثیرگذاری زیاد حادثه ناپدید شدن خاشقچی بر موقعیت ترامپ در داخل آمریکا و روابط این کشور با حکومت ریاض اشاره کرد ونوشت: قتل و یا ربایش جمال خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول، آن هم در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا به هیچ وجه خوشایند ترامپ نبود و موقعیت حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا را تضعیف کرد، چرا که این جناح از حاکمیت به طرفداری از حکومت آل سعود مشهور است و بر آن پافشاری می کند.
رییس دانشکده روابط بین الملل دانشگاه گالاتاسارای استانبول بیان کرد:آمریکا برای تقویت جبهه اسراییل ـ عربستان سعودی ـامارات متحده عربی و مصر، سیاست تجهیز نظامی و فروش تسلیحات به آنها را به طرق مختلف مشروع و غیر مشروع را در پیش گرفته است و امروز حادثه ناگهانی ناپدید شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان موجب بروز موانعی روانی در مسیر تقویت جبهه نامبرده در خاورمیانه شده است چرا که جناح مخالف ترامپ(حزب دمکرات)، با بهانه کردن حادثه خاشقچی، دولت کنونی را برای اتخاذ سیاست تنبیهی علیه حکومت آل سعود تحت فشار قرار داده است.
این استاد دانشگاه ترکیه اضافه کرد: دلیل انجام قتل و یا ربایش خاشقچی توسط عربستان امروز دغدغه مقامات کنونی کاخ سفید نبوده، بلکه آنها تاثیر این واقعه بر قدرت حکومت آل سعود را ارزیابی می کنند که به همین دلیل ترامپ هنوز تصمیم به چگونگی حل این بحران نگرفته است و در این راستا، مدام وزرای کابینه را به دیدار مقامات سایر کشورها اعزام می کند اما شواهد و ظواهر امر نشان می دهد که مخالفان ترامپ (دمکرات ها و نمایندگان) تصمیم خود مبنی بر تنبیه عربستان و فشار بر ترامپ به منظور تجدید روابط با این کشور را گرفته اند.
بریل دده اوغلو در بخشی از گزارش خود بیان کرد که مقامات آل سعود از برخورد تند ترامپ بسیار نگران شده واقدامات دیپلماتیک بر پایه موارد مالی را در راستای پشت نکردن ترامپ به کار بسته اند.
وی تاکید کرد: به نظر می رسد که آل سعود نیز به فشار دمکرات ها برمقامات کنونی کاخ سفید در این خصوص آگاهی یافته و پرداخت یکصد میلیون دلار در راستای تامین هزینه های واشنگتن در شمال سوریه (تجهیز نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه 'پ.ک.ک') همزمان با حضور مایک پمپئو در ریاض، حاکی از خشنود کردن ترامپ و جلب رضایت خاطر وی بوده است.
روزنامه استار چندی پیش نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان 'کمک 100 میلیون دلاری عربستان به همکاری آمریکا ـ پ.ک.ک' و با استناد به گزارش مطبوعات آمریکایی ازجمله نیویورک تایمز افزود: عربستان پیش از این وعده داده بود برای تامین هزینه بازسازی مناطقی ازسوریه که ازدست داعش خارج شده است، مبالغی در اختیار آمریکا قرار دهد که بنابر اطلاعات مندرج در رسانه های آمریکایی، همزمان با دیدار پمپئو از ریاض، یکصد میلیون دلار به حساب های متعلق به دولت آمریکا واریز شد.
روزنامه استار با استناد به گزارش مندرج در روزنامه نیویورک تایمز خاطرنشان کرد که یک مقام عالی رتبه آمریکایی مسئول در اجرای سیاست این کشور در سوریه تصادفی نبودن همزمانی کمک یکصد میلیون دلاری با سفر پمپئو را تایید کرده است.
به نوشته این رسانه نزدیک به حزب حاکم ترکیه، دولت دونالد ترامپ مدت هاست که تامین هزینه مالی حضور نیروهای آمریکایی در منطقه و به کارگیری نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) و یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) در شمال سوریه را از کشورهایی نظیر عربستان طلب می کند اما واریز یکصد میلیون دلار همزمان با ورود پمپئو به ریاض در راستای روشن شدن سرنوشت خاشقچی، بسیار مشکوک به نظر می رسد.
روزنامه استار درپایان گزارش خود نوشت: حکومت آل سعود این روزها به دلیل ناپدید شدن خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول به شدت تحت فشار افکار عمومی و واکنش های جهانی قرار دارد و گزارش های مندرج در مطبوعات غربی نشان می دهد که مقامات عربستان اقدامات وسیعی از جمله پرداخت رشوه به بعضی دولت ها در راستای مختومه شدن پرونده خاشقچی را آغاز کرده اند و به همین دلیل واریز یکصد میلیون دلار به حساب آمریکایی ها این شائبه ها را تقویت می کند.
به نوشته رییس دانشکده روابط بین الملل دانشگاه گالاتاسارای، حادثه خاشقچی و عدم توانایی جبهه اسراییل، عربستان، امارات و مصر بی گمان تغییراتی را در سیاست منطقه ای ترامپ ایجاد خواهد کرد که به احتمال زیاد تضعیف موقعیت ترامپ پیش از انتخابات میاندوره ای کنگره به دلیل حادثه خاشقچی، جرقه ای برای آغاز این تغییرات خواهد بود.
وزیر اتحادیه اروپای ترکیه در دوران نخست وزیر احمد داوود اوغلو تاکید کرد: از جمله مهمترین تغییرات احتمالی تحمیل شده به ترامپ را می توان به سیاست تغییر و اصلاح در روابط با آنکارا برشمرد که به گمان من سخت ترین این موارد خواهد بود چرا که ارتقای سطح روابط ریاض با واشنگتن طی دوران ریاست جمهوری ترامپ همزمان با تخریب روابط آمریکا با ترکیه رخ داد.
خبرگزاری آناتولی نیز دقایقی قبل اعلام کرد که بیش از 40 تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور خواستار بررسی پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی در چارچوب 'قانون ماگنیتسکی'شدند.
بنابر اعلام این رسانه، نمایندگان از ترامپ خواستند تا درصورت اثبات نقش عربستان سعودی در قضیه خاشقجی، علیه این کشور تحریم های شدید و جامع اعمال شود.
به نوشته این رسانه، در این نامه همچنین آمده است که 'دلایل و شواهد حاکی از آن است که دولت عربستان سعودی فرمان قتل و مثله کردن جمال خاشقجی را داده است و از رئیس جمهوری آمریکا می خواهیم که به این مساله هر چه سریعتر رسیدگی کند و باید دولت ترامپ به مساله قتل و شکنجه فردی که از حق آزادی بیان دفاع کرده رسیدگی کند و ما خواهان بررسی ماجرای پرونده خاشقجی در چارچوب قانون حقوق بشر ماگنیتسکی هستیم.'
رسانه های خبری ترکیه دقایقی قبل با استناد به مطالب مندرج در روزنامه نیویورک تایمز مدعی شدند که حکومت ریاض تحت فشارآمریکا، عربستان سعودی ژنرال احمد عسیری مشاور ارشد محمد بن سلمان ولیعهد این کشور را مسئول کشته شدن جمال خاشقجی اعلام خواهد کرد.
خاشقچی سردبیر سابق روزنامه الوطن وستون‌نویس واشنگتن پست در روز 10 مهر ماه پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و مقام های غیر رسمی ترکیه اعلام کردند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام های سعودی به قتل رسیده است.
هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(10 مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست.
با انتشار خبر ناپدیدشدن خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان، موجی از خشم و واکنش های تند علیه حکومت آل سعود در سراسر جهان به راه افتاد تا جایی که سران بسیاری از کشورهای غربی خواهان پاسخی شفاف از سوی ریاض شدند.
در همین ارتباط برگزاری 'کنفرانس سرمایه آینده ریاض' نیز در هاله ای از ابهام قرار گرفت به طوری که بسیاری از مدعوین مشهور از شرکت در این کنفرانس خودداری کردند و حتی 'ارنست مونیز' وزیر انرژی آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نیز چهارشنبه گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تا روشن شدن زوایای بیشتری از ماجرای ناپدید شدن و قتل احتمالی «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد برجسته عربستانی، عضویت خود در هیات مدیره پروژه مگاشهر 'نیوم' در عربستان سعودی را به حالت تعلیق در می آورد.
دادستانی کل استانبول ترکیه در اطلاعیه دیروز خود اعلام کرد: تحقیقات در زمینه سرنوشت خاشقچی با مراجعه خدیجه چنگیز (نامزد خاشقچی) به پاسگاه منطقه لونت استانبول در روز 10 مهرماه (دوم اکتبر) و ارجاع آن به دادستانی کل استانبول آغاز شد.
در این اطلاعیه با اشاره به جزئیات درخواست مجوز برای تفتیش ساختمان های دیپلماتیک عربستان سعودی در استانبول آمده است: با توجه به موقعیت دیپلماتیک این اماکن، مجوز لازم توسط وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه ترکیه از مقامات ریاض درخواست شده و اجازه لازم در روز 23 مهر (15 اکتبر) صادر شد.
بنا به این اطلاعیه، تحقیقات و بازرسی از تجهیزات، لوازم و ساختمان سرکنسولگری عربستان سعودی و محل اقامت سرکنسول عربستان ادامه دارد و در ادامه جزئیات این امر برای اطلاع افکار عمومی تشریح خواهد شد.
همچنین رسانه های ترکیه اعلام کردند که پلیس این کشور برای ادامه تحقیقات حادثه ناپدید شدن جمال خاشقچی و احتمال انتقال جنازه به سایر نقاط پس از قتل وی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول، از یک مزرعه در شهر یالووا و جنگل بلگراد استانبول بازرسی کردند.
به نوشته این رسانه، در روز ناپدید شدن خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول، 26 خودرو از این ساختمان خارج شده و پس از مدتی بازگشتند که این خودروها طی دو روز گذشته مورد تفتیش پلیس ترکیه قرار گرفتند.
بنا بر اعلام این رسانه، در روز واقعه، یک خودرو به جنگل بلگراد و یک خودرو نیز به مزرعه ای در اطراف شهر یالووا رفته که این گشت و گذار آنها برای ماموران پلیس مشکوک تلقی شده است و به همین دلیل، امروز کارآگاهان جنایی پلیس ترکیه، جنگل بلگراد و خانه ای در یک مزرعه واقع در شهر یالووا را به طور کامل مورد بررسی فنی قرار دادند.
روزنامه واشنگتن پست نیز نوشته که تصاویر ویدئویی و صدای ضبط شده ای موجود است که اثبات می کند خاشقچی پس از شکنجه، کشته شده است.
خاشقچی که پس از انتصاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت، قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شده بود.
دیروز رسانه های ترکیه ضمن معرفی پنج نفر از اتباع عربستانی به عنوان متهمان قتل خاشقچی، جزئیات بیشتری از مدارک صوتی ساعات اولیه بازداشت و قتل وی را منتشر کردند.
همه مدارک و شواهد ادعا شده در رسانه های ترکیه نشان می دهد که نزدیکان بن سلمان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود در باره بی اطلاعی از سرنوشت این روزنامه نگار کذب است.
دولت ترکیه که بررسی وضعیت خاشقچی را در اولویت کاری قرار داده، نتیجه آخرین بررسی های خود را به شکل رسمی اعلام نکرده است و مقامات این کشور روش محتاطانه ای را در اظهار نظر درباره وضعیت وی در پیش گرفته اند.
خاورم/1905/1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیروزی با ارزش مقصودلو برابر رقیب کانادایی
نماینده شطرنج ایران برابر یوگئی باریف کانادایی یک پیروزی باارزش بدست آورد.
پای‌ِ فیفا به جدال‌ عربستان و قطر باز شد!
فدراسیون جهانی فوتبال و 5 کمیته و سازمان قدرتمند دیگر نسبت به اقدام شبکه عربستانی در پخش مسابقات فوتبال واکنش نشان دادند.
بیرانوند، دروازه‌بان دو میلیون یورویی
سایت ترانسفر مارکت این بار دو میلیون یورو روی علیرضا بیرانوند قیمت گذاشته که با قیمت روز یورو می‌شود چیزی حدود 25 میلیارد تومان.
بسام الراوی؛ فریاد شادی مقابل کشورت حق تو بود!
گلزنی مدافع عراقی الاصل تیم ملی قطر موجب حذف شاگردان سرکو کاتانچ از جام ملت‌های شد.
برانکو، کنفرانس مدیریت و اسپانسری چلوکبابی!
نادره فتوره چی، مترجم و روزنامه نگار در توییتر خود، کنفرانس مدیریت با سخنرانی برانکو و اسپانسری چلوکبابی و یک دانشگاه را به طنز سیاه تشبیه کرد.
مارسلو؛ خواهان ترک رئال و انتقال به یووه
مارسلو، مدافع برزیلی و باتجربه رئال مادرید، قصد دارد در تابستان آینده راهی یوونتوس شود.
فابیو لیما در یک قدمی الهلال عربستان
باشگاه عربستانی چند روز بعد از انتقال قرضی مرد سال آسیا و مهاجم سوری به باشگاه مصری جانشین او را انتخاب کرد.
به گواه تاریخ؛ چین را ببریم، قهرمان می‌شویم!
چین برای پنجمین بار در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت ها حاضر می شود.
حمیداوی در اعتراض به پدیده از دسترس خارج شد!
مالک باشگاه پدیده شهر خودرو به دلیل عدم امضاء نهایی قرارداد خرید امتیاز از پدیده عملا پای خود را از خرید بازیکنان جدید برای تیم فوتبال پدیده شهرخودرو کنار کشید.
میناوند: ایران قهرمان هم بشود، کی‌روش باید برود!
مهرداد میناوند بازیکن سابق پرسپولیس گفت: کی روش با تیم ملی قهرمان آسیا هم بشود باید برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
پیروزی با ارزش مقصودلو برابر رقیب کانادایی
نماینده شطرنج ایران برابر یوگئی باریف کانادایی یک پیروزی باارزش بدست آورد.
ایگواین به چلسی پیوست
مهاجم آرژانتینی میلان با قراردادی قرضی به تیم فوتبال چلسی پیوست.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید