پناهی، مجیدی و محمدزاده جوایز جشنواره سلیمانیه را ربودند

17:28 ۹۴ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 322 0
پناهی، مجیدی و محمدزاده جوایز جشنواره سلیمانیه را ربودند

تهران- ایرنا- برندگان بخش‌های مختلف رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» معرفی شدند و جعفر پناهی، مجید مجیدی و نوید محمدزاده جوایز اصلی این جشنواره را از آن خود کردند.

ایرنا

به گزارش روز جمعه خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» با حضور «ملا بختیار» مسوول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیت های برجسته سیاسی اقلیم کردستان عراق، «فواد جلال» رئیس کمپانی سینمایی «مستی فیلم» و دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «محمدرضا اصلانی» رئیس هیئت داوران بخش رقابتی فیلم‌های بلند مستند، «بابکر دره‌ای» مدیر کل فرهنگ و هنر و جوانان استان سلیمانیه در تالار هنر شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار شد.
اعضای داوران بخش رقابت اصلی فیلم‌های سینمایی «سینمای جهان»، شامل «کارولین مکدونالد» رئیس هیئت داوران و کارگردان از آمریکا، «غسان عبدالله» کارگردان سوری مقیم انگلیس، «ریس گراهام» فیلمنامه‌نویس و کارگردان از مالزی، «کاظم اُز» کارگردان از کردستان ترکیه و همچنین «پریمندرا مازدومر» منتقد و نویسنده سینمایی از هند؛ برندگان بخش رقابت اصلی جشنواره را به این شرح اعلام کردند:

**جایزه ویژه هیات داوران
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم سینمایی «دزدان فروشگاه» Shoplifters به کارگردانی «هیروکازو کورئیدا» از ژاپن اهدا شد.

**بهترین فیلم
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره توسط «کیانوش عیاری» کارگردان سرشناس سینمای ایران به فیلم سینمایی «سه رُخ» به کارگردانی «جعفر پناهی» از کشور ایران اهدا شد که خانم «طاهره سعیدی» همسر این کارگردان، به نمایندگی از ایشان این جایزه را دریافت کرد.

**بهترین کارگردانی
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم سینمایی «آن سوی ابرها» به کارگردانی «مجید مجیدی» از کشور هند اهدا شد که به نمایندگی از ایشان، «سیف‌الله صمدیان» مستندساز و عکاس سرشناس ایرانی این جایزه را دریافت کرد.

**بهترین بازیگر مرد
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «نوید محمدزاده» برای بازی در فیلم سینمایی «بدون تاریخ، بدون امضاء» به کارگردانی «وحید جلیلوند» از کشور ایران اهدا شد.

**بهترین بازیگر زن
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «شونا ایجما» برای بازی در فیلم سینمایی «بد پوکی توکیو» به کارگردانی «آنشول چوهان» از کشور ژاپن اهدا شد.

**بهترین فیلمنامه
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به طور مشترک به «مارِک لِسکاک» و «مارتین شولیک» برای نوشتن فیلمنامه فیلم سینمایی «مترجم» به کارگردانی «مارتین شولیک» محصول مشترک کشورهای اسلواکی، جمهوری چک و استرالیا تقدیم شد.

**بهترین فیلمبرداری
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «آلینا دوپلانتر» برای فیلمبرداری فیلم سینمایی خورشید» به کارگردانی «مارینه فرانسین» از کشور فرانسه اهدا شد.

**جایزه خلاقیت
جایزه ویژه خلاقیت در فیلم سینمایی به فیلم بلند «گل نساء» به کارگردانی «ستار چمنی‌گل» و با فیلمنامه «ویدا صالحی» از کشور ایران اهدا شد در بخش رقابتی اصلی «سینمای جهان» جشنواره، «محمد فکوری» با فیلمبردار فیلم سینمایی «درخت گلابی وحشی» به کارگردانی «نوری بیلگه جیلان» از کشور ترکیه، کاندید دریافت جایزه بود.
در این بخش همچنین، جایزه ویژه خلاقیت در فیلم سینمایی به فیلم بلند «14 جولای» به کارگردانی «هاشم آیدمیر» از کردستان ترکیه و با مدیریت فیلمبرداری «تورج اصلانی» تقدیم شد.

** بخش رقابتی فیلم‌های انیمیشن
اعضای داوران فیلم‌های انیمیشن بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» شامل «پاولا اُرلیک» رئیس هیئت داوران و مدیرهنری جشنواره بین‌المللی فیلم «زاگرب» از کرواسی، «روانبخش صادقی» کارگردان، نویسنده و تهیه کننده انیمشن از ایران و همچنین «جیم جرمانوک» کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده از آمریکا؛ برندگان این بخش از جشنواره را به این شرح اعلام کردند:

** بهترین فیلم
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «شب تولد» به کارگردانی «فرشاد محیطی» از ایران اهدا شد.

**بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه «سینمای کُردی»
اعضای داوران فیلم‌های کوتاه بخش رقابتی «سینمای کُردی» سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که شامل «جیوتی میستری» رئیس هیئت داوران و محقق سینمایی و استاد دانشگاه از آفریقای جنوبی، «نصرت ایمروس تیشا» بازیگر از بنگلادش و نویسنده ای از چاد بودند، برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

**جایزه ویژه هیئت داوران
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «دریا موج موج می‌لرزد» The Sea Swells به کارگردانی «امیر غلامی» از کردستان ایران اهدا شد.

** بهترین فیلم کوتاه سینمای کُردی
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «تاول» Blister به کارگردانی «مرتضی شمس» از ایران اهدا شد.

** بخش رقابتی بین‌الملل فیلم‌های کوتاه
اعضای داوران فیلم‌های کوتاه بخش رقابتی بین‌الملل سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که شامل «لیندا جامپوس اُلزویسکی» رئیس هیئت داوران، تهیه کننده و مدیرهنری از آمریکا، «آکو عزیز میرزا» کارگردان سینما از اقلیم کردستان و همچنین «جان هیرنیاک» کارگردان سینما از لهستان؛ برندگان این بخش از جشنواره را به این شرح اعلام کردند:

** جایزه ویژه هیئت داوران
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «مادران لونا» به کارگردانی «آلیسیا آلبارس» از اسپانیا اهدا شد.

** بهترین فیلم کوتاه بین‌الملل
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «پسر شتر» به کارگردانی «شبنم زریاب» فیلمساز افغانستانی مقیم فرانسه اهدا شد.

**بخش رقابتی فیلم‌های مستند بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی»
اعضای داوران فیلم‌های مستند بلند بخش رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که عبارت بودند از: «محمدرضا اصلانی» ـ رئیس هیئت داوران، استاد دانشگاه و کارگردان سینما از کشور ایرانس، «گولبارا تولوموشوفا» منتقد و نویسنده سینمایی از کشور قرقیزستان و همچنین «فرانک معین» مستندساز و نویسنده، برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

** بهترین فیلم مستند سینمای کُردی
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر، توسط «محمدرضا اصلانی» رئیس هیئت داوران فیلم‌های مستند بلند بخش رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» به فیلم مستند «داده سلطنه» به کارگردانی «هادی احمدی» از کردستان ایران اهدا شد.

** بهترین فیلم مستند سینمای جهان
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم مستند «سه دوربین مخفی» محصول مشترک غرب مراکش و سوئد اهدا شد.

** اهدای جایزه توسط فاطمه معتمدآریا
دیپلم افتخار استعداد جشنواره، توسط «فاطمه معتمدآریا» بازیگر سینمای کشورمان به فیلم کوتاه «خنده و فراموشی» (پیکه‌نین و بیرچوونه‌وه) به کارگردانی «هوراز محمد» از اقلیم کردستان و فیلم کوتاه «چهره» به کارگردانی «کامران بیطاسی» از اقلیم کردستان اهدا شد.

** اکران 146 فیلم از 52 کشور جهان
سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» با مدیریت «فؤاد جلال» دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه، با ریاست «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیت‌های برجسته سیاسی اقلیم کُردستان عراق، با مدیریت هنری «دانر عمر فارس»، با مدیریت برنامه‌ریزی جشنواره «لینا رضا» و هم‌چنین به همت «نیچیروان بارزانی» نخست وزیر حکومت اقلیم کُردستان عراق، وزارت فرهنگ و هنر و جوانان حکومت اقلیم کُردستان و اداره کل فرهنگ و هنر و جوانان استان سلیمانیه برگزار شد.
این جشنواره در دو بخش مسابقه اصلی «سینمای جهان» و بخش رقابتی «سینمای کُردی»، بخش «اکران ویژه»، بخش «ویژه کودکان» به همت جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان «پری جونس» در آلمان و هم‌چنین برپایی کارگاه‌های تخصصی سینمایی و چندین نشست درباره 10 جشنواره سینمای جهان؛ در روزهای 18 تا 24 مهر ماه (10 تا 16 اکتبر 2018) در 5 سالن سینمای سلیمانیه برگزار ‌شد.
«کیانوش عیاری» کارگردان سینمای ایران، «فاطمه معتمدآریا» بازیگر سینما، «بهزاد فراهانی» بازیگر سینما، «دانر عمر فارس» مدیر هنری جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «مجید رجبی معمار» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، «کامبوزیا پرتوی» کارگردان سینمای ایران، «سیف‌الله صمدیان» مستندساز، «شعله شریعتی» داور بخش فیلمنامه جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «مهرداد اسکویی» مستندساز ایرانی نیز از دیگران حاضران این مراسم بودند.
فراهنگ**9012 ** 1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نرخ تورم دی ماه به ۲۰.۶ درصد رسید
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم سال منتهی به دی‌ماه ۹۷ به ۲۰.۶ درصد رسید، نرخ تورم نقطه به نقطه نیز به ۳۹.۶ درصد رسید.
واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است
مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت گفت: ممنوعیت واردات پوشاک ،کفش و سایرکالاهای نهایی‌حوزه صنایع نساجی و پوشاک که درشرایط حاضر ضرورتی به واردات آنها وجود ندارد، به قوت خودباقی است.
ظریف: آمریکا هنوز حقوق سیاه‌پوستان را نقض می‌کند
وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه درباره مجری‌ بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی اظهارنظر کرد و نوشت که آمریکا هنوز حقوق زنان و مردان سیاه‌پوست را نقض می‌کند.
«ترزا می» رویکرد تازه برگزیت را تشریح کرد
نخست‌وزیر انگلیس رویکرد تازه‌اش در قبال طرح خروج این کشور از اتحادیه اروپا را که به بریگزیت موسوم است، برای قانون‌گذاران انگلیسی تشریح کرد.
حمایت پمپئو و بولتون از اقدام آلمان علیه ماهان ایر
وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی آمریکا طی پیامی در توئیتر از اقدام برلین علیه خطوط هوایی ماهان ایر اعلام حمایت کرد.
کرباسچی: تعهد دادم، آزاد شدم
غلامحسین کرباسچی درباره ماجرای بازداشت خود گفت: در ارتباط با محکومیتم به یکسال حبس که از سوی دادگاه اصفهان صادر شده بود، دادسرای اصفهان به دادسرای تهران برای اجرای حکم نیابت داده بود و به همین خاطر امروز صبح دستگیرم کردند تا به اوین ببرند.
حبیبی: دشمنان چهل سال است وعده پایان انقلاب می‌دهند
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: امروز مردم مشکلات بسیاری دارند و برخی مسئولین خوب عمل نکردند و بعضا عده‌ای نیز در لباس مسئولیت خیانت کردند اما انقلاب ماندنی است.
عراقچی: اصلی‌ترین مشکل منطقه اسرائیل است
معاون سیاسی وزیر امور خارجه ریشه بحران خاورمیانه را در اشغال گری رژیم صهیونیستی دانست و گفت: اصلی ترین مشکل منطقه رژیم صهیونیستی و سیاست های غاصبانه و سرکوبگرانه آن است.
رزمایش مشترک آمریکا و انگلیس بعد از ۹ سال
نیروی دریایی آمریکا و انگلیس در اقدامی تحریک‌آمیز رزمایش دریایی مشترک در «دریای چین جنوبی» برگزار کردند.
طرح ۳ سئوال از وزیر علوم و ۲ سئوال از وزیر آموزش و پرورش
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از طرح دو سئوال از وزیر آموزش و پرورش و ۳ سئوال از وزیر علوم در نشست امروز کمیسیون مبتوعش خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرما در بورس تهران رخنه کرد
بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز بهمن ماه به سردی گرایید و با کاهش ۳۶۵۲ واحد وارد کانال ۱۶۱ هزار واحدی شد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ چهره‌ها و استایل زمستانی
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
مروری بر فیلم‌هایی که ما را به دهه ۶۰ بازگردانده‌اند
جزئیات مراسم ترحیم محب اهری در صداوسیما
مشهد در یک‌ قدمی برگزاری کامل جشنواره فیلم فجر
بهزاد فراهانی دوباره رئیس شد
اکران یک فیلم توقیفی دیگر در سینماها
65 پوستر به جشنواره تئاتر فجر راه یافت
شیرازی‌ها هم میزبان جشنواره فیلم فجر شدند
بهزاد فراهانی رئیس هیات مدیره انجمن بازیگران ماند
درخشش دوفیلم با موضوع مقاومت فلسطین درجشنواره‌های بین‌المللی
تولیدات رسانه ای چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در بوشهر رونمایی شد