پناهی، مجیدی و محمدزاده جوایز جشنواره سلیمانیه را ربودند

17:28 ۲۷ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 282 0
پناهی، مجیدی و محمدزاده جوایز جشنواره سلیمانیه را ربودند

تهران- ایرنا- برندگان بخش‌های مختلف رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» معرفی شدند و جعفر پناهی، مجید مجیدی و نوید محمدزاده جوایز اصلی این جشنواره را از آن خود کردند.

ایرنا

به گزارش روز جمعه خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» با حضور «ملا بختیار» مسوول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیت های برجسته سیاسی اقلیم کردستان عراق، «فواد جلال» رئیس کمپانی سینمایی «مستی فیلم» و دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «محمدرضا اصلانی» رئیس هیئت داوران بخش رقابتی فیلم‌های بلند مستند، «بابکر دره‌ای» مدیر کل فرهنگ و هنر و جوانان استان سلیمانیه در تالار هنر شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار شد.
اعضای داوران بخش رقابت اصلی فیلم‌های سینمایی «سینمای جهان»، شامل «کارولین مکدونالد» رئیس هیئت داوران و کارگردان از آمریکا، «غسان عبدالله» کارگردان سوری مقیم انگلیس، «ریس گراهام» فیلمنامه‌نویس و کارگردان از مالزی، «کاظم اُز» کارگردان از کردستان ترکیه و همچنین «پریمندرا مازدومر» منتقد و نویسنده سینمایی از هند؛ برندگان بخش رقابت اصلی جشنواره را به این شرح اعلام کردند:

**جایزه ویژه هیات داوران
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم سینمایی «دزدان فروشگاه» Shoplifters به کارگردانی «هیروکازو کورئیدا» از ژاپن اهدا شد.

**بهترین فیلم
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره توسط «کیانوش عیاری» کارگردان سرشناس سینمای ایران به فیلم سینمایی «سه رُخ» به کارگردانی «جعفر پناهی» از کشور ایران اهدا شد که خانم «طاهره سعیدی» همسر این کارگردان، به نمایندگی از ایشان این جایزه را دریافت کرد.

**بهترین کارگردانی
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم سینمایی «آن سوی ابرها» به کارگردانی «مجید مجیدی» از کشور هند اهدا شد که به نمایندگی از ایشان، «سیف‌الله صمدیان» مستندساز و عکاس سرشناس ایرانی این جایزه را دریافت کرد.

**بهترین بازیگر مرد
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «نوید محمدزاده» برای بازی در فیلم سینمایی «بدون تاریخ، بدون امضاء» به کارگردانی «وحید جلیلوند» از کشور ایران اهدا شد.

**بهترین بازیگر زن
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «شونا ایجما» برای بازی در فیلم سینمایی «بد پوکی توکیو» به کارگردانی «آنشول چوهان» از کشور ژاپن اهدا شد.

**بهترین فیلمنامه
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به طور مشترک به «مارِک لِسکاک» و «مارتین شولیک» برای نوشتن فیلمنامه فیلم سینمایی «مترجم» به کارگردانی «مارتین شولیک» محصول مشترک کشورهای اسلواکی، جمهوری چک و استرالیا تقدیم شد.

**بهترین فیلمبرداری
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «آلینا دوپلانتر» برای فیلمبرداری فیلم سینمایی خورشید» به کارگردانی «مارینه فرانسین» از کشور فرانسه اهدا شد.

**جایزه خلاقیت
جایزه ویژه خلاقیت در فیلم سینمایی به فیلم بلند «گل نساء» به کارگردانی «ستار چمنی‌گل» و با فیلمنامه «ویدا صالحی» از کشور ایران اهدا شد در بخش رقابتی اصلی «سینمای جهان» جشنواره، «محمد فکوری» با فیلمبردار فیلم سینمایی «درخت گلابی وحشی» به کارگردانی «نوری بیلگه جیلان» از کشور ترکیه، کاندید دریافت جایزه بود.
در این بخش همچنین، جایزه ویژه خلاقیت در فیلم سینمایی به فیلم بلند «14 جولای» به کارگردانی «هاشم آیدمیر» از کردستان ترکیه و با مدیریت فیلمبرداری «تورج اصلانی» تقدیم شد.

** بخش رقابتی فیلم‌های انیمیشن
اعضای داوران فیلم‌های انیمیشن بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» شامل «پاولا اُرلیک» رئیس هیئت داوران و مدیرهنری جشنواره بین‌المللی فیلم «زاگرب» از کرواسی، «روانبخش صادقی» کارگردان، نویسنده و تهیه کننده انیمشن از ایران و همچنین «جیم جرمانوک» کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده از آمریکا؛ برندگان این بخش از جشنواره را به این شرح اعلام کردند:

** بهترین فیلم
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «شب تولد» به کارگردانی «فرشاد محیطی» از ایران اهدا شد.

**بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه «سینمای کُردی»
اعضای داوران فیلم‌های کوتاه بخش رقابتی «سینمای کُردی» سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که شامل «جیوتی میستری» رئیس هیئت داوران و محقق سینمایی و استاد دانشگاه از آفریقای جنوبی، «نصرت ایمروس تیشا» بازیگر از بنگلادش و نویسنده ای از چاد بودند، برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

**جایزه ویژه هیئت داوران
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «دریا موج موج می‌لرزد» The Sea Swells به کارگردانی «امیر غلامی» از کردستان ایران اهدا شد.

** بهترین فیلم کوتاه سینمای کُردی
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «تاول» Blister به کارگردانی «مرتضی شمس» از ایران اهدا شد.

** بخش رقابتی بین‌الملل فیلم‌های کوتاه
اعضای داوران فیلم‌های کوتاه بخش رقابتی بین‌الملل سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که شامل «لیندا جامپوس اُلزویسکی» رئیس هیئت داوران، تهیه کننده و مدیرهنری از آمریکا، «آکو عزیز میرزا» کارگردان سینما از اقلیم کردستان و همچنین «جان هیرنیاک» کارگردان سینما از لهستان؛ برندگان این بخش از جشنواره را به این شرح اعلام کردند:

** جایزه ویژه هیئت داوران
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «مادران لونا» به کارگردانی «آلیسیا آلبارس» از اسپانیا اهدا شد.

** بهترین فیلم کوتاه بین‌الملل
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «پسر شتر» به کارگردانی «شبنم زریاب» فیلمساز افغانستانی مقیم فرانسه اهدا شد.

**بخش رقابتی فیلم‌های مستند بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی»
اعضای داوران فیلم‌های مستند بلند بخش رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که عبارت بودند از: «محمدرضا اصلانی» ـ رئیس هیئت داوران، استاد دانشگاه و کارگردان سینما از کشور ایرانس، «گولبارا تولوموشوفا» منتقد و نویسنده سینمایی از کشور قرقیزستان و همچنین «فرانک معین» مستندساز و نویسنده، برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

** بهترین فیلم مستند سینمای کُردی
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر، توسط «محمدرضا اصلانی» رئیس هیئت داوران فیلم‌های مستند بلند بخش رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» به فیلم مستند «داده سلطنه» به کارگردانی «هادی احمدی» از کردستان ایران اهدا شد.

** بهترین فیلم مستند سینمای جهان
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم مستند «سه دوربین مخفی» محصول مشترک غرب مراکش و سوئد اهدا شد.

** اهدای جایزه توسط فاطمه معتمدآریا
دیپلم افتخار استعداد جشنواره، توسط «فاطمه معتمدآریا» بازیگر سینمای کشورمان به فیلم کوتاه «خنده و فراموشی» (پیکه‌نین و بیرچوونه‌وه) به کارگردانی «هوراز محمد» از اقلیم کردستان و فیلم کوتاه «چهره» به کارگردانی «کامران بیطاسی» از اقلیم کردستان اهدا شد.

** اکران 146 فیلم از 52 کشور جهان
سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» با مدیریت «فؤاد جلال» دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه، با ریاست «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیت‌های برجسته سیاسی اقلیم کُردستان عراق، با مدیریت هنری «دانر عمر فارس»، با مدیریت برنامه‌ریزی جشنواره «لینا رضا» و هم‌چنین به همت «نیچیروان بارزانی» نخست وزیر حکومت اقلیم کُردستان عراق، وزارت فرهنگ و هنر و جوانان حکومت اقلیم کُردستان و اداره کل فرهنگ و هنر و جوانان استان سلیمانیه برگزار شد.
این جشنواره در دو بخش مسابقه اصلی «سینمای جهان» و بخش رقابتی «سینمای کُردی»، بخش «اکران ویژه»، بخش «ویژه کودکان» به همت جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان «پری جونس» در آلمان و هم‌چنین برپایی کارگاه‌های تخصصی سینمایی و چندین نشست درباره 10 جشنواره سینمای جهان؛ در روزهای 18 تا 24 مهر ماه (10 تا 16 اکتبر 2018) در 5 سالن سینمای سلیمانیه برگزار ‌شد.
«کیانوش عیاری» کارگردان سینمای ایران، «فاطمه معتمدآریا» بازیگر سینما، «بهزاد فراهانی» بازیگر سینما، «دانر عمر فارس» مدیر هنری جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «مجید رجبی معمار» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، «کامبوزیا پرتوی» کارگردان سینمای ایران، «سیف‌الله صمدیان» مستندساز، «شعله شریعتی» داور بخش فیلمنامه جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «مهرداد اسکویی» مستندساز ایرانی نیز از دیگران حاضران این مراسم بودند.
فراهنگ**9012 ** 1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

روسیه میزبان والیبال قهرمانی جهان ۲۰۲۲ شد
میزبانان رقابت‌های جهانی پیش‌روی والیبال در جریان نشست فدراسیون جهانی مشخص شدند.
پیروزی قاطع پتروشیمی مقابل رعد
در آخرین بازی از هفته چهارم لیگ برتر بسکتبال، تیم پگاه ایران مقابل شهرداری گرگان تن به شکست داد.
۵ آزادکار ایران رقبایشان را شناختند
نمایندگان ایران در پنج وزن نخست رقابت های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان در بخارست رومانی حریفان خود را شناختند.
ادامه قهر کی‌روش با مردم و رسانه‌ها
کارلوس کی‌روش همچنان به قهر خود با مردم و رسانه‌ها ادامه می‌دهد و این در شرایطی است که فدراسیون فوتبال هم واکنشی به این موضوع نشان نمی‌دهد.
نرسیدن توپ طلا به مودریچ، بی‌عدالتی است
داوور شوکر، رئیس فدراسیون فوتبال کرواسی، مودریچ را شایسته دریافت توپ طلا می داند.
تمرین بازیکنان ذخیره تیم ملی در آزادی
با تصمیم سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، بازیکنان ذخیره و نفراتی که مقابل ترینیداد و توباگو به میدان نرفتند، به تمرین پرداختند.
شفر: صحبتی درباره بازگشت نورافکن نداشتم
سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: صحبتی درباره بازگشت نورافکن به استقلال نداشتم.
گرت بیل نزدیک به مسی و رونالدو است
کریستن اریکسن، هافبک خلاق تیم ملی دانمارک به ستایش از عملکرد گرت بیل پرداخت.
دنیس لارنز: برای پیروزی به ایران آمده بودیم
سرمربی تیم فوتبال ترینیداد و توباگو با بیان اینکه برای پیروزی به زمین آمده بودند، گفت: با توجه به خستگی نمایش خوبی داشتیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است
اصفهان – ایرنا – استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: اعتماد به رهبری، انجام و ظیفه و توسل به اهل بیت (ع) سه وظیفه مهم امروز و لازمه دفاع از اسلام و هدایتگری در نیروهای مسلح است.
پایان رویای شیرین پرسپولیس در آزادی
تهران- ایرنا- خبرگزاری فرانسه با بازتاب شکست پرسپولیس ایران مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن در مجموع دیدارهای رفت و برگشت در فینال لیگ قهرمانان آسیا، ثبت نتیجه 2-0 در اسکوربورد «ورزشگا مملو از تماشاگر» آزادی تهران را پایان رویای شیرین پرسپولیس عنوان کرد.
واکنش متفاوت مدیران به شایعات در صداوسیما
تهران- ایرناپلاس- در حالی که معاون توسعه و فناوری رسانه صداوسیما از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این معاونت خبر می‌دهد، روابط عمومی سازمان از توضیح درباره استثنا شدن برخی مدیران معاونت سیاسی صداوسیما خودداری می‌کند.
روایت خواندنی شیطان و طناب شیخ مرتضی انصاری
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی از شیطان و طناب شیخ مرتضی انصاری را نقل کرده اند، که در ادامه می خوانید.
توضیحات پلیس در خصوص انتشار کلیپ درگیری چند جوان با یک طلبه+ جزئیات
سرهنگ حسین دهقان پور درخصوص انتشار کلیپی مبنی بر درگیری چند جوان با یک طلبه در فضای مجازی توضیحاتی ارائه کرد.
فرستنده اف ام 6 برنامه ای در سرایان افتتاح شد
خانه عروسک اجراخوانی می‌شود
جشنواره بین المللی فیلم رشد فردا آغاز می شود
هیچ بازیگری جای مجریان تلویزیون را تنگ نمی کنند
«ترومای سرخ» روایتی موبایلی از عشق و زندگی
یادمان پدر تئاترکودک برگزار شد
مراسم جشن 100 سالگی تئاتر کودک و نوجوان در شهرری برگزار شد
30 آبان ماه سوت پایان نمایش های بسیاری به صدا درمی آید
محراب آرامش به جشنواره بین المللی فیلم اسپانیا راه یافت
فلاش‌بک به «جبار باغچه‌بان» در یک روز بارانی