پناهی، مجیدی و محمدزاده جوایز جشنواره سلیمانیه را ربودند

17:28 ۱۸۳ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 360 0
پناهی، مجیدی و محمدزاده جوایز جشنواره سلیمانیه را ربودند

تهران- ایرنا- برندگان بخش‌های مختلف رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» معرفی شدند و جعفر پناهی، مجید مجیدی و نوید محمدزاده جوایز اصلی این جشنواره را از آن خود کردند.

ایرنا

به گزارش روز جمعه خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» با حضور «ملا بختیار» مسوول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیت های برجسته سیاسی اقلیم کردستان عراق، «فواد جلال» رئیس کمپانی سینمایی «مستی فیلم» و دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «محمدرضا اصلانی» رئیس هیئت داوران بخش رقابتی فیلم‌های بلند مستند، «بابکر دره‌ای» مدیر کل فرهنگ و هنر و جوانان استان سلیمانیه در تالار هنر شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار شد.
اعضای داوران بخش رقابت اصلی فیلم‌های سینمایی «سینمای جهان»، شامل «کارولین مکدونالد» رئیس هیئت داوران و کارگردان از آمریکا، «غسان عبدالله» کارگردان سوری مقیم انگلیس، «ریس گراهام» فیلمنامه‌نویس و کارگردان از مالزی، «کاظم اُز» کارگردان از کردستان ترکیه و همچنین «پریمندرا مازدومر» منتقد و نویسنده سینمایی از هند؛ برندگان بخش رقابت اصلی جشنواره را به این شرح اعلام کردند:

**جایزه ویژه هیات داوران
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم سینمایی «دزدان فروشگاه» Shoplifters به کارگردانی «هیروکازو کورئیدا» از ژاپن اهدا شد.

**بهترین فیلم
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره توسط «کیانوش عیاری» کارگردان سرشناس سینمای ایران به فیلم سینمایی «سه رُخ» به کارگردانی «جعفر پناهی» از کشور ایران اهدا شد که خانم «طاهره سعیدی» همسر این کارگردان، به نمایندگی از ایشان این جایزه را دریافت کرد.

**بهترین کارگردانی
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم سینمایی «آن سوی ابرها» به کارگردانی «مجید مجیدی» از کشور هند اهدا شد که به نمایندگی از ایشان، «سیف‌الله صمدیان» مستندساز و عکاس سرشناس ایرانی این جایزه را دریافت کرد.

**بهترین بازیگر مرد
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «نوید محمدزاده» برای بازی در فیلم سینمایی «بدون تاریخ، بدون امضاء» به کارگردانی «وحید جلیلوند» از کشور ایران اهدا شد.

**بهترین بازیگر زن
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «شونا ایجما» برای بازی در فیلم سینمایی «بد پوکی توکیو» به کارگردانی «آنشول چوهان» از کشور ژاپن اهدا شد.

**بهترین فیلمنامه
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به طور مشترک به «مارِک لِسکاک» و «مارتین شولیک» برای نوشتن فیلمنامه فیلم سینمایی «مترجم» به کارگردانی «مارتین شولیک» محصول مشترک کشورهای اسلواکی، جمهوری چک و استرالیا تقدیم شد.

**بهترین فیلمبرداری
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «آلینا دوپلانتر» برای فیلمبرداری فیلم سینمایی خورشید» به کارگردانی «مارینه فرانسین» از کشور فرانسه اهدا شد.

**جایزه خلاقیت
جایزه ویژه خلاقیت در فیلم سینمایی به فیلم بلند «گل نساء» به کارگردانی «ستار چمنی‌گل» و با فیلمنامه «ویدا صالحی» از کشور ایران اهدا شد در بخش رقابتی اصلی «سینمای جهان» جشنواره، «محمد فکوری» با فیلمبردار فیلم سینمایی «درخت گلابی وحشی» به کارگردانی «نوری بیلگه جیلان» از کشور ترکیه، کاندید دریافت جایزه بود.
در این بخش همچنین، جایزه ویژه خلاقیت در فیلم سینمایی به فیلم بلند «14 جولای» به کارگردانی «هاشم آیدمیر» از کردستان ترکیه و با مدیریت فیلمبرداری «تورج اصلانی» تقدیم شد.

** بخش رقابتی فیلم‌های انیمیشن
اعضای داوران فیلم‌های انیمیشن بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» شامل «پاولا اُرلیک» رئیس هیئت داوران و مدیرهنری جشنواره بین‌المللی فیلم «زاگرب» از کرواسی، «روانبخش صادقی» کارگردان، نویسنده و تهیه کننده انیمشن از ایران و همچنین «جیم جرمانوک» کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده از آمریکا؛ برندگان این بخش از جشنواره را به این شرح اعلام کردند:

** بهترین فیلم
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «شب تولد» به کارگردانی «فرشاد محیطی» از ایران اهدا شد.

**بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه «سینمای کُردی»
اعضای داوران فیلم‌های کوتاه بخش رقابتی «سینمای کُردی» سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که شامل «جیوتی میستری» رئیس هیئت داوران و محقق سینمایی و استاد دانشگاه از آفریقای جنوبی، «نصرت ایمروس تیشا» بازیگر از بنگلادش و نویسنده ای از چاد بودند، برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

**جایزه ویژه هیئت داوران
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «دریا موج موج می‌لرزد» The Sea Swells به کارگردانی «امیر غلامی» از کردستان ایران اهدا شد.

** بهترین فیلم کوتاه سینمای کُردی
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «تاول» Blister به کارگردانی «مرتضی شمس» از ایران اهدا شد.

** بخش رقابتی بین‌الملل فیلم‌های کوتاه
اعضای داوران فیلم‌های کوتاه بخش رقابتی بین‌الملل سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که شامل «لیندا جامپوس اُلزویسکی» رئیس هیئت داوران، تهیه کننده و مدیرهنری از آمریکا، «آکو عزیز میرزا» کارگردان سینما از اقلیم کردستان و همچنین «جان هیرنیاک» کارگردان سینما از لهستان؛ برندگان این بخش از جشنواره را به این شرح اعلام کردند:

** جایزه ویژه هیئت داوران
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «مادران لونا» به کارگردانی «آلیسیا آلبارس» از اسپانیا اهدا شد.

** بهترین فیلم کوتاه بین‌الملل
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «پسر شتر» به کارگردانی «شبنم زریاب» فیلمساز افغانستانی مقیم فرانسه اهدا شد.

**بخش رقابتی فیلم‌های مستند بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی»
اعضای داوران فیلم‌های مستند بلند بخش رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که عبارت بودند از: «محمدرضا اصلانی» ـ رئیس هیئت داوران، استاد دانشگاه و کارگردان سینما از کشور ایرانس، «گولبارا تولوموشوفا» منتقد و نویسنده سینمایی از کشور قرقیزستان و همچنین «فرانک معین» مستندساز و نویسنده، برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

** بهترین فیلم مستند سینمای کُردی
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر، توسط «محمدرضا اصلانی» رئیس هیئت داوران فیلم‌های مستند بلند بخش رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» به فیلم مستند «داده سلطنه» به کارگردانی «هادی احمدی» از کردستان ایران اهدا شد.

** بهترین فیلم مستند سینمای جهان
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم مستند «سه دوربین مخفی» محصول مشترک غرب مراکش و سوئد اهدا شد.

** اهدای جایزه توسط فاطمه معتمدآریا
دیپلم افتخار استعداد جشنواره، توسط «فاطمه معتمدآریا» بازیگر سینمای کشورمان به فیلم کوتاه «خنده و فراموشی» (پیکه‌نین و بیرچوونه‌وه) به کارگردانی «هوراز محمد» از اقلیم کردستان و فیلم کوتاه «چهره» به کارگردانی «کامران بیطاسی» از اقلیم کردستان اهدا شد.

** اکران 146 فیلم از 52 کشور جهان
سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» با مدیریت «فؤاد جلال» دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه، با ریاست «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیت‌های برجسته سیاسی اقلیم کُردستان عراق، با مدیریت هنری «دانر عمر فارس»، با مدیریت برنامه‌ریزی جشنواره «لینا رضا» و هم‌چنین به همت «نیچیروان بارزانی» نخست وزیر حکومت اقلیم کُردستان عراق، وزارت فرهنگ و هنر و جوانان حکومت اقلیم کُردستان و اداره کل فرهنگ و هنر و جوانان استان سلیمانیه برگزار شد.
این جشنواره در دو بخش مسابقه اصلی «سینمای جهان» و بخش رقابتی «سینمای کُردی»، بخش «اکران ویژه»، بخش «ویژه کودکان» به همت جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان «پری جونس» در آلمان و هم‌چنین برپایی کارگاه‌های تخصصی سینمایی و چندین نشست درباره 10 جشنواره سینمای جهان؛ در روزهای 18 تا 24 مهر ماه (10 تا 16 اکتبر 2018) در 5 سالن سینمای سلیمانیه برگزار ‌شد.
«کیانوش عیاری» کارگردان سینمای ایران، «فاطمه معتمدآریا» بازیگر سینما، «بهزاد فراهانی» بازیگر سینما، «دانر عمر فارس» مدیر هنری جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «مجید رجبی معمار» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، «کامبوزیا پرتوی» کارگردان سینمای ایران، «سیف‌الله صمدیان» مستندساز، «شعله شریعتی» داور بخش فیلمنامه جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «مهرداد اسکویی» مستندساز ایرانی نیز از دیگران حاضران این مراسم بودند.
فراهنگ**9012 ** 1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

رییس جمهوری خوزستان را به قصد تهران ترک کرد
اهواز – ایرنا- رییس جمهوری که روز شنبه برای بررسی وضعیت سیلاب و حضور در شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان به این استان آمده بود، دقایقی پیش این شهر را به مقصد تهران ترک کرد.
یک میلیون و 60 هزار گردشگر وارد  استان مرکزی شدند
اراک - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: یک میلیون و 60 هزار گردشگر در طرح نوروزی امسال به این استان وارد شدند.
محور کوهستانی جواهرده رامسر موقتا بازگشایی شد
نوشهر - ایرنا - محور کوهستانی جواهرده شهرستان رامسر که عصر امروز به دلیل بارش شدید باران و رانش کوه بسته شده بود موقتا در یک مسیر بازگشایی شد.
بالگرد حامل استاندار ایلام مجبور به فرود اضطراری شد
ایلام - ایرنا - بالگرد حامل استاندار ایلام عصر شنبه در محدوده شهرستان ابدانان به علت نقص فنی مجبور به فرود اضطراری شد.
دل های بی قرار برای تعجیل در ظهور منجی
کرج - ایرنا - نیمه شعبان آمد، دل ها بی قرارو نگاه ها به آسمان است، شور و شادی در همه جا موج می زند و تمنای دیدار منجی در عمق وجود عاشقان را می توان فهمید.
شهرداری بندرعباس در خانه بازی را به دریانوردان بوشهر واگذار کرد
بندرعباس- ایرنا- تیم فوتبال ساحلی شهرداری بندرعباس در دیداری خانگی در برابر تیم دریانوردان بوشهر با نتیجه دو بر یک شکست خورد.
چهار دختر در رودخانه کهیر کنارک غرق شدند
زاهدان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: چهار دختر بین 14 تا 17 سال سن عصر امروز (شنبه) در رودخانه کهیر کنارک غرق شدند.
ساده زیستی اصل مهم در زندگی روحانیت است
قم - ایرنا - آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، ساده زیستی را یک اصل مهم در زندگی روحانیت دانست و گفت: هرچند امروز طلاب و روحانیان در تنگنا و شرایط سخت اقتصادی و معیشتی هستند، اما باید به سیره، روش و منش علمای سلف توجه کنند که در چه شرایطی تحصیل می کردند.
گلستان سرد و دریای خزر متلاطم می شود
گرگان - ایرنا - در پی آغاز بارش مجدد در گلستان؛ هواشناسی هشدار داد که سامانه سرد بارشی به تدریج از روز دوشنبه هفته جاری در استان تقویت شده و متعاقب آن مردم شاهد ریزش برف در منطقه و مواج شدن دریای خزر خواهند بود.
قم در شب میلاد امام زمان(عج) غرق در نور و سرور است
قم - ایرنا - شهر مقدس قم و مسجد جمکران همزمان با شب نیمه شعبان، میلاد خجسته منجی عالم بشریت، حضرت مهدی موعود(عج) با حضور خیل عظیمی از مشتاقان مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) غرق در جشن و نور و سرور شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: مصباح اسکویی مرد اخلاق و قانون بود
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اسماعیل مصباح اسکویی عضو چندین دوره از هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، مرد اخلاق و قانون بود، گفت: مراسم تدفین این وکیل دادگستری فردا ( یکشنبه) در شهر تبریز برگزار می‌شود.
2 کرامت حضرت علی اکبر(ع) که از آن بی خبرید
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره کرامت حضرت علی اکبر(ع) را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
باران 8 ساله در شهر مهاجران شازند ناپدید شد
اراک- ایرنا- فرمانده انتظامی شهرستان شازند گفت: «باران شیخی» دانش آموز هشت ساله کلاس دوم روز شنبه 24 فروردین ماه جاری بعد از خروج خانه در شهرک مهاجران شازند از توابع استان مرکزی در راه مدرسه مفقود شد.
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم به بهره‌برداری رسید
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم با حضور رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افتتاح شد.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
سینماگران من را بپسندند، در سازمان سینمایی می ما‌نم
سانس اضافه «جاده‌های سرد» و کارگاه سینماگر ایتالیایی
حسین انتظامی: جمع‌بندی نهایی ‌مان را درباره‌ی فجر جهانی اعلام می‌کنیم
دنیرو: ترامپ یک گانگستر فریبکار است
بازی اورنگ ها: روایتی پرمخاطب از سیاست و تزویر
داستان گویی مهم‌ترین خصوصیت سینمای ایران است
یادبودی برای محمد مطیع در ˮسنگلجˮ - «تقلید نمی‌کرد»
دیدار رئیس سازمان تلویزیون ملی اندونزی با حسین انتظامی
عزم تئاتری ها برای ترسیم افق روشن پیش روی انجمن هنرهای نمایشی
12 ماه بالندگی فرهنگی و هنری در مهاباد