گشایش هزارمین موزه کشور را تا پایان دولت جشن می گیریم

16:59 ۱۸۲ روز پیش ایرنا 174 0
گشایش هزارمین موزه کشور را تا پایان دولت جشن می گیریم

تهران- ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: شمار موزه های کشور از 450 موزه در آغاز دولت تدبیر و امید، با ساخت 200 موزه جدید در کمتر از 6 سال به 650 موزه رسیده و تا پایان دولت، گشایش هزارمین موزه را جشن خواهیم گرفت.

ایرنا

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان در مراسم پایانی چهل و یکمین سمپوزیوم ایکوفوم (کمیته جهانی موزه شناسی) در تالار اجتماعات موزه اسلامی اظهار داشت: بازدید از موزه ها رشد بی سابقه ای داشته به گونه ای که در موزه ملی ایران در ایام نوروز به طور متوسط 14 هزارنفر بازدیدکننده داشتیم که نشان می دهد دیدن موزه در سبد فرهنگی خانوارها قرار گرفته است.
وی افزود: همچنین ارایه بلیت الکترونیک و خدمات نرم افزاری و برگزاری نمایشگاه های مشترک با موزه های دیگر کشورها از مهمترین اقدامات در حوزه موزه ها در این دولت است.
مونسان گفت: موزه ها اهمیت بسیاری برای ساختن آینده دارند.
او ادامه داد: موزه ها نشان می دهند که هویت فرهنگی ملت ها چگونه شکل گرفته است و آنها ابعاد چگونگی زندگی مردم و اقوام جهان را به معرض نمایش می گذارند.
وی تصریح کرد: وجه مشترک موزه ها روایت مسیر فرهنگی جامعه است.
مونسان تاکید کرد: یکی از مولفه های مهم موزه ها امروز کارکرد گردشگری آنها است.
وی یادآور شد: موزه ها همچون اماکن مذهبی مورد بازدید و احترام مردم هستند و در کشور ما هم بخش زیادی از موضوعات محتوایی موزه ها را موضوعات مذهبی و قدسی تشکیل می دهند و این حس معنوی دیدار اشیای تاریخی خود نوعی تقدس است.

** موزه ها نباید اجازه دهند تقدس کور مانع پیشرفت شود
مدیر کل موزه ها و اموال منقول تاریخی کشور نیز در این مراسم گفت: در کشور ما همواره تقابلی بین نگاه واقع گرایانه عالمانه به موضوعات و نگاه تقدس مابانه وجود داشته و جای مباحث علمی در این باره خالی بوده است.
محمدرضا کارگر افزود: همواره عده ای با پاشیدن رنگ تقدس به همه چیز تلاش می کنند به خواسته های نابجا و منافع خود برسند اما موزه ها باید با جایگزین کردن نگاه تاریخی و علم محور با تقدس شکنی دروغین مبارزه و جامعه را آگاه کنند.
وی ادامه داد: مرز این تقدس شکنی مرز باریکی است و همه جوامع خطوط قرمزی به عنوان مقدسات دارند بنابراین موزه ها باید عالمانه با این موضوع برخورد کنند.
کارگر تاکید کرد: بسیاری از مقدسات وقتی مورد تحلیل تاریخی و پژوهش علمی قرار می گیرند دیگر مقدس نیستند و نسل جدید تلاش می کند تا نسبت به قداست ها نگاه واقع گرایانه داشته باشد.
مدیر کل موزه های کشور تصریح کرد: وقتی تقدس گرایی مانع رشد و توسعه یک جامعه باشد و آن جامعه را به گذشته خود فرو برد، غلط است.
وی گفت: هرجا تقدس گرایی مانعی برای پیمودن مرزهای دانایی و دستاوردهای علمی شود، موزه ها باید وارد شوند و با جایگزین کردن نگاه علمی زمینه های رشد جامعه را فراهم کنند.
کارگر یادآورشد: بسباری از موضوعاتی که روزگاری در جوامع شان قدسی داشته امروز با آگاهی های مردم و پیشرفت های علمی دیگر به زیر کشیده شده است و این رسالت موزه هاست که آگاهی های مردم را بالا ببرند.

رییس کمیته جهانی موزه شناسی (ایکوفوم) نیز طی سخنانی گفت: ارتباط موزه و تقدس موضوعی است که باید دهه ها درباره آن تحقیق کرد.
فرانسوا مرس افزود: برای هر شی می شود یک وجه قدسی تعریف کرد برای این امر باید به انرژی نهفته در ذات اشیا توجه کرد و شاید بشود یکروز علم به جایی برسد که انرژی قدسی اشیا را هم درجه بندی کرد.

** ایران سرزمین پیوند مذاهب است
معاون میراث فرهنگی کشور نیز تاکید کرد: موضوع تقدس موضوع پیچیده ای است که نیاز به مباحثه و بررسی فراوان دارد.
محمد حسن طالبیان تصریح کرد: اشیا در زادگاه خود از تقدس بیشتری برخوردارند و مخاطب در موزه های دورتر از زادگاه آن شی ارتباط کمتری با آن شی برقرار می کند.
وی افزود: ما احتیاج داریم در سطوح محلی، ملی و جهانی باهم گفت و گو کنیم و امروزه بدون مشارکت مردم مناطق، حفظ میراث موفقیت آمیز نیست.
طالبیان گفت: ما در ایران بیش از 3 هزار مجموعه دار و 550 موزه داریم و آمادگی کامل داریم تا برای تبادل فرهنگی با صاحبنظران عرصه فرهنگ در هر جای جهان گفت و گو کنیم.
به گزارش ایرنا، چهل و یکمین سمپوزیوم سالانه ایکوفوم با دستور کار «موزه شناسی و تقدس» از 23 تا 27 مهرماه در سالن همایش موزه ملی برگزار شد.
فراهنگ** 3079


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سیل به 819 واحد مسکونی سبزوار آسیب زد
سبزوار - ایرنا - رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سبزوار گفت: بارش شدید باران و جریان سیلاب در ماه جاری به 819 واحد مسکونی شهری و روستایی این شهرستان خسارت زد.
کمک های بین المللی به سیل زدگان در حد هیچ
گرگان - ایرنا - برخی سازمان های بین المللی از کمک به سیل زدگان ایران در روزهای گذشته سخن گفته اند اما گویا برای سیلی با این حجم، گستردگی و تخریب که حداقل برای استان گلستان بی سابقه بوده است، کمک های صورت گرفته تاکنون خیلی جزئی و در حد هیچ بوده است.
کمیسیون بودجه مجلس از مدل توسعه اقتصادی خراسان رضوی حمایت می کند
مشهد - ایرنا - رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: این کمیسیون از اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی حمایت می کند.
خطیبان نماز جمعه:مردم و دولت همراه انقلاب و رهبری هستند
استانها - ایرنا - خطیبان نماز جمعه کشور تاکید کردند که گروه های مختلف مردم، دولتمردان و نهادهای برآمده از انقلاب، همگی همراه انقلاب و رهبری هستند و در هر شرایطی برای حل مشکلات کشور عزم راسخ خود را برای نظام اسلامی به نمایش گذاشته اند.
بچه من همان‌قدر که خارجی است، ایرانی هم هست!
درحالی‌که مردان ایرانی در صورت ازدواج با زن ایرانی و تولد فرزندانشان در خارج از کشور می‌توانند برای او اوراق هویتی ایرانی بگیرند، اما این مسئله برای زنان ایرانی اتفاق نمی‌افتد.
سیل 2هزارو500 میلیارد ریال به شهرستان باوی خوزستان خسارت زد
اهواز - ایرنا - فرماندار شهرستان باوی گفت: سیلاب اخیر و زیرآب رفتن تاسیسات، مزارع و همچنین منازل در این شهرستان، موجب شد بیش از 2 هزار و 500 میلیارد ریال در حوزه روستایی و شهری خسارت وارد شود.
غول لاکچری‌پسند
بازار بزرگ ایران به مساحت ۲۷ هکتار که حالا با نام ایران‌مال شناخته می‌شود، یکی از 5 مال بزرگ دنیاست اما تخلفات موجود در ساخت این پروژه پرونده‌ای مفصل دارد که در انتظار رای کمیسیون ماده 100 است.
سردار سلیمانی:تا آخرین لحظه کنار مردم سیل زده هستیم
دزفول - ایرنا - فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه و نیروهای مسلح را خادم مردم دانست و گفت: تا آخرین لحظه کنار مردم سیل زده هستیم.
ماجرای قرارداد ۱۹۱۹
ایران دوره قاجار از یک منظر دوره امضا و تحمیل قراردادهای متعدد با کشورهای اروپایی بود. از جمله مهم‌ترین آنها، قرارداد ۱۹۱۹ میلادی، به شمار می‌رود.
راننده بی احتیاط  نوه خود را زیر گرفت
همدان - ایرنا - رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان گفت: یک راننده بی احتیاط هنگام حرکت با دنده عقب، نوه خود را زیر گرفته و موجب مرگ او شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیش از 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی هرمزگان سمپاشی شد
بندرعباس- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت که به منظور مقابله با هجوم ملخ ها بیش از 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان توسط سازمان جهاد کشاورزی سمپاشی شده است.
تختی را شهید کردند- لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند
رییس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم در پاسخ به سوالی بر این اساس که مگر مجلس متکی به یک نفر است، تصریح کرد: بله؛ مجلس ما یکنفره است. من از نظر دوستی به لاریجانی علاقه‌مندم اما منتقد جدی او هم هستم.
کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت از زبان یک نماینده
رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی آخرین وضعیت بررسی لایحه دولت برای آزاد سازی سهام عدالت را تشریح کرد.
آمادگی شهرداری تهران برای مرمت آثار تاریخی بغداد
بیشتر مبادلات اندونزی با ایران در زمینه غذاهای حلال است
روایت «آب و تمدن» از سیلی که یک تاریخ را زیر آب برد
ایران و یونان برای بهبود هرچه بیشتر روابط تلاش کنند
رشد 52.5 درصدی ورود گردشگران خارجی به ایران
گردشگری خارجی ایران در سال گذشته 52.5 درصد رشد دارد
گردشگری؛ ابزاری برای صلح میان ملت‌ها
داشتن نگاه ملی پیش شرط اجرای طرح در جزیره است
آژانس‌های مسافرتی به مرخصی اجباری رفتند
ایران در همکاری های منطقه ای اکو پیشگام است