ناکامی آمریکا در پاریس

17:57 ۱۸۱ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 197 0
ناکامی آمریکا در پاریس

تهران- ایرنا- ارائه مهلت چهار ماهه به ایران برای استانداردسازی قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم توسط گروه ویژه اقدام مالی(FATF) تلاش های آمریکا و متحدانش برای فعال کردن مجدد اقدامات مقابله ای علیه تهران را ناکام گذاشت.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در پایان نشست عمومی خود در پاریس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تعلیق اقدامات احتیاطی علیه ایران را تمدید می‌کند و به ایران تا فوریه 2019 (چهار ماه دیگر) برای برآورده کردن انتظاراتش مهلت می‌دهد.
این گروه در عین حال با ابراز تاسف از تصویب و اجرا نشدن بیشتر بخش های برنامه عملیاتی، اعلام کرد که انتظار دارد ایران به سرعت در مسیر اصلاحات (مالی و پولی) حرکت کرده و به همه نکات باقی مانده بپردازد.
گروه ویژه اقدامات مالی با اشاره به پیشرفت تلاش‌ ها برای تدوین قوانین مرتبط در ایران، گفته است تصمیم نهایی خود را پس از بررسی مصوباتی می‌گیرد که تمامی مراحل لازم را طی کرده و لازم الاجرا شود.
ارائه مهلت چهار ماهه به جمهوری اسلامی ایران تصمیمی بود که با توجه به روند تصویب لوایح چهارگانه مرتبط با اف.ای.تی.اف در نهادهای تصمیم گیر کشور انتظار آن وجود داشت.
بر اساس اخبار منتشر شده از اجلاس اف.ای.تی.اف، هیات آمریکا در این نشست که با حضور بیش از 800 مقام مسئول به نمایندگی از 204 کشور و سازمان بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول، سازمان ملل و بانک جهانی از یکشنبه هفته گذشته در پاریس آغاز شده بود، براساس دستورالعمل کاخ سفید به شدت تلاش می کرد اقدامات مقابله ای تعلیق شده علیه ایران را بار دیگر برقرار سازد
این اقدامات از تیرماه 1395 و در حین اجرای برنامه اقدام این نهاد از سوی ایران، تعلیق شده است.
با این حال این تلاش ها نهایتا با نگاه بی طرفانه و فنی اکثریت قاطع اعضای این گروه ناکام ماند و گروه ویژه اقدام مالی یک دوره چهار ماهه دیگر به ایران مهلت داد تا اقدامات لازم برای استاندارد سازی قوانین و مقررات مربوطه را انجام دهد.
جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین استانداردهای مد نظر گروه ویژه اقدام مالی41 توصیه را در دستور کار داشت که از این تعداد 37 توصیه مربوط به دستگاه های اجرایی عملیاتی شده و چهار توصیه در عرصه تقنینی مراحل مختلف قانونی را طی می کند.
در همین راستا و به منظور تکمیل توصیه های این گروه، دولت چهار لایحه را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است؛ لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو)» و «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» به تصویب نمایندگان رسیده و به شورای نگهبان ارسال شده است. با این حال شورای نگهبان با وجود تایید انطباق این لوایح با قانون اساسی و شرع به منظور تامین نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام، این 2 لایحه را به مجلس شورای اسلامی عودت داده است.
علاوه بر این، لایحه «الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)» هم که از خرداد ماه سال جاری به مدت دو ماه مسکوت گذاشته شده بود، بالاخره در نیمه مهر ماه جاری به صحن علنی آمد و با کسب 143 رای موافق نمایندگان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برای انطباق با شرع و قانون اساسی به شورای نگهبان ارسال شده و در نوبت بررسی این نهاد قرار دارد.
چهارمین لایحه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» است که در مجلس شورای اسلامی تصویب و با تایید شورای نگهبان تبدیل به قانون شده است.
گروه ویژه اقدام مالی تاکنون 2 مرتبه برنامه ایران را تمدید کرده است. در نشست پاریس، ایالات متحده آمریکا به همراه عربستان سعودی و اسرائیل تلاش می کردند این گونه القا کنند که بعد از 2 دوره تمدید برنامه اقدام و گذشت هشت ماه فقط یک لایحه از چهار لایحه، آن هم مطابق با پیش شرط های ایران نهایی شده و تهران با تاخیرهای طولانی در اقداماتش، اعتبار اف.ای.تی.اف را خدشه دار کرده است.
از سوی دیگرعربستان سعودی که خود از سوی اف.ای.تی.اف به دلیل اهمال در انجام توصیه های این نهاد مورد انتقاد قرار گرفته و عضویت دائمی اش پذیرفته نشده است، انتظار داشت برقراری مجدد اقدامات تقابلی و برگشت محدودیت های اف.ای.تی.اف بر تعاملات بانکی ایران موج خبری فراگیری ایجاد کند و موضوعاتی مثل قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد در کنسولگری این کشور در استانبول را به حاشیه براند.
بازگرداندن مجدد ایران به لیست اقدامات مقابله ای بخشی از پازل طراحی شده توسط دولت دونالد ترامپ برای تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران بود که با همراهی و همکاری عربستان و رژیم صهیونیستی پیگیری می شد. با این حال دیپلمات های ایران با بهره گیری از ظرفیت های بین المللی مانع از پیشبرد این سیاست خصمانه آمریکا و متحدانش شدند.
تلاش های آمریکا برای اعمال مجدد اقدامات مقابله ای علیه جمهوری اسلامی ایران در حالی ناکام ماند که طی ماه ها و به ویژه هفته های اخیر مخالفان پیوستن ایران به اف.ای.تی.اف نیز تلاش های گسترده ای برای عدم تصویب لوایح مرتبط با آن انجام دادند. این در حالی است که پیوستن به این گروه و اجرای توصیه های آن با حساسیت در نهادهای تصمیم گیر در حال بررسی است.
برگزاری تجمعات در مقابل مجلس شورای اسلامی، تهدید نمایندگان از طریق شب نامه ها و پیامک های تهدید آمیز و حتی بهره برداری از تریبون های فراجناحی علیه این لوایح طی هفته های اخیر فشارهای سنگینی بر نهادهای تصمیم گیر وارد کرده بود و حتی بعد از تصویب این لوایح در مجلس شورای اسلامی و برطرف کردن ایرادات شورای نگهبان به سه لایحه مرتبط، هنوز هم عده ای به مخالفت های خود ادامه می دهند.
همنوایی عجیب وغیرقابل تصور مخالفان داخلی پیوستن ایران به اف.ای.تی.اف با آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی عملا باعث شده این دو جریان داخلی و خارجی به مثابه دو تیغه قیچی دستگاه دیپلماسی و دولت را در معرض فشار قرار دهند و این سوال را برای افکار عمومی ایجاد شود که اگر آمریکا به طور جدی برای بازگرداندن اقدامات مقابله ای علیه ایران تلاش می کند، علت مخالفت های داخلی با پیوستن ایران به این گروه چیست؟
نباید فراموش کرد که ناکامی آمریکا در این زمینه در حالی رخ داد که دولت ترامپ چهارم نوامبر همزمان با 13 آبان ماه جاری دور تازه ای از تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را اعمال می کند و «برایان هوک» مسئول گروه اقدام ایران هفته گذشته به اروپا سفر کرد تا اتحادیه اروپا را از تلاش ها برای همکاری اقتصادی با ایران منصرف کند.
در واقع مهلت چهار ماهه گروه ویژه اقدام مالی مخالفت نمادین با تحریم های یک جانبه و نشانگر شکست آمریکا در اجماع سازی علیه جمهوری اسلامی ایران و حتی انزوای این کشور است. از سوی دیگر عملیاتی شدن ساز و کار ویژه مالی (SPV) که در جریان نشست وزرای خارجه 1+4 و وزیر امور خارج ایران در حاشیه هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل اعلام شد، گام دیگری در راستای بهره مندی ایران از برجام به شمار می رود.
به نظر می رسد با اجماع، همبستگی و وحدت درونی از ظرفیت های بین المللی که در سایه اقدامات نابخردانه ترامپ و دولت وی در عرصه بین المللی ایجاد شده، می توان حداکثر بهره برداری را به عمل آورد و از گردنه فشارهای اقتصادی و روانی دولت ترامپ عبور کرد.
سیام**2021**9129


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت
سام یکی از هزاران نمونه افرادی است که در این سیل سراسری دل به آب زدند و به کمک مردم رفتند. داوطلبانی مسئول که با هزار مشکل اقتصادی و انواع خطر، امنیت و آسایش خود را رها کردند تا تسکینی برای هموطنان خود باشند.
اعلام استارت لیست وزنه برداری قهرمانی آسیا- ۳ ایرانی صدرنشین شدند
استارت لیست مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ اعلام شد.
ماجراهای آقای VAR !- از جشن عزت‌اللهی و افسوس آزمون تا زانوی غم پپ + عکس
فناوری VAR همچنان در بازی‌های حساس و مهم باعث غم و شادی گروهی از بازیکنان تیم می‌شود و همین باعث ماندگاری لحظاتی از بازی شده است.
قدرت نمایی تیم های انگلیسی در اروپا بعد از ۳۵ سال
برای اولین بار در ۳۵ سال گذشته چهار تیم انگلیسی در نیمه نهایی دو تورنمت باشگاهی مهم در اروپا حضور دارند.
ساری بعد از صعود: مشکل بزرگ در تیم من هنوز وجود دارد
سرمربی چلسی با وجود صعود تیمش به نیمه نهایی لیگ اروپا از یک مشکل بزرگ در تیمش سخن گفت.
حدیث حاضر غایب در میادین حق علیه باطل
شیراز- ایرنا- درک وجود امام زمان (عج)، این پیشوای همیشه ناظر، حدیث حاضر غایبی است که بزرگ‌ترین یاور تنهایی‌های جبهه بزرگمردان هشت سال دفاع مقدس بوده است.
نماینده ولی فقیه در خوزستان: بار خسارت سیلاب برای دولت سنگین است
اهواز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان خوزستان گفت: بارخسارت ناشی از سیلاب برای دولت سنگین است لذا برای خانه سازی و تامین وسایل مورد زندگی مردم سیل زده نیاز به همکاری مردم و دستگاه های اجرایی است.
انتشار گزارش رابرت مولر و بی پاسخ ماندن سؤالات درباره اجرای عدالت
گزارش تقریبا کامل بازرس ویژه رسیدگی به دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سرانجام روز پنجشنبه منتشر شد که در آن این نتیجه گیری به عمل آمده که هیچ تبانی بین کمپین انتخاباتی رئیس جمهوری آمریکا و روسیه در انتخابات 2016 صورت نگرفته است. هم‌چنین در این گزارش که تنها بخش‌هایی از آن سانسور شده، مشخص شده است رییس جمهوری آمریکا به دنبال اخراج رابرت مولر، مسئول این پرونده و جلوگیری از تحقیقات بوده است.
شورای انتقالی سودان قائم مقام وزارت خارجه را برکنار کرد
منابع آگاه از برکناری قائم مقام وزارت خارجه سودان توسط شورای نظامی انتقالی این کشور خبر دادند.
نگاهی به حضور طلاب جهادی خراسان در مناطق سیل زده
مشهد - ایرنا - همزمان با وقوع سیل در چند استان کشور طلاب و روحانیون حوزه های علمیه خراسان هم در کنار نیروهای امدادی، ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کمک هموطنان سیل زده شتافتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت از زبان یک نماینده
رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی آخرین وضعیت بررسی لایحه دولت برای آزاد سازی سهام عدالت را تشریح کرد.
کوتاه‌ترین نشست خبری لیگ برتر
محمد علوی سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: در بازی با نفت مسجدسلیمان می‌خواستیم سه امتیاز را کسب کنیم.
ماجراهای آقای VAR !- از جشن عزت‌اللهی و افسوس آزمون تا زانوی غم پپ + عکس
فناوری VAR همچنان در بازی‌های حساس و مهم باعث غم و شادی گروهی از بازیکنان تیم می‌شود و همین باعث ماندگاری لحظاتی از بازی شده است.
استاندار خوزستان:هیچ دستگاهی نسبت به سیل بی تفاوت نبود
همکاری فارس، اصفهان و یزد برای تقویت مثلث گردشگری مرکز ایران
ایران برای توسعه روابط اقتصادی توافقات مهمی را به اجرامی گذارد
ارائه خدمات ورزشی و رفاهی به سیل‌زدگان ساکن در اماکن ورزشی و اردوگاه‌ها
تهیه آئین‌نامه تشکیل فوری کلاس‌های درس در زمان بحران-ارسال کانکس‌های مجهز به خوزستان
جلسه کاری ابتکار با رئیس جمهوری
تحریم آمریکا نباید روابط بانکی ایران و سوئیس را محدود کند
7 وزیر هفته آینده به کمیسیون های تخصصی مجلس می روند
امام جمعه بجنورد: علت دشمنی آمریکا با نظام، ترس از سپاه است
پیام تبریک وزیر اطلاعات به مناسبت روز ارتش