ناکامی آمریکا در پاریس

17:57 ۹۲ روز پیش ایرنا 151 0
ناکامی آمریکا در پاریس

تهران- ایرنا- ارائه مهلت چهار ماهه به ایران برای استانداردسازی قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم توسط گروه ویژه اقدام مالی(FATF) تلاش های آمریکا و متحدانش برای فعال کردن مجدد اقدامات مقابله ای علیه تهران را ناکام گذاشت.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در پایان نشست عمومی خود در پاریس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تعلیق اقدامات احتیاطی علیه ایران را تمدید می‌کند و به ایران تا فوریه 2019 (چهار ماه دیگر) برای برآورده کردن انتظاراتش مهلت می‌دهد.
این گروه در عین حال با ابراز تاسف از تصویب و اجرا نشدن بیشتر بخش های برنامه عملیاتی، اعلام کرد که انتظار دارد ایران به سرعت در مسیر اصلاحات (مالی و پولی) حرکت کرده و به همه نکات باقی مانده بپردازد.
گروه ویژه اقدامات مالی با اشاره به پیشرفت تلاش‌ ها برای تدوین قوانین مرتبط در ایران، گفته است تصمیم نهایی خود را پس از بررسی مصوباتی می‌گیرد که تمامی مراحل لازم را طی کرده و لازم الاجرا شود.
ارائه مهلت چهار ماهه به جمهوری اسلامی ایران تصمیمی بود که با توجه به روند تصویب لوایح چهارگانه مرتبط با اف.ای.تی.اف در نهادهای تصمیم گیر کشور انتظار آن وجود داشت.
بر اساس اخبار منتشر شده از اجلاس اف.ای.تی.اف، هیات آمریکا در این نشست که با حضور بیش از 800 مقام مسئول به نمایندگی از 204 کشور و سازمان بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول، سازمان ملل و بانک جهانی از یکشنبه هفته گذشته در پاریس آغاز شده بود، براساس دستورالعمل کاخ سفید به شدت تلاش می کرد اقدامات مقابله ای تعلیق شده علیه ایران را بار دیگر برقرار سازد
این اقدامات از تیرماه 1395 و در حین اجرای برنامه اقدام این نهاد از سوی ایران، تعلیق شده است.
با این حال این تلاش ها نهایتا با نگاه بی طرفانه و فنی اکثریت قاطع اعضای این گروه ناکام ماند و گروه ویژه اقدام مالی یک دوره چهار ماهه دیگر به ایران مهلت داد تا اقدامات لازم برای استاندارد سازی قوانین و مقررات مربوطه را انجام دهد.
جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین استانداردهای مد نظر گروه ویژه اقدام مالی41 توصیه را در دستور کار داشت که از این تعداد 37 توصیه مربوط به دستگاه های اجرایی عملیاتی شده و چهار توصیه در عرصه تقنینی مراحل مختلف قانونی را طی می کند.
در همین راستا و به منظور تکمیل توصیه های این گروه، دولت چهار لایحه را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است؛ لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو)» و «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» به تصویب نمایندگان رسیده و به شورای نگهبان ارسال شده است. با این حال شورای نگهبان با وجود تایید انطباق این لوایح با قانون اساسی و شرع به منظور تامین نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام، این 2 لایحه را به مجلس شورای اسلامی عودت داده است.
علاوه بر این، لایحه «الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)» هم که از خرداد ماه سال جاری به مدت دو ماه مسکوت گذاشته شده بود، بالاخره در نیمه مهر ماه جاری به صحن علنی آمد و با کسب 143 رای موافق نمایندگان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برای انطباق با شرع و قانون اساسی به شورای نگهبان ارسال شده و در نوبت بررسی این نهاد قرار دارد.
چهارمین لایحه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» است که در مجلس شورای اسلامی تصویب و با تایید شورای نگهبان تبدیل به قانون شده است.
گروه ویژه اقدام مالی تاکنون 2 مرتبه برنامه ایران را تمدید کرده است. در نشست پاریس، ایالات متحده آمریکا به همراه عربستان سعودی و اسرائیل تلاش می کردند این گونه القا کنند که بعد از 2 دوره تمدید برنامه اقدام و گذشت هشت ماه فقط یک لایحه از چهار لایحه، آن هم مطابق با پیش شرط های ایران نهایی شده و تهران با تاخیرهای طولانی در اقداماتش، اعتبار اف.ای.تی.اف را خدشه دار کرده است.
از سوی دیگرعربستان سعودی که خود از سوی اف.ای.تی.اف به دلیل اهمال در انجام توصیه های این نهاد مورد انتقاد قرار گرفته و عضویت دائمی اش پذیرفته نشده است، انتظار داشت برقراری مجدد اقدامات تقابلی و برگشت محدودیت های اف.ای.تی.اف بر تعاملات بانکی ایران موج خبری فراگیری ایجاد کند و موضوعاتی مثل قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد در کنسولگری این کشور در استانبول را به حاشیه براند.
بازگرداندن مجدد ایران به لیست اقدامات مقابله ای بخشی از پازل طراحی شده توسط دولت دونالد ترامپ برای تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران بود که با همراهی و همکاری عربستان و رژیم صهیونیستی پیگیری می شد. با این حال دیپلمات های ایران با بهره گیری از ظرفیت های بین المللی مانع از پیشبرد این سیاست خصمانه آمریکا و متحدانش شدند.
تلاش های آمریکا برای اعمال مجدد اقدامات مقابله ای علیه جمهوری اسلامی ایران در حالی ناکام ماند که طی ماه ها و به ویژه هفته های اخیر مخالفان پیوستن ایران به اف.ای.تی.اف نیز تلاش های گسترده ای برای عدم تصویب لوایح مرتبط با آن انجام دادند. این در حالی است که پیوستن به این گروه و اجرای توصیه های آن با حساسیت در نهادهای تصمیم گیر در حال بررسی است.
برگزاری تجمعات در مقابل مجلس شورای اسلامی، تهدید نمایندگان از طریق شب نامه ها و پیامک های تهدید آمیز و حتی بهره برداری از تریبون های فراجناحی علیه این لوایح طی هفته های اخیر فشارهای سنگینی بر نهادهای تصمیم گیر وارد کرده بود و حتی بعد از تصویب این لوایح در مجلس شورای اسلامی و برطرف کردن ایرادات شورای نگهبان به سه لایحه مرتبط، هنوز هم عده ای به مخالفت های خود ادامه می دهند.
همنوایی عجیب وغیرقابل تصور مخالفان داخلی پیوستن ایران به اف.ای.تی.اف با آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی عملا باعث شده این دو جریان داخلی و خارجی به مثابه دو تیغه قیچی دستگاه دیپلماسی و دولت را در معرض فشار قرار دهند و این سوال را برای افکار عمومی ایجاد شود که اگر آمریکا به طور جدی برای بازگرداندن اقدامات مقابله ای علیه ایران تلاش می کند، علت مخالفت های داخلی با پیوستن ایران به این گروه چیست؟
نباید فراموش کرد که ناکامی آمریکا در این زمینه در حالی رخ داد که دولت ترامپ چهارم نوامبر همزمان با 13 آبان ماه جاری دور تازه ای از تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را اعمال می کند و «برایان هوک» مسئول گروه اقدام ایران هفته گذشته به اروپا سفر کرد تا اتحادیه اروپا را از تلاش ها برای همکاری اقتصادی با ایران منصرف کند.
در واقع مهلت چهار ماهه گروه ویژه اقدام مالی مخالفت نمادین با تحریم های یک جانبه و نشانگر شکست آمریکا در اجماع سازی علیه جمهوری اسلامی ایران و حتی انزوای این کشور است. از سوی دیگر عملیاتی شدن ساز و کار ویژه مالی (SPV) که در جریان نشست وزرای خارجه 1+4 و وزیر امور خارج ایران در حاشیه هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل اعلام شد، گام دیگری در راستای بهره مندی ایران از برجام به شمار می رود.
به نظر می رسد با اجماع، همبستگی و وحدت درونی از ظرفیت های بین المللی که در سایه اقدامات نابخردانه ترامپ و دولت وی در عرصه بین المللی ایجاد شده، می توان حداکثر بهره برداری را به عمل آورد و از گردنه فشارهای اقتصادی و روانی دولت ترامپ عبور کرد.
سیام**2021**9129


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

این افراد را از آشپزخانه دور نگه دارید!
وقتی پای آشپزی و پخت و پز وسط میاد، بعضی‌ها به طور ذاتی دستگاه خرابکاری هستن! از چیزای ساده‌ای مثل شور شدن غذا یا خمیر شدن ماکارونی حرف نمی‌زنیم، منظورمون نابود کردن آشپزخونه موقع آبپز کردن تخم مرغ یا درست کردن ماکارونیه!
راز مجسمه‌های جزیره ایستر فاش شد!
به نظر می‌رسد این یادبود‌ها به گونه‌ای نمایانگر تصاویر اجداد این مردم بوده و به عنوان مکانی کانونی برای برگزاری مراسم آیینی استفاده می‌شده است. اما دلیل موقعیت آن‌ها همیشه یک راز بود.
کی‌روش عقب‌نشینی کرد؛ من آن حرف‌ها را نزدم
کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی فوتبال در واکنش به حاشیه های به وجود آمده درباره آخرین کنفرانس خبری خود متنی را در اینستاگرام منتشر کرد.،
پیش بازی رئال مادرید - سویا
رئال مادرید امروز در دیداری حساس و دشوار در خانه میزبان سویا خواهد بود.
کی: امسال قهرمانی آسیا برای ماست
لژیونر تیم ملی فوتبال کره جنوبی عقیده دارد آن‌ها امسال شرایط بسیار خوبی برای قهرمانی در جام ملت های آسیا دارند.
دژاگه در بین برترین هافبک‌های دور گروهی
نام اشکان دژاگه در بین هافبک‌های برتر دور گروهی جام ملت‌های آسیا دیده می‌شود.
اشاره AFC به اعداد ثبت شده در جام ملت‌ها
سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، به عملکرد بسیار خوب دفاعی ملی‌پوشان کشورمان در سه دوره اخیر مسابقات جام ملت‌های آسیا اشاره کرد.
گزارش تمرین استقلال
در تمرین امروز تیم فوتبال استقلال، بازیکنان به اظهارات کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال، واکنش نشان دادند.
ورزشگاه شهر قدس میزبان بازی‌های سایپا در آسیا
تیم فوتبال سایپا قرار است در نیم‌فصل دوم مسابقات لیگ برتر و همچنین در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، بازی‌هایش را در ورزشگاه شهدای شهر قدس برگزار کند.
هافبک مصدوم استقلال دوباره مصدوم شد
هافبک هجومی استقلال نیم فصل دوم را با مصدومیت آغاز می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
کتیبه زوج مصری کشف شد
یک کتیبه‌ی آهکی آسیب دیده در معبدی ۳۵۰۰ ساله در شهری در جنوب مصر درحالی کشف شد که نقشی زوج باستانی بر آن نقش بود . گمان می‌رود آسیب وارد شده، عمدا و به منظور نابودی زندگی پس از مرگ آنها بوده‌ است.
بی‌توجهی به آموزش‌ علت بروز مشکلات‌ زیست‌محیطی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اموزش‌های محیط زیستی به دانش‌اموزان گفت: دانش‌اموزان سفیران محیط زیست هستند.
حذف چاپگرها از سیستم اداری نهاد ریاست جمهوری
رئیس جمهور دو قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد
618 کیلوگرم هروئین پیش از ارسال به اروپا
کشف و ضبط شد
فرماندار: هیچ مورد قاچاق دام از ورامین گزارش نشده است
اجرای احکام جایگزین روشی مناسب برای مقابله با اعتیاد است
ورشو، عرصه تردید اروپا و ناکامی آمریکا
وزارت خارجه حادثه بمب گذاری در کلمبیا را محکوم کرد
خبرهای کوتاه سیاسی و دفاعی
تلاش دشمن فاصله انداختن بین ملت و حاکمیت است
دشمن به دنبال تطهیر چهره رژیم پهلوی است