رسانه پاکستانی:آیا عربستان باید در 'سی-پک' قرار گیرد؟

11:36 ۱۸۷ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 178 0
رسانه پاکستانی:آیا عربستان باید در 'سی-پک' قرار گیرد؟

اسلام آباد - ایرنا - روزنامه انگلیسی زبان «اکسپرس تریبیون پاکستان» در مقاله ای با عنوان «آیا عربستان باید در سی- پک ( کریدور مشترک اقتصادی چین و پاکستان ) قرار گیرد»، از دولت اسلام آباد خواست تا با جنبه های مختلف این تصمیم ؛ بر آینده پاکستان نیز بیندیشد.

ایرنا

به گزارش روز جمعه ایرنا در این مقاله به قلم «عبدالله انصاری» از تحلیلگران پاکستانی آمده است: قرار است عربستان سعودی در کریدور مشترک اقتصادی چین و پاکستان موسوم به «سی - پک» سرمایه گذاری کلان کند، ولی هنوز مشخص نیست که عربستان چه نقشی در این سرمایه گذاری خواهد داشت؟
' پرسش اینجاست که آیا آنها به عنوان شریک راهبردی در این پروژه شرکت خواهند کرد یا اینکه تنها مانند دیگر کشورهای جهان نقش سرمایه گذار ایفا می کنند و یا اینکه پشت پرده رازهای دیگری نهفته است؟'
این مقاله می افزاید : با وجود بررسی تمامی روزنامه ها و رسانه های پاکستان و عربستان این موضوع هنوز یک معما بوده است. پرسش اینجاست که آیا عربستان سعودی به طرح 'سی - پک' پیوسته است و اگر جواب مثبت است در چه مقیاسی و برای رسیدن به جواب این پرسش ها باید واقعیت ها را با ابعاد وسیع مورد بررسی قرار داد.
این مقاله می افزاید : بدون شک، عربستان سعودی متحد بسیار نزدیک آمریکا در منطقه است، ولی این موضوع نمی تواند باعث شود تا عربستان در «سی - پک» سرمایه گذاری نکند زیرا که آمریکا با وجود اختلافات عمیق با چین، سرمایه گذاری کلان می کند.
چین از سرمایه گذاری عربستان در این طرح استقبال کرده است زیرا تا زمانی که افسار این طرح در دستان چین باشد آنها از سرمایه گذاری دیگر کشورها مخالفتی نخواهند کرد، بلکه این موضوع می تواند به نفع آنها تمام شود.
در ادامه مقاله این تحلیل گر پاکستانی در «اکسپرس تریبیون» آمده است:از سوی دیگر اگر آمریکایی ها در پی اخلال در این طرح از طریق عربستان باشند یقینا آنها توانایی این کار را نخواهند داشت و دلیل آن موقعیت جغرافیایی چین در منطقه و نزدیکی به پاکستان است، از سوی دیگر آمریکا در افغانستان به شدت تحت فشار قرار دارد و آنها نمی توانند بر وضعیت منطقه کنترلی داشته باشند.
آنها از وضعیت 15 سال گذشته در افغانستان به شدت درمانده شده اند و برای بیرون آمدن از این وضعیت نابسامان دست و پا می زنند.
در این مقاله آمده است : بهتر است دولت پاکستان از ضرب المثل «نباید همه تخم مرغها را در یک سبد قرار داد» پیروی کند بنابراین برای طرح بزرگی مانند «سی - پک» بهتر است چند شریک راهبردی نیز ( برای پاکستان ) وجود داشته باشد.
پیوستن عربستان سعودی به این پروژه بزرگ می تواند موقعیت پاکستان را در این طرح قوی تر کند، لذا پاکستان از این طریق می تواند کنترل بیشتری بر این پروژه داشته باشد و از سوی دیگر پاکستان با عربستان سعودی دارای روابط راهبردی نظامی و امنیتی است از این نظر این کشور ثروتمند برای پاکستان شریک قابل اعتمادی خواهد بود و می تواند منافع پاکستان را در ' سی پک ' تامین کند.
روابط اسلام آباد - ریاض همیشه در مواقع خاص پیشرفت قابل توجهی کرده است و هر دو کشور در این راستا منافع یکدیگر را تامین کرده اند .
هر چند چین نیز شریک راهبردی و دوست نزدیک به پاکستان است اما باید توجه کرد که آمریکا نیز روزی شریک راهبردی پاکستان بوده است بنابراین پاکستان باید به دقت همه جوانب کار با بسنجد و با ظرافت از منافع خود دفاع کند.
در بخش پایانی این مقاله آمده است:از یک سو متوجه می شویم که رویداد جدیدی به وقوع پیوسته که از دید رسانه های پاکستان پنهان مانده است و آن اینکه نام 'یک جاده یک کمربند'با ظرافت کامل به 'ابتکار عمل کمربند و جاده ' تغییر یافته است.
اگرچه چین در قبال این تغییر نام موضعی نگرفته است، با این حال این اقدام ممکن است برای کمرنگ کردن زمزمه ها در جهان مبنی بر ظهور و تحمیل استعمار اقتصادی بر دیگر کشورها از جمله پاکستان از سوی چین باشد هر چند چین این طرز فکر را رد می کند و به آن نام همکاری و همیاری می دهد.
این مقاله می افزاید:اتفاقی که در سریلانکا افتاد را باید جدی گرفت چین برای احداث بندر 'Hambantota' یک میلیارد و 300 مییلون دلار سرمایه گذاری کرد ( به صورت وام ) و این بندرگاه در سال 2010 به بهره برداری رسید.
ولی چون دولت سریلانکا پس از گذشت هفت سال نتوانست بدهی خود را به چین پس بدهد بر اساس قرار داد این بندر به چینی ها واگذار شد و متاسفانه ساخت این بندرگاه نیز در چارچوب طرح ' یک جاده یک کمربند ' طرح ریزی شده بود.
بنابراین با وجود تبلیغات منفی غرب در قبال سرمایه گذاری چین در کشورهای آسیایی و افریقایی کشورهایی که نتوانند از پس سرمایه گذاری یا بهتراست بگوییم از پس بدهی های چین برآیند باید با سرنوشت غم انگیزی دست به گریبان باشند.
مقاله نویس همچنین با اشاره به میزان بدهی های خارجی پاکستان بر این عقیده است که اخیرا صندوق بین الملل پول نیز به پاکستان در قبال وام های چین هشدار داده بود، بنابراین دولت پاکستان اگر در قبال سرمایه گذاری های چین هوشیارانه عمل نکند، ممکن است در وضعیتی بدتر از سریلانکا قرار گیرد.
دولت پاکستان باید پیامدهای هر نوع سرمایه گذاری خارجی از جمله چین و حتی عربستان را در کوتاه مدت و بلند مدت به خوبی مورد بررسی قرار دهد.
با آغاز قرن بیست و یکم کشورهای تاثیر گذار در جهان، برای سرمایه گذاری در دیگر کشورها به دنبال منافع بزرگتر و اهداف پیچیده تری هستند و هر نوع اهمال برای پاکستان در بلند مدت میتواند پیامدهای بدی به دنبال داشته باشد.
هر چند دولت تحریک انصاف به رهبری عمران خان برای خلاصی از بحران مالی و کمبود منابع پولی به دنبال جذب سرمایه های خارجی است، باید توجه داشت که هر نوع اقدام نسنجیده و عجولانه می تواند سرنوشت بندر گوادر را به سرنوشت بندر 'Hambantota' در سریلانکا گره بزند.
آساق**6125** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

افریقا
افریقا

آخرین اخبار

توصیه پیامبر(ص) درباره یاد اموات
حدیثی از پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله) را در این خبر بخوانید.
از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
برنامه‌های معاونت زنان جهت افزایش سهم اشتغال زنان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به برنامه‌های معاونت زنان جهت افزایش سهم اشتغال زنان تصریح کرد: استارتاپ‌های دختران و کمک‌هایی که می‌توان با همکاری شهرداری‌ها و نهادهای غیر دولتی برای فعالیت‌های دانش بنیان انجام داد از بحث‌هایی است که می‌تواند در این زمینه کمک کند.
علامتی هشداردهنده که می‌تواند جانتان را بگیرد
تقریبا همه‌ی افراد گهگاه دچار سر درد می‌شوند. بیشتر اوقات سر درد تنها با یک قرص مسکن برطرف می‌شود. گاهی هم با ریلکس کردن و دوری از تنش و یا درمان عفونت سینوس‌ها می‌توان سر درد را تسکین داد.
بهترین ساعت برای صرف شام چه زمانی است؟
متخصص تغذیه درباره ساعات مناسب برای دریافت کالری روزانه و تأثیر آن در کنترل وزن اظهار کرد: دریافت مقدار کالری روزانه تأثیر زیادی بر کنترل وزن دارد اما عامل مهم دیگری در حفظ وزن ایده‌آل تاثیر دارد که ساعت دریافت کالری است.
لاستیک پنچر را چگونه تعمیر کنیم؟
باتوجه به نقش و اهمیتی که تایر در ایمنی خودرو و سرنشینان آن دارد، هر نوع صدمه به خصوص اگر به ناحیه طوقه و منجید تایر وارد شود،‌ شرایطی را به‌ وجود می‌آورد که باید از استفاده مجدد از آن صرف نظر کرد.
حذف صددرصدی دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی در مراکز درمانی
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی در مورد حذف دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی گفت: در مراکز درمانی ملکی تأمین اجتماعی صد درصد دفترچه‌ها حذف شده است و بیمه‌شدگان با ارائه شماره ملی و کارت ملی می‌توانند خدمات درمانی را دریافت کنند و با مراکز درمانی طرف قرارداد نیز در حال مذاکره هستیم تا دفترچه‌های درمانی نیز در آنجا حذف شود.
۱۰ کاری که قاتل تلفن همراهتان است
اگر شما هم دوست دارید که گوشی تان را سالم نگه دارید، در این مطلب همراهمان باشید. در ادامه به اشتباهات رایجی که از عمر گوشی تان می‌کاهد، پرداخته‌ایم.
پدیده لیگ برتر اسکواش بانوان: برای قهرمانی در جام حذفی بدشانس بودیم
بازیکن تیم اسکواش بانوان نامی نو که به‌عنوان پدیده این فصل از رقابت‌ها انتخاب شد، می‌گوید اگر کمی خوش‌شانس بودیم و با تمرکز بیشتری بازی می‌کردیم قهرمان جام حذفی می‌شدیم.
بیشترین آمار اشتغال سال ۹۷
طبق آمار منتشر شده، در بهار سال گذشته بخش کشاروزی سهم ۱۸.۶ درصدی، صنعت ۳۱.۸ درصدی و خدمات سهم ۴۹.۶ درصدی را از آن خود کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
توصیه پیامبر(ص) درباره یاد اموات
حدیثی از پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله) را در این خبر بخوانید.
برنامه‌های معاونت زنان جهت افزایش سهم اشتغال زنان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به برنامه‌های معاونت زنان جهت افزایش سهم اشتغال زنان تصریح کرد: استارتاپ‌های دختران و کمک‌هایی که می‌توان با همکاری شهرداری‌ها و نهادهای غیر دولتی برای فعالیت‌های دانش بنیان انجام داد از بحث‌هایی است که می‌تواند در این زمینه کمک کند.
علامتی هشداردهنده که می‌تواند جانتان را بگیرد
تقریبا همه‌ی افراد گهگاه دچار سر درد می‌شوند. بیشتر اوقات سر درد تنها با یک قرص مسکن برطرف می‌شود. گاهی هم با ریلکس کردن و دوری از تنش و یا درمان عفونت سینوس‌ها می‌توان سر درد را تسکین داد.
ربابه صدر: ادامه دهنده راه امام موسی صدر هستیم
رئیس پلیس و وزیر دفاع سریلانکا برکنار شدند
سراج: چین و ایران در زمینه مبادله مجرمان همکاری خوبی دارند
چشم انداز هند در سال 2030 کنار زدن آمریکا است
رسانه هندی:دهلی نباید تسلیم فشارهای آمریکا شود
امید به صلح در افغانستان از گذر اقدام آمریکا کم فروغ شد
خبرگزاری هند: تحریم ایران شامل پروژه های چابهار نمی شود
10 حمله بزرگ تروریستی دو دهه گذشته
روزنامه پاکستانی سفر عمران خان به ایران را موفقیت آمیز خواند
عروسی دسته جمعی در حاشیه جشن نیمه شعبان افغانستان