رسانه پاکستانی:آیا عربستان باید در 'سی-پک' قرار گیرد؟

11:36 ۳۳ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 55 0
رسانه پاکستانی:آیا عربستان باید در 'سی-پک' قرار گیرد؟

اسلام آباد - ایرنا - روزنامه انگلیسی زبان «اکسپرس تریبیون پاکستان» در مقاله ای با عنوان «آیا عربستان باید در سی- پک ( کریدور مشترک اقتصادی چین و پاکستان ) قرار گیرد»، از دولت اسلام آباد خواست تا با جنبه های مختلف این تصمیم ؛ بر آینده پاکستان نیز بیندیشد.

ایرنا

به گزارش روز جمعه ایرنا در این مقاله به قلم «عبدالله انصاری» از تحلیلگران پاکستانی آمده است: قرار است عربستان سعودی در کریدور مشترک اقتصادی چین و پاکستان موسوم به «سی - پک» سرمایه گذاری کلان کند، ولی هنوز مشخص نیست که عربستان چه نقشی در این سرمایه گذاری خواهد داشت؟
' پرسش اینجاست که آیا آنها به عنوان شریک راهبردی در این پروژه شرکت خواهند کرد یا اینکه تنها مانند دیگر کشورهای جهان نقش سرمایه گذار ایفا می کنند و یا اینکه پشت پرده رازهای دیگری نهفته است؟'
این مقاله می افزاید : با وجود بررسی تمامی روزنامه ها و رسانه های پاکستان و عربستان این موضوع هنوز یک معما بوده است. پرسش اینجاست که آیا عربستان سعودی به طرح 'سی - پک' پیوسته است و اگر جواب مثبت است در چه مقیاسی و برای رسیدن به جواب این پرسش ها باید واقعیت ها را با ابعاد وسیع مورد بررسی قرار داد.
این مقاله می افزاید : بدون شک، عربستان سعودی متحد بسیار نزدیک آمریکا در منطقه است، ولی این موضوع نمی تواند باعث شود تا عربستان در «سی - پک» سرمایه گذاری نکند زیرا که آمریکا با وجود اختلافات عمیق با چین، سرمایه گذاری کلان می کند.
چین از سرمایه گذاری عربستان در این طرح استقبال کرده است زیرا تا زمانی که افسار این طرح در دستان چین باشد آنها از سرمایه گذاری دیگر کشورها مخالفتی نخواهند کرد، بلکه این موضوع می تواند به نفع آنها تمام شود.
در ادامه مقاله این تحلیل گر پاکستانی در «اکسپرس تریبیون» آمده است:از سوی دیگر اگر آمریکایی ها در پی اخلال در این طرح از طریق عربستان باشند یقینا آنها توانایی این کار را نخواهند داشت و دلیل آن موقعیت جغرافیایی چین در منطقه و نزدیکی به پاکستان است، از سوی دیگر آمریکا در افغانستان به شدت تحت فشار قرار دارد و آنها نمی توانند بر وضعیت منطقه کنترلی داشته باشند.
آنها از وضعیت 15 سال گذشته در افغانستان به شدت درمانده شده اند و برای بیرون آمدن از این وضعیت نابسامان دست و پا می زنند.
در این مقاله آمده است : بهتر است دولت پاکستان از ضرب المثل «نباید همه تخم مرغها را در یک سبد قرار داد» پیروی کند بنابراین برای طرح بزرگی مانند «سی - پک» بهتر است چند شریک راهبردی نیز ( برای پاکستان ) وجود داشته باشد.
پیوستن عربستان سعودی به این پروژه بزرگ می تواند موقعیت پاکستان را در این طرح قوی تر کند، لذا پاکستان از این طریق می تواند کنترل بیشتری بر این پروژه داشته باشد و از سوی دیگر پاکستان با عربستان سعودی دارای روابط راهبردی نظامی و امنیتی است از این نظر این کشور ثروتمند برای پاکستان شریک قابل اعتمادی خواهد بود و می تواند منافع پاکستان را در ' سی پک ' تامین کند.
روابط اسلام آباد - ریاض همیشه در مواقع خاص پیشرفت قابل توجهی کرده است و هر دو کشور در این راستا منافع یکدیگر را تامین کرده اند .
هر چند چین نیز شریک راهبردی و دوست نزدیک به پاکستان است اما باید توجه کرد که آمریکا نیز روزی شریک راهبردی پاکستان بوده است بنابراین پاکستان باید به دقت همه جوانب کار با بسنجد و با ظرافت از منافع خود دفاع کند.
در بخش پایانی این مقاله آمده است:از یک سو متوجه می شویم که رویداد جدیدی به وقوع پیوسته که از دید رسانه های پاکستان پنهان مانده است و آن اینکه نام 'یک جاده یک کمربند'با ظرافت کامل به 'ابتکار عمل کمربند و جاده ' تغییر یافته است.
اگرچه چین در قبال این تغییر نام موضعی نگرفته است، با این حال این اقدام ممکن است برای کمرنگ کردن زمزمه ها در جهان مبنی بر ظهور و تحمیل استعمار اقتصادی بر دیگر کشورها از جمله پاکستان از سوی چین باشد هر چند چین این طرز فکر را رد می کند و به آن نام همکاری و همیاری می دهد.
این مقاله می افزاید:اتفاقی که در سریلانکا افتاد را باید جدی گرفت چین برای احداث بندر 'Hambantota' یک میلیارد و 300 مییلون دلار سرمایه گذاری کرد ( به صورت وام ) و این بندرگاه در سال 2010 به بهره برداری رسید.
ولی چون دولت سریلانکا پس از گذشت هفت سال نتوانست بدهی خود را به چین پس بدهد بر اساس قرار داد این بندر به چینی ها واگذار شد و متاسفانه ساخت این بندرگاه نیز در چارچوب طرح ' یک جاده یک کمربند ' طرح ریزی شده بود.
بنابراین با وجود تبلیغات منفی غرب در قبال سرمایه گذاری چین در کشورهای آسیایی و افریقایی کشورهایی که نتوانند از پس سرمایه گذاری یا بهتراست بگوییم از پس بدهی های چین برآیند باید با سرنوشت غم انگیزی دست به گریبان باشند.
مقاله نویس همچنین با اشاره به میزان بدهی های خارجی پاکستان بر این عقیده است که اخیرا صندوق بین الملل پول نیز به پاکستان در قبال وام های چین هشدار داده بود، بنابراین دولت پاکستان اگر در قبال سرمایه گذاری های چین هوشیارانه عمل نکند، ممکن است در وضعیتی بدتر از سریلانکا قرار گیرد.
دولت پاکستان باید پیامدهای هر نوع سرمایه گذاری خارجی از جمله چین و حتی عربستان را در کوتاه مدت و بلند مدت به خوبی مورد بررسی قرار دهد.
با آغاز قرن بیست و یکم کشورهای تاثیر گذار در جهان، برای سرمایه گذاری در دیگر کشورها به دنبال منافع بزرگتر و اهداف پیچیده تری هستند و هر نوع اهمال برای پاکستان در بلند مدت میتواند پیامدهای بدی به دنبال داشته باشد.
هر چند دولت تحریک انصاف به رهبری عمران خان برای خلاصی از بحران مالی و کمبود منابع پولی به دنبال جذب سرمایه های خارجی است، باید توجه داشت که هر نوع اقدام نسنجیده و عجولانه می تواند سرنوشت بندر گوادر را به سرنوشت بندر 'Hambantota' در سریلانکا گره بزند.
آساق**6125** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

در اینستای ستاره‌های خارجی؛ از مامان جنیفر تا خانمِ «هایلی بیبِر»!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده ای از عکس های چهره های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
مقصر پخش اشتباهی سرود ملی مشخص شد
نایب رئیس تکواندوی بانوان پخش سرود شاهنشاهی به جای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان تکواندو(پومسه) را اشتباه کمیته برگزاری مسابقات اعلام کرد.
ترکیب پرسپولیس مقابل تراکتور تغییر می‌کند
بازگشت ملی پوشان پرسپولیس بار دیگر ترکیب پرسپولیس را دستخوش تغییر خواهد کرد.
وضعیت آشفته تراکتور در دیدار با پرسپولیس
تراکتورسازی که در این فصل چهره ای متفاوت نسبت به سال های گذشته پیدا کرده در آستانه حساس ترین بازی فصل خودش با مشکلات متنوعی روبرو شده که شرایط این تیم را تحت تاثیر قرار داده است.
پرسپولیس ۷۰ میلیارد تومان مطالبه دارد
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس گزارشی از گزیده عملکرد یک ساله باشگاه را منتشر کرد. در این گزارش به اقدام های صورت گرفته برای حل مشکلات باشگاه و همچنین توسعه و پیشرفت آن در طول یک سال گذشته اشاره شده است.
آزمون: آرزوی ما قهرمانی در جام ملت‌هاست
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران گفت:همه ما در حال حاضر يک آرزو داريم و آن هم موفقيت در جام ملت‌ها است که اميدوارم به کمک همه به آن دست پیدا کنيم.
بیرانوند مهمان علی‌ضیا در فرمول یک
دروازه‌بان پرسپولیس عصر امروز به برنامه فرمول یک خواهد رفت و به سوالات علی ضیا پاسخ خواهد داد.
خانزاده: جو درست شده علیه تیم ملی درست نیست
مدافع تیم ملی فوتبال ایران گفت:ونزوئلا تیم منسجمی بود و با برنامه بازی می‌کرد و آن‌ها بازیکنان با کیفیتی داشتند که در لیگ‌های معتبر اروپایی بازی می‌کنند.
زمان بازگشت کی‌روش به ایران مشخص شد
کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی برای بازدید از کمپ اسپایر دوحه و برگزاری آخرین اردوی آماده سازی تیم ملی پیش از جام ملتها در قطر ماندنی شد.
بهترین تیم سال ایران؛ فعلا سایپا!
سال 2018 میلادی روز یازدهم دی ماه سال 1397 و حدود 40 روزدیگر به پایان می‌رسد و این همزمان با پایان نیم فصل فوتبال باشگاهی در ایران است و رقابت‌های باشگاهی نیز نزدیک یک ماه به خاطر مسابقات جام ملت‌های آسیا تعطیل خواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاج: ماندن ما در فدراسیون فوتبال طبق قانون است
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال می‌گوید در صورتی که قانون اجازه ندهد، هیچ‌کس نمی‌تواند از راه غیر قانونی در فوتبال بماند و این فدراسیون باید قانونی اداره شود.
آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
بازگشایی بسته پیشنهادی قیمت خودرو در هیئت دولت- 246 روز تاخیر در شفاف‌سازی حقوق مدیران- جدال کارگران و کارفرمایان بر سر بقا
مطابق جدیدترین آمار از میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در شش ماهه نخست امسال شاهد افت تولید ۲۲ محصول صنعتی از میان ۳۱ کالا بوده‌است.
کار‌های عجیب و غریب و خنده دار حیوانات
اگر فکر می‌کنید که هیچ چیزی وجود ندارد که حیوان خانگیتان بتواند با آن شما را شگفت زده کند، به رفتارش بیشتر دقت کنید. آن‌ها به هم حقه می‌زنند، مثل انسان‌ها رفتار می‌کنند و با روش‌های خلاقانه احساساتشان را به ما نشان می‌دهند.
شرق آسیا؛ میدان رقابت بی امان هند با چین
سئول در حال رفع مشکلات بانکی ایرانیان است
هشت غیر نظامی در شرق افغانستان جان باختند
افزایش امکانات غیرنظامی در دریای چین جنوبی لازمه صلح است
پس گرفتن مشکوک مسئولیت پذیری طالبان در جشن میلاد
کریدور اقتصادی و جنگل شهر چین در معرض خطر تعطیلی است
رهبران مسلمان استرالیا دعوت نخست وزیر این کشور را رد کردند
جشن خونین میلاد و ابعاد تازه ای از وضعیت پیچیده افغانستان
سفر عمران خان به مالزی؛گام دیگری درجهت رفع بحران اقتصادی
ژاپن توان دفاع سایبری و فضایی خود را افزایش می دهد