منع استفاده از روبند در الجزایر،استدلال های موافقان ومخالفان

12:39 ۱۸۳ روز پیش ایرنا 511 0
منع استفاده از روبند در الجزایر،استدلال های موافقان ومخالفان

الجزیره - ایرنا - اداره کل مشاغل دولتی الجزایر به تازگی در بیانیه ای اعلام کرد پوشیدن روبند یا هر لباسی که مانع شناسایی هویت افراد در مشاغل دولتی می شود، ممنوع است که این تصمیم با مخالفت هایی مواجه شد و در عین حال برخی از این تصمیم حمایت کردند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، اداره کل مشاغل دولتی در پاسخ به سوالات مختلف در مورد طرز پوشش کارمندان دولتی به ویژه استفاده از روبند، روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد به وزیران و استانداران گوشزد شده است استفاده از روبند ممنوع است و باید قاطعانه این دستور العمل اجرایی شود.
براساس این بیانیه، کارمندان دولتی ملزم به رعایت اصول اداری و مقتضیات امنیت و ارتباطات در ادارات خود هستند وهویت آن ها باید در هر شرایطی کاملا مشخص و آشکار باشد، کارمندان باید از انجام هر عمل یا کاری که شایسته وظایف و شغل شان نیست، خودداری کنند، رفتاری شایسته و محترمانه داشته باشند و پیوسته در مسائل به صورت بی طرفانه و شفاف عمل کنند و از استفاده از هر نوع پوششی که مانع انجام وظایف شان در ادارات دولتی می شود به ویژه استفاده از روبند به صورت جدی خودداری کنند .
وزارت آموزش و پرورش الجزایر در اکتبر2017 نیز استفاده از روبند برای دانش آموزان، معلمان و کارمندان را ممنوع اعلام کرده بود.«نوریه بن غبریط» وزیر آموزش و پرورش الجزایر حدود یک ماه پیش در سخنانی به مناسبت آغاز سال تحصیلی 2018-2019 گفت، هویت کارمند در داخل آموزش و پرورش باید مشخص باشد.دانش آموز باید چهره معلم خود را ببیند ، مردان نیز باید لباس های محترمانه ای بپوشند.
یکی از مسئولان آموزش و پرورش پس از آن در مصاحبه با شبکه النهار الجزایر اعلام کرد که این دستور العمل به معنای ممنوعیت حجاب در مدارس یا ممنوعیت استفاده از روسری نیست، بلکه فقط استفاده از روبند ممنوع شده است.
آن زمان«محمد عیسی» وزیر اوقاف و امور دینی الجزایر از تصمیم وزیر آموزش و پرورش در خصوص منع پوشش روبند در موسسات آموزشی این کشور حمایت کرد و در مصاحبه با رادیو الجزایر گفت: وزیر آموزش و پرورش کار خود را درست و با زیرکی انجام می دهد.
آمار دقیقی در خصوص استفاده از روبند و حجاب در الجزایر وجود ندارد اما چیزی که ملموس است اینکه در شهرها به ویژه شهرهای بزرگ و پایتخت، استفاده از آن در مقایسه با مناطق دیگر کمتر است و درخصوص مدارس نیز باید گفت،همه مدارس از ابتدا مختلط است وتنها چند مدرسه در الجزایر خاص دختران وجود دارد.
با اینکه بحث ممنوعیت استفاده از روبند فقط مربوط به کارمندان در زمان کار در ادارات دولتی و در ساعات اداری است اما این مساله با مخالفت هایی مواجه شده است.
مخالفان ممنوعیت روبند می گویند استفاده از این نوع پوشش به هیچ وجه مانع انجام کارها نمی شود و بر اساس اصل آزادی های فردی، نباید استفاده از روبند را ممنوع کرد.
«مسعود عمراوی »نماینده مجلس الجزایر با ابراز شگفتی از این دستور العمل ، آن را غیر منطقی دانست و گفت، این دستور العمل ،اعلان جنگ آشکار به اسلام است، استفاده از روبند در ادارات دولتی یا اماکن دیگر مربوط به آزادی های فردی است و این زن است که باید تصمیم بگیرد چه نوع پوششی داشته باشد، پوشیدن یا نپوشیدن روبند هیچ ربطی به امنیت یا برقراری ارتباط با دیگران ندارد.زیرا مدیران مربوطه، زنان کارمند را از همان ابتدای استخدام می شناسند و تنها در مسابقات و امتحانات که احراز هویت فرد ضروری است، این کار می تواند منطقی باشد.
عمراوی افزود، بر اساس اصل عدالت اجتماعی مقام های ذیربط می بایست دستور العمل هایی در خصوص ممنوعیت استفاده از لباس های غیر شایسته در داخل ادارات دولتی به ویژه در زیر مجموعه های آموزش و پرورش صادر می کردند تا ارزش های اجتماعی جامعه حفظ شود.
«جلول حجیمی »رئیس اتحادیه ائمه جماعت الجزایر نیز بازنگری در این دستور العمل را ضروری دانست و گفت باید این مساله به گونه ای حل شود که اصول اداری و دینی در کنار هم رعایت شود.
وی چنین اقداماتی را ایجاد محدودیت برای آزادی های فردی دانست وگفت، اینگونه دستورالعمل ها زمینه را برای ایجاد فتنه و مشکل در جامعه فراهم می کند و در عین حال گفت، باید با گفت و گو اینگونه مسائل را حل کرد و به آزادی های فردی احترام گذاشت و در جهت اجرای عدالت، دستور العملی در خصوص ممنوعیت عریان گرایی و استفاده از لباس های ناشایسته در محل کار صادر شود.
خاورم **2041**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

جلوه‌های موعود در شعر فارسی
شیراز-ایرنا- همزمانی نیمه شعبان سالروز میلاد امام زمان (عج) و اول اردیبهشت 98 یادروز سعدی شاعر بلندآوازه ایران، فرصتی را برای بازخوانی مفاهیم پیوند خورده با موعود و آخرین ناجی در شعر و ادب فارسی پدید آورده است.
آغوش سرد جامعه برای معتادان بهبود یافته
قزوین - ایرنا - دست اندرکاران و کارشناسان حوزه مددکاری آسیب های اجتماعی معتقدند معتادان بهبود یافته با مشکل بزرگی به نام 'عدم اعتماد و پذیرش از سوی جامعه' روبرو هستند که این موضوع آنان را با خطر بازگشت به اعتیار روبرو می کند.
آفت ملخ در منطقه گنبدکاووس تحت کنترل است
گنبدکاووس - ایرنا - رییس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهادکشاورزی گنبدکاووس با اشاره به مشاهده موارد بسیار محدودی از جمعیت ملخ مراکشی در مراتع شمال شهرستان گفت: تیم هایی از جهادکشاورزی شهرستان به صورت مستمر، در حال رصد و کنترل این آفت بوده و آماده اقدامات مقابله ای با آن هستند.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
راهنمای خرید مطمئن محصولات شیائومی
شاید در طول چند دهه گذشته، تکنولوژی نقش زیادی در زندگی مردم نداشت. اما امروزه با پیشرفت علم و دانش، فناوری تاثیر زیادی در زندگی روزمره ما می‌گذارد.
استاندار کرمانشاه: قوانین مزاحم را باید در اقتصاد مقاومتی حذف کنیم
کرمانشاه - ایرنا - استاندار کرمانشاه با بیان اینکه یک سری قوانین مزاحم و غیرضروری وجود دارد که باید تکلیف آنها مشخص شود، گفت: در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید به دنبال اصلاح قوانین برویم و قوانین مزاحم را حذف کنیم.
دانلود سریال سال‌های دور از خانه (شاهگوش ۲) از سبزپندار
سریال سال‌های دور از خانه در واقع اولین اسپین آف ایرانی است که با کارگردانی مجید صالحی ساخته شده است. این سریال بر اساس سریال شاهگوش ساخته شده و در واقع اسپین آفی از سریال شاهگوش می‌باشد و می‌توان آن را شاهگوش ۲ دانست.
مساجد ظرفیتهای زیادی برای جلب کمکها به مناطق سیلزده دارند
قم- ایرنا- استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: مساجد ظرفیتهای زیادی برای جلب کمک های مردمی به مناطق سیل زده دارند که یکی از آنها می تواند کمک به ساخت مسکن برای مردم سیلزده باشد.
آبی که بر باد رفت
«چرا نتوانستیم از میلیاردها متر مکعب بارش استفاده کنیم؟ هفت میلیارد متر مکعب آب از دست دادیم و آن را تبدیل به تهدیدی بزرگ کردیم. معلوم نیست آیا آسمان دوباره با ما سخاوتمندانه رفتار می‌کند یا نه؟»
احیای شب نیمه شعبان، پالایش روح منتظران
شیراز- ایرنا - نیمه شعبانی دیگر در راه است و دوستداران خاندان امامت و ولایت ضمن گرامیداشت این مناسبت و برپایی مجالس جشن و سرور، از فضیلت معنوی این شب نیز بهره می گیرند و به مناجات و دعا می پردازند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دانلود سریال سال‌های دور از خانه (شاهگوش ۲) از سبزپندار
سریال سال‌های دور از خانه در واقع اولین اسپین آف ایرانی است که با کارگردانی مجید صالحی ساخته شده است. این سریال بر اساس سریال شاهگوش ساخته شده و در واقع اسپین آفی از سریال شاهگوش می‌باشد و می‌توان آن را شاهگوش ۲ دانست.
سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید
سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید و باعث محبوس شدن اپراتور در داخل اتاقک این دستگاه شد.
گزارش تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات آمریکا محبوبیت ترامپ را کاهش داد
تهران- ایرنا- نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که محبوبیت ترامپ پس از انتشار گزارش نتایج تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا به پائین ترین حد خود در سال 2019 رسیده است.
حر مدافعان حرم چه کسی بود؟+عکس و فیلم
شهید مجید قربانخانی متولد مرداد ماه ۱۳۶۹ در محله یافت آباد تهران بود. تک پسر خانواده و لوتی مسلک بود که در کنار پدرش در بازار کار می کرد.
هند خواهان خروج فوری شهروندان خود از لیبی شد
نخست وزیر ایتالیا درباره خطر جنگ داخلی در لیبی هشدار داد
تعلیق همکاری امنیتی لیبی با فرانسه
دولت وفاق ملی لیبی دستور بازداشت ژنرال خلیفه حفتر را صادر کرد
قدرتهای بزرگ در تلاش برای تغییر نقشه جهان بر اساس منافعشان هستند
مقام لیبیایی: امارات به دنبال رواج فساد در کشورهای عربی است
قاهره، ریاض و ابوظبی در سودان به دنبال چه هستند؟
بنیاد کارنگی: سیاست جدید آمریکا در خاورمیانه بی ثبات ساز است
واشنگتن تحریم های تازه ای علیه کوبا و ونزوئلا وضع کرد
پیشنهاد معارضان سودانی برای نحوه اداره کشور در دوره گذار سیاسی