مامور سابق سیا: محمد بن سلمان معضلی برای کاخ سفید است

11:26 ۲۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 30 0
مامور سابق سیا: محمد بن سلمان معضلی برای کاخ سفید است

تهران – ایرنا –'روبرت بائر' مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا)در مصاحبه ای با شبکه خبری سی ان ان گفت: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به معضلی برای کاخ سفید تبدیل شده و ادامه حضور وی در قدرت باعث تزلزل و پدید آمدن بی ثباتی در پادشاهی سعودی است.

ایرنا

به گزارش روز جمعه ایرنا، شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد: با افزایش احتمال دست داشتن مقامات عربستان درماجرای روزنامه نگار ناپدید شده سعودی، اکنون کاخ سفید با وضعیت دشواری مواجه شده و به دنبال راه گریزی است،چرا که از یک سو نمی تواند با ریاض به عنوان تنها متحد خود درمنطقه که مناسبات سنگین تسلیحاتی ونفتی دارد، رابطه خود را قطع کند و از سوی دیگر انتقاد و فشار زیادی به واشنگتن در باره اتخاذ موضع علیه سعودی وارد می شود.
بائر(Robert Baer) در تحلیل خود به سی ان ان گفت: یکی از موضوعاتی که کاخ سفید می تواند آن را مورد ملاحظه قرار دهد، کنار رفتن محمد بن سلمان از قدرت است و اینکه خانواده سلطنتی عربستان به پادشاه بگویند که دیگر این فرد جوان باید برود.
سی ان ان از بائر پرسید: وزیر خارجه آمریکا گفته است باید چند روزی به عربستان برای تحقیقات بر سر موضوع کشته شدن خاشقچی فرصت داد و منتظر حقایق ماند و اینکه پمپئو تاکید کرده که آمریکا تاکنون روابط استراتژیک درازمدتی با پادشاهی عربستان داشته است ، آیا شما هم مانند پمپئو خوشبین به این مساله هستید که تحقیقات داخلی عربستان بر سر این قضیه پاسخی مثمر ثمر و حاوی حقایق باشد.
بائر به صراحت پاسخ داد: نه! به هیچ وجه!..من این خاندان رااز درون دیده ام و آنها هرگز راجع به مسائل داخلی به آمریکایی ها چیزی نمی گویند، اگر مشاجره وستیزه در درون خود داشته باشند و چنانچه معلوم شود که محمد بن سلمان فرمان این قتل را داده است، هرگز به آمریکایی ها آن را بروز نمی دهند.
این مامور سابق سیا در پاسخ به این پرسش که معاون رئیس جمهوری آمریکا نسبت به این موضوع واکنش شدیدتری نشان داده است،گفت: مایک پنس دریافته که محمد بن سلمان باید برود و کاخ سفید به دنبال راه گریزی است.
بائر افزود: ترامپ هم اکنون در موقعیت هولناکی قرار دارد، به موضوع نفت باز می گردم، اگر محمد بن سلمان اقدام به قطع تولید چهار تا پنج میلیون بشکه در روز کند این بدترین سناریو برای دولت ترامپ خواهد بود و بهای سوخت در آمریکا به چهار تا پنج دلار برای هر گالن خواهد رسید.
وی به سی ان ان گفت:نمی دانیم پاسخ عربستانی ها چه خواهد بود، منظورم این است که ستمگری را در عربستان داریم (محمد بن سلمان) که همه چیز را در کنترل دارد و بر این تصور است که برکناری وی به این زودی رخ نخواهد داد.
بائر اظهار داشت: آمریکا اکنون در موقعیتی قرار گرفته که هرگز دوست نداشته است،باشد.اگر عربستان دچار بی ثباتی شود ما (آمریکا) با مشکل مواجه خواهیم شد.من محمد بن سلمان را روی تخت پادشاهی در سال های بعد نمی بینم و هر چه بیشتر وی (بر سر قدرت) باقی بماند با فاجعه دیگر و با بی ثباتی پادشاهی عربستان مواجه هستیم، من پایان خوشی برای ادامه قدرت وی نمی بینم.
به گزارش ایرنا،مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روزگذشته (پنجشنبه)گفت که از کاخ سفید خواسته تا چند روز دیگر به عربستان برای تکمیل تحقیقات پیرامون ناپدید شدن روزنامه نگار سعودی فرصت دهد.
رویترز در مورخ 26مهرماه گزارش داده بود: وزیر خارجه آمریکا که در روزهای اخیر به عربستان و ترکیه پیرامون ناپدید شدن«جمال خاشقچی» روزنامه نگار سعودی سفر کرده بود، خواستار ارائه فرصت بیشتری به مقام های سعودی شد.
پمپئو گفت که از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواسته که چند روز دیگر به عربستان فرصت دهند تا تحقیقات پیرامون خاشقچی را تکمیل کرده و کاخ سفید نیز درک کاملی از اوضاع به دست آورد.
درهمین حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روزگذشته(پنج‌شنبه)درپایگاه هوایی اندروز به خبرنگاران گفت که مرگ خاشقچی، روزنامه‌نگار ناپدید شده عربستان «به نظر قطعی» است و بسیار ناراحت کننده است.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد در صورتی که مرگ خاشقچی قطعی شود، واکنش آمریکا به عربستان بسیار سخت خواهد بود.
ترامپ در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه نیویورک تایمز گزارش های اطلاعاتی درباره دست داشتن مقام های بلندپایه سعودی در قتل خاشقچی را تایید کرد.
جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی در 2 اکتبر (10مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. مقام های ترکیه گفته اند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام های سعودی به قتل رسیده و روزنامه واشنگتن پست نیز نوشت که تصاویر ویدئویی و صدای ضبط شده ای موجود است که اثبات می کند خاشقچی پس از شکنجه، کشته شده است.
این درحالی است که نشریه آمریکایی نیویورک تایمز روز گذشته (پنجشنبه) گزارش داد که حاکمان سعودی قصد دارند برای نجات محمد بن سلمان از پرونده قتل احتمالی خاشقچی، ژنرال «احمد العسیری» مقام اطلاعاتی نزدیک به ولیعهد عربستان را متهم این پرونده اعلام کنند.
اروپام **1302**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

عجیب‌ترین سپرده‌گذاری جهان!
ر مکانی زیرزمینی حومه شهر انگلیسی "ساسکس" که ضد بمب، اشعه رادیو اکتیو، مقاوم در برابر سیل و دمای آن منفی 20 درجه سانتی گراد بوده ، قفسه هایی حاوی دانه های گیاهان ذخیره شده (19هزار مجموعه برای بیش از 39 هزار نوع گیاه) قرار گرفته که از کشورهای گوناگون جمع آوری شده است.
محمدی: کشتی هیچ‌وقت برای من بدبدرقه نبوده!
درحالی که همچنان همه مشغول گمانه‌زنی در مورد وضعیت فدراسیون کشتی بودند، حمید بنی‌تمیم، سرپرست این روزهای کشتی، حکم سرمربیگری تیم ملی آزاد را برای غلامرضا محمدی صادر کرد.
بیرانوند می‌رود، مظاهری می‌آید
پنجره نقل و انتقالاتی زمستانی 21 آذرماه باز شده و تیم های فوتبال ایران می توانند از این روز وارد بازار نقل و انتقالات زمستانی شوند.
خطیر: سوپرجام را از پرسپولیس پس می‌گیریم
روز گذشته برخی اعضای تیم پرسپولیس ازجمله گرشاسبی، باقری و سیدجلال حسینی راهی سازمان لیگ شدند و سوپرجام را از مسئولان این سازمان تحویل گرفتند که این اقدام، خشم مدیران استقلال را برانگیخت؛ چراکه معتقدند هنوز دادگاه بین المللی CAS به پرونده شکایت استقلال رسیدگی نکرده و احتمالا قرمزها باید جام را پس بدهند!
رهبری‌فرد: قنبرپور شده «یوهان کرویف» پرسپولیس!
کاپیتان پیشین سرخپوشان درباره نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا گفت: اگر قهرمان می‌شدیم، استقلالی‌ها به جای کری خواندن تبریک می‌گفتند.
پاداش بزرگ پرسپولیس در پیچ و تاب تحریم
برای مقدمه، بد نیست یک چرتکه بیندازیم و ببینیم پرسپولیس از هر بازی و هر مرحله‌ی لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ چقدر درآمد داشته.
تاوانی که برای برانکو تبدیل به فرصت شد
برانکو ایوانکوویچ طی این چند سال حضورش در پرسپولیس گام بسیار بلند و هدفمندی در جهت ایستادن مقابل بازیکن سالاری برداشته.
گوگل اینترنت امن خود را معرفی کرد
پروژه جدید گوگل موسوم به «Project Fi» به‌صورت خودکار شما را برای هر اتصال به یک وی‌پی‌ان متصل می‌کند. این به معنای حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر برای کاربران است.
رده بندی کاربران از سوی واتس اپ
واتس اپ فهرست دوستان کاربر را براساس میزان تعامل با آنها رده‌بندی می‌کند. دوستانی که بیشترین ارتباط با کاربر را دارند در بالای فهرست قرار می‌گیرند. به‌گزارش مهر، واتس اپ قابلیت جدیدی ارائه کرده است. این پیام رسان دوستان کاربر را به ترتیب چگونگی تعامل و نوع محتوایی که با آنها به اشتراک گذاشته می‌شود، رده‌بندی می‌کند.
متهم: برادرم قاتل است نه من!
مرد جوانی که به‌خاطر ارتکاب قتل بر سر جای پارک متواری بود پس از بازداشت مدعی شد برادرش عامل اصلی جنایت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
احتساب رایگان مدت سربازی به سوابق بیمه افراد متقاضی
بر اساس استفساریه ماده 95 قانون تأمین اجتماعی مصوب مجلس، افرادی که متقاضی احتساب مدت سربازی به سوابق بیمه خود هستند می توانند بصورت رایگان از این مزایا بهره مند شوند. ‌‌‌‌‌
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند
تهران - ایرنا - سناتور آمریکایی که قطعنامه ای برای قطع فروش تسلیحات به بحرین در سنای آمریکا ارائه کرده است، گفت: امروز (پنجشنبه) برای این قطعنامه رای گیری می شود.
قربون صدقه های خانم بازیگر برای یک گربه -عکس
متین ستوده با انتشار این عکس نوشت: قربون نگاهت با جذبه من.
نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
تغییر چهره دمکرات ها در جنگ یمن
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند
ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد
مجبور به معاف برخی کشورها از تحریم های ایران شدیم
پمپئو و ولیعهد بحرین درباره ایران گفت و گو کردند
آمریکا از روسیه خواست تا دمشق را به میز مذاکره بیاورد
مکرون: فرانسه دست نشانده آمریکا نیست
پمپئو با وزیر دفاع قطر دیدار کرد
ترامپ آمریکایی ها را به کانادا فراری داده است
بنیاد صهیونیستی دفاع از دمکراسی بر ادامه اشغال غزه تاکید کرد