مامور سابق سیا: محمد بن سلمان معضلی برای کاخ سفید است

11:26 ۹۵ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 97 0
مامور سابق سیا: محمد بن سلمان معضلی برای کاخ سفید است

تهران – ایرنا –'روبرت بائر' مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا)در مصاحبه ای با شبکه خبری سی ان ان گفت: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به معضلی برای کاخ سفید تبدیل شده و ادامه حضور وی در قدرت باعث تزلزل و پدید آمدن بی ثباتی در پادشاهی سعودی است.

ایرنا

به گزارش روز جمعه ایرنا، شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد: با افزایش احتمال دست داشتن مقامات عربستان درماجرای روزنامه نگار ناپدید شده سعودی، اکنون کاخ سفید با وضعیت دشواری مواجه شده و به دنبال راه گریزی است،چرا که از یک سو نمی تواند با ریاض به عنوان تنها متحد خود درمنطقه که مناسبات سنگین تسلیحاتی ونفتی دارد، رابطه خود را قطع کند و از سوی دیگر انتقاد و فشار زیادی به واشنگتن در باره اتخاذ موضع علیه سعودی وارد می شود.
بائر(Robert Baer) در تحلیل خود به سی ان ان گفت: یکی از موضوعاتی که کاخ سفید می تواند آن را مورد ملاحظه قرار دهد، کنار رفتن محمد بن سلمان از قدرت است و اینکه خانواده سلطنتی عربستان به پادشاه بگویند که دیگر این فرد جوان باید برود.
سی ان ان از بائر پرسید: وزیر خارجه آمریکا گفته است باید چند روزی به عربستان برای تحقیقات بر سر موضوع کشته شدن خاشقچی فرصت داد و منتظر حقایق ماند و اینکه پمپئو تاکید کرده که آمریکا تاکنون روابط استراتژیک درازمدتی با پادشاهی عربستان داشته است ، آیا شما هم مانند پمپئو خوشبین به این مساله هستید که تحقیقات داخلی عربستان بر سر این قضیه پاسخی مثمر ثمر و حاوی حقایق باشد.
بائر به صراحت پاسخ داد: نه! به هیچ وجه!..من این خاندان رااز درون دیده ام و آنها هرگز راجع به مسائل داخلی به آمریکایی ها چیزی نمی گویند، اگر مشاجره وستیزه در درون خود داشته باشند و چنانچه معلوم شود که محمد بن سلمان فرمان این قتل را داده است، هرگز به آمریکایی ها آن را بروز نمی دهند.
این مامور سابق سیا در پاسخ به این پرسش که معاون رئیس جمهوری آمریکا نسبت به این موضوع واکنش شدیدتری نشان داده است،گفت: مایک پنس دریافته که محمد بن سلمان باید برود و کاخ سفید به دنبال راه گریزی است.
بائر افزود: ترامپ هم اکنون در موقعیت هولناکی قرار دارد، به موضوع نفت باز می گردم، اگر محمد بن سلمان اقدام به قطع تولید چهار تا پنج میلیون بشکه در روز کند این بدترین سناریو برای دولت ترامپ خواهد بود و بهای سوخت در آمریکا به چهار تا پنج دلار برای هر گالن خواهد رسید.
وی به سی ان ان گفت:نمی دانیم پاسخ عربستانی ها چه خواهد بود، منظورم این است که ستمگری را در عربستان داریم (محمد بن سلمان) که همه چیز را در کنترل دارد و بر این تصور است که برکناری وی به این زودی رخ نخواهد داد.
بائر اظهار داشت: آمریکا اکنون در موقعیتی قرار گرفته که هرگز دوست نداشته است،باشد.اگر عربستان دچار بی ثباتی شود ما (آمریکا) با مشکل مواجه خواهیم شد.من محمد بن سلمان را روی تخت پادشاهی در سال های بعد نمی بینم و هر چه بیشتر وی (بر سر قدرت) باقی بماند با فاجعه دیگر و با بی ثباتی پادشاهی عربستان مواجه هستیم، من پایان خوشی برای ادامه قدرت وی نمی بینم.
به گزارش ایرنا،مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روزگذشته (پنجشنبه)گفت که از کاخ سفید خواسته تا چند روز دیگر به عربستان برای تکمیل تحقیقات پیرامون ناپدید شدن روزنامه نگار سعودی فرصت دهد.
رویترز در مورخ 26مهرماه گزارش داده بود: وزیر خارجه آمریکا که در روزهای اخیر به عربستان و ترکیه پیرامون ناپدید شدن«جمال خاشقچی» روزنامه نگار سعودی سفر کرده بود، خواستار ارائه فرصت بیشتری به مقام های سعودی شد.
پمپئو گفت که از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواسته که چند روز دیگر به عربستان فرصت دهند تا تحقیقات پیرامون خاشقچی را تکمیل کرده و کاخ سفید نیز درک کاملی از اوضاع به دست آورد.
درهمین حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روزگذشته(پنج‌شنبه)درپایگاه هوایی اندروز به خبرنگاران گفت که مرگ خاشقچی، روزنامه‌نگار ناپدید شده عربستان «به نظر قطعی» است و بسیار ناراحت کننده است.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد در صورتی که مرگ خاشقچی قطعی شود، واکنش آمریکا به عربستان بسیار سخت خواهد بود.
ترامپ در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه نیویورک تایمز گزارش های اطلاعاتی درباره دست داشتن مقام های بلندپایه سعودی در قتل خاشقچی را تایید کرد.
جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی در 2 اکتبر (10مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. مقام های ترکیه گفته اند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام های سعودی به قتل رسیده و روزنامه واشنگتن پست نیز نوشت که تصاویر ویدئویی و صدای ضبط شده ای موجود است که اثبات می کند خاشقچی پس از شکنجه، کشته شده است.
این درحالی است که نشریه آمریکایی نیویورک تایمز روز گذشته (پنجشنبه) گزارش داد که حاکمان سعودی قصد دارند برای نجات محمد بن سلمان از پرونده قتل احتمالی خاشقچی، ژنرال «احمد العسیری» مقام اطلاعاتی نزدیک به ولیعهد عربستان را متهم این پرونده اعلام کنند.
اروپام **1302**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

رونمایی  از نرم‌افزار هلو با نام 8 اسمارت
شرکت مهندسی نرم‌افزار هلو، نرم‌افزار8 اسمارت را رونمایی کرد.
گزارش تصویری از کنفرانس ارتباطات بازاریابی و برندینگ
دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در تاریخ‌های 25 و 26 دی‌ماه میزبان سومین کنفرانس ارتباطات بازاریابی و برندینگ با حضور اساتید دانشگاه، مدیران آژانس‌های تبلیغات کشور و سفارش دهندگان آگهی بود. در این رویداد برای اولین بار جوایز تعالی بازاریابی و برندینگ نیز به کسب‌وکارهای برگزیده اهدا شد. در ادامه گزارش تصویری ایسنا از این رویداد را می‌بینید.
Flip راهکاری نوین و هوشمند برای همفکری
شرکت سامسونگ ایران، نسل جدید نمایشگر تعاملی خود را معرفی کرد. نمایشگر تعاملی Flip که با فاصله‎ای کم از بازارهای جهانی وارد ایران شده، با قابلیت‏‌ها و نوآوری‏‌های جدید خود امکان عرضه ایده‏‌ها و تعامل گسترده‏‌تر را میان شرکت‌کنندگان در نشست‏‌های کاری فراهم می‏‌کند.
فروش اینترنتی مصالح ساختمانی
تولیدکنندگان «این‌سو» شما را در انتخاب مصالح ساختمانی یاری می‌کنند.
دومین نمایشگاه کار ایران با 800 موقعیت شغلی برگزار می‌شود
مجتمع نمایشگاهی بوستان گفت‌وگو تهران در 4 تا 6 بهمن میزبان دومین نمایشگاه کار ایران خواهد بود.
9 نکته شگفت‌انگیز برای پذیرایی از مهمان‌ها
عشق به مهمانی‌دادن و پذیرایی‌کردن در خیلی‌ها وجود دارد؛ کسانی که دوست دارند همه را دور هم جمع کنند و ساعت‌های خوشی را برایشان به یادگار بگذارند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که دوست دارید مهمانی‌هایتان بی‌عیب و نقص برگزار شوند، به مهمان‌هایتان خوش بگذرد و سلیقه‌تان زبانزد همه شود، این مطلب را بخوانید.
کمپینی برای حمایت از کودکان کار
توجه به نیازهای اساسی کودکان نیازمند در شرایط کنونی یک وظیفه ملی است.
بهار بهترین فصل سفر به مرداب سراوان
کسانی که اهل گشت و گذار باشند، حتما مرداب سراوان را دیده‌اند. مردابی که با نگاه اول به آن متوجه واقعیت و زیبایی آن نمی‌شوید؛ و احتمالا فکر می‌کنید که وسط آن را چمن پوشیده‌ است.
لاغرشدن با ورزش ایکس بادی
حتما شما هم نام ورزش ایکس بادی را شنیده‌اید و با خود گفتید که “این هم یکی دیگه از روش‌های درآمدزایی هست که هیچ فایده‌ای برای سلامتی یا لاغری نداره!” البته در واقعیت این طور نیست و این ورزش می‌تواند کمک‌های زیادی به شما بکند. ایکس بادی ورزشی است که اکنون در بیش از ۵۵ کشور دنیا طرفدار دارد.
۳ فیلم برتر دسامبر ۲۰۱۸ براساس imdb
ایران زیرنویس شما را به تماشا ۳ فیلم برتر دسامبر ۲۰۱۸ دعوت می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

طاهریان: ورزش زنان پس از انقلاب جایگاهش را پیدا کرد
نایب رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به پر رنگ شدن جایگاه ورزش زنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، معتقد است: اگر در گذشته به دنبال آن بودیم تا نگاه منفی مسئولان نسبت به ورزش زنان مثبت شود، الان این جایگاه به جایی رسیده که مسئولان با حمایت و توجه ویژه به بانوان سعی در افزایش مدال آوری آنها در رویدادهای جهانی، المپیک و پارالمپیک دارند.
لیگ برتر والیبال بانوان در ایستگاه آخر
لیگ برتر والیبال بانوان به هفته پایانی خود رسیده است و تکلیف قهرمان در این هفته مشخص می‌شود.
ترکاشوند: دلیل تاخیر در انتخابات والیبال را نمی‌فهمم!
ملی‌پوش اسبق والیبال گفت: دلیل تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون را نمی‌فهمم و در حال حاضر زمان را از دست داده‌ایم.
یک سالِ ˮثوریˮ در بوکس!
حسین ثوری در طول یک سالی که هدایت فدراسیون بوکس را بر عهده دارد اقدامات قابل توجهی را انجام داده ولی با این وجود نباید تنها نقاط مثبت خود را ببیند و بهتر است در کم کردن نقاط ضعف خود نیز تلاش بیشتری داشته باشد.
بانوی طلایی کشتی ایران: بلاتکلیفیم!
ملی پوش کشتی کلاسیک بانوان از وضعیت خود بعد از مسابقات بین‌المللی لبنان گلایه کرد و گفت چشم انتظار و گوش به زنگ هستیم تا خبری از اردوی تیم ملی بدهند، اما خبری نیست و در بلاتکلیفی به سر می‌بریم.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید