ضدیت با ایران و اتحاد با ریاض اولویت اسراییل است

10:59 ۲۷ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 30 0
ضدیت با ایران و اتحاد با ریاض اولویت اسراییل است

تهران-ایرنا- تارنمای المانیتور درباره سکوت مقامات رژیم صهیونیستی درباره ماجرای جمال خاشقچی، می نویسد: «برای اسراییل ائتلاف علیه ایران با عربستان سعودی بسیار مهم تر از ماجرای خاشقچی است و ترامپ رویکردی اتخاذ کرده که با شرایط کنونی خاورمیانه تناسب دارد.»

ایرنا

به گزارش روز جمعه ایرنا از تارنمای تحلیلی آمریکایی «المانیتور»، «بن کسپیت»، (BEN CASPIT)، درباره سکوت رهبران رژیم صهیونیستی نسبت به ماجرای ناپدیدشدن روزنامه نگار عربستانی «جمال خاشقچی» و مرگ احتمالی وی می نویسد: «برای رهبری اسراییل ائتلاف علیه ایران با عربستان سعودی بسیار مهم تر از واکنش نشان دادن به ناپدید شدن این روزنامه نگار است. رهبران اسراییل و تمامی مقامات «کنست» و وزارت خارجه اسراییل نیز مانند اینکه از طاعون بترسند از اظهار نظر از این باره خودداری کرده اند.»
این روزنامه نگار که که ستون نویس روزنامه صهیونیستی مشهور «معاریو» چاپ اراضی اشغالی نیز هست، درباره علت این رویکرد مقامات رژیم صهیونیستی استدلال می کند: «اسراییل بین دو قطب افراطی که ناگهان مسیر برعکسی را در پیش گرفته اند، گیر افتاده است. اسراییل از یک سو، متحد عربستان سعودی است و از یک سو با ترکیه رقابت تلخی دارد که ماهیتی افسانه ای نیز دارد. «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در اسراییل تقریبا یک اصلاح طلب لیبرال به نظر می رسید که کشورش را به سوی دورانی جدید راهبری می کند و در مقابل «رجب طیب اردوغان» یک دیکتاتور است که روزنامه نگاران را زندانی می کند و با دمکراسی مخالف است اما اکنون همه چیز برعکس شده است. در ماجرای خاشقچی، سعودی ها طرف پلید هستند و اردوغان رهبر روشنفکری شده است که مسئولیت پذیر است و از دمکراسی دفاع می کند. این حداقل از دیدگاه طرف اسراییلی قابل قبول نیست.»
نویسنده المانیتور که نزدیک به 30 سال است درباره دیپلماسی، مسائل نظامی و روند موسوم به صلح خاورمیانه قلم می زند اعتقاد دارد که سعودی ها در قتل احتمالی خاشقچی مدارک زیادی به جا گذاشته اند و مانند آماتورها رفتار کرده اند و ماموران ترکیه تاکنون توانسته اند به آسانی به بسیاری از این مدارک دست پیدا کنند. وی در همین راستا به دیدار غیر رسمی روز چهارشنبه 16 اکتبر «گادی آیزنکوت»، رییس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی با «فیاض الرویلی» همتای عربستانی وی در حاشیه کنفرانس فرماندهان ارتش ها در آمریکا اشاره می کند و در این باره به نقل از یکی از منابع دیپلماتیک در بیت المقدس که نخواسته نامش فاش شود اضافه می کند: «سعودی ها باید تصمیم بگیرند.' آنها نمی توانند هم خدا را بخواهند هم خرما را.' آنها باید تصمیم بگیرند که می خواهند به اسراییل نزدیک تر باشند، اتحاد با ایالات متحده را حفظ کنند و اصلاحات را انجام دهند یا خیر؛ اصلاحاتی مانند اینکه به زنان اجازه رانندگی بدهند یا اینکه در جهت مخالف حرکت کنند و با انجام اقدامات دیکتاتوری و حذف مخالفان خود روی دیکتاتورها را سفید کنند.»
نویسنده المانیتور در ادامه از قول یکی از مقامات ارشد رژیم صهیونیستی که نخواست نامش فاش تاکید می کند: «اسراییل در پشت صحنه همچنان در کنار عربستان سعودی است و ماجرای خاشقچی را نادیده می گیرد چرا که ضدیت و نبرد با ایران بر سایر مسائل غالب است. امنیت ملی اسراییل و تهدید ایران در اولویت دستور کار ما قرار دارد. این در حالی است که اکنون مسائل داخلی عربستان سعودی جذابیت و اهمیت چندانی برای ما ندارد.»
این مقام رژیم صهیونیستی در ادامه می افزاید: «اگر این اتفاق در دوره باراک اوباما روی داده بود، آمریکایی ها به سرعت علیه عربستان سعودی موضع می گرفتند اما ترامپ رویکرد برعکس را اتخاذ کرده است که با شرایط کنونی خاورمیانه متناسب است. فراموش نکنید که اوباما به سرعت «حسنی مبارک» (رییس جمهوری اسبق مصر) را به محض اینکه اعتراضات در میدان «التحریر» در «قاهره» بالا گرفت قربانی کرد. با ترامپ چنین اتفاقی روی نمی دهد. او درک می کند که اکنون مدیریت مسئله ایران بسیار مهم تر است و برای تحقق دمکراسی باید مدت ها صبر کرد و ایده آل های دمکراتیک در خاورمیانه اصلا وجود ندارد.»
به گزارش ایرنا، «جمال خاشقچی» روزنامه نگار تبعه سعودی که کارت سبز اقامت در آمریکا را داشت روز 2 اکتبر (10 مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و مقام های غیر رسمی ترکیه اعلام کردند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام های سعودی به قتل رسیده است. روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» نوشته است که تصاویر ویدیویی و صدای ضبط شده ای موجود است که اثبات می کند وی پس از شکنجه، به قتل رسیده است.
خاشقچی که پس از انتصاب «محمد بن سلمان» به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود، هنگام حضور در استانبول قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شده بود.
به رغم انتشار اخباری از رسانه های ترکیه به استناد ادعاهای مطبوعات آمریکایی مبنی بر ربایش و قتل خاشقچی و همچنین تداوم تحقیقات جنایی ـ قضایی پلیس ترکیه، هنوز اطلاع دقیقی از سرنوشت این روزنامه نگار مشهور در دست نیست و خبری رسمی درباره سرنوشت وی منتشر نشده و این موضوع همچنان محور گمانه زنی مقامات امنیتی و مفسران سیاسی ترکیه است. طی سه روز اخیر پلیس ترکیه ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول و اقامتگاه «محمد العتیبی» سرکنسول این کشور را برای مشخص شدن سرنوشت خاشقچی به صورت تخصصی و فنی تفتیش و بازرسی کرده است. اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول نیز که در 300 متری کنسولگری واقع شده است یکی از محل های مشکوک برای تعیین سرنوشت خاشقچی به شمار می رود. پلیس ترکیه هنوز نتیجه بررسی های کارشناسی و تخصصی خود را اعلام نکرده است.
دولت ترکیه که بررسی وضعیت او را در اولویت کاری قرار داده، نتیجه آخرین بررسی های خود را به شکل رسمی اعلام نکرده است و مقامات این کشور روش محتاطانه ای را در اظهار نظر در باره وضعیت خاشقچی در پیش گرفته اند.
اروپام**9330 ** 1908


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

خدمت به صهیویست ها مهمترین هدف ائتلاف آمریکایی در سوریه است
دمشق- ایرنا- 'مجیب الرحمن الدندن' نماینده مجلس سوریه گفت خدمت به رژیم صهیونیستی مهمترین هدف ائتلاف آمریکایی در سوریه است .
اربعین در دانشگاه مسیحی لبنان
بیروت-ایرنا-نمایشگاهی از عکس های مراسم اربعین شهادت امام حسین (ع) در دانشگاه مسیحی سنت ژوزف بیروت برگزار شد.
صیاد فلسطینی بدست صهیونیست ها به شهادت رسید
تهران - ایرنا - ارتش رژیم صهیونیستی در ادامه جنایات خود علیه مردم مظلوم فلسطین، روز گذشته (چهارشنبه) در شمال نوار غزه یک جوان صیاد فلسطینی را به شهادت رساند.
دولت سعودی ناچار به متوقف کردن عملیات جدید در الحدیده یمن شد
دوحه – ایرنا – به دنبال شکست های پیاپی و بالا رفتن تلفات نیروهای سعودی و مزدوران آنها در حمله جدید به الحدیده یمن، ریاض یک بار دیگر ناچار به متوقف کردن عملیات شد.
سفیر جدید ایران در هند ماموریت خود را آغاز کرد
دهلی نو - ایرنا - علی چگنی سفیر جدید ایران در هند روز پنجشنبه دوره ماموریت خود، در دهلی نو را آغاز کرد.
مکانیسم روپیه تجارت هند با ایران را گسترش خواهد داد
دهلی نو-ایرنا- رییس شورای ترویج تجارت هند(TPCI) در بیانیه ای اعلام کرد که مکانیسم روپیه تجارت هند با ایران را گسترش خواهد داد.
روابط آمریکا و چین پیامدهای عمیقی بر آسه آن دارد
کوالالامپور- ایرنا- نخست وزیر سنگاپور که کشورش ریاست اتحادیه جنوب شرق آسیا 'آسه آن 'را برعهده دارد گفت:روابط میان آمریکا و چین به ویژه جنگ تجاری میان این دوقدرت اقتصادی جهان پیامدهای عمیقی بر این اتحادیه دارد.
بسته سه میلیارد دلاری عربستان به زودی به پاکستان می رسد
تهران - ایرنا - سفیر عربستان سعودی در پاکستان که روز گذشته دیداری با عمران خان نخست وزیر این کشور انجام داد، اعلام کرد طی دو سه روز آینده، بخش اول کمک های مالی عربستان به مبلغ 3 میلیارد دلار در اختیار دولت اسلام آباد قرار خواهد گرفت.
پاکستان نسبت به حملات رژیم صهیونیستی به غزه ابراز نگرانی کرد
تهران - ایرنا - پاکستان با ابراز نگرانی از حملات اخیر اسرائیل به فلسطینی های محصور در باریکه غزه، خواستار تلاش بیشتر در راستای حل و فصل چند دهه اختلاف و درگیری در خاورمیانه و بازرگرداندن صلح و آرامش به این منطقه شد.
رسانه ژاپنی: قتل خاشقچی به دلیل حمایت های امریکا در حال فراموشی است
پکن- ایرنا- یک رسانه ژاپنی نوشت: سر و صدای زیادی درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار مخالف آل سعود در کنسولگری عربستان در ترکیه شد اما به دلیل حمایت های آمریکا این موضوع در حال فراموشی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت بارش‌های ایران+جدول
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
پیامک‌های پیکسل ۳ خود به خود حذف می‌شوند!
به نظر می‌رسد گوگل هنوز توانایی عرضه یک گوشی بدون نقص را ندارد. از پیکسل نسل اول و دوم گرفته و حالا پیکسل نسل سوم، شاهد انواع و اقسام مشکلات عجیب و غریب هستند که البته اغلب با بروزرسانی نرم‌افزاری هم قابل حل بوده‌اند.
نامزد‌های The Game Awards ۲۰۱۸
حدود سه هفته تا رویداد سالانه‌ی The Game Awards فاصله داریم؛ مراسمی که در تجلیل از بهترین بازی‌های سال و با همکاری شرکت‌ها و فعالان مختلف صنعت بازی برگزار می‌شود. دسته‌ها و نامزدهای مراسم امسال یعنی The Game Awards 2018 مشخص شده‌اند.
آخرین نرخ ارز و دلار-افزایش نرخ 21 ارز بین بانکی
بانک مرکزی امروز نرخ ۳۹ ارز عمده در برابر ریال را اعلام کرد که بر این اساس نرخ ۱۲ ارز کاهش، ۲۱ ارز افزایش و ۶ ارز ثابت مانده است.
آمریکا به رغم قتل خاشقچی، از ولیعهدی بن سلمان حمایت می کند
چین به درخواست اصلاحات تجاری آمریکا پاسخ داد
سیاست بدون اغماض درکابینه ترامپ
آتش سوزی کالیفرنیا همچنان قربانی می گیرد
تغییر چهره دمکرات ها در جنگ یمن
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند
ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد
مجبور به معاف برخی کشورها از تحریم های ایران شدیم
پمپئو و ولیعهد بحرین درباره ایران گفت و گو کردند
آمریکا از روسیه خواست تا دمشق را به میز مذاکره بیاورد