ورزش کردن را به یک فرهنگ ضروری در زندگی، مبدل سازیم

10:26 ۱۸۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 184 0
ورزش کردن را به یک فرهنگ ضروری در زندگی، مبدل سازیم

یزد - ایرنا - تاثیرات ورزش بر جسم و روح، اهمیت تبدیل آن به بخش مهم و جدا ناپذیر زندگی و فرهنگ سازی در نیل به این هدف را ضروری می نماید.

ایرنا

به گزارش ایرنا، هفته تربیت بدنی که همه ساله از 26 مهر آغاز و تا دوم آبان ماه ادامه دارد، فرصت مناسبی است تا علاوه بر بیان اقدام ها توسط مسئولان، برای آشنایی بیشتر مردم و خانواده ها و اثرات آن در زندگی فردی و اجتماعی و ترویج آن اقدام شود.
بدون شک اگر فعالیت های ورزشی در کنار سایر برنامه ها در خانه و خانواده ها و همانند سایر نیازهای مهم زندگی نهادینه شود نقش بسیار موثری در تامین سلامت جسمی، روحی و روانی و شادبی همگان دارد.
در این خصوص تعدادی از شهروندان و مسئولان و کارشناسان در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی به طرح دیدگاه های خود در این خصوص و راه های ترویج فرهنگ ورزش اشاره کردند که نقش مهمی در کاهش ناهنجاری ها و پیشگیری از آسیب های اجتماعی دارد.
این عده اعتقاد داشتند که باید با فراهم کردن زیر ساخت های لازم و امکانات مناسب ورزشی توسط دولت و همکاری بخش خصوصی و خیران، فعالیت های رسانه ای و فرهنگی برای تشویق مردم و جوانان برای ورود به این میدان انجام شود.
فاطمه قانع از دبیران ورزش مدارس یزد می گوید که در این استان بر خلاف بسیاری از مناطق کشور، اکثر خانواده ها مسائل علمی و قبولی در کنکور را بر حضور فرزندان خود برای انجام فعالیت های ورزشی ترجیح می دهند.
وی ادامه داد: برخی از اولیای دانش آموزان اعتقاد دارند که اگر فرزندشان در فعالیت های ورزشی جذب شود و در باشگاه ها فعالیت کند دیگر نمی تواند در درس و مسائل آمورشی خود موفق باشد.
این دبیر ورزش اعتقاد دارد که حضور دانش آموزان در برنامه های ورزشی همراه با برنامه ریزی دقیق اگر انجام شود نه تنها هیچ لطمه ای به مدرسه و تحصیل آنها وارد نمی شود که حتی موجب نشاط و سلامتی و ارتقای علمی آنها می شود.
قانع تصریح کرد: کار فرهنگ سازی ورزش باید از مدارس و خانواده ها آغاز شود و همانطوریکه که هر فردی به غذا، پوشاک و سایر ملزومات زندگی نیاز دارد باید فعالیت های ورزشی را برای داشتن سلامت جسمی و روحی لازم بداند.
کارشناس ورزش و تربیت بدنی یزد هم گفت: در این استان با وجودی که امکانات نسبتا خوبی در تمام مناطق برای ورزش اقشار مختلف در رده های سنی وجود دارد ولی فرهنگ ورزش بنحو مناسب وجود ندارد.
علیرضا محمدی افزود: باید خانواده ها ورزش را در سبد و کالای زندگی خود به عنوان یک امر مهم و ضروری قرار دهند و برای این کار باید فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی با همکاری مدارس، دانشگاه ها، رسانه ها، تشکل ها و همراهی و حمایت بخش صنعت و خیران انجام شود.
وی تصریح کرد: نهادینه شدن فعالیت های فرهنگی زمانبر است و باید در قالب یک برنامه مدون با انجام طرح های فرهنگی، برگزاری مسابقات ، ورزش های همگانی و پیش بینی مشوق ها برای رسیدن به جامعه متعالی و سالم تلاش کرد.
همچنین معاون توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان یزد گفت: ترویج ورزش در بین مردم و خانواده ها اولویت این اداره کل است که سالانه با همکاری دستگاه های مختلف و حمایت مسئولان، بخش خصوصی، خیران و رسانه ها اقدام می شود.
سید احمد هاشمی افزود: همگانی کردن ورزش نه تنها در چند رشته محدود که در تمام رشته های ورزشی با هدف جلب مشارکت همگان و ترویج ورزش در یزد انجام می شود که به عنوان نمونه فقط در 6 ماهه اول امسال هزار برنامه ورزش همگانی انجام شده است.
وی به دیگر برنامه های انجام شده امسال اشاره کرد و تصریح نمود: انجام 229 برنامه کوهنوردی، افزون بر هزار همایش دوچرخه‌سواری، 238 جشنواره‌ ورزشی، 108 همایش پیاده ‌روی و 351 مورد سایر برنامه ‌های ورزشی با موضوع های مختلف در راستای فرهنگ سازی صورت گرفته است.
این مسئول خاطر نشان کرد: در 2 سال گذشته و به صورت متوالی، هیات ورزش های همگانی یزد توسط فدراسیون و از میان استان ها مقام اول را در کشور کسب کرده و این نشان دهنده توسعه و فرهنگ سازی ورزش است.
هاشمی با اشاره به اینکه ظرفیت های خوبی در ورزش استان وجود دارد بر ضرورت توجه همه مردم و مسئولان به انجام برنامه های مناسب برای گسترش ورزش در خانواده ها و نسل جوان تاکید نمود.
همچنین مدیرکل ورزش و جوانان یزد گفت: برای فرهنگ سازی ورزش در سال های اخیر با همت و همراهی هیات ها و تشکل ها ، برنامه های خوبی انجام شده ولی همچنان باید همه این اداره کل را در تحقق اهداف یاری دهند.
مسعود شریعتی افزود: از مهمترین اولویت ‌های اصلی در ارتباط با ترویج ورزش در استان، گسترش ورزش های همگانی و همگانی کردن تمام رشته های ورزشی است که انجام می شود.
وی به وضعیت ورزش یزد در 6 ماهه اول امسال اشاره کرد و گفت: هم اکنون 32 تیم آقایان و 15 تیم بانوان در لیگ‌های کشوری حضور دارند و 109 نفر از آقایان و 57 نفر از بانوان به تیم‌های ملی راه پیدا کردند که 13 مورد در مسابقات بین‌المللی و 148 مورد هم در مسابقات ملی توانستند مقام کسب کنند.
این مسئول اظهار داشت: به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش 227 برنامه فرهنگی و ورزشی در رشته های مختلف با همکاری تشکل ها ، هیات ها و همراهی دستگاه های اجرایی برگزار می شود که هدف اصلی، فرهنگ سازی ورزش است.
شریعتی، ایجاد خانه های ورزش روستایی و راه اندازی چمن های مصنوعی را با همکاری مردم و حمایت دستگاه های اجرایی و خیران، جزو برنامه های مهم توسعه فرهنگ ورزش در سطح روستاها و مناطق محروم یزد ذکر کرد.
هفته تربیت بدنی و ورزش از 26 مهرماه آغاز شده است.
استان یزد با یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت، 48 هیات ورزشی استانی، 300 هیات شهرستانی و افزون بر 65 هزار ورزشکار زیر پوشش بیمه دارد.
7536/ 6197


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه
وزیر نفت: خواب آشفته آمریکا تعبیر نمی‌شود، بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل درگذشت، واریز ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق تا پایان هفته و سخنگوی قوه قضائیه: سعید قاسمی به دادگاه احضار شده است از جمله عناوین صفحه اول روزنامه‌های امروز کشورند.
تأثیر همنشین بر زندگی آدمی از زبان امیرالمؤمنین(ع)
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
جوهر خالکوبی سرطان‌زاست؟
در سال ۲۰۱۶ بازه‌ی عظیمی از رنگدانه‌های مورد استفاده در خالکوبی به لحاظ شیمیایی آنالیز شده و نگران‌کننده‌ترین آن‌ها معرفی شدند. خطرناک‌ترین این دسته هیدروکربن‌های حلقوی آروماتیک هستند که در جوهر‌های مشکی به وفور یافت میشوند و حاوی موادی سرطانزا هستند که میتوانند مسیر خود را از پوست به سمت غدد لنفاوی هموار کنند.
تصویری زیبا از گونه نادر گورخر ایرانی
تصویری دیدنی از یک گلّه گور خر ایرانی که در پارک ملی توران زندگی می‌کنند را مشاهده می‌کنید.
کاشف: برای فرهنگ سازی ورزش نیازمند طرح ملی هستیم
مدیرکل سابق تربیت ‌بدنی وزارت آموزش وپرورش معتقد است که برای فرهنگ سازی نیازمند طرح ملی هستیم و تلاش ها ی صورت گرفته برای علاقه مند کردن مردم به ورزش کافی نبوده و باید بیشتر در این زمینه تلاش شود.
مکمل‌های ویتامین بهتر است چه زمانی مصرف شود
بهترین زمان برای مصرف ویتامین ها و مواد معدنی هنگام صبح به همراه وعده غذایی است. با این وجود، برخی مکمل ها وجود دارند که مصرف آنها اندکی پیش از رفتن به تختخواب ممکن است به خواب بهتر کمک کنند.
۴ گزینه هدایت تیم ملی فوتبال عربستان- از کی‌روش تا کلینزمن
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران علیرغم حضور بر روی نیکمت کلمبیا از گزینه‌های هدایت تیم ملی فوتبال عربستان برای جایگزینی پیتسی است.
بهترین ترفند برای جلوگیری از پیر شدن مغز
برخی معتقدند که یک رژیم غذایی خاص می‌تواند در پیری مغز تاثیر بگذارد اما گروهی دیگر باور دارند تغییر عادات زندگی غلط می‌تواند در روند کاهش قدرت ذهن کارساز باشد.
واکنش رسانه های عربی به شکست استقلال؛ انتقام الهلال
رسانه‌های عربی همچنان که پیش‌بینی می‌شد به پیروزی الهلال برابر تیم فوتبال استقلال واکنش نشان دادند و از شایستگی نماینده عربستان مقابل استقلال سخن به میان آوردند.
هرگز این وعده غذایی را حذف نکنید
نتایج بدست آمده از چندین مطالعه نشان می‌دهد حذف وعده غذایی صبحانه با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های دیابت و فشار خون و کلسترول بالا مرتبط است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
اظهارات عجیب یک بازیگر در توجیه یک فیلم مبتذل
یک بازیگر سینما و تلویزیون، برای حمایت از فیلمی ضدخانواده، در اقدامی عجیب مقدسات دینی را دستاویز قرار داد.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
کاشف: برای فرهنگ سازی ورزش نیازمند طرح ملی هستیم
گاف بزرگ دوچرخه سواری ایران در نخستین روز قهرمانی جاده آسیا
حذف آخرین پینگ‌پنگ‌بازان ایران از قهرمانی جهان
حذف براداران عالمیان از رقابت های دو نفره
جوانان از عوامل موثر در توسعه یافتگی جامعه هستند
110 ورزشکار برتر و جوان منتخب گیلان تجلیل شدند
دوومیدانی قهرمانی آسیا؛ مرادی و نیادوست به فینال ۱۵۰۰ متر رسیدند
سرمایه گذاری در ورزش همگانی کهگیلویه و بویراحمد یک ضرورت است
دست تیم ایران در تایم تریل از مدال کوتاه ماند
پیروزی نیما عالیمان در تنیس روی میز قهرمانی جهان - نوشاد و شهسواری حذف شدند