مزدا انصاری: بدیعی رنگ ویلن را در موسیقی ایران تثبیت کرد

11:47 ۳۰ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 109 0
مزدا انصاری: بدیعی رنگ ویلن را در موسیقی ایران تثبیت کرد

تهران - ایرنا -بیست و هفت مهر سالروز درگذشت یکی از پدیده های موسیقی ایرانی یعنی حبیب الله بدیعی است. چنانچه یکی از اهالی موسیقی،بدیعی را هنرمندی می داند که اکنون نیز پس از گذشت سالها از مرگ وی تاثیرش بر نوازندگی ویلن غیر قابل انکار است. او کسی بود که رنگ ایرانی ویلن را تثبیت کرد.

ایرنا

خبرنگار موسیقی ایرنا به مناسبت سالروز درگذشت حبیب الله بدیعی نوازنده تاثیر گذار و آهنگساز بزرگ، گفت و گویی با مزدا انصاری آهنگساز و نوازنده پیانوی ایرانی انجام داده است.
مزدا انصاری از شاگردان اساتیدی چون جواد معروفی، حسین دهلوی و فرهاد فخرالدینی بوده و تا کنون علاوه بر اجراهای متعدد پیانو در داخل و خارج از کشور آثاری را به عنوان آهنگساز با هنرمندانی چون کاوه دیلمی، همایون شجریان و محمدرضا شجریان در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است.
انصاری که سابقه آشنایی با حبیب الله بدیعی نیز دارد درباره این نوازنده بزرگ ویلن ایرانی می گوید: با حبیب الله بدیعی در مجلس ترحیم غلامحسین بنان آشنا شدم و این آشنایی ادامه یافت. قرار بود آلبوم مشترکی حاوی قطعاتی برای ویلن و پیانو داشته باشیم که متاسفانه این فرصت طلایی با دستان اجل از دست رفت.
مزدا انصاری معتقد است پرداختن به ابعاد شخصیت هنری حبیب الله بدیعی بدون مرور موسیقی ایرانی آکادمیک از زمان مرحوم ابوالحسن صبا تقریبا ممکن نیست.
مزدا انصاری در ادامه سخنان خود در این باره گفت: دو ساز از اروپا وارد ایران شد که به مرور توانست جای خود را در موسیقی ایرانی تثبیت کنند. این دو ساز ویلن و پیانو بودند. برخلاف پیانو که به سختی توانست جایگاه خود را در موسیقی ایرانی تثبیت کند ویلن بواسطه نداشتن پرده و شباهتش به ساز کمانچه و امکان اجرای فواصل ربع پرده به راحتی جای خود را در میان نوازندگان موسیقی ایران باز کرد. تا جایی که می توان گفت در ابتدا بسیاری از نوازندگان ویلن از بین نوازندگان کمانچه پای در میدان نهادند.
انصاری افزود: با تاسیس مدرسه موسیقی توسط علی نقی وزیری موسیقی ایرانی امکان آموزش آکادمیک یافت و یکی از کسانی که در این مدرسه به امر آموزش موسیقی مشغول شد، ابوالحسن صبا بود.
بگفته انصاری، صبا، چهل سال تمام ساز نواخت، تعلیم داد، در ارکسترها شرکت کرد، کتاب نوشت و درتمام جریان‌های موسیقی ایران تأثیر مستقیم و مثبت داشت. وی در تمام رشته‌های موسیقی ایران مهارت داشت، زبان انگلیسی می‌دانست و دانشنامه ای جامع از علم و عمل موسیقی ایرانی بود. مکتب نوین موسیقی ایرانی که از درویش خان آغاز شده بود با صبا به اوج رسید و شاگردان صبا نیز پیرو راه او شدند.
وی افزود: مرحوم صبا اولین کسی بود که برای ساز ویلن شروع به نوشتن شیوه ، ردیف، نت و اتود کرد و به این صورت بود که ویلن امکان یافت تا به شیوه کاملا علمی تدریس شود. صبا پیش از آنکه نوازنده قابلی باشد معلم بسیار خوبی بود و در تمامی رشته های سازی موفق به تربیت شاگردانی شد که هر کدام از آنها تبدیل به ستارگان درخشان آسمان موسیقی ایران شدند.
انصاری در ادامه سخنان خود به معرفی شاگردان ابوالحسن صبا از جمله حیبب الله بدیعی پرداخت و گفت: این افراد علاوه بر اینکه آهنگسازان و نوازندگان بزرگی شدند ملودی نویس های بزرگی نیز بودند که در میان آنها همایون خرم قدرتمند ترین ملودی نویس موسیقی ایران شد. هم چنین بدیعی نیز در زمره ملودی نویس های سرآمد شد.
این نوازنده پیانو در ادامه سخنان خود گفت: حبیب الله بدیعی در این میان شاخصه های منحصر بفردی داشت. او ملودی نویس بزرگی بود اما آنچه به شخصیت هنری حبیب الله بدیعی رنگ و بوی ویژه ای داده شیوه نوازندگی او بود که اکنون پس از گذشت سالها هنوز آثار آن پابرجاست و به راحتی نمی توان منکر این تاثیرات شد. جمله بندی های صحیح بدون آرشه کشی های اضافه او بقدری منحصر بفرد بود که به این هنرمند بزرگ لقب کماندار زرین دست داده شده است.
به گفته مزدا انصاری کار بزرگ حبیب الله بدیعی در موسیقی ایرانی تثبیت و جا انداختن رنگ ساز ویلن در موسیقی ایرانی بوده است.
وی افزود: یکی از خصوصیات موسیقی ایرانی بداهه نوازی است. بدیعی در زمره سولیست هایی بود که بداهه نوازی های او بر مبنای ردیف، او را در صدر نوازندگان ویلن ایرانی قرار داده است. جملات شیوای ساز بدیعی را می توان از زیباترین اجراهای ماندگار در موسیقی ایرانی دانست.
به گفته انصاری، به جرات می توان گفت بدیعی در نوازندگی ویلن هیچ جای سوالی باقی نگذاشته و شیوه نوازندگی بی عیب او از این هنرمند یک اسطوره ساخته است.
حبیب‌الله بدیعی در 27 مهر 1371 در سن 59 سالگی به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان توس تهران درگذشت و پیکر وی را در جوار امامزاده طاهر (کرج) به خاک سپردند.
فراهنگ**ع-ا** 1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

آخوندی: اعدام سلطان سکه به بازار کمک می‌کند؟
عباس آخوندی در روزنامه شرق نوشت: سلطان سکه و همکارش اعدام شدند. اینک سؤال این است که این نوع اقدام تا چه حد ظرفیت بازدارندگی دارد و چه کمکی به بازگشت ثبات به بازار می‌کند و تا چه حد به حکومت قانون، توسعه سرمایه‌گذاری و رشد تولید ملی یاری می‌رساند؟
زنگ خطر بیخ گوش تنها اثر جهانی پایتخت
تهران- ایرنا- مسئولان از خیلی وقت ها پیش می گفتند جلو ساخت و ساز بنای تجاری در حریم درجه یک کاخ گلستان پایتخت گرفته شده اما شواهد چیز دیگری می گوید زیرا شهروندان هرزمان به خیابان ناصرخسرو می روند می بینند ساخت این مجموعه تجاری کامل تر از گذشته شده است.
احتمال استعفای وزرای دادگستری و آموزش کابینه نتانیاهو
روزنامه تایمز رژیم صهیونیستی به نقل از شبکه هاداشوت این رژیم اشغالگر گزارش داد، احتمالا وزیر آموزش و وزیر دادگستری اسرائیل روز دوشنبه از کابینه نتانیاهو استعفا خواهند داد.
درگیری بی‌سابقه میان گروه‌های شورشی مورد حمایت آنکارا در عفرین
شهر کرد نشین عفرین در شمال سوریه شاهد درگیری‌های داخلی بی‌سابقه‌ای میان گروه‌های شورشی سوری تحت حمایت آنکارا است.
غنی‌نژاد: دولت قیمت‌ها را آزاد کند تا فساد کم شود
دکتر موسی غنی‌نژاد در دنیای اقتصاد نوشت: این روزها برخی از دولتمردان برای توجیه سیاست‌های نادرست دولت تدبیر و امید که نهایتا منجر به تلاطم‌های شدید نرخ ارز و تورم در یک سال اخیر شد، از فقدان شرایط لازم برای آزادسازی اقتصادی و اقتصاد رقابتی سخن می‌گویند.
یادمان های هخامنشی در محاصره هزاران حلقه چاه
شیراز- ایرنا- مدیریت نامطلوب منابع آبی و استمرار خشکسالی پیاپی در یک دهه گذشته، هندسه فلات ایران را تغییر و خراش هایی را بر صورت زمین انداخته که اکنون این آسیب ها بویژه فرونشست ها به نزدیکی بناهای باستانی وکهن تمدن پارسی رسیده و آنها را با خطر تخریب مواجه کرده است.
اعلام آمادگی یمن برای توقف حملات نظامی علیه ائتلاف سعودی
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن گفت که یمن در راستای حمایت از صلح و از بین بردن هرگونه بهانه ائتلاف سعودی برای ادامه تجاوزاتش، این آمادگی را دارد که همه عملیات نظامی خود از جمله موشکی و پهپادی را متوقف کند.
نتانیاهو سرپرست وزارت جنگ شد و به زودی وزیر خارجه تعیین می‌کند
نخست وزیر رژیم صهیونیستی بعد از شکست در متقاعد کردن وزیر دارایی برای ماندن در دولت، خود پست وزارت جنگ را بر عهده گرفت.
اعتراضات هفت تپه؛ از خیابان تا نماز جمعه
کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، مجموعه ای که در اخبار این روزها تقریبا صدر نشین است، بواسطه اعتراضات کارگرانی که تا سه سال پیش زیر مجموعه یک نهاد عمومی بودند و حالا خصوصی شده اند و البته می خواهند که دوباره عمومی یا همان دولتی شوند، آن ها مزایایی داشته اند که حالا ندارند، مزایایی نظیر حق لباس کار، بن ماه رمضان و...حقوق مرتب داشتند و ندارند.
طلاق زخمی عمیق بر نهال زندگی زوج های جوان
سمنان - ایرنا - طلاق آسیبی اجتماعی است که قشر جوان جامعه را دچار چالش کرده و ضروریست مسوولان دولتی، قضایی و نمایندگان مجلس برای کاهش آمار این زخم عمیق بر نهال نوپای زندگی زوج های جوان در کشور تدبیرهای هوشمندانه اتخاذ کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟
شکستن قولنج جزو عادت‌های غلطی محسوب می‌شود که بین مردم بسیار رایج است. قولنج شکستن آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن وارد می‌کند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که قولنج چیست و شکستن آن چه عوارضی دارد؟
سندروم سیندرلا؛ بیماری روانی میان دختران جوان
سندروم سیندرلا به معنی نداشتن استقلال و وابستگی مالی، عاطفی، فیزیکی و ... زنان به مردان است. کسانی که با این سندروم و عقده دست و پنجه نرم می‌کنند، افرادی هستند که تفکر غالب و هدف آن‌ها از ازدواج فقط فراهم شدن خواسته هایشان و رسیدن به کمبود‌های زندگی است.
یک دل و ۲ دل‌بر!- گفت‌وگو با شاگرد خلف محمدرضا شجریان
برخورد نامناسب با نوازندگان خیابانی در شان کشور نیست
برخورد نامناسب با نوازندگان خیابانی در شان کشور نیست
تقدیر نمادین معاون هنری ارشاد از یک گروه موسیقی خیابانی+ویدئو
کاهش هزینه محصولات فرهنگی نیازمند حمایت دولت
رکوردزنی میلیاردی صنایع‌دستی استان سمنان با بهره‌گیری از استارتاپ‌ها
شوخی با شاهان قاجار در تابلوهای نقاشی
حسین علیزاده: تحریم موسیقی خوب جواب داده
حذف ' یوز ایرانی ' از آدیداس تا صدا و سیما
حذف ' یوز ایرانی ' از آدیداس تا صدا و سیما