چالشهای تامین خون در سومین مرکز تولید خون کشور

09:14 ۱۸۷ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 423 0
چالشهای تامین خون در سومین مرکز تولید خون کشور

مشهد- ایرنا- استان خراسان رضوی به عنوان سومین تولید کننده خون در کشور پس از استان های فارس و تهران با چالشهای مختلف روبروست.

ایرنا

این در حالی است که اداره کل انتقال خون خراسان رضوی وظیفه تامین خون مورد نیاز در 59 بیمارستان مستقر در این استان را بر عهده دارد.
مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی معتقد است سالانه بیش از 350 هزار کیسه خون و فراورده های خونی در استان خراسان رضوی تولید می شود که این میزان بیش از 2 برابر ظرفیت تولید خون استان است و این نهاد اکنون درگیر مشکلات عدیده ای از این بابت است.
هم اکنون 11 پایگاه انتقال خون در مشهد و پنج پایگاه در شهرستان های قوچان، گناباد، نیشابور، سبزوار و تربت حیدریه خراسان رضوی دایر است و چند شهرستان استان نظیر تربت ‌جام، خواف، درگز و کاشمر نیز دارای مراکز خونگیری هستند.

* دو برابر ظرفیت خون تولید می کنیم
مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: تولید خون، اقدام حیاتی و یکی از رسالت های خطیر به شمار می رود به طوریکه از هر سه نفر، یک نفر در طول زندگی خود به فراورده های خونی نیاز پیدا می کند.
دکتر حمید رضا اسلامی افزود: ظرفیت سالانه تولید خون توسط این نهاد بر طبق بودجه و نیروی انسانی حداکثر 150 هزار کیسه خون می باشد، درحالیکه اکنون دو برابر آن فراورده های خونی در استان تولید می شود.
وی خاطر نشان کرد: خراسان رضوی سومین تولید کننده خون در سطح کشور می باشد و سال گذشته 352 هزار کیسه خون در این استان تولید شد و این در حالی است که میزان تولید خون استان در نیمه اول امسال، رشد هفت درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.
وی ادامه داد: اداره کل انتقال خون خراسان رضوی که تامین خون 59 بیمارستان زیر پوشش شش دانشگاه علوم پزشکی این استان را بر عهده دارد، اکنون با چالشهای مختلفی روبروست که در صورت ادامه این روند تامین خون بیماران با مشکل مواجه خواهد شد.
وی بیان کرد: مشکلات انتقال خون خراسان رضوی در سه بخش ساختمان استیجاری و نامناسب، کمبود بودجه ای و کمبود نیروی انسانی تقسیم بندی می شود که مشکل ساختمان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حل شدن است اما اکنون در زمینه بودجه و نیروی انسانی به شدت مشکل داریم.
اسلامی با اشاره به همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در احداث ساختمان جدید انتقال خون گفت: طبق هماهنگی های انجام شده ساختمان جدید انتقال خون استان در شهرک دانش و سلامت این دانشگاه احداث خواهد شد که بزودی عملیات اجرایی آن آغاز شده و طبق پیش بینی ها در مدت یک و نیم سال به بهره برداری خواهد رسید.
مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی افزود: عملیات احداث ساختمان اداری انتقال خون خراسان واقع در خیابان سناباد طی هشت سال گذشته تنها پیشرفت 35 درصدی داشته که با همکاری وزارت بهداشت و تصمیم گیری های انجام شده پیرامون فروش آن، بنا شد ساختمان اداری و فنی در منطقه ای دیگر احداث شود.
وی گفت: عدم پرداخت اضافه کار کارکنان انتقال خون خراسان رضوی از ابتدای سال جاری، عدم پرداخت حق مسئولیت مدیران این نهاد و عدم پرداخت حق ماموریت کارکنان و همچنین بدهی به شرکت های پیمانکار بابت لوازم پزشکی و هزینه های جانبی خون گیری هم اکنون از چالش های بسیار این نهاد به شمار می روند.
اسلامی گفت: بزودی دو ماه از مطالبات کارکنان انتقال خون خراسان رضوی پرداخت خواهد شد که از این جهت نسبت به بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی عقب بوده و شرایط خوبی نداریم.
وی تعداد کارکنان این اداره کل در استان را 300 نفر عنوان کرد و افزود: آنان به صورت شبانه روزی کار می کنند اما حقوق و مطالبات آنها با کارکنان بیمارستان ها در همان رشته و رده تفاوت بسیار دارد.

*افزایش تخت های بیمارستانی و بی توجهی به انتقال خون

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی در ادامه گفت: با وجود دستاوردهای بزرگ پزشکی، سازمان انتقال خون از توجه کمتری در سالهای گذشته برخوردار بوده و نسبت به این نهاد ظلم شده است.
اسلامی با بیان اینکه مصرف خون با افزوده شدن تخت های بیمارستانی در حال افزایش است، افزود: طی سالهای گذشته و در قالب طرح تحول نظام سلامت یک هزار و 400 تخت بیمارستانی به تعداد تخت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه شده است.
وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که انتقال خون خراسان رضوی علاوه بر بیمارستان ها و مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشکده ها و دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت حیدریه، تربت جام و نیشابور مستقر در این استان را بر عهده دارد.
وی بیان کرد: این در حالی است که به رغم افزایش تعداد تخت های بیمارستانی در خراسان رضوی و افزایش نیاز به خون اقدامی برای افزایش بودجه و رفع چالشهای انتقال خون صورت نگرفته است.
وی در عین حال گفت: با تمام کمبودهایی که همواره در تامین خون وجود داشته است تاکنون هیچ عمل جراحی در بیمارستان های خراسان به سبب نبود خون لغو نشده است

*کاهش ذخایر خونی در فصول مختلف
معاون فنی و فناوریهای نوین انتقال خون خراسان رضوی گفت: کاهش اهدای خون و بدنبال آن کاهش ذخایر خونی در فصل های مختلف مانند فصل گرما، سرما و ماه رمضان از مشکلاتی است که انتقال خون را با چالش مواجه می سازد.
دکتر علی حسنی افزود: این درحالی است که خون های دریافتی قابلیت نگهداری تا 35 روز را دارند، لذا باید به طور مستمر خون گیری انجام شود و خون های دریافتی جایگزین گردد.
به گفته وی، از هر واحد خون (کیسه خون) سه فراورده خونی شامل گلبولهای قرمز، پلاکت و پلاسما تولید می شود.
وی بیان کرد: یکی از راهکارهای مقابله با این مشکل کاهش ذخایر خونی در شرایط مختلف افزایش اهدا کنندگان مستمر عنوان کرد و افزود: هم اکنون 53 درصد از کل اهدا کنندگان در خراسان رضوی مستمر هستند، یعنی سالی حداقل دو بار خون می دهند.

*سهم چهار درصدی زنان خراسانی در تامین خون
وی در ادامه خاطر نشان کرد: سهم زنان خراسان رضوی در امر اهدای خون به دلیل باورهای غلط فرهنگی و شرایط خاص بانوان ناچیز است، بطوریکه اکنون 96 درصد خون تولیدی در استان توسط مردان اهدا می شود.
حسنی بیان کرد: سهم زنان در تامین خون استان خراسان رضوی به دلیل باورهای غلط رایج اکنون تنها چهار درصد است، درحالیکه در کشورهای پیشرفته مانند کانادا و کشورهای اروپایی سهم زنان در تولید خون به میزان مردان است.
وی ادامه داد: اگرچه زنان نسبت به مردان به دلیل خون روی های ماهانه بیشتر دچار کم خونی هستند، اما باور غلط و ترس از کم خونی باعث شده است که تعداد بانوان مراجعه کننده به پایگاههای اهدای خون کاهش یابد.

*پایگاه اهدای خون ثامن در انتظار داوطلبان
مدیر روابط عمومی انتقال خون خراسان رضوی نیز گفت: پایگاه انتقال خون ثامن مشهد واقع در اطراف حرم مطهر رضوی که چند ماه از تاسیس آن بیشتر نمی گذرد، اکنون در انتظار داوطلبان اهدای خون اعم از زائر و مجاور است.
محسن قدیمی افزود: این پایگاه با 16 تخت در فضایی به مساحت 200 متر مربع با هزینه پنج میلیارد ریال احداث شده است.
وی با دعوت از داوطلبان اهدای خون، از رسانه های عمومی نیز خواست در معرفی پایگاه ثامن به مردم مشهد و زائران بارگاه مطهر رضوی تلاش کنند
وی در پایان گفت: با همکاری بنیاد سلامت آستان قدس رضوی، قائم مقام تولیت آستان و معاونت درمان سپاه امام رضا (ع) جهت تامین نیروی انسانی، بزودی این پایگاه اهدای خون به صورت سه شیفت پذیرای زائران و مجاوران خواهد بود.
3027


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

استانی شدن انتخابات مجلس موجب کاهش مشارکت مردم می‌شود
نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس معتقد است که استانی شدن انتخابات مجلس موجب کاهش مشارکت مردم می‌شود.
سرلشکر سلامی رسما به عنوان فرمانده کل سپاه معارفه شد- تقدیر از زحمات سرلشکر جعفری
مراسم تودیع و معارفه فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد.
یک مدیر خراسان شمالی: مدیران غیرمقیم کنار گذاشته می شوند
بجنورد- ایرنا- مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خراسان شمالی گفت: شناسایی مدیرانی که باید برای ماندن و رفتن تصمیم بگیرند انجام شده و فقط 2 روز از مهلت داده شده به آنها در این زمینه باقی مانده است.
ما، برجام و دیگر هیچ!
آقایان به جای کلیات ابوالبقایی که در سخنرانی‌های یکطرفه می‌بافند، برای یک‌بار هم که شده در یک گفت‌وگوی دوستانه و دوطرفه با منتقدان شرکت کنند و به مردم توضیح بدهند که برجام غیر از امتیازات از دست رفته و تعهدات برجای مانده و افزایش ده‌ها تحریم جدید-به جای لغو تحریم‌ها- چه دستاوردی برای کشور داشته است!
واکنش عفو بین‌الملل به اعدام 37 نفر در عربستان سعودی
سازمان عفو بین‌الملل، اقدام حکومت سعودی به گردن زدن ۳۷ نفر را نقض آشکار قوانین بین‌المللی تلقی کرد.
دستیابی به انرژی نامحدود با کمک هوش مصنوعی
دانشمندان دانشگاه هاروارد، نوعی یادگیری عمیق مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند خطرات احتمالی انرژی هسته‌ای را پیش‌بینی کند و راهی برای دستیابی به انرژی نامحدود ارائه دهد.
چرا کتاب برای «روحانی» مهم نیست؟
۶ دوره نمایشگاه کتاب برگزار شده و رئیس‌جمهور فقط در سه دوره آن حضور داشته است، نتیجه این عدم حضورها یعنی آگاهی نداشتن از اتفاقاتی که در حوزه نشر و کتاب می‌گذرد که مطمئنا به‌نفع حوزه نشر نخواهد بود.
پیام مهم ظریف به وزیر خارجه فرانسه
تهران - ایرنا - سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس از ارسال پیام مهمی از جانب وزیر امورخارجه ایران به همتای فرانسوی خبر داد.
آغاز فعالیت تخت‌روانچی در نیویورک
«مجید تخت‌روانچی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد پس از تقدیم استوارنامه خود به دبیرکل این سازمان رسما فعالیتش را در سمت جدید آغاز کرد.
مراسم معارفه فرمانده جدید سپاه برگزار شد
مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
اظهارات عجیب یک بازیگر در توجیه یک فیلم مبتذل
یک بازیگر سینما و تلویزیون، برای حمایت از فیلمی ضدخانواده، در اقدامی عجیب مقدسات دینی را دستاویز قرار داد.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
زمین لرزه 4.1 ریشتری انارک اصفهان را لرزاند
فرماندار رازوجرگلان خراسان شمالی گرفتار سیلاب شد
شهروندان یزدی دستگیری ضارب پدرشهید مدافع حرم را خواستار شدند
اطلس حوزه های آبخیز کشور در قفسه خاک می خورد
روند رو به رشد تیم ذوب آهن ادامه می یابد
بازیکنانم مقابل ذوب آهن تلاش خود را کردند
درگیری در شهرک زراعی دزفول سه کشته برجا گذاشت
240 تفاهمنامه سرمایه گذاری در هرمزگان به امضا رسید
بارندگی، تنش آبی نیمی از روستاهای خراسان شمالی را رفع کرد
پدر مطالعات خلیج فارس در زادگاهش گراش به خاک سپرده شد