چالشهای تامین خون در سومین مرکز تولید خون کشور

09:14 ۳۲ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 226 0
چالشهای تامین خون در سومین مرکز تولید خون کشور

مشهد- ایرنا- استان خراسان رضوی به عنوان سومین تولید کننده خون در کشور پس از استان های فارس و تهران با چالشهای مختلف روبروست.

ایرنا

این در حالی است که اداره کل انتقال خون خراسان رضوی وظیفه تامین خون مورد نیاز در 59 بیمارستان مستقر در این استان را بر عهده دارد.
مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی معتقد است سالانه بیش از 350 هزار کیسه خون و فراورده های خونی در استان خراسان رضوی تولید می شود که این میزان بیش از 2 برابر ظرفیت تولید خون استان است و این نهاد اکنون درگیر مشکلات عدیده ای از این بابت است.
هم اکنون 11 پایگاه انتقال خون در مشهد و پنج پایگاه در شهرستان های قوچان، گناباد، نیشابور، سبزوار و تربت حیدریه خراسان رضوی دایر است و چند شهرستان استان نظیر تربت ‌جام، خواف، درگز و کاشمر نیز دارای مراکز خونگیری هستند.

* دو برابر ظرفیت خون تولید می کنیم
مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: تولید خون، اقدام حیاتی و یکی از رسالت های خطیر به شمار می رود به طوریکه از هر سه نفر، یک نفر در طول زندگی خود به فراورده های خونی نیاز پیدا می کند.
دکتر حمید رضا اسلامی افزود: ظرفیت سالانه تولید خون توسط این نهاد بر طبق بودجه و نیروی انسانی حداکثر 150 هزار کیسه خون می باشد، درحالیکه اکنون دو برابر آن فراورده های خونی در استان تولید می شود.
وی خاطر نشان کرد: خراسان رضوی سومین تولید کننده خون در سطح کشور می باشد و سال گذشته 352 هزار کیسه خون در این استان تولید شد و این در حالی است که میزان تولید خون استان در نیمه اول امسال، رشد هفت درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.
وی ادامه داد: اداره کل انتقال خون خراسان رضوی که تامین خون 59 بیمارستان زیر پوشش شش دانشگاه علوم پزشکی این استان را بر عهده دارد، اکنون با چالشهای مختلفی روبروست که در صورت ادامه این روند تامین خون بیماران با مشکل مواجه خواهد شد.
وی بیان کرد: مشکلات انتقال خون خراسان رضوی در سه بخش ساختمان استیجاری و نامناسب، کمبود بودجه ای و کمبود نیروی انسانی تقسیم بندی می شود که مشکل ساختمان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حل شدن است اما اکنون در زمینه بودجه و نیروی انسانی به شدت مشکل داریم.
اسلامی با اشاره به همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در احداث ساختمان جدید انتقال خون گفت: طبق هماهنگی های انجام شده ساختمان جدید انتقال خون استان در شهرک دانش و سلامت این دانشگاه احداث خواهد شد که بزودی عملیات اجرایی آن آغاز شده و طبق پیش بینی ها در مدت یک و نیم سال به بهره برداری خواهد رسید.
مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی افزود: عملیات احداث ساختمان اداری انتقال خون خراسان واقع در خیابان سناباد طی هشت سال گذشته تنها پیشرفت 35 درصدی داشته که با همکاری وزارت بهداشت و تصمیم گیری های انجام شده پیرامون فروش آن، بنا شد ساختمان اداری و فنی در منطقه ای دیگر احداث شود.
وی گفت: عدم پرداخت اضافه کار کارکنان انتقال خون خراسان رضوی از ابتدای سال جاری، عدم پرداخت حق مسئولیت مدیران این نهاد و عدم پرداخت حق ماموریت کارکنان و همچنین بدهی به شرکت های پیمانکار بابت لوازم پزشکی و هزینه های جانبی خون گیری هم اکنون از چالش های بسیار این نهاد به شمار می روند.
اسلامی گفت: بزودی دو ماه از مطالبات کارکنان انتقال خون خراسان رضوی پرداخت خواهد شد که از این جهت نسبت به بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی عقب بوده و شرایط خوبی نداریم.
وی تعداد کارکنان این اداره کل در استان را 300 نفر عنوان کرد و افزود: آنان به صورت شبانه روزی کار می کنند اما حقوق و مطالبات آنها با کارکنان بیمارستان ها در همان رشته و رده تفاوت بسیار دارد.

*افزایش تخت های بیمارستانی و بی توجهی به انتقال خون

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی در ادامه گفت: با وجود دستاوردهای بزرگ پزشکی، سازمان انتقال خون از توجه کمتری در سالهای گذشته برخوردار بوده و نسبت به این نهاد ظلم شده است.
اسلامی با بیان اینکه مصرف خون با افزوده شدن تخت های بیمارستانی در حال افزایش است، افزود: طی سالهای گذشته و در قالب طرح تحول نظام سلامت یک هزار و 400 تخت بیمارستانی به تعداد تخت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه شده است.
وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که انتقال خون خراسان رضوی علاوه بر بیمارستان ها و مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشکده ها و دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت حیدریه، تربت جام و نیشابور مستقر در این استان را بر عهده دارد.
وی بیان کرد: این در حالی است که به رغم افزایش تعداد تخت های بیمارستانی در خراسان رضوی و افزایش نیاز به خون اقدامی برای افزایش بودجه و رفع چالشهای انتقال خون صورت نگرفته است.
وی در عین حال گفت: با تمام کمبودهایی که همواره در تامین خون وجود داشته است تاکنون هیچ عمل جراحی در بیمارستان های خراسان به سبب نبود خون لغو نشده است

*کاهش ذخایر خونی در فصول مختلف
معاون فنی و فناوریهای نوین انتقال خون خراسان رضوی گفت: کاهش اهدای خون و بدنبال آن کاهش ذخایر خونی در فصل های مختلف مانند فصل گرما، سرما و ماه رمضان از مشکلاتی است که انتقال خون را با چالش مواجه می سازد.
دکتر علی حسنی افزود: این درحالی است که خون های دریافتی قابلیت نگهداری تا 35 روز را دارند، لذا باید به طور مستمر خون گیری انجام شود و خون های دریافتی جایگزین گردد.
به گفته وی، از هر واحد خون (کیسه خون) سه فراورده خونی شامل گلبولهای قرمز، پلاکت و پلاسما تولید می شود.
وی بیان کرد: یکی از راهکارهای مقابله با این مشکل کاهش ذخایر خونی در شرایط مختلف افزایش اهدا کنندگان مستمر عنوان کرد و افزود: هم اکنون 53 درصد از کل اهدا کنندگان در خراسان رضوی مستمر هستند، یعنی سالی حداقل دو بار خون می دهند.

*سهم چهار درصدی زنان خراسانی در تامین خون
وی در ادامه خاطر نشان کرد: سهم زنان خراسان رضوی در امر اهدای خون به دلیل باورهای غلط فرهنگی و شرایط خاص بانوان ناچیز است، بطوریکه اکنون 96 درصد خون تولیدی در استان توسط مردان اهدا می شود.
حسنی بیان کرد: سهم زنان در تامین خون استان خراسان رضوی به دلیل باورهای غلط رایج اکنون تنها چهار درصد است، درحالیکه در کشورهای پیشرفته مانند کانادا و کشورهای اروپایی سهم زنان در تولید خون به میزان مردان است.
وی ادامه داد: اگرچه زنان نسبت به مردان به دلیل خون روی های ماهانه بیشتر دچار کم خونی هستند، اما باور غلط و ترس از کم خونی باعث شده است که تعداد بانوان مراجعه کننده به پایگاههای اهدای خون کاهش یابد.

*پایگاه اهدای خون ثامن در انتظار داوطلبان
مدیر روابط عمومی انتقال خون خراسان رضوی نیز گفت: پایگاه انتقال خون ثامن مشهد واقع در اطراف حرم مطهر رضوی که چند ماه از تاسیس آن بیشتر نمی گذرد، اکنون در انتظار داوطلبان اهدای خون اعم از زائر و مجاور است.
محسن قدیمی افزود: این پایگاه با 16 تخت در فضایی به مساحت 200 متر مربع با هزینه پنج میلیارد ریال احداث شده است.
وی با دعوت از داوطلبان اهدای خون، از رسانه های عمومی نیز خواست در معرفی پایگاه ثامن به مردم مشهد و زائران بارگاه مطهر رضوی تلاش کنند
وی در پایان گفت: با همکاری بنیاد سلامت آستان قدس رضوی، قائم مقام تولیت آستان و معاونت درمان سپاه امام رضا (ع) جهت تامین نیروی انسانی، بزودی این پایگاه اهدای خون به صورت سه شیفت پذیرای زائران و مجاوران خواهد بود.
3027


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

کامبک امید ایران برابر عمان با درخشش قائدی
دیدار دوستانه تیم فوتبال امید ایران و عمان در نهایت با برتری شاگردان کرانچاربه پایان رسید.
فاش شدن مذاکرات رونالدو و میلان در ۲۰۱۷
رونالدو تابستان امسال رئال را به مقصد یوونتوس ترک کرد اما او یک سال پیش نیز عزم جدایی داشت.
روانخواه: شفر اعلام کرد دستیار نمی‌خواهد
برای موفقیت در یک فصل فوتبالی، آماده سازی تیم پیش از شروع فصل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد اما متاسفانه استقلال این مهم را از دست داد.
ویدئو چک علیه ایران؛ پنالتیِ روی طارمی خطا نبود!
کارلوس کی‌روش در طول برگزاری دیدار دوستانه تیمش با ونزوئلا به داور چندین بار معترض شد.
ایران‌پوریان: کارمان برای قهرمانی خیلی سخت است
محمد ایران‌پوریان، مدافع راست تیم فوتبال سپاهان اصفهان تأکید کرد که این تیم برای قهرمانی در لیگ برتر کار سختی خواهد داشت.
تساوی ایران و ونزوئلا؛ VAR پنالتی ما را سوزاند
شاگردان کارلوس کی روش که خود را برای حضور در جام ملت های آسیا آماده می کنند در دیداری تدارکاتی برابر ونزوئلا در حالی به تساوی رسیدند که هر دو تیم موقعیت های گل زیادی را از دست دادند.
شرط عجیب هافبک بارسلونا برای ماندن!
ایوان راکیتیچ برای رد پیشنهاد پاری سن ژرمن در تابستان شرط جالبی برای بارسلونا گذاشته است.
دمبله فراری از تمرینات بارسا
اظهارنظر مربی بارسا مبنی بر عدم جدیت دمبله در تمرینات سوژه رسانه‌ها شد.
۴ فریم از جای خالی ملی‌پوش‌های پرسپولیس
پرسپولیس دیشب بدون ملی‌پوشانش هم پیکان را برد اما چیزی نمانده بود جای خالی بیرانوند و نوراللهی، هزینه سنگینی برای آن‌ها داشته باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چگونه دو قلو باردار شویم؟
اگر می‌خواهید شانس خود را برای این که دوقلو باردار شوید افزایش دهید، لازم است که اطلاعاتی در مورد نحوه تشکیل دوقلو‌ها داشته باشید.
سرپرست فرمانداری اصفهان معرفی شد
اصفهان - ایرنا - فریبرز امیری به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان اصفهان منصوب و معرفی شد.
تجمع کارگران در سالروز تصویب قانون کار
جمعی از کارگران کارخانه‌ها و کارگاه‌های کشور در سالروز تصویب قانون کار در برابر خانه کارگر حضور یافتند تا صدای مطالبات خود را به گوش دولتمردان و مسئولان برسانند.
توقف تلخ ژرمن‌ها برابر هلند- لاله‌های نارنجی در نیمه نهایی لیگ ملت‌های اروپا
تیم‌ ‌ملی فوتبال هلند با تساوی ارزشمندی که برابر آلمان به دست آورد به نیمه نهایی لیگ ملت های اروپا راه پیدا کرد.
چه زمانی آدامس بجویم بهتراست؟
جویدن آدامس علاوه بر خوشبو کردن دهان ، موجب تحریک دستگاه گوارش و ترشح شیره معده می گردد.
سرمایه گذاری 6.5 هزار میلیارد تومانی مکانیزاسیون در دولت تدبیر
دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گرگان آغاز شد
اجرای سند توسعه روستایی در استان تهران آغاز شد
بیش از 24 میلیارد تومان به منابع طبیعی کرمان اختصاص یافت
500 کیلوگرم مواد مخدر دربوشهرکشف شد
اولین واحد تولید فرآورده های جانبی از تفاله زیتون گشایش یافت
وحدت آری، تفرقه نه - فرزاد نویدی*
مجروح حادثه انفجار مین در شوش خوزستان جان باخت
نخستین قطار مسافربری ارومیه وارد مشهد شد
بازی هایی که پای بچه ها را می گیرند - عیسی پاشاپور*