چالشهای تامین خون در سومین مرکز تولید خون کشور

09:14 ۹۲ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 293 0
چالشهای تامین خون در سومین مرکز تولید خون کشور

مشهد- ایرنا- استان خراسان رضوی به عنوان سومین تولید کننده خون در کشور پس از استان های فارس و تهران با چالشهای مختلف روبروست.

ایرنا

این در حالی است که اداره کل انتقال خون خراسان رضوی وظیفه تامین خون مورد نیاز در 59 بیمارستان مستقر در این استان را بر عهده دارد.
مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی معتقد است سالانه بیش از 350 هزار کیسه خون و فراورده های خونی در استان خراسان رضوی تولید می شود که این میزان بیش از 2 برابر ظرفیت تولید خون استان است و این نهاد اکنون درگیر مشکلات عدیده ای از این بابت است.
هم اکنون 11 پایگاه انتقال خون در مشهد و پنج پایگاه در شهرستان های قوچان، گناباد، نیشابور، سبزوار و تربت حیدریه خراسان رضوی دایر است و چند شهرستان استان نظیر تربت ‌جام، خواف، درگز و کاشمر نیز دارای مراکز خونگیری هستند.

* دو برابر ظرفیت خون تولید می کنیم
مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: تولید خون، اقدام حیاتی و یکی از رسالت های خطیر به شمار می رود به طوریکه از هر سه نفر، یک نفر در طول زندگی خود به فراورده های خونی نیاز پیدا می کند.
دکتر حمید رضا اسلامی افزود: ظرفیت سالانه تولید خون توسط این نهاد بر طبق بودجه و نیروی انسانی حداکثر 150 هزار کیسه خون می باشد، درحالیکه اکنون دو برابر آن فراورده های خونی در استان تولید می شود.
وی خاطر نشان کرد: خراسان رضوی سومین تولید کننده خون در سطح کشور می باشد و سال گذشته 352 هزار کیسه خون در این استان تولید شد و این در حالی است که میزان تولید خون استان در نیمه اول امسال، رشد هفت درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.
وی ادامه داد: اداره کل انتقال خون خراسان رضوی که تامین خون 59 بیمارستان زیر پوشش شش دانشگاه علوم پزشکی این استان را بر عهده دارد، اکنون با چالشهای مختلفی روبروست که در صورت ادامه این روند تامین خون بیماران با مشکل مواجه خواهد شد.
وی بیان کرد: مشکلات انتقال خون خراسان رضوی در سه بخش ساختمان استیجاری و نامناسب، کمبود بودجه ای و کمبود نیروی انسانی تقسیم بندی می شود که مشکل ساختمان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حل شدن است اما اکنون در زمینه بودجه و نیروی انسانی به شدت مشکل داریم.
اسلامی با اشاره به همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در احداث ساختمان جدید انتقال خون گفت: طبق هماهنگی های انجام شده ساختمان جدید انتقال خون استان در شهرک دانش و سلامت این دانشگاه احداث خواهد شد که بزودی عملیات اجرایی آن آغاز شده و طبق پیش بینی ها در مدت یک و نیم سال به بهره برداری خواهد رسید.
مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی افزود: عملیات احداث ساختمان اداری انتقال خون خراسان واقع در خیابان سناباد طی هشت سال گذشته تنها پیشرفت 35 درصدی داشته که با همکاری وزارت بهداشت و تصمیم گیری های انجام شده پیرامون فروش آن، بنا شد ساختمان اداری و فنی در منطقه ای دیگر احداث شود.
وی گفت: عدم پرداخت اضافه کار کارکنان انتقال خون خراسان رضوی از ابتدای سال جاری، عدم پرداخت حق مسئولیت مدیران این نهاد و عدم پرداخت حق ماموریت کارکنان و همچنین بدهی به شرکت های پیمانکار بابت لوازم پزشکی و هزینه های جانبی خون گیری هم اکنون از چالش های بسیار این نهاد به شمار می روند.
اسلامی گفت: بزودی دو ماه از مطالبات کارکنان انتقال خون خراسان رضوی پرداخت خواهد شد که از این جهت نسبت به بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی عقب بوده و شرایط خوبی نداریم.
وی تعداد کارکنان این اداره کل در استان را 300 نفر عنوان کرد و افزود: آنان به صورت شبانه روزی کار می کنند اما حقوق و مطالبات آنها با کارکنان بیمارستان ها در همان رشته و رده تفاوت بسیار دارد.

*افزایش تخت های بیمارستانی و بی توجهی به انتقال خون

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی در ادامه گفت: با وجود دستاوردهای بزرگ پزشکی، سازمان انتقال خون از توجه کمتری در سالهای گذشته برخوردار بوده و نسبت به این نهاد ظلم شده است.
اسلامی با بیان اینکه مصرف خون با افزوده شدن تخت های بیمارستانی در حال افزایش است، افزود: طی سالهای گذشته و در قالب طرح تحول نظام سلامت یک هزار و 400 تخت بیمارستانی به تعداد تخت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه شده است.
وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که انتقال خون خراسان رضوی علاوه بر بیمارستان ها و مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشکده ها و دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت حیدریه، تربت جام و نیشابور مستقر در این استان را بر عهده دارد.
وی بیان کرد: این در حالی است که به رغم افزایش تعداد تخت های بیمارستانی در خراسان رضوی و افزایش نیاز به خون اقدامی برای افزایش بودجه و رفع چالشهای انتقال خون صورت نگرفته است.
وی در عین حال گفت: با تمام کمبودهایی که همواره در تامین خون وجود داشته است تاکنون هیچ عمل جراحی در بیمارستان های خراسان به سبب نبود خون لغو نشده است

*کاهش ذخایر خونی در فصول مختلف
معاون فنی و فناوریهای نوین انتقال خون خراسان رضوی گفت: کاهش اهدای خون و بدنبال آن کاهش ذخایر خونی در فصل های مختلف مانند فصل گرما، سرما و ماه رمضان از مشکلاتی است که انتقال خون را با چالش مواجه می سازد.
دکتر علی حسنی افزود: این درحالی است که خون های دریافتی قابلیت نگهداری تا 35 روز را دارند، لذا باید به طور مستمر خون گیری انجام شود و خون های دریافتی جایگزین گردد.
به گفته وی، از هر واحد خون (کیسه خون) سه فراورده خونی شامل گلبولهای قرمز، پلاکت و پلاسما تولید می شود.
وی بیان کرد: یکی از راهکارهای مقابله با این مشکل کاهش ذخایر خونی در شرایط مختلف افزایش اهدا کنندگان مستمر عنوان کرد و افزود: هم اکنون 53 درصد از کل اهدا کنندگان در خراسان رضوی مستمر هستند، یعنی سالی حداقل دو بار خون می دهند.

*سهم چهار درصدی زنان خراسانی در تامین خون
وی در ادامه خاطر نشان کرد: سهم زنان خراسان رضوی در امر اهدای خون به دلیل باورهای غلط فرهنگی و شرایط خاص بانوان ناچیز است، بطوریکه اکنون 96 درصد خون تولیدی در استان توسط مردان اهدا می شود.
حسنی بیان کرد: سهم زنان در تامین خون استان خراسان رضوی به دلیل باورهای غلط رایج اکنون تنها چهار درصد است، درحالیکه در کشورهای پیشرفته مانند کانادا و کشورهای اروپایی سهم زنان در تولید خون به میزان مردان است.
وی ادامه داد: اگرچه زنان نسبت به مردان به دلیل خون روی های ماهانه بیشتر دچار کم خونی هستند، اما باور غلط و ترس از کم خونی باعث شده است که تعداد بانوان مراجعه کننده به پایگاههای اهدای خون کاهش یابد.

*پایگاه اهدای خون ثامن در انتظار داوطلبان
مدیر روابط عمومی انتقال خون خراسان رضوی نیز گفت: پایگاه انتقال خون ثامن مشهد واقع در اطراف حرم مطهر رضوی که چند ماه از تاسیس آن بیشتر نمی گذرد، اکنون در انتظار داوطلبان اهدای خون اعم از زائر و مجاور است.
محسن قدیمی افزود: این پایگاه با 16 تخت در فضایی به مساحت 200 متر مربع با هزینه پنج میلیارد ریال احداث شده است.
وی با دعوت از داوطلبان اهدای خون، از رسانه های عمومی نیز خواست در معرفی پایگاه ثامن به مردم مشهد و زائران بارگاه مطهر رضوی تلاش کنند
وی در پایان گفت: با همکاری بنیاد سلامت آستان قدس رضوی، قائم مقام تولیت آستان و معاونت درمان سپاه امام رضا (ع) جهت تامین نیروی انسانی، بزودی این پایگاه اهدای خون به صورت سه شیفت پذیرای زائران و مجاوران خواهد بود.
3027


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

چه کنید اگر همسرتان از بحث و گفتگو کنار می‌کشد؟
سکوت کردن میان بحث و کنار کشیدن از آن می‌تواند برای رابطه مضر باشد. این سکوت به عنوان سرپیچی از ارتباط یا ابراز هیجان و احساس تلقی می‌شود و این اتفاقی است که اغلب در اختلافات و بگومگو‌ها روی می‌دهد.
از بین بردن موانع ذهنی، با این راهکار‌ها
موانع ذهنی که سد راهمان می‌شوند معمولا نشاندهنده‌ی این هستند که تمرکز و توجه‌مان را از چیزی که می‌خواهیم برداشته‌ایم و جذب چیز‌هایی شده‌ایم که نمی‌خواهیم.
اعتیاد به کار؛ اختلال پردردسر!
پدیده‌ای که مدت زمان زیادی هم نیست وارد حوزه مطالعات روان شناسیِ روز دنیا شده است، «اعتیـاد به کار» نام دارد. اختلالی که افراد تحت‌تاثیر آن، بنا به دلایلی مثل ولعِ به‌دست‌آوردن موقعیت‌های شغلی بهتر و بالاتر و بهره‌مندی از مزایای بیشتر مثل تشویق، پاداش، پس‌انداز پول و موارد دیگر، ناخواسته به کار زیاد، وابسته و به عبارتی «معتاد به کار» می‌شوند.
کری خوانی تیلور آمریکایی برای حسن یزدانی
دیوید تیلور آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم آمریکا بار دیگر برای حسن یزدانی کری‌خوانی کرد و از عزم خود برای کسب سومین پیروزی متوالی و اینبار در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان خبر داد.
دژاگه: دلیلی نداشت مقابل عراق ریسک کنیم
اشکان دژاگه اگرچه در دیدار مقابل عراق از نیمه دوم به زمین مسابقه رفت اما تا همین جای جام ملت‌ها هم خود را به‌عنوان یک مهره قابل اتکا و عصای دست کی‌روش مطرح کرده و از حالا می‌توان روی او به همراه 10 بازیکن دیگر حاضر در میدان برای موفقیت در دیدار با عمان حساب ویژه‌ای باز کرد.
مصلح: بیشتر از هیچ تیمی پول نگرفته‌ایم
اردوی تیـــم فوتبــال پرسپـــولیس بعــد از ۱۲روز، امروز در دوحه قطر به پایان خواهد رسید و شاگردان برانکو صبح فردا راهی تهران خواهند شد. در این اردو سرخ‌پوشان برنامه‌های متفاوتی را پشت‌سر گذاشتند و حتی دو بازی دوستانه هم برگزار کردند تا بار فنی این اردو بالاتر هم برود.
حربه‌های کی‌روش مقابل بزرگان قاره
شاید از اینجا به بعد جام کی روش کمی دستش را رو کند و کم کم مهره هایی را بازی دهد که بیشتر روی حضورشان در ترکیب ایران نظر دارد. البته شاید در بازی عمان هم او دوباره تغییرات داشته باشد و بازیکنانی را به زمین بفرستد که دوباره همه را گیج کند.
دو پرسپولیسی، زوج طلایی منصوریان در ذوب‌آهن
محمدرضا خلعتبری و محسن مسلمان دو زوج طلایی ذوب آهن در نیم فصل دوم هستند.
نعمتی، آچار فرانسه جدید تیم برانکو
سیامک نعمتی که در نیم فصل چند بازی در پست مدافع راست بازی کرد، در بازی برابر سپیدورد در پست هافبک دفاعی به میدان خواهد رفت.
عمان، تیمی با مهاجمان مخفی
تیم ملی ایران در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا به مصاف عمان خواهد رفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
بارش برف راه برخی روستاهای کوهستانی شرق گلستان را مسدود کرد
تیم پارس جنوبی جم در نقل و انتقالات به اهداف خود نرسید
پایش باقی مانده سموم حلقه مفقوده در محصولات کشاورزی
بارندگی در گنبدکاووس 49 درصد افزایش یافت
تصادف در قشم سه کشته بر جای گذاشت
دسترسی ریلی عامل ارتقای بنادر تجاری است
سرما و بارش برف، مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد
دردسرهای کنترل جمعیت رو به افزایش سگهای ولگرد
30 گردشگر گرفتار در برف سالند دزفول نجات یافتند
لزوم حمایت از بیماران گرفتار در دنیای ناشناخته «ام اس»