سفر پومپئو به منطقه و پیچیده تر شدن پرونده خاشقچی

09:39 ۹۲ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 118 0
سفر پومپئو به منطقه و پیچیده تر شدن پرونده خاشقچی

تهران- ایرنا- رسانه ها در غرب می نویسند وزیر امورخارجه آمریکا به این دلیل به ترکیه و عربستان گسیل شد تا گزارشی را برای اقناع افکار عمومی در زمینه ناپدیدشدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد دربار سعودی آماده کند اما وی قادر نشد از ابعاد و پیچیدگی های این پرونده بکاهد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، موضوع ناپدید شدن «جمال خاشقچی» و قتل احتمالی اش را می توان از جنبه های گوناگون تحولی مهم ارزیابی کرد. این رخداد گوشه ای از ماهیت پادشاهی عربستان و دخالت مستقیم ولیعهد این کشور را به نمایش گذاشت که با واکنش گسترده بین المللی علیه ریاض همراه بود.
از طرف دیگر واشنگتن به علت فشار سنگین افکار عمومی جهان برخلاف اظهارات اولیه «دونالد ترامپ» مجبور شد تا رویکرد محکمتری را اتخاذ کند. تکاپوی کاخ سفید برای مختومه کردن پرونده به گونه ای است تا آسیبی به روابط واشنگتن با ریاض وارد نشود زیرا موضوع هایی همچون قیمت نفت و قیمت انرژی در کنار بحث بر سر کنترل بازار عرضه نفت در کنار قراردادهای بیش از 100 میلیارد دلاری فروش تسلیحات عواملی مهم در تعیین جهت گیری ها هستند.
رئیس جمهوری آمریکا چند روز قبل و پیش ‌از تماس تلفنی با ملک سلمان تهدید کرد که اگر اثبات شود مقام های ریاض در قتل این روزنامه نگار منتقد ساکن آمریکا نقش دارند مجازات های سختی را علیه این کشور اجرایی خواهد کرد. سیاستمداران و قانونگذاران از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات بر دولت آمریکا برای تشدید اقدامات علیه حکومت سعودی فشار زیادی را وارد می کنند. اما به نظر می رسد کاخ سفید تمایلی به این کار ندارد.

**پومپئو؛ لبخند در ریاض، سکوت در آنکارا
در چند روز اخیر «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا ماموریت یافت مداخله فعال واشنگتن در این پرونده را با سفر به دو کشور اصلی درگیر در این ماجرا یعنی عربستان و ترکیه به نمایش بگذارد.
وزیر خارجه ایالات متحده در ریاض با پادشاه و ولیعهد عربستان و وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد. گفته می شود پومپئو در ریاض قول یک تحقیق کامل را از حکام سعودی در مورد پرونده این روزنامه نگار منتقد گرفت.
شبکه خبری «سی.‌ان.‌ان» اما همزمان با این سفر فاش ساخت که دولت ریاض تلاش می کند تا گزارشی را منتشر نماید که بر اساس آن مرگ خاشقچی در کنسولگری این کشور در ترکیه را اقدامی اشتباه جلوه دهد که در هنگام یک بازجویی و به صورت اتفاقی رخ داده است.
به نوشته این شبکه تلویزیونی در این حالت مقام های ارشد ریاض به ویژه ولیعهد خود را بی اطلاع و بی گناه جلوه خواهند داد زیرا مدعی خواهند شد که این اقدام بدون مجوز آن ها صورت گرفته است. در این گزارش همچنین قول مجازات افراد خاطی هم عنوان خواهد شد.
پومپئو سپس به ترکیه رفت و در آنکارا با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت وگو داشت. خبرگزاری «آسوشیتدپرس» عنوان داشت پومپئو هنگام ترک این کشور اظهار کرد واشنگتن این موضوع را به صورت جدی دنبال می کند. ضمن اینکه تا زمان مشخص شدن نتیجه کامل تحقیقات اظهارنظر نخواهد کرد.
اما روزنامه «ایندیپندنت» انگلستان در گزارشی به این موضوع توجه داشت که «پومپئو در خلال دیداری که در قضیه ناپدید شدن خاشقچی با ولیعهد عربستان داشت دائم لبخند می زد و در انتها از پذیرایی ریاض تشکر هم کرد. وزیر امور خارجه به گونه ای کنار محمد بن سلمان نشسته بود گویی که در حال تعریف کردن جوک برای یکدیگر هستند».
وی پس از دیدار هم ابراز داشت که نمی خواهد در مورد این روزنامه نگار سخنی بگوید. ایدیپندنت در تحلیل این سفر افزود: ترامپ، پومپئو را به آنکارا و ریاض فرستاد تا گزارشی را در زمینه وضعیت به وجود آمده ناشی از مفقود شدن خاشقچی آماده کند.
در همین حال روزنامه واشنگتن پست که خاشقچی ستون نویس آن بود آخرین مطلب این روزنامه نگار را منتشر کرد که در آن هشدار داده بود به دولت های خاورمیانه اختیار و قدرت داده شده است تا رسانه ها را با سرعت هر چه تمام تر خاموش کنند.
روزنامه «یو.اس.ای تودی» نیز در تحلیل سفر منطقه ای پومپئو آورده است دونالد ترامپ باید برای مدت طولانی با وزیر امور خارجه خود گفت وگو کند. این گزارش اعتقاد دارد اکنون دفاع کردن از ریاض در مقابل اتهام ناپدید کردن یک روزنامه نگار منتقد بسیار سخت است.
پومپئو به دو کشور سفر کرد تا پاسخ هایی را برای سوالات این پرونده پیدا کند. این روزنامه نوشت: برای این منظور حتی ترامپ از آنکارا (باطعنه)خواست اگر فایل صوتی وجود دارد آن را به وی ارائه کند. با این حال رئیس جمهوری آمریکا اکنون با این اتهام روبرو است که سعی می کند تا بر روی پرونده مهمترین متحد خود سرپوش بگذارد زیرا ریاض و واشنگتن در موضوع فروش تسلیحات، همکاری ها در بازار نفت و اقدام مشترک علیه ایران هم نظر هستند.
به نوشته این روزنامه با توجه به تاکید ترامپ بر حفظ روابط با عربستان، باید دید روابط دو کشور پس از پرونده خاشقچی چگونه ادامه پیدا می کند و چه اتفاقی برای معامله های تسلیحاتی خواهد افتاد.

**از گروه های خودسر تا جنگ قدرت رقبا
با این حال تحلیلگران اعتقاد دارند مسائل پیچیده دیگری هم مطرح هستند و از این رو وزیر امور خارجه آمریکا نتوانست در این سفر به نتایج دلخواه برای کاخ سفید دست پیدا کند.
تارنمای شبکه «الجزیره» در گزارشی اعتقاد دارد وزیر امور خارجه آمریکا در این موقعیت دشوار قرار گرفت تا یک داستان غیرممکن را برای پرونده خاشقچی بیان کند. ممکن است دخالت گروه های خودسر یا داستانی همچون فیلم های گانگستری مطرح شوند اما در دنیای واقعی مردی کشته شده است و همه در مقابل این موضوع مسئول هستند.
روزنامه «گاردین» چاپ انگلیس نوشت پومپئو قادر نشد تا در این سفر رسوایی مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقچی را تحت کنترل در بیاورد.
به نظر می رسید دیدار وی از منطقه برای نجات عربستان صورت بگیرد اما موضوع مبهم تر از قبل شد.
به نوشته گاردین این سفر نشان داد دو کشور ترکیه و عربستان برای دستیابی به مصالحه دور تر از هر زمان دیگر قرار دارند. هیچ انتقادی از پادشاهی سعودی مطرح نشد و در عوض بن سلمان هر گونه دخالت در این پرونده را انکار کرد. در مقابل رجب طیب اردوغان هم به نظر نمی رسید که از رفتار بردارانه میان دو رقیب منطقه ای سخن بگوید.
گاردین با بیان این نکته که مقابله با این شرایط برای محمد بن سلمان بسیار سخت است، نوشت اردوغان به عنوان یک استراتژیست خود را نشان می دهد و به دنبال استفاده از این بحران برای کوبیدن ریاض و تحکیم جایگاه آنکارا به عنوان قدرت نوظهور و برتر جهان اسلام است.
به اعتقاد تحلیلگران مسائل منطقه، انکار دست داشتن در این رسوایی و حتی اعتراف به دست داشتن در ناپدیدشدن این منتقد در هر صورت پایگاه داخلی و بین المللی ولیعهد سعودی را نابود می کند. به همین دلیل ممکن است ریاض بر فرضیه دیگری متمرکز شود و این پرونده را دسیسه ای از سوی ترکیه و قطر به عنوان دو حامی اخوان المسلمین برای مقابله با سعودی ها عنوان کند.
پژوهش**9130


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جشنواره ملی سازه های برفی در بوئین میاندشت برگزار می شود
اصفهان- ایرنا- رییس هیات اسکی بوئین میاندشت گفت: سومین جشنواره ملی سازه های برفی، بهمن امسال به میزبانی اصفهان در شهر افوس بوئین میاندشت واقع در غرب این استان برگزار می شود.
ضرورت توجه بیشتر به افزایش سرانه ورزشی شهر یزد
یزد - ایرنا - میزگرد «بررسی وضعیت سرانه ورزشی شهر یزد» با حضور مسئولان و کارشناسان در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) یزد برگزار و شرکت کنندگان بر همکاری دستگاه های اجرایی و خیران برای افزایش این سرانه تاکید کردند.
2 خبر از رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی
اهواز – ایرنا - سه کشتی گیر و 2 مربی خوزستانی به عضویت تیم ملی کشتی فرنگی جوانان کشورمان برای شرکت در مسابقات جام تختی، درآمدند .
فرنگی کاران تیم ملی به دو کشور اروپایی دعوت شدند
تهران - ایرنا - دو کشور اروپایی کرواسی و مجارستان از فرنگی کاران بزرگسال و جوان کشورمان برای حضور در یک اردوی تمرینی و شرکت در مسابقات بین المللی دعوت کردند.
اصفهان و سنندج میزبان مسابقات زورخانه ای و مرشدان شدند
تهران - ایرنا - اصفهان و سنندج به ترتیب میزبان مسابقات قویترین مردان پهلوانی و زورخانه ای و همچنین مرشدان برتر ایران زمین شدند.
مسابقات والیبال لیگ برتر استان اردبیل برگزار شد
اردبیل - ایرنا - مسابقات والیبال لیگ برتر استان اردبیل در رده بزرگسالان با برگزاری یک بازی در شهرستان مشگین شهر ادامه یافت.
درخشش همراه اول در نخستین جایزه ملی تعالی ارتباطات بازاریابی و برندینگ
همراه اول در نخستین جایزه ملی تعالی ارتباطات بازاریابی و برندینگ موفق به دریافت تندیس طلایی شد.
'بازگشت' تیتر اول اخبار در لیگ NBA
تهران- ایرنا- رقابت های لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا امروز با اخباری درباره بازگشت ستاره ها همراه بود. کارملو آنتونی تصمیم دارد به مسابقات برگردد، لبرون جیمز توانایی بازگشت به ترکیب لیکرز را بدست آورده و مارکوس کازینز بعد از یکسال مصدومیت به ترکیب گلدن استیت بازگشت.
پتروشیمی حذف شد تا برنامه های تیم ملی آسیب نبیند
تهران- ایرنا- فیبا درباره دلیل حذف شدن تیم پتروشیمی از مسابقات جام باشگاه های جهان اعلام کرد که این تصمیم برای لطمه نخوردن به برنامه های آماده سازی تیم ملی ایران گرفته شده است.
مردم همان عوام نیستند
آیا در روزهای باقی‌مانده دولت روحانی نقش عوام، گیرم در نقش منتقد پررنگ‌تر شده است؟ مردم از سر ناچاری لباس عوام را بر تن کرده‌اند؟»

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
بی‌توجهی به آموزش‌ علت بروز مشکلات‌ زیست‌محیطی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اموزش‌های محیط زیستی به دانش‌اموزان گفت: دانش‌اموزان سفیران محیط زیست هستند.
اگر تخت جمشید در چین بود
شیراز-ایرنا- برخی فعالان فرهنگی و گردشگری کشور چین می گویند که اگر تخت جمشید در کشور خودشان قرار داشت به بهترین شکل از آن میراث‌داری و آن را سکوی پیشرفت کشورشان می کردند.
پولیتیکو: آمریکا در پی ایجاد تفرقه در اتحادیه اروپاست
دیدار دوم ترامپ و کیم اوایل اسفند برگزار می شود
محروم شدن مرضیه هاشمی از حقوق مذهبی توجیهی ندارد
روسیه به آمریکا برای بازگشت به جنگ ستارگان هشدار داد
طرح توقف فوری فروش سلاح به عربستان به مجلس نمایندگان آمریکا رفت
منافقین به یک حزب راستگرای اسپانیایی کمک مالی کردند
مالزی 7.5 میلیارد دلار از بانک آمریکایی غرامت می خواهد
مقام ارشد کره شمالی با ترامپ دیدار کرد
گوترش: نقش ایران در منطقه سازنده و مثبت است
کشته شدن20 غیرنظامی سوری در حملات ائتلاف آمریکایی