سفر پومپئو به منطقه و پیچیده تر شدن پرونده خاشقچی

09:39 ۳۲ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 51 0
سفر پومپئو به منطقه و پیچیده تر شدن پرونده خاشقچی

تهران- ایرنا- رسانه ها در غرب می نویسند وزیر امورخارجه آمریکا به این دلیل به ترکیه و عربستان گسیل شد تا گزارشی را برای اقناع افکار عمومی در زمینه ناپدیدشدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد دربار سعودی آماده کند اما وی قادر نشد از ابعاد و پیچیدگی های این پرونده بکاهد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، موضوع ناپدید شدن «جمال خاشقچی» و قتل احتمالی اش را می توان از جنبه های گوناگون تحولی مهم ارزیابی کرد. این رخداد گوشه ای از ماهیت پادشاهی عربستان و دخالت مستقیم ولیعهد این کشور را به نمایش گذاشت که با واکنش گسترده بین المللی علیه ریاض همراه بود.
از طرف دیگر واشنگتن به علت فشار سنگین افکار عمومی جهان برخلاف اظهارات اولیه «دونالد ترامپ» مجبور شد تا رویکرد محکمتری را اتخاذ کند. تکاپوی کاخ سفید برای مختومه کردن پرونده به گونه ای است تا آسیبی به روابط واشنگتن با ریاض وارد نشود زیرا موضوع هایی همچون قیمت نفت و قیمت انرژی در کنار بحث بر سر کنترل بازار عرضه نفت در کنار قراردادهای بیش از 100 میلیارد دلاری فروش تسلیحات عواملی مهم در تعیین جهت گیری ها هستند.
رئیس جمهوری آمریکا چند روز قبل و پیش ‌از تماس تلفنی با ملک سلمان تهدید کرد که اگر اثبات شود مقام های ریاض در قتل این روزنامه نگار منتقد ساکن آمریکا نقش دارند مجازات های سختی را علیه این کشور اجرایی خواهد کرد. سیاستمداران و قانونگذاران از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات بر دولت آمریکا برای تشدید اقدامات علیه حکومت سعودی فشار زیادی را وارد می کنند. اما به نظر می رسد کاخ سفید تمایلی به این کار ندارد.

**پومپئو؛ لبخند در ریاض، سکوت در آنکارا
در چند روز اخیر «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا ماموریت یافت مداخله فعال واشنگتن در این پرونده را با سفر به دو کشور اصلی درگیر در این ماجرا یعنی عربستان و ترکیه به نمایش بگذارد.
وزیر خارجه ایالات متحده در ریاض با پادشاه و ولیعهد عربستان و وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد. گفته می شود پومپئو در ریاض قول یک تحقیق کامل را از حکام سعودی در مورد پرونده این روزنامه نگار منتقد گرفت.
شبکه خبری «سی.‌ان.‌ان» اما همزمان با این سفر فاش ساخت که دولت ریاض تلاش می کند تا گزارشی را منتشر نماید که بر اساس آن مرگ خاشقچی در کنسولگری این کشور در ترکیه را اقدامی اشتباه جلوه دهد که در هنگام یک بازجویی و به صورت اتفاقی رخ داده است.
به نوشته این شبکه تلویزیونی در این حالت مقام های ارشد ریاض به ویژه ولیعهد خود را بی اطلاع و بی گناه جلوه خواهند داد زیرا مدعی خواهند شد که این اقدام بدون مجوز آن ها صورت گرفته است. در این گزارش همچنین قول مجازات افراد خاطی هم عنوان خواهد شد.
پومپئو سپس به ترکیه رفت و در آنکارا با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت وگو داشت. خبرگزاری «آسوشیتدپرس» عنوان داشت پومپئو هنگام ترک این کشور اظهار کرد واشنگتن این موضوع را به صورت جدی دنبال می کند. ضمن اینکه تا زمان مشخص شدن نتیجه کامل تحقیقات اظهارنظر نخواهد کرد.
اما روزنامه «ایندیپندنت» انگلستان در گزارشی به این موضوع توجه داشت که «پومپئو در خلال دیداری که در قضیه ناپدید شدن خاشقچی با ولیعهد عربستان داشت دائم لبخند می زد و در انتها از پذیرایی ریاض تشکر هم کرد. وزیر امور خارجه به گونه ای کنار محمد بن سلمان نشسته بود گویی که در حال تعریف کردن جوک برای یکدیگر هستند».
وی پس از دیدار هم ابراز داشت که نمی خواهد در مورد این روزنامه نگار سخنی بگوید. ایدیپندنت در تحلیل این سفر افزود: ترامپ، پومپئو را به آنکارا و ریاض فرستاد تا گزارشی را در زمینه وضعیت به وجود آمده ناشی از مفقود شدن خاشقچی آماده کند.
در همین حال روزنامه واشنگتن پست که خاشقچی ستون نویس آن بود آخرین مطلب این روزنامه نگار را منتشر کرد که در آن هشدار داده بود به دولت های خاورمیانه اختیار و قدرت داده شده است تا رسانه ها را با سرعت هر چه تمام تر خاموش کنند.
روزنامه «یو.اس.ای تودی» نیز در تحلیل سفر منطقه ای پومپئو آورده است دونالد ترامپ باید برای مدت طولانی با وزیر امور خارجه خود گفت وگو کند. این گزارش اعتقاد دارد اکنون دفاع کردن از ریاض در مقابل اتهام ناپدید کردن یک روزنامه نگار منتقد بسیار سخت است.
پومپئو به دو کشور سفر کرد تا پاسخ هایی را برای سوالات این پرونده پیدا کند. این روزنامه نوشت: برای این منظور حتی ترامپ از آنکارا (باطعنه)خواست اگر فایل صوتی وجود دارد آن را به وی ارائه کند. با این حال رئیس جمهوری آمریکا اکنون با این اتهام روبرو است که سعی می کند تا بر روی پرونده مهمترین متحد خود سرپوش بگذارد زیرا ریاض و واشنگتن در موضوع فروش تسلیحات، همکاری ها در بازار نفت و اقدام مشترک علیه ایران هم نظر هستند.
به نوشته این روزنامه با توجه به تاکید ترامپ بر حفظ روابط با عربستان، باید دید روابط دو کشور پس از پرونده خاشقچی چگونه ادامه پیدا می کند و چه اتفاقی برای معامله های تسلیحاتی خواهد افتاد.

**از گروه های خودسر تا جنگ قدرت رقبا
با این حال تحلیلگران اعتقاد دارند مسائل پیچیده دیگری هم مطرح هستند و از این رو وزیر امور خارجه آمریکا نتوانست در این سفر به نتایج دلخواه برای کاخ سفید دست پیدا کند.
تارنمای شبکه «الجزیره» در گزارشی اعتقاد دارد وزیر امور خارجه آمریکا در این موقعیت دشوار قرار گرفت تا یک داستان غیرممکن را برای پرونده خاشقچی بیان کند. ممکن است دخالت گروه های خودسر یا داستانی همچون فیلم های گانگستری مطرح شوند اما در دنیای واقعی مردی کشته شده است و همه در مقابل این موضوع مسئول هستند.
روزنامه «گاردین» چاپ انگلیس نوشت پومپئو قادر نشد تا در این سفر رسوایی مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقچی را تحت کنترل در بیاورد.
به نظر می رسید دیدار وی از منطقه برای نجات عربستان صورت بگیرد اما موضوع مبهم تر از قبل شد.
به نوشته گاردین این سفر نشان داد دو کشور ترکیه و عربستان برای دستیابی به مصالحه دور تر از هر زمان دیگر قرار دارند. هیچ انتقادی از پادشاهی سعودی مطرح نشد و در عوض بن سلمان هر گونه دخالت در این پرونده را انکار کرد. در مقابل رجب طیب اردوغان هم به نظر نمی رسید که از رفتار بردارانه میان دو رقیب منطقه ای سخن بگوید.
گاردین با بیان این نکته که مقابله با این شرایط برای محمد بن سلمان بسیار سخت است، نوشت اردوغان به عنوان یک استراتژیست خود را نشان می دهد و به دنبال استفاده از این بحران برای کوبیدن ریاض و تحکیم جایگاه آنکارا به عنوان قدرت نوظهور و برتر جهان اسلام است.
به اعتقاد تحلیلگران مسائل منطقه، انکار دست داشتن در این رسوایی و حتی اعتراف به دست داشتن در ناپدیدشدن این منتقد در هر صورت پایگاه داخلی و بین المللی ولیعهد سعودی را نابود می کند. به همین دلیل ممکن است ریاض بر فرضیه دیگری متمرکز شود و این پرونده را دسیسه ای از سوی ترکیه و قطر به عنوان دو حامی اخوان المسلمین برای مقابله با سعودی ها عنوان کند.
پژوهش**9130


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

توهین آشکار به شرکت کننده؛ «دستپخت» جدید یک برنامه تلویزیونی
این بار بی‌ادبی و بی‌اخلاقی رسانه‌ای از یک برنامه ضبطی سر زده که وظیفه و اهمیت نظارت را به مراتب بالا می‌برد که اگر جلوی چنین اتفاقاتی گرفته نشود آسیب‌ها و معضلات جای کیفیت و تأثیر را می‌گیرند.
بهترین بازی‌های عالم سینما در قرن بیست و یکم
سایت سینمایی Taste of Cinema بهترین بازی‌های قرن بیست و یکم را در سکانس‌های درخشان فیلم‌های مختلف معرفی کرده است که بازیگران ایرانی هم از آن سهم برده‌اند.
گردن درد ناگهانی، علت و درمان فوری
درد گردن، چه بخاطر بد خوابیدن باشد چه وضعیت و فرم بد بدن و یا یک چرخش و حرکت ناگهانی گردن یا استرس زیاد، یکی از شکایت‌های همیشگی است. بیشترین علت گردن درد ناشی از سه بیماری شایع آرتروز ستون فقرات، فتق دیسک گردن و سندرم‌های عضلانی است.
شپش سر کودکان، باور‌های اشتباه و درمان‌های غلط
روش‌های خانگی درمان شپش سر کودکان متعدد هستند؛ اما هیچ کدام به اندازه مراجعه به پزشک متخصص موثر نیست.
طرز تهیه پای کدو حلوایی
این روش پختی که اینجا براتون میذاریم یه نتیجه عالی بهتون تحویل میده یه بافت لطیف و مخملی برای فیلینگ کدو حلوایی و کلا یه پای محشر که مزه اش حرف نداره.
مدل جدید حلقه نامزدی
یکی از رسم‌های موجود در کشور ما این است که خانواده داماد در مراسم بله برون حلقه‌ای را به عروس هدیه می‌دهد که به آن حلقه نشان گفته می‌شود. در این مطلب ما قصد داریم چند نکته مهم در انتخاب مدل حلقه نشان نامزدی را برای شما بیان کنیم و همچنین جدیدترین مدل‌های بازار را نیز به شما نشان دهیم.
افسارگسیختگی روابط جنسی، روابط زناشویی نیست!
مشکل اینجاست که افسارگسیختگی روابط جنسی را به درک روابط زناشویی تعبیر کنیم و با مغرور شدن از اینکه درباره جزییات روابط جنسی اطلاعات کامل داریم، دچار این توهم شویم که حتما همسر موفقی خواهیم بود.
طارق ماندنی است، بشار در تیررس قطری‌ها
قصه بازیکن عراقی استقلال بی‌شباهت به قصه‌های سندباد نیست؛ ماجراجویی کارتونی با داستان‌هایی مهیج و جذاب و حالا او بعد از قرن‌ها این‌بار در قالب یک فوتبالیست عراقی در استقلال دوباره زنده شده تا با پیراهن آبی به ماجراجویی‌هایش ادامه دهد.
مصلح: در بدترین شرایط بازی می‌کنیم
تیم فوتبال پرسپولیس در روزی که با نیمی از بازیکنان اصلی‌اش به میدان رفته بود موفق شد پیکان را در ورزشگاه آزادی شکست دهد.
بیانی: امیدوارم کمیته فنی دنبال برکناری شفر نباشد
کاپیتان و مربی سابق استقلال اوضاع کنونی این تیم را خوب توصیف نمی‌کند و اعتقاد دارد بازیکنان خارجی که جذب این تیم شده‌اند، کیفیت لازم را برای حضور در تیم ندارند و نیم‌فصل باید نفرات جدیدی جایگزین آنها شوند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
هفته آینده؛ رفع ابهام از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس
نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی از جلسه نمایندگان برای رفع ابهام از یک قانون خبر داد.
اقدام نژاد پرستانه یک کافه در تهران!- عکس
اقدام نژاد پرستانه یک کافه نزدیک اداره اتباع خارجی در تهران در تصویر زیر قابل مشاهده است.
وقاحت حامی برای بقای جانی
بیانیه ترامپ در حمایت از سعودی بی اعتبار کردن سیا بود
وزیر خارجه ترکیه: قرارداد خرید اس 400 از روسیه قابل لغو نیست
کانادا موضوع خاشقچی را در نشست جی20 مطرح می کند
طرفداران محیط زیست مقصر آتش سوزی کالیفرنیا هستند
دمکرات های کنگره آمریکا خواستار تحقیق درباره دختر ترامپ شدند
سناتور آمریکایی: بیانیه ترامپ حاکی از سیاست «اول سعودی» است
دمکرات های کنگره آمریکا خواستار تحریم عربستان شدند
ترامپ پاسخ پرسش های بازپرس پرونده روسیه را داد
کاخ سفید روسیه را متهم به سوء استفاده از اینترپل کرد