سفر پومپئو به منطقه و پیچیده تر شدن پرونده خاشقچی

09:39 ۱۸۶ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 178 0
سفر پومپئو به منطقه و پیچیده تر شدن پرونده خاشقچی

تهران- ایرنا- رسانه ها در غرب می نویسند وزیر امورخارجه آمریکا به این دلیل به ترکیه و عربستان گسیل شد تا گزارشی را برای اقناع افکار عمومی در زمینه ناپدیدشدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد دربار سعودی آماده کند اما وی قادر نشد از ابعاد و پیچیدگی های این پرونده بکاهد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، موضوع ناپدید شدن «جمال خاشقچی» و قتل احتمالی اش را می توان از جنبه های گوناگون تحولی مهم ارزیابی کرد. این رخداد گوشه ای از ماهیت پادشاهی عربستان و دخالت مستقیم ولیعهد این کشور را به نمایش گذاشت که با واکنش گسترده بین المللی علیه ریاض همراه بود.
از طرف دیگر واشنگتن به علت فشار سنگین افکار عمومی جهان برخلاف اظهارات اولیه «دونالد ترامپ» مجبور شد تا رویکرد محکمتری را اتخاذ کند. تکاپوی کاخ سفید برای مختومه کردن پرونده به گونه ای است تا آسیبی به روابط واشنگتن با ریاض وارد نشود زیرا موضوع هایی همچون قیمت نفت و قیمت انرژی در کنار بحث بر سر کنترل بازار عرضه نفت در کنار قراردادهای بیش از 100 میلیارد دلاری فروش تسلیحات عواملی مهم در تعیین جهت گیری ها هستند.
رئیس جمهوری آمریکا چند روز قبل و پیش ‌از تماس تلفنی با ملک سلمان تهدید کرد که اگر اثبات شود مقام های ریاض در قتل این روزنامه نگار منتقد ساکن آمریکا نقش دارند مجازات های سختی را علیه این کشور اجرایی خواهد کرد. سیاستمداران و قانونگذاران از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات بر دولت آمریکا برای تشدید اقدامات علیه حکومت سعودی فشار زیادی را وارد می کنند. اما به نظر می رسد کاخ سفید تمایلی به این کار ندارد.

**پومپئو؛ لبخند در ریاض، سکوت در آنکارا
در چند روز اخیر «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا ماموریت یافت مداخله فعال واشنگتن در این پرونده را با سفر به دو کشور اصلی درگیر در این ماجرا یعنی عربستان و ترکیه به نمایش بگذارد.
وزیر خارجه ایالات متحده در ریاض با پادشاه و ولیعهد عربستان و وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد. گفته می شود پومپئو در ریاض قول یک تحقیق کامل را از حکام سعودی در مورد پرونده این روزنامه نگار منتقد گرفت.
شبکه خبری «سی.‌ان.‌ان» اما همزمان با این سفر فاش ساخت که دولت ریاض تلاش می کند تا گزارشی را منتشر نماید که بر اساس آن مرگ خاشقچی در کنسولگری این کشور در ترکیه را اقدامی اشتباه جلوه دهد که در هنگام یک بازجویی و به صورت اتفاقی رخ داده است.
به نوشته این شبکه تلویزیونی در این حالت مقام های ارشد ریاض به ویژه ولیعهد خود را بی اطلاع و بی گناه جلوه خواهند داد زیرا مدعی خواهند شد که این اقدام بدون مجوز آن ها صورت گرفته است. در این گزارش همچنین قول مجازات افراد خاطی هم عنوان خواهد شد.
پومپئو سپس به ترکیه رفت و در آنکارا با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت وگو داشت. خبرگزاری «آسوشیتدپرس» عنوان داشت پومپئو هنگام ترک این کشور اظهار کرد واشنگتن این موضوع را به صورت جدی دنبال می کند. ضمن اینکه تا زمان مشخص شدن نتیجه کامل تحقیقات اظهارنظر نخواهد کرد.
اما روزنامه «ایندیپندنت» انگلستان در گزارشی به این موضوع توجه داشت که «پومپئو در خلال دیداری که در قضیه ناپدید شدن خاشقچی با ولیعهد عربستان داشت دائم لبخند می زد و در انتها از پذیرایی ریاض تشکر هم کرد. وزیر امور خارجه به گونه ای کنار محمد بن سلمان نشسته بود گویی که در حال تعریف کردن جوک برای یکدیگر هستند».
وی پس از دیدار هم ابراز داشت که نمی خواهد در مورد این روزنامه نگار سخنی بگوید. ایدیپندنت در تحلیل این سفر افزود: ترامپ، پومپئو را به آنکارا و ریاض فرستاد تا گزارشی را در زمینه وضعیت به وجود آمده ناشی از مفقود شدن خاشقچی آماده کند.
در همین حال روزنامه واشنگتن پست که خاشقچی ستون نویس آن بود آخرین مطلب این روزنامه نگار را منتشر کرد که در آن هشدار داده بود به دولت های خاورمیانه اختیار و قدرت داده شده است تا رسانه ها را با سرعت هر چه تمام تر خاموش کنند.
روزنامه «یو.اس.ای تودی» نیز در تحلیل سفر منطقه ای پومپئو آورده است دونالد ترامپ باید برای مدت طولانی با وزیر امور خارجه خود گفت وگو کند. این گزارش اعتقاد دارد اکنون دفاع کردن از ریاض در مقابل اتهام ناپدید کردن یک روزنامه نگار منتقد بسیار سخت است.
پومپئو به دو کشور سفر کرد تا پاسخ هایی را برای سوالات این پرونده پیدا کند. این روزنامه نوشت: برای این منظور حتی ترامپ از آنکارا (باطعنه)خواست اگر فایل صوتی وجود دارد آن را به وی ارائه کند. با این حال رئیس جمهوری آمریکا اکنون با این اتهام روبرو است که سعی می کند تا بر روی پرونده مهمترین متحد خود سرپوش بگذارد زیرا ریاض و واشنگتن در موضوع فروش تسلیحات، همکاری ها در بازار نفت و اقدام مشترک علیه ایران هم نظر هستند.
به نوشته این روزنامه با توجه به تاکید ترامپ بر حفظ روابط با عربستان، باید دید روابط دو کشور پس از پرونده خاشقچی چگونه ادامه پیدا می کند و چه اتفاقی برای معامله های تسلیحاتی خواهد افتاد.

**از گروه های خودسر تا جنگ قدرت رقبا
با این حال تحلیلگران اعتقاد دارند مسائل پیچیده دیگری هم مطرح هستند و از این رو وزیر امور خارجه آمریکا نتوانست در این سفر به نتایج دلخواه برای کاخ سفید دست پیدا کند.
تارنمای شبکه «الجزیره» در گزارشی اعتقاد دارد وزیر امور خارجه آمریکا در این موقعیت دشوار قرار گرفت تا یک داستان غیرممکن را برای پرونده خاشقچی بیان کند. ممکن است دخالت گروه های خودسر یا داستانی همچون فیلم های گانگستری مطرح شوند اما در دنیای واقعی مردی کشته شده است و همه در مقابل این موضوع مسئول هستند.
روزنامه «گاردین» چاپ انگلیس نوشت پومپئو قادر نشد تا در این سفر رسوایی مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقچی را تحت کنترل در بیاورد.
به نظر می رسید دیدار وی از منطقه برای نجات عربستان صورت بگیرد اما موضوع مبهم تر از قبل شد.
به نوشته گاردین این سفر نشان داد دو کشور ترکیه و عربستان برای دستیابی به مصالحه دور تر از هر زمان دیگر قرار دارند. هیچ انتقادی از پادشاهی سعودی مطرح نشد و در عوض بن سلمان هر گونه دخالت در این پرونده را انکار کرد. در مقابل رجب طیب اردوغان هم به نظر نمی رسید که از رفتار بردارانه میان دو رقیب منطقه ای سخن بگوید.
گاردین با بیان این نکته که مقابله با این شرایط برای محمد بن سلمان بسیار سخت است، نوشت اردوغان به عنوان یک استراتژیست خود را نشان می دهد و به دنبال استفاده از این بحران برای کوبیدن ریاض و تحکیم جایگاه آنکارا به عنوان قدرت نوظهور و برتر جهان اسلام است.
به اعتقاد تحلیلگران مسائل منطقه، انکار دست داشتن در این رسوایی و حتی اعتراف به دست داشتن در ناپدیدشدن این منتقد در هر صورت پایگاه داخلی و بین المللی ولیعهد سعودی را نابود می کند. به همین دلیل ممکن است ریاض بر فرضیه دیگری متمرکز شود و این پرونده را دسیسه ای از سوی ترکیه و قطر به عنوان دو حامی اخوان المسلمین برای مقابله با سعودی ها عنوان کند.
پژوهش**9130


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
شکست دیرهنگام یاران جهانبخش برابر تاتنهام
دیدار دو تیم تاتنهام و برایتون در لیگ برتر انگلیس با برتری یک بر صفر میزبان به پایان رسید.
بارسلونا در یک قدمی فتح لالیگا قرار گرفت
تیم فوتبال بارسلونا با شکست آلاوس تنها به یک پیروزی برای قهرمانی در لالیگا نیاز دارد.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
نتانیاهو: نام شهرکی در بلندی‌های جولان را ترامپ می‌گذاریم
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد، به نشان سپاس از دونالد ترامپ که ماه گذشته بلندی‌های جولان را به عنوان بخشی از اراضی اشغالی به رسمیت شناخت، یک از شهرک‌های احداثی در این منطقه اشغالی را ترامپ خواهد نامید.
داروی تمامی دردهایتان در کلام مولا علی(ع)
امام علی علیه السلام فرموده‌اند تقوای الهی پاک کننده آلودگی جان‌هایتان و روشنی بخش ضعف چشم‏هایتان و فرو نشاننده ترس و اضطراب دل‏هایتان است.
ذکری کارگشا برای جبران اعمال گذشته
ماه شعبان بهترین فرصت برای بدست آوردن گنج‌های معنوی و ذخیره ثروت در آخرت است.
بارش برف بهاری در زنجان- عکس
بارش برف در سومین روز از دومین ماه سال چهره شهر و اطراف زنجان را سفید پوش کرد.
عموهایی که در آینده تنها یک اسم از آنها باقی است
یک جامعه شناس گفت: در آینده از عموها و اقوام نزدیک تنها یک اسم باقی می‌ماند.
راهی ساده و مفید برای جوان ماندن مغز
آلزایمر و زوال عقل جزو لاینفک پیری نیستند و نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد حتی کمی ورزش هم می تواند به پیشگیری از این مشکلات مغزی کمک کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
اظهارات عجیب یک بازیگر در توجیه یک فیلم مبتذل
یک بازیگر سینما و تلویزیون، برای حمایت از فیلمی ضدخانواده، در اقدامی عجیب مقدسات دینی را دستاویز قرار داد.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
امریکا محدودیت های جدیدی بر علیه مهاجران اعمال می کند
سازمان ملل: جنگ یمن 250 هزار کشته برجای گذاشت
نتانیاهو خوش رقصی ترامپ را جبران می کند
ظریف برای شرکت در نشست سازمان ملل وارد نیویورک شد
پمپئو فعالیتش در سیا را آمیخته با 'دروغ و فریب' توصیف کرد
جنگ تجاری ترامپ و اتحادیه اروپا بالا گرفت
گوترش:کمیته تحریم به خشونت جنسی در درگیری ها توجه کند
مدافعان حقوق پناهجویان با طرح سختگیرانه کانادا مخالفت کردند
برنی سندرز: ترامپ در انتخابات آتی پیروز نخواهد شد
سیل بیش از 2هزار خانوار کانادایی را آواره کرد