ترامپ و تداوم دیپلماسی ناکام تحریم

08:58 ۱۸۶ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 193 0
ترامپ و تداوم دیپلماسی ناکام تحریم

تهران - ایرنا - ارایه لیست تحریمی تازه از سوی وزارت خزانه داری آمریکا، نشانه ای تازه از پیگیری سیاست محدودسازی و تقابلی دولت ترامپ است که در شکل و ماهیت تحریمی جدید خود را نشان داده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، بهره گیری از ادبیات و ابزار تحریم برای محدودسازی کشورها، موضوعی است که از دهه ها پیش تبدیل به ابزار سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است. چنین رویکردی در سیاست خارجی این کشور ناشی از ادراکی است که نسبت به افزایش موقعیت کشورهای دیگر دارد چرا که تحریم را ابزاری جهت محدودسازی دیگر کشورها از دستیابی به حوزه هایی فراتر از خواسته های خود می داند. همچنین آمریکا تحریم ها را به عنوان ابزاری برای محدودسازی کشورها از دستیابی به اهداف بلندمدت و استراتژیک در سیاست خارجی خود برگزیده است.
دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) روز سه شنبه گذشته در ادامه پیگیری روند تحرک تحریمی اعلام کرد که تعدادی از نهادهای ایرانی را هدف تحریم قرار داده است.
وزارت خزانه داری آمریکا درتارنمای خود اعلام کرد که بنیاد تعاون بسیج و بانک‌های مهر اقتصاد، ملت، سینا و پارسیان در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.
شرکت های نگین ساحل رویال، سرمایه گذاری تدبیرگران آتیه، گروه مالی مهر اقتصاد، مهندسی تکنوتار و سرمایه گذاری تک تار هم تحت عنوان نهادهای وابسته به شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان تحریم شده اند.
شرکت های تراکتورسازی ایران، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری اندیشه محوران، گروه خودروسازی بهمن، کالسیمین، هلدینگ توسعه معادن روی ایران و به دنبال آن شرکت‌های ذوب و احیای روی قشم، اسید سازان زنجان، شیمیایی کاتالیست پارسیان و تولید روی بندرعباس هم دیگر نهادهای افزوده شده به فهرست تحریم های آمریکا هستند.
اگر چه سیاست خارجی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران برای چندین دهه مبتنی بر تحریم بوده و اساس تحریم با هدف محدودسازی ایران یکی از راهبردهای بادوام واشنگتن بوده است اما تحریم های دولت ترامپ با وجود شکل، محتوا و ماهیت تقریبا یکسان نسبت به دوره های گذشته به ویژه دوران ریاست جمهوری دولت اوباما در بستر متفاوتی انجام می گیرد.
اگر اندکی دقیق به سیر و روند تحریم های ضد ایرانی واشنگتن نگاه بیاندازیم متوجه خواهیم شد که الگوی رفتاری آمریکا ورای دولت های مختلف تحرک دیپلماتیک همراه با فشار با ابزارهای مختلف بوده است . از تحریم های دولت کلینتون در دهه 90 میلادی تحت عنوان قانون 'ایلسا' ( قانون تحریمی ایران ولیبی) بعدها تحت عنوان قانون 'آیسا' اجرایی شد تا قوانین مربوط به تحریم های ثانویه دولت اوباما که هر یک با رنگ وبویی متفاوت ارایه شد.
دولت کلینتون اگر چه در بستر مذاکره با طرف های اروپایی این روند دنبال کرد اما این قانون در بستر فقدان همراهی بخش خصوصی به مرحله عملیاتی نرسید. این قوانین و تلاش ها در دوران ریاست جمهوری جورج بوش پسر به دلیل پس زمینه راهبرد مبارزه با تروریسم و در فضای یازدهم سپتامبر در گوشه ای خاک خورد.
دوران 'باراک اوباما' با تشدید تحریم ها و گسترش دیپلماسی تحریمی این کشور به نهادهای بین المللی شکل و ماهیت این تحریم ها متفاوت از گذشته به اجرا درآمد. نگاه دولت اوباما به تحرک دیپلماتیک واقناع دولت ها و سپس سرریز این اقناع چندجانبه به اجماع سازی تشدید تحریم های ضدایرانی را به دنبال داشت.
با توافق هسته ای برجام میان ایران و گروه کشورهای 1+5، تحریم های ضدایرانی با قطعنامه 2231شورای امنیت سازمان ملل متحد برداشته شد و البته تحریم های ضدایرانی آمریکا تعلیق شد.
ورود 'دونالد ترامپ' به کاخ سفید بار دبگرسیاست ضد ایرانی دولت آمریکا را نشان داد و ترامپ در بستر و چارچوب سیاست های مرکانتیلیستی، محافظه کاری آمریکایی و پوپولیسم سیاسی تلاش می کند تا سیاست تحریم ضدایرانی را خود را به پیش ببرد.
دولت ترامپ به دلیل ماهیت سیاست های تهاجمی وتقابلی خود، عملا در حوزه اقناع و اجماع با شکست مواجه شده است و اکنون در سیاست های تحریمی چندجانبه آمریکا ناکام وشکست خورده است، در چنین چارچوبی واشنگتن تنها گزینه سیاست های یکجانبه را در اختیار دارد که این گزینه نیز در بستر فقدان همکاری های چندجانبه و جامع کارایی نخواهد داشت.
نوع نگاه دولت ترامپ و خزانه داری آمریکا به شرکت ها وموسسات مالی نشان می دهد که کاخ سفید به دنبال کاهش پیوندها ومناسبات اقتصادی ایران با دیگر کشورها است. اما به نظر می رسد که در فضای آشوب جهانی ناشی از اقدامات دولت ترامپ، دیپلماسی اجبار کاخ سفید و یکجانبه گرایی ترامپی به دلیل روند تقابل جهانی بااین سیاست و اصل وابستگی متقابل اقتصادی کارایی نخواهد داشت.اکنون جهان به به تحریم ترامپ می اندیشد.
اروپام**2040**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چه کسانی بیشترین حقوق را می‌گیرند؟
بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی انجام شده از سوی یک وب‌سایت استخدامی از حدود ۴۰۰۰۰ نفر از شاغلان تمام‌وقت استان تهران در سال ۱۳۹۷ متوسط درآمد کارشناسان، ۲.۸ میلیون تومان و مدیران ارشد ۶.۲ میلیون تومان بوده است.
فضای مجازی ظرفیت مناسب اطلاع رسانی در زمان بحران
خرم آباد - ایرنا - در حالیکه مردم و مسئولان لرستان به رسم هرساله خود را برای پذیرایی ازمیهمانان نوروزی آماده کرده بودند در نخستین روزهای بهار 98 سیل استان را در بر گرفت و خساراتی بر جای گذاشت.
بازگشت شهاب حسینی با «لابیرنت» به سینماها- عکس
کارگردان فیلم سینمایی «لابیرنت» با اشاره به اینکه موضوع این فیلم از اتفاقات دردناک جامعه گرفته شده است تاکید کرد این فیلم به احتمال بسیار زیاد عید فطر اکران می‌شود.
پایان معافیت‌های نفتی ایران تنها برای قیمت نفت خوب است
بانک بارکلیز در پی تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت‌ها برای واردات نفت ایران، پیش بینی کرد این اقدام بازارهای نفت را در کوتاه مدت دچار محدودیت شدید عرضه خواهد کرد.
آلبوم «جام تهی» برای سیل‌زدگان امضا می‌شود
تهران- ایرنا- پوستر و آلبوم «جام تهی» در مراسمی با حضور حسین علیزاده آهنگساز و فریدون شهبازیان رهبر ارکستر به نفع سیل ‌زدگان امضا می‌شود.
تحریم‌های نفتی ثانویه ونزوئلا به تعویق می‌افتد
تحلیلگران بر این باورند که با تصمیم اخیر واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت و میعانات ایران، احتمالاً آمریکا وضع تحریم‌های ثانویه علیه صادرات نفت ونزوئلا را به تعویق خواهد انداخت.
صنعت چاپ و نشر مسئولیت مهمی در تبادلات فرهنگی ملت‌ها دارد
تهران- ایرنا- نماینده کشور جمهوری خلق چین گفت: در شرایط جدید جهان مبادلات و همکاری‌های ملت‌های دنیا باید بیش از پیش توسعه یابد و در این میان صنعت چاپ و نشر مسئولیت مهم تبادل فرهنگی میان ملت‌ها را بر عهده دارد.
اعطای بیش از 8 هزار فقره وام به سیل زدگان
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفت: ۸ هزار و ۵۰۰ فقره وام قرض‌الحسنه در اختیار سیل زدگان قرار گرفته است و تعدادی نیز وام جعاله پرداخت شده است.
ژاپن تحولات بازار بین‌المللی نفت را بررسی می‌کند
وزیر بازرگانی و صنعت ژاپن درپی تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت‌ها برای واردات نفت ایران، تلاش کرد نگرانی‌ها نسبت به پیامدهای این تصمیم برای پالایشگاه‌های ژاپنی را تقلیل دهد.
250 هزار دانش آموز فارس ، گلستان خوانی فراگرفتند
شیراز- ایرنا- معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس اعلام کرد: امسال 250 هزار دانش آموز دوره دوم، آموزش گلستان خوانی دیده اند و 120 نفر به مرحله استانی جشنواره گلستان خوانی راه یافته اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
جوانترین ورزشکار ایران در پارالمپیک ریو: ورزش زندگی‌ام را تغییر داد
یک مدال‌آور معلول می‌گوید: ورزش زندگی‌ام را به طور کلی تغییر داده است.
میررحیمی: جام‌جهانی چین تنها جنبه تدارکاتی دارد-امیدوار به کسب سهمیه المپیک در ریکرو زنان هستیم
سرمربی تیم ملی تیروکمان با بیان این که برای کسب مدال در جام جهانی چین شرکت نمی‌کنیم، گفت: جام جهانی چین تنها به منزله مسابقات تدارکاتی برای آماده‌سازی تیم ریکرو برای شرکت در مسابقات جهانی هلند است.
دشمنی با مردم ایران استراتژی خصمانه کاخ سفید
یک نامزد دیگر ریاست جمهوری آمریکا خواستار استیضاح ترامپ شد
مجلس نمایندگان آمریکا مشاور پیشین ترامپ را احضار کرد
برجام بار دیگر کابوس صهیونیست ها می شود
سقوط هواپیما در تگزاس آمریکا جان 6 نفر را گرفت
شرمن:تحریم های ضد ایرانی ترامپ بی نتیجه است
رئیس اتاق بازرگانی انگلیس:رویکرد ضدایرانی آمریکا تهاجمی و ناکارآمد است
تصادف اتوبوس در بولیوی 25 کشته برجا گذاشت
آمریکا برای شناسایی سه عضو حزب الله لبنان جایزه تعیین کرد
خوشحالی هیلی از لغو معافیت های نفتی ایران