ترامپ و تداوم دیپلماسی ناکام تحریم

08:58 ۹۵ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 133 0
ترامپ و تداوم دیپلماسی ناکام تحریم

تهران - ایرنا - ارایه لیست تحریمی تازه از سوی وزارت خزانه داری آمریکا، نشانه ای تازه از پیگیری سیاست محدودسازی و تقابلی دولت ترامپ است که در شکل و ماهیت تحریمی جدید خود را نشان داده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، بهره گیری از ادبیات و ابزار تحریم برای محدودسازی کشورها، موضوعی است که از دهه ها پیش تبدیل به ابزار سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است. چنین رویکردی در سیاست خارجی این کشور ناشی از ادراکی است که نسبت به افزایش موقعیت کشورهای دیگر دارد چرا که تحریم را ابزاری جهت محدودسازی دیگر کشورها از دستیابی به حوزه هایی فراتر از خواسته های خود می داند. همچنین آمریکا تحریم ها را به عنوان ابزاری برای محدودسازی کشورها از دستیابی به اهداف بلندمدت و استراتژیک در سیاست خارجی خود برگزیده است.
دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) روز سه شنبه گذشته در ادامه پیگیری روند تحرک تحریمی اعلام کرد که تعدادی از نهادهای ایرانی را هدف تحریم قرار داده است.
وزارت خزانه داری آمریکا درتارنمای خود اعلام کرد که بنیاد تعاون بسیج و بانک‌های مهر اقتصاد، ملت، سینا و پارسیان در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.
شرکت های نگین ساحل رویال، سرمایه گذاری تدبیرگران آتیه، گروه مالی مهر اقتصاد، مهندسی تکنوتار و سرمایه گذاری تک تار هم تحت عنوان نهادهای وابسته به شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان تحریم شده اند.
شرکت های تراکتورسازی ایران، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری اندیشه محوران، گروه خودروسازی بهمن، کالسیمین، هلدینگ توسعه معادن روی ایران و به دنبال آن شرکت‌های ذوب و احیای روی قشم، اسید سازان زنجان، شیمیایی کاتالیست پارسیان و تولید روی بندرعباس هم دیگر نهادهای افزوده شده به فهرست تحریم های آمریکا هستند.
اگر چه سیاست خارجی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران برای چندین دهه مبتنی بر تحریم بوده و اساس تحریم با هدف محدودسازی ایران یکی از راهبردهای بادوام واشنگتن بوده است اما تحریم های دولت ترامپ با وجود شکل، محتوا و ماهیت تقریبا یکسان نسبت به دوره های گذشته به ویژه دوران ریاست جمهوری دولت اوباما در بستر متفاوتی انجام می گیرد.
اگر اندکی دقیق به سیر و روند تحریم های ضد ایرانی واشنگتن نگاه بیاندازیم متوجه خواهیم شد که الگوی رفتاری آمریکا ورای دولت های مختلف تحرک دیپلماتیک همراه با فشار با ابزارهای مختلف بوده است . از تحریم های دولت کلینتون در دهه 90 میلادی تحت عنوان قانون 'ایلسا' ( قانون تحریمی ایران ولیبی) بعدها تحت عنوان قانون 'آیسا' اجرایی شد تا قوانین مربوط به تحریم های ثانویه دولت اوباما که هر یک با رنگ وبویی متفاوت ارایه شد.
دولت کلینتون اگر چه در بستر مذاکره با طرف های اروپایی این روند دنبال کرد اما این قانون در بستر فقدان همراهی بخش خصوصی به مرحله عملیاتی نرسید. این قوانین و تلاش ها در دوران ریاست جمهوری جورج بوش پسر به دلیل پس زمینه راهبرد مبارزه با تروریسم و در فضای یازدهم سپتامبر در گوشه ای خاک خورد.
دوران 'باراک اوباما' با تشدید تحریم ها و گسترش دیپلماسی تحریمی این کشور به نهادهای بین المللی شکل و ماهیت این تحریم ها متفاوت از گذشته به اجرا درآمد. نگاه دولت اوباما به تحرک دیپلماتیک واقناع دولت ها و سپس سرریز این اقناع چندجانبه به اجماع سازی تشدید تحریم های ضدایرانی را به دنبال داشت.
با توافق هسته ای برجام میان ایران و گروه کشورهای 1+5، تحریم های ضدایرانی با قطعنامه 2231شورای امنیت سازمان ملل متحد برداشته شد و البته تحریم های ضدایرانی آمریکا تعلیق شد.
ورود 'دونالد ترامپ' به کاخ سفید بار دبگرسیاست ضد ایرانی دولت آمریکا را نشان داد و ترامپ در بستر و چارچوب سیاست های مرکانتیلیستی، محافظه کاری آمریکایی و پوپولیسم سیاسی تلاش می کند تا سیاست تحریم ضدایرانی را خود را به پیش ببرد.
دولت ترامپ به دلیل ماهیت سیاست های تهاجمی وتقابلی خود، عملا در حوزه اقناع و اجماع با شکست مواجه شده است و اکنون در سیاست های تحریمی چندجانبه آمریکا ناکام وشکست خورده است، در چنین چارچوبی واشنگتن تنها گزینه سیاست های یکجانبه را در اختیار دارد که این گزینه نیز در بستر فقدان همکاری های چندجانبه و جامع کارایی نخواهد داشت.
نوع نگاه دولت ترامپ و خزانه داری آمریکا به شرکت ها وموسسات مالی نشان می دهد که کاخ سفید به دنبال کاهش پیوندها ومناسبات اقتصادی ایران با دیگر کشورها است. اما به نظر می رسد که در فضای آشوب جهانی ناشی از اقدامات دولت ترامپ، دیپلماسی اجبار کاخ سفید و یکجانبه گرایی ترامپی به دلیل روند تقابل جهانی بااین سیاست و اصل وابستگی متقابل اقتصادی کارایی نخواهد داشت.اکنون جهان به به تحریم ترامپ می اندیشد.
اروپام**2040**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

انتقال گوشی‌های سرقتی به افغانستان
رئیس کلانتری ۱۳۰ نازی آباد از دستگیری سارق سابقه دار به اتهام ۱۵ فقره سرقت گوشی در جنوب تهران خبر داد.
بلای بی‌آبی بر سر روستاهای خراسان جنوبی
بحران آب در ایران سلسله چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آب در کشور ایران است. کاهش بارش‌ها توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده‌ است.
صدور حکم قضایی برای ۲۰۰ ملک شهرداری
عضو شورای شهر تهران گفت: 2 هزار ملک شهرداری در مناطق شمالی تهران بعضا بدون ضابطه و قانون در تصرف افرادی قرار گرفته است که اکنون حاضر به تخلیه نیستند.
«زری بافی»، هنر ایرانی در استان هرمزگان
فرهنگ و پوشش های محلی استان هرمزگان باعث ایجاد بازار کار مناسبی به نام «زری بافی» برای زنان هنرمند این منطقه شده است که بانوان، با تکیه بر هنر خویش نقش هایی زیبا آفریده و از آن کسب در آمد می کنند.
پزشک خانواده تا پایان سال آینده اجرایی می‌شود
سرپرست وزارت بهداشت گفت: نظام ارجاع و پزشک خانواده حداکثر تا بهار سال آینده در استان‌های شمالی کشور تکمیل ‏می‌شود و سپس از استان‌های دیگر دعوت می‌کنیم که از این الگوی موفق بازدید کنند و تا پایان سال 98 قسمت عمده‌ای از کشور را ‏تحت پوشش قرار می دهیم.‏
بازگشت ۵۶۰ اثر تاریخی به ایران
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از برگشت560 اثر تاریخی با قدمت بالای 80سال به کشور با تلاش‌های سازمان میراث فرهنگی خبر داد و گفت: افزون بر این از ابتدای سال نیز 140 هزار شی خصوصی و دولتی نیز ثبت شده است.
وجود ۵۰ هزار معتاد خیابانی در کشور
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: پیش بینی می شود که در کشور بین 30 تا 50 هزار معتاد متجاهر داشته باشیم و در تهران این رقم بین 12 تا 15 هزار نفر است.
لواسان، جزیره‌ای امن برای لاکچری‌نشین‌ها!
برخی ویلا‌های لواسان شاید به علت نزدیکی به خیابان آرامش لازم را نداشته باشد اما دیوار برخی، عایق حرارت و صوت با دانسیته ۱۲ است.
اخبار تایید نشده از هواپیماربایی در روسیه
منابع روس از احتمال وقوع هواپیماربایی در مسیر مسکو خبر داده‌اند.
احتمال بازگشت ۳۰ هزار لوح هخامنشی به ایران
«دانشگاه شیکاگو در حالِ تکمیلِ بسته‌بندی حدود ۳۰ هزار لوح هخامنشی است. امیدواریم تا یکی دو ماه آینده این تعداد لوح ارزشمند تاریخی به ایران استرداد شود.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

شوخی سلطانی‌فر با مجتبی عابدینی
مراسم افتتاح موزه ورزش با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک روز گذشته (یکم بهمن) برگزار شد.
چرا کسانی که گربه دارند باید یک میز شیشه‌ای داشته باشند؟
عکس گربه‌هایی که روی میز‌های شیشه‌ای نشسته اند، مثل عکس‌های هوایی به شما اجازه می‌دهد دنیا را از زاویه جدیدی ببینید.
امیرکبیر؛ فرزند خلف، اما ناکام رویا‌های ضد استعماری
در هزاوه از بخش‌های فراهان در محله‌ای که امروز به محله میرزا تقی خان، نامی است، در سال ۱۲۲۲ هجری شمسی فرزندی پا به عرصه زندگی می‌گذارد که او را محمد تقی نام نهادند که یکی از درخشان‌ترین ستاره‌های شب ظلمانی ۲۰۰ ساله ایران می‌شود.
لغو اجرای ۲ نمایش لهستانی در جشنواره تئاتر فجر
مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد به دلیل سیاست‌های ضد ایرانی کشور لهستان، اجرای ۲ نمایش از این کشور را در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر لغو کردیم.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید