ترامپ و تداوم دیپلماسی ناکام تحریم

08:58 ۲۷ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 66 0
ترامپ و تداوم دیپلماسی ناکام تحریم

تهران - ایرنا - ارایه لیست تحریمی تازه از سوی وزارت خزانه داری آمریکا، نشانه ای تازه از پیگیری سیاست محدودسازی و تقابلی دولت ترامپ است که در شکل و ماهیت تحریمی جدید خود را نشان داده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، بهره گیری از ادبیات و ابزار تحریم برای محدودسازی کشورها، موضوعی است که از دهه ها پیش تبدیل به ابزار سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است. چنین رویکردی در سیاست خارجی این کشور ناشی از ادراکی است که نسبت به افزایش موقعیت کشورهای دیگر دارد چرا که تحریم را ابزاری جهت محدودسازی دیگر کشورها از دستیابی به حوزه هایی فراتر از خواسته های خود می داند. همچنین آمریکا تحریم ها را به عنوان ابزاری برای محدودسازی کشورها از دستیابی به اهداف بلندمدت و استراتژیک در سیاست خارجی خود برگزیده است.
دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) روز سه شنبه گذشته در ادامه پیگیری روند تحرک تحریمی اعلام کرد که تعدادی از نهادهای ایرانی را هدف تحریم قرار داده است.
وزارت خزانه داری آمریکا درتارنمای خود اعلام کرد که بنیاد تعاون بسیج و بانک‌های مهر اقتصاد، ملت، سینا و پارسیان در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.
شرکت های نگین ساحل رویال، سرمایه گذاری تدبیرگران آتیه، گروه مالی مهر اقتصاد، مهندسی تکنوتار و سرمایه گذاری تک تار هم تحت عنوان نهادهای وابسته به شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان تحریم شده اند.
شرکت های تراکتورسازی ایران، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری اندیشه محوران، گروه خودروسازی بهمن، کالسیمین، هلدینگ توسعه معادن روی ایران و به دنبال آن شرکت‌های ذوب و احیای روی قشم، اسید سازان زنجان، شیمیایی کاتالیست پارسیان و تولید روی بندرعباس هم دیگر نهادهای افزوده شده به فهرست تحریم های آمریکا هستند.
اگر چه سیاست خارجی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران برای چندین دهه مبتنی بر تحریم بوده و اساس تحریم با هدف محدودسازی ایران یکی از راهبردهای بادوام واشنگتن بوده است اما تحریم های دولت ترامپ با وجود شکل، محتوا و ماهیت تقریبا یکسان نسبت به دوره های گذشته به ویژه دوران ریاست جمهوری دولت اوباما در بستر متفاوتی انجام می گیرد.
اگر اندکی دقیق به سیر و روند تحریم های ضد ایرانی واشنگتن نگاه بیاندازیم متوجه خواهیم شد که الگوی رفتاری آمریکا ورای دولت های مختلف تحرک دیپلماتیک همراه با فشار با ابزارهای مختلف بوده است . از تحریم های دولت کلینتون در دهه 90 میلادی تحت عنوان قانون 'ایلسا' ( قانون تحریمی ایران ولیبی) بعدها تحت عنوان قانون 'آیسا' اجرایی شد تا قوانین مربوط به تحریم های ثانویه دولت اوباما که هر یک با رنگ وبویی متفاوت ارایه شد.
دولت کلینتون اگر چه در بستر مذاکره با طرف های اروپایی این روند دنبال کرد اما این قانون در بستر فقدان همراهی بخش خصوصی به مرحله عملیاتی نرسید. این قوانین و تلاش ها در دوران ریاست جمهوری جورج بوش پسر به دلیل پس زمینه راهبرد مبارزه با تروریسم و در فضای یازدهم سپتامبر در گوشه ای خاک خورد.
دوران 'باراک اوباما' با تشدید تحریم ها و گسترش دیپلماسی تحریمی این کشور به نهادهای بین المللی شکل و ماهیت این تحریم ها متفاوت از گذشته به اجرا درآمد. نگاه دولت اوباما به تحرک دیپلماتیک واقناع دولت ها و سپس سرریز این اقناع چندجانبه به اجماع سازی تشدید تحریم های ضدایرانی را به دنبال داشت.
با توافق هسته ای برجام میان ایران و گروه کشورهای 1+5، تحریم های ضدایرانی با قطعنامه 2231شورای امنیت سازمان ملل متحد برداشته شد و البته تحریم های ضدایرانی آمریکا تعلیق شد.
ورود 'دونالد ترامپ' به کاخ سفید بار دبگرسیاست ضد ایرانی دولت آمریکا را نشان داد و ترامپ در بستر و چارچوب سیاست های مرکانتیلیستی، محافظه کاری آمریکایی و پوپولیسم سیاسی تلاش می کند تا سیاست تحریم ضدایرانی را خود را به پیش ببرد.
دولت ترامپ به دلیل ماهیت سیاست های تهاجمی وتقابلی خود، عملا در حوزه اقناع و اجماع با شکست مواجه شده است و اکنون در سیاست های تحریمی چندجانبه آمریکا ناکام وشکست خورده است، در چنین چارچوبی واشنگتن تنها گزینه سیاست های یکجانبه را در اختیار دارد که این گزینه نیز در بستر فقدان همکاری های چندجانبه و جامع کارایی نخواهد داشت.
نوع نگاه دولت ترامپ و خزانه داری آمریکا به شرکت ها وموسسات مالی نشان می دهد که کاخ سفید به دنبال کاهش پیوندها ومناسبات اقتصادی ایران با دیگر کشورها است. اما به نظر می رسد که در فضای آشوب جهانی ناشی از اقدامات دولت ترامپ، دیپلماسی اجبار کاخ سفید و یکجانبه گرایی ترامپی به دلیل روند تقابل جهانی بااین سیاست و اصل وابستگی متقابل اقتصادی کارایی نخواهد داشت.اکنون جهان به به تحریم ترامپ می اندیشد.
اروپام**2040**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

روسیه میزبان والیبال قهرمانی جهان ۲۰۲۲ شد
میزبانان رقابت‌های جهانی پیش‌روی والیبال در جریان نشست فدراسیون جهانی مشخص شدند.
پیروزی قاطع پتروشیمی مقابل رعد
در آخرین بازی از هفته چهارم لیگ برتر بسکتبال، تیم پگاه ایران مقابل شهرداری گرگان تن به شکست داد.
۵ آزادکار ایران رقبایشان را شناختند
نمایندگان ایران در پنج وزن نخست رقابت های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان در بخارست رومانی حریفان خود را شناختند.
ادامه قهر کی‌روش با مردم و رسانه‌ها
کارلوس کی‌روش همچنان به قهر خود با مردم و رسانه‌ها ادامه می‌دهد و این در شرایطی است که فدراسیون فوتبال هم واکنشی به این موضوع نشان نمی‌دهد.
نرسیدن توپ طلا به مودریچ، بی‌عدالتی است
داوور شوکر، رئیس فدراسیون فوتبال کرواسی، مودریچ را شایسته دریافت توپ طلا می داند.
تمرین بازیکنان ذخیره تیم ملی در آزادی
با تصمیم سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، بازیکنان ذخیره و نفراتی که مقابل ترینیداد و توباگو به میدان نرفتند، به تمرین پرداختند.
شفر: صحبتی درباره بازگشت نورافکن نداشتم
سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: صحبتی درباره بازگشت نورافکن به استقلال نداشتم.
گرت بیل نزدیک به مسی و رونالدو است
کریستن اریکسن، هافبک خلاق تیم ملی دانمارک به ستایش از عملکرد گرت بیل پرداخت.
دنیس لارنز: برای پیروزی به ایران آمده بودیم
سرمربی تیم فوتبال ترینیداد و توباگو با بیان اینکه برای پیروزی به زمین آمده بودند، گفت: با توجه به خستگی نمایش خوبی داشتیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است
اصفهان – ایرنا – استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: اعتماد به رهبری، انجام و ظیفه و توسل به اهل بیت (ع) سه وظیفه مهم امروز و لازمه دفاع از اسلام و هدایتگری در نیروهای مسلح است.
پایان رویای شیرین پرسپولیس در آزادی
تهران- ایرنا- خبرگزاری فرانسه با بازتاب شکست پرسپولیس ایران مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن در مجموع دیدارهای رفت و برگشت در فینال لیگ قهرمانان آسیا، ثبت نتیجه 2-0 در اسکوربورد «ورزشگا مملو از تماشاگر» آزادی تهران را پایان رویای شیرین پرسپولیس عنوان کرد.
واکنش متفاوت مدیران به شایعات در صداوسیما
تهران- ایرناپلاس- در حالی که معاون توسعه و فناوری رسانه صداوسیما از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این معاونت خبر می‌دهد، روابط عمومی سازمان از توضیح درباره استثنا شدن برخی مدیران معاونت سیاسی صداوسیما خودداری می‌کند.
روایت خواندنی شیطان و طناب شیخ مرتضی انصاری
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی از شیطان و طناب شیخ مرتضی انصاری را نقل کرده اند، که در ادامه می خوانید.
توضیحات پلیس در خصوص انتشار کلیپ درگیری چند جوان با یک طلبه+ جزئیات
سرهنگ حسین دهقان پور درخصوص انتشار کلیپی مبنی بر درگیری چند جوان با یک طلبه در فضای مجازی توضیحاتی ارائه کرد.
سازمان ملل بر حق مردم فلسطین در داشتن دولت مستقل تاکید کرد
خشم ریاض از تصمیم آمریکا در صدور معافیت برای خرید نفت ایران
رویترز: آمریکا  17 تبعه سعودی را تحریم می کند
چین و آمریکا مذاکرات تجاری خود را از سر گرفتند
آمریکا به رغم قتل خاشقچی، از ولیعهدی بن سلمان حمایت می کند
چین به درخواست اصلاحات تجاری آمریکا پاسخ داد
سیاست بدون اغماض درکابینه ترامپ
آتش سوزی کالیفرنیا همچنان قربانی می گیرد
تغییر چهره دمکرات ها در جنگ یمن
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند