روایت قصه گویان از جشنواره قصه گویی

08:24 ۳۰ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 56 0
روایت قصه گویان از جشنواره قصه گویی

ارومیه- ایرنا- قصه گویانی از شهرستان های مختلف آذربایجان غربی در مرحله استانی بیست و یکمین جشنواره بین المللی قصه گویی روند برگزاری این رویداد فرهنگی را از زاویه های مختلف روایت کردند.

ایرنا

به گزارش ایرنا علاقه مندان به هنر قصه گوی در بخش های «دختر و پسر»، «زن و مرد» و «پدربزرگ و مادربزرگ» با رویکرد «تمرین زندگی» قصه هایی با موضوع های متنوع را بر روی صحنه اجرا کردند.
قصه گویان بین پنج تا 15 دقیقه اجراهای خود را در برابر یک داور از آذربایجان غربی و 2 داور خارج از استان به نمایش گذاشتند و در قالب 2 نشست تخصصی از دانش و تجربه های استادان این فن بهره مند شدند.
شرکت کنندگان این جشنواره دیدگاه های خود را درباره این رویداد مهم به گفت و گو نشستند و پیشنهادهای خود را برای ارتقای سطح کیفی آن بیان کردند.
قصه گوی نقده ای در چهارمین حضور خود در این جشنواره گفت: قصه ای فولکلوریک با عنوان «فایدالی مصلحت / به زبان فارسی: مصلحت سومند» را با پیام توجه به صبر و انتخاب راه درست در زندگی در این رویداد اجرا کردم.
توحید اسکندرزاده افزود: قصه نقشی مهم در تربیت کودکان ایفا می کند و نباید پیشرفت در عرصه تکنولوژی مانع استفاده از این ظرفیت مهم شود.
وی پیشنهاد کرد تا «انجمن قصه گویی» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تشکیل و ماهانه 2 نشست برای تبادل نظر پیرامون ریزه کاری هایی درباره قصه، ورود و پایان و انتخاب آن برگزار شود.
جوان میاندوآبی که با قصه 'آش سنگ' از میاندوآب برای نخستین بار در مرحله استانی این جشنواره شرکت کرده بود هم اظهار داشت: «همکاری به حل سریع مشکلات می انجامد»، مهم ترین پیام این قصه و سطح برگزاری مرحله شهرستانی قصه گویی نیز خوب بود.
فرشته جمالی وند پیشنهاد کرد تا قبل از برگزاری جشنواره هم دوره های آموزشی برای آشنایی هرچه بیشتر قصه گویان با نحوه اجرای این رویداد مهم برگزار شود.
قصه گوی 14 ساله ارومیه ای با اشاره به اینکه پارسال به علت استرس زیاد به مرحله استانی راه پیدا نکرده بود، گفت: قصه «ماه من ، ماه ما» را با پیام حفاظت از سرمایه های عمومی در این جشنواره خوب روایت کردم.
زهرا خلیلی با اشاره به اینکه نوجونان استان در قصه گویی مستعد هستند، افزود: مباحثی چون «لباس» و «فضاسازی» در این جشنواره مورد تاکید قرار گرفت در حالی که در جشنواره قبلی این موارد اطلاع رسانی نشده بود.
قصه گویی از مهاباد نیز با اشاره به اینکه قصه گویان این جشنواره بر روی 'بیان' کار کرده بودند، گفت: قصه ام با عنوان «دیو قرمز چرا گریه کرد» این پیام را می رساند که «قدر دوستان قدیمی را بدانیم».
پیمان معروفی با اشاره به اولین حضور خود در مرحله استانی این جشنواره پیشنهاد کرد جشنواره به جای 2 روز در سه روز اجرا شود تا خستگی حضور چند ساعته از جذابیت این رویداد نکاهد.
قصه گوی پیشکسوت خوی نیز با اشاره به اینکه در دومین حضور خود در این جشنواره قصه «بلبل سخن گو» را اجرا کرد، گفت: پارسال کیفیت قصه گویی در مرحله های شهرستانی، استانی و کشوری به صورت مطلوب برگزار شد.
سلطان علی دریادل با اشاره به اینکه قصه گویی تنها در خوانش دیالوگ خلاصه نمی شود، افزود: برگزاری دوره های فن بیان و فضاسازی در مرحله شهرستانی کلاس هاست تا موفق تر باشند.
وی اضافه کرد: حرکت های چهره و بدن در حین قصه گویی باید باهم هماهنگ بوده و قصه گو برای تاثیرگذاری بهتر با مخاطب ارتباط چهره به چهره داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در مرحله استانی استفاده از ابزار قصه گویی با استقبال عوامل اجرایی روبرو نشد، بیان کرد: سال گذشته در مرحله کشوری به این مهم توجه شد و قصه گویان از ابزارهای قصه گویی نظیر مجسمه های کوچک برای افزایش تاثیرگذاری پیام قصه بهره بردند.
این قصه گوی پیشکسوت گفت: احیای آموزه های فولکلوریک و توجه به آداب و سنن بومی در کنار پیشرفت تکنولوژی باید مورد توجه قرار بگیرد.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی هم با اشاره به اینکه 63 نفر به مرحله استانی بیست و یکمین جشنواره بین المللی قصه گویی راه پیدا کرده بودند، افزود: 24 نفر در بخش «دختر و پسر»، 33 نفر در بخش «زن و مرد» و 6 نفر در بخش «پدربزرگ و مادربزرگ» طی 2 روز با یکدیگر به رقابت پرداختند.
جواد زاهدی با بیان اینکه مرحله منطقه ای این رویداد فرهنگی 19 و 20 آبان در اردبیل برگزار می شود، اضافه کرد: در پایان مرحله استانی سه نفر از بخش «دختر و پسر»، پنج نفر از بخش «زن و مرد» و سه نفر از بخش «پدربزرگ و مادربزرگ» جهت حضور در مرحله منطقه ای این جشنواره انتخاب شدند.
وی با اشاره به اینکه «قصه 90 ثانیه ای» بخش جدید این دوره از جشنواره قصه گویی بود، ادامه داد: 75 نفر از شهرستان های مختلف برای شرکت در این بخش فیلم های 90 ثانیه ای خود را ارسال کردند و نتیجه آن همزمان با شب یلدای سال جاری اعلام می شود.
«زاهدی» قصه گو، قصه و مخاطب را سه رکن اصلی هنر قصه گویی عنوان کرد و استقبال کودکان و نوجوانان از این جشنواره را مشوق و انگیزشی برای برنامه ریزی های آتی عنوان کرد.
وی بیان کرد: مبانی آشنایی با قصه در طول سال به علاقه مندان آموزش داده می شود و مربیان در مراکز کانون و مدارس به صورت مستمر این فعالیت ها را انجام می دهند.
وی اعلام کرد: راه اندازی انجمن قصه گویی با هدف شناسایی قصه گویان مستعد و استفاده مداوم از دانش و تجربه های اساتید از مهم ترین برنامه های پیش روی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.
به گزارش ایرنا امروزه نقش قصه گویی در انتقال مفاهیم درسی، پرورش سبک زندگی اسلامی - ایرانی، احیا سنت ها و آیین های فرهنگی، تاریخی، بومی و محلی مورد توجه متولیان فرهنگی قرار گرفته است.
قصه گویی علاوه بر ایجاد آرامش به شکوفایی، بیداری و نشاندن بذر مطالعه در استعدادهای بالقوه کودکان منجر می شود؛ قصه گویان به منظور تاثیرگذاری بهتر از ابزارها و رنگ های مختلف و فن بیان در این جشنواره استفاده می کنند.
23 مرکز ثابت و 10 مرکز سیار، روستایی و پستی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در آذربایجان‌غربی فعالیت‌های متنوع فرهنگی، هنری، ادبی، دینی و علمی را در قالب 40 نوع برنامه با محوریت ترغیب کودکان و نوجوانان به مطالعه کتاب ارائه می کنند؛ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان با 60 هزار نفر عضو مشغول ارائه خدمات به کودکان و نوجوانان است.
7129/3072
گزارش از: توحید محمودپور


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

گردشگری عمودی در ارتفاعات شگفت آور چین
در چندین سال اخیر توسعه دهندگان چینی جاذبه های توریستی جدید زیادی را در نقاط مرتفع کشور افتتاح کرده اند. پل های شیشه ای در قله کوه ها، مسیرهای پیاده روی باریک و هولناک چسبیده به صخره ها و حتی در قله آسمانخراش ها.
دیالوگ‌های ماندگار؛ به خاطرِ یک مشت دلار!
سخنوري يکي از ارکان ادبيات ایران و جهان است و نغزگويي و جمله های تاثیر گذار دو بن مايه اصيل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همين اصل يکي از پايه‌هاي ماندگاري فيلم هاي سينمايي و مجموعه‌هاي تلويزيوني را بايد در ديالوگ‌هايي جستجو کرد که در حافظه تاريخي مخاطبانشان نقش بسته‌اند.
عکس: حیوانات آلبینو نیازی به رنگ ندارند
باتوجه به رنگ های بی شماری که در دنیای حیوانات وجود دارد، دیدن یک حیوان کاملا سفید و بی رنگ می تواند یک تجربه فوق العاده باشد.
محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی شد
محمد بنا بعنوان سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان منصوب شد.
بیرانوند نامزد بهترین بازیکن سال آسیا شد
دروازه بان پرسپولیس جزو 3 نامزد نهایی کسب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا شد.
پرسپولیس در میان پرشورهای جهان سوم شد
در نظرسنجی روزنامه اسپانیایی مارکا، پرسپولیس جایگاه سومین هواداران پرشور جهان را به خود اختصاص داد.
رحمانی: پرسپولیس بهترین تیم ایران است
بازیکن تیم فوتبال پیکان گفت:پرسپولیس تیم دوم آسیا و بهترین تیم ایران است اما ما می‌خواهیم فردا دست پر از زمین بیرون بیاییم.
ماریو: یک امتیاز ارزشمند را از ایتالیا گرفتیم
هافبک تیم ملی پرتغال پس از تساوی مقابل ایتالیا گفت:ما امروز با تیمی ممتاز رقابت کردیم.
رای انضباطی پرسپولیس و سایپا اعلام شد
رای دیدار تیم های سایپا و پرسپولیس تهران از سری رقابت‌های لیگ برتر در هفته دهم از سوی کمیته انضباطی صادر شد.
سرنوشت راه آهن، صبا و نفت در انتظار انزلی
تیم فوتبال ملوان در هفته سیزدهم لیگ یک به لطف پنالتی دقیقه ۹۲ از شکست خانگی گریخت تا شرایط بحرانی همچنان بر این تیم حاکم باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
شیراز؛ میزبان بزرگترین رویداد سوارکاری جهان
‌رئیس هیئت سوارکاری فارس اعلام کرد که یکم تا چهارم آذرماه بزرگترین رویداد سوارکاری و هنرهای رزمی سواره جهان به میزبانی این استان و شهر شیراز برگزار می‌شود.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
ابطحی: ضاربان نوازندگان رشت متحجر هستند
محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی و رییس دفتر محمد خاتمی با انتقاد از نحوه برخورد با 3 نوجوان نوازنده در رشت این کار را توهین به ایرانیت و نماد تحجر خواند.
کتابخانه ها برای بررسی آسیب های اجتماعی وارد عمل می شوند
کیفیت آثار جشنواره کتاب و رسانه هر دوره بهتر می‌شود
18 درصد شهروندان سلطانیه عضو کتابخانه های عمومی هستند
آیین اهدای کتاب به مدارس دیلم برگزار شد
یار مهربان را دریابیم
گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه ضروری است
3500 نسخه کتاب در گچساران اهدا شد
سیرتحولات تاریخی ایران به روایتی دیگر
22 کتاب تالیفی در خمین ثبت سامانه خانه کتاب شد
فروش کتاب لت خورده نادیده گرفتن حقوق خریدار است