یکجانبه گرایی به صلح منجر نمی شود

23:14 ۲۸ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 66 0
یکجانبه گرایی به صلح منجر نمی شود

نیویورک- ایرنا- اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به جز آمریکا، حل مساله فلسطین را عامل اصلی کاهش تنش در خاورمیانه دانستند و با قرائت های مختلف تاکید کردند یکجانبه گرایی هیچگاه به صلح منجر نخواهد شد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، ما ژائوشو نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد روز پنج شنبه در نشست شورای امنیت که با موضوع فلسطین برگزار شد، تنها راه حل مساله فلسطین را راه حل دو کشور دانست که باید بر اساس نقشه راه و گفت وگوهای سیاسی میان دو طرف بر اساس قطعنامه های شورای امنیت دنبال شود.
وی با استناد به قطعنامه 2234 این شورا خواستار توقف شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی و همچنین پایان دادن به خشونت علیه شهروندان فلسطینی شد.
نماینده چین در سازمان ملل متحد ادامه داد: بازیگران مهمی که در خاورمیانه حضور دارند باید نقش سازنده ای در این زمینه ایفا کنند. آنها باید از افزایش تنش میان فلسطین و اسرائیل خودداری و در روند آشتی درونی فلسطین تسریع کنند.
ژائوشو وضعیت نهایی قدس را برای صلح و ثبات منطقه ای و حل این بحران مهم دانست و گفت: همه طرف ها از هرگونه اقدامی که منجر به افزایش درگیری شود، خودداری کنند.
وی تصریح کرد: چین از دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی براساس مرزهای 1967 با داشتن حاکمیت و استقلال حمایت می کند و همچنان نقش خود را در سوق دادن به روند صلح خاورمیانه به سوی پیشرفت ادامه می دهد.
نماینده چین در سازمان ملل متحد با بیان اینکه آژانس امداد و اشتغال سازمان ملل متحد (آنروا) نقش مهمی در ارائه آموزش، بهداشت و سایر خدمات اساسی به 5.3 میلیون پناهنده فلسطینی ایفا می کند، افزود: در طول 30 سال گذشته همواره به آنروا کمک کرده ایم و از سال گذشته نیز این کمک ها را افزایش داده ایم.

**کویت:نیروهای اشغالگر خارج شوند
منصور العتیبی نماینده کویت در سازمان ملل متحد هم با اشاره به هفتاد و سومین نشست عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و پشتیبانی آنها از مردم فلسطین، گفت این یک پیام به نیروی اشغالگر بود تا نقض اساسی ترین مقررات قوانین بین المللی را متوقف کنند و به آنها احترام بگذارند.
وی با تاکید بر کمک به آنروا گفت کویت تصمیم گرفته است 42 میلیون دلار اضافی به این آژانس کمک کند.
نماینده کویت در سازمان ملل متحد با انتقاد از بی توجهی رژیم اشغالگر به خواست جامعه بین المللی اظهار کرد: ظاهرا این پیام ها هیچ نتیجه ای نداشته است چرا که نیروهای اشغالگر به نقض عمیق و سیستماتیک حقوق بشر بین المللی و قوانین بین المللی بشر دوستانه ادامه می دهند.
العتیبی تصریح کرد: این نیروهای اشغالگر از نیروی نظامی خود بیش از حد علیه فلسطینیان معترض در راهپیمایی مسالمت آمیز بازگشت که از ماه مارس آغاز شد، استفاده کردند.
وی تاکید کرد : نیروهای اشغالگر باید سریعا از مناطق اشغالی خارج شوند و فلسطینی ها باید حق داشته باشند تا دولت مستقل خود را به پایتختی قدس شرقی بنا کنند.

**روسیه:یکجانبه گرایی به صلح منجر نمی شود
واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل متحد هم ثبیت وضعیت در منطقه را نیازمند راه حل بلند مدت و درست برای مساله فلسطین مشروط کرد و گفت: فقدان پیشرفت در روند سیاسی خللی ایجاد کرده است که با خشونت، گام های یک طرفه و سخنان تحریک آمیز پر شده است.
وی افزود: واقعیت این است که تمام مشکلات قدیمی، از جمله فعالیت های شهرک سازی، حل مساله را مشکل کرده اند؛ سوء تفاهم و بی اعتمادی رو به رشد است و احتمال پیگیری مذاکرات را تضعیف می کند.
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد با تاکید بر لزوم کمک به آنروا که «فعالیت های آن نقش مهمی در ثبات» دارد، گفت: این آژانس برای ده ها سال است که تسهیل کننده امور پناهندگان فلسطینی در غزه و کشورهای خاورمیانه بوده است. ما به یاد می آوریم که مشکلات پناهندگان باید موضوع گفت وگوی فلسطین و اسرائیل باشد؛ نه موضوع تصمیم گیری های خودسرانه.
نبنزیا افزود: در شرایط کنونی تلاش های فوری برای احیای روند سیاسی میان فلسطینی ها و اسراییلی ها بر اساس قوانین بین المللی شناخته شده لازم است که شامل اجرای راه حل دو کشور در نتیجه مذاکرات مستقیم می شود.
وی با انتقاد از سیاست های یکجانبه آمریکا تاکید کرد: گام های یکجانبه قادر به دستیابی به صلح مستمر و پایدار با هدف تحقق آرمان های ملت فلسطین و تقویت امنیت اسرائیل نیست. برای این منظور، ما پیشنهاد برگزاری نشستی در روسیه بین رهبران فلسطین و اسرائیل را دادیم.
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه روسیه همچنان به موضع اصولی خود در حفظ و توسعه روابط با تمام طرف ها در یک برنامه مثبت پایبند خواهد ماند، اظهار کرد: پیشرفت در حل بحران های شدید خاورمیانه و شمال آفریقا می تواند تنها در چارچوب همکاری گسترده و احترام به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی میسر شود.
نبنزیا به مساله سوریه هم اشاره کرد و ادامه داد: اقدامات مشترک کشورهای ضمانت کننده روند آستانه در عمل ثابت کرد که بر خلاف تفاوت ها، ایجاد دیدگاه مشترک در مورد حل و فصل سوریه امکان پذیر است. آماده تعامل با هر کسی هستیم که با این فرایند سازگاری دارد.
وی خاطرنشان کرد: ما متقاعد شده ایم که با هم می توانیم برای جلوگیری از خونریزی در یمن، ثبات در لیبی، حمایت از عادی سازی در عراق و جلوگیری از بحران های دیگر تلاش کنیم. کشورهای منطقه دارای یک پتانسیل غنی فرهنگی، انسانی، طبیعی، به منظور توسعه و حتی شکوفایی هستند اما این ظرفیت تنها زمانی فعال می شود که دخالت در امور داخلی منطقه متوقف شود.
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد تقویت فضای کلی اعتماد را کلید مشترک حل بحران های منطقه دانست و تاکید کرد: این مساله در رابطه بین کشورهای عربی، اسرائیل و ایران اهمیت کلیدی دارد. به یاد بیاورید که در قطعنامه 598 سال 1988 شورای امنیت به دبیرکل دستور داد تا با طرف های منطقه ای در زمینه اقدامات تقویت امنیت و ثبات در منطقه کار کنند.
نبنزیا تصریح کرد: این یک درخواست مشکلی است اما کار در این جهت باید آغاز شود و ما آماده هستیم که در ارتباط با شرکای منطقه ای خود، همه کمک های لازم را در اختیار آنها قرار دهیم.
وی مشارکت کشورهای منطقه برای تقویت امنیت در خلیج فارس را ضروری دانست و گفت: در تمام این زمینه ها و دیگر جنبه ها، روسیه آماده است با همکاری شرکای علاقمند، به شیوه ای باز و بی طرفانه کار کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، در نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد، تنها نمایندگان آمریکا و رژیم صهیونیستی بر سیاست های یکجانبه خود اصرار داشتند و مابقی اعضا، لزوم توجه به قطعنامه های شورای امنیت، پرهیز از یکجانبه گرایی، تاکید بر راه حل دو دولت به پایتختی قدس و لزوم کمک به آنروا تاکید کردند.
اروپام*1429


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

روسیه میزبان والیبال قهرمانی جهان ۲۰۲۲ شد
میزبانان رقابت‌های جهانی پیش‌روی والیبال در جریان نشست فدراسیون جهانی مشخص شدند.
پیروزی قاطع پتروشیمی مقابل رعد
در آخرین بازی از هفته چهارم لیگ برتر بسکتبال، تیم پگاه ایران مقابل شهرداری گرگان تن به شکست داد.
۵ آزادکار ایران رقبایشان را شناختند
نمایندگان ایران در پنج وزن نخست رقابت های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان در بخارست رومانی حریفان خود را شناختند.
ادامه قهر کی‌روش با مردم و رسانه‌ها
کارلوس کی‌روش همچنان به قهر خود با مردم و رسانه‌ها ادامه می‌دهد و این در شرایطی است که فدراسیون فوتبال هم واکنشی به این موضوع نشان نمی‌دهد.
نرسیدن توپ طلا به مودریچ، بی‌عدالتی است
داوور شوکر، رئیس فدراسیون فوتبال کرواسی، مودریچ را شایسته دریافت توپ طلا می داند.
تمرین بازیکنان ذخیره تیم ملی در آزادی
با تصمیم سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، بازیکنان ذخیره و نفراتی که مقابل ترینیداد و توباگو به میدان نرفتند، به تمرین پرداختند.
شفر: صحبتی درباره بازگشت نورافکن نداشتم
سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: صحبتی درباره بازگشت نورافکن به استقلال نداشتم.
گرت بیل نزدیک به مسی و رونالدو است
کریستن اریکسن، هافبک خلاق تیم ملی دانمارک به ستایش از عملکرد گرت بیل پرداخت.
دنیس لارنز: برای پیروزی به ایران آمده بودیم
سرمربی تیم فوتبال ترینیداد و توباگو با بیان اینکه برای پیروزی به زمین آمده بودند، گفت: با توجه به خستگی نمایش خوبی داشتیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است
اصفهان – ایرنا – استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: اعتماد به رهبری، انجام و ظیفه و توسل به اهل بیت (ع) سه وظیفه مهم امروز و لازمه دفاع از اسلام و هدایتگری در نیروهای مسلح است.
پایان رویای شیرین پرسپولیس در آزادی
تهران- ایرنا- خبرگزاری فرانسه با بازتاب شکست پرسپولیس ایران مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن در مجموع دیدارهای رفت و برگشت در فینال لیگ قهرمانان آسیا، ثبت نتیجه 2-0 در اسکوربورد «ورزشگا مملو از تماشاگر» آزادی تهران را پایان رویای شیرین پرسپولیس عنوان کرد.
واکنش متفاوت مدیران به شایعات در صداوسیما
تهران- ایرناپلاس- در حالی که معاون توسعه و فناوری رسانه صداوسیما از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این معاونت خبر می‌دهد، روابط عمومی سازمان از توضیح درباره استثنا شدن برخی مدیران معاونت سیاسی صداوسیما خودداری می‌کند.
روایت خواندنی شیطان و طناب شیخ مرتضی انصاری
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی از شیطان و طناب شیخ مرتضی انصاری را نقل کرده اند، که در ادامه می خوانید.
توضیحات پلیس در خصوص انتشار کلیپ درگیری چند جوان با یک طلبه+ جزئیات
سرهنگ حسین دهقان پور درخصوص انتشار کلیپی مبنی بر درگیری چند جوان با یک طلبه در فضای مجازی توضیحاتی ارائه کرد.
15 هزار ناظر انتخاباتی در آذربایجان غربی فعالیت می کنند
بصیرت مهمترین راهبرد مقابله با توطئه های دشمنان است
احترام به اصل تفکیک قوا و قانونمداری در کشور نهادینه شود
اطلاعات آزادی مرزبانان ایرانی را طرف پاکستانی داده است
دبیر سفارت انگلیس در ایران به مشهد سفر کرد
ائمه جماعات باید رهنودهای رهبری را برای مردم تبیین کنند
مرحوم آیت الله ملک حسینی از شخصیت های اصیل انقلاب بود
ششمین سالگرد ارتحال آیت الله ملک حسینی در یاسوج برگزار شد
سرپرستان دو معاونت استانداری خراسان رضوی معرفی شدند
پنج نفر از مرزبانان میرجاوه آزاد شدند