آمریکا و اروپا ماجراجویی های بن سلمان را محدود کنند

17:16 ۲۵ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 144 0
آمریکا و اروپا ماجراجویی های بن سلمان را محدود کنند

تهران -ایرنا- کارشناس خاورمیانه در اندیشکده «چتم هاوس» با تاکید بر اینکه آمریکا و اروپا مایل به تخریب روابط بسیار گسترده خود با ریاض بر سر ماجرای «جمال خاشقچی» نیستند، توصیه کرد غرب عربستان را به اصلاحات سیاسی وادار و سیاست خارجی ماجراجویانه «بن سلمان» را محدود کند.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای اندیشکده انگلیسی «چتم هاوس»، «نیل کوییلنیام»، کارشناس خاورمیانه و شمال آفریقا در این اتاق فکر در نوشتاری در واکنش به ماجرای ناپدیدشدن روزنامه نگار عربستانی «جمال خاشقچی» و مرگ احتمالی وی از ضرورت پاسخگویی به سعودی ها از سوی آمریکا و دولت های اروپایی سخن گفته و تاکید کرد: «آمریکا و دولت های اروپایی باید از لفاظی صرف دست بردارند و با تدابیر دیپلماتیک پایدار ریاض را متقاعد کنند که اجرای اصلاحات سیاسی تنها گزینه ای است که پیش رو دارد.»
این کارشناس مسائل خاورمیانه در این باره افزود: «تردیدی وجود ندارد که ناپدیدشدن و مرگ احتمالی خاشقچی به روابط عربستان و آمریکا و اروپا صدمه خواهد زد و ریاض باید پاسخگو باشد اما عربستان تاکنون اقدامی انجام نداده است که نشان دهد در این ماجرا مسئول نیست.»
نویسنده در ادامه یادآور شد: «روابط عربستان با آمریکا و دولت های اروپایی به خصوص بریتانیا و فرانسه رابطه ای چند وجهی است و ارتباطاتی قوی و نهادی را شامل می شود. آنها در بخش های نظامی، اطلاعاتی، مالی، آموزشی، انرژی و سایر بخش ها روابطی بسیار جدی با یکدیگر دارند که از یک رابطه ساده که بر اساس معاملات نفتی صرف یا قراردادهای دفاعی باشد، بسیار فراتر است و اهمیت آنها قابل چشم پوشی نیست.»
کارشناس اندیشکده «چتم هاوس» در ادامه همکاری طولانی مدت ریاض و «شرکای» آن را یادآور شده و خاطرنشان کرد که گرچه آنها «متحد» جدی نیستند اما به هر حال منافع مشترک امنیتی، اقتصادی و تجاری متعددی به خصوص در منطقه خاورمیانه دارند و ثبات منطقه برای همگی آنها اهمیت بسیار زیادی دارد.
وی ادامه داد : «همین عامل به تنهایی به این معناست که آمریکا و متحدانش نمی توانند به سادگی خود را کنار بکشند و از حمایت عربستان دست بردارند. فروش تسلیحات دفاعی یک سرمایه گذاری طولانی مدت و پیچیده است که نمی توان به سادگی مثل روشن و خاموش کردن یک کلید درباره آن تصمیم گیری کرد.»
این تحلیلگر که در عربستان سعودی، اردن و امارات عربی متحده و کل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا زندگی و پژوهش کرده است، در ادامه تاکید کرد: «در عین حال، عربستان سعودی هم نمی تواند به سادگی برای تامین اسلحه خود به روسیه یا چین رو کند. نه تنها سال ها طول می کشد تا عربستان بتواند با سیستم های عملیاتی جدید (روسی و چینی) سازگار شود بلکه روابط نزدیک روسیه و چین با ایران به منزله یک چالش فوری و حیاتی برای عربستان است.»
«کوییلنیام» که کارشناس ارزیابی ریسک انرژی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نیز بوده است همچنین تصریح می کند: «چه دوست داشته باشید و چه بدتان بیاید، بین عربستان سعودی و شرکای آن یک وابستگی متقابل جدی و طولانی مدت وجود دارد. آنها به یکدیگر نیاز دارند و در این میان، آمریکا عربستان را بخش مهمی از اقدامات خود علیه ایران می بیند.»
کارشناس این اتاق فکر انگلیسی که متخصص اقتصاد سیاسی سوریه، اردن و «کشورهای شورای همکاری خلیج فارس» است در همین راستا افزود: «علاوه بر اینها، آمریکا و دولت های اروپایی، به شدت روی پروژه های اصلاحات داخلی «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و بیش از آن تاثیر موفقیت آمیز این پروژه ها بر ثبات طولانی مدت پادشاهی آل سعود و کل منطقه سرمایه گذاری کرده اند. به همین خاطر، نه آمریکا و نه متحدان غربی آن نمی خواهند که رابطه با سعودی ها یا دستور کار اصلاحات صدمه ببیند.»
وی با این تفاسیر، درباره اینکه با سعودی ها در ذیل آنچه بر سر خاشقچی آمده است چه باید کرد ، نوشت : «در عوض، آنها باید روابط را از نو تحت قاعده و قانون معینی درآورند تا محدودیت هایی وضع شود که ماجراجویی های ولیعهد سعودی را محدود کند. در کنار آن نیز مجموعه ای از از تدابیر تعیین شود که اصلاحات در داخل پادشاهی آل سعود اجرا شود، اعتماد از دست رفته برای سرمایه گذاران خارجی بازگردد و به بازگرداندن ثبات به منطقه کمک کند.»
وی تاکید می کند که باید در این اصلاحات، زنان اصلاح طلب زندانی و فعالان رسانه ای، روحانیون و فعالان صنفی از زندان آزاد شوند، بر اجرای قانون نظارت شود، با قطر مصالحه و آشتی شود و در جهت یافتن راه حلی برای بحران یمن اقدام شود و به طور کلی «به ماجراجویی در عرصه سیاست خارجی» خاتمه داده شود.
این اندیشکده مستقر در لندن در ادامه توصیه های خود نوشت: «آمریکا و متحدان اروپایی لازم است از اهرم فشار خود استفاده کنند تا رهبری سعودی عاقلانه رفتار کند. آنها می توانند روابط دیپلماتیک را تنزل دهند، سفرای خود را فرابخوانند (البته واشنگتن در ریاض سفیر ندارد)؛ سفرها را به ریاض لغو کنند و دیدارها را بین سفرا به تعویق بیندازند. تحمل این تدابیر برای ملک «سلمان» دشوار است چرا که وی به طور طبیعی رویکردی محافظه کارانه دارد و واقعیت این است که این شخص ولیعهد است که خانواده را اداره می کند.»
«کوییلنیام» سپس تاکید کرد: «اگر تدابیر فوق موثر نبودند، نهادهای کلیدی مانند کنگره آمریکا و پارلمان های ملی اروپا در خصوص اتخاذ تدابیر جدی تر مانند تحریم تصمیم گیران ارشد در دولت سعودی اقدام خواهند کرد. این اقدام در نهایت به ضرر منافع جمعی عربستان سعودی و شرکای آنها خواهد بود که به رابطه آنها صدمه خواهد زد و به معنای ضربه به خود این کشورها از جمله عربستان است که علاوه بر جنگ یمن، در مناقشه ژئوپلتیکی با ایران، ترکیه و قطر نیز گیر افتاده است.»
کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه و شمال آفریقای در پایان نوشت: «بنابراین، مهم است که آمریکا و متحدان اروپایی آن از لفاظی صرف پا را فراتر بگذارند و تدابیر دیپلماتیک پایدار را با هدف قانع کردن «ملک سلمان» اجرا کنند تا وی دریابد که برای آینده کشورش گزینه ای به جز اجرای اصلاحات پیش روی خود ندارد.»
اروپام**9330*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ترامپ: بهای نفت باید بسیار کمتر از قیمت کنونی باشد
رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی ضمن ابراز امیدواری درباره اینکه عربستان و اوپک سطح تولید نفت خود را کاهش ندهند، مدعی شد قیمت نفت باید بسیار کمتر از رقم کنونی باشد.
ویدئو - دلایل آتش‌سوزی‌های مهیب در کالیفرنیا
آمار قربانیان آتش‌سوزی در ایالت کالیفرنیا به ۲۵ نفر رسید. این آتش‌سوزی که روز پنجشنبه شروع شده، باعث خراب شدن بیش از ۶۴۰۰ خانه شده است؛ بیش از ۵۰ هزار نفر نیز خانه‌های خود را ترک کرده یا برای در امن ماندن از آتش به پناهگاه‌ها رفته‌اند؛ اما چرا آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا تا این حد شدید هستند؟
20 موسسه آموزش زبان فارسی در روسیه فعال است
تهران - ایرنا - رئیس کرسی زبان فارسی انستیتو آسیا و آفریقا گفت: در حال حاضر در کشور روسیه 20 موسسه جهت آموزش زبان فارسی وجود دارد و یکصد نفر در آن زبان فارسی را آموزش می دهند .
روسیه: دروغ بودن اتهامات علیه دمشق ثابت شد
نتایج تجزیه و تحلیل مستقل آزمایشگاه شیمیایی و تحلیلی روسیه دروغ بودن اتهامات علیه دولت سوریه مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی را ثابت کرد.
وزیر نیرو: سالانه حدود ۴.۳ میلیارد متر مکعب پساب در کشور تولید می‌شود
وزیر نیرو با بیان اینکه از محل ۷.۵ میلیارد متر مکعب آب مصرفی در بخش شرب و بهداشت سالانه چیزی حدود ۴.۳ میلیارد متر مکعب پساب تولید می شود، گفت: این میزان تولید پساب، سرمایه ارزشمندی است که باید مورد استفاده قرار بگیرد.
واکنش بانک مرکزی به قطع خدمات سوئیفت
بانک مرکزی در واکنش به قطع خدمات سوئیفت برخی بانک‌ها اعلام کرد:سوئیفت نقشی در نگهداری حساب‌ها و تسویه ارزی ندارد و با قطع خدمات، خللی در مبادلات ارزی و تجارت خارجی پیش بینی نمی شود.
کلیشه های زبان فارسی به زبان آموزان آموزش داده شود
تهران - ایرنا - مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس گفت: بسیاری از کلیشه های زبان فارسی مانند دعا و سوگند نامه که جزئی از فرهنگ ایران است، درکتاب های درسی تدریس نمی شود اما زبان آموز برای فراگیری زبان به آموزش این مقوله ها نیاز جدی دارد.
اذعان صهیونیست‌ها به ناکارآمدی سامانه گنبد آهنین
رژیم صهیونیستی به ناکارآمدی سامانه گنبد آهنین در مقابله با عملیات مبارزان فلسطینی و رهگیری موشک‌های شلیک شده از غزه اذعان کرد.
همتی: اتحادیه اروپا سریعتر به راه اندازی کانال مالی اقدام کند
همتی گفت:تدابیر لازم برای مقابله با تحریم‌ها انجام شده و انتظار می رود اتحادیه اروپا سریعتر نسبت به راه اندازی کانال مالی اقدام کند.
قیمت مرغ در بازار، ۲۰ درصد گران‌تر از نرخ مصوب!
در حالی‌که آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار حداکثر قیمت مصرف‌کننده برای هر کیلوگرم گوشت مرغ را ۸۱۷۵ تومان اعلام کرده است، این محصول پروتئینی به‌طور میانگین حدود ۲۰ درصد گران‌تر از آن‌چه که باید به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - دلایل آتش‌سوزی‌های مهیب در کالیفرنیا
آمار قربانیان آتش‌سوزی در ایالت کالیفرنیا به ۲۵ نفر رسید. این آتش‌سوزی که روز پنجشنبه شروع شده، باعث خراب شدن بیش از ۶۴۰۰ خانه شده است؛ بیش از ۵۰ هزار نفر نیز خانه‌های خود را ترک کرده یا برای در امن ماندن از آتش به پناهگاه‌ها رفته‌اند؛ اما چرا آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا تا این حد شدید هستند؟
قیمت مرغ در بازار، ۲۰ درصد گران‌تر از نرخ مصوب!
در حالی‌که آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار حداکثر قیمت مصرف‌کننده برای هر کیلوگرم گوشت مرغ را ۸۱۷۵ تومان اعلام کرده است، این محصول پروتئینی به‌طور میانگین حدود ۲۰ درصد گران‌تر از آن‌چه که باید به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.
شیر چند درصد گران شد؟
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی علت و میزان افزایش قیمت شیر را تشریح کرد.
از ˮعیدانهˮ تا ˮجبرانیˮ
اجرای بسته حمایتی در شرایط سخت اقتصادی، ماجرای تازه‌ای در دولت‌ها نیست و در گذشته نیز به نحوی دیگر در دستور کار بوده است. محمود احمدی‌نژاد هم در دولت خود برای پوشش بخشی از فشار تورمی حدود ۲.۷ میلیارد دلار از ذخایر ارزی برداشت و پول نقد بین مردم توزیع کرد و اکنون دولت روحانی برای کاهش فشارهای موجود و حمایت از اقشار کم درآمد به توزیع بسته‌هایی نقدی و غذایی روی آورده است.
برای خرید آپارتمان در ستارخان چقدر باید پرداخت کرد؟
برای خرید یک آپارتمان ۷۲ متری در ستارخان باید ۸۵۰ میلیون تومان پرداخت کرد.
دخالت آمریکا عواقب خونبار خواهد داشت
غرب نمی خواهد شریک جنایات عربستان در یمن باشد
آمریکا فرودگاه نظامی در گرجستان احداث می کند
ترکیه رفتار آمریکا در برخورد با پ.ک.ک ریاکارانه خواند
ادعای پمپئو: ایران را هدف تحریم دارویی و غذایی قرار نمی دهیم
نخست وزیر کانادا: اوتاوا مصمم به پیگیری قتل خاشقچی است
نخست وزیراسبق فرانسه:منافع اروپا و آمریکا دیگر یکسان نیست
هشدار ترامپ به سران جهان: با آمریکا منصفانه رفتار کنید
سی ان ان باید از ترامپ شکایت کند
طناب نتانیاهو در کاخ سفید برای نجات بن سلمان