آمریکا و اروپا ماجراجویی های بن سلمان را محدود کنند

17:16 ۱۸۲ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 257 0
آمریکا و اروپا ماجراجویی های بن سلمان را محدود کنند

تهران -ایرنا- کارشناس خاورمیانه در اندیشکده «چتم هاوس» با تاکید بر اینکه آمریکا و اروپا مایل به تخریب روابط بسیار گسترده خود با ریاض بر سر ماجرای «جمال خاشقچی» نیستند، توصیه کرد غرب عربستان را به اصلاحات سیاسی وادار و سیاست خارجی ماجراجویانه «بن سلمان» را محدود کند.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای اندیشکده انگلیسی «چتم هاوس»، «نیل کوییلنیام»، کارشناس خاورمیانه و شمال آفریقا در این اتاق فکر در نوشتاری در واکنش به ماجرای ناپدیدشدن روزنامه نگار عربستانی «جمال خاشقچی» و مرگ احتمالی وی از ضرورت پاسخگویی به سعودی ها از سوی آمریکا و دولت های اروپایی سخن گفته و تاکید کرد: «آمریکا و دولت های اروپایی باید از لفاظی صرف دست بردارند و با تدابیر دیپلماتیک پایدار ریاض را متقاعد کنند که اجرای اصلاحات سیاسی تنها گزینه ای است که پیش رو دارد.»
این کارشناس مسائل خاورمیانه در این باره افزود: «تردیدی وجود ندارد که ناپدیدشدن و مرگ احتمالی خاشقچی به روابط عربستان و آمریکا و اروپا صدمه خواهد زد و ریاض باید پاسخگو باشد اما عربستان تاکنون اقدامی انجام نداده است که نشان دهد در این ماجرا مسئول نیست.»
نویسنده در ادامه یادآور شد: «روابط عربستان با آمریکا و دولت های اروپایی به خصوص بریتانیا و فرانسه رابطه ای چند وجهی است و ارتباطاتی قوی و نهادی را شامل می شود. آنها در بخش های نظامی، اطلاعاتی، مالی، آموزشی، انرژی و سایر بخش ها روابطی بسیار جدی با یکدیگر دارند که از یک رابطه ساده که بر اساس معاملات نفتی صرف یا قراردادهای دفاعی باشد، بسیار فراتر است و اهمیت آنها قابل چشم پوشی نیست.»
کارشناس اندیشکده «چتم هاوس» در ادامه همکاری طولانی مدت ریاض و «شرکای» آن را یادآور شده و خاطرنشان کرد که گرچه آنها «متحد» جدی نیستند اما به هر حال منافع مشترک امنیتی، اقتصادی و تجاری متعددی به خصوص در منطقه خاورمیانه دارند و ثبات منطقه برای همگی آنها اهمیت بسیار زیادی دارد.
وی ادامه داد : «همین عامل به تنهایی به این معناست که آمریکا و متحدانش نمی توانند به سادگی خود را کنار بکشند و از حمایت عربستان دست بردارند. فروش تسلیحات دفاعی یک سرمایه گذاری طولانی مدت و پیچیده است که نمی توان به سادگی مثل روشن و خاموش کردن یک کلید درباره آن تصمیم گیری کرد.»
این تحلیلگر که در عربستان سعودی، اردن و امارات عربی متحده و کل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا زندگی و پژوهش کرده است، در ادامه تاکید کرد: «در عین حال، عربستان سعودی هم نمی تواند به سادگی برای تامین اسلحه خود به روسیه یا چین رو کند. نه تنها سال ها طول می کشد تا عربستان بتواند با سیستم های عملیاتی جدید (روسی و چینی) سازگار شود بلکه روابط نزدیک روسیه و چین با ایران به منزله یک چالش فوری و حیاتی برای عربستان است.»
«کوییلنیام» که کارشناس ارزیابی ریسک انرژی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نیز بوده است همچنین تصریح می کند: «چه دوست داشته باشید و چه بدتان بیاید، بین عربستان سعودی و شرکای آن یک وابستگی متقابل جدی و طولانی مدت وجود دارد. آنها به یکدیگر نیاز دارند و در این میان، آمریکا عربستان را بخش مهمی از اقدامات خود علیه ایران می بیند.»
کارشناس این اتاق فکر انگلیسی که متخصص اقتصاد سیاسی سوریه، اردن و «کشورهای شورای همکاری خلیج فارس» است در همین راستا افزود: «علاوه بر اینها، آمریکا و دولت های اروپایی، به شدت روی پروژه های اصلاحات داخلی «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و بیش از آن تاثیر موفقیت آمیز این پروژه ها بر ثبات طولانی مدت پادشاهی آل سعود و کل منطقه سرمایه گذاری کرده اند. به همین خاطر، نه آمریکا و نه متحدان غربی آن نمی خواهند که رابطه با سعودی ها یا دستور کار اصلاحات صدمه ببیند.»
وی با این تفاسیر، درباره اینکه با سعودی ها در ذیل آنچه بر سر خاشقچی آمده است چه باید کرد ، نوشت : «در عوض، آنها باید روابط را از نو تحت قاعده و قانون معینی درآورند تا محدودیت هایی وضع شود که ماجراجویی های ولیعهد سعودی را محدود کند. در کنار آن نیز مجموعه ای از از تدابیر تعیین شود که اصلاحات در داخل پادشاهی آل سعود اجرا شود، اعتماد از دست رفته برای سرمایه گذاران خارجی بازگردد و به بازگرداندن ثبات به منطقه کمک کند.»
وی تاکید می کند که باید در این اصلاحات، زنان اصلاح طلب زندانی و فعالان رسانه ای، روحانیون و فعالان صنفی از زندان آزاد شوند، بر اجرای قانون نظارت شود، با قطر مصالحه و آشتی شود و در جهت یافتن راه حلی برای بحران یمن اقدام شود و به طور کلی «به ماجراجویی در عرصه سیاست خارجی» خاتمه داده شود.
این اندیشکده مستقر در لندن در ادامه توصیه های خود نوشت: «آمریکا و متحدان اروپایی لازم است از اهرم فشار خود استفاده کنند تا رهبری سعودی عاقلانه رفتار کند. آنها می توانند روابط دیپلماتیک را تنزل دهند، سفرای خود را فرابخوانند (البته واشنگتن در ریاض سفیر ندارد)؛ سفرها را به ریاض لغو کنند و دیدارها را بین سفرا به تعویق بیندازند. تحمل این تدابیر برای ملک «سلمان» دشوار است چرا که وی به طور طبیعی رویکردی محافظه کارانه دارد و واقعیت این است که این شخص ولیعهد است که خانواده را اداره می کند.»
«کوییلنیام» سپس تاکید کرد: «اگر تدابیر فوق موثر نبودند، نهادهای کلیدی مانند کنگره آمریکا و پارلمان های ملی اروپا در خصوص اتخاذ تدابیر جدی تر مانند تحریم تصمیم گیران ارشد در دولت سعودی اقدام خواهند کرد. این اقدام در نهایت به ضرر منافع جمعی عربستان سعودی و شرکای آنها خواهد بود که به رابطه آنها صدمه خواهد زد و به معنای ضربه به خود این کشورها از جمله عربستان است که علاوه بر جنگ یمن، در مناقشه ژئوپلتیکی با ایران، ترکیه و قطر نیز گیر افتاده است.»
کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه و شمال آفریقای در پایان نوشت: «بنابراین، مهم است که آمریکا و متحدان اروپایی آن از لفاظی صرف پا را فراتر بگذارند و تدابیر دیپلماتیک پایدار را با هدف قانع کردن «ملک سلمان» اجرا کنند تا وی دریابد که برای آینده کشورش گزینه ای به جز اجرای اصلاحات پیش روی خود ندارد.»
اروپام**9330*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بیمارستان جدید اشنویه 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
مهاباد - ایرنا - مدیر شبکه بهداشت و درمان اشنویه گفت: عملیات ساخت بیمارستان جدید اشنویه در حال انجام است و از 50 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.
تساوی بی‌ارزش قعرنشینان خوزستانی به نفع سپیدرود
نفت مسجد سلیمان و استقلال خوزستان در هفته بیست و ششم لیگ برتر به تساوی بدون گل رضایت دادند.
روابط امنیتی دولت وفاق ملی لیبی با فرانسه قطع شد
وزارت امنیت داخلی دولت موسوم به «دولت وفاق ملی» لیبی، فرانسه را به حمایت همه‌جانبه از نیروهای نظامی تحت امر ژنرال خلیفه حفتر موسوم به «ارتش ملی لیبی» متهم کرد.
رئیس دانشگاه ابن سینا: بیمه ها 2هزار و 400میلیارد ریال به این نهاد بدهکارند
همدان- ایرنا- رییس دانشگاه ابن سینا همدان گفت: بیمه سلامت ایرانیان و تامین اجتماعی 2 هزار و 400 میلیارد ریال به این دانشگاه بدهکار هستند که بخش زیادی از آن مربوط به تامین اجتماعی است.
حکم بازداشت خلیفه حفتر صادر شد
دولت وفاق ملی لیبی روز پنجشنبه حکم بازداشت ژنرال خلیفه حفتر را صادر کرد.
سایپا ۲- سپاهان ۵- زردها، آبی و قرمز را تنها نگذاشتند
تیم فوتبال سپاهان در دیداری پر گل با غلبه بر سایپا به رتبه سوم جدول رده‌بندی لیگ‌برتر صعود کرد.
41 طرح بهداشتی در زنجان افتتاح می شود
زنجان - ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: همزمان با هفته سلامت ۴۱ طرح بهداشتی استان در قالب یکهزار پروژه کشوری در این استان افتتاح خواهد شد .
ایرانپوریان بازی با پرسپولیس را از دست داد
مدافع تیم فوتبال سپاهان با دریافت دو کارت زرد در دیدار برابر سایپا، از بازی بعدی تیمش محروم شد.
ابراز نگرانی سازمان ملل درباره سلب تابعیت‌های گسترده در بحرین
کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه درباره تصمیم دادگاهی در بحرین مبنی بر سلب تابعیت ۱۳۸ متهم به «اقدامات تروریستی» که از سه سال زندان تا حبس ابد محکوم شده اند، ابراز نگرانی کرد.
ترامپ خطاب به دموکرات‌ها چه گفت؟
دموکرات‌ها از دادستان کل آمریکا به دلیل برگزاری کنفرانس خبری قبل از انتشار این گزارش انتقاد کرده و آن را در راستای تلاش او برای جهت دادن به گزارش ۴۰۰ صفحه‌ای مولر ارزیابی کرده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فیلم - خلاصه دیدار پورتو ۱-۴ لیورپول
تیم فوتبال لیورپول در خانه پورتو موفق به برد 4-1 شد تا در مجموع با برتری 6-1 راهی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شده و حریف بارسلونا شود.
نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه به تاخیر افتاد
تهران-ایرنا- منابع خبری امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر که قرار بود امروز برگزار شود، به تاخیر افتاد.
پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
دادستان کل آمریکا:ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه همکاری نداشت
دمکرات های ارشد کنگره آمریکا خواستار شهادت دادن مولر شدند
پاریس نسبت به تحریم های آمریکا علیه سرمایه گذاری ها در کوبا پاسخ می دهد
مادورو: ونزوئلا بر تحریم های جدید آمریکا غلبه خواهد کرد
وزیر انرژی ترامپ هم او را ترک می کند
بازتاب سخنان رئیس جمهوری در رسانه های غربی
لیبی از حفتر به دادگاه بین المللی کیفری شکایت کرد
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  چهارشنبه تا صبح  پنجشنبه
رئیس‌جمهوری پیشین پرو برای فرار ازمحاکمه خودکشی کرد‎
دادستان کل آمریکا به قلب واقعیت در گزارش مولر متهم شد