آمریکا و اروپا ماجراجویی های بن سلمان را محدود کنند

17:16 ۹۷ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 211 0
آمریکا و اروپا ماجراجویی های بن سلمان را محدود کنند

تهران -ایرنا- کارشناس خاورمیانه در اندیشکده «چتم هاوس» با تاکید بر اینکه آمریکا و اروپا مایل به تخریب روابط بسیار گسترده خود با ریاض بر سر ماجرای «جمال خاشقچی» نیستند، توصیه کرد غرب عربستان را به اصلاحات سیاسی وادار و سیاست خارجی ماجراجویانه «بن سلمان» را محدود کند.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای اندیشکده انگلیسی «چتم هاوس»، «نیل کوییلنیام»، کارشناس خاورمیانه و شمال آفریقا در این اتاق فکر در نوشتاری در واکنش به ماجرای ناپدیدشدن روزنامه نگار عربستانی «جمال خاشقچی» و مرگ احتمالی وی از ضرورت پاسخگویی به سعودی ها از سوی آمریکا و دولت های اروپایی سخن گفته و تاکید کرد: «آمریکا و دولت های اروپایی باید از لفاظی صرف دست بردارند و با تدابیر دیپلماتیک پایدار ریاض را متقاعد کنند که اجرای اصلاحات سیاسی تنها گزینه ای است که پیش رو دارد.»
این کارشناس مسائل خاورمیانه در این باره افزود: «تردیدی وجود ندارد که ناپدیدشدن و مرگ احتمالی خاشقچی به روابط عربستان و آمریکا و اروپا صدمه خواهد زد و ریاض باید پاسخگو باشد اما عربستان تاکنون اقدامی انجام نداده است که نشان دهد در این ماجرا مسئول نیست.»
نویسنده در ادامه یادآور شد: «روابط عربستان با آمریکا و دولت های اروپایی به خصوص بریتانیا و فرانسه رابطه ای چند وجهی است و ارتباطاتی قوی و نهادی را شامل می شود. آنها در بخش های نظامی، اطلاعاتی، مالی، آموزشی، انرژی و سایر بخش ها روابطی بسیار جدی با یکدیگر دارند که از یک رابطه ساده که بر اساس معاملات نفتی صرف یا قراردادهای دفاعی باشد، بسیار فراتر است و اهمیت آنها قابل چشم پوشی نیست.»
کارشناس اندیشکده «چتم هاوس» در ادامه همکاری طولانی مدت ریاض و «شرکای» آن را یادآور شده و خاطرنشان کرد که گرچه آنها «متحد» جدی نیستند اما به هر حال منافع مشترک امنیتی، اقتصادی و تجاری متعددی به خصوص در منطقه خاورمیانه دارند و ثبات منطقه برای همگی آنها اهمیت بسیار زیادی دارد.
وی ادامه داد : «همین عامل به تنهایی به این معناست که آمریکا و متحدانش نمی توانند به سادگی خود را کنار بکشند و از حمایت عربستان دست بردارند. فروش تسلیحات دفاعی یک سرمایه گذاری طولانی مدت و پیچیده است که نمی توان به سادگی مثل روشن و خاموش کردن یک کلید درباره آن تصمیم گیری کرد.»
این تحلیلگر که در عربستان سعودی، اردن و امارات عربی متحده و کل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا زندگی و پژوهش کرده است، در ادامه تاکید کرد: «در عین حال، عربستان سعودی هم نمی تواند به سادگی برای تامین اسلحه خود به روسیه یا چین رو کند. نه تنها سال ها طول می کشد تا عربستان بتواند با سیستم های عملیاتی جدید (روسی و چینی) سازگار شود بلکه روابط نزدیک روسیه و چین با ایران به منزله یک چالش فوری و حیاتی برای عربستان است.»
«کوییلنیام» که کارشناس ارزیابی ریسک انرژی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نیز بوده است همچنین تصریح می کند: «چه دوست داشته باشید و چه بدتان بیاید، بین عربستان سعودی و شرکای آن یک وابستگی متقابل جدی و طولانی مدت وجود دارد. آنها به یکدیگر نیاز دارند و در این میان، آمریکا عربستان را بخش مهمی از اقدامات خود علیه ایران می بیند.»
کارشناس این اتاق فکر انگلیسی که متخصص اقتصاد سیاسی سوریه، اردن و «کشورهای شورای همکاری خلیج فارس» است در همین راستا افزود: «علاوه بر اینها، آمریکا و دولت های اروپایی، به شدت روی پروژه های اصلاحات داخلی «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و بیش از آن تاثیر موفقیت آمیز این پروژه ها بر ثبات طولانی مدت پادشاهی آل سعود و کل منطقه سرمایه گذاری کرده اند. به همین خاطر، نه آمریکا و نه متحدان غربی آن نمی خواهند که رابطه با سعودی ها یا دستور کار اصلاحات صدمه ببیند.»
وی با این تفاسیر، درباره اینکه با سعودی ها در ذیل آنچه بر سر خاشقچی آمده است چه باید کرد ، نوشت : «در عوض، آنها باید روابط را از نو تحت قاعده و قانون معینی درآورند تا محدودیت هایی وضع شود که ماجراجویی های ولیعهد سعودی را محدود کند. در کنار آن نیز مجموعه ای از از تدابیر تعیین شود که اصلاحات در داخل پادشاهی آل سعود اجرا شود، اعتماد از دست رفته برای سرمایه گذاران خارجی بازگردد و به بازگرداندن ثبات به منطقه کمک کند.»
وی تاکید می کند که باید در این اصلاحات، زنان اصلاح طلب زندانی و فعالان رسانه ای، روحانیون و فعالان صنفی از زندان آزاد شوند، بر اجرای قانون نظارت شود، با قطر مصالحه و آشتی شود و در جهت یافتن راه حلی برای بحران یمن اقدام شود و به طور کلی «به ماجراجویی در عرصه سیاست خارجی» خاتمه داده شود.
این اندیشکده مستقر در لندن در ادامه توصیه های خود نوشت: «آمریکا و متحدان اروپایی لازم است از اهرم فشار خود استفاده کنند تا رهبری سعودی عاقلانه رفتار کند. آنها می توانند روابط دیپلماتیک را تنزل دهند، سفرای خود را فرابخوانند (البته واشنگتن در ریاض سفیر ندارد)؛ سفرها را به ریاض لغو کنند و دیدارها را بین سفرا به تعویق بیندازند. تحمل این تدابیر برای ملک «سلمان» دشوار است چرا که وی به طور طبیعی رویکردی محافظه کارانه دارد و واقعیت این است که این شخص ولیعهد است که خانواده را اداره می کند.»
«کوییلنیام» سپس تاکید کرد: «اگر تدابیر فوق موثر نبودند، نهادهای کلیدی مانند کنگره آمریکا و پارلمان های ملی اروپا در خصوص اتخاذ تدابیر جدی تر مانند تحریم تصمیم گیران ارشد در دولت سعودی اقدام خواهند کرد. این اقدام در نهایت به ضرر منافع جمعی عربستان سعودی و شرکای آنها خواهد بود که به رابطه آنها صدمه خواهد زد و به معنای ضربه به خود این کشورها از جمله عربستان است که علاوه بر جنگ یمن، در مناقشه ژئوپلتیکی با ایران، ترکیه و قطر نیز گیر افتاده است.»
کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه و شمال آفریقای در پایان نوشت: «بنابراین، مهم است که آمریکا و متحدان اروپایی آن از لفاظی صرف پا را فراتر بگذارند و تدابیر دیپلماتیک پایدار را با هدف قانع کردن «ملک سلمان» اجرا کنند تا وی دریابد که برای آینده کشورش گزینه ای به جز اجرای اصلاحات پیش روی خود ندارد.»
اروپام**9330*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
ویژگی تیم برانکو: ۲۷ بازیکن در سه گروه
برانکو بازیکنان پرسپولیس را به سه گروه تقسیم کرده. یک گروه برای حضور در ترکیب اصلی رقابت‌ می‌کنند. گروه دوم به عنوان ذخیره به ترکیب می‌آیند و گروه سوم، جوان‌هایی که شانسی برای فیکس شدن ندارند.
حمایت هنرپیشه مشهور سینما از تیم‌ ملی
بازیگر سینما و تلویزیون معتقد است برخی حاضرند تیم ملی ایران ببازد، تا آن‌ها به مقصودشان برسند!
رتبه اول ایران در کشف مواد مخدر
مدیرکل دفتر سازمان ملل در وین و مدیر اجرایی مقابله با مواد مخدر و جرم روز چهارشنبه در دیدار با ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایتخت اتریش با اشاره به اهمیت همکاری‌های دو طرف تصریح کرد که ایران در کشف مواد مخدر رتبه اول را در دنیا دارد.
چند نکته برای رهایی از خستگی مداوم
احساس خستگی پس از گذراندن یک روز کاری سخت، طبیعی است اما درصورتیکه با وجود خواب کافی شبانه، خستگی‌تان برطرف نمی‌شود لازم است عوامل نهفته و موثر در بروز و تداوم این خستگی مورد بررسی قرار گیرد.
سهمیه‌بندی روزانه بنزین زیبنده ملت ایران نیست
نماینده مردم فیروزآباد در مجلس گفت: طرحی که اخیرا مطرح شده و بر اساس آن به هر ایرانی روزی یک لیتر بنزین اختصاص می یابد هنوز در کمیسیون انرژی طرح نشده است و کار کارشناسی در کمیسیون انرژی بر آن انجام نشده است.وی افزود: اینگونه سهمیه بندی زیبنده ملت ایران نیست از سوی دیگر در هیچ کجای دنیا اینگونه سهمیه بندی انجام نمی‌شود.
چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت: بیشترین واردات روسیه با 75 درصد به تولیدات کارخانه‌ای و محصولات کشاورزی با 19 درصد اختصاص دارد.
توصیه رسول خدا(ص) برای یاد کردن اموات
مردگانتان را که درقبرها آرمیده اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید