مشکلات آب یزد با مدیریت جامع، حل می شود

17:50 ۱۸۲ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 169 0
مشکلات آب یزد با مدیریت جامع، حل می شود

یزد - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به مشکلات قطع چندباره آب انتقالی به یزد گفت: حل ریشه ای مشکلات حوزه آب در قانون آمده و در مسیر اقدامات پیگیرانه ، باید ضمن توجه به اولویت آب شرب ، خسارت کشاورزان دارای حقابه در قالب یک مدیریت جامع ، جبران شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، محمدرضا حبیبی روز پنجشنبه در نشست مشترک دادگستری یزد با مدیران و کارشناسان شرکت آب منطقه ای این استان گفت: برای حل مشکل بحران آب در کشور در قانون برنامه ششم توسعه کشور ، مواد مهمی آمده اما اگر به جای 80 تا 90 درصد صرف وقت برای تدوین این قوانین ، بیشتر برای اجرا و نظارت بر قوانین وقت می گذاشتیم موفق تر بودیم.
وی با تأکید بر لزوم اولویت بر اقدامات پیشگیرانه در مباحث آبی تصریح کرد: اگر به اقدامات پیشگیرانه توجه نشود اتفاقات ناخوشایندی بوجود می آید بنابر این نمایندگان مجلس و وزارت نیرو ، راهکارهای لازم را با همکاری دستگاهها و مردم دنبال کنند.
رئیس کل دادگستری یزد قانون تعیین تکلیف چاههای غیرمجاز را یک اقدام منفعلانه عنوان کرد که به دلیل بی توجهی به اقدامات پیشگیرانه و در نتیجه تسلیم شدن حاکمیت در برابر اقدامات مجرمانه ، تصویب و اجرا شد.
حبیبی با اشاره به وضعیت خشکسالی های یزد گفت: باید نمایندگان مجلس و مسئولان دولت در توزیع اعتبارات ، شرایط بحرانی و قرار گرفتن یزد در ردیف آخر خشکسالی و کاهش بارندگی مدنظر داشته باشند.
وی بر لزوم توجه به بازچرخانی آب در صنایع و جداکردن آب فضای سبز از شرب خاطرنشان کرد: اگر حق آب از صنایع پرمصرف گرفته و با آن خسارت کشاورزانی که حقابه در مسیر خطر انتقال آب به یزد پرداخت شود با یک مدیریت جامع می توان مشکلات را حل کرد.
این مسئول از قضات استان درخواست کرد تا به مأموران آموزش دیده سازمان آب استان برای برخورد جدی و فوری با متخلفان و بهره برداران غیرمجاز ، نمایندگی بدهند تا دستور اولیه برای توقف فعالیتهای خلاف قانون و منافع مردم صادر شود.
رئیس کل دادگستری یزد با اشاره به برخی تخفیفات و مجازات های اندک برای افراد متخلف در حوزه آب تأکید کرد: قضات می توانند برای بهره برداری های غیرمجاز بدون در نظر گرفتن تخفیف ، جبران خسارتهای ایجاد شده را در نظر بگیرند.
حبیبی افزود: برای برخورد با آبفروشانی که در مناطقی همچون تفت فعالیت دارند با درآمدهای بالا ، مجازات تکمیلی هم در نظر گرفته شود چون ما اجازه نمی دهیم بخاطر منافع یک نفر یا یک شرکت ، به منافع صدها هزار نفر از مردم استان آسیب وارد شود.
در ادامه این جلسه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد هم گفت: میانگین بلندمدت بارش در این استان 82 میلیمتر بوده که در سال آبی 97-96 بیشترین کاهش با 57.8 درصد مربوط به شهرستان خاتم بوده است.
محمدمهدی جوادیان زاده افزود: تمرکز عمده جمعیت استان در دشت اردکان یزد است که با محدودیت آب شیرین و تهدید تداخل اب شور ، وابستگی آب شرب آن به خارج حوضه و استقرار صنایع و سرمایه گذاری های قبلی مواجه است.
وی درباره اقدامات اضطراری مدیریت مصرف آب به طرح مدیریتی 100 درصدی مصرف آب در سه بخش مصرف اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا ، برنامه هایی در بخش های کشاورزی ، شرب ، فضای سبز و صنایع تدوین شده است.
مدیرعامل آب منطقه ای یزد در ادامه با اشاره به برخی اقدامات در مسیر مدیریت مصرف همچون طرح تعادل بخشی و احیای منابع زیرزمینی تصریح کرد: در این خصوص برنامه خاموشی زمستانه چاه های کشاورزی با تأثیر در کاهش مصرف آب و برق و بر تغییرات شوری آب چاههای کشاورزی را اجرا کرده ایم.
جوادیان زاداه در ادامه گزارشی از کل آمار آراء قطعی صادره از محاکم قضایی استان یزد و دیوان عدالت اداری در سال 1396و نیز گزارشی از عملکرد کمیسیون رسیدگی به امور آبهای زیرزمینی استان ارائه کرد.
وی در پایان برخی پیشنهادات با ارائه مستندات و نمونه های لازم به منظور تقویت همکاری قضات استان با شرکت آب منطقه ای بیان کرد.
در بخش دیگر این جلسه مدیر کانون تفکر آب یزد با تشریح وضعیت آب یزد اظهار داشت: در طول 42 سال گذشته میزان برداشت از دشتهای استان چهار میلیارد متر مکعب مازاد بر ذخایر منابع زیرزمین یعنی معادل 20 برابر حجم مخزن سد کرج بوده است.
علی اصغر سمسار یزدی در ادامه وظایف این کانون را تشریح کرد و افزود: در حال حاضر در حال گذر از قوانین و دعاوی سنتی به قوانین مدرن مبتنی بر منافع عموم مردم هستیم به همین دلیل از ابتدای سال 1396 این کانون در دانشگاه یزد ایجاد شد.
تاکنون 22 بار آب انتقالی به استان یزد در شرق استان اصفهان مورد تعرض قرار گرفته و تخریب شده است که در آخرین مورد آن یکی از حوضچه های خط انتقال آب از کوهرنگ، در شرق اصفهان توسط فرد یا افرادی با یک دستگاه لودر تخریب و سبب قطع موقت جریان آب شد که تکرار این امر، ناخرسندی مردم و مسوولان استان یزد را به دنبال داشته است.
هم اکنون از 6 هزار و 733 منبع آبی استان یک میلیارد و 78 میلیون مترمکعب آب برداشت می‌ شود که 833 میلیون مترمکعب آن از چاه‌ها، 163 میلیون مترمکعب از قنات و بقیه از چشمه‌ ها تامین می‌شود.
آب تجدید شونده منابع زیرزمینی یزد 827 میلیون مترمکعب و کسری مخزن حدود 300 میلیون مترمکعب است، به همین دلیل سالانه 50 سانتیمتر از سطح منابع آب‌های زیرزمینی کاسته می‌شود.
آب استحصالی از منابع آب شیرین استان در سال 1387،سه هزار و 166 لیتر در ثانیه بود که این عدد در سال 1395 به 2 هزار و 631 لیتر در ثانیه کاهش یافت.
به گفته زمانی قمی استاندار یزد در سال های اخیر، به طور متوسط 70 درصد آب شرب یزد از خارج استان و بقیه از منابع داخلی تامین شد و در مجموع حدود 57 میلیون متر مکعب حجم سالانه آب انتقالی به یزد است.
انتقال آب به یزد در سال 1368 در ابتدای شکل گیری دولت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی مصوب و در مسیر کاملا قانونی انجام شد و هر نوع اخلال در آن، قانون شکنی محسوب می شود.
1968/ 6197


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

سردار فدوی: چهل سالگی انقلاب بیانگر پیروزی حق بر باطل است
قزوین - ایرنا - معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران کشور گفت: انقلاب اسلامی در چهل سالگی خود به دشمنان نظام و انقلاب ثابت کرد که همواره در طول تاریخ حق بر باطل پیروز است.
نیروهای بسیج مردم عراق برای کمک به مهار سیل وارد آبادان شدند
آبادان - ایرنا - سرپرست فرمانداری آبادان گفت:کاروانی شامل نیروهای بسیج مردمی عراق به همراه تجهیزات مهندسی برای کمک به مهار سیلاب و ایمن سازی جاده آبادان - ماهشهر در کنار مهندسان ایرانی وارد عمل شدند.
فرمانده ناجا: برای مقابله با توطئه اقتصادی همه پای کار باشند
تهران- ایرنا- فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: حتما برای خنثی کردن توطئه اقتصادی دشمن همه باید پای کار باشند و همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند اسباب آسایش و آرامش مردم را فراهم کنند.
2 خودرو در سیلاب جاده اهواز - آبادان غرق شدند
آبادان - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان از غرق شدن 2 خودرو در سیلاب جاده اهواز - آبادان خبر داد و گفت: سرنشینان این خودروها نجات یافتند.
سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی کشور خسارت زد
دزفول - ایرنا - رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: سیل حدود 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی در کل کشور خسارت وارد کرده که 50 درصد این خسارات در استان خوزستان بوده است.
پازاج سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی در مرگ فرزند عزادار کرد
اردبیل - ایرنا - طاها پازاج فرزند احد پازاج سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی در اثر حادثه رانندگی جان باخت.
جشنواره غذای اکو؛ بستری برای تعامل زنجان با دنیا
زنجان - ایرنا - سفیران کشورهای یونان، اتریش، کروواسی و قزاقستان که جهت شرکت در جشنواره غذای اکو - جاده ابریشم وارد استان شده اند به صورت جداگانه با استاندار زنجان دیدار کردند.
چهار عضو یک خانواده در سانحه رانندگی جان باختند
همدان - ایرنا - جانشین رییس پلیس راه استان همدان گفت: چهار عضو یک خانواده بر اثر برخورد یک دستگاه خودرو سواری پژو با تریلی در جاده همدان - قزوین جان خود را از دست دادند.
بجنورد، نمایشگاه منطقه ای مد را میزبانی می کند
بجنورد - ایرنا- رئیس دانشگاه تک جنسیتی کوثر بجنورد اعلام کرد: نمایشگاه منطقه ای توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی با حضور دانشگاه های کشور در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی برگزار می شود.
مسابقات اسبدوانی کورس بهاره گنبد آغاز شد
گنبدکاووس - ایرنا - مسابقات اسبدوانی کورس بهاره گنبدکاووس با حضور پرشور علاقه‌مندان به این ورزش بومی و اصیل منطقه، عصر روز پنجشنبه با برگزاری هفته اول این مسابقات در مجموعه سوارکاری این شهرستان آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فیلم - خلاصه دیدار پورتو ۱-۴ لیورپول
تیم فوتبال لیورپول در خانه پورتو موفق به برد 4-1 شد تا در مجموع با برتری 6-1 راهی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شده و حریف بارسلونا شود.
نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه به تاخیر افتاد
تهران-ایرنا- منابع خبری امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر که قرار بود امروز برگزار شود، به تاخیر افتاد.
پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
پاس از صعود به لیگ یک بازماند- مس شهربابک سقوط کرد
برتری پر گل سپاهان برابر سایپا
تساوی بدون گل مدعیان سقوط در دربی جنوب کشور
نفت و گاز گچساران از صعود به لیگ دسته اول فوتبال بازماند
حیدری: هیات مدیره به جای مصاحبه دنبال حق بازیکنان باشد
دایی: با هر حمله سپاهان تن ما می‌لرزید- در ایران خیلی چیزها برعکس است
تابش: مقابل استقلال به یک گوجه باختیم- برد برابر پرسپولیس پاداش ویژه دارد
قلعه‌نویی: سپاهان و سایپا فراتر از لیگ ظاهر شدند- علی دایی بزرگ فوتبال ماست
تساوی بی‌ارزش قعرنشینان خوزستانی به نفع سپیدرود
سایپا ۲- سپاهان ۵- زردها، آبی و قرمز را تنها نگذاشتند