مشکلات آب یزد با مدیریت جامع، حل می شود

17:50 ۹۷ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 123 0
مشکلات آب یزد با مدیریت جامع، حل می شود

یزد - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به مشکلات قطع چندباره آب انتقالی به یزد گفت: حل ریشه ای مشکلات حوزه آب در قانون آمده و در مسیر اقدامات پیگیرانه ، باید ضمن توجه به اولویت آب شرب ، خسارت کشاورزان دارای حقابه در قالب یک مدیریت جامع ، جبران شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، محمدرضا حبیبی روز پنجشنبه در نشست مشترک دادگستری یزد با مدیران و کارشناسان شرکت آب منطقه ای این استان گفت: برای حل مشکل بحران آب در کشور در قانون برنامه ششم توسعه کشور ، مواد مهمی آمده اما اگر به جای 80 تا 90 درصد صرف وقت برای تدوین این قوانین ، بیشتر برای اجرا و نظارت بر قوانین وقت می گذاشتیم موفق تر بودیم.
وی با تأکید بر لزوم اولویت بر اقدامات پیشگیرانه در مباحث آبی تصریح کرد: اگر به اقدامات پیشگیرانه توجه نشود اتفاقات ناخوشایندی بوجود می آید بنابر این نمایندگان مجلس و وزارت نیرو ، راهکارهای لازم را با همکاری دستگاهها و مردم دنبال کنند.
رئیس کل دادگستری یزد قانون تعیین تکلیف چاههای غیرمجاز را یک اقدام منفعلانه عنوان کرد که به دلیل بی توجهی به اقدامات پیشگیرانه و در نتیجه تسلیم شدن حاکمیت در برابر اقدامات مجرمانه ، تصویب و اجرا شد.
حبیبی با اشاره به وضعیت خشکسالی های یزد گفت: باید نمایندگان مجلس و مسئولان دولت در توزیع اعتبارات ، شرایط بحرانی و قرار گرفتن یزد در ردیف آخر خشکسالی و کاهش بارندگی مدنظر داشته باشند.
وی بر لزوم توجه به بازچرخانی آب در صنایع و جداکردن آب فضای سبز از شرب خاطرنشان کرد: اگر حق آب از صنایع پرمصرف گرفته و با آن خسارت کشاورزانی که حقابه در مسیر خطر انتقال آب به یزد پرداخت شود با یک مدیریت جامع می توان مشکلات را حل کرد.
این مسئول از قضات استان درخواست کرد تا به مأموران آموزش دیده سازمان آب استان برای برخورد جدی و فوری با متخلفان و بهره برداران غیرمجاز ، نمایندگی بدهند تا دستور اولیه برای توقف فعالیتهای خلاف قانون و منافع مردم صادر شود.
رئیس کل دادگستری یزد با اشاره به برخی تخفیفات و مجازات های اندک برای افراد متخلف در حوزه آب تأکید کرد: قضات می توانند برای بهره برداری های غیرمجاز بدون در نظر گرفتن تخفیف ، جبران خسارتهای ایجاد شده را در نظر بگیرند.
حبیبی افزود: برای برخورد با آبفروشانی که در مناطقی همچون تفت فعالیت دارند با درآمدهای بالا ، مجازات تکمیلی هم در نظر گرفته شود چون ما اجازه نمی دهیم بخاطر منافع یک نفر یا یک شرکت ، به منافع صدها هزار نفر از مردم استان آسیب وارد شود.
در ادامه این جلسه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد هم گفت: میانگین بلندمدت بارش در این استان 82 میلیمتر بوده که در سال آبی 97-96 بیشترین کاهش با 57.8 درصد مربوط به شهرستان خاتم بوده است.
محمدمهدی جوادیان زاده افزود: تمرکز عمده جمعیت استان در دشت اردکان یزد است که با محدودیت آب شیرین و تهدید تداخل اب شور ، وابستگی آب شرب آن به خارج حوضه و استقرار صنایع و سرمایه گذاری های قبلی مواجه است.
وی درباره اقدامات اضطراری مدیریت مصرف آب به طرح مدیریتی 100 درصدی مصرف آب در سه بخش مصرف اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا ، برنامه هایی در بخش های کشاورزی ، شرب ، فضای سبز و صنایع تدوین شده است.
مدیرعامل آب منطقه ای یزد در ادامه با اشاره به برخی اقدامات در مسیر مدیریت مصرف همچون طرح تعادل بخشی و احیای منابع زیرزمینی تصریح کرد: در این خصوص برنامه خاموشی زمستانه چاه های کشاورزی با تأثیر در کاهش مصرف آب و برق و بر تغییرات شوری آب چاههای کشاورزی را اجرا کرده ایم.
جوادیان زاداه در ادامه گزارشی از کل آمار آراء قطعی صادره از محاکم قضایی استان یزد و دیوان عدالت اداری در سال 1396و نیز گزارشی از عملکرد کمیسیون رسیدگی به امور آبهای زیرزمینی استان ارائه کرد.
وی در پایان برخی پیشنهادات با ارائه مستندات و نمونه های لازم به منظور تقویت همکاری قضات استان با شرکت آب منطقه ای بیان کرد.
در بخش دیگر این جلسه مدیر کانون تفکر آب یزد با تشریح وضعیت آب یزد اظهار داشت: در طول 42 سال گذشته میزان برداشت از دشتهای استان چهار میلیارد متر مکعب مازاد بر ذخایر منابع زیرزمین یعنی معادل 20 برابر حجم مخزن سد کرج بوده است.
علی اصغر سمسار یزدی در ادامه وظایف این کانون را تشریح کرد و افزود: در حال حاضر در حال گذر از قوانین و دعاوی سنتی به قوانین مدرن مبتنی بر منافع عموم مردم هستیم به همین دلیل از ابتدای سال 1396 این کانون در دانشگاه یزد ایجاد شد.
تاکنون 22 بار آب انتقالی به استان یزد در شرق استان اصفهان مورد تعرض قرار گرفته و تخریب شده است که در آخرین مورد آن یکی از حوضچه های خط انتقال آب از کوهرنگ، در شرق اصفهان توسط فرد یا افرادی با یک دستگاه لودر تخریب و سبب قطع موقت جریان آب شد که تکرار این امر، ناخرسندی مردم و مسوولان استان یزد را به دنبال داشته است.
هم اکنون از 6 هزار و 733 منبع آبی استان یک میلیارد و 78 میلیون مترمکعب آب برداشت می‌ شود که 833 میلیون مترمکعب آن از چاه‌ها، 163 میلیون مترمکعب از قنات و بقیه از چشمه‌ ها تامین می‌شود.
آب تجدید شونده منابع زیرزمینی یزد 827 میلیون مترمکعب و کسری مخزن حدود 300 میلیون مترمکعب است، به همین دلیل سالانه 50 سانتیمتر از سطح منابع آب‌های زیرزمینی کاسته می‌شود.
آب استحصالی از منابع آب شیرین استان در سال 1387،سه هزار و 166 لیتر در ثانیه بود که این عدد در سال 1395 به 2 هزار و 631 لیتر در ثانیه کاهش یافت.
به گفته زمانی قمی استاندار یزد در سال های اخیر، به طور متوسط 70 درصد آب شرب یزد از خارج استان و بقیه از منابع داخلی تامین شد و در مجموع حدود 57 میلیون متر مکعب حجم سالانه آب انتقالی به یزد است.
انتقال آب به یزد در سال 1368 در ابتدای شکل گیری دولت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی مصوب و در مسیر کاملا قانونی انجام شد و هر نوع اخلال در آن، قانون شکنی محسوب می شود.
1968/ 6197


گروه های زیر مجموعه ورزشی

فوتبال و فوتسال
فوتبال و فوتسال

آخرین اخبار

رضوی: تیم کی‌روش بالانس است
عباس رضوی از مربیان قدیمی و اسم‌دار فوتبال ایران است که مدتی هم سرمربی استقلال بود.
ستاره کره‌جنوبی کری‌خوانی برای ایران را آغاز کرد
ســـون هیــونگ‌مین، ستاره تیـم ملی فوتبال کره‌جنوبی و باشگاه تاتنهام انگلیس یکی از چهره‌های سرشناس حاضر در جام ملت‌ها به شمار می‌رود.
خبرنگار اسپانیایی: ایران قهرمان آسیا می‌شود
تیم ملی فوتبال ایران چهار سال است به‌عنوان صدرنشین رنکینگ فیفا در آسیا قرار دارد و حالا بهترین فرصت است تا ضمن اثبات این صدرنشینی از لحاظ فنی و تاکتیکی به طلسم 43 ساله عدم‌قهرمانی در قاره کهن نیز پایان ببخشد.
بیرانوند: بهترین بازیکن ما تیم‌ملی است
قهرمان این روزهای تیم‌ملی فوتبال ایران کسی نیست جز بیرو یا همان علیرضا بیرانوند؛ گلری که با پرتاب‌های بلند دستش یک ورزشگاه را به وجد می‌آورد و با عملکرد خیره‌کننده‌اش و مهارهای سرنوشت‌سازش، تیم‌ملی را به مراحل بالاتر در جام‌ملت‌ها می‌رساند و خیلی از اتفاقات خوب دیگر که همراه با بیرانوند برای تیم‌ملی محقق می‌شود.
نقشه لیپی برای عبور از تیم کی‌روش
تیم ملی فوتبال ایران امشب از ساعت 20 به وقت محلی(19:30 به وقت تهران) از مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا به مصاف چین خواهد رفت.
چرا وحید طالب‌لو پیشنهاد برانکو را رد کرد
وحید طالب‌لو در جدیدترین مصاحبه‌اش درباره تیم ملی فوتبال ایران صحبت کرده است.
بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
ترس چینی‌ها از دیدار با «یوزها»
خبرنگاران اعزامی از کشور چین برای پوشش خبری بازی های این تیم در جام ملتهای آسیا به ترس خود از قدرت تیم ملی فوتبال ایران اشاره می کنند.
ایران و چین؛ جدال ۴۲ ساله قدرت‌های شرق و غرب
تیم‌های ملی ایران و چین تاکنون ۲۵ بار با هم دیدار داشته‌اند که سهم ایران ۱۳ و سهم چین ۵ پیروزی است و ۷ بار هم دو تیم با یکدیگر مساوی کرده‌اند اما آمار در جام ملت‌های آسیا خطرناک است!
دورتموند به دنبال جذب زا‌ها
باشگاه دورتموند به دنبال جذب مهاجم تیم کریستال پالاس است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
دلیل چسبیدن کودک به مادر چیست؟
وحید اکبری در خصوص دلبستگی کودک به مادر گفت: برخلاف باور عمومی، چسبیدن کودک به مادر به‌ خاطر یادگیری و حتی نیاز به غذا و تامین سلامت جسمی نیست، بلکه به‌ دلیل امنیت روانی است که چنین رابطه‌ی سرشار از صمیمیت به‌ وجود می‌آید.
مادورو: تسلیم نمی‌شوم
رئیس‌جمهور ونزوئلا بعد از مداخله‌جویی‌های آمریکا و اقدام رهبر مخالفان این کشور در معرفی خود به عنوان رئیس‌جمهور خودخوانده گفت که تسلیم نخواهد شد.
رضوی: تیم کی‌روش بالانس است
ستاره کره‌جنوبی کری‌خوانی برای ایران را آغاز کرد
خبرنگار اسپانیایی: ایران قهرمان آسیا می‌شود
بیرانوند: بهترین بازیکن ما تیم‌ملی است
نقشه لیپی برای عبور از تیم کی‌روش
چرا وحید طالب‌لو پیشنهاد برانکو را رد کرد
بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
ترس چینی‌ها از دیدار با «یوزها»
ایران و چین؛ جدال ۴۲ ساله قدرت‌های شرق و غرب
دورتموند به دنبال جذب زا‌ها