شب فرخی یزدی برگزار شد

17:28 ۹۵ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 101 0
شب فرخی یزدی برگزار شد

یزد - ایرنا - شب فرخی یزدی با حضور جمعی از پژوهشگران و نویسندگان کشوری و استانی در سینما دانش آموز یزد برگزار شد.

ایرنا

به گزارش عصر پنجشنبه روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد، رئیس این سازمان در این مراسم گفت: این شاعر یکی از ناب ترین سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی یزد است و توجه به منش این شاعر مردمی و آزادی خواه و گرامیداشت شایسته نام و یاد فرخی یزدی مهم و ضروری است.
عباس ملا زینلی با بیان اینکه یکی از اهداف برگزاری نشست های فرهنگی، شناساندن و معرفی مفاخر و مشاهیر استان است تصریح کرد: شاعرانی چون فرخی که تلاش زیادی در راستای حفظ هویت اجتماعی کشور انجام داده‌اند باید گرامی داشته شوند.
عضو شورای شهر یزد هم در این آیین با اشاره به جایگاه شعر در بیان مفاهیم و تفکرات شاعران و روزنامه نگاران آزادی خواه گفت: شعر ابزاری کاربردی و بسیار محرک در عصر فرخی بوده و اکنون نیز این کارایی را دارد.
ونوس عامری با اشاره به نقش فرخی یزدی در حفظ هویت فرهنگی و تاریخ وطن افزود:این ابزار کاربردی و محرک در عصر فرخی یزدی توانسته رویدادهای سیاسی و اجتماعی متعددی را برای مردم به یادگار بگذارد و فرخی به بهترین شکل از این ابزار برای بیان مفاهیم و تفکراتش استفاده کرده است.
علی دهباشی سردبیر مجله بخارا هم فرخی یزدی را شاعری آزادی خواه و عدالت خواه عنوان کرد و گفت: فرخی یزدی به عنوان شاعری متعهد، ایران دوست و عدالت خواه بود که به دفاع از احقاق حقوق مردم برخاست.
یک پژوهشگر کشوری فرخی یزدی را شاعری آزاده دانست که سه مفهوم آزادی، قانون و وطن را با نگاهی متفاوت در اشعار خود پرورانده و آزادگی را با قانون مداری و اهمیت دادن به قانون و عدالت معنا بخشیده است.
بهرام پروین گنابادی تصریح کرد: فرهنگ کاریزی برخوردار از ویژگی‌‌های تعاون، عدالت، وقت شناسی، همکاری، کوشش، مذاکره و قناعت است که تمامی این موارد مبتنی بر قانون به وجود آمده‌اند.
کارگردان مستند فرخی یزدی با نگاهی متفاوت به فرخی، این روزنامه نگار و شاعر آزادی خواه را سیاستمدار و اشعارش را سیاسی ندانست.
هومن ظریف افزود: غزل فرخی یزدی نوعی شکوائیه از مشکلات سیاسی و اجتماعی وبی‌عدالتی‌های عصر خود است که با اشعار سیاسی تفاوت دارد.
حسین مسرت پژوهشگر یزدی و نویسنده کتاب پیشوای آزادی نیز با تشریح بخشی از زندگی‌ نامه فرخی یزدی، کتاب پیشوای آزادی را کتابی مبتنی بر زندگی نامه، اشعار، محاکمات و شهادت او عنوان کرد.
این مراسم با استقبال مردم از سراسر استان برگزار و از مستند فرخی یزدی ساخته هومن ظریف و کتاب 'پیشوای آزادی' نوشته حسین مسرت رونمایی شد.
میرزا محمد فرخی یزدی شاعر، روزنامه‌نگار و آزادیخواه صدر مشروطیت در 1268 هجری خورشیدی در یزد دیده به جهان گشود. او در خردسالی به یادگیری ادبیات فارسی و مقدمات عربی پرداخت و دوران تحصیل را در مکتب خانه و مدرسه مرسلین انگلیسی یزد گذارند و در نوجوانی به علت شعرهایی که علیه اولیای مدرسه یزد ‌سرود، از مدرسه اخراج شد.
شعار فرخی یزدی الهام گرفته از آثار سعدی بود.
،2088/ 6197


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون

آخرین اخبار

بهترین و مهیج‌ترین مسابقات تلویزیونی صدا و سیما
یکی‭ ‬از‭ ‬قالب‌های‭ ‬جذاب‭ ‬برنامه‌سازی، ‭ ‬مسابقات‭ ‬تلویزیونی‭ ‬است‭. ‬بنابراین‭ ‬در‭ ‬ضرورت‭ ‬تولید‭ ‬این‭ ‬ساختار‭ ‬تلویزیونی‭ ‬شکی‭ ‬نیست، ‭ ‬اما‭ ‬کیفیت‭ ‬و‭ ‬چگونگی‭ ‬تولید‭ ‬مسابقات‭ ‬اهمیت‭ ‬به‌سزایی‭ ‬دارد‭. ‬به‭ ‬همین‭ ‬دلیل‭ ‬برنامه‌سازان‭ ‬باید‭ ‬در‭ ‬گروه‭ ‬طراحی‭ ‬مسابقات‭ ‬حتما‭ ‬از‭ ‬کارشناسان‭ ‬فرهنگی، ‭ ‬رسانه، ‭ ‬روان‌شناس‭ ‬و‭ ‬جامعه‌شناس‭ ‬بهره‭ ‬ببرنند‭
چرا «قانون مورفی» را ببینیم؟
بعد از فیلم خوب و موفق «نگار»، همه منتظر بودند ببینند رامبد جوان در اثر بعدی‌اش یعنی «قانون مورفی» چه کرده، اکنون که این فیلم به صورت عمومی اکران شده و نظرات مثبت و منفی بسیاری را به دنبال داشته است.
آلبینیسم؛ بیماری ژنتیکی افسانه‌ای
زالی یک نوع اختلال ارثی است که بر اثر عدم وجود آنزیمی که در تشکیل ملانین نقش دارد بروز می‌کند. مبتلایان به زالی یا با کمبود رنگدانه مواجهند یا نمی‌توانند رنگدانه تولید کنند. از هر ۱۷ هزار نفر یک نفر به زالی دچار می‌شود.
تخم مرغ، معجزه‌ای برای کاهش وزن
تخم مرغ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاهش وزن سالم است. تخم مرغ سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین‌های عضله ساز و املاح و ویتامین‌هاست و کمک‌تان می‌کند به شیوه‌ای سالم وزن کم کنید.
چگونه چیپس هویج ترد درست کنیم؟
با نحوه درست کردن چیپس هویج که غذایی مناسب کودکان است، آشنا شوید و این خوراکی خانگی را تهیه کرده و لذت ببرید.
آیا می‌دانستید این ستاره‌ها نقاش هم هستند؟
ما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریر را به عنوان بازیگر یا لیدی گاگا را به عنوان خواننده می‌شناسیم، اما آیا می‌دانید که آن‌ها به جز این توانایی، هنر‌های دیگری، چون نقاشی هم دارند؟
محسن کیایی؛ مردی که همه جور نقشی را خوب در می‌آورد
من شش فیلم با برادرم مصطفی و یازده فیلم با کارگردان‌های دیگر کار کرده‌ام و اتفاقا در تمام این سال‌ها، تلاشم بر این بوده که کار با شخصیت‌های مهم سینما را تجربه کنم. اما گاهی اوقات پیشنهاد‌هایی که از سمت همان شخصیت‌های مهم برای من می‌آمد، آن چیزی نبود که به دنبال آن بودم.
راهنمای ست کردن پیراهن جین مردانه
پیراهن جین یکی از مدل لباس‌هایی ست که هیچگاه از مد نمی‌افتد، اما باید بدانیم که این مدل لباس را با چه چیز‌هایی ست کنیم. خوبی اش آن است که پیراهن جین را هم می‌توان برای موقعیت‌های رسمی و هم غیر رسمی و کژوال به تن کرد. اگر دوست دارید بهترین تیپ‌هایی را که می‌توان با پیراهن جین زد ببینید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
«گل‌پسر‌ها» و جاذبه مردانگی نرم در کره جنوبی
فرض کنید مردی آرایش کرده در خیابان راه برود. احتمالا خیلی‌ها بد نگاهش می‌کنند. بعضی‌ها ممکن است مردانگی یا حتی جنسیتش را زیر سوال ببرند. اما در کره جنوبی وضع فرق می‌کند. مرد زیبا تعریفی متفاوت دارد، و این تعریف متفاوت روی برخورد و نگاه عمومی در کشورهای دیگر جهان هم اثر می‌گذارد.
شما نیمه گمشده خود را پیدا کرده‌اید اگر...
سالهاست که موضوع پیدا کردن نیمه گمشده خیلی جا‌ها مطرح است، اما نیمه گمشده چیست؟ ساده است؛ کسی که کاملا مناسب شما باشد، فقط شما! هرچند ایده‌ی پیدا کردن نیمه گمشده رومانتیک و جذاب است، اما واقعیت ندارد. در واقع خیلی از کارشناسان روابط، مفهوم نیمه گمشده را کاملا رد می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
نمایشنامه‌هایی به اندازه رمان خواندنی
رسانه ها در قضاوت عدالت را رعایت کنند
رویدادهای فرهنگی وفاق اجتماعی را تقویت می کند
سوگواره اربعین رقابت برنده شدن نیست
کتابخوانی در مناطق محروم اردبیل ترویج می شود
فلسفه در پاییز رونق گرفت
عکاس مولف باید شناخت فرهنگی و جامعه‌شناسانه داشته باشد
ساعد باقری: 'شعر آیینی' اسم جامع و مانعی نیست
سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی
آموزگار: قریب بر قله افتخار فرهنگ ایران نشسته است