یکی از ضعف‎های کشور دور شدن جریان‌های سیاسی از یکدیگر است

16:25 ۲۷ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 30 0
یکی از ضعف‎های کشور دور شدن جریان‌های سیاسی از یکدیگر است

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری گفت: امروز جریانات و شخصیت های سیاسی از هم دور و برخی خانه نشین شده اند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری عصر روز پنجشنبه در نشست مجمع نمایندگان ادوار در مجموعه فرهنگی 'تلاش' افزود: نقش نهادهای میانجی گر برای اتصال میان حلقه هایی که پاره شدند، موثر است.
وی ادامه داد: شرایط امروز کشور از نظر من شرایط پیچیده چند وجهی و خطیر است، به دلیل این که تلاش های وسیعی انجام می شود تا از ابعاد داخلی و خارجی برای کشور و ملت مشکلات جدی ایجاد کنند.
جهانگیری اظهار داشت: شرایط پیش رو وابستگی هایی دارد به نقش آفرینانی که در این وضعیت دخیل هستند و اینکه چه نقشی را بر عهده می گیرند از جمله حاکمیت، دولت، جریانات سیاسی، نهادهای مدنی و اقشار مردم و این که شرایط موجود چه شرایطی است.
جهانگیری با اشاره به این که از نظر من شرایط موجود صرفا محصول عوامل اقتنصادی نیست، گفت: عده ای اصرار دارند که شرایط موجود کشور به علت عوامل اقتصادی ایجاد شده است ولی ایران به جهت داشتن ظرفیت های علمی و اقتصاددانان قادر است برای مشکلات کشور راهکارهای اقتصادی ارایه کند.
وی افزود:در 40 سال گذشته، مدیرانی که در دوران جنگ و در بدترین شرایط اقتصادی حضور داشتند توانستند کشور را مدیریت کنند و امروز همان مدیران در میدان هستند و می توانند کمک حال باشند.
معاون اول رییس جمهوری گفت: این که در مقطع فعلی فکر شود با قرار دادن یک مجموعه سیاست اقتصادی عالمانه قادریم از این شرایط عبور کنیم، شدنی نیست. امروز آغوش تیمی که به دولت مشورت می دهد و دولتی که سر کار است به روی نظرات اقتصاددانان باز است.
جهانگیری گفت: جامعه به دنبال شرایط سیاسی با نشاط است. هنوز یک سال و چند ماه از انتخابات 92 نگذشته است و شور و نشاط و امید مردم فراموش نخواهد شد پس امید و تحرک و نشاط سیاسی لازمه حرکت است.
وی در خصوص امکان تاثیر موقعیت بین المللی بر بروز مشکلات در کشور اظهار داشت: نمی توان چنین گفت ؛ چرا که ایران حداقل در دوره 40 ساله گذشته موقعیت منطقه ای ویژه ای داشته و در مقطعی بزرگترین جنگ را در منطقه با وجود قدرت های بزرگ جهانی و حمایت های آنها از سر خود گذرانده است.
معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: البته در منطقه اتفاقات بزرگی از قبیل سوریه، یمن، داعش، اتفاقات عربستان و تغییرات در برخی کشورهای خلیج فارس را داشته ایم ولی نمی توان گفت این اتفاقات منطقه ای شرایط کشور را در چنین وضعیتی قرار داده است.
جهانگیری خاطرنشان کرد: اتفاقات بین المللی هم از همین دست است برای اولین بار با ویژگی های یک رییس جمهوری در آمریکا رو به رو هستیم که به هیچ اصول قانونی، اخلاقی و بین المللی پایبند نیست و توافقات را یک طرفه برهم می زند.
وی افزود: برجام کار وسیعی بود یکی از پیچیده ترین کارها بین کشور ایران با شش قدرت بزرگ دنیا انجام گرفت و توافقی بود که می توانست برای راهکارهای پیچیده بین المللی الگو شود.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: فکر نمی کنیم تغییرات فضای بین المللی بتواند به تنهایی شرایط پیچیده ای را برای ایران رقم بزند چرا که در یک دوره سفرای اروپایی از کشور خارج شدند ولی ما توانستیم شرایط سخت را پشت سر بگذاریم.
جهانگیری گفت: وضع جدید تداخل چند عوامل مختلف از قبیل سیاسی، اقتصادی و بین المللی است که به نوعی در هم آمیخته شده و شرایط جدید برای کشور رقم خورده است.
وی تصریح کرد: کاهش سرمایه اجتماعی، امید اجتماعی و مشارکت نخبگان یکی از مسایل اصلی کشور است که امروز گرفتار فرسایش سرمایه اجتماعی کشور شده ایم که فرسایش نیروی انسانی و سرمایه های اجتماعی از سرمایه های مادی و طبیعی خسارت آن زیانبارتر است.
معاون اول رییس جمهوری گفت: سیاست های اقتصادی وقتی دقیق و خوب باشد ولی با امید و انتظارات مردم هم جهت نباشد پاسخ نمی دهد.
جهانگیری خاطر نشان کرد: پس از تحریم های سال های 90 و 91 که تلاطم در بازار ارز و اقتصادی کشور پیش آورد قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم و برنامه ریزی برای کاهش و سیاستگذاری یک حرکت مردمی در انتخابات سال 92 آرامش را به کشور بازگرداند.
وی افزود: معنایش این است که پیش از کارسازی سیاست اقتصادی، امید اجتماعی و امید به آینده می تواند محرک باشد وقتی اعتماد اجتماعی ضعیف می شود حرف مقام های رسمی کشور تاثیرش از یک شایعه در فضای مجازی می تواند کمتر باشد.
معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: مهمترین اتفاق این است که برای ترمیم اعتماد سیاسی و اجتماعی و ترسیم روند مثبت از آینده چه کار باید کرد که سه اتفاق باید رخ دهد تا جامعه باور کند که دولت تعیین کننده و حاکمیت و همه نهادهای مدنی و احزاب کارآمد هستند.
جهانگیری خاطر نشان کرد: اولین اتفاق کارآمدی در نهادهای رسمی و جریانات سیاسی کشور است و مردم باید قبول داشته باشند که نهادهای رسمی دولت و جریانات سیاسی از کارآمدی لازم برای مسایل پیش رو برخوردار هستند.
وی تاکید کرد: دومین اتفاق اراده و قدرت غلبه بر مشکلات و تنگاها است و مردم باید در مقابل تبلیغات دشمن مبنی بر این که مسوولان قادر نیستند مشکلات شما را حل کنند این اراده در جامعه شکل بگیرد که مسوولان قادر هستند و می توانند مشکلات را حل کنند.
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: سومین اتفاق این است که مردم افق آینده کشور را باور کنند و باور کنند که تیره و تار نیست و این که تبلیغ می شود آینده کشور نامطمئن است تا حدی است که نسل جوان و حتی نخبگان کشور در شرایط اخیر اولین سوال شان است که چه می شود؟
جهانگیری خاطر نشان کرد: تلاش های آمریکایی ها این بود که طی دو تا سه ماه کار نظام جمهوری اسلامی ایران تمام می شود و تلاش داشتند و دارند تا این باور غلط را در بین مسوولان دیگر کشورها نیز به وجود آوردند.
وی گفت: در چنین شرایطی اتفاقات بین المللی، سیاسی و اقتصادی شرایط پیچیده ای را رقم زده است و امید به آینده آسیب دیده است و اینکه دولت قادر است به تنهایی مدیریت کند، کار سختی است.
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: در این شرایط نخبگان کشور خصوصا نهادهای مدنی که ظرفیت کارشناسی بالایی دارند باید به صحنه بیایند؛ باید سرمایه اجتماعی را بازسازی کرد و سیاست های اقتصادی را طراحی کرد و در مقطع کوتاهی شرایط کشور به سال های آرامش کشور باز گردد.
جهانگیری گفت: البته لازمه آن شکل گیری گفت وگوی ملی است با این نیت که برای مشکلات پیش رو به یک برداشت مشترک برسیم و راهکارهای مشترک برای عبور از شرایط کشور ارایه کنیم.
وی افزود: یکی از ضعف های کشور نهادهای میانجی است و امروز جریانات سیاسی از هم دور شدند و شخصیت های سیاسی نیز از هم دور شدند و برخی خانه نشین شده و برخی را خانه نشین کردند.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به این که دستور رهبری برای تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور روسای قوا افزود: در این جلسات موضوعات کشور مورد بررسی قرار می گیرد.
جهانگیری با اشاره به لوایح چهارگانه گفت: یکی از لوایح FATF قانون مبارزه با پول شویی است که در دوران دولت اصلاحات لایحه آن به مجلس ارسال شد و به تصویب رسید.
وی افزود: امروز برای ایران مبارزه با پول شویی و پول های نامشروعی که در کشور شکل می گیرد و اقتصاد کشور را با بحران رو به رو می کند مهم است؛ گاهی چند صد میلیارد تومان پول جا به جا می شود که برآن اشراف نداریم بنابراین به شدت به این قانون نیاز داریم.
معاون اول رییس جمهوری گفت: لایحه بعدی قانون تامین مالی مبارزه با تروریسم است؛ یکی از کشورهایی همواره از تروریسم آسیب دیده ایران است که اگر چارچوب دقیقی نداشته باشد ممکن است داعش بتواند از سیستم مالی تامین مالی شود.
جهانگیری افزود: قانون FATF دو بار در شورای عالی سران قوا تصویب شد که در مقطع فعلی جزو نیازهای ضروری کشور است. بنابراین غیر از نهادهای حاکمیتی و سه قوه از نیروهای مسلح و دیگر نهادها و جریانات سیاسی، اصلاح طلب، اصولگرا، معتدل انتظار این است که هماهنگی لازم را داشته باشند.
وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب در انتخابات سال 92 که فرمودند که افرادی که حتی نظام را قبول ندارند به خاطر ایران در انتخابات شرکت کنند، گفت: امروز می توان چنین گفت که حتی اگر افرادی ما را قبول ندارند برای ایران اسلامی پیش بیایند و کمک کنند بنابراین نهادهای رابط و میانجی در این مقطع نقش موثری دارند.
معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: شرایط کشور از نظر اقتصادی سیاسی و بین المللی دشوار است و همه باید نقش ایفا کنیم و نیاز به یک انسجام داریم.
جهانگیری خاطر نشان کرد: دوره سختی که مردم با آن رو به رو هستند می تواند طولانی شود و سختی بر دوش مردم فشار بیاورد و از طرفی هم می تواند کوتاه شود و ما فکر می کنیم با کمک یکدیگر می توانیم ظرف چند ماه و حتی تا پایان سال 97 از مشکلات عبور کنیم و راه حل آن این است که همه با هم باشیم و هر کس نقش خود را ایفا کند.
در ادامه این مراسم یدالله اسلامی دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی طی سخنانی گفت: این روزها « مرحله حساس کنونی را زیاد می شنویم» و همچنین سالهاست که از تهدید بیرونی می‌گوییم و کمتر به نابسامانی های داخلی می پردازیم.
وی افزود: تهدیدات بیرونی و اثرگذاری آن به دلیل عدم توجه به کارشناسان است و راهکار این است که فرصت‌ها را غنیمت شماریم و تهدیدها را فرصت بدانیم.
اسلامی گفت: هم اکنون بحران بی اعتمادی و ناامیدی در کشور در حال شکل گیری است و با توجه به اینکه پیامدهای آن جدی است آنها را شناسایی و تصمیم بخردانه اتخاذ شود.
وی تاکید کرد: باید بپذیریم هرکس متناسب با مسوولیت و قدرت در جهت توسعه کشور حرکت کند و اگر تغییرات ساختاری و معنادار مورد توجه قرار نگیرد آثار زیانبار یک را شاهد خواهیم بود.
اسلامی اظهارداشت: مهمترین اقدامی که هم اکنون میتوان انجام داد دامن زدن به گفتمان ملی است که خود زمینه ساز همبستگی ملی و ایجاد میثاق ملی است.
وی با تاکید براینکه با فرافکنی چیزی حل نمی شود گفت: ما نیازمند تحرک و جدیت هستیم همچنین باید سهم مردم در تغییرات اساسی بپذیریم.
اسلامی با بیان اینکه نمایندگان ادوار گذشته آمادگی گفتگوی ملی دارند گفت: پیشنهاد ما این است که اگر دولت آمریکا و ایران نمی توانند با هم صحبت کنند اما بدنه اجتماعی و نخبگان آمادگی این گفتگو را با نمایندگان آمریکا دارد و وزارت خارجه با مدیریت شرایط می تواند زمینه این گفت و گوها را فراهم کند.
سیام9132**1053**1751**2017


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

عجیب‌ترین سپرده‌گذاری جهان!
ر مکانی زیرزمینی حومه شهر انگلیسی "ساسکس" که ضد بمب، اشعه رادیو اکتیو، مقاوم در برابر سیل و دمای آن منفی 20 درجه سانتی گراد بوده ، قفسه هایی حاوی دانه های گیاهان ذخیره شده (19هزار مجموعه برای بیش از 39 هزار نوع گیاه) قرار گرفته که از کشورهای گوناگون جمع آوری شده است.
محمدی: کشتی هیچ‌وقت برای من بدبدرقه نبوده!
درحالی که همچنان همه مشغول گمانه‌زنی در مورد وضعیت فدراسیون کشتی بودند، حمید بنی‌تمیم، سرپرست این روزهای کشتی، حکم سرمربیگری تیم ملی آزاد را برای غلامرضا محمدی صادر کرد.
بیرانوند می‌رود، مظاهری می‌آید
پنجره نقل و انتقالاتی زمستانی 21 آذرماه باز شده و تیم های فوتبال ایران می توانند از این روز وارد بازار نقل و انتقالات زمستانی شوند.
خطیر: سوپرجام را از پرسپولیس پس می‌گیریم
روز گذشته برخی اعضای تیم پرسپولیس ازجمله گرشاسبی، باقری و سیدجلال حسینی راهی سازمان لیگ شدند و سوپرجام را از مسئولان این سازمان تحویل گرفتند که این اقدام، خشم مدیران استقلال را برانگیخت؛ چراکه معتقدند هنوز دادگاه بین المللی CAS به پرونده شکایت استقلال رسیدگی نکرده و احتمالا قرمزها باید جام را پس بدهند!
رهبری‌فرد: قنبرپور شده «یوهان کرویف» پرسپولیس!
کاپیتان پیشین سرخپوشان درباره نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا گفت: اگر قهرمان می‌شدیم، استقلالی‌ها به جای کری خواندن تبریک می‌گفتند.
پاداش بزرگ پرسپولیس در پیچ و تاب تحریم
برای مقدمه، بد نیست یک چرتکه بیندازیم و ببینیم پرسپولیس از هر بازی و هر مرحله‌ی لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ چقدر درآمد داشته.
تاوانی که برای برانکو تبدیل به فرصت شد
برانکو ایوانکوویچ طی این چند سال حضورش در پرسپولیس گام بسیار بلند و هدفمندی در جهت ایستادن مقابل بازیکن سالاری برداشته.
گوگل اینترنت امن خود را معرفی کرد
پروژه جدید گوگل موسوم به «Project Fi» به‌صورت خودکار شما را برای هر اتصال به یک وی‌پی‌ان متصل می‌کند. این به معنای حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر برای کاربران است.
رده بندی کاربران از سوی واتس اپ
واتس اپ فهرست دوستان کاربر را براساس میزان تعامل با آنها رده‌بندی می‌کند. دوستانی که بیشترین ارتباط با کاربر را دارند در بالای فهرست قرار می‌گیرند. به‌گزارش مهر، واتس اپ قابلیت جدیدی ارائه کرده است. این پیام رسان دوستان کاربر را به ترتیب چگونگی تعامل و نوع محتوایی که با آنها به اشتراک گذاشته می‌شود، رده‌بندی می‌کند.
متهم: برادرم قاتل است نه من!
مرد جوانی که به‌خاطر ارتکاب قتل بر سر جای پارک متواری بود پس از بازداشت مدعی شد برادرش عامل اصلی جنایت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
احتساب رایگان مدت سربازی به سوابق بیمه افراد متقاضی
بر اساس استفساریه ماده 95 قانون تأمین اجتماعی مصوب مجلس، افرادی که متقاضی احتساب مدت سربازی به سوابق بیمه خود هستند می توانند بصورت رایگان از این مزایا بهره مند شوند. ‌‌‌‌‌
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند
تهران - ایرنا - سناتور آمریکایی که قطعنامه ای برای قطع فروش تسلیحات به بحرین در سنای آمریکا ارائه کرده است، گفت: امروز (پنجشنبه) برای این قطعنامه رای گیری می شود.
قربون صدقه های خانم بازیگر برای یک گربه -عکس
متین ستوده با انتشار این عکس نوشت: قربون نگاهت با جذبه من.
نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
شهرداران به دنبال خلاقیت باشند
استاندار جدید همدان: توجه به معیشت و اشتغال در اولویت است
روحانی:جوان‌ها باید مدیریت‌ها را برعهده بگیرند
سند جامع توسعه استان تهران تصویب شد
بزرگداشت علامه جعفری نکوداشت مقام دانش، فضیلت و اخلاق است
سرپرست برای استانداری فارس تعیین نشده است
رییس کمیسیون حقوقی مجلس: وکلا به مساله نقض برجام ورود کنند
شش عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند
تکذیب تغییر چهار وزیر کابینه
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است و حتماً شکست می‌خورند