تشکیل دولت لبنان در ایستگاه پایانی

13:52 ۳۱ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 117 0
تشکیل دولت لبنان در ایستگاه پایانی

بیروت-ایرنا- در حالی که تحرکات و دیدارها میان سران گروه های سیاسی و مقام های لبنانی افزایش یافته است، رئیس جمهوری این کشور تاکید کرد که دولت لبنان تا تولد فاصله بسیار کمی دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، «میشل عون» ظهر امروز (پنج شنبه) در جمع خبرنگارانی که در کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» حاضر شده بودند، گفت: دولت لبنان به زودی تشکیل خواهد شد.
در ادامه دیدارهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری مقام ها و مسئولان و سران گروه های سیاسی، دیروز و امروز نیز کاخ بعبدا و «بیت الوسط» مقر «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه نقطه کانون توجهات رسانه های لبنانی و عربی است.
علاوه بر دیدارهای میشل عون و سعد الحریری، دیشب در اتفاقی منحصر به فرد، سرانجام «جبران باسیل» رئیس حزب «جریان ملی آزاد» و وزیر خارجه، در دفتر حزبش «ملحم الریاشی» از سران ارشد دیگر حزب بزرگ مسیحی یعنی «نیروهای لبنانی» را ملاقات کرد تا به گفته رسانه ها، پایانی باشد بر اختلافات چند ماهه اخیر میان این دو حزب که گره مسیحی را در راه تشکیل دولت بوجود آورده بود.
از خرداد ماه که فرایند تشکیل دولت در لبنان آغاز شد، یکی از مهم ترین گره ها، سهم خواهی حزب نیروهای لبنانی به ریاست «سمیر جعجع» بوده که فراکسیون آن در مجلس دارای 15 عضو است و 4 یا 5 وزیر را در دولت طلب می کرد، اما با مخالفت عون و باسیل و دیگر گروه ها روبرو بود. نیروهای لبنانی علاوه بر خواستن این تعداد وزرا، همواره اصرار داشت تا یا یکی از وزارت های کلیدی «دفاع، خارجه، کشور و دارایی» را داشته باشد یا منصب معاون نخست وزیر که معمولا سهم رئیس جمهوری است.
برخی منابع نزدیک به ریاست جمهوری لبنان نقل کردند که عون بالاخره راضی شده تا منصب معاون نخست وزیر را در کابینه به نیروهای لبنانی واگذار کند اما وزارت دادگستری که همواره خواسته یاران جعجع بوده را جزو سهمیه خود نگه دارد، تا روند تشکیل دولت سرعت گیرد و یکی از بزرگترین موانع از سر راه برداشته شود.
الریاشی پس از دیدار با باسیل همان شب هنگام به بیت الوسط رفت و با الحریری به گفت و گو نشست.
وی پس از رایزنی با نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه، از فضای مثبت دیدارهایش با باسیل و الحریری گفت و پیش بینی کرد که تا 48 ساعت دیگر دولت لبنان متولد شود.

**تعجیل و تسریع در تشکیل دولت برای چیست
در حالی که بسیاری با طولانی شدن فرایند تشکیل کابینه از 3 خرداد امسال، به وجود گره های خارجی و مانع تراشی آمریکا و رژیم عربستان سعودی اذعان می کردند، به وضوح مشخص است که با مشغولیت این دو کشور در پرونده قتل و ناپدید شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی در استانبول، راه برای تشکیل دولت در لبنان هموار شده است.
روزنامه ها، رسانه های لبنانی، ناظران سیاسی و حتی مقام های هر دو جریان سیاسی 14 و 8 مارس در روزهای اخیر تأکید کرده اند که پس از دیدار میشل عون با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، پاریس به بیروت چراغ سبزی نشان داده و اصرار دارد که لبنان از فرصت مشغولیت عربستان بهترین استفاده را بکند، و پیش از فروکش کردن مساله خاشقچی، الحریری دولتش را سریعتر تشکیل دهد.
این در حالی است که این هفته آمریکا برای ایجاد گره ای جدید در تشکیل دولت لبنان نام حزب الله را در میان سازمان های تبهکار قرار داد، تا به خیال خود نگذارد مقاومت در دولت لبنان نماینده داشته باشد.
کاری که واشنگتن مشابه آن را بلافاصله پس از روشن شدن نتایج انتخابات پارلمانی لبنان در اردیبهشت ماه گذشته انجام داد، و با مشخص شدن اینکه مقاومت و احزاب و شخصیت های نزدیک به آن توانسته اند اکثریت مجلس لبنان را به دست آورند، حزب الله را در لیست سیاه تروریسم قرار داد و اشخاصی از شاخه سیاسی آن را تحریم کرد، و 6 کشور شورای همکاری خلیج فارس نیز به سرعت زیر این تحریم ها را امضا کردند تا نگذارند، حزب الله در کابینه و فرایند سیاسی لبنان نقش ایفا کند.
اما از رئیس جمهوری و رئیس پارلمان لبنان گرفته تا خود سعد الحریری و سمیر جعجع همواره تاکید کردند که سیاست در لبنان به گونه ای نیست که گروهی ، دیگری را کنار بزند.
دولت آمریکا حتی زمانی که مطرح شد، وزرات بهداشت و درمان لبنان، که از وزرات های خدماتی مهم در این کشور محسوب می شود، به حزب الله اختصاص خواهد یافت، تهدید کرد که کمک های خود را به این وزرات و بخش سلامت لبنان قطع کرده و بخش درمان لبنان را تحریم می کند.

**افزایش وزرای حزب الله در دولت جدید و رویارویی با آمریکا
در حالی که گروه های سیاسی لبنانی همواره بر سر برخی وزرات های خدماتی از جمله بهداشت با بودجه ای 550 میلیاردی رقابت می کنند و تهدیدهای آمریکا را مانعی برای دستیابی حزب الله به این وزراتخانه می دانستند، سعد الحریری چندی پیش به صراحت اعلام کرد که هیچ مانعی برای اعطای سکان هدایت وزارت بهداشت به حزب الله وجود ندارد.
از این رو، منابع آگاه نیز به خبرنگار ایرنا تأکید کردند برای خنثی کردن فشارهای آمریکا و همکاری با نخست وزیر حزب الله شخصی را معرفی خواهد کرد که از اعضای حزبی آن نیست اما شخصیتی مستقل، فعال و آگاه در پایگاه مردمی مقاومت است.
بنابراین نام دکتر «عماد شمص» برای تصدی وزرات بهداشت لبنان به سعدالحریری ارائه شد که وی از این اقدام هوشمندانه حزب الله استقبال کرد.
اینک حزب الله در دولت آینده به جای 2 وزیر، 3 کرسی وزارتی خواهد داشت و این موفقیتی قابل توجه در رویارویی با آمریکاست که تلاش می کرد مقاومت را از کابینه لبنان دور کند.
منابع آگاه به خبرنگار ایرنا گفتند که «محمد فنیش» نیز وزیر مشاور در امور پارلمانی خواهد بود و «محمود قماطی» در وزارت صنعت جایگزین «حسین الحاج حسن» خواهد شد.
خاورم**2054*1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جدال بهداد سلیمی با ببر در قفس
در این ویدئو مبارزه بهداد سلیمی را با ببر باغ وحش در قفس مشاهده می کنید.
محمد بنای جدید یا قدیمی؟
محمد بنا باز هم به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی انتخاب شد، انتخابی جذاب که در صورت تجدید نظر بنا در برخی از تصمیمات و همچنین استفاده از مربیان به روز و کارآمد می‌تواند امیدها برای بازگشت کشتی فرنگی به روزهای اوج را بار دیگر زنده کند.
جلالی: پرسپولیس و برانکو به فوتبال ایران خدمت کردند
سرمربی تیم فوتبال پیکان گفت: آنچه ما را التیام می‌دهد بازی خوب مقابل یک تیم خوب است تا بتوانیم یک امتیاز بگیریم.
منچستریونایتد در آستانه جذب پلگرینی
باشگاه منچستریونایتد در یک قدمی جذب هافبک ایتالیایی رم است.
بازگشت ویدال به یوونتوس صحت ندارد
سایت ایتالیایی شایعات بازگشت ستاره شیلیایی بارسلونا به یوونتوس را تکذیب کرد.
توافق پرسپولیس با چند بازیکن جدید
تیم فوتبال پرسپولیس برای نیم فصل دوم لیگ برتر با چند بازیکن جدید توافق کرد.
مختاریفر: استقلال نقاط ضعفش را ترمیم کند
کاپیتان سابق آبی پوشان گفت: باید بپذیریم شرایط استقلال در نیم فصل نخست ایده آل نبود و باید نقاط ضعف این تیم در نیم فصل دوم از بین برود.
بورسیادورتموند با پوما تمدید می‌کند
رسانه‌ها از توافق احتمالی زنبورها با اسپانسر پوشاک خود خبر می‌دهند.
شجاعی: برای تیم ملی ارزش قائل نیستند
کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران گفت: برای فوتبال و فوتبالیست ارزشی قائل نیستند و هیچ نگاه ملی‌ای از مسئولان دیده نمی شود.
رونمایی از ذوب آهنِ منصوریان با دو غایب
تیم فوتبال ذوب آهن در حالی برای دیدار با پارس جنوبی آماده می‌شود که دو بازیکن این تیم قطعا به این دیدار نخواهند رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
شیراز؛ میزبان بزرگترین رویداد سوارکاری جهان
‌رئیس هیئت سوارکاری فارس اعلام کرد که یکم تا چهارم آذرماه بزرگترین رویداد سوارکاری و هنرهای رزمی سواره جهان به میزبانی این استان و شهر شیراز برگزار می‌شود.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
سفر برهم صالح موید چشم انداز مناسبات سازنده ایران و عراق
مخالف سعودی: بن سلمان با بحران بزرگی مواجه است
امیر قطر : دوحه از پیشرفت های عراق حمایت می کند
تلاش نتانیاهو برای حفظ ائتلاف شکننده حاکم
اتهام بن سلمان درقتل خاشقچی برای اقتصاد سعودی گران تمام می شود
صهیونیست ها به مسجد الاقصی یورش بردند
رژیم صهیونیستی تسلیم حماس شد
پژوهشگران به دلیل خطرات جانی به امارات سفر نکنند
انتقاد دیده‌بان حقوق‌بشر از بازداشت ۴۰ فعال حقوقی در مصر
ترکیه از تماس‌های تلفنی ضبط شده برای رسواسازی ریاض در قتل خاشقجی استفاده خواهد کرد