تشکیل دولت لبنان در ایستگاه پایانی

13:52 ۹۷ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 184 0
تشکیل دولت لبنان در ایستگاه پایانی

بیروت-ایرنا- در حالی که تحرکات و دیدارها میان سران گروه های سیاسی و مقام های لبنانی افزایش یافته است، رئیس جمهوری این کشور تاکید کرد که دولت لبنان تا تولد فاصله بسیار کمی دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، «میشل عون» ظهر امروز (پنج شنبه) در جمع خبرنگارانی که در کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» حاضر شده بودند، گفت: دولت لبنان به زودی تشکیل خواهد شد.
در ادامه دیدارهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری مقام ها و مسئولان و سران گروه های سیاسی، دیروز و امروز نیز کاخ بعبدا و «بیت الوسط» مقر «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه نقطه کانون توجهات رسانه های لبنانی و عربی است.
علاوه بر دیدارهای میشل عون و سعد الحریری، دیشب در اتفاقی منحصر به فرد، سرانجام «جبران باسیل» رئیس حزب «جریان ملی آزاد» و وزیر خارجه، در دفتر حزبش «ملحم الریاشی» از سران ارشد دیگر حزب بزرگ مسیحی یعنی «نیروهای لبنانی» را ملاقات کرد تا به گفته رسانه ها، پایانی باشد بر اختلافات چند ماهه اخیر میان این دو حزب که گره مسیحی را در راه تشکیل دولت بوجود آورده بود.
از خرداد ماه که فرایند تشکیل دولت در لبنان آغاز شد، یکی از مهم ترین گره ها، سهم خواهی حزب نیروهای لبنانی به ریاست «سمیر جعجع» بوده که فراکسیون آن در مجلس دارای 15 عضو است و 4 یا 5 وزیر را در دولت طلب می کرد، اما با مخالفت عون و باسیل و دیگر گروه ها روبرو بود. نیروهای لبنانی علاوه بر خواستن این تعداد وزرا، همواره اصرار داشت تا یا یکی از وزارت های کلیدی «دفاع، خارجه، کشور و دارایی» را داشته باشد یا منصب معاون نخست وزیر که معمولا سهم رئیس جمهوری است.
برخی منابع نزدیک به ریاست جمهوری لبنان نقل کردند که عون بالاخره راضی شده تا منصب معاون نخست وزیر را در کابینه به نیروهای لبنانی واگذار کند اما وزارت دادگستری که همواره خواسته یاران جعجع بوده را جزو سهمیه خود نگه دارد، تا روند تشکیل دولت سرعت گیرد و یکی از بزرگترین موانع از سر راه برداشته شود.
الریاشی پس از دیدار با باسیل همان شب هنگام به بیت الوسط رفت و با الحریری به گفت و گو نشست.
وی پس از رایزنی با نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه، از فضای مثبت دیدارهایش با باسیل و الحریری گفت و پیش بینی کرد که تا 48 ساعت دیگر دولت لبنان متولد شود.

**تعجیل و تسریع در تشکیل دولت برای چیست
در حالی که بسیاری با طولانی شدن فرایند تشکیل کابینه از 3 خرداد امسال، به وجود گره های خارجی و مانع تراشی آمریکا و رژیم عربستان سعودی اذعان می کردند، به وضوح مشخص است که با مشغولیت این دو کشور در پرونده قتل و ناپدید شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی در استانبول، راه برای تشکیل دولت در لبنان هموار شده است.
روزنامه ها، رسانه های لبنانی، ناظران سیاسی و حتی مقام های هر دو جریان سیاسی 14 و 8 مارس در روزهای اخیر تأکید کرده اند که پس از دیدار میشل عون با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، پاریس به بیروت چراغ سبزی نشان داده و اصرار دارد که لبنان از فرصت مشغولیت عربستان بهترین استفاده را بکند، و پیش از فروکش کردن مساله خاشقچی، الحریری دولتش را سریعتر تشکیل دهد.
این در حالی است که این هفته آمریکا برای ایجاد گره ای جدید در تشکیل دولت لبنان نام حزب الله را در میان سازمان های تبهکار قرار داد، تا به خیال خود نگذارد مقاومت در دولت لبنان نماینده داشته باشد.
کاری که واشنگتن مشابه آن را بلافاصله پس از روشن شدن نتایج انتخابات پارلمانی لبنان در اردیبهشت ماه گذشته انجام داد، و با مشخص شدن اینکه مقاومت و احزاب و شخصیت های نزدیک به آن توانسته اند اکثریت مجلس لبنان را به دست آورند، حزب الله را در لیست سیاه تروریسم قرار داد و اشخاصی از شاخه سیاسی آن را تحریم کرد، و 6 کشور شورای همکاری خلیج فارس نیز به سرعت زیر این تحریم ها را امضا کردند تا نگذارند، حزب الله در کابینه و فرایند سیاسی لبنان نقش ایفا کند.
اما از رئیس جمهوری و رئیس پارلمان لبنان گرفته تا خود سعد الحریری و سمیر جعجع همواره تاکید کردند که سیاست در لبنان به گونه ای نیست که گروهی ، دیگری را کنار بزند.
دولت آمریکا حتی زمانی که مطرح شد، وزرات بهداشت و درمان لبنان، که از وزرات های خدماتی مهم در این کشور محسوب می شود، به حزب الله اختصاص خواهد یافت، تهدید کرد که کمک های خود را به این وزرات و بخش سلامت لبنان قطع کرده و بخش درمان لبنان را تحریم می کند.

**افزایش وزرای حزب الله در دولت جدید و رویارویی با آمریکا
در حالی که گروه های سیاسی لبنانی همواره بر سر برخی وزرات های خدماتی از جمله بهداشت با بودجه ای 550 میلیاردی رقابت می کنند و تهدیدهای آمریکا را مانعی برای دستیابی حزب الله به این وزراتخانه می دانستند، سعد الحریری چندی پیش به صراحت اعلام کرد که هیچ مانعی برای اعطای سکان هدایت وزارت بهداشت به حزب الله وجود ندارد.
از این رو، منابع آگاه نیز به خبرنگار ایرنا تأکید کردند برای خنثی کردن فشارهای آمریکا و همکاری با نخست وزیر حزب الله شخصی را معرفی خواهد کرد که از اعضای حزبی آن نیست اما شخصیتی مستقل، فعال و آگاه در پایگاه مردمی مقاومت است.
بنابراین نام دکتر «عماد شمص» برای تصدی وزرات بهداشت لبنان به سعدالحریری ارائه شد که وی از این اقدام هوشمندانه حزب الله استقبال کرد.
اینک حزب الله در دولت آینده به جای 2 وزیر، 3 کرسی وزارتی خواهد داشت و این موفقیتی قابل توجه در رویارویی با آمریکاست که تلاش می کرد مقاومت را از کابینه لبنان دور کند.
منابع آگاه به خبرنگار ایرنا گفتند که «محمد فنیش» نیز وزیر مشاور در امور پارلمانی خواهد بود و «محمود قماطی» در وزارت صنعت جایگزین «حسین الحاج حسن» خواهد شد.
خاورم**2054*1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

کاهش تعداد درخواست پناهجویان برای ورود به آلمان
وزیر کشور آلمان اعلام کرد در سال گذشته میلادی برای دومین سال پیاپی تعداد افرادی که از این کشور درخواست پناهندگی کردند، کاهش یافت.
کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر می‌گیرد
شرکت های هیوندای اویل بانک Hyundai Oilbank و هانوها توتال Hanwha Total در نظر دارند واردات نفت ایران را از اوایل ماه فوریه از سر بگیرند.
اردوغان: همکاری بین ترکیه و روسیه به ثبات منطقه کمک می‌کند
رئیس‌جمهور ترکیه در دیدار با همتای روس خود در مسکو گفت همکاری دو کشور به ثبات منطقه کمک می‌کند.
هلاکت سرکرده داعش در سامرا
دستگاه اطلاعاتی عراق در عملیاتی منحصر به فرد، یک سرکرده داعش ملقب به «سعدالدله» را به هلاکت رساند.
انفجار در نزدیکی کنسولگری آمریکا در سوئیس
منابع خبری از وقوع انفجاری در نزدیکی کنسولگری آمریکا در سوئیس خبر دادند.
دادگاه مرضیه هاشمی در واشنگتن آغاز شد
منابع خبری از آغاز دادگاه خبرنگار بازداشت شده شبکه خبری پرس‌ تی وی در آمریکا خبر داده‌اند.
محبوبیت ترامپ باز هم کاهش یافت
نتایج نظرسنجی جدید نشان داد میزان محبوبیت رئیس‌جمهور آمریکا در بحبوحه تعطیلی ادامه‌دار دولت فدرال به کمترین حد خود رسیده است.
پوتین: برای میزبانی نشست درباره سوریه با حضور ایران و ترکیه آماده‌ایم
رئیس‌جمهور روسیه در نشست خبری مشترک با همتای ترکیه‌ای خود گفت کشورش برای میزبانی نشست سران روسیه، ایران و ترکیه درباره سوریه آمادگی دارد.
همسر بن سلمان برای نخستین بار در ملأ عام ظاهر شد! +عکس
شاهزاده «ساره بنت مشهور» همسر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان هنگام مشارکت در یک برنامه فرهنگی هنری در مرکز تاریخی ملک عبدالعزیز، برای نخستین بار در ملأ عام ظاهر شد.
موسوی لارگانی: هنوز نجومی بگیر در کشور وجود دارد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه سقف پرداخت بالاترین گروه حقوقی باید ۱۲ میلیون تومان باشد، گفت: هنوز هم حقوق بگیر نجومی در کشور وجود دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر می‌گیرد
شرکت های هیوندای اویل بانک Hyundai Oilbank و هانوها توتال Hanwha Total در نظر دارند واردات نفت ایران را از اوایل ماه فوریه از سر بگیرند.
موسوی لارگانی: هنوز نجومی بگیر در کشور وجود دارد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه سقف پرداخت بالاترین گروه حقوقی باید ۱۲ میلیون تومان باشد، گفت: هنوز هم حقوق بگیر نجومی در کشور وجود دارد.
واردات بیش از ۲۷۳ تن حباب شیشه‌ای برای فلاسک
براساس آمار گمرک در ۶ ماهه سال ۹۷ بیش از ۲۷۳ تن برای حباب شیشه‌ای برای فلاسک یا سایر ظروف عادی از ۴ کشور جهان وارد ایران شده است.
هنگ کنگ گران ترین بازار مسکن جهان شناخته شد
هنگ کنگ برای نهمین سال متوالی گرانترین شهر جهان از نظر قیمت مسکن انتخاب شده است، به نحوی که یک خانواده با درآمد متوسط برای خانه دار شدن باید حدود ۲۱ سال کل درآمد ماهانه اش را پس انداز کند.
کشاورزان نگران تامین سموم نباشند
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ­سموم دفع آفات به اندازه کافی در کشور وجود دارد و کشاورزان نگران این موضوع نباشند.
روسیه: اسرائیل به حملات بی‌هدف خود در سوریه پایان دهد
شناسایی و انهدام یک گروهک تروریستی در غرب تونس
پوتین: اجرای طرح خروج آمریکا از سوریه قدمی مثبت است
ترکیه: آمریکا زمینه اجرای نقشه‌راه منبج را فراهم کند
آیت الله سیستانی: باید جنایت‌های داعش مستندسازی شود
دیدار امیر قطر با عمر البشیر در دوحه
کاهش میزان حملات تروریستی در جهان
مسکو: ادلب تحت کنترل النصره است
روسیه موشک جدیدش را به نمایش گذاشت
کشته و زخمی شدن ۴۳ داعشی در ضد حمله حشد شعبی در مرزهای عراق