تشکیل دولت لبنان در ایستگاه پایانی

13:52 ۱۸۷ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 244 0
تشکیل دولت لبنان در ایستگاه پایانی

بیروت-ایرنا- در حالی که تحرکات و دیدارها میان سران گروه های سیاسی و مقام های لبنانی افزایش یافته است، رئیس جمهوری این کشور تاکید کرد که دولت لبنان تا تولد فاصله بسیار کمی دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، «میشل عون» ظهر امروز (پنج شنبه) در جمع خبرنگارانی که در کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» حاضر شده بودند، گفت: دولت لبنان به زودی تشکیل خواهد شد.
در ادامه دیدارهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری مقام ها و مسئولان و سران گروه های سیاسی، دیروز و امروز نیز کاخ بعبدا و «بیت الوسط» مقر «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه نقطه کانون توجهات رسانه های لبنانی و عربی است.
علاوه بر دیدارهای میشل عون و سعد الحریری، دیشب در اتفاقی منحصر به فرد، سرانجام «جبران باسیل» رئیس حزب «جریان ملی آزاد» و وزیر خارجه، در دفتر حزبش «ملحم الریاشی» از سران ارشد دیگر حزب بزرگ مسیحی یعنی «نیروهای لبنانی» را ملاقات کرد تا به گفته رسانه ها، پایانی باشد بر اختلافات چند ماهه اخیر میان این دو حزب که گره مسیحی را در راه تشکیل دولت بوجود آورده بود.
از خرداد ماه که فرایند تشکیل دولت در لبنان آغاز شد، یکی از مهم ترین گره ها، سهم خواهی حزب نیروهای لبنانی به ریاست «سمیر جعجع» بوده که فراکسیون آن در مجلس دارای 15 عضو است و 4 یا 5 وزیر را در دولت طلب می کرد، اما با مخالفت عون و باسیل و دیگر گروه ها روبرو بود. نیروهای لبنانی علاوه بر خواستن این تعداد وزرا، همواره اصرار داشت تا یا یکی از وزارت های کلیدی «دفاع، خارجه، کشور و دارایی» را داشته باشد یا منصب معاون نخست وزیر که معمولا سهم رئیس جمهوری است.
برخی منابع نزدیک به ریاست جمهوری لبنان نقل کردند که عون بالاخره راضی شده تا منصب معاون نخست وزیر را در کابینه به نیروهای لبنانی واگذار کند اما وزارت دادگستری که همواره خواسته یاران جعجع بوده را جزو سهمیه خود نگه دارد، تا روند تشکیل دولت سرعت گیرد و یکی از بزرگترین موانع از سر راه برداشته شود.
الریاشی پس از دیدار با باسیل همان شب هنگام به بیت الوسط رفت و با الحریری به گفت و گو نشست.
وی پس از رایزنی با نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه، از فضای مثبت دیدارهایش با باسیل و الحریری گفت و پیش بینی کرد که تا 48 ساعت دیگر دولت لبنان متولد شود.

**تعجیل و تسریع در تشکیل دولت برای چیست
در حالی که بسیاری با طولانی شدن فرایند تشکیل کابینه از 3 خرداد امسال، به وجود گره های خارجی و مانع تراشی آمریکا و رژیم عربستان سعودی اذعان می کردند، به وضوح مشخص است که با مشغولیت این دو کشور در پرونده قتل و ناپدید شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی در استانبول، راه برای تشکیل دولت در لبنان هموار شده است.
روزنامه ها، رسانه های لبنانی، ناظران سیاسی و حتی مقام های هر دو جریان سیاسی 14 و 8 مارس در روزهای اخیر تأکید کرده اند که پس از دیدار میشل عون با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، پاریس به بیروت چراغ سبزی نشان داده و اصرار دارد که لبنان از فرصت مشغولیت عربستان بهترین استفاده را بکند، و پیش از فروکش کردن مساله خاشقچی، الحریری دولتش را سریعتر تشکیل دهد.
این در حالی است که این هفته آمریکا برای ایجاد گره ای جدید در تشکیل دولت لبنان نام حزب الله را در میان سازمان های تبهکار قرار داد، تا به خیال خود نگذارد مقاومت در دولت لبنان نماینده داشته باشد.
کاری که واشنگتن مشابه آن را بلافاصله پس از روشن شدن نتایج انتخابات پارلمانی لبنان در اردیبهشت ماه گذشته انجام داد، و با مشخص شدن اینکه مقاومت و احزاب و شخصیت های نزدیک به آن توانسته اند اکثریت مجلس لبنان را به دست آورند، حزب الله را در لیست سیاه تروریسم قرار داد و اشخاصی از شاخه سیاسی آن را تحریم کرد، و 6 کشور شورای همکاری خلیج فارس نیز به سرعت زیر این تحریم ها را امضا کردند تا نگذارند، حزب الله در کابینه و فرایند سیاسی لبنان نقش ایفا کند.
اما از رئیس جمهوری و رئیس پارلمان لبنان گرفته تا خود سعد الحریری و سمیر جعجع همواره تاکید کردند که سیاست در لبنان به گونه ای نیست که گروهی ، دیگری را کنار بزند.
دولت آمریکا حتی زمانی که مطرح شد، وزرات بهداشت و درمان لبنان، که از وزرات های خدماتی مهم در این کشور محسوب می شود، به حزب الله اختصاص خواهد یافت، تهدید کرد که کمک های خود را به این وزرات و بخش سلامت لبنان قطع کرده و بخش درمان لبنان را تحریم می کند.

**افزایش وزرای حزب الله در دولت جدید و رویارویی با آمریکا
در حالی که گروه های سیاسی لبنانی همواره بر سر برخی وزرات های خدماتی از جمله بهداشت با بودجه ای 550 میلیاردی رقابت می کنند و تهدیدهای آمریکا را مانعی برای دستیابی حزب الله به این وزراتخانه می دانستند، سعد الحریری چندی پیش به صراحت اعلام کرد که هیچ مانعی برای اعطای سکان هدایت وزارت بهداشت به حزب الله وجود ندارد.
از این رو، منابع آگاه نیز به خبرنگار ایرنا تأکید کردند برای خنثی کردن فشارهای آمریکا و همکاری با نخست وزیر حزب الله شخصی را معرفی خواهد کرد که از اعضای حزبی آن نیست اما شخصیتی مستقل، فعال و آگاه در پایگاه مردمی مقاومت است.
بنابراین نام دکتر «عماد شمص» برای تصدی وزرات بهداشت لبنان به سعدالحریری ارائه شد که وی از این اقدام هوشمندانه حزب الله استقبال کرد.
اینک حزب الله در دولت آینده به جای 2 وزیر، 3 کرسی وزارتی خواهد داشت و این موفقیتی قابل توجه در رویارویی با آمریکاست که تلاش می کرد مقاومت را از کابینه لبنان دور کند.
منابع آگاه به خبرنگار ایرنا گفتند که «محمد فنیش» نیز وزیر مشاور در امور پارلمانی خواهد بود و «محمود قماطی» در وزارت صنعت جایگزین «حسین الحاج حسن» خواهد شد.
خاورم**2054*1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تولید ۵۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک با اجرای طرح توسعه در شرکت آپاداناسرام
مدیرعامل شرکت آپاداناسرام با بیان این که این شرکت با اجرای طرح توسعه، قادر به تولید ۵۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در سال خواهد بود، گفت: ارائه محصولات کیفی و نوآورانه در راستای کسب رضایت مشتری از اهداف مهم این شرکت است.
نزدیک‌ترین مردم به مقام نبوت
حدیث رسول اکرم (ص) درباره نزدیک‌ترین مردم به مقام نبوت را در اینجا بخوانید.
تنبیه معلم خشمگین منجر به نابینایی دانش آموز شد
دانش‌آموز دبیرستانی که از سوی معلم مدرسه‌اش مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود، به خاطر آسیب شدید به چشم بخشی از بینایی‌اش را از دست داد.
زنان در مقابل استرس آسیب‌پذیرتر هستند یا مردان؟
افسردگی؛ حالت روحی و روانی است که براثر یک اتفاق ناخوشایند، ناراحتی، عدم وجود هدف و ... در افراد بوجود می‌آید.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
لباس پوشیدن شما هم بر گرمایش زمین تاثیر دارد!
گرمایش زمین، پدیده‌ای است که نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید و با توجه به این‌که کشور‌های جهان ‌به گرم‌تر کردن زمین ادامه می‌دهند، هیچ کاری از دست شما برنمی‌آید.
چه زمانی سر درد نیاز به اقدام اورژانسی دارد
تقریبا همه‌ی افراد گهگاه دچار سر درد می‌شوند. بیشتر اوقات سر درد تنها با یک قرص مسکن برطرف می‌شود. گاهی هم با ریلکس کردن و دوری از تنش و یا درمان عفونت سینوس‌ها می‌توان سر درد را تسکین داد.
چگونه لاستیک پنچر را تعمیر کنیم؟
پنچر شدن تایر تقریبا برای همه افراد رخ می دهد و به جز خودروهای گران قیمتی که به تایرهای پنچر رو (ران فلت) مجهزند، اغلب رانندگان باید نکاتی را در رابطه با شرایط آپارات و پنچرگیری تایرهای معمولی و موارد مهم در استفاده مجدد از آنها بدانند.
بعد از شکست عاطفی چگونه جان سالم به در ببریم؟
یک روانشناس گفت: روابط عاطفی در عین حال که بسیار جذاب است می‌تواند خطرناک هم باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
مصری‌ها به همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی رای مثبت دادند
هیئت برگزاری انتخابات مصر اعلام کرد ۸۸.۸ درصد مصری‌های شرکت کننده در همه پرسی اصلاحات قانون اساسی این کشور به این اصلاحات رأی "آری" دادند.
قیمت خانه در آگهی‌ها من درآوردی شد!
آمار می‌گوید معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه ۴۰ درصد کاهش یافته و کمتر خریدار واقعی در بازار وجود دارد؛ با این حال مالکان هر روز فتیله قیمت را بالا می‌کشند. رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که سایت‌های فروش املاک در این آشفتگی نقش اصلی را ایفا می‌کنند و به خریداران واقعی توصیه می‌کند فریب قیمت‌های کذایی را نخورند.
آخرین قیمت خودرو در بازار تهران
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز برخی از انواع پرفروش‌ترین خودروها در سطح بازار پایتخت طی فروردین ماه ۹۸ است.
تولید ۵۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک با اجرای طرح توسعه در شرکت آپاداناسرام
مدیرعامل شرکت آپاداناسرام با بیان این که این شرکت با اجرای طرح توسعه، قادر به تولید ۵۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در سال خواهد بود، گفت: ارائه محصولات کیفی و نوآورانه در راستای کسب رضایت مشتری از اهداف مهم این شرکت است.
جریان های مقاومت علیه امریکا در کنار ایران خواهند ایستاد
مجارستان و ایران بر توسعه همکاری های ورزشی تاکید کردند
کوشنر خواهان شفافیت در ماجرای قتل خاشقجی
اعدام 37 نفر در عربستان
کشف سلاح های آمریکایی و رژیم صهیونیستی در مقر تروریست های سوری
مقام روس: وضعیت اردوگاه های الهول و الرکبان فاجعه آمیز است
آستانه میزبان دوازدهمین دور مذاکرات صلح سوریه با حضور مخالفان
حزب جمهوریخواه ترکیه خواستار بررسی حمله به رئیس این حزب شد
آل سعود و آل خلیفه از اقدام آمریکا علیه ایران استقبال کردند
حزب حاکم قزاقستان رئیس جمهور موقت را کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری کرد