روابط دوستانه آمریکا وعربستان به قوت خود باقی است

14:04 ۹۷ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 139 0
روابط دوستانه آمریکا وعربستان به قوت خود باقی است

تهران-ایرنا- «بروس ریدل» کارشناس اندیشکده «بروکینگز» با اشاره به نقش عربستان در افت بهای نفت و انتخابات آتی آمریکا گفت: ماجرای جمال خاشقچی نمی تواند اهداف سیاست خارجی آمریکا یعنی ضدیت با ایران و سیاست انتخاباتی ریاست جمهوری را متاثر کند و به کدورت روابط ریاض و واشنگتن منجر شود.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای آمریکایی «المانیتور» از واشنگتن، «لورا روزن» خبرنگار دیپلماتیک این رسانه، با اشاره به سفر دیروز چهارشنبه17 اکتبر (25 مهر ماه) «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به ریاض، پایتخت عربستان و دیدار وی با پادشاه و ولیعهد این کشور با توجه به ناپدید شدن خاشقچی روزنامه نگار سعودی و افزایش احتمال مرگ وی نوشته است: «پس از جنایت مشکوک و وحشتناک وی در کنسولگری سعودی در استانبول، مایک پمپئو که همچنان به برقراری روابط عادی تجاری و مانند قبل با عربستان سعودی مشتاق است، از خود در مقابل انتقادها دفاع می کند.»
نویسنده «المانیتور» در ادامه می افزاید: «پمپئو که با انتقادات فزاینده ای در این خصوص رو به روست به خبرنگارانی که با وی سفر می کردند اعلام کرد که دولت آمریکا گرچه اطمینان دارد که سعودی ها درباره ماجرای خاشقچی تحقیقات می کنند اما در عین حال تصدیق کرد که تیم ترامپ نمی خواهد که روابط آمریکا و سعودی ها از یافته های این تحقیقات تحت تاثیر قرار گیرد. وی در این باره گفته است: «ببینید: ما گفت و گوهای بسیار مستقیمی در این باره داشتیم و درباره اینکه شخص ترامپ تا چه اندازه درباره این موضوع جدی است و این مسئله چقدر برای وی مهم است، صحبت کردیم اما در خصوص پاسخی که ایالات متحده خواهد داد؛ ما قبل از اینکه پاسخ مقتضی بدهیم، باید حقایق را در اختیار داشته باشیم.»
وزیر خارجه آمریکا در ادامه درباره روابط عربستان سعودی و آمریکا تصریح کرد: «به نظر من همه باید این را به خاطر بسپرند که ما حجم بسیار زیادی از روابط بسیار مهم داریم؛ روابط مالی بین شرکت های آمریکایی و شرکت های سعودی، روابط بین دولتی، کارهایی که ما در سراسر دنیا با یکدیگر انجام می دهیم. اقداماتی برای کاهش خطر ایران برای ایالات متحده؛ سعودی ها بزرگ ترین شریک برای ما در تمام این امور بوده اند.»
المانیتور در ادامه نوشت: «پمپئو سفر خود به ریاض و دیدار با پادشاه عربستان و ولیعهد این کشور را بسیار موفقیت آمیز توصیف کرد. وی یک شب در ریاض ماند و در سفر به آنکارا از فرودگاه خارج نشد. او در مجموع فقط 40 دقیقه با «رجب طیب اردوغان» و بعد از آن با وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد و در ترکیه اصلا با خبرنگاران گفت و گو نکرد.»
المانیتور یادآور شد که تنها چند ساعت پس از اینکه وزیر خارجه آمریکا خاک ترکیه را ترک کرد، روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از روزنامه ترکیه ای «ینی شفق»، جزییاتی از یک نوار صوتی را منتشر کرد و مدعی شد که این نوار صوتی مربوط به ضرب و شتم و شکنجه خاشقجی است. المانیتور درباره پرسش از این نوار صوتی از پمپئو می نویسد: «وزیر خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرنگاران در بروکسل از پاسخ به این پرسش که این نوار صوتی را شنیده یا نه طفره رفت اما «هدر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفت که پمپئو این نوار صوتی را نشنیده است.»
نویسنده المانیتور در بخش بعدی به گزارشی اشاره می کند که روز سه شنبه 16 اکتبر (24 مهر ماه ) در روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» به قلم «دیوید ایگناتیوس» منتشر شده است. در این گزارش آمده است که تحقیقات سعودی ها احتمالا ژنرال «احمد عسیری»، سخنگوی سابق ائتلاف متجاوز به یمن، وزیر دفاع سابق این کشور و از افراد نزدیک به ولیعهد عربستان را چهره اصلی جنایت خاشقجی خواهند دانست.»
المانیتور به نقل از «بروس ریدل» (Bruce Riedel)، مقام سابق «شورای امنیت ملی» آمریکا و از افسران سابق «سیا» که کارشناس بنام خلیج فارس و خاورمیانه است می نویسد: «تیم ترامپ با جدیت تلاش می کند سیاست خود را در خصوص ایران در مسیر قبلی حفظ کند که با توجه به اتفاقی که در استانبول روی داده به خطر افتاده است. گرچه تیم ترامپ احتیاط خود را درباره ماجرای خاشقجی و هرگونه خطایی که به بروز شکاف در روابط آمریکا و عربستان منجر شود، نشان داده است اما احتمالا فشار در این زمینه از سوی کنگره اعمال خواهد شد.»
«ریدل» که کارشناس ارشد اندیشکده آمریکایی «بروکینگز» نیز هست با اشاره به تحریم های ماه آتی آمریکا علیه نفت و گاز ایران اضافه می کند: «تیم ترامپ به طور خاص تلاش می کند تا شرایطی ایجاد نکند که سعودی ها هم از تولید بیشتر نفت خودداری کنند چون در این صورت بهای بنزین در آمریکا افزایش می یابد و شانس ترامپ برای انتخاب مجدد کاهش پیدا می کند.»
این کارشناس باسابقه مسائل خاور میانه که مشاور چهار رییس جمهوری پیشین آمریکا بوده است در ادامه اضافه می کند: «ظاهرا تیم ترامپ اعتقاد دارد که از تحریم های ایران بسیار سود خواهد کرد بنابراین از افزایش بهای نفت به شدت هراس دارد. بنابراین آمریکا نمی تواند رابطه دوستانه خود را با سعودی ها تخریب کند. اگر سعودی ها نخواهند نفت بیشتری تولید کنند می توانند شانس ترامپ را برای انتخاب مجدد تخریب کنند. انگیزه ها در اینجا عبارتند از اهداف اساسی سیاست خارجی آمریکا یعنی ایران و سیاست انتخاباتی ریاست جمهوری.»
«ریدل» که به عنوان مشاور در «پنتاگون» نیز حضور داشته است در پایان به «المانتیور» می گوید: «بدبینی کنگره درباره جنگ یمن و تحولات اخیر می تواند با هم همراه شود و از این جهت به ضرر سعودی ها تمام شود که تا مدتی از فروش اسلحه خبری نباشد.»
به گزارش ایرنا، هنوز از سرنوشت خاشقچی که روز دوم اکتبر (10 مهر ماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیر رسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او از ساختمان کنسولگری خارج نشده و در همان جا به قتل رسیده است .
خاشقچی 59 ساله، پس از انتخاب «بن سلمان» به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه اهل کشور ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.
اروپام**9330*1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
ویژگی تیم برانکو: ۲۷ بازیکن در سه گروه
برانکو بازیکنان پرسپولیس را به سه گروه تقسیم کرده. یک گروه برای حضور در ترکیب اصلی رقابت‌ می‌کنند. گروه دوم به عنوان ذخیره به ترکیب می‌آیند و گروه سوم، جوان‌هایی که شانسی برای فیکس شدن ندارند.
حمایت هنرپیشه مشهور سینما از تیم‌ ملی
بازیگر سینما و تلویزیون معتقد است برخی حاضرند تیم ملی ایران ببازد، تا آن‌ها به مقصودشان برسند!
رتبه اول ایران در کشف مواد مخدر
مدیرکل دفتر سازمان ملل در وین و مدیر اجرایی مقابله با مواد مخدر و جرم روز چهارشنبه در دیدار با ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایتخت اتریش با اشاره به اهمیت همکاری‌های دو طرف تصریح کرد که ایران در کشف مواد مخدر رتبه اول را در دنیا دارد.
چند نکته برای رهایی از خستگی مداوم
احساس خستگی پس از گذراندن یک روز کاری سخت، طبیعی است اما درصورتیکه با وجود خواب کافی شبانه، خستگی‌تان برطرف نمی‌شود لازم است عوامل نهفته و موثر در بروز و تداوم این خستگی مورد بررسی قرار گیرد.
سهمیه‌بندی روزانه بنزین زیبنده ملت ایران نیست
نماینده مردم فیروزآباد در مجلس گفت: طرحی که اخیرا مطرح شده و بر اساس آن به هر ایرانی روزی یک لیتر بنزین اختصاص می یابد هنوز در کمیسیون انرژی طرح نشده است و کار کارشناسی در کمیسیون انرژی بر آن انجام نشده است.وی افزود: اینگونه سهمیه بندی زیبنده ملت ایران نیست از سوی دیگر در هیچ کجای دنیا اینگونه سهمیه بندی انجام نمی‌شود.
چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت: بیشترین واردات روسیه با 75 درصد به تولیدات کارخانه‌ای و محصولات کشاورزی با 19 درصد اختصاص دارد.
توصیه رسول خدا(ص) برای یاد کردن اموات
مردگانتان را که درقبرها آرمیده اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید