روابط دوستانه آمریکا وعربستان به قوت خود باقی است

14:04 ۱۸۲ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 185 0
روابط دوستانه آمریکا وعربستان به قوت خود باقی است

تهران-ایرنا- «بروس ریدل» کارشناس اندیشکده «بروکینگز» با اشاره به نقش عربستان در افت بهای نفت و انتخابات آتی آمریکا گفت: ماجرای جمال خاشقچی نمی تواند اهداف سیاست خارجی آمریکا یعنی ضدیت با ایران و سیاست انتخاباتی ریاست جمهوری را متاثر کند و به کدورت روابط ریاض و واشنگتن منجر شود.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای آمریکایی «المانیتور» از واشنگتن، «لورا روزن» خبرنگار دیپلماتیک این رسانه، با اشاره به سفر دیروز چهارشنبه17 اکتبر (25 مهر ماه) «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به ریاض، پایتخت عربستان و دیدار وی با پادشاه و ولیعهد این کشور با توجه به ناپدید شدن خاشقچی روزنامه نگار سعودی و افزایش احتمال مرگ وی نوشته است: «پس از جنایت مشکوک و وحشتناک وی در کنسولگری سعودی در استانبول، مایک پمپئو که همچنان به برقراری روابط عادی تجاری و مانند قبل با عربستان سعودی مشتاق است، از خود در مقابل انتقادها دفاع می کند.»
نویسنده «المانیتور» در ادامه می افزاید: «پمپئو که با انتقادات فزاینده ای در این خصوص رو به روست به خبرنگارانی که با وی سفر می کردند اعلام کرد که دولت آمریکا گرچه اطمینان دارد که سعودی ها درباره ماجرای خاشقچی تحقیقات می کنند اما در عین حال تصدیق کرد که تیم ترامپ نمی خواهد که روابط آمریکا و سعودی ها از یافته های این تحقیقات تحت تاثیر قرار گیرد. وی در این باره گفته است: «ببینید: ما گفت و گوهای بسیار مستقیمی در این باره داشتیم و درباره اینکه شخص ترامپ تا چه اندازه درباره این موضوع جدی است و این مسئله چقدر برای وی مهم است، صحبت کردیم اما در خصوص پاسخی که ایالات متحده خواهد داد؛ ما قبل از اینکه پاسخ مقتضی بدهیم، باید حقایق را در اختیار داشته باشیم.»
وزیر خارجه آمریکا در ادامه درباره روابط عربستان سعودی و آمریکا تصریح کرد: «به نظر من همه باید این را به خاطر بسپرند که ما حجم بسیار زیادی از روابط بسیار مهم داریم؛ روابط مالی بین شرکت های آمریکایی و شرکت های سعودی، روابط بین دولتی، کارهایی که ما در سراسر دنیا با یکدیگر انجام می دهیم. اقداماتی برای کاهش خطر ایران برای ایالات متحده؛ سعودی ها بزرگ ترین شریک برای ما در تمام این امور بوده اند.»
المانیتور در ادامه نوشت: «پمپئو سفر خود به ریاض و دیدار با پادشاه عربستان و ولیعهد این کشور را بسیار موفقیت آمیز توصیف کرد. وی یک شب در ریاض ماند و در سفر به آنکارا از فرودگاه خارج نشد. او در مجموع فقط 40 دقیقه با «رجب طیب اردوغان» و بعد از آن با وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد و در ترکیه اصلا با خبرنگاران گفت و گو نکرد.»
المانیتور یادآور شد که تنها چند ساعت پس از اینکه وزیر خارجه آمریکا خاک ترکیه را ترک کرد، روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از روزنامه ترکیه ای «ینی شفق»، جزییاتی از یک نوار صوتی را منتشر کرد و مدعی شد که این نوار صوتی مربوط به ضرب و شتم و شکنجه خاشقجی است. المانیتور درباره پرسش از این نوار صوتی از پمپئو می نویسد: «وزیر خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرنگاران در بروکسل از پاسخ به این پرسش که این نوار صوتی را شنیده یا نه طفره رفت اما «هدر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفت که پمپئو این نوار صوتی را نشنیده است.»
نویسنده المانیتور در بخش بعدی به گزارشی اشاره می کند که روز سه شنبه 16 اکتبر (24 مهر ماه ) در روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» به قلم «دیوید ایگناتیوس» منتشر شده است. در این گزارش آمده است که تحقیقات سعودی ها احتمالا ژنرال «احمد عسیری»، سخنگوی سابق ائتلاف متجاوز به یمن، وزیر دفاع سابق این کشور و از افراد نزدیک به ولیعهد عربستان را چهره اصلی جنایت خاشقجی خواهند دانست.»
المانیتور به نقل از «بروس ریدل» (Bruce Riedel)، مقام سابق «شورای امنیت ملی» آمریکا و از افسران سابق «سیا» که کارشناس بنام خلیج فارس و خاورمیانه است می نویسد: «تیم ترامپ با جدیت تلاش می کند سیاست خود را در خصوص ایران در مسیر قبلی حفظ کند که با توجه به اتفاقی که در استانبول روی داده به خطر افتاده است. گرچه تیم ترامپ احتیاط خود را درباره ماجرای خاشقجی و هرگونه خطایی که به بروز شکاف در روابط آمریکا و عربستان منجر شود، نشان داده است اما احتمالا فشار در این زمینه از سوی کنگره اعمال خواهد شد.»
«ریدل» که کارشناس ارشد اندیشکده آمریکایی «بروکینگز» نیز هست با اشاره به تحریم های ماه آتی آمریکا علیه نفت و گاز ایران اضافه می کند: «تیم ترامپ به طور خاص تلاش می کند تا شرایطی ایجاد نکند که سعودی ها هم از تولید بیشتر نفت خودداری کنند چون در این صورت بهای بنزین در آمریکا افزایش می یابد و شانس ترامپ برای انتخاب مجدد کاهش پیدا می کند.»
این کارشناس باسابقه مسائل خاور میانه که مشاور چهار رییس جمهوری پیشین آمریکا بوده است در ادامه اضافه می کند: «ظاهرا تیم ترامپ اعتقاد دارد که از تحریم های ایران بسیار سود خواهد کرد بنابراین از افزایش بهای نفت به شدت هراس دارد. بنابراین آمریکا نمی تواند رابطه دوستانه خود را با سعودی ها تخریب کند. اگر سعودی ها نخواهند نفت بیشتری تولید کنند می توانند شانس ترامپ را برای انتخاب مجدد تخریب کنند. انگیزه ها در اینجا عبارتند از اهداف اساسی سیاست خارجی آمریکا یعنی ایران و سیاست انتخاباتی ریاست جمهوری.»
«ریدل» که به عنوان مشاور در «پنتاگون» نیز حضور داشته است در پایان به «المانتیور» می گوید: «بدبینی کنگره درباره جنگ یمن و تحولات اخیر می تواند با هم همراه شود و از این جهت به ضرر سعودی ها تمام شود که تا مدتی از فروش اسلحه خبری نباشد.»
به گزارش ایرنا، هنوز از سرنوشت خاشقچی که روز دوم اکتبر (10 مهر ماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیر رسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او از ساختمان کنسولگری خارج نشده و در همان جا به قتل رسیده است .
خاشقچی 59 ساله، پس از انتخاب «بن سلمان» به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه اهل کشور ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.
اروپام**9330*1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

موج جدید مقابله با ردپای گروه های افراطی درفضای مجازی انگلیس
لندن – ایرنا – شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی در آستانه اجرایی شدن مقررات دولت انگلیس برای مبارزه با آنچه «مطالب زیان‌بار» خوانده می شود، گام هایی را برای حذف رد پای گروه های راست افراطی در فضای مجازی این کشور برداشته اند.
مراسم گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی در ایتالیا برگزار شد
رم - ایرنا - مراسم روز گرامیداشت ارتش جمهوری اسلامی ایران با استقبال گرم مقامات نظامی ارتش ایتالیا و همچنین وابستگان نظامی کشورهای مختلف جهان در شهر رم برگزار شد.
وزیراقتصادآذربایجان:بایدازظرفیت همکاری با ایران استفاده کنیم
باکو – ایرنا – وزیراقتصاد جمهوری آذربایجان گفت: ظرفیتهای زیادی برای توسعه روابط و همکاریهای اقتصادی جمهوری آذربایجان و ایران وجود دارد و باید از این ظرفیت ها بصورت مشترک استفاده کنیم.
تحلیلگراردنی: طایفه گرایی آل خلیفه جهان عرب را از هم می پاشد
تهران – ایرنا –'نصیر العمری'تحلیلگر سیاسی اردنی در واکنش به سلب تابعیت ده ها شهروند بحرینی توسط رژیم آل خلیفه تابعیت را مانند گواهی تولد دانست و تاکید کرد: این طایفه گرایی حقیرانه، جهان عرب را ازهم می پاشد.
حضور خلبانان اماراتی و صهیونیستی در مانور هوایی یونان
تهران – ایرنا – رسانه های رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه گزارش دادند: خلبانان نیروی هوایی امارات متحده عربی در کنار خلبانان این رژیم در یک مانوار هوایی در کشور یونان شرکت کردند.
دولت وفاق ملی لیبی دستور بازداشت ژنرال خلیفه حفتر را صادر کرد
تهران – ایرنا – دفتر دادستانی نظامی وابسته به وزارت دفاع دولت وفاق ملی لیبی روز پنجشنبه قرار بازداشت ژنرال خلیفه حفتر و معاونانش را صادر کرد.
قدرتهای بزرگ در تلاش برای تغییر نقشه جهان بر اساس منافعشان هستند
تهران–ایرنا- «احمدقایدصالح» فرمانده ارتش الجزایر روز پنجشنبه گفت: قدرتهای بزرگ در تلاش هستند تا نقشه جهان را بر اساس منافع خود، ترسیم کنند.
محاکمه عاملان ترور رئیس سابق شورای عالی سیاسی یمن
تهران - ایرنا - منابع خبری یمن روز پنجشنبه گزارش دادند که جلسه محاکمه متهمان ترور «صالح الصماد» رئیس سابق شورای عالی سیاسی این کشور برگزار شد.
روسیه باتحریم های آمریکا علیه ونزوئلا و کوبا مقابله می کند
مسکو - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده است که کشورش علاوه بر اینکه تحریم های جدید آمریکا علیه کوبا و ونزوئلا را غیرقانونی می داند با تحریم ها علیه این کشورها مقابله خواهد کرد.
2 میلیارد ریال برای تجهیز سالن های ورزشی تکاب هزینه شد
مهاباد - ایرنا - رییس اداره ورزش و جوانان تکاب گفت: سال گذشته 2 میلیارد ریال برای توسعه، تعمیر و تجهیز هشت سالن ورزشی این شهرستان هزینه شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فیلم - خلاصه دیدار پورتو ۱-۴ لیورپول
تیم فوتبال لیورپول در خانه پورتو موفق به برد 4-1 شد تا در مجموع با برتری 6-1 راهی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شده و حریف بارسلونا شود.
نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه به تاخیر افتاد
تهران-ایرنا- منابع خبری امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر که قرار بود امروز برگزار شود، به تاخیر افتاد.
پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
محاکمه عاملان ترور رئیس سابق شورای عالی سیاسی یمن
روسیه باتحریم های آمریکا علیه ونزوئلا و کوبا مقابله می کند
دادستان کل آمریکا:ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه همکاری نداشت
دمکرات های ارشد کنگره آمریکا خواستار شهادت دادن مولر شدند
پاریس نسبت به تحریم های آمریکا علیه سرمایه گذاری ها در کوبا پاسخ می دهد
مادورو: ونزوئلا بر تحریم های جدید آمریکا غلبه خواهد کرد
وزیر انرژی ترامپ هم او را ترک می کند
بازتاب سخنان رئیس جمهوری در رسانه های غربی
لیبی از حفتر به دادگاه بین المللی کیفری شکایت کرد
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  چهارشنبه تا صبح  پنجشنبه