فردا برای حل مشکلات کودکان کار دیر است

15:00 ۱۸۸ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 239 0
فردا برای حل مشکلات کودکان کار دیر است

تهران- ایرنا-مدیرعامل شبکه یاری کودکان کار و خیابان با اشاره به مشکلات متعدد کودکان کار و ضرورت پیشگیری از آسیب های جدی، گفت: برای رسیدگی به مشکلات این کودکان، فردا دیر است.

ایرنا

خسرو صالحی امروز پنجشنبه در حاشیه روز جهانی کودک که با حضور 300 کودک کار برگزار شد، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:ما به دنبال احقاق حق حقوق کودکان هستیم تا با حل مسائل و مشکلاتی که کودکان در جامعه دارند از وقوع آسیب های جدی پیشگیری کنیم درحالی که حرف های این کودکان شنیده نمی شود و حقوق اولیه این کودکان نادیده گرفته شده است.
وی با اشاره زباله گردی کودکان گفت: ریشه زباله گردی کودکان فقر است که با حل مسایل کلان و اقتصادی کشور با همکاری سازمانها و نهادهای مختلف می توان شاهد کاهش آن بود و افزایش زباله گردی ها ناشی از ناتوانی انجمن های فعال در موضوع کودکان کار نیست.
فعال حقوق کودکان، مسائل مرتبط با بهداشت و آموزش کودکان را از مهمترین دغدغه های پیش رو عنوان کرد و افزود: بسیاری از کودکان در جامعه مورد سوء استفاده قرار می گیرند که همواره سلامت جسمی و روانی آنها را تهدید می کند.
وی ادامه داد:بیماریهای مقاربتی در بین کودکان کار قابل توجه است و به دلیل اینکه درصد این آمار تصاعدی پیش می‌رود برای رسیدگی به مشکلات این کودکان، فردا دیر است.
صالحی در پاسخ به آمار کودکان کارشناسایی شده در کشور افزود: آمارهای غیررسمی زیادی وجود دارد که به دلیل محدودیت بودجه و شرایطی که وجود دارد نتوانستیم به آمار دقیقی برسیم، ولی 12 هزار و 200 نفر در انجمن های زیر مجموعه شبکه یاری کودکان کار و خیابان در سطح تهران ثبت شده است که در حال آموزش هستند.
وی با اشاره به مشکلات هویتی کودکان گفت: در حال حاضر آمار قابل توجهی از کودکان کار، مهاجران هستند که به دلیل شرایط خاص، برخی از کودکان کارت اقامت و هویتی ندارند و همین امر سبب شده است که از حقوق اولیه خود محروم شوند و بسیاری از بچه ها به دلیل هزینه های تحصیل، از حضور در مدارس بازماندند.
مدیرعامل شبکه یاری کودکان کار و خیابان افزود: مقام معظم رهبری دستور دادند که هیچ بچه ای در کشور نباید از آموزش باز بماند ولی متاسفانه بعضی از مدارس هزینه‌های طلب می‌کنند که خارج از توان خانواده ها است.
وی با انتقاد از رویکرد مناسبتی به کودکان کار اظهار کرد: معمول در روز جهانی کودک، کودکان کار تنها یک بار در سال به صورت مقطعی مورد توجه قرار می گیرند و در طول سال به فراموشی سپرده می شوند در صورتی که ما به دنبال این هستیم که برای این بچه ها معاینات پزشکی و غربالگری انجام شود و ارتباط مراکز پزشکی درطول سال تقویت شود.

**آموزش به کودکان کار
شریف ترکمن نژاد رئیس مرکز بهداشت شمال تهران که یکی از زیرمجموعه های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است در گفت وگو با خبرنگار ایرنا نیز گفت: معمولا این کودکان با یک سری از مشکلات بهداشتی و درمانی مواجه هستند که تلاش کردیم به بهانه روز جهانی کودک، فرهنگ سازی برای رعایت بهداشت های فردی و عمومی را آموزش دهیم.
ترکمن نژاد افزود: در حاشیه این رویداد معاینه دهان و دندان کودکان انجام می شود که در صورت نیاز به درمان های کامل تر به دانشگاه دندانپزشکی شهید پزشکی ارجاع داده می شوند که با هماهنگی های انجام شده درمان آنها به صورت رایگان و کم هزینه انجام شود.
وی افزود: حدود 300 مسواک و خمیردندان را در اختیار کودکان قرار دادیم و پزشکان نحوه بهداشت دهان و دندان راآموزش می دهند و همچنین یک کپسول D3 به کودکان داده می شود که ویتامین یک ماهه این بچه‌ها را تامین می‌کند و به دنبال این فرهنگ سازی هستیم که این ویتامین ها به صورت دوره ای در اختیار کودکان گذاشته شود.

**دانشگاه، پاسخگویی اجتماعی
خانم مژگان کریمی رئیس باشگاه یاوران بهشت در گفت و گو با ایرنا افزود: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راس مسئولیت‌های اجتماعی که دارد با شعار«دانشگاه، پاسخگویی اجتماعی» به دنبال شناسایی بستر های آسیب پذیر در سطح جامعه جامعه بوده است و به عنوان اولین قدم باشگاه یاوران بهشت را راه اندازی کرده است.
وی افزود: فلسفه شکل گیری مجموعه ما، محدود به بنرها ،پیام ها و حرکت‌های مناسبتی نیست؛ ما کودکان را رها نخواهیم کرد و همه اقشار کم درآمد و کودکان کار هر پنجشنبه در سرای محله ها، تحت پذیرش و درمان های رایگان قرار خواهند گرفت.
کریمی افزود: با شبکه یاری کودکان ارتباط مستمر برقرار کردیم و این رویداد فصل جدیدی است که در آینده با تیم ها و گروه های موجود، واکسیناسیون و غربالگری این کودکان همراه با خدمات مستمر را در اولویت قرار خواهیم داد.
جشن روز جهانی کودک روز پنجشنبه با حضور بیش از 300 کودک کار از شبکه یاری کودکان کار و خیابان در بیمارستان مفید به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی برگزار شد.
فراهنگ**9031**1440


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

بازدید وزیر نیرو از محل اجرای سد مخزنی لاسک گیلان
رشت - ایرنا - رضا اردکانیان وزیر نیرو با همراهی استاندار گیلان از محل اجرای سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت بازدید کرد.
تداوم کمک های مردمی به سیل زدگان
استانها - ایرنا - اگر چه سیلی از آب، خانه های برخی هموطنان را دچار آسیب کرد ولی سیل محبت و همدلی مرهمی بر این ویرانی ها و دردها بود و مردم نیکوکار با تمام ظرفیت های خود برای کاهش آلام مردم مناطق سیل زده پای کار هستند.
ممنوعیت تردد در 28 محور به دلیل شرایط جوی
تهران - ایرنا - در حال حاضر تردد در 28 محور برون شهری کشور به دلیل اختلالات و شرایط جوی ممنوع است.
برق 70 روستای سیل زده خوزستان همچنان قطع است
اهواز - ایرنا - مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز گفت:70 روستای خوزستان به دلیل وقوع سیلاب همچنان بی برق هستند درواقع برق این روستاها برای حفظ جان مردم قطع شده تا پس از کاهش میزان آب، مجدداً برقدار شوند.
سند مهارت آموزی استان های کشور تدوین می شود
اردبیل- ایرنا- معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام کرد که با همکاری استانداری ها سند مهارت آموزی کشور تدوین می شود.
دیدنگار فروش محصولات بی‌نظیر کمپینگ و سفر عکاسی
کمپینگ و سفر به دل طبیعت برای عکاسی از لذت‌بخش‌ترین کارهای جمعی است که هر شخص عکاس و علاقه‌مند به عکاسی می‌تواند تجربه کند. بودن در دل طبیعت در یک اجتماع کوچک از علاقه‌مندان عکاسی اتفاق زیبا و به‌یادماندنی‌ است.
4574 سیلزده در خراسان رضوی امدادرسانی شده اند
مشهد- ایرنا- رئیس مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر خراسان رضوی گفت: به چهار هزار و 574 سیلزده در این استان طی روزهای 24 فروردین گذشته تا سوم اردیبهشت ماه جاری توسط نیروهای جمعیت هلال احمر امدادرسانی شده اند.
شوخی بهارستانی
«می‌خواهیم پیشنهاد بدهیم یک روز آقای آذری جهرمی را به بهانه استیضاح دعوت کنند مجلس، بعد ایشان با کلی گزارش از عملکرد وزارت ارتباطات بیایند در صحن علنی، یک‌دفعه یکی از نمایندگان پِخی بزند زیر خنده و بگوید: «می‌خواستیم یه وزیر دیگه رو استیضاح کنیم، آدرس رو اشتباه فرستادیم! حالا تا اینجا اومدی بیا یه فیلترشکن خوب بریز! چند وقته این خرگوشه اصلاً خوب کار نمی‌کنه!»
گرگان آماده تاجگذاری در بسکتبال ایران
گرگان - ایرنا - فقط یک روز تا آغاز چند بازی جذاب و نفس گیر فینال لیگ برتر بسکتبال کشور باقی مانده و هواداران تیم شهرداری گرگان برای کسب افتخاری بزرگ و سنجاق شدن به تاریخ لحظه شماری می کنند.
برآورد اولیه خسارت سیل در خراسان رضوی 13 هزار میلیارد ریال است
مشهد- ایرنا- معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: وقوع سیل از ابتدای امسال تاکنون حدود 13 هزار میلیارد ریال خسارت به بخشهای مختلف در این استان وارد کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
بازدید وزیر نیرو از محل اجرای سد مخزنی لاسک گیلان
رشت - ایرنا - رضا اردکانیان وزیر نیرو با همراهی استاندار گیلان از محل اجرای سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت بازدید کرد.
تداوم کمک های مردمی به سیل زدگان
استانها - ایرنا - اگر چه سیلی از آب، خانه های برخی هموطنان را دچار آسیب کرد ولی سیل محبت و همدلی مرهمی بر این ویرانی ها و دردها بود و مردم نیکوکار با تمام ظرفیت های خود برای کاهش آلام مردم مناطق سیل زده پای کار هستند.
ممنوعیت تردد در 28 محور به دلیل شرایط جوی
تهران - ایرنا - در حال حاضر تردد در 28 محور برون شهری کشور به دلیل اختلالات و شرایط جوی ممنوع است.
سرطان، تغذیه و مرگ و میر در کهگیلویه و بویراحمد
60 درصد فوتی های سوانح رانندگی در زنجان سرنشینان هستند
واکسیناسیون فلج اطفال از 7 اردیبهشت در کرمانشاه آغاز می شود
2 مرکز بهداشتی درمانی در مراغه افتتاح شد
هشدار در خصوص مصرف میزان بالای «نمک» توسط ایرانیان
سالانه 10 هزار حیوان گزیدگی در مازندران گزارش می شود
مشکلات کبدی تالاسمی‌ها را بشناسیم
سازمان جهانی بهداشت:ابتلا به مالاریا کاهش چشمگیری نیافته است
بیش از 6 هزار نیازمند مهابادی تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند
11 درصد نوجوانان خلخالی چاق هستند