فردا برای حل مشکلات کودکان کار دیر است

15:00 ۹۱ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 128 0
فردا برای حل مشکلات کودکان کار دیر است

تهران- ایرنا-مدیرعامل شبکه یاری کودکان کار و خیابان با اشاره به مشکلات متعدد کودکان کار و ضرورت پیشگیری از آسیب های جدی، گفت: برای رسیدگی به مشکلات این کودکان، فردا دیر است.

ایرنا

خسرو صالحی امروز پنجشنبه در حاشیه روز جهانی کودک که با حضور 300 کودک کار برگزار شد، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:ما به دنبال احقاق حق حقوق کودکان هستیم تا با حل مسائل و مشکلاتی که کودکان در جامعه دارند از وقوع آسیب های جدی پیشگیری کنیم درحالی که حرف های این کودکان شنیده نمی شود و حقوق اولیه این کودکان نادیده گرفته شده است.
وی با اشاره زباله گردی کودکان گفت: ریشه زباله گردی کودکان فقر است که با حل مسایل کلان و اقتصادی کشور با همکاری سازمانها و نهادهای مختلف می توان شاهد کاهش آن بود و افزایش زباله گردی ها ناشی از ناتوانی انجمن های فعال در موضوع کودکان کار نیست.
فعال حقوق کودکان، مسائل مرتبط با بهداشت و آموزش کودکان را از مهمترین دغدغه های پیش رو عنوان کرد و افزود: بسیاری از کودکان در جامعه مورد سوء استفاده قرار می گیرند که همواره سلامت جسمی و روانی آنها را تهدید می کند.
وی ادامه داد:بیماریهای مقاربتی در بین کودکان کار قابل توجه است و به دلیل اینکه درصد این آمار تصاعدی پیش می‌رود برای رسیدگی به مشکلات این کودکان، فردا دیر است.
صالحی در پاسخ به آمار کودکان کارشناسایی شده در کشور افزود: آمارهای غیررسمی زیادی وجود دارد که به دلیل محدودیت بودجه و شرایطی که وجود دارد نتوانستیم به آمار دقیقی برسیم، ولی 12 هزار و 200 نفر در انجمن های زیر مجموعه شبکه یاری کودکان کار و خیابان در سطح تهران ثبت شده است که در حال آموزش هستند.
وی با اشاره به مشکلات هویتی کودکان گفت: در حال حاضر آمار قابل توجهی از کودکان کار، مهاجران هستند که به دلیل شرایط خاص، برخی از کودکان کارت اقامت و هویتی ندارند و همین امر سبب شده است که از حقوق اولیه خود محروم شوند و بسیاری از بچه ها به دلیل هزینه های تحصیل، از حضور در مدارس بازماندند.
مدیرعامل شبکه یاری کودکان کار و خیابان افزود: مقام معظم رهبری دستور دادند که هیچ بچه ای در کشور نباید از آموزش باز بماند ولی متاسفانه بعضی از مدارس هزینه‌های طلب می‌کنند که خارج از توان خانواده ها است.
وی با انتقاد از رویکرد مناسبتی به کودکان کار اظهار کرد: معمول در روز جهانی کودک، کودکان کار تنها یک بار در سال به صورت مقطعی مورد توجه قرار می گیرند و در طول سال به فراموشی سپرده می شوند در صورتی که ما به دنبال این هستیم که برای این بچه ها معاینات پزشکی و غربالگری انجام شود و ارتباط مراکز پزشکی درطول سال تقویت شود.

**آموزش به کودکان کار
شریف ترکمن نژاد رئیس مرکز بهداشت شمال تهران که یکی از زیرمجموعه های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است در گفت وگو با خبرنگار ایرنا نیز گفت: معمولا این کودکان با یک سری از مشکلات بهداشتی و درمانی مواجه هستند که تلاش کردیم به بهانه روز جهانی کودک، فرهنگ سازی برای رعایت بهداشت های فردی و عمومی را آموزش دهیم.
ترکمن نژاد افزود: در حاشیه این رویداد معاینه دهان و دندان کودکان انجام می شود که در صورت نیاز به درمان های کامل تر به دانشگاه دندانپزشکی شهید پزشکی ارجاع داده می شوند که با هماهنگی های انجام شده درمان آنها به صورت رایگان و کم هزینه انجام شود.
وی افزود: حدود 300 مسواک و خمیردندان را در اختیار کودکان قرار دادیم و پزشکان نحوه بهداشت دهان و دندان راآموزش می دهند و همچنین یک کپسول D3 به کودکان داده می شود که ویتامین یک ماهه این بچه‌ها را تامین می‌کند و به دنبال این فرهنگ سازی هستیم که این ویتامین ها به صورت دوره ای در اختیار کودکان گذاشته شود.

**دانشگاه، پاسخگویی اجتماعی
خانم مژگان کریمی رئیس باشگاه یاوران بهشت در گفت و گو با ایرنا افزود: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راس مسئولیت‌های اجتماعی که دارد با شعار«دانشگاه، پاسخگویی اجتماعی» به دنبال شناسایی بستر های آسیب پذیر در سطح جامعه جامعه بوده است و به عنوان اولین قدم باشگاه یاوران بهشت را راه اندازی کرده است.
وی افزود: فلسفه شکل گیری مجموعه ما، محدود به بنرها ،پیام ها و حرکت‌های مناسبتی نیست؛ ما کودکان را رها نخواهیم کرد و همه اقشار کم درآمد و کودکان کار هر پنجشنبه در سرای محله ها، تحت پذیرش و درمان های رایگان قرار خواهند گرفت.
کریمی افزود: با شبکه یاری کودکان ارتباط مستمر برقرار کردیم و این رویداد فصل جدیدی است که در آینده با تیم ها و گروه های موجود، واکسیناسیون و غربالگری این کودکان همراه با خدمات مستمر را در اولویت قرار خواهیم داد.
جشن روز جهانی کودک روز پنجشنبه با حضور بیش از 300 کودک کار از شبکه یاری کودکان کار و خیابان در بیمارستان مفید به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی برگزار شد.
فراهنگ**9031**1440


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

مرعشی: اصلاح طلبان در عبور از گردنه سخت کنار دولت هستند
ساری- ایرنا- سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی گمانه زنی در باره فاصله گرفتن اصلاح طلبان از دولت تدبیر و امید را نادرست دانست و گفت: اصلاح طلبان در عبور از گردنه سختی که کشور دچار آن شده در کنار دولت هستند.
نخستین همایش تصویربرداری استخوان و ماهیچه در مشهد برگزار شد
مشهد - ایرنا - نخستین همایش تصویربرداری از استخوان و ماهیچه (موسکولواسکلتال) روز پنجشنبه با حضور 160 نفر از رادیولوژیست های شرق کشور در مشهد برگزار شد.
مسیر هراز بازگشایی شد
تهران-ایرنا - رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان دماوند گفت: مسیر هراز که ساعاتی قبل به دلیل بارش سنگین برف و کولاک و همچنین لغزندگی بسته شده بود، با تلاش ماموران راهداری، پلیس راه و دیگر عوامل ستاد مدیریت بحران شهرستان، باز شد.
500 امدادگر چهار استان ارتقای درجه یافتند
مشهد - ایرنا - 500 نفر از امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر چهار استان کشور روز پنجشنبه طی مراسمی در مشهد ارتقای درجه یافتند.
وزیر راه :جاده های اصلی به بزرگراه تبدیل می شوند
گناوه-ایرنا- وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی از برنامه های اولویت دار این وزارتخانه تبدیل مسیر اصلی جاده هایی با بار ترافیکی سنگین به بزرگراه بویژه در استان بوشهر است.
عملیات اجرایی راه آهن بوشهر- شیراز آغاز شد
بوشهر-ایرنا- عملیات اجرایی قطعه 10 راه آهن شیراز - بوشهر با اعتبار 2هزار و 343 میلیارد ریال شامگاه پنجشنبه در آئینی با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در بوشهر آغاز شد.
سوانح رانندگی در هر شبانه روز 50 فوتی به همراه دارد
تبریز- ایرنا - رئیس پلیس راه کشور گفت: در هر 24 ساعت 50 نفر به دلیل سوانح رانندگی در جاده های برون شهری و درون شهری کشور جان خود را از دست می‌دهند.
گرد و غبار در اهواز به 22 برابر حد مجاز رسید
اهواز - ایرنا - میزان گرد و غبار در بعدازظهر روز پنجشنبه در اهواز به سه هزار و 304 میکروگرم بر مترمکعب (22 برابر حدمجاز) رسید.
چهار گردنه استان قزوین با کولاک همراه هستند
قزوین - ایرنا -معاون راهداری اداره کل حمل و نقل جاده ای قزوین گفت: هم اکنون گردنه های آوج، قسطین لار و بهرام آباد و طالقان با بارش برف و کولاک همراه هستند.
تولیدات کشاورزی ایران پس از انقلاب 4 برابر شده است
شهرکرد- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی گفت: تولیدات کشاورزی کشور از 25 میلیون تن در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، اینک به 122 میلیون تن افزایش یافته که این رقم افزایش 4 برابری را نشان می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عربستان - قطر؛ بازی سیاسی در ابوظبی
چهاردهمین روز از مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا امشب با برگزاری چهار دیدار پیگیری خواهد شد.
دفاع تراکتوری‌ها از خرج‌های میلیاردی زنوزی
رئیس هیئت‌مدیره باشگاه تراکتورسازی با بیان این موضوع که باشگاه تبریزی دولتی نیست از خرج‌هایی که طی این مدت انجام شده دفاع کرد.
برخورد گرم کاتانچ و بازیکن عراقیِ آبی‌ها با بیرانوند
پس از پایان بازی ایران و عراق سرمربی اسلوونیایی عراق برخورد گرمی با دروازه‌بان تیم ملی ایران داشت.
مراسم تشییع پیکر «حسین محب اهری» با حضور جمع کثیری از هنرمندان برگزار شد
مراسم تشییع پیکر هنرمند فقید حسین محب اهری، صبح امروز با حضور جمع کثیری از هنرمندان و علاقه‌مندان برگزار شد.
روستاییان گنابادی خواستار حمایت در برابر هجوم گرگها شدند
گناباد- ایرنا- جمعی از اهالی روستای زیبد بخش کاخک روز پنجشنبه برای بیان خسارتهای ناشی از اتلاف دامهای خود در پی هجوم گرگها، به فرمانداری و اداره محیط زیست گناباد مراجعه کردند.
90 هزار تن آهن آلات در مناطق زلزله زده توزیع شده است
خدمت به مردم مناطق محروم را افتخار می دانم
مدارس همدان تا دهه فجر با بخاری نفتی خداحافظی می کنند
ادعای کاهش وزن با مصرف قرص لاغری پایه علمی ندارد
واحد لنژری بیمارستان ثامن الائمه بجنورد افتتاح می شود
پارک گردشگری جنوب بوشهر 70 درصد پیشرفت دارد
میزان گرد و غبار در اهواز به 22 برابر حد مجاز رسید
پویش ملی مبارزه با سرطان راه اندازی می شود
کلینیک سیار دندانپزشکی در مناطق محروم مهاباد راه اندازی شد
مایه کوبی ضربتی علیه لمپی اسکین در پیرانشهر اجرا می شود