توسعه کردستان نیازمند تلاش جمعی و کار کارشناسی شده است

13:46 ۱۸۷ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 161 0
توسعه کردستان نیازمند تلاش جمعی و کار کارشناسی شده است

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان با بیان اینکه این استان در برخی شاخص ها از میانگین کشوری پایین تر است، گفت: همگی باید با تلاش بیشتر و کار کارشناسی شده گسترده برای توسعه استان همت کرده و از هیچ کوششی فروگذار نکنیم.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، بهمن مرادنیا روز پنجشنبه در آیین معارفه مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه ای کردستان با حضور محمد حاج رسولیها مشاور وزیر نیرو، اظهار داشت: مشکل اصلی و جدی کردستان بحث تخصیص آب است که همگی باید برای رفع این مشکل گام برداریم.
وی اظهار امیدواری کرد با تلاش های مدیریت جدید شرکت آب منطقه ای کردستان، دستگاه های مرتبط و نمایندگان مجلس، شاهد تخصیص آب مورد نیاز استان و توسعه منطقه و رضایت مردم باشیم.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه 33 سد در کردستان وجود دارد، اظهار داشت: از این سدها تنها به 2 هزار هکتار زمین آب تخصیص یافته که رقم بسیار کمی است.
علی محمد مرادی با بیان اینکه میانگین تخصیص آب در کردستان 37 درصد پایین تر از میانگین کشوری است، اضافه کرد: مردم این استان به شدت از کمبود آب رنج می برند و نیاز است وزارت نیرو به صورت ویژه به کردستان توجه کند و تبعیض را کنار بگذارد.
وی ساخت سدها را غیرکارشناسی شده دانست و یادآور شد: حفر چاه های غیرمجاز در استان به ویژه در قروه و دهگلان موجب فرونشست زمین در این مناطق شده که باید با قدرت با حفر چاه های غیرمجاز مقابله کرد.
مدیرعامل سابق شرکت آب منطقه ای کردستان هم در این آیین گفت: از سال 82 تاکنون بیش از 100 هزار میلیارد ریال در حوزه آب استان سرمایه گذاری شده است.
اقبال شانظری افزود: در چند سال اخیر پروانه بهره برداری پنج هزار و 500 مترمکعب آب زیرزمینی برای کشاورزان صادر و سه هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شد.
وی با بیان اینکه یک هزار میلیارد ریال بابت خسارت در پروژه ها به کشاورزان کردستانی پرداخت شده است، اضافه کرد: در صورت تخصیص آب عادلانه، قابلیت آبی شدن 100 هزار هکتار زمین زراعی دیگر در استان وجود دارد.
شانظری با اشاره به اینکه پروژه هایی در دست مطالعه داریم که نیازمند ابلاغ تخصیص اعتبار است، تاکید کرد: برای اجرای طرح آبرسانی به شهرهای قروه، دهگلان، مریوان، بیجار و دیواندره حدود 6 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه ای کردستان نیز با بیان اینکه هزینه های بسیار زیادی برای ساخت سدها انجام شده است، گفت: با این وجود اغلب پروژه های ساخته شده اهداف مورد نظر را تامین نکرده اند.
کامران خرم بهره برداری از پروژه ها را نیازمند جذب اعتبارات تکمیلی دانست و اضافه کرد: تخصیص آب به عنوان مطالبه جدی استان را براساس مباحث کارشناسی شده و ادله علمی پیگیری می کنم.
وی یادآور شد: توجه به ارزش افزوده آب، توجه به مباحث زیست محیطی، جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، برخورد با متخلفان و انسداد چاه های غیرمجاز و نگرش آب محور از جمله برنامه هایی است که در دوره مدیریت خود مد نظر قرار خواهم داد.
در این مراسم از تلاش ها و زحمات اقبال شانظری تقدیر و کامران خرم به عنوان مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه ای کردستان معرفی شد.
پیش از این اقبال شانظری به مدت 4 سال رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان بود. کامران خرم از 11 تیر امسال و بعد از پایان کار شانظری به عنوان سرپرست انتخاب شد.
خرم، کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و دارای 25 سال سابقه در بخش آب بوده و قبل از این انتصاب عهده دار مسئولیت معاونت برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای کردستان بود.
به گزارش ایرنا، استان کردستان با مساحت 29 هزار کیلومترمربع در غرب ایران قرار دارد که 1،8 درصد از مساحت کل کشور را شامل می‌ شود.
کردستان، استانی کوهستانی است و اقلیم آن متأثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه ‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان ها می شود. میزان بارندگی سالانه این استان در شرایط عادی اقلیمی معادل 455 میلی متر است.
بیشترین میزان بارندگی مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود 800 میلی‌متر در سال و کمترین میزان بارندگی در شرق استان با حدود 400 میلی متر و در قسمت مرکزی استان یعنی سنندج نزدیک به 500 میلی متر در سال است.
از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه های آبریز فرعی نیز به سفیدرود شامل رودخانه های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.
تعداد دشت های استان 9 مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، 2 دشت در غرب و 2 دشت دیگر درجنوب استان واقع شده است. دشت های قروه ـ دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت های ممنوعه هستند.
از مجموع 33 سد استان، 11 سد در حال بهره برداری،10 سد در دست اجرا و 12 مورد نیز مطالعاتی است.
7355/6108


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

درآمدهای ارزی غیر نفتی اولویت آزمایشگاههای راهبردی است
مشهد- ایرنا- مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوریهای راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه توجه بیشتر به ظرفیتهای داخلی و کشف راههای کسب درآمدهای غیرنفتی باعث پیشرفت کشور خواهد شد،گفت که ارتقا تعاملات بین المللی این آزمایشگاهها با هدف افزایش درآمدهای ارزی اولویت دارد.
برف برخی مناطق شمال استان سمنان را سفیدپوش کرد
سمنان- ایرنا- بارش برف در سی و چهارمین روز از سال 98 و در سومین روز اردیبهشت ماه برخی مناطق شمال و شمال شرقی استان سمنان را سفیدپوش کرد.
معاون وزیر کشور: مشارکت و رقابت مهمترین ارکان انتخابات است
زاهدان- ایرنا- معاون سیاسی وزیر کشور گفت: مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت چهار رکن و پایه مهم در انتخابات جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.
چهره اثرتاریخی بندمیزان در شوشتر نمایان شد
اهواز - ایرنا - اثر تاریخی بندمیزان یکی از آثار ثبت جهانی شوشتر که با افزایش دبی سد گتوند تا مرز یک هزار و700متر مکعب در ثانیه، به طور کامل زیر آب رفته بود با کاهش دبی خروجی آب سد، چهره آن بار دیگر نمایان شد.
دانشگاه خلیج فارس با اتریشی ها تفاهمنامه همکاری امضا کرد
بوشهر-ایرنا- دانشگاه خلیج فارس در راستای توسعه روابط و همکاری های بین الملل خود روز سه شنبه در آیینی با دانشگاه فنی TU Wien اتریش تفاهمنامه همکاری امضا کرد.
اسکان دائم با لوازم، نیاز فوری سیلزدگان- پیمان پاکزاد*
پلدختر- ایرنا- سیل برای مردم و مسئولان آزمون بزرگی بود که تمام اقشار جامعه و نهادهای دولتی و غیردولتی را منسجم و متحد کرد، به طوری که سیل دیگری بنام کمک های مردمی راهی مناطق سیل زده کشور شد اما اکنون نیاز اصلی سیلزدگان تغییر کرده و آنها به جنس دیگری از کمک ها نیاز مبرم دارند.
نقش برجسته ادارات کل اقتصاد و دارایی استانها در رونق تولید
ارومیه - ایرنا - سال 1398 در حالی از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان «رونق تولید» مزین شد که نوسان نرخ ارز طی سال گذشته نه تنها قدرت خرید مصرف‌کنندگان را کاهش داد بلکه با افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه‌های تولید، مشکلاتی را نیز برای تولیدکنندگان ایجاد کرد.
گلستان در پرداخت خسارت از دیگر استان های سیل زده عقب تر است
گرگان - ایرنا - سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گلستان گفت که پرداخت خسارت سیل در این استان به دلیل تاخیر در ارزیابی و کارشناسی از دیگر استان های سیل زده عقب تر است.
دانلود فیلم لس آنجلس تهران با کیفیت FULL HD در حلال دانلود
نسخه کامل فیلم سینمایی لس آنجلس تهران به کارگردانی تینا پاکروان امروز سه شنبه ۳ اردیبهشت ماه توسط شرکت هنراول و در سایت دانلود قانونی حلال دانلود منتشر شد.
معرفی فرصت‌های شغلی ایرانسل
دومین نمایشگاه بین‌المللی کار ایران جابکس ۱۳۹۸ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ۲ تا ۵ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود و ایرانسل در غرفه اختصاصی خود در سالن ۳۸A فرصت‌های شغلی خود را به متقاضیان ارائه می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
بهمن کشاورز درگذشت
تهران - ایرنا - بهمن کشاورز وکیل دادگستری و حقوقدان برجسته کشور صبح امروز(سه شنبه) در 75 سالگی به علت عارضه قلبی در بیمارستان مهراد تهران در گذشت.
جنبش کتاب‌بازها علیه رکود
شمارگان کتاب‌ها متاسفانه به 200 یا 300 نسخه رسیده است. البته بماند که برخی ناشران ممکن است حتی یک نسخه کتاب منتشر کنند، اما در بهترین حالت شمارگان کتاب‌ها از 500 نسخه بالاتر نخواهد رفت.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
اعتراض چین به آمریکا بر سر پایان معافیت‌های تحریم نفت ایران
مخالفت ترکیه با تصمیم آمریکا برای پایان معافیت تحریم‌های نفت ایران
کشاورزان بابت مصرف کم برق 218 میلیون تومان پاداش گرفتند
طرح جهادی بهسازی شبکه برق شهرستان دماوند آغاز شد
دبی آب رودخانه کارون روند کاهشی دارد
ویدئو - واکنش‌های جهانی به عدم تمدید معافیت‌های نفتی
استقبال عربستان از پایان معافیت نفتی ایران
چراغ تالار شیشه ای برای دومین روز متوالی قرمز شد
نماینده مجلس: استفاده از اختیار بازنشستگی با بیمه شدگان است
ترامپ بازارهای جهانی را متشنج کرد