راکعی: راه برون رفت از چالش ها تفاهم ملی است

13:45 ۹۷ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 270 0
راکعی: راه برون رفت از چالش ها تفاهم ملی است

ایرنا- تهران- دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش با بیان اینکه راه برون رفت از چالش ها رسیدن به تفاهم ملی است، گفت: تفاهم ملی بدون پذیرش اصل گفت‌ و گوی ملی و خوب شنیدن همه صداها امکانپذیر نیست.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «فاطمه راکعی» روز پنجشنبه در سومین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش با بیان اینکه کشور در شرایط پیچیده، متفاوت و حساسی در مقایسه با 40 سال گذشته قرار دارد، افزود: بی تردید زنان مسلمان نواندیش بیش از آن که دغدغه زنان کشور را داشته باشند دغدغه منافع ملی و خیر و مصلحت عمومی را دارند.
وی ادامه داد: زنان مسلمان نواندیش در ادامه تلاش بیش از یکصد ساله زنان ایران برای تحقق حق شهروندی و رفع تبعیض‌ها بیش و پیش از مساله زنان، به تمامیت ارضی کشور، همگرایی، انسجام، وحدت، تفاهم و گفت ‌وگوی ملی می‌اندیشند. ما مساله زنان را جزو مهمی از مسائل ایران امروزی می‌دانیم و باور داریم «تا ایران برای همه ایرانیان نشود، مساله زنان نیز مساله همه ایران نخواهد شد.»
دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش خاطرنشان کرد: ایران امروز در شرایط خطیر و بسیار حساسی قرار دارد و وارث مشکلات و نابسامانی‌هایی است که همه ارکان نظام در پدید آمدن آن نقش داشته‌اند اما نمی‌توان از عملکرد خسارت ‌بار سال‌های بین 84 تا 92 چشم‌ پوشی کرد.
وی ادامه داد: فاجعه‌ای که در این دوران رخ داد ظهور و بروز پدیده دو دولتی بود که عملا از قدرت دولت انتخابی کاست و امروز به اشکال مختلف مانع از اعمال قدرت رای مردم در مدیریت کشور شده است به نحوی که می‌توان به صراحت گفت ایران امروز از فقدان انسجام مدیریتی در کشور رنج می‌برد.
راکعی با بیان این که بی‌اعتمادی نسبت به تحقق دادرسی عادلانه در کشور امروز بیشترین سهم را در شکاف بین حاکمیت و ملت اختصاص داده است، تصریح کرد: از جمله مهمترین عوامل تقویت امید و اعتماد به کارآمدی نظام، تامین مطالبات به حق جامعه است که متاسفانه در این زمینه شاهد عملکردهای دوگانه و متفاوت هستیم. هیچ اقدامی به اندازه چشیدن طعم عدالت منجر به افزایش اقتدار حکومت نخواهد شد.
راکعی اظهار داشت: منشاء بسیاری از تبعیض‌ها و مفاسد در حوزه‌های مختلف ناکارآمدی مدیریت کشور، ویژه‌گزینی و رفتارهایی است که با تحت الشعاع قرار دادن انتخابات آزاد و کمرنگ کردن رای ملت و بی‌اعتنایی و نادیده گرفتن تنوع و تکثر جامعه ایرانی عاملی مهم در نارضایتی عمومی و پدید آمدن گسست‌هایی است که هم خشم مردم را دامن می‌زند و هم در درازمدت اصل مهم همگرایی و انسجام ملی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش خاطرنشان کرد: بدیهی است شورای نگهبان می‌تواند در مسیر مشارکت واقعی و موثر در برآیندهای تصمیم‌گیری و اداره کشور از طریق انتخابات آزاد قرار گیرد.
وی تاکید کرد: برای نجات اقتصاد کشور از رانت و فساد هیچ راهی جز توجه به نقش سازنده نظارت ملی و پایان دادن به روش‌ها و رویکردهای منفی در قبال نهادهای مدنی، مطبوعات مستقل و کمک به تقویت جامعه مدنی نیست. بی تردید مجموعه این عوامل در سالم‌سازی اقتصاد و بازسازی اعتماد عمومی به کارآمدی نظام در مبارزه با فساد است.
راکعی ادامه داد: در چنین شرایطی انتظار می‌رود دولت با استفاده از نظرات کارشناسانه و دلسوزانه اقتصاددانان برجسته مبادرت به ارائه راهکارها و تلاش‌هایی برای برون‌رفت از وضعیت اقتصادی موجود کند به نحوی که مردم دولت را در کنار خود احساس کنند.
نماینده پیشین مجلس گفت: بازگشت رسانه ملی به مسیر جلب اعتماد جامعه و کمک به اجماع ‌سازی ملی در تحولات کشور و رفع مشکلات فراروی توسعه ملی یک ضرورت فوری است. صدا و سیمای ملی باید اجازه دهد که انتقادات و اعتراض های مردم قبل از کشیده شدن به خیابان از طریق این رسانه مطرح و پیگیری شود تا بهانه‌ای برای سوءاستفاده رسانه‌های خارجی که سیاست‌های مخالفان جمهوری اسلامی را دنبال می‌کند، فراهم نگردد.
وی یادآور شد: با گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی که به حق یکی از مردمی‌ترین انقلاب‌های جهان بود باید به انتخاب سبک زندگی مردم احترام گذاشت و اجازه داد همین مردمی که به استبداد رژیم پهلوی پایان دادند امروز نیز برای انتخاب سبک زندگی خود آزاد باشند. بی‌توجهی به این هنجارها و تاکید بر رویکردهای قهر‌آمیز برای اعمال قانون، آزمونی است که با قاطعیت می‌توان به مردود بودن آن حکم داد.
راکعی اظهار داشت: پس از انتخابات سال 92 و حتی قبل از آن رئیس دولت اصلاحات و مصلحان جامعه بر راهکار گفت ‌وگو و تفاهم ملی تاکید کردند امروز نیز پیشنهاد ما برای برون‌رفت از چالش‌ها رسیدن به تفاهم ملی است. تفاهم ملی بدون پذیرش اصل گفت‌ و گوی ملی و خوب شنیدن همه صداها امکانپذیر نیست. اقوام، زنان، اقلیت‌های دینی و اصناف مختلف کشور همه مردم ایران هستند که باید در این گفت ‌وگوی ملی حضور داشته باشند و صدای همه آنها شنیده شود.
وی تاکید کرد: ما زنان مسلمان نواندیش که مادران، خواهران، همسران و دختران این کشور هستیم به خوبی می‌دانیم که خشونت و افراط ‌گرایی چه آسیبی بر بنیان های اصلی جامعه وارد می‌کند و کشورهایی که این مسیر را رفته و این امر را تجربه کرده‌اند متحمل چه خسارت‌های غیرقابل جبرانی شده‌اند به همین دلیل امروز بیش از هر زمان عزم خود را برای تحقق صلح پایدار جزم کرده‌ایم. مباد روزی که ایران عزیز دستمایه خشونت‌ ورزان و تجزیه ‌طلبان و ویران ‌طلبان شود.
راکعی خاطرنشان کرد: باور داریم که اسلام رحمانی از چنان ظرفیت بالایی برای تحقق حقوق برابر زنان برخوردار است که امروز نیز می‌توان با اتکا بر فقه پویا و اجتهاد نوین به همه پرسش‌های نسل امروز پاسخ گوید.
دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش گفت: می دانیم که بیش از پیش تلاش مجدانه خود برای تحقق ایران برای همه ایرانیان ادامه دهیم اگرمبادرت به تاسیس احزاب زنانه کردیم آموختیم که مشارکت سیاسی زنان مسیری هموار ندارد و احزاب زنانه ناگزیر از اقتضائات فضای سیاسی کشور باید راهی را در پیش گیرند که مشارکت سیاسی زنان را بالا ببرد .

**نگاه ساختار قدرت به احزاب سلبی است
در ادامه «آذر منصوری» قائم مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش پس از قرائت پیام رئیس دولت اصلاحات، با بیان اینکه در مظلومیت و ماندگار نبودن تحزب و کار حزبی بسیار سخن گفته شده است، افزود: عوامل متعددی مانع از حضور موثر احزاب به عنوان کنشگران عرصه سیاست در کشور می شود یکی از عوامل به نگاه ساختار قدرت باز می گردد.
قائم مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش با انتقاد از نحوه مواجهه با احزاب و فعالان حزبی، تاکید کرد: اگر بپذیریم کار حزبی در این شرایط با دشواری های متعدد مواجه است و هزینه هایی هم دارد، علی القاعده ساختار قدرت باید رویکردی ایجابی داشته باشد.
وی اظهارداشت: فعالیت در این شرایط کاملا داوطلبانه است و اگر احزاب اساسنامه های خود را کنار بگذارند و بر مبنای اساسنامه «تیپ» وزارت کشور فعالیت کنند این نگاه سلبی است.
منصوری خاطرنشان کرد: اینکه به فعالان سیاسی که به کار داوطلبانه مبادرت می ورزند تاکید شود از یک اساسنامه پیروی کنند درست نیست.
قائم مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش تصریح کرد: ما در اساسنامه این تشکل سیاسی از واژه «هیات داوری» استفاده کردیم که گفتند به «هیأت بازرسان» تغییر دهید.
منصوری افزود: به نظر نمی رسد دراین شرایط بتوانیم ظرفیت قابل توجهی پیش روی احزاب ایران داشته باشیم.
وی در پایان سخنان حود از مسئولان وزارت کشور و خانه احزاب خواست قانون جدید احزاب اصلاح کنند تا چراغ احزاب از این روشن تر شود.

**توسل به فضای مجازی برای خاموش نشدن صدای زنان
«نورا کنعانی» دبیر سومین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش نیز گفت: از سال 85 جمعیت زنان مسلمان نواندیش با مجوز رسمی وزارت کشور با هیات رئیسه متشکل از بانوان فرهیخته دانشگاهی به همت فاطمه راکعی شروع به کار کرد تا به امروز بیش از یک دهه می گذرد که در این راه مشکلات فراوانی بوجود آمد.
وی افزود: با وجود مجوز رسمی، قانونی و دارا بودن اساسنامه و مرامنامه شفاف، سال هایی را طی کردیم که مجبور شدیم فعالیت‌های خود را کمرنگ تر و حتی جلسات علنی شورای مرکزی را در منازل برگزار کنیم. هرچند با استفاده از فضای مجازی و بهره وری از اینترنت، تلاش خودمان را به گوش جامعه مدنی و زنان می رساندیم و هرگز صدای جمعیت زنان خاموش نشد.
وی ادامه داد: این تشکل سیاسی با روی کار آمدن دولت یازدهم فعالیت‌های خود را به طور علنی از سر گرفت. جزو افتخارات این مجموعه است که در حال حاضر 26 نمایندگی فعال استانی و 56 حوزه احزاب دارای ارتباطات وسیع استانی دارد و امروز با همه توان ایستاده ایم تا کنگره دیگری را برای ورود زنان فعال و کارآمد کشور به شورای مرکزی جمعیت زنان را برگزار کنیم.
به گزارش ایرنا، سومین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش و پنجمین مجمع عمومی و فوق العاده این تشکل سیاسی روز پنجشنبه بیست و ششم مهرماه با حضور جمعی از شخصیت های سیاسی و کنشگران حزبی در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد.
سیام 3202* 1058*2017


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
ویژگی تیم برانکو: ۲۷ بازیکن در سه گروه
برانکو بازیکنان پرسپولیس را به سه گروه تقسیم کرده. یک گروه برای حضور در ترکیب اصلی رقابت‌ می‌کنند. گروه دوم به عنوان ذخیره به ترکیب می‌آیند و گروه سوم، جوان‌هایی که شانسی برای فیکس شدن ندارند.
حمایت هنرپیشه مشهور سینما از تیم‌ ملی
بازیگر سینما و تلویزیون معتقد است برخی حاضرند تیم ملی ایران ببازد، تا آن‌ها به مقصودشان برسند!
رتبه اول ایران در کشف مواد مخدر
مدیرکل دفتر سازمان ملل در وین و مدیر اجرایی مقابله با مواد مخدر و جرم روز چهارشنبه در دیدار با ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایتخت اتریش با اشاره به اهمیت همکاری‌های دو طرف تصریح کرد که ایران در کشف مواد مخدر رتبه اول را در دنیا دارد.
چند نکته برای رهایی از خستگی مداوم
احساس خستگی پس از گذراندن یک روز کاری سخت، طبیعی است اما درصورتیکه با وجود خواب کافی شبانه، خستگی‌تان برطرف نمی‌شود لازم است عوامل نهفته و موثر در بروز و تداوم این خستگی مورد بررسی قرار گیرد.
سهمیه‌بندی روزانه بنزین زیبنده ملت ایران نیست
نماینده مردم فیروزآباد در مجلس گفت: طرحی که اخیرا مطرح شده و بر اساس آن به هر ایرانی روزی یک لیتر بنزین اختصاص می یابد هنوز در کمیسیون انرژی طرح نشده است و کار کارشناسی در کمیسیون انرژی بر آن انجام نشده است.وی افزود: اینگونه سهمیه بندی زیبنده ملت ایران نیست از سوی دیگر در هیچ کجای دنیا اینگونه سهمیه بندی انجام نمی‌شود.
چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت: بیشترین واردات روسیه با 75 درصد به تولیدات کارخانه‌ای و محصولات کشاورزی با 19 درصد اختصاص دارد.
توصیه رسول خدا(ص) برای یاد کردن اموات
مردگانتان را که درقبرها آرمیده اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
آمریکا، انگلیس و فرانسه در انسداد سیاسی و اجتماعی قرار دارند
انقلاب اسلامی کرامت انسانی ملت ایران را احیا کرد
زیباکلام: نقد مسئولان ضروری است، اما موسوی‌خوئینی‌ انتقام‌گیری کرد
از شکنجه تا واقعیت پشت پرده کارگر بازداشتی هفت تپه
شایسته نیست برای کنار گذاشتن پیرسالاران به مجلس متوسل شویم
مردم رضایت خوبی از عملکرد احزاب ندارند
احزاب باید فرهنگ مطالبه گری جامعه را تقویت کنند
کار احزاب احیای حیات سیاسی جامعه است
نقد بزرگان راهگشاست
بی انصافی به هاشمی از قبل انقلاب تاکنون ادامه دارد