راکعی: راه برون رفت از چالش ها تفاهم ملی است

13:45 ۱۸۷ روز پیش ایرنا 385 0
راکعی: راه برون رفت از چالش ها تفاهم ملی است

ایرنا- تهران- دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش با بیان اینکه راه برون رفت از چالش ها رسیدن به تفاهم ملی است، گفت: تفاهم ملی بدون پذیرش اصل گفت‌ و گوی ملی و خوب شنیدن همه صداها امکانپذیر نیست.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «فاطمه راکعی» روز پنجشنبه در سومین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش با بیان اینکه کشور در شرایط پیچیده، متفاوت و حساسی در مقایسه با 40 سال گذشته قرار دارد، افزود: بی تردید زنان مسلمان نواندیش بیش از آن که دغدغه زنان کشور را داشته باشند دغدغه منافع ملی و خیر و مصلحت عمومی را دارند.
وی ادامه داد: زنان مسلمان نواندیش در ادامه تلاش بیش از یکصد ساله زنان ایران برای تحقق حق شهروندی و رفع تبعیض‌ها بیش و پیش از مساله زنان، به تمامیت ارضی کشور، همگرایی، انسجام، وحدت، تفاهم و گفت ‌وگوی ملی می‌اندیشند. ما مساله زنان را جزو مهمی از مسائل ایران امروزی می‌دانیم و باور داریم «تا ایران برای همه ایرانیان نشود، مساله زنان نیز مساله همه ایران نخواهد شد.»
دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش خاطرنشان کرد: ایران امروز در شرایط خطیر و بسیار حساسی قرار دارد و وارث مشکلات و نابسامانی‌هایی است که همه ارکان نظام در پدید آمدن آن نقش داشته‌اند اما نمی‌توان از عملکرد خسارت ‌بار سال‌های بین 84 تا 92 چشم‌ پوشی کرد.
وی ادامه داد: فاجعه‌ای که در این دوران رخ داد ظهور و بروز پدیده دو دولتی بود که عملا از قدرت دولت انتخابی کاست و امروز به اشکال مختلف مانع از اعمال قدرت رای مردم در مدیریت کشور شده است به نحوی که می‌توان به صراحت گفت ایران امروز از فقدان انسجام مدیریتی در کشور رنج می‌برد.
راکعی با بیان این که بی‌اعتمادی نسبت به تحقق دادرسی عادلانه در کشور امروز بیشترین سهم را در شکاف بین حاکمیت و ملت اختصاص داده است، تصریح کرد: از جمله مهمترین عوامل تقویت امید و اعتماد به کارآمدی نظام، تامین مطالبات به حق جامعه است که متاسفانه در این زمینه شاهد عملکردهای دوگانه و متفاوت هستیم. هیچ اقدامی به اندازه چشیدن طعم عدالت منجر به افزایش اقتدار حکومت نخواهد شد.
راکعی اظهار داشت: منشاء بسیاری از تبعیض‌ها و مفاسد در حوزه‌های مختلف ناکارآمدی مدیریت کشور، ویژه‌گزینی و رفتارهایی است که با تحت الشعاع قرار دادن انتخابات آزاد و کمرنگ کردن رای ملت و بی‌اعتنایی و نادیده گرفتن تنوع و تکثر جامعه ایرانی عاملی مهم در نارضایتی عمومی و پدید آمدن گسست‌هایی است که هم خشم مردم را دامن می‌زند و هم در درازمدت اصل مهم همگرایی و انسجام ملی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش خاطرنشان کرد: بدیهی است شورای نگهبان می‌تواند در مسیر مشارکت واقعی و موثر در برآیندهای تصمیم‌گیری و اداره کشور از طریق انتخابات آزاد قرار گیرد.
وی تاکید کرد: برای نجات اقتصاد کشور از رانت و فساد هیچ راهی جز توجه به نقش سازنده نظارت ملی و پایان دادن به روش‌ها و رویکردهای منفی در قبال نهادهای مدنی، مطبوعات مستقل و کمک به تقویت جامعه مدنی نیست. بی تردید مجموعه این عوامل در سالم‌سازی اقتصاد و بازسازی اعتماد عمومی به کارآمدی نظام در مبارزه با فساد است.
راکعی ادامه داد: در چنین شرایطی انتظار می‌رود دولت با استفاده از نظرات کارشناسانه و دلسوزانه اقتصاددانان برجسته مبادرت به ارائه راهکارها و تلاش‌هایی برای برون‌رفت از وضعیت اقتصادی موجود کند به نحوی که مردم دولت را در کنار خود احساس کنند.
نماینده پیشین مجلس گفت: بازگشت رسانه ملی به مسیر جلب اعتماد جامعه و کمک به اجماع ‌سازی ملی در تحولات کشور و رفع مشکلات فراروی توسعه ملی یک ضرورت فوری است. صدا و سیمای ملی باید اجازه دهد که انتقادات و اعتراض های مردم قبل از کشیده شدن به خیابان از طریق این رسانه مطرح و پیگیری شود تا بهانه‌ای برای سوءاستفاده رسانه‌های خارجی که سیاست‌های مخالفان جمهوری اسلامی را دنبال می‌کند، فراهم نگردد.
وی یادآور شد: با گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی که به حق یکی از مردمی‌ترین انقلاب‌های جهان بود باید به انتخاب سبک زندگی مردم احترام گذاشت و اجازه داد همین مردمی که به استبداد رژیم پهلوی پایان دادند امروز نیز برای انتخاب سبک زندگی خود آزاد باشند. بی‌توجهی به این هنجارها و تاکید بر رویکردهای قهر‌آمیز برای اعمال قانون، آزمونی است که با قاطعیت می‌توان به مردود بودن آن حکم داد.
راکعی اظهار داشت: پس از انتخابات سال 92 و حتی قبل از آن رئیس دولت اصلاحات و مصلحان جامعه بر راهکار گفت ‌وگو و تفاهم ملی تاکید کردند امروز نیز پیشنهاد ما برای برون‌رفت از چالش‌ها رسیدن به تفاهم ملی است. تفاهم ملی بدون پذیرش اصل گفت‌ و گوی ملی و خوب شنیدن همه صداها امکانپذیر نیست. اقوام، زنان، اقلیت‌های دینی و اصناف مختلف کشور همه مردم ایران هستند که باید در این گفت ‌وگوی ملی حضور داشته باشند و صدای همه آنها شنیده شود.
وی تاکید کرد: ما زنان مسلمان نواندیش که مادران، خواهران، همسران و دختران این کشور هستیم به خوبی می‌دانیم که خشونت و افراط ‌گرایی چه آسیبی بر بنیان های اصلی جامعه وارد می‌کند و کشورهایی که این مسیر را رفته و این امر را تجربه کرده‌اند متحمل چه خسارت‌های غیرقابل جبرانی شده‌اند به همین دلیل امروز بیش از هر زمان عزم خود را برای تحقق صلح پایدار جزم کرده‌ایم. مباد روزی که ایران عزیز دستمایه خشونت‌ ورزان و تجزیه ‌طلبان و ویران ‌طلبان شود.
راکعی خاطرنشان کرد: باور داریم که اسلام رحمانی از چنان ظرفیت بالایی برای تحقق حقوق برابر زنان برخوردار است که امروز نیز می‌توان با اتکا بر فقه پویا و اجتهاد نوین به همه پرسش‌های نسل امروز پاسخ گوید.
دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش گفت: می دانیم که بیش از پیش تلاش مجدانه خود برای تحقق ایران برای همه ایرانیان ادامه دهیم اگرمبادرت به تاسیس احزاب زنانه کردیم آموختیم که مشارکت سیاسی زنان مسیری هموار ندارد و احزاب زنانه ناگزیر از اقتضائات فضای سیاسی کشور باید راهی را در پیش گیرند که مشارکت سیاسی زنان را بالا ببرد .

**نگاه ساختار قدرت به احزاب سلبی است
در ادامه «آذر منصوری» قائم مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش پس از قرائت پیام رئیس دولت اصلاحات، با بیان اینکه در مظلومیت و ماندگار نبودن تحزب و کار حزبی بسیار سخن گفته شده است، افزود: عوامل متعددی مانع از حضور موثر احزاب به عنوان کنشگران عرصه سیاست در کشور می شود یکی از عوامل به نگاه ساختار قدرت باز می گردد.
قائم مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش با انتقاد از نحوه مواجهه با احزاب و فعالان حزبی، تاکید کرد: اگر بپذیریم کار حزبی در این شرایط با دشواری های متعدد مواجه است و هزینه هایی هم دارد، علی القاعده ساختار قدرت باید رویکردی ایجابی داشته باشد.
وی اظهارداشت: فعالیت در این شرایط کاملا داوطلبانه است و اگر احزاب اساسنامه های خود را کنار بگذارند و بر مبنای اساسنامه «تیپ» وزارت کشور فعالیت کنند این نگاه سلبی است.
منصوری خاطرنشان کرد: اینکه به فعالان سیاسی که به کار داوطلبانه مبادرت می ورزند تاکید شود از یک اساسنامه پیروی کنند درست نیست.
قائم مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش تصریح کرد: ما در اساسنامه این تشکل سیاسی از واژه «هیات داوری» استفاده کردیم که گفتند به «هیأت بازرسان» تغییر دهید.
منصوری افزود: به نظر نمی رسد دراین شرایط بتوانیم ظرفیت قابل توجهی پیش روی احزاب ایران داشته باشیم.
وی در پایان سخنان حود از مسئولان وزارت کشور و خانه احزاب خواست قانون جدید احزاب اصلاح کنند تا چراغ احزاب از این روشن تر شود.

**توسل به فضای مجازی برای خاموش نشدن صدای زنان
«نورا کنعانی» دبیر سومین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش نیز گفت: از سال 85 جمعیت زنان مسلمان نواندیش با مجوز رسمی وزارت کشور با هیات رئیسه متشکل از بانوان فرهیخته دانشگاهی به همت فاطمه راکعی شروع به کار کرد تا به امروز بیش از یک دهه می گذرد که در این راه مشکلات فراوانی بوجود آمد.
وی افزود: با وجود مجوز رسمی، قانونی و دارا بودن اساسنامه و مرامنامه شفاف، سال هایی را طی کردیم که مجبور شدیم فعالیت‌های خود را کمرنگ تر و حتی جلسات علنی شورای مرکزی را در منازل برگزار کنیم. هرچند با استفاده از فضای مجازی و بهره وری از اینترنت، تلاش خودمان را به گوش جامعه مدنی و زنان می رساندیم و هرگز صدای جمعیت زنان خاموش نشد.
وی ادامه داد: این تشکل سیاسی با روی کار آمدن دولت یازدهم فعالیت‌های خود را به طور علنی از سر گرفت. جزو افتخارات این مجموعه است که در حال حاضر 26 نمایندگی فعال استانی و 56 حوزه احزاب دارای ارتباطات وسیع استانی دارد و امروز با همه توان ایستاده ایم تا کنگره دیگری را برای ورود زنان فعال و کارآمد کشور به شورای مرکزی جمعیت زنان را برگزار کنیم.
به گزارش ایرنا، سومین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش و پنجمین مجمع عمومی و فوق العاده این تشکل سیاسی روز پنجشنبه بیست و ششم مهرماه با حضور جمعی از شخصیت های سیاسی و کنشگران حزبی در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد.
سیام 3202* 1058*2017


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

برند چه کمکی به کسب‌وکارها می‌کند؟
احتمالاً به عنوان کسی که دستی بر آتش کسب‌وکار دارد، اطلاعات زیادی در رابطه با کسب‌وکار خود و حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید دارید، اما هیچ بعید نیست که نتوانید تعریف دقیقی از برند و «برندینگ» ارائه بدهید.
یک روز خاطره‌انگیز دو نفره چند؟
ارزان‌ترین و گران‌ترین تفریح برای یک زوج در تهران چقدر آب می‌خورد؟
ما همه «نفر دوم» هستیم!
«بدبختانه انگار ما مشروعیت لازم برای انجام هر خطایی را از خطاکار قبلی می‌گیریم؛ یک وضع اسفبار که وقتی رواج می‌یابد، دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.»
استکبار جهانی نقاط قدرت جمهوری اسلامی را هدف گرفته است
قزوین – ایرنا – معاون وزیر و رییس سازمان اطلاعات خارجی و نهضت های وزارت اطلاعات گفت: استکبار جهانی برای عملیاتی کردن نقشه های براندازانه خود نقاط قدرت جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است و باید با هوشیاری برای مقابله با آن اقدام کرد.
دستگاه های اجرایی در بی مهری به هورالعظیم مقصر هستند
کرج - ایرنا - عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور با بیان اینکه بخشی از گرد وخاک استان خوزستان و پدیده ریزگردها در جنوب ایران مربوط به خشک شدن تالاب هورالعظیم در سال های گذشته است، گفت: دستگاه های اجرایی این استان در بی می مهری به این تالاب مقصر هستند.
سرمایه صندوق حمایت از بخش کشاورزی 1600 میلیارد تومان است
بیرجند - ایرنا - رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی گفت: اکنون 130 صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی با یکهزار و 600 میلیارد تومان سرمایه در کشور فعال است.
سرانه فضای ورزشی استان قم بسیار ناچیز است
مدیرکل ورزش و جوانان استان قم گفت: ایجاد امکانات ورزشی برای جوانان، یکی از دغدغه‌های مهم است و متأسفانه سرانه فضای ورزشی قم برای هر نفر، ۲۴ صدم مترمربع و بسیار ناچیز است.
رییس ستاد اقامه نماز : مبلغان با مطالعه به منبر بروند
همدان - ایرنا - رییس ستاد اقامه نماز کشور گفت: مبلغان فرهنگی در ماه مبارک مبارک رمضان با مطالعه و متناسب با علم مخاطبان به منبر بروند.
تمرین شاداب وزنه برداران در نینگو+ عکس- ایرانی‌ها مورد توجه کشورهای دیگر
وزنه برداران ایران یک جلسه تمرینی دیگر را در چین پشت سر گذاشتند.
سارقان میلیاردی طلا و جواهر در سمنان دستگیر شدند
سمنان-ایرنا- فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: اعضای باند سرقت های طلا و جواهر به ارزش 23 میلیارد ریال در شهرستان سمنان دستگیر شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
ایران: آقای قالیباف! کلی گویی بس است
اقدام امریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی بهانه جدیدی به دست مخالفان تصویب لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف داده است.
«هوای پاک» دیگر آرزو نیست
یادمان نرفته که سال‌ها نوشتیم تهران «هوا» ندارد و باور کردیم که داستان دنباله‌دار تشدید آلودگی هوا در روزهای سرد پایانی ندارد. باور کردیم که داستان آلودگی هوا تنها زمانی مسئولان امر را به تکاپو می اندازد که شاخص‌های آلودگی هوا بالارود و آن‌ها در جلسات متعدد خود که دست آخر به تعطیلی مدارس و اجرای طرح‌های ضربتی می انجامید، یادشان بیاید که دچار آلودگی هوا هستیم اما با پایین رفتن شاخص‌ها باز موضوع را از یاد ببرند و تا سال بعد هم خدا بزرگ است!
هیات رییسه جدید خانه احزاب مشخص شدند
محمدرضا تاجیک:دم مسیحایی ما، زیبای خفته جامعه را بیدار نمی کند
مسئولان فرهنگی فارغ از گرایش های سیاسی مفاخر را ثبت کنند
قانون جدید احزاب روند تشکیل پارلمان اصلاحات را کند کرده است
امنیت جامعه مرهون سربازان گمنام امام زمان است
نماینده مجلس: پیروزی اصلاح طلبان در گرو اتحاد بیشتر است
ملت های منطقه قدران تلاش نیروهای مسلح ایران هستند
سفیر ایران: شرایط عراق مستعد همکاری در حوزه شهرداریهاست
هم افزایی حداکثری نیروها برای افزایش انسجام ملی
استانی شدن انتخابات باعث تقویت احزاب می شود