انگلیس در ماجرای خاشقچی رفتار متناقضی دارد

12:32 ۹۶ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 135 0
انگلیس در ماجرای خاشقچی رفتار متناقضی دارد

لندن - ایرنا - استاد روابط بین‌الملل دانشگاه «کمبریج» انگلیس با اشاره به ماجرای ناپدید شدن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، گفت: دولت لندن برای حفظ قراردادهای نظامی و تداوم صادرات تسلیحاتی به ریاض، در مقابل این پرونده رفتار متناقضی در پیش گرفته است.

ایرنا

پروفسور «جورج جوف» روز پنجشنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا در لندن افزود: کسی تاکنون به این مساله اشاره نکرده که انگلیس دومین تأمین‌کننده سلاح عربستان در غرب محسوب می‌شود و با توجه به ماجرای خاشقچی، باید تصمیم‌های دشواری در نوع رابطه‌اش با ریاض اتخاذ کند.
خاشقچی در 2 اکتبر (10مهرماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. مقام‌های ترکیه گفته‌اند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام‌های سعودی به قتل رسیده و روزنامه «واشنگتن‌پست» نیز نوشت که تصاویر ویدئویی و صدای ضبط ‌شده‌ای موجود است که اثبات می‌کند، خاشقچی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان در استانبول، کشته ‌شده است.
جوف در این ‌باره گفت: به نظرم دولت انگلیس «خودش را به آن راه زده است». لندن این رفتار را برای حفظ قراردادهای نظامی و تداوم صادرات تسلیحاتی‌ به عربستان نشان می‌دهد، اما رفتار عربستان به حدی فجیع و بی‌پروا است که تقریباً کار برای هر کشوری که بخواهد از آن حمایت کند، دشوار است.
انگلیس یکی از تأمین‌کننده‌های اصلی سلاح برای تجاوز حاکمان سعودی به مردم فقیر و بی‌دفاع یمن است . این کشور از زمان آغاز جنگ یمن به رهبری عربستان که تاکنون موجب کشته شدن بیش از 14 هزار شهروند یمنی و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این کشور مسلمان‌ شده است، مجوز فروش حدود چهار میلیارد پوند سلاح به عربستان را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش مهمی داشته است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: عربستان خود را در شرایط بسیار دشواری می‌بیند. این کشور به ‌طورکلی پذیرفته که مسئول مرگ خاشقچی است، اما به رئیس‌ جمهوری آمریکا گفته که این اتفاق از طریق یک سری عوامل خودسر صورت گرفته است.
وی چنین ادعایی را غیرقابل ‌دفاع خواند و افزود که عربستان درعین ‌حال تلاش می‌کند تا اعتبار خود را در دنیای عرب حفظ کند، اما از پس این کار هم بر نخواهد آمد.
جوف گفت: مساله خاشقچی به مشکلاتی که ریاض در حال حاضر با آن مواجه است از جمله بحران یمن، روابطش با قطر و ایران می‌افزاید. در چنین شرایطی عربستان باید با این واقعیت روبرو شود که سیاست‌هایش در منطقه دیگر اعتباری ندارد.
او در پاسخ به سؤالی درباره رویکرد آمریکا در حمایت از ریاض در ماجرای خاشقچی، تاکید کرد: دولت آمریکا هم با چالش‌های بزرگی مواجه است. این کشور سیاست‌های خود در منطقه را بر اساس رابطه‌اش با ریاض تعریف کرده و اکنون در ماجرای خاشقچی، خود را کنار رژیمی قرار داده که هیچ اعتباری در خاورمیانه ندارد.
وی افزود: دولت ترامپ در داخل با مجلس سنا هم به چالش خورده و این بدین معناست که کنگره تلاش خواهد کرد تا فروش تسلیحات به عربستان را متوقف کند. این مساله می‌تواند برای ریاض در جنگ یمن، فاجعه‌بار باشد.
جوف در پاسخ به سؤالی درباره اینکه دیدگاهش نسبت به چشم‌انداز ماجرای خاشقچی و رویکرد کشورهای غربی در این رابطه، پاسخ داد: به نظرم آن‌ها به دنبال راهی خواهند بود که این دایره را مربع کنند. این کار دشوار خواهد بود، اما منافع آن‌ها در روابط اقتصادی با عربستان، کار را برای انزوا یا تحریم این کشور دشوار می‌کند.
وی افزود: برای آن‌ها سخت خواهد بود سیاستی را اجرا کنند که هم در داخل و خارج حائز اعتبار باشد.
این استاد دانشگاه در پاسخ به سؤالی درباره موضع ایران در قبال ماجرای خاشقچی گفت: به نظر من ایران به بهترین نحو ممکن با این مساله برخورد کرده است . این بدین معناست که سعودی‌ها به دلیل اقدامی که مرتکب شدند، محکوم خواهند شد و تلاش آن‌ها برای پیوند زدن این مساله به چالش با ایران بی‌تأثیر است.
وی افزود: به نظر من ایران از این ماجرا منتفع خواهد شد.
اروپام ** هـ ن **1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

افزایش ۲۳درصدی بودجه فرصت‌های مطالعاتی درسال ۹۸-ظرفیت اعزام به خارج در گرو تثبیت سیاست‌های ارزی
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از افزایش حدود ۱۱ درصدی بودجه این سازمان در سال ۹۸ در لایحه پیشنهادی این سازمان خبر داد و گفت: این میزان افزایش بودجه برای بورس و فرصت‌های مطالعاتی تا ۲۳ درصد است.
سفر عتبات، بهترین ابزار برای تغییر ماندگار و پایدار در دانشجویان
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: باید بهترین ابزار برای تغییر ماندگار و پایدار در دانشجویان را سفر عتبات بدانیم و برنامه‌ریزی هوشمندانه کنیم و دانشگاهیان را در مسیر عشق و محبت حضرات آل‌الله به‌خصوص سرور و سالارمان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) قرار دهیم.
کمبود الگوهای رفتاری و اجتماعی اثرگذار در جامعه
رییس دانشگاه تربیت مدرس گفت: کمبود الگوهای رفتاری و اجتماعی اثرگذار در جامعه، نسل جوان و به ویژه دانشجویان دیده می شود و باید برای رفع این مسائل اقدام کرد.
توانمندی‌های حرفه‌ای اعضای هیأت‌علمی و مدیران دانشگاه تهران افزایش می‌یابد
طرح افزایش توانمندی‌ها و شایستگی‌های حرفه‌ای اعضای هیأت‌علمی و مدیران دانشگاه تهران به‌منظور افزایش توانمندی‌ها، قابلیت‌های علمی و مهارت‌های حرفه‌ای اعضای هیأت‌علمی و مدیران، اجرا می‌شود.
تشکیل کمیته ایاب و ذهاب در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن اعلام خبر تشکیل کمیته ایاب و ذهاب در شورای صنفی دانشجویان این دانشگاه، این اقدام را مثمر ثمر دانسته و از دانشجویان خواست تا نظرات خود را با معاونت دانشجویی در میان بگذارند.
تمدید مهلت ثبت نام در پنجمین جشنواره دانشجویی ابن سینا
مهلت ثبت نام و ارسال مدارک در پنجمین جشنواره دانشجویی ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران تا دهم بهمن تمدید شد.
بسیاری از اسناد و مصوبات شورای انقلاب فرهنگی اجرایی نمی‌شوند
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت تدوین برنامه عملی برای اجرای مصوبات این شورا تاکید کرد و گفت: در حال حاضر بسیاری از اسناد و مصوبات تدوین شده در این شورا اجرایی نمی‌شوند.
اجتماعات داخل دانشگاه تابع قوانین مربوط به دانشگاه می‌شوند
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص جلسه امروز کمیسیون آموزش مجلس بیان کرد: یکی از طرح‌های ارجاعی به کمیسیون اموزش به عنوان کمیسیون فرعی طرح نحوه تشکیل اجتماعات و برگزاری راهپیمایی‌ها بود که در آن مقرر شده است اجتماعات در داخل دانشگاه‌های تابع قانون خاص خودشان باشد.
آیا مصرف ویتامین D برای افراد بالای ۷۰ سال ضروری است؟
نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد مکمل‌های ویتامین D. برای افراد بالای ۷۰ سال فایده‌ای ندارد.
اعطای وام به بیش از ۱۲ هزار دانشجو در نیمسال اول ۹۸-۹۷
معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور گفت: این دانشگاه در نیمسال اول سال تحصیلی ۹۸-۹۷ به بیش از ۱۲ هزار دانشجوی این دانشگاه تسهیلات وام ویژه اعطا کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از ˮفاصله‌ پژوهش‌های علوم‌پزشکی و علوم‌پایهˮ تا ˮکاربردی‌نشدن یافته‌های ریاضیات‌زیستیˮ
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران با بیان اینکه در ایران ارتباطات بین رشته‌ای ضعیف است، گفت: کسی که ریاضیات می‌خواند به دلیل علاقه به کاربرد است که تصمیم می‌گیرد به حوزه ریاضیات زیستی وارد شود؛ ولی عملا جایی وجود ندارد که از نتایج پژوهش‌های یک محقق ریاضیات زیستی استفاده شود. عملا تنها فایده پژوهش در حوزه ریاضیات زیستی این است که پژوهشگران می‌توانند در حوزه‌های پایه‌ای مقاله چاپ کنند و در کشورهایی که ارتباط خوبی بین حوزه تحقیقات پزشکی و علوم پایه وجود دارد، از این مقاله‌ها استفاده کنند.
آیا مصرف ویتامین D برای افراد بالای ۷۰ سال ضروری است؟
نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد مکمل‌های ویتامین D. برای افراد بالای ۷۰ سال فایده‌ای ندارد.
کمبود این مولکول خاص شما را چاق می‌کند
استرس، لاغری یا چاقی غیرطبیعی در برخی افراد ممکن است نتیجه نوعی نقص مادرزادی از بدو تولد و دوران جنینی باشد.
تصادف حادثه ساز داشته باشید بخشی از دیه را خودتان پرداخت می‌کنید
رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا تصریح کرد:طبق ماده ۱۴ قانون بیمه اگر تخلف رانندگی منجر به تصادف شود بیمه برای بار اول دو ونیم درصد دیه را کسرکرده و پس می‌گیرد، برای بار دوم ۵ درصدو برای باز سوم ۱۰ درصد.
شایع‌ترین علت احساس سردی در بدن
یک متخصص طب سنتی گفت:شایع‌ترین علت احساس سردی در بدن، سوءمزاج سرد است؛ افرادی که مبتلا به سوء مزاج سرد هستند، می‌توانند با استفاده صحیح از تدابیر گرمابخش مشکل خود را برطرف کنند.
حزب‌الله: آمریکا بیش از هر زمان دیگری در خاورمیانه ضعیف شده است
اشرف غنی هم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد
افشای سندی درباره هماهنگی مصر با تیم ترور خاشقجی
سخنگوی شورای صلح افغانستان: ۲۰۱۹ سال صلح است- مذاکرات هر آن ممکن است آغاز شود
پاسخ پدافندی سوریه به حملات هوایی رژیم صهیونیستی در جنوب دمشق
نخست‌وزیر عراق با عزم بستن پرونده اعتراض‌ها وارد بصره شد
اعلام جرم علیه کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه
عبدالله عبدالله برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد
آغاز نشست توسعه اقتصادی سران عرب در بیروت به ریاست میشل عون
۲۸ کشته و زخمی در ۲ انفجار در عفرین سوریه