سکوت تبلیغاتی وشمارش معکوس برای انتخابات مجلس افغانستان

11:15 ۹۵ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 101 0
سکوت تبلیغاتی وشمارش معکوس برای انتخابات مجلس افغانستان

کابل - ایرنا - کمتر از دو روز دیگر (شنبه 28 مهر) به برگزاری انتخابات مجلس افغانستان باقی مانده است. سکوت تبلیغاتی که از بامداد امروز پنجشنبه برقرار شد به 20 روز هیاهوی انتخاباتی خاتمه داد واکنون شمارش معکوس برای بازشدن درهای مراکز رای گیری در سایه تهدیدات تروریستی آغاز شده است.

ایرنا

برگزاری انتخابات مجلس یکی از مهمترین رویدادهای سیاسی سال جاری در افغانستان شمرده می شود که با تلاش زیاد داخلی و حمایت های خارجی در سایه تهدیدات تروریستی اعم از انتحاری ، بمب گذاری و حمله مسلحانه روند خود را طی کرده است. براساس گزارش برخی نهادهای نظارتی تاکنون در این روند حدود 400 تن کشته و زخمی شده اند که 10 تن از آنها نامزد انتخابات بوده اند.
برگزاری موفق انتخابات در روز شنبه هفته آینده ، سرنوشت 283 کرسی از 249 کرسی نمایندگی در مجلس افغانستان را روشن می کند و اهالی 33 استان از مجموع 34 استان این کشور نمایندگانشان را راهی قوه مقننه کشور خواهند کرد.
کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل آن چه اختلاقات قومی و عدم توافق نهایی برای رسیدن به شیوه برگزاری انتخابات اعلام کرد ، استان غزنی را از این دور انتخابات کنار گذاشته اند و قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال آینده انتخابات مجلس در این استان برگزار شود.
مجلس برآمده از انتخابات شنبه آتی که با سه سال تاخیر نسبت به زمان پیش بینی شده در قانون اساسی برای تجدید نمایندگان آن شکل خواهد گرفت افغانستان را یکبار دیگر صاحب مجلسی مشروع خواهد کرد که بدون تردید نقش مهمی را در انتخاب کابینه دولت برای پنج سال آینده ایفا خواهند کرد.
انتخابات مجلس افغانستان به شکل رسمی قرار است ساعت هشت صبح روز شنبه 28 مهر ماه در بیش از پنج هزار مرکز رای گیری شروع شود و 21 هزار صندون آرای مردم را جمع آوری می کنند که البته بیش از 120 شهرستان به خاطر وجود ناامنی در آنها صندوق رای را نخواهند دید.
«حفیظ الله هاشمی» یکی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان صبح روز پنجشنبه اعلام کرد که نامزدان باید دور سکوت تبلیغاتی را مطابق با قانون انتخابات رعایت کنند و از هر نوع تبلیغ خودداری کنند.
وی افزود که در این مرحله نامزدها فرصت دارند تا ناظران خود را برای حوزه انتخابیه معرفی کنند تا با دریافت آموزش لازم در جریان رای گیری دهی در روز انتخابات بر روند آن نظارت کنند.
در افغانستان طبق قانون انتخابات هر استان به عنوان یک حوزه انتخابیه محسوب می شود و نامزدها باید آرای خود را از میان همه شهرستان های یک استان جمع آوری کنند.
هاشمی گفت که نامزدان همچنین مکلف هستند تا پیش از زمان رسیدن زمان رای گیری ، تصاویر و پوسترهای تبلیغاتی خود را از فاصله 100 متری تمام مراکز رای دهی حوزه انتخابیه خود جمع آوری کنند و در غیر آن صورت چنانچه تصویری هر نامزد اگر در این فاصله مشاهده شود به عنوان تبلیغ غیر رسمی شمرده شده و برای مجازات پیش بینی خواهد شد.
وی اظهار داشت که تاکنون حدود 400 هزار ناظر داخلی و خارجی از نهادهای مختلف کارت های نظارتی خود را از این کمیسیون دریافت کرده اند و این رقم امکان دارد تا 48 ساعت آینده افزایش یابد و او شمار ناظران انتخابات مجلس را نسبت به گذشته بی نظیر خواند.
از سه شنبه این هفته تمام مدارس دولتی در سراسر افغانستان به دلیل آن که این امکان به عنوان مراکز رای گیری انتخاب شده اند تعطیل است و تا روز یکشنبه هفته آینده نیز تعطیل خواهند بود و نیروهای امنیتی بویژه پلیس در این مراکز مستقر شده اند.
کمیسیون انتخابات افغانستان نیز مانند اغلب کشورها ، معلمان را مطمئن ترین اقشار جامعه دانسته و بیشتر از نیروهای آموزش و پرورش که در افغانستان به آن وزارت معارف می گویند در روند رای گیری به عنوان مجریان استفاده می کند.
اکنون کمیسیون انتخابات افغانستان تلاش های خود را آغاز کرده است تا نامزدان مختلف را پس از پایان زمان تبلیغات که پول بیشتری نسبت به حد تعیین شده توسط کمیسیون به مصرف رسانده اند، شناسایی کند و در همین راستا از رسانه های داخلی افغانستان خواسته که میزان مصارف مالی نامزدان در رسانه ها را به کمیسیون اعلام کنند.
کمیسیون انتخابات افغانستان پیش از آغاز زمان تبلیغات انتخاباتی اعلام کرده بود که هر نامزد در روستاها و شهرهای بزرگ از 10 هزار دلار آمریکایی تا 35 هزار دلار حق هزینه دارد اما گزارش هایی منتشر شده که شماری از نامزدها تا سه میلیون دلار هم خرج کرده اند.
شنبه پیش رو هفدهمین دور انتخابات مجلس نمایندگان در افغانستان برگزرا می شود که البته از بعد از سقوط حکومت طالایندر سال 2001 میلادی این سومین دور انتخابات است و مردم از میان دو هزارو 500 نامزد نمایندگان خود را انتخاب خواهند کرد.
بر اساس قانون انتخابات افغانستان 68 کرسی مجلس به زنان اختصاص دارد و هرگز به مردان داده نخواهد شد، 10 کرسی نیز مربوط به عشایر و یک کرسی هم به اقلیت سیک های هندو افغانستان تعلق دارد.
البته اگر در رقابت میان نامزدان زن و مرد باز زنان علاوه بر 68 کرسی اختصاصی خود رای بیشتری از مردان کسب کنند ، از سهم صندلی های مردان کسر و به سهمیه زنان افزوده خواهد شد.
در حال حاضر مردم و نامزدها همه انتظار روز شنبه را می کشند تا مراکز رای گیری گشوده شود و مشخص شود تک رایی که یک شهروند حق دارد تنها به یک نامزد در میان انبوه نامزدهای صف شده بدهد ، چه سرنوشتی را برای آینده سیاسی این کشور زخمی رقم می زند.
آساق*291*1104*1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

فیس‌بوک هوش مصنوعی را اخلاقی می‌کند!
به نظر می‌رسد که فیس‌بوک تحت‌تاثیر تشدید نگرانی‌های جهانی در خصوص زیر پاگذاشتن اخلاق در فناوری هوش مصنوعی ، تصمیم گرفته یک موسسه پژوهشی در همین راستا ایجاد و راه‌اندازی کند.
کره‌ای‌ها رکورد تراکنش مالی را با یک اپلیکیشن زدند
اگر چه اپلیکیشن های گپ در کره هم مانند دیگر نقاط جهان برای نقل و انتقال پول به کار می روند، اما کره ای ها با انجام ۱۷.۷ میلیارد دلار تراکنش مالی از طریق یکی از این برنامه ها رکورد زدند.
تیغ آمریکا علیه هوآوی تیزتر می‌شود!
به نظر می‌رسد که سیاست‌مداران کاخ سفید و قانون‌گذاران ایالات متحده آمریکا درصدد افزایش تحریم‌های اقتصادی و ممنوعیت کامل و همیشگی فعالیت مخابراتی و فروش محصولات شرکت چینی هوآوی در این کشور هستند.
ایرباس در اندیشه تولید هواپیما‌های خودران
اگر چه تولید هواپیماهای خودران مدتی است که آغاز شده اما هنوز خبری از تولید هواپیماهای مسافربری بدون خلبان نیست. با این حال ایرباس قصد دارد این ایده را عملیاتی کند.
کیفیت شبکه ملی به اینترنت بین الملل رسید
وزیر ارتباطات با ارائه گزارشی به رئیس جمهور در خصوص دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: هیچ نقطه‌ای در شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد که کیفیتش از کیفیت خدمات اینترنتی بهتر نباشد.
هشدار‌های پلیس در راستای مبارزه با سرقت از منزل
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با هشدار به شهروندان گفت: از نگهداری وجوه نقد و طلاجات زیاد در منزل و در یک مکان مشخص(در اتاق خواب و یا در میز آرایش بانوان....) خودداری کنید و اموال خود را به صندوق‌های امانات بانک بسپارید.
کشف مزرعه کاشت ماری جوانا در بستان آباد
با تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) در سازمان اطلاعات سپاه عاشورا مزرعه بزرگ کاشت گراس و ماری‌ جوانا در بستان‌ آباد کشف شد.
حمله اسیدی، هدیه عروس برای خواهر شوهر
فاطمه هم ‏مثل بیشتر قربانیان اسیدپاشی در آتش کینه و حسد سوخت اما این بار نه پای خواستگار سمجی ‏در میان بود و نه پسر جوان دلباخته‌ای که به معشوقه‌اش یک عمر سیاهی و حسرت هدیه دهد. ‏فاطمه جوان قربانی حسادت زن برادرش شد.
رستوران‌ها رتبه‌بندی می‌شوند
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: واحدهای صنفی عرضه کننده مواد غذایی رتبه دریافت می‌کنند و مانند اعتباربخشی بیمارستان‌ها درجه بندی می‌شوند. بر این اساس رستوران‌ها موظف هستند لوح رتبه بندی را که به تایید دانشگاه‌های علوم پزشکی و اتحادیه صنف دارندگان رستوران و سلف‌سرویس‌ها رسیده، نصب کنند.
اژه‌ای: لایحه امنیت زنان مشکلات زیادی دارد
سخنگوی قوه قضاییه گفت: لایحه تامین امنیت زنان در قوه قضاییه بررسی شده است اما به نظر می رسد این لایحه مشکلات زیادی دارد که ممکن است حتی قابل اصلاح نباشد و شاید لازم باشد لایحه دیگری در دولت یا قوه قضاییه در این زمینه تهیه شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
حزب‌الله: آمریکا بیش از هر زمان دیگری در خاورمیانه ضعیف شده است
اشرف غنی هم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد
افشای سندی درباره هماهنگی مصر با تیم ترور خاشقجی
سخنگوی شورای صلح افغانستان: ۲۰۱۹ سال صلح است- مذاکرات هر آن ممکن است آغاز شود
پاسخ پدافندی سوریه به حملات هوایی رژیم صهیونیستی در جنوب دمشق
نخست‌وزیر عراق با عزم بستن پرونده اعتراض‌ها وارد بصره شد
اعلام جرم علیه کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه
عبدالله عبدالله برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد
آغاز نشست توسعه اقتصادی سران عرب در بیروت به ریاست میشل عون
۲۸ کشته و زخمی در ۲ انفجار در عفرین سوریه