سکوت تبلیغاتی وشمارش معکوس برای انتخابات مجلس افغانستان

11:15 ۲۹ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 61 0
سکوت تبلیغاتی وشمارش معکوس برای انتخابات مجلس افغانستان

کابل - ایرنا - کمتر از دو روز دیگر (شنبه 28 مهر) به برگزاری انتخابات مجلس افغانستان باقی مانده است. سکوت تبلیغاتی که از بامداد امروز پنجشنبه برقرار شد به 20 روز هیاهوی انتخاباتی خاتمه داد واکنون شمارش معکوس برای بازشدن درهای مراکز رای گیری در سایه تهدیدات تروریستی آغاز شده است.

ایرنا

برگزاری انتخابات مجلس یکی از مهمترین رویدادهای سیاسی سال جاری در افغانستان شمرده می شود که با تلاش زیاد داخلی و حمایت های خارجی در سایه تهدیدات تروریستی اعم از انتحاری ، بمب گذاری و حمله مسلحانه روند خود را طی کرده است. براساس گزارش برخی نهادهای نظارتی تاکنون در این روند حدود 400 تن کشته و زخمی شده اند که 10 تن از آنها نامزد انتخابات بوده اند.
برگزاری موفق انتخابات در روز شنبه هفته آینده ، سرنوشت 283 کرسی از 249 کرسی نمایندگی در مجلس افغانستان را روشن می کند و اهالی 33 استان از مجموع 34 استان این کشور نمایندگانشان را راهی قوه مقننه کشور خواهند کرد.
کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل آن چه اختلاقات قومی و عدم توافق نهایی برای رسیدن به شیوه برگزاری انتخابات اعلام کرد ، استان غزنی را از این دور انتخابات کنار گذاشته اند و قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال آینده انتخابات مجلس در این استان برگزار شود.
مجلس برآمده از انتخابات شنبه آتی که با سه سال تاخیر نسبت به زمان پیش بینی شده در قانون اساسی برای تجدید نمایندگان آن شکل خواهد گرفت افغانستان را یکبار دیگر صاحب مجلسی مشروع خواهد کرد که بدون تردید نقش مهمی را در انتخاب کابینه دولت برای پنج سال آینده ایفا خواهند کرد.
انتخابات مجلس افغانستان به شکل رسمی قرار است ساعت هشت صبح روز شنبه 28 مهر ماه در بیش از پنج هزار مرکز رای گیری شروع شود و 21 هزار صندون آرای مردم را جمع آوری می کنند که البته بیش از 120 شهرستان به خاطر وجود ناامنی در آنها صندوق رای را نخواهند دید.
«حفیظ الله هاشمی» یکی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان صبح روز پنجشنبه اعلام کرد که نامزدان باید دور سکوت تبلیغاتی را مطابق با قانون انتخابات رعایت کنند و از هر نوع تبلیغ خودداری کنند.
وی افزود که در این مرحله نامزدها فرصت دارند تا ناظران خود را برای حوزه انتخابیه معرفی کنند تا با دریافت آموزش لازم در جریان رای گیری دهی در روز انتخابات بر روند آن نظارت کنند.
در افغانستان طبق قانون انتخابات هر استان به عنوان یک حوزه انتخابیه محسوب می شود و نامزدها باید آرای خود را از میان همه شهرستان های یک استان جمع آوری کنند.
هاشمی گفت که نامزدان همچنین مکلف هستند تا پیش از زمان رسیدن زمان رای گیری ، تصاویر و پوسترهای تبلیغاتی خود را از فاصله 100 متری تمام مراکز رای دهی حوزه انتخابیه خود جمع آوری کنند و در غیر آن صورت چنانچه تصویری هر نامزد اگر در این فاصله مشاهده شود به عنوان تبلیغ غیر رسمی شمرده شده و برای مجازات پیش بینی خواهد شد.
وی اظهار داشت که تاکنون حدود 400 هزار ناظر داخلی و خارجی از نهادهای مختلف کارت های نظارتی خود را از این کمیسیون دریافت کرده اند و این رقم امکان دارد تا 48 ساعت آینده افزایش یابد و او شمار ناظران انتخابات مجلس را نسبت به گذشته بی نظیر خواند.
از سه شنبه این هفته تمام مدارس دولتی در سراسر افغانستان به دلیل آن که این امکان به عنوان مراکز رای گیری انتخاب شده اند تعطیل است و تا روز یکشنبه هفته آینده نیز تعطیل خواهند بود و نیروهای امنیتی بویژه پلیس در این مراکز مستقر شده اند.
کمیسیون انتخابات افغانستان نیز مانند اغلب کشورها ، معلمان را مطمئن ترین اقشار جامعه دانسته و بیشتر از نیروهای آموزش و پرورش که در افغانستان به آن وزارت معارف می گویند در روند رای گیری به عنوان مجریان استفاده می کند.
اکنون کمیسیون انتخابات افغانستان تلاش های خود را آغاز کرده است تا نامزدان مختلف را پس از پایان زمان تبلیغات که پول بیشتری نسبت به حد تعیین شده توسط کمیسیون به مصرف رسانده اند، شناسایی کند و در همین راستا از رسانه های داخلی افغانستان خواسته که میزان مصارف مالی نامزدان در رسانه ها را به کمیسیون اعلام کنند.
کمیسیون انتخابات افغانستان پیش از آغاز زمان تبلیغات انتخاباتی اعلام کرده بود که هر نامزد در روستاها و شهرهای بزرگ از 10 هزار دلار آمریکایی تا 35 هزار دلار حق هزینه دارد اما گزارش هایی منتشر شده که شماری از نامزدها تا سه میلیون دلار هم خرج کرده اند.
شنبه پیش رو هفدهمین دور انتخابات مجلس نمایندگان در افغانستان برگزرا می شود که البته از بعد از سقوط حکومت طالایندر سال 2001 میلادی این سومین دور انتخابات است و مردم از میان دو هزارو 500 نامزد نمایندگان خود را انتخاب خواهند کرد.
بر اساس قانون انتخابات افغانستان 68 کرسی مجلس به زنان اختصاص دارد و هرگز به مردان داده نخواهد شد، 10 کرسی نیز مربوط به عشایر و یک کرسی هم به اقلیت سیک های هندو افغانستان تعلق دارد.
البته اگر در رقابت میان نامزدان زن و مرد باز زنان علاوه بر 68 کرسی اختصاصی خود رای بیشتری از مردان کسب کنند ، از سهم صندلی های مردان کسر و به سهمیه زنان افزوده خواهد شد.
در حال حاضر مردم و نامزدها همه انتظار روز شنبه را می کشند تا مراکز رای گیری گشوده شود و مشخص شود تک رایی که یک شهروند حق دارد تنها به یک نامزد در میان انبوه نامزدهای صف شده بدهد ، چه سرنوشتی را برای آینده سیاسی این کشور زخمی رقم می زند.
آساق*291*1104*1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

اعترافات زن متاهل درباره روابط خیابانی‌اش
حسادت های زنانه و چشم و هم چشمی های مادی همانند موریانه هایی بود که به جان زندگی ام افتاد و خانه و کاشانه ام را ویران کرد تا جایی که به دلیل همین حسادت ها در فضای مجازی وارد گروه هایی شدم که مرا به فساد اخلاقی کشاند و ...
روزنامه دولت: مانع از حضور زنان در ورزشگاه نشوید
در پی اظهار نظر آقای رئیس جمهور درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها، دو واکنش در نقد آن ابراز شد.
سناریو‌های جدید برای قیمت‌گذاری خودرو
حداکثر تا دو روز دیگر وضعیت قیمت خودروهای داخلی مشخص می‌شود. طبق سناریوهای جدیدی که وزارت صنعت برای 4 گروه متقاضی خودرو تهیه کرده است خودروسازان می‌توانند روند فروش خود را بر اساس آن تغییر دهند، هر چند که رویه جدید هم مطابق با خواسته خودروسازان نیست و آنها معتقدند تنها راه برای برون رفت از مشکلات بازار خودرو، آزادسازی قیمت‌ها است.
الگوهای ستاره‌های جهان فوتبال + عکس
بازیکنان بزرگ جهان فوتبال از کودکی الگوهایی داشتند که گاهی اوقات دوران درخشان‌تری از آن‌ها را به ثبت رساندند.
تصویری تماشایی تهران از ایستگاه فضایی بین‌المللی!
تصویری از تهران که توسط فضانورد آمریکایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شده است.
زلزله 5.1ریشتری 'مردهک'  کرمان خسارت نداشت
کرمان- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت : خوشبختانه زلزله 5.1ریشتری در منطقه مردهک از توابع شهرستان عنبرآباد در جنوب این استان هیچگونه خسارتی نداشته است .
ماجرای ˮگل تانگوˮ چه بود؟
آلبرتو تاراسکونی که به همراه بوکا جونیورز در تور اروپا حضور داشت توانست دروازه سامورا را باز کند و گلش به گل تانگو معروف شد.
یونیسف: هر 10 دقیقه یک کودک یمنی می میرد
تهران – ایرنا – صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) بامداد شنبه اعلام کرد که در هر ساعت 6 کودک یمنی در این کشور جان خود را از دست می دهد.
کره شمالی خواستار حمایت جهانی از صلح شبه جزیره شد
پکن- ایرنا- یک مقام ارشد کره شمالی از کشورهای مختلف آسیا و منطقه پاسیفیک خواست تا از «صلح شبه جزیره» و پیشبرد «مناسبات دو کره» حمایت کنند.
شما قادر به پایان دادن جنگ یمن نیستید
تهران – ایرنا – رئیس شورای عالی انقلاب یمن بامداد شنبه در توئیتی در واکنش به نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد یمن نوشت: مادامی که قادر به یافتن جسد جمال خاشقچی نشدید، در پایان دادن به گرسنگی و دشمنی که به صورت عامدانه جنگ در یمن را به راه انداخته نیز ناتوان خواهید بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ضرر ۵۰۰۰میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات
رییس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به اهمیت صادرات در مبحث اقتصاد و سخت شدن شرایط بازگشت ارز حاصل از آن در شرایط تحریم وعده داد که بانک مرکزی نهایت تلاش و همکاری خود را در این زمینه به کار خواهد بست.
ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
مصادف با نهم ربیع الاول، ویژه برنامه آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) فردا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود.
اعترافات زن متاهل درباره روابط خیابانی‌اش
حسادت های زنانه و چشم و هم چشمی های مادی همانند موریانه هایی بود که به جان زندگی ام افتاد و خانه و کاشانه ام را ویران کرد تا جایی که به دلیل همین حسادت ها در فضای مجازی وارد گروه هایی شدم که مرا به فساد اخلاقی کشاند و ...
روزنامه دولت: مانع از حضور زنان در ورزشگاه نشوید
در پی اظهار نظر آقای رئیس جمهور درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها، دو واکنش در نقد آن ابراز شد.
یونیسف: هر 10 دقیقه یک کودک یمنی می میرد
رسانه صهیونیستی از فساد جدید همسر نتانیاهو خبر داد
همکاریهای علمی و پژوهشی ایران و عمان گسترش می یابد
امارات : فروش سلاح به بحرین امنیت منطقه را تامین می کند
یونیسف: 870 کودک سوری در شرق این کشور کشته شدند
کابینه رژیم صهیونیستی در هاله ای از ابهام
اعتراف وزیر مستعفی رژیم صهیونیستی به افزایش قدرت حماس
40 فلسطینی در سی وچهارمین تظاهرات بازگشت زخمی شدند
الحریری از تصمیم عربستان در قبال متهمان قتل خاشقچی حمایت کرد
اقامه نماز میت غیابی برای خاشقچی در استانبول