غزال های تیزپای همدان به کوه زدند

10:34 ۹۶ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 97 0
غزال های تیزپای همدان به کوه زدند

همدان- ایرنا- دو ومیدانی بدون تردید در سال های گذشته یکی از موفق ترین رشته های مدال آور ورزش همدان به شمار می رود و هم اکنون در سطح المپیک، مسابقات جهانی و آسیایی دونده مستعد معرفی کرده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، حضور هفت هزار دونده همدانی اگر چه با حداقل امکانات به ویژه در شهرستان ها مواجه هستند اما عشق به سرعت، پرواز و پرتاب سبب شده تا به این رشته ورزشی علاقمند شوند.
امروزه ورزش دو ومیدانی همدان در رشته های استقامت، سرعت، پرتاب ها و پرش ها صاحب جایگاه شایسته در سطح کشور بوده و نتیجه عملکرد این رشته در یک دهه گذشته بیش از یکصد مدال رنگارنگ ملی و بین المللی است.
این موفقیت حاصل تلاش شبانه روزی اعضای هیات دو ومیدانی، مربیان استعدادیاب و قهرمان پرور و نیز استعداد ذاتی همدانی ها در رشته دو ومیدانی است.
برخی کارشناسان معتقدند که قرار گرفتن همدان در ارتفاع و شرایط کوهستانی منطقه سبب شده تا ورزشکاران دونده این استان در سطوح ملی و بین المللی همواره موفق باشند.
کسب مدال های رنگارنگ در مسابقات ملی و تورنمنت های بین المللی توسط دونده های جوان همدان نشانگر برنامه ریزی اصولی در راستای استعدادیابی و پرورش مناسب این قشر از ورزشکاران استان همدان است.
دو ومیدانی همدان سابقه درخشانی در مسابقات مختلف ملی و بین المللی دارد و پیشکسوتان این رشته ورزشی تا به امروز نیز در میدان های مختلف بویژه رقابت های آسیایی صاحب عنوان و جایگاه شایسته هستند.
هیات دو ومیدانی استان همدان در سال های اخیر با تدوین برنامه استعدادیابی و بکارگیری مربیان سازنده در این رشته توانسته در عرصه قهرمانی بسیار موفق عمل کند و این اقدام موثر موجبات افتخارآفرینی در این ورزش را بیش از گذشته مهیا ساخته است.
مسعود بنوان، مهدی محمدی و مهدی زارع نژاد و دیگر مربیان سازنده این رشته ورزشی در استان همدان توانسته اند با پرورش استعدادهای ناب دو ومیدانی، جایگاه این رشته ورزشی را به لحاظ مدال آوری در کشور ارتقا چشمگیری دهند.

* نیم قرن قدمت
دو ومیدانی همدان بیش نیم قرن سابقه فعالیت رسمی در میادین ملی و بین المللی را در تاریخ ورزش این استان دارا است.
مرحوم جعفر جنتی و باب‌الحوائجی از بنیانگذاران رشته دو ومیدانی در همدان بودند و در ادامه مرحوم احمد، ساده دل، وجدان زاده، حسینی، سماوات شریف، نادری فر، بیژن ذهاب و محمد مرادی به این ورزش پیوستند.
نکته جالب اینکه ورزشکاران همدانی از محلات کار خود را آغاز کردند؛ دویدن با کفش های معمولی و نه چندان مناسب در زمین های خاکی در جوار مدرسه پهلوی سابق و ورزشگاه شهدای قدس فعلی مهمترین مکان برای ورزشکاران بود.
از سال 1385 نیز پیست خاکی و سپس آسفالت ورزشگاه شهدای قدس همدان با پیگیری های صورت گرفته تبدیل به تارتان شد تا دونده ها روز به یادماندنی را جشن بگیرند.
ثمره تارتان شدن این پیست آشنایی دونده ها با شرایط مسابقات رسمی شد چرا که پیش از این در پیست های خاکی و آسفالت تمرین داشتند.
اگرچه تمرین در پیست های خاکی به توانایی و قدرت دونده می انجامد اما در مجموع برای مسابقه باید به پیست تارتان عادت کند.

* رکوردار مدال در رده های سنی
ورزش دو ومیدانی همدان در تمامی رده های سنی صاحب مدال های رنگارنگ ملی و بین المللی است و از دهه 50 به بعد همدان همدان همواره یکی از استان های موفق در دو ومیدانی کشور ارزیابی می شود.
این استان در دوهای 800 و هزار متر همواره صاحب عنوان بوده و در 1500 متر «مقدادی» یکی از اسطوره های دو ومیدانی همدان همواره روی سکو ایستاده است.
محمد خزایی، کرم سهرابی، حمید اسلامی، حسن لاچینی، مسعود سهرابی، زاهد ده پهلوان، شهرام زیرکی، زورآوند، علی عالمی، شاهین یزدان و ده ها دونده دیگر این استان در دو دهه گذشته جزو مدال آوران ملی و بین المللی ورزش همدان بوده اند.
سیدحسن حسینی با کسب بیش از پنج مدال آسیایی در رده سنی پیشکسوتان نیز یکی دیگر از اسطوره های این رشته ورزشی کشور به شمار می رود که از او به عنوان پدر دو ومیدانی همدان یاد می شود.
سال گذشته هم دو و میدانی همدان با کسب 2 سهمیه اعزام به رقابت های قهرمانی نوجوانان جهان تاریخ ساز شد. اولین بار نیز در دهه 50 همدان موفق به کسب یک سهمیه اعزامی به نوجوانان جهان توسط عباس قربانی شد.
عباس قربانی نخستین نوجوان همدانی بود که در دهه 50 توانست به رقابت های جهانی راه یابد. اما این بار و پس از حدود 50 سال همدان 2 نماینده در رقابت های قهرمانی جهان داشت و سیدامیر زمانپور و آرمین شاه‌ ملکی دو و میدانی‌کاران همدانی به ترتیب در مواد 1500 متر و پیاده‌روی مجوز حضور در مسابقات جهانی را کسب کردند.
زمانپور با کسب رتبه ششم جهان نیز تاریخ ساز شد و نام خود را به عنوان اولین دونده ایرانی که بهترین رتبه را در این رده سنی کسب کرد، برجای گذاشت.
محمد حاصلی در ماده 1500 متر، علی حاج بابایی در ماده 800 متر، پوریا وطن نواز و آرش قاسمی در ماده 2 هزار متر نیز از نخبه های رده پایه دو ومیدانی همدان هستند که همگی با عناوین قهرمانی کشور، عضویت در تیم ملی را دارند.

* گام های طلایی بانوان
مدال های کسب شده توسط دونده های همدانی فقط مختص آقایان نیست بلکه بانوان نیز سهم بسزایی در این مدال آوری ها دارند.
نفیسه آرمیون، سهیلا مرادی، سمیه شمس، زینب احدی، اکرم اسدی و فاطمه خیاطی از مدال آوران بنام دو ومیدانی بانوان همدان به شمار می روند.
هم اینک نیز گام های طلایی بانوان دونده جوان و خوش آتیه همدانی عملکرد موفقی را برای این رشته ورزشی در میادین ملی و بین المللی رقم زده است.
کسب نتایج ارزشمند و تحسین برانگیز موجب شد تا شمار علاقه مندان به این ورزش بیشتر شود و از سوی دیگر، انگیزه مربیان را برای حضوری بیشتر دوچندان سازد.

* تمجید رئیس فدراسیون از عملکرد همدان
رئیس فدراسیون دو ومیدانی به تازگی در سفر به همدان به تمجید از این استان پرداخت و گفت: همدان در رشته ورزشی دو استقامت و نیمه استقامت نمونه کشوری است و از استان های موفق در مدال آوری محسوب می شود.
مجید کیهانی افزود: همدانی ها باید به وجود مربیان با دانش و باتجربه افتخار کنند که زمینه ساز پرورش استعدادهای نخبه و مدال آوران قهرمان است.
وی بیان کرد: ورزشکاران این استان همواره در رشته های پیاده روی، دوصحرانوردی و پرتاب دیسک نیز جزو برترین نفرات کشور هستند.

* غزال های تیزپا به کوه زدند
با وجود اینکه پیست استاندارد و بی نظیر ورزشگاه شهید مفتح همدان برای استفاده دونده ها به هیات دو ومیدانی این استان تحویل داده شده اما دونده های مستعد همدانی برای آماده سازی مطلوب خود در ارتفاعات تمرین می کنند.
غزال های تیزپا این روزها به دامنه های منطقه گردشگری حیدره رفته و در ارتفاع این منطقه تمرین هوازی و آماده سازی می کنند.
دبیر هیات دو ومیدانی همدان در این باره می گوید: منطقه حیدره بهترین مکان برای تمرین های بدنسازی و هوازی دونده های همدانی است.
مسعود بنوان افزود: بخشی از این منطقه در دامنه های کوه را شناسایی کرده ایم و دوندگان همه روزه در این مکان تمرین می کنند.
وی بیان کرد: تاثیر تمرین در این نقطه مرتفع را به زودی در رقابت های انتخابی تیم ملی خواهیم دید و اطمینان می دهم به موفقیت های بیشتری می رسیم.

* راز موفقیت با تمرین در پیست های خاکی
دبیر هیات دو ومیدانی همدان تمرین در پیست های خاکی را بسیار موثر می داند و معتقد است ورزشکاران آفریقایی با تمرین در پیست های خاکی به مراتب بهتر از سایر دونده ها در مسابقات رسمی حضور می یابند.
وی افزود: تمرین در پیست های خاکی به توان و قدرت دونده کمک می کند و آنها راحت تر در پیست تارتان مسابقه می دهند.
بنوان اظهار داشت: در حال حاضر یک پیست استاندارد مسابقه بین المللی، یک پیست در حد مسابقات کشوری و 2 پیست خاکی در همدان داریم.
وی خاطرنشان کرد: برای بالا بردن سطح سختی تمرین آماده سازی دونده های صاحب نام و ملی پوش همدانی منطقه حیدره را انتخاب کردیم که معتقدم یکی از بی نظیرترین مکان ها برای تمرین است.
دبیر هیات دو و میدانی همدان افزود: بخشی از این مسیر دایره ای و دارای شیب ایجاد شده که نقطه تمرینی بسیار خوبی برای ما به شمار می رود.
7520/2090


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

رونمایی  از نرم‌افزار هلو با نام 8 اسمارت
شرکت مهندسی نرم‌افزار هلو، نرم‌افزار8 اسمارت را رونمایی کرد.
گزارش تصویری از کنفرانس ارتباطات بازاریابی و برندینگ
دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در تاریخ‌های 25 و 26 دی‌ماه میزبان سومین کنفرانس ارتباطات بازاریابی و برندینگ با حضور اساتید دانشگاه، مدیران آژانس‌های تبلیغات کشور و سفارش دهندگان آگهی بود. در این رویداد برای اولین بار جوایز تعالی بازاریابی و برندینگ نیز به کسب‌وکارهای برگزیده اهدا شد. در ادامه گزارش تصویری ایسنا از این رویداد را می‌بینید.
Flip راهکاری نوین و هوشمند برای همفکری
شرکت سامسونگ ایران، نسل جدید نمایشگر تعاملی خود را معرفی کرد. نمایشگر تعاملی Flip که با فاصله‎ای کم از بازارهای جهانی وارد ایران شده، با قابلیت‏‌ها و نوآوری‏‌های جدید خود امکان عرضه ایده‏‌ها و تعامل گسترده‏‌تر را میان شرکت‌کنندگان در نشست‏‌های کاری فراهم می‏‌کند.
فروش اینترنتی مصالح ساختمانی
تولیدکنندگان «این‌سو» شما را در انتخاب مصالح ساختمانی یاری می‌کنند.
دومین نمایشگاه کار ایران با 800 موقعیت شغلی برگزار می‌شود
مجتمع نمایشگاهی بوستان گفت‌وگو تهران در 4 تا 6 بهمن میزبان دومین نمایشگاه کار ایران خواهد بود.
9 نکته شگفت‌انگیز برای پذیرایی از مهمان‌ها
عشق به مهمانی‌دادن و پذیرایی‌کردن در خیلی‌ها وجود دارد؛ کسانی که دوست دارند همه را دور هم جمع کنند و ساعت‌های خوشی را برایشان به یادگار بگذارند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که دوست دارید مهمانی‌هایتان بی‌عیب و نقص برگزار شوند، به مهمان‌هایتان خوش بگذرد و سلیقه‌تان زبانزد همه شود، این مطلب را بخوانید.
کمپینی برای حمایت از کودکان کار
توجه به نیازهای اساسی کودکان نیازمند در شرایط کنونی یک وظیفه ملی است.
بهار بهترین فصل سفر به مرداب سراوان
کسانی که اهل گشت و گذار باشند، حتما مرداب سراوان را دیده‌اند. مردابی که با نگاه اول به آن متوجه واقعیت و زیبایی آن نمی‌شوید؛ و احتمالا فکر می‌کنید که وسط آن را چمن پوشیده‌ است.
لاغرشدن با ورزش ایکس بادی
حتما شما هم نام ورزش ایکس بادی را شنیده‌اید و با خود گفتید که “این هم یکی دیگه از روش‌های درآمدزایی هست که هیچ فایده‌ای برای سلامتی یا لاغری نداره!” البته در واقعیت این طور نیست و این ورزش می‌تواند کمک‌های زیادی به شما بکند. ایکس بادی ورزشی است که اکنون در بیش از ۵۵ کشور دنیا طرفدار دارد.
۳ فیلم برتر دسامبر ۲۰۱۸ براساس imdb
ایران زیرنویس شما را به تماشا ۳ فیلم برتر دسامبر ۲۰۱۸ دعوت می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

طاهریان: ورزش زنان پس از انقلاب جایگاهش را پیدا کرد
نایب رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به پر رنگ شدن جایگاه ورزش زنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، معتقد است: اگر در گذشته به دنبال آن بودیم تا نگاه منفی مسئولان نسبت به ورزش زنان مثبت شود، الان این جایگاه به جایی رسیده که مسئولان با حمایت و توجه ویژه به بانوان سعی در افزایش مدال آوری آنها در رویدادهای جهانی، المپیک و پارالمپیک دارند.
لیگ برتر والیبال بانوان در ایستگاه آخر
لیگ برتر والیبال بانوان به هفته پایانی خود رسیده است و تکلیف قهرمان در این هفته مشخص می‌شود.
ترکاشوند: دلیل تاخیر در انتخابات والیبال را نمی‌فهمم!
ملی‌پوش اسبق والیبال گفت: دلیل تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون را نمی‌فهمم و در حال حاضر زمان را از دست داده‌ایم.
یک سالِ ˮثوریˮ در بوکس!
حسین ثوری در طول یک سالی که هدایت فدراسیون بوکس را بر عهده دارد اقدامات قابل توجهی را انجام داده ولی با این وجود نباید تنها نقاط مثبت خود را ببیند و بهتر است در کم کردن نقاط ضعف خود نیز تلاش بیشتری داشته باشد.
بانوی طلایی کشتی ایران: بلاتکلیفیم!
ملی پوش کشتی کلاسیک بانوان از وضعیت خود بعد از مسابقات بین‌المللی لبنان گلایه کرد و گفت چشم انتظار و گوش به زنگ هستیم تا خبری از اردوی تیم ملی بدهند، اما خبری نیست و در بلاتکلیفی به سر می‌بریم.
دبیر فدراسیون دوومیدانی: همه انعطاف را با حدادی خواهیم داشت
طاهریان: ورزش زنان پس از انقلاب جایگاهش را پیدا کرد
سهراب مرادی: از حالا المپیک را حق خودم نمی دانم اما به راحتی نمی‌گذارم کسی دیگر برود
دوچرخه‌سواری یک استاندار + تصاویر
تاجر مهمات در فدراسیون تیراندازی!
غیبت بحث برانگیز سجاد مرادی در اردوی تیم ملی دوومیدانی
سرقت عجیب تابلوی خانه ژیمناستیک شهدای آذرپی!
فائقی: هنوز با قانون سال 1350 ورزش را اداره می کنیم
دبیر فدراسیون: با ربانی قرارداد بستیم- توکلی: خبر ندارم!
مجلس تکلیف روسای هیات‌های بازنشسته را هفته آینده مشخص می‌کند