نماینده مجلس: ازدواج زودهنگام بزرگترین ظلم علیه زنان است

12:17 ۳۰ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 61 0
نماینده مجلس: ازدواج زودهنگام بزرگترین ظلم علیه زنان است

تبریز-ایرنا- نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر عزم و اراده جدی جامعه برای توسعه منع خشونت علیه زنان، گفت: ازدواج های زودهنگام نمونه ای از این خشونت هاست که در حقیقت بزرگ ترین علیه دختران و زنان آینده است.

ایرنا

معصومه آقاپور روز پنجشنبه در همایش منع خشونت علیه زنان در تالار پتروشیمی تبریز، افزود: اینکه آمارهای رسمی آذربایجان شرقی را از لحاظ ازدواج های زودهنگام در رده دوم کشوری می بینیم درد عمیقی وجود ما را در بر می گیرد و این درد بزرگ جامعه کنونی ماست و علما، وکلا و حقوق دانان و فرهنگیان جامعه باید راهکارهای عملی و منطقی برای زدودن این چهره زشت از جامعه ارایه دهند.
وی از اینکه در پاره ای از موارد ازدواج دختران زیر 12 سال در برخی از روستاهای آذربایجان شرقی به ثبت می رسد، ابراز تاسف و گلایه کرد.
آقاپور، ریشه و دلیل اصلی وجود ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی متوجه زنان را گروه بندی های موجود در جامعه بر اساس سنتی و مدرن دانست و اظهار داشت: این گروه بندی ها مناسبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را دگرگون کرده و منجر به بروز انواع آسیب ها شده است.
وی با اشاره به اینکه مردسالاری در جامعه ایرانی با قرون قبل از اسلام بر می گردد، از اینکه چنین رویه ای هنوز در بسیاری از شهرها و روستاها ادامه دارد ابراز تاسف کرد و گفت: این رویه حتی در بخش مدرن جامعه نیز رواج دارد و این بخش از جامعه اگر برای زنان حق و حقوقی قایل هستند بیشتر جنبه تشریفانی و نمادین دارد که نمونه های بسیاری از آن را می توان ارایه کرد.
آقاپور افزود: برای نمونه دستور و ابلاغ رییس جمهوری مبنی بر استفاده 30 درصدی از زنان جامعه در بخش مدیریت ها هنوز به جایی نرسیده است هر چند ما معتقدیم این حضور سیاسی و اجتماعی باید در سطح تصمیم سازی ها وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه خشونت علیه زنان تنها مربوط به خشونت های جسمی و فیزیکی نیست، خشونت های روحی و روانی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و حتی سیاسی را از جمله این خشونت ها علیه نیمی از جامعه ایرانی بیان کرد.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی ، تلاش برای ایجاد اعتماد در بین زنان برای کسب حق و حقوق خود را لازم دانست و ادامه داد: متاسفانه بیشتر زنان به دلیل ترس و واهمه از ابراز عقیده و بیان خشونت های علیه خود، از اینکه به مراجع مربوطه مثل نیروی انتظامی و بهزیستی مراجعه کنند، به شدت استرس و واهمه دارند و باید این وضعیت به سامان برسد.
آقاپور، آموزش فرهنگ سازش و تلاش برای ترویج آنرا را از ملزومات کاهش خشونت علیه زنان قلمداد کرد و گفت: طبق آمارهای موجود در 2 سال اخیر خشونت علیه زنان در ایران 5 درصد افزایش یافته است که می توان با فرهنگ سازی برای کاهش این ارقام وارد عرصه شد.
به گفته وی دلیل اصلی و اساس خشونت علیه زنان در ایران متوجه مسایل اقتصادی جامعه است که باید تلاش شود تا با تقویت بنیه های اقتصادی خانواده ها این امر ناپسند در کشور رو به کاهش بگذارد.
به گزارش ایرنا، رییس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی نیز در این همایش با ارایه تعریفی جامع از خشونت در مبانی حقوقی و اسلامی، گفت: خشونت، عکس العمل یک عمل نامیمون است و رفتاری غیرمتعارف در برابر عمل تجاوزگرایانه به شمار می رود و در معنای مطلق امری پسندیده و لازم است که حتی از ناحیه طبیعت نیز ما شاهد چنین خشونتی هستیم.
حسن عظیم زاده اظهار داشت: هر ملت و قومی ساخته و پرداخته تاریخ و حوادث آن است و به همین دلیل جوامع بشری هیچ گاه از حقوق یکسان برخوردار نبوده اند و همواره مردان قدرت رهبری و امیری بیشتری داشته اند.
وی خشونت خانوادگی را منشاء اصلی خشونت علیه زنان بیان کرد که آگاهی دهی به آحاد مردم و فرهنگ سازی برای جلوگیری از تداوم آن لازم و ضروری است.
به گزارش ایرنا، همایش یک روزه منع خشونت علیه زنان به همت کمیسیون زنان کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی در دو نوبت صبح و عصر در تبریز برگزار می شود.
3038/518


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

عزیزالله شهبازی سرپرست استانداری البرز شد
کرج - ایرنا- معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز بعنوان سرپرست استانداری این استان منصوب شد.
نبض تولید در هپکو دوباره به جریان افتاد
اراک - ایرنا - مدیر عامل هپکوی اراک گفت: نبض تولید و سازندگی پس از مدتی وقفه در این واحد تولیدی و صنعتی دوباره به جریان افتاده است.
نحوه برخورد با سه جوان نوازنده نادرست بود
رشت - ایرنا - فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر لزوم تلاش در جهت ارتقاء نشاط اجتماعی افزود: قانون و هنجارهای عمومی نیز باید از سوی همگان رعایت شود.
حمایت از واحدهای صادرات محور عمده فعالیت شهرک های صنعتی
کرج-ایرنا- معاون پشتیبانی و صنایع انسانی شهرک های صنعتی ایران گفت: یکی از مهم ترین برنامه های شهرک های صنعتی و سازمان صنایع کوچک حمایت از واحدهای صادرات محور است.
پژوهشگاه مواد و انرژی ایران تکیه گاه صنعت شود
کرج-ایرنا-معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: با توجه به وضعیت خاص اقتصادی کشور، پژوهشگاه مواد و انرژی ایران می تواند تکیه گاه بخش تولید و صنعت کشور شود.
تعیین قیمت خودرو‌ها در انتظار تایید وزیر صنعت
پیشنهاد ۱۰ ماده‌ای برای نحوه تعیین قیمت خودرو‌ها آماده شده و به محض فراغت وزیر صنعت از میزبانی هیات همراه ریاست جمهوری عراق به وی ارائه و تصمیم گیری می‌شود.
ممنوع المصاحبه شدن مسئولان چابهار، ادعا یا واقعیت-رستم کریمی*
چابهار- ایرنا- ممنوع المصاحبه شدن مسئولان در چابهار در عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات چه ادعا باشد و چه واقعیت، درد بزرگی است که این روزها به مانعی بزرگ بر سر راه توسعه این منطقه راهبردی قرار گرفته و البته با فرار از اطلاع رسانی شفاف، برای سرپوش گذاشتن بر برخی از کم کاری ها نیز به یک ابزار تبدیل شده است.
جمهوری آذربایجان بیش از 4 میلیارد منات سرمایه خارجی جذب کرد
باکو - ایرنا -کمیته دولتی آمار جمهوری آذربایجان، اعلام کرد: این کشور در 10 ماه سال 2018 میلادی، چهار میلیارد و 354 میلیون و 600 هزار منات سرمایه خارجی جذب کرد.
صهیونیست ها راهیپمایی خبرنگاران در قدس را هم تحمل نکردند
تهران- ایرنا- نظامیان رژیم صهیونیستی راهپیمایی خبرنگاران فلسطینی و بین المللی را در شمال شهر قدس اشغالی سرکوب کردند.
موشک های یمنی مواضع نظامیان عربستان را منهدم کرد
تهران- ایرنا- یمن مواضع نظامیان سعودی و مزدوران آنها در جیزان واقع در جنوب عربستان را با موشک هدف قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
متکی: آمریکا برای تامین منافع از حربه تحریم استفاده می کند
مشهد- ایرنا- معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: آمریکا برای تامین مطامع خود از کوبا تا هند، چین، روسیه و اتحادیه اروپایی را تحت تحریمهای مختلف دارد و از آن به عنوان حربه ای برای تامین منافعش استفاده می کند.
برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود
تهران -ایرنا- جشنواره انار استان های غربی کشور برای نخستین بار از 24 آذرماه امسال قرار است در کاخ موزه نیاوران واقع در پایتخت برگزار شود.
تیترهای 26 آبان روزنامه های کهگیلویه و بویراحمد
یاسوج- ایرنا- روزنامه های کهگیلویه و بویراحمد روز شنبه 26 آبان سال 1397 تیترهای متنوعی را با توجه به رویدادهای روز انتخاب کرده اند.
«جاده قدیم» با صدای بلند به خشونت اعتراض می کند
108 زندانی جرائم غیرعمد در کردستان آزاد شدند
نگاه جامعه به مدیران زن بهتر شده است
زنان بلوچ در وحدت، تقوا، همگرائی و خدمت شاخص هستند
کودکانی که محو تماشای مجازی شده اند
آسیب های اجتماعی در خلخال کاهش یافت
سالمندی؛ موهبتی رو به مشکل
مادر باردار اندیکایی در یک عملیات هشت ساعت نجات یافت
فرزند آزاری معضلی با آثار روحی دلخراش اجتماعی
کودک همسری نسبتی با مبانی دینی ندارد