ایران و پاکستان تفاهمنامه توسعه همکاری تجاری مرزی امضا کردند

13:13 ۲۶ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 33 0
ایران و پاکستان تفاهمنامه توسعه همکاری تجاری مرزی امضا کردند

اسلام آباد - ایرنا - اعضای شرکت کننده در ششمین نشست کمیته مشترک تجارت مرزی ایران و پاکستان، در پایان نشست سه روزه خود در شهر کویته، تفاهم نامه توسعه همکاری تجاری مرزی در 29 بند امضا کردند.

ایرنا

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، ششمین کمیته مشترک تجارت مرزی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان، دوشنبه 23 مهرماه جاری با حضور اعضای هیات های ایرانی و پاکستانی در شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان آغاز به کار کرد و روز چهارشنبه 25 مهرماه به کار خود پایان داد.
این نشست، با توجه به اهمیت توسعه مبادلات بازرگانی ایران و پاکستان از طریق مرزهای طولانی دو کشور و بر اساس مصوبه اجلاسیه های مشترک فی مابین مقامات عالی دو کشور برگزار شد.
هدف از برگزاری این کمیته، توسعه مبادلات مرزی، توسعه فعالیت های بازارچه های مرزی، افتتاح سریع گذرگاه های مرزی ریمدان - مند و پیشین - گبد، رونق ترانزیت و حمل و نقل کالا و رفع موانع و مشکلات تجارت در راستای رونق مبادلات تجاری عنوان شده بود.
تاکنون از شش کمیته مشترک مرزی برگزار شده بین دو کشور، سه کمیته در زاهدان و سه کمیته در کویته پاکستان برگزار شده است.
دیدار اعضای هیات ایرانی با حکمران جدید ایالت بلوچستان نیز عصر چهارشنبه 25 تیرماه - دیروز - در کاخ حکمرانی این ایالت انجام شد.
تفاهم نامه ششمین دوره کمیته مشترک تجارت مرزی ایران و پاکستان پس از سه روز مذاکره و بررسی، در 29 بند از سوی «نادر میرشکار» رئیس سازمان صنعت و معدن استان سیستان و بلوچستان و «اشرف علی» رئیس گمرکات ایالت بلوچستان امضا شد.
تداوم ملاقات ها و ارتباط مسئولان گمرکی و مرزی به طور منظم و مستمر و تعیین تاریخ برای برگزاری ملاقات نمایندگان گمرکی در تهران به منظور نهایی شدن همکاری در زمینه تبادل الکترونیکی اطلاعات مروادات تجاری از توافقات این نشست عنوان شده است.
همچنین بر اساس بندهای این توافق، طرف ایرانی و پاکستانی برای سرعت بخشی افتتاح گذرگاه های جدید مرزی «ریمدان-مند و پیشین-گبد» و همکاری در زمینه شیلات در بنادر گوادر و چابهار به توافق رسیدند.
به گزارش ایرنا تاکید بر ایجاد ارتباط بانکی و برقراری سازوکارهای لازم برای آسان سازی تبادل پولی بازرگانان دو کشور و ارائه تسهیلات به بخش حمل و نقل ریلی و زمینی و انجام اقدامات به منظور تسریع تبادل کالا میان دو کشور از دیگر موارد مورد توافق اعضای کمیته مشترک مرزی ایران و پاکستان عنوان شده است.
تشکیل کارگروه مشترک در اتاق های بازرگانی زاهدان و کویته به منظور رسیدگی به مشکلات مالی بازرگانان دو کشور با هدف حل اختلافات و تاکید بر راه اندازی خط هوایی «کویته - زاهدان» از دیگر موارد مورد توافق ایران و پاکستان در نشست اخیر کمیته مرزی عنوان شده است.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران نیز روز پنجشنبه در کویته پاکستان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد با تشریح توافقات و دستاوردهای این نشست، گفت:در حاشیه این نشست سه روزه پرکار و مذاکرات فشرده، هیات ایرانی چند نشست تخصصی نیز برگزار کرد.
«محمد رفیعی» افزود:اعضای هیات ایرانی، یک نشست تخصصی راه آهن با حضور مدیرکل راه آهن شرق جمهوری اسلامی ایران با مدیرکل راه آهن کویته برگزار شد.
وی ادامه داد:همچنین، یک نشست تخصصی بانکی با حضور نماینده بانک مرزی ایران و رئیس ایالتی بانک مرکزی پاکستان و نشست فوق العاده در اتاق بازرگانی کویته با حضور بازرگانان دو کشور در حاشیه اجلاس برگزار شد.
اعضای هیات ایرانی همچنین با حکمران ایالت بلوچستان دیدار کردند.
آساق*274*6125**1049


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

روستای هابیتون، رویایی در دنیای واقعی!
روستای هابیتون یک مکان واقعی است و هیچ بحثی در مورد آن وجود ندارد. مزرعه الکساندر یکی از اموال او به مساحت ۱۲۵۰ هکتار است که در ماتاماتا در کشور نیوزیلند قرار گرفته و مجموعه ای از خانه هایی است که در فیلم های ارباب حلقه‌ها و همچنین سه قسمتی هابیت مشاهده نموده اید. اما این منطقه تنها برای فیلم ها استفاده نمی شود.
گفتگو با احمد زیدآبادی درباره زندگی‌نامه خواندنی و پرفروش‌اش
زندانی شد و زمانی از زندان آزاد شد که قرار بود به تبعید برود و در حکمش آمده بود از هرگونه فعالیت سیاسی و نوشتاری ممنوع است.
فیلم سینمایی «تاریک‌ترین ساعت»؛ چرچیل، هیتلر، ترامپ و مذاکره!
فیلم سینمایی «تاریک‌ترین ساعت» Darkest Hour به روی آنتن شبکه یک سیما رفت. فیلمی که به بخش‌هایی از زندگی وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا در زمان جنگ جهانی دوم اشاره می‌کند.
علل سوزش معده؛ لطفا جدی بگیرید!
همه‌ی ما گاهی دچار سوزش معده می‌شویم و تجربه‌اش را داریم. ۶۰ میلیون آمریکایی یک بار در ماه دچار سوزش معده می‌شوند، اما علل سوزش معده می‌تواند گیج کننده یا گول زننده هم باشد که باید کاملا جدی گرفته شوند.
تقویت عضلات بدن با این راهکار‌ها
دستیابی به عضلات شش تکه شکم هرچند ممکن است، اما ساده نیست. از طرف دیگر رسیدن به میان تنه قوی تنها شامل حذف کربوهیدرات و ساعت‌ها تمرین در باشگاه هم نیست.
روایت دختر ملک الشعرای بهار از پدر
محمدتقی بهار را با کدام هنر و حرفه‌ای می‌توان ممتاز کرد؟ بهار در هر کاری که به یادگار گذاشت بهترین بود و در تاریخ ایران بسیار تاثیرگذار واقع شد.
علی کریمی را به استقلال قالب کردند!
علی کریمی – استقلال؛ رابطه‌ای که هنوز به سرانجام نرسیده و قصه‌ای که هنوز کسی عاقبت آن را نمی‌داند.
حاشیه‌سازی ترفند کی‌روش است!
رفتارهای کارلوس کی‌روش تازگی ندارد. او همیشه می‌خواهد به هر نحوی سایران را سورپرایز کند.
زرینچه: کمیته فنی تمرکز شفر را به هم می‌زند
تشکیل کمیته فنی در باشگاه استقلال تهران موافقان و مخالفانی دارد. برخی آن را اهرمی برای کمک به وینفرد شفر می‌دانند و برخی دیگر معتقدند دخالت این کمیته باعث مزاحمت سرمربی می‌شود.
تاج برای جلوگیری از تعلیق استعفا می‌دهد؟
به‌دنبال ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در دستگاه‌های اجرایی و فدراسیون‌های ورزشی، این مهلت به روسای فدراسیون‌ها داده شد تا اسامی بازنشسته‌های خود را اعلام کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

5  استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید
چشم را دروازه دل نامیدن، چرا که آنچه از این دریچه وارد وجود شخص می شود، گاهی او را به سر منزل سعادت و گاه به ورطه سقوط و ذلت می کشاند. دل آنچه را که از طریق چشم می بیند و حس می کند، مورد تحلیل قرار داده و زمینه را برای پاسخ در برابر شرایط موجود و حرکت برای کسب و تصرف آن شرایط و اقناع آن فراهم می نماید و در حقیقت این سخن درستی است که «هر آنچه دیده بیند دل کند یاد» حالا فرق نمی کند که آن نگاه به صواب بوده و مجاز و یا ناصواب بوده و غیر مجاز.
روایت دختر ملک الشعرای بهار از پدر
محمدتقی بهار را با کدام هنر و حرفه‌ای می‌توان ممتاز کرد؟ بهار در هر کاری که به یادگار گذاشت بهترین بود و در تاریخ ایران بسیار تاثیرگذار واقع شد.
تیپ خانم بازیگر در جشن تولد لوکس خانم مجری -عکس
سوگل طهماسبی در جشن تولد «مژده لواسانی» حضور داشت.
نمایی متفاوت از قله دماوند- عکس
نمایی متفاوت از قله دماوند در زیر قابل مشاهده است.
شناسایی حمله قلبی جدی تنها با یک برنامه
یک برنامه جدید به تازگی برای گوشی‌های هوشمند توسعه یافته که می‌تواند تعیین کند آیا کاربر در معرض حمله قلبی جدی قرار دارد یا خیر!؟
صادرات‌ زیر یک میلیون دلار معاف از تعهد ارزی شد
آمریکا عملا واردات غذا و دارو را نیز تحریم کرده است
دلیل گران شدن مرغ در کهگیلویه و بویراحمد مشخص شد
بیش از 80 درصد فرش دستباف ایران صادر می شود
طرح خروج صنوف آلاینده شهری در مازندران عملیاتی شد
روابط تجاری و گردشگری رومانی با ایران گسترش یابد
روابط تجاری و گردشگری با ایران گسترش یابد
عراق نخستین هدف صادراتی ایران در هفت ماه امسال شد
بیش از 18 میلیون دلار از آبزیان مازندران به خارج صادر شد
افزایش تقاضای مرغ در یزد با کاهش توان خرید گوشت قرمز