تقویت سرمایه اجتماعی و تأمین امنیت نرم

12:44 ۲۷ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 30 0
تقویت سرمایه اجتماعی و تأمین امنیت نرم

تهران- ایرنا- مشارکت اجتماعی، مردم سالاری و اعتماد متقابل مردم و دولت به یکدیگر از نتایج بسیار مهم سرمایه اجتماعی است که هم رضایت مردمی و مشروعیت سیاسی را تأمین می کند و هم به ثبات و امنیت داخلی می انجامد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، اهمیت روز افزون جنگ نرم، ضرورت توجه به راه کارهای حفظ و تقویت امنیت نرم در جامعه را بیش از هر زمان دیگری برجسته ساخته است و یکی از راه های مهم و قابل توجه تأمین امنیت جامعه در مقابل تهدیدات نرم تقویت و افزایش سرمایه اجتماعی است.
زمانی که در یک جامعه ای میزان اعتماد و مشارکت اجتماعی به عنوان مهمترین ابعاد سرمایه اجتماعی بالا باشد مقابله با هرگونه تهدید نرم در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی آسان تر خواهد بود.
نظر به اهمیت موضوع، پژوهشگر ایرن با «علی نورزاد» مدرس دانشگاه و پژوهشگر مطالعات فرهنگی گفت وگویی انجام داده است.

** سرمایه اجتماعی و تقویت باورمندی متکی به روحیه جمعی
به گفته نورزاد: امنیت نرم به طورکلی به حفظ ارزش ها و هویت اجتماعی مربوط می شود. سرمایه اجتماعی نیز موجب ایجاد ارتباط و مشارکت بهینه اعضای یک اجتماع شده و در نهایت منافع متقابل را تأمین کرده وبسترهای اجتماعی توسعه سیاسی و اجتماعی را فراهم می کند.
وی افزود: در موارد زیادی، دولت ها عملکرد مناسبی نداشته و ضعف هایی دارند. سرمایه اجتماعی این ضعف ها را جبران می کند و باعث ایجاد ثبات در جامعه می شود. سرمایه اجتماعی دارای اشتراکات و پیوند زیادی با مؤلفه های امنیت در هر کشور دارد. سرمایه اجتماعی یا مؤلفه های آن، همچون شبکه ها، هنجارها و اعتماد، تسهیل کننده کنش و افزایش همکاری جمعی برای نفع های چندجانبه است. سرمایه اجتماعی در شبکههای مشارکتی غنا و عمق می یابد و تقویت باورمندیِ درونی متکی بر روحیه جمعی را به دنبال دارد. این باورمندی درونی مهمترین موضوع در مصونیت جامعه در برابر هرگونه تهدید نرم به شمار می رود.

** اعتماد به حاکمیت پیش شرط موفقیت سیاست های حوزه امنیت نرم
این پژوهشگر حوزه فرهنگ اضافه کرد: سرمایه اجتماعی خود دارای ماهیتی نرم بوده و در نهایت به مفهوم پاسخگویی گره خورده است. پاسخگویی نیز از مهمترین خواسته های شهروندی و موضوعی کلیدی در فهم امنیت نرم در جامعه است. در نتیجه پاسخگویی به خواسته های شهروندی، نوعی رضایتمندی در شهروندان به وجود می آید که آنها را اقناع نموده و در نتیجه سیاست پذیرش را پیشه می سازند.
وی افزود: در واقع از این طریق موجبات تقویت اعتماد به نهادهای حاکمیت فراهم شده و این اعتماد شرط لازم اجرای سیاست های فرهنگی جهت تقویت امنیت نرم در جامعه است. ضعف و یا سقوط سرمایه اجتماعی موجب بالا رفتن هزینه های زندگی اجتماعی هم برای دولت و هم برای مردم می شود. یکی از این موارد بالا رفتن هزینه های تأمین امنیت است. زیرا زمینه های نارضایتی شهروندان از دولت فراهم شده و در نهایت حفظ امنیت نرم که مربوط به هویت آنها می شود برای دولت بسیار مشکل خواهد بود. بعلاوه، در صورت فقدان و یا تضعیف سرمایه اجتماعی هزینه ها و فشارها افزایش یافته و حاکمیت را به امنیتی دیدن رفتارها سوق می دهد.

**نارضایتی به مثابه تهدید نرم
وی با اشاره به کتاب 'ایوان کلیما'با نام' بین امنیت و ناامنی' گفت: کلیما در کتاب خود در ارزیابی وضعیت امنیتی انسان معاصر چنین آورده است': علیرغم تمام پیشرفت های حاصله در حوزه فناوری و تولید ابزارهای نوین برای امنیت سازی و صیانت از امنیت، باید گفت که وضعیت امنیتی انسان نه تنها بهبود نیافته است، بلکه همچون گذشته هم نیست؛ چرا که 'انسان امروز از زندگی ناراضی است'.
نورزاد اضافه کرد: کلیما و پیروان او توانستند تحولی در ماهیت تهدیدات امنیتی ایجاد کرده روایتی جدید از'تهدید نرم' ارائه دهند. مطابق نظریه آنها، هر بازیگر در میانه دو وضعیت قرار دارد که عبارتند از وضع موجود و وضع مطلوب. فاصله میان این دو وضعیت، 'فضای امنیتی' مطلوب است وتهدیدات نیز در همین فضا امکان رشد و تکمیل می یابند. تهدیدات متصور در قالب این رویکرد عبارتند از:' افزایش نارضایتی نسبت به وضعیت موجود؛ تعریف افراطی از وضعیت مطلوب به گونه ای که به وضعیت ایده آل و غیر قابل دستیابی، نزدیک یا تبدیل شود؛ شکل گیری مقاومت اجتماعی نسبت به فرآیندهای انتقال از وضع موجود به وضع مطلوب.

** امنیت نرم و مشروعیت سیاسی
وی تصریح کرد: تأمین امنیت بدون داشتن سرمایه ای چشمگیر در حوزه اجتماعی میسر نبوده یا دست کم بسیار دشوار است. اعتماد متقابل مردم و دولت به یکدیگر از نتایج بسیار مهم سرمایه اجتماعی می باشد که هم به افزایش رضایت مردم می انجامد و هم به مشروعیت سیاسی و در نهایت ثبات و امنیت داخلی را در پی خواهد داشت. سرمایه اجتماعی، با تولید امنیت نرم نقش بسزایی در نهادینه سازی رضایتمندی و تقویت مشروعیت و ثبات سیاسی در جامعه دارند.
پژوهشم**س-م**1552


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رفع چروک پیشانی؛ از پیشگیری تا درمان سریع+ ویدئو
چروک پیشانی و خطوط عمیق روی آن که به آن خط اخم هم می‌گویند، دیگر به افزایش سن و کهنسالی محدود نمی‌شود. استرس روزانه و خستگی مفرط باعث شکل‌گیری ناخواسته‌ی خطوط چروک پیشانی حتی در دوران جوانی می‌شوند، و این مسئله از کنترل ما خارج است. در این مطلب راه‌های پیشگیری و درمان چروک پیشانی را آورده ایم.
فواید ورزش در دوره قاعدگی چیست؟
به دلایل زیادی بسیاری از مردم ورزش را در این دوره کنار می گذارند اما دوره قاعدگی هرگز دلیل خوبی برای ورزش نکردن نیست.
آش بادمجان، یک آش سنتی اصیل ایرانی
آش بادمجان یکی از آش‌های خوشمزه و سنتی ایرانی است. اگر به غذا‌های درست شده با بادمجان مانند کشک و بادمجان و حلیم بادمجان علاقمند هستید حتما آش بادمجان را امتحان کنید. در این آموزش کامل‌ترین روش پخت آش بادمجان را آماده کرده ایم.
طرز تهیه چکدرمه، غذای محلی ترکمن ها
یکی از این غذاهای رنگین و خوش طعم که می‌خواهیم در این مطلب به آن بپردازیم چکدرمه است. یک غذای محلی که شباهت زیادی به استانبولی پلوی تهرانی‌ها دارد.
محبوب‌ترین غذا‌های ستاره‌های هالیوود
ستاره‌های هالیوود سعی می‌کنند که برای داشتن اندام و پوستی زیبا، رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرند. البته این در مورد همه ستاره‌ها صحت ندارد، بلکه برخی از آن‌ها نمی‌توانند از غذای مورد علاقه شان، به عنوان مثال کیک، کرپ یا مافین، بگذرند.
مادران ماندگار سینمای ایران
امروز در این گزارش می‌خواهیم از مادر بگیم آن هم به بهانه از دست دادن دوباره مادری در سینما، احترام‌سادات حبیبیان معروف به «مامان اتی» مادر علیرضا داوودنژاد.
مشهورترین محصولات برند‌های معروف جهان
تقاضا برای خرید محصولات لاکچری به خصوص در حوزه مد و لباس روز به روز در حال افزایش است و رقابت گسترده‌ای میان بزرگان تاریخ ساز عرصه مد برای ارائه محصولات باکیفیت و زیبا، برقرار است. اما همانطور که می‌دانید هر برند نقاط ضعف و قوت خود را دارد. به عنوان مثال ما برند بربری را به خاطر ترنچ کت هایش، اما برند لویی ویتون را برای چمدان هایش می‌شناسیم.
مردی با این خصوصیات، همسر خوبی برایتان خواهد بود
اگر شما هم در یک رابطه عاطفی به سر می‌برید، اما مطمئن نیستید که مرد زندگی تان همسر ایده آلی هم برایتان خواهد بود یا خیر، ما در ادامه مطلب خصوصیات یک مرد مناسب برای ازدواج را آورده ایم که امیدواریم به کمک تان آید.
پیگمالیون؛ راهی رایگان و اثربخش برای افزایش سود و راندمان
تفاوت یک «بانو» و «دختر خدمتکار» در رفتار آنها نیست؛ در این است که چگونه با آنها رفتار می شود. من برای پروفسور یک خدمتکار هستم چون او با من مثل یک خدمتکار رفتار می کند ولی می توانم برای تو یک بانو باشم چون تو همواره با من مثل یک بانو رفتار می کنی.
از رحم اجاره‌ای و وضعیت پدر و مادر و صاحب رحم چه می‌دانید؟
بعضی تصمیم‌هایی که در زندگی می‌گیریم، بعضی تصمیم‌هایی که زندگی مجبورمان می‌کند که بگیریم، هم خودش سخت است و مبهم و پیچیده و هم برای دیگران سؤال برانگیز.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت بارش‌های ایران+جدول
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
پیامک‌های پیکسل ۳ خود به خود حذف می‌شوند!
به نظر می‌رسد گوگل هنوز توانایی عرضه یک گوشی بدون نقص را ندارد. از پیکسل نسل اول و دوم گرفته و حالا پیکسل نسل سوم، شاهد انواع و اقسام مشکلات عجیب و غریب هستند که البته اغلب با بروزرسانی نرم‌افزاری هم قابل حل بوده‌اند.
نامزد‌های The Game Awards ۲۰۱۸
حدود سه هفته تا رویداد سالانه‌ی The Game Awards فاصله داریم؛ مراسمی که در تجلیل از بهترین بازی‌های سال و با همکاری شرکت‌ها و فعالان مختلف صنعت بازی برگزار می‌شود. دسته‌ها و نامزدهای مراسم امسال یعنی The Game Awards 2018 مشخص شده‌اند.
استاندار جدید همدان را بهتر بشناسیم
همدان - ایرنا - سیدسعید شاهرخی استاندار جدید همدان با بیش از 28 سال سابقه درخشان مدیریتی، شخصیتی تعاملی و معتدل بین سیاسیون شناخته می شود و همواره در جهت توسعه مناسبات گام برداشته است.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
شهرداران به دنبال خلاقیت باشند
مساله ظهور بین المللی است
استاندار جدید همدان: توجه به معیشت و اشتغال در اولویت است
نترسیدن از مرگ پاشنه آشیل دشمن است
روایت العربی الجدید از برکناری سفیر آمریکا در عراق
سیاه نمایی خدمات نظام بزرگترین گناه است
وحدت لازمه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است
رییس کمیسیون حقوقی مجلس: وکلا به مساله نقض برجام ورود کنند
یک نماینده مجلس:افزایش مطالبه مردم باعث پیشرفت کشورمی شود