تقویت سرمایه اجتماعی و تأمین امنیت نرم

12:44 ۱۸۸ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 141 0
تقویت سرمایه اجتماعی و تأمین امنیت نرم

تهران- ایرنا- مشارکت اجتماعی، مردم سالاری و اعتماد متقابل مردم و دولت به یکدیگر از نتایج بسیار مهم سرمایه اجتماعی است که هم رضایت مردمی و مشروعیت سیاسی را تأمین می کند و هم به ثبات و امنیت داخلی می انجامد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، اهمیت روز افزون جنگ نرم، ضرورت توجه به راه کارهای حفظ و تقویت امنیت نرم در جامعه را بیش از هر زمان دیگری برجسته ساخته است و یکی از راه های مهم و قابل توجه تأمین امنیت جامعه در مقابل تهدیدات نرم تقویت و افزایش سرمایه اجتماعی است.
زمانی که در یک جامعه ای میزان اعتماد و مشارکت اجتماعی به عنوان مهمترین ابعاد سرمایه اجتماعی بالا باشد مقابله با هرگونه تهدید نرم در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی آسان تر خواهد بود.
نظر به اهمیت موضوع، پژوهشگر ایرن با «علی نورزاد» مدرس دانشگاه و پژوهشگر مطالعات فرهنگی گفت وگویی انجام داده است.

** سرمایه اجتماعی و تقویت باورمندی متکی به روحیه جمعی
به گفته نورزاد: امنیت نرم به طورکلی به حفظ ارزش ها و هویت اجتماعی مربوط می شود. سرمایه اجتماعی نیز موجب ایجاد ارتباط و مشارکت بهینه اعضای یک اجتماع شده و در نهایت منافع متقابل را تأمین کرده وبسترهای اجتماعی توسعه سیاسی و اجتماعی را فراهم می کند.
وی افزود: در موارد زیادی، دولت ها عملکرد مناسبی نداشته و ضعف هایی دارند. سرمایه اجتماعی این ضعف ها را جبران می کند و باعث ایجاد ثبات در جامعه می شود. سرمایه اجتماعی دارای اشتراکات و پیوند زیادی با مؤلفه های امنیت در هر کشور دارد. سرمایه اجتماعی یا مؤلفه های آن، همچون شبکه ها، هنجارها و اعتماد، تسهیل کننده کنش و افزایش همکاری جمعی برای نفع های چندجانبه است. سرمایه اجتماعی در شبکههای مشارکتی غنا و عمق می یابد و تقویت باورمندیِ درونی متکی بر روحیه جمعی را به دنبال دارد. این باورمندی درونی مهمترین موضوع در مصونیت جامعه در برابر هرگونه تهدید نرم به شمار می رود.

** اعتماد به حاکمیت پیش شرط موفقیت سیاست های حوزه امنیت نرم
این پژوهشگر حوزه فرهنگ اضافه کرد: سرمایه اجتماعی خود دارای ماهیتی نرم بوده و در نهایت به مفهوم پاسخگویی گره خورده است. پاسخگویی نیز از مهمترین خواسته های شهروندی و موضوعی کلیدی در فهم امنیت نرم در جامعه است. در نتیجه پاسخگویی به خواسته های شهروندی، نوعی رضایتمندی در شهروندان به وجود می آید که آنها را اقناع نموده و در نتیجه سیاست پذیرش را پیشه می سازند.
وی افزود: در واقع از این طریق موجبات تقویت اعتماد به نهادهای حاکمیت فراهم شده و این اعتماد شرط لازم اجرای سیاست های فرهنگی جهت تقویت امنیت نرم در جامعه است. ضعف و یا سقوط سرمایه اجتماعی موجب بالا رفتن هزینه های زندگی اجتماعی هم برای دولت و هم برای مردم می شود. یکی از این موارد بالا رفتن هزینه های تأمین امنیت است. زیرا زمینه های نارضایتی شهروندان از دولت فراهم شده و در نهایت حفظ امنیت نرم که مربوط به هویت آنها می شود برای دولت بسیار مشکل خواهد بود. بعلاوه، در صورت فقدان و یا تضعیف سرمایه اجتماعی هزینه ها و فشارها افزایش یافته و حاکمیت را به امنیتی دیدن رفتارها سوق می دهد.

**نارضایتی به مثابه تهدید نرم
وی با اشاره به کتاب 'ایوان کلیما'با نام' بین امنیت و ناامنی' گفت: کلیما در کتاب خود در ارزیابی وضعیت امنیتی انسان معاصر چنین آورده است': علیرغم تمام پیشرفت های حاصله در حوزه فناوری و تولید ابزارهای نوین برای امنیت سازی و صیانت از امنیت، باید گفت که وضعیت امنیتی انسان نه تنها بهبود نیافته است، بلکه همچون گذشته هم نیست؛ چرا که 'انسان امروز از زندگی ناراضی است'.
نورزاد اضافه کرد: کلیما و پیروان او توانستند تحولی در ماهیت تهدیدات امنیتی ایجاد کرده روایتی جدید از'تهدید نرم' ارائه دهند. مطابق نظریه آنها، هر بازیگر در میانه دو وضعیت قرار دارد که عبارتند از وضع موجود و وضع مطلوب. فاصله میان این دو وضعیت، 'فضای امنیتی' مطلوب است وتهدیدات نیز در همین فضا امکان رشد و تکمیل می یابند. تهدیدات متصور در قالب این رویکرد عبارتند از:' افزایش نارضایتی نسبت به وضعیت موجود؛ تعریف افراطی از وضعیت مطلوب به گونه ای که به وضعیت ایده آل و غیر قابل دستیابی، نزدیک یا تبدیل شود؛ شکل گیری مقاومت اجتماعی نسبت به فرآیندهای انتقال از وضع موجود به وضع مطلوب.

** امنیت نرم و مشروعیت سیاسی
وی تصریح کرد: تأمین امنیت بدون داشتن سرمایه ای چشمگیر در حوزه اجتماعی میسر نبوده یا دست کم بسیار دشوار است. اعتماد متقابل مردم و دولت به یکدیگر از نتایج بسیار مهم سرمایه اجتماعی می باشد که هم به افزایش رضایت مردم می انجامد و هم به مشروعیت سیاسی و در نهایت ثبات و امنیت داخلی را در پی خواهد داشت. سرمایه اجتماعی، با تولید امنیت نرم نقش بسزایی در نهادینه سازی رضایتمندی و تقویت مشروعیت و ثبات سیاسی در جامعه دارند.
پژوهشم**س-م**1552


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

علاقه مندی فیلیپین برای توسعه همکاری های دفاعی با ایران
تهران- ایرنا- معاون وزیر دفاع فیلیپین امروز (پنجشنبه) گفت، به توسعه همکاری‌های دفاعی با ایران به عنوان یکی از دوستان غیر سنتی فیلیپین بسیارعلاقه ‌مند هستیم .
کلمبو پایتخت سریلانکا بار دیگر براثرانفجار لرزید
تهران- ایرنا- پس از عملیات تروریستی چند روز قبل(یکشنبه) در سریلانکا، امروز (پنجشنبه) نیز رسانه های بین المللی انفجار دیگری در کلمبو پایتخت سریلانکا را مخابره کردند .
تقلای ترامپ برای جلوگیری از افشای رسوایی‌ها
تهران- ایرنا- تقابل رئیس جمهوری آمریکا با منتقدان در حزب دمکرات وارد بازی جدیدی شده و هرچه به پیش می‌رود، شدت آن افزایش می‌یابد به گونه‌ای که اکنون «دونالد ترامپ» سناریوهای جدیدی را برای مقابله با شفاف‌سازی تحقیقات مولر و افشای اطلاعات پرونده مالیاتی خود کلید زده است.
تیم میکس تفنگ بادی ایران از کسب سهمیه المپیک بازماند
تهران - ایرنا - تیم میکس تفنگ بادی ایران در سومین روز از رقابت‌های تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو در رده بیست و یکم قرار گفت و به فینال نرسید.
مرحله نهایی لیگ بیسبال کشور به میزبانی البرز آغاز شد
کرج - ایرنا - سرپرست هیات انجمن های ورزشی استان البرز از آغاز مرحله نهایی لیگ بیسبال کشور به میزبانی این استان خبرداد.
وزیر ورزش و جوانان وارد همدان شد
همدان- ایرنا- «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و جوانان امروز /پنجشنبه/ به منظور دیدار با اهالی ورزش و جوانان همدان و بازدید و افتتاح چند طرح ورزشی وارد این استان شد.
16 سازمان مردم نهاد جوان در قزوین تشکیل شدند
قزوین - ایرنا - معاون مدیرکل ورزش و جوانان قزوین گفت: سال گذشته 16 سازمان مردم نهاد (NGO) حوزه جوانان در استان با دریافت مجوز، فعال شدند.
تورنمنت های دانشگاهی در جهت توسعه ورزش دانشجویی است
تهران – ایرنا – مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم گفت: توسعه ورزش های دانشگاهی و حضور در رقابت های داخلی و خارجی دانشجویان یکی از سیاست های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است و برگزاری تورنمنت های بین الملی ورزشی نیز از جمله این سیاست ها است.
رقابت های اسکی اسنوبرد به میزبانی دیزین لغو شد
کرج - ایرنا - نخستین دوره مسابقات قهرمانی کشور در بخش نوجوانان و جوانان که قرار بود ازامروز پنجشنبه به میزبانی پیست بین المللی دیزین کرج آغاز شود، لغو شد.
تکواندوکاران دختر نونهال گیلانی درخشیدند
رشت - ایرنا - تکواندوکاران گیلانی با درخشش خود در مسابقات تکواندو آزاد نونهالان کشور در گروه دختران در تهران یک مدال طلا و یک مدال نقره کسب کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
علاقه مندی فیلیپین برای توسعه همکاری های دفاعی با ایران
تهران- ایرنا- معاون وزیر دفاع فیلیپین امروز (پنجشنبه) گفت، به توسعه همکاری‌های دفاعی با ایران به عنوان یکی از دوستان غیر سنتی فیلیپین بسیارعلاقه ‌مند هستیم .
کلمبو پایتخت سریلانکا بار دیگر براثرانفجار لرزید
تهران- ایرنا- پس از عملیات تروریستی چند روز قبل(یکشنبه) در سریلانکا، امروز (پنجشنبه) نیز رسانه های بین المللی انفجار دیگری در کلمبو پایتخت سریلانکا را مخابره کردند .
تقلای ترامپ برای جلوگیری از افشای رسوایی‌ها
تهران- ایرنا- تقابل رئیس جمهوری آمریکا با منتقدان در حزب دمکرات وارد بازی جدیدی شده و هرچه به پیش می‌رود، شدت آن افزایش می‌یابد به گونه‌ای که اکنون «دونالد ترامپ» سناریوهای جدیدی را برای مقابله با شفاف‌سازی تحقیقات مولر و افشای اطلاعات پرونده مالیاتی خود کلید زده است.
300 برنامه در هفته عقیدتی سیاسی توسط سپاه قزوین برگزار می شود
دیدار هیأت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت از رادیو و تلویزیون چین
سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمانشاه منصوب شد
وکیل فصیح مردم
رضایتمندی عمومی در قاب پاسخگویی چهره به چهره مسئولان
خاورمیانه آبستن شیطنت های سیاسی صهیونیست
نماینده اهل سنت عراق: امروز روز اعلام وفاداری به ایران است
ترامپ چهره واقعی آمریکا را به همه نشان داد
سپاه ارتباط 10 روستا در شهر بردسکن را برقرار کرد
فرمانده نزاجا: نیروی های مسلح ایران تهدید نیستند