فناوری های نوین نباید ابزار دخالت در امور کشورهای مستقل باشد

12:55 ۳۰ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 61 0
فناوری های نوین نباید ابزار دخالت در امور کشورهای مستقل باشد

تهران- ایرنا- رییس هیات پارلمانی ایران در مجمع عمومی اجلاس بین المجالس جهانی IPU ژنو با اشاره به اصول منشور ملل متحد از جمله تعهد کشورها به عدم مداخله در امور یکدیگر، گفت: چنانچه فناوری های نوین ابزاری به منظور دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل شود، محکوم است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، هیات پارلمانی ایران متشکل از پروانه مافی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، مصطفی ذوالقدر، محمدباسط درازهی، علی نجفی خوشرودی، اسفندیار اختیاری و کاظم جلالی 21 مهر ماه برای شرکت در یکصد و سی و نهمین اجلاس بین المجالس جهانی IPU راهی ژنو شد.
سیده فاطمه حسینی رییس این هیات در سخنانی در مجمع عمومی اجلاس اظهار داشت: مایل هستم خرسندی خود را بابت حضور در این نشست و همفکری و تعامل با شما ابراز دارم و امیدوارم نتیجه این نشست در همکاری های ما به منظور ارتقای صلح و امنیت بین المللی و همزیستی مسالمت آمیز و توسعه پایدار نقش موثرتری ایفا کند و مسیر جدیدی را برای تعاملات بعدی میان مجالس و ملت های ما فراهم سازد.
حسینی اظهار داشت: توسعه علم، دانش و فناوری موجب کوچکتر شدن جهان از عوامل موثر بر پدیده جهانی شدن است. این عوامل هم اکنون به عنوان شاخص های مهم همزیستی مسالمت آمیز در بسیاری از کشورها پذیرفته شده است. اینکه نوآوری و تکنولوژی چگونه می توانند در راستای توسعه جوامع بشری خدمت کنند باب افق های جدیدی را پیش روی ما باز می کند.
وی اظهار داشت: ضروری می دانم که با غنیمت شمردن این فرصت، بار دیگر بر اصول منشور ملل متحد از جمله تعهد کشورها به عدم مداخله در امور یکدیگر تاکید کنم.
حسینی خاطرنشان کرد: پرواضح است که از جمله آثار فناوری های نوین ارتباطی، کمرنگ شدن مرزهای سیاسی میان کشورها است که از آثار غیرقابل اجتناب جهانی شدن در عرصه بین المللی نیز می باشد.
وی تاکید کرد: با این وجود، چنانچه این فناوری های نوین ابزاری به منظور دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل از طریق شکل دهی به افکار عمومی سایر کشورها، ایجاد جو نارضایتی و انتشار اخبار معجول شود، به شدت محکوم است همچنین لازم است که مسئولیت بین المللی این کشورها از طریق پارلمان هایشان به آنها یادآوری شود.
حسینی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که پیشرفت های فناوری های ارتباطی در عصر حاضر عمدتا در کشورهای توسعه یافته شده است و این فناوری ها در کشورهای در حال توسعه عمدتا وارداتی هستند. از سوی دیگر تولید محتوا نیز عمدتا در کشورهای در حال توسعه با ضعف روبه رو است بنابراین این موضوع، چالشی مضاعف بر واردات فناوری است.
وی ادامه داد: لازم است پارلمان ها، با وضع قوانین و نظارت، بستر رشد فناوری های ارتباطی و نیز حمایت از تولیدکنندگان محتوا را فراهم کنند و فضا را برای قرارگیری تکنولوژی و نوآوری های ارتباطی در خدمت توسعه کشورهایشان مهیا سازند.
حسینی گفت: در دنیای کنونی، توسعه علمی بدون همکاری و تشریک مساعی غیرممکن است. خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که از دیرباز مهد تمدن و علم بوده است در حال حاضر از کشورهای پیشرو به لحاظ رشد علمی است. سهم دانشمندان ایرانی در تولید و انتشار مقالات معتبر در علوم و فناوری و مشارکت با نویسندگان از کشورهای گوناگون قابل توجه است.
رییس هیات پارلمانی ایران در مجمع عمومی یکصد و سی و نهمین اجلاس بین المجالس جهانی IPU ژنو اظهار داشت: در این میان مایلم یادی کنم از پروفسور مریم میرزاخانی نابغه ریاضیدان و نخستین دانشمند زن برنده جایزه فیلدز در ریاضیات که نمونه درخشانی از تلاش های دختران و زنان ایرانی در علم و جابجا کردن مرزهای کلیشه ای است. پارلمان ها در زمینه فراهم سازی بستر رشد و مشارکت فعال دختران در زمینه های علمی جایگاه مهمی دارند که خوشبختانه در ایران امروز در عرصه های علمی چشمگیر است.
حسینی خاطرنشان کرد: همچنین پرواضح است که پتانسیل دانش و فناوری های نوین ظرفیت گفت و گو و تعامل را افزایش می دهد و بر گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها و درک متقابل تاثیر مستقیم دارد.
وی تاکید کرد: علم و فناوری از جمله عوامل موثر بر یکپارچگی و همگرایی کشورها هستند که در قالب همکاری های بین المللی میسر شده و به صلح و امنیت بین المللی و توسعه پایدار منجر می شوند. پارلمان های کشورها می توانند با وجود بستر همکاری های علمی، نقش موثری در ایجاد این همگرایی کشورها و ارتقای گفت وگوهای منطقه ای و بین المللی ایفا کنند.
حسینی تصریح کرد: شاید بارزترین شکل این اقدامات پارلمانی، تصویب برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) باشد که ضمن حفظ منافع تحقیق و توسعه صنعت هسته ای ایران،​ پایبندی کشورمان به توسعه صلح آمیز این فناوری را نیز به دنیا نشان داد.
وی ادامه داد: با این حال اعمال تحریم های ظالمانه و خروج از برجام توسط دولت آمریکا بار دیگر رویکردهای چندجانبه گرایانه را برابر یکجانبه گرایی قرار داده است.
حسینی گفت: مایلم تاکید کنم که اینجا محل گفت و گو و تعامل است و نه تریبونی برای اتهام زنی و تفرقه افکنی. ما ایجا جمع شده ایم تا ارزش های جهانی و اصول و آرمان های بشری را پژواک دهیم. جهان امروز دشواری هایی را می گذراند؛ از چالش های اقلیمی، ​تهدیدات علیه تمامیت ارضی برخی کشورها، جنگ و خونریزی تا تحریم و یکجانبه گرایی. پس بیایید همبستگی و همکاری را در عمل و نه در شعار، ترویج کنیم و جهان را برای همه جهانیان بخواهیم.
به گزارش ایرنا، نمایندگان اعزامی ایران علاوه بر شرکت در مجمع عمومی اجلاس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی در کمیته‌های دائمی 'صلح و امنیت بین‌الملل'، 'توسعه پایدار و تجارت'، دموکراسی و حقوق بشر'، 'امور سازمان ملل متحد' و ' اجلاسیه زنان و جوانان' و نشست' آسیا - پاسفیک' و پنل‌های تخصصی شرکت می کنند.
سیام**1751*2017


گروه های زیر مجموعه سیاسی

اندیشه امام و رهبری
اندیشه امام و رهبری

آخرین اخبار

فیفا پول فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد
یکی از مسئولان فدراسیون فوتبال خبر واریز ۲ میلیون دلار به حساب این فدراسیون از سوی فیفا را تکذیب کرد.
نفت بازهم ارزان شد
علی‌رغم بهبود قیمت نفت در آخرین روز کاری بازارهای جهانی، ششمین هفته متوالی کاهشی بهای این کالای اساسی رقم خورد.
20میلیون دلار در آذربایجان شرقی سرمایه گذاری می شود
تبریز- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه مجوز های لازم برای سرمایه گذاری خارجی در استان صادر شده است، گفت: بر این اساس امسال 20 میلیون دلار سرمایه گذاری می شود.
کیلور ناواس در اندیشه پیوستن به رونالدو در یوونتوس
وبسایت کالچومرکاتو مدعی شد که کیلور ناواس در اندیشه ترک رئال مادرید است.
آخرین اخبار از مرزبانان-دیدار روسای جمهور ایران و عراق-بررسی CFT در مجمع و اعلام مغایرتها و...
آخرین اخبار از مرزبانان گروگان گرفته شده در میرجاوه، تشکیل پرونده برای تصادف نوربخش، استقبال رسمی روحانی از رئیس جمهور عراق، اعلام حمایت اروپا از موضع عراق در برابر تحریم‌های ایران، بررسی CFT در هیئت عالی‌نظارت مجمع و اعلام مغایرت‌هایش، راهکارهای ساماندهی بازار خودرو از نگاه یک عضو کمیسیون صنایع مجلس، افزایش اعتماد آژانس به ایران به خاطر همکاری "فعالانه" و "به موقع" و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز شنبه، بیست ششم آبان ماه ۱۳۹۷ است.
ابعاد� و پیامدهای شکست عربستان در جنگ الحدیده
پیامدهای شکست متجاوزان سعودی اماراتی در الحدیده یمن خطرناک‌تر از موارد گذشته است، چرا که شرایط منطقه‌ای و اوضاع داخلی این کشورها تغییر کرده است.
نمازی: یک بازیکن در حقم کم کاری کرد!
امید نمازی به پایان راه در ذوب آهن رسید. البته برای او فوتبال ادامه خواهد داشت و با توجه به تجربیات گرانبهایی که از حضور در ذوب آهن اندوخته می تواند آینده بهتری در فضای مربیگری برای خود رقم بزند.
افزایش حقوق سال ۹۸ بیشتر از سال ۹۷ خواهد بود
رئیس سازمان برنامه و بودجه، گفت: میزان افزایش حقوق سال ۹۸ کارمندان دولت، به طور قطع بیشتر از سال ۹۷ خواهد بود که پس از تصویب در هیئت وزیران، اعلام می‌شود.
واحد فرآوری طلا با سرمایه خارجی در خوی کلنگ زنی می شود
ارومیه- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: در سفر قریب الوقوع رییس جمهوری به این استان، یک واحد فرآوری طلا با سرمایه گذاری خارجی در «ایواوغلی» شهرستان خوی کلنگ زنی می شود.
کرانچار: نیاز داریم که بازی‌های زیادی داشته باشیم
سرمربی تیم ملی فوتبال امید گفت:بازی‌های زیادی داشته باشیم و بازی‌های المپیک یک چالش بزرگ است که همه هم از ما انتظار نتیجه دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود
تهران -ایرنا- جشنواره انار استان های غربی کشور برای نخستین بار از 24 آذرماه امسال قرار است در کاخ موزه نیاوران واقع در پایتخت برگزار شود.
نوبخت: حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش خواهد یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را رعایت خواهد کرد گفت: در سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از سال های ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.
سناریو‌های جدید برای قیمت‌گذاری خودرو
حداکثر تا دو روز دیگر وضعیت قیمت خودروهای داخلی مشخص می‌شود. طبق سناریوهای جدیدی که وزارت صنعت برای 4 گروه متقاضی خودرو تهیه کرده است خودروسازان می‌توانند روند فروش خود را بر اساس آن تغییر دهند، هر چند که رویه جدید هم مطابق با خواسته خودروسازان نیست و آنها معتقدند تنها راه برای برون رفت از مشکلات بازار خودرو، آزادسازی قیمت‌ها است.
سخنان ظریف درمورد پولشویی یک فرصت برای مقابله با فساد است
نماینده مجلس: قوانین طرح هادی روستاها نیازمند اصلاح است
فراکسیون زنان مجلس درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت
ابهامات در شیوه‌ها و روش‌های اجرایی برخی قوانین را معطل و ناکام می‌گذارد
تشریح طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن توسط کریمی
اعزازی: کنترل فضای مجازی و اختصاص اینترنت امن برای کودکان لازم است
سخنگوی کمیسیون انرژی: تصمیمی در خصوص مدیریت سوخت گرفته نشده است
بهادری: زیرساخت‌های اجرایی شدن طرح مالیات بر عایدی مسکن فراهم نیست
فلاحت‌پیشه: صاحبان ثروت و قدرت امنیت مرزها را به هم زده‌اند
مقدسی: اطلاع‌رسانی دستگاه‌های اجرایی به مردم احترام‌گذاشتن به آن‌هاست