فناوری های نوین نباید ابزار دخالت در امور کشورهای مستقل باشد

12:55 ۹۸ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 128 0
فناوری های نوین نباید ابزار دخالت در امور کشورهای مستقل باشد

تهران- ایرنا- رییس هیات پارلمانی ایران در مجمع عمومی اجلاس بین المجالس جهانی IPU ژنو با اشاره به اصول منشور ملل متحد از جمله تعهد کشورها به عدم مداخله در امور یکدیگر، گفت: چنانچه فناوری های نوین ابزاری به منظور دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل شود، محکوم است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، هیات پارلمانی ایران متشکل از پروانه مافی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، مصطفی ذوالقدر، محمدباسط درازهی، علی نجفی خوشرودی، اسفندیار اختیاری و کاظم جلالی 21 مهر ماه برای شرکت در یکصد و سی و نهمین اجلاس بین المجالس جهانی IPU راهی ژنو شد.
سیده فاطمه حسینی رییس این هیات در سخنانی در مجمع عمومی اجلاس اظهار داشت: مایل هستم خرسندی خود را بابت حضور در این نشست و همفکری و تعامل با شما ابراز دارم و امیدوارم نتیجه این نشست در همکاری های ما به منظور ارتقای صلح و امنیت بین المللی و همزیستی مسالمت آمیز و توسعه پایدار نقش موثرتری ایفا کند و مسیر جدیدی را برای تعاملات بعدی میان مجالس و ملت های ما فراهم سازد.
حسینی اظهار داشت: توسعه علم، دانش و فناوری موجب کوچکتر شدن جهان از عوامل موثر بر پدیده جهانی شدن است. این عوامل هم اکنون به عنوان شاخص های مهم همزیستی مسالمت آمیز در بسیاری از کشورها پذیرفته شده است. اینکه نوآوری و تکنولوژی چگونه می توانند در راستای توسعه جوامع بشری خدمت کنند باب افق های جدیدی را پیش روی ما باز می کند.
وی اظهار داشت: ضروری می دانم که با غنیمت شمردن این فرصت، بار دیگر بر اصول منشور ملل متحد از جمله تعهد کشورها به عدم مداخله در امور یکدیگر تاکید کنم.
حسینی خاطرنشان کرد: پرواضح است که از جمله آثار فناوری های نوین ارتباطی، کمرنگ شدن مرزهای سیاسی میان کشورها است که از آثار غیرقابل اجتناب جهانی شدن در عرصه بین المللی نیز می باشد.
وی تاکید کرد: با این وجود، چنانچه این فناوری های نوین ابزاری به منظور دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل از طریق شکل دهی به افکار عمومی سایر کشورها، ایجاد جو نارضایتی و انتشار اخبار معجول شود، به شدت محکوم است همچنین لازم است که مسئولیت بین المللی این کشورها از طریق پارلمان هایشان به آنها یادآوری شود.
حسینی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که پیشرفت های فناوری های ارتباطی در عصر حاضر عمدتا در کشورهای توسعه یافته شده است و این فناوری ها در کشورهای در حال توسعه عمدتا وارداتی هستند. از سوی دیگر تولید محتوا نیز عمدتا در کشورهای در حال توسعه با ضعف روبه رو است بنابراین این موضوع، چالشی مضاعف بر واردات فناوری است.
وی ادامه داد: لازم است پارلمان ها، با وضع قوانین و نظارت، بستر رشد فناوری های ارتباطی و نیز حمایت از تولیدکنندگان محتوا را فراهم کنند و فضا را برای قرارگیری تکنولوژی و نوآوری های ارتباطی در خدمت توسعه کشورهایشان مهیا سازند.
حسینی گفت: در دنیای کنونی، توسعه علمی بدون همکاری و تشریک مساعی غیرممکن است. خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که از دیرباز مهد تمدن و علم بوده است در حال حاضر از کشورهای پیشرو به لحاظ رشد علمی است. سهم دانشمندان ایرانی در تولید و انتشار مقالات معتبر در علوم و فناوری و مشارکت با نویسندگان از کشورهای گوناگون قابل توجه است.
رییس هیات پارلمانی ایران در مجمع عمومی یکصد و سی و نهمین اجلاس بین المجالس جهانی IPU ژنو اظهار داشت: در این میان مایلم یادی کنم از پروفسور مریم میرزاخانی نابغه ریاضیدان و نخستین دانشمند زن برنده جایزه فیلدز در ریاضیات که نمونه درخشانی از تلاش های دختران و زنان ایرانی در علم و جابجا کردن مرزهای کلیشه ای است. پارلمان ها در زمینه فراهم سازی بستر رشد و مشارکت فعال دختران در زمینه های علمی جایگاه مهمی دارند که خوشبختانه در ایران امروز در عرصه های علمی چشمگیر است.
حسینی خاطرنشان کرد: همچنین پرواضح است که پتانسیل دانش و فناوری های نوین ظرفیت گفت و گو و تعامل را افزایش می دهد و بر گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها و درک متقابل تاثیر مستقیم دارد.
وی تاکید کرد: علم و فناوری از جمله عوامل موثر بر یکپارچگی و همگرایی کشورها هستند که در قالب همکاری های بین المللی میسر شده و به صلح و امنیت بین المللی و توسعه پایدار منجر می شوند. پارلمان های کشورها می توانند با وجود بستر همکاری های علمی، نقش موثری در ایجاد این همگرایی کشورها و ارتقای گفت وگوهای منطقه ای و بین المللی ایفا کنند.
حسینی تصریح کرد: شاید بارزترین شکل این اقدامات پارلمانی، تصویب برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) باشد که ضمن حفظ منافع تحقیق و توسعه صنعت هسته ای ایران،​ پایبندی کشورمان به توسعه صلح آمیز این فناوری را نیز به دنیا نشان داد.
وی ادامه داد: با این حال اعمال تحریم های ظالمانه و خروج از برجام توسط دولت آمریکا بار دیگر رویکردهای چندجانبه گرایانه را برابر یکجانبه گرایی قرار داده است.
حسینی گفت: مایلم تاکید کنم که اینجا محل گفت و گو و تعامل است و نه تریبونی برای اتهام زنی و تفرقه افکنی. ما ایجا جمع شده ایم تا ارزش های جهانی و اصول و آرمان های بشری را پژواک دهیم. جهان امروز دشواری هایی را می گذراند؛ از چالش های اقلیمی، ​تهدیدات علیه تمامیت ارضی برخی کشورها، جنگ و خونریزی تا تحریم و یکجانبه گرایی. پس بیایید همبستگی و همکاری را در عمل و نه در شعار، ترویج کنیم و جهان را برای همه جهانیان بخواهیم.
به گزارش ایرنا، نمایندگان اعزامی ایران علاوه بر شرکت در مجمع عمومی اجلاس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی در کمیته‌های دائمی 'صلح و امنیت بین‌الملل'، 'توسعه پایدار و تجارت'، دموکراسی و حقوق بشر'، 'امور سازمان ملل متحد' و ' اجلاسیه زنان و جوانان' و نشست' آسیا - پاسفیک' و پنل‌های تخصصی شرکت می کنند.
سیام**1751*2017


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

لیگ NBA؛ پیروزی راکتس با شاهکار هاردن
تیم هیوستون راکتس با شاهکار دیگری از گارد رأس خود مقابل نیویورک نیکس به پیروزی رسید.
سرمربی عراق در یک قدمی اخراج
سایت اسپورت عراق خبر داد که سرمربی تیم ملی عراق در آستانه برکناری قرار دارد.
محمدخانی‌: نوشتند ناصر دیوار چین را فروریخت
مهاجم اسبق پرسپولیس و تیم ملی به خبرورزشی گفت: بیرانوند نشان داد بهترین تبدیل به بهترین دروازه‌بان فوتبال آسیا شده است.
قرارداد جلالی با باشگاه نساجی امضا شد
قرارداد مجید جلالی سرمربی جدید تیم فوتبال نساجی با مسئولان این باشگاه امضا شد.
پیام وزیر ورزش برای تیم کارلوس کی روش
وزیر ورزش و جوانان در آستانه بازی تیم های ایران و چین در پیامی خطاب به ملی پوشان کشورمان گفت: دیوار چین در مقابل اراده شما دوام نخواهد آورد.
والورده: به خاطر بازی ندادن مسی پشیمان نیستم
سرمربی آبی اناری ها به شکست تیمش برابر سویا در جام حذفی واکنش نشان داد. البته او از قرار ندادن نام مسی در فهرست نهایی این دیدار پشیمان نیست.
عراق خواستار حذف قطر شد
فدراسیون فوتبال عراق هم به جمع تیم های شاکی جام ملت های آسیا 2019 پیوست و به صورت رسمی خواستار اخراج میزبان آتی جام جهانی از این رقابت ها شد.
درخواست سایپا برای هافبک سپاهان
سایپا برای جذب جلال علی‌محمدی درخواست رسمی خودش را ارایه کرده است.
دو بازیکن کروات پرسپولیس در تمرین حاضر شدند
دو بازیکن کروات تیم پرسپولیس که یک روز دیر به تهران آمدند در تمرینات امروز این تیم حاضر شدند.
رقیب استقلال در آسیا به دنبال ستاره یوونتوس
تیم الدحیل قطر به دنبال جذب مهدی بن عطیه است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
افتتاح سالن ورزشی اندیمشک پس از ۲۳ سال- استقبال پرشور از جام تختی
رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی از صبح امروز(پنج شنبه) با استقبال بسیار خوب مردم خوزستان در سالن نوساز سروندی اندیمشک آغاز شد.
رسیدگی مجلس به سوالات ۷ نماینده از وزرای نیرو، خارجه و جهادکشاورزی
پیام تسلیت رییس مجلس به برادران مومنی
اجرای هر طرحی در زمینه بنزین نباید فشاری به دهک‌های متوسط و ضعیف وارد کند
بروجردی: ایران بیدی نیست که با بادهایی همچون اجلاس لهستان بلرزد
سهمیه‌بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست
ویدئو - ماجرای نامه چند وزیر به رهبری درباره FATF
دولت دست از تصدی بر بازار خودرو بردارد
واکنش نمایندگان به انتشار یک کلیپ «نسبتا نامحترمانه»
همکاری وزارت خارجه برای صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور های منطقه
شهری که مالیات بیشتری پرداخت کند نباید انتظار بودجه بیشتر داشته باشد