فناوری های نوین نباید ابزار دخالت در امور کشورهای مستقل باشد

12:55 ۱۸۷ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 188 0
فناوری های نوین نباید ابزار دخالت در امور کشورهای مستقل باشد

تهران- ایرنا- رییس هیات پارلمانی ایران در مجمع عمومی اجلاس بین المجالس جهانی IPU ژنو با اشاره به اصول منشور ملل متحد از جمله تعهد کشورها به عدم مداخله در امور یکدیگر، گفت: چنانچه فناوری های نوین ابزاری به منظور دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل شود، محکوم است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، هیات پارلمانی ایران متشکل از پروانه مافی، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، مصطفی ذوالقدر، محمدباسط درازهی، علی نجفی خوشرودی، اسفندیار اختیاری و کاظم جلالی 21 مهر ماه برای شرکت در یکصد و سی و نهمین اجلاس بین المجالس جهانی IPU راهی ژنو شد.
سیده فاطمه حسینی رییس این هیات در سخنانی در مجمع عمومی اجلاس اظهار داشت: مایل هستم خرسندی خود را بابت حضور در این نشست و همفکری و تعامل با شما ابراز دارم و امیدوارم نتیجه این نشست در همکاری های ما به منظور ارتقای صلح و امنیت بین المللی و همزیستی مسالمت آمیز و توسعه پایدار نقش موثرتری ایفا کند و مسیر جدیدی را برای تعاملات بعدی میان مجالس و ملت های ما فراهم سازد.
حسینی اظهار داشت: توسعه علم، دانش و فناوری موجب کوچکتر شدن جهان از عوامل موثر بر پدیده جهانی شدن است. این عوامل هم اکنون به عنوان شاخص های مهم همزیستی مسالمت آمیز در بسیاری از کشورها پذیرفته شده است. اینکه نوآوری و تکنولوژی چگونه می توانند در راستای توسعه جوامع بشری خدمت کنند باب افق های جدیدی را پیش روی ما باز می کند.
وی اظهار داشت: ضروری می دانم که با غنیمت شمردن این فرصت، بار دیگر بر اصول منشور ملل متحد از جمله تعهد کشورها به عدم مداخله در امور یکدیگر تاکید کنم.
حسینی خاطرنشان کرد: پرواضح است که از جمله آثار فناوری های نوین ارتباطی، کمرنگ شدن مرزهای سیاسی میان کشورها است که از آثار غیرقابل اجتناب جهانی شدن در عرصه بین المللی نیز می باشد.
وی تاکید کرد: با این وجود، چنانچه این فناوری های نوین ابزاری به منظور دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل از طریق شکل دهی به افکار عمومی سایر کشورها، ایجاد جو نارضایتی و انتشار اخبار معجول شود، به شدت محکوم است همچنین لازم است که مسئولیت بین المللی این کشورها از طریق پارلمان هایشان به آنها یادآوری شود.
حسینی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که پیشرفت های فناوری های ارتباطی در عصر حاضر عمدتا در کشورهای توسعه یافته شده است و این فناوری ها در کشورهای در حال توسعه عمدتا وارداتی هستند. از سوی دیگر تولید محتوا نیز عمدتا در کشورهای در حال توسعه با ضعف روبه رو است بنابراین این موضوع، چالشی مضاعف بر واردات فناوری است.
وی ادامه داد: لازم است پارلمان ها، با وضع قوانین و نظارت، بستر رشد فناوری های ارتباطی و نیز حمایت از تولیدکنندگان محتوا را فراهم کنند و فضا را برای قرارگیری تکنولوژی و نوآوری های ارتباطی در خدمت توسعه کشورهایشان مهیا سازند.
حسینی گفت: در دنیای کنونی، توسعه علمی بدون همکاری و تشریک مساعی غیرممکن است. خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که از دیرباز مهد تمدن و علم بوده است در حال حاضر از کشورهای پیشرو به لحاظ رشد علمی است. سهم دانشمندان ایرانی در تولید و انتشار مقالات معتبر در علوم و فناوری و مشارکت با نویسندگان از کشورهای گوناگون قابل توجه است.
رییس هیات پارلمانی ایران در مجمع عمومی یکصد و سی و نهمین اجلاس بین المجالس جهانی IPU ژنو اظهار داشت: در این میان مایلم یادی کنم از پروفسور مریم میرزاخانی نابغه ریاضیدان و نخستین دانشمند زن برنده جایزه فیلدز در ریاضیات که نمونه درخشانی از تلاش های دختران و زنان ایرانی در علم و جابجا کردن مرزهای کلیشه ای است. پارلمان ها در زمینه فراهم سازی بستر رشد و مشارکت فعال دختران در زمینه های علمی جایگاه مهمی دارند که خوشبختانه در ایران امروز در عرصه های علمی چشمگیر است.
حسینی خاطرنشان کرد: همچنین پرواضح است که پتانسیل دانش و فناوری های نوین ظرفیت گفت و گو و تعامل را افزایش می دهد و بر گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها و درک متقابل تاثیر مستقیم دارد.
وی تاکید کرد: علم و فناوری از جمله عوامل موثر بر یکپارچگی و همگرایی کشورها هستند که در قالب همکاری های بین المللی میسر شده و به صلح و امنیت بین المللی و توسعه پایدار منجر می شوند. پارلمان های کشورها می توانند با وجود بستر همکاری های علمی، نقش موثری در ایجاد این همگرایی کشورها و ارتقای گفت وگوهای منطقه ای و بین المللی ایفا کنند.
حسینی تصریح کرد: شاید بارزترین شکل این اقدامات پارلمانی، تصویب برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) باشد که ضمن حفظ منافع تحقیق و توسعه صنعت هسته ای ایران،​ پایبندی کشورمان به توسعه صلح آمیز این فناوری را نیز به دنیا نشان داد.
وی ادامه داد: با این حال اعمال تحریم های ظالمانه و خروج از برجام توسط دولت آمریکا بار دیگر رویکردهای چندجانبه گرایانه را برابر یکجانبه گرایی قرار داده است.
حسینی گفت: مایلم تاکید کنم که اینجا محل گفت و گو و تعامل است و نه تریبونی برای اتهام زنی و تفرقه افکنی. ما ایجا جمع شده ایم تا ارزش های جهانی و اصول و آرمان های بشری را پژواک دهیم. جهان امروز دشواری هایی را می گذراند؛ از چالش های اقلیمی، ​تهدیدات علیه تمامیت ارضی برخی کشورها، جنگ و خونریزی تا تحریم و یکجانبه گرایی. پس بیایید همبستگی و همکاری را در عمل و نه در شعار، ترویج کنیم و جهان را برای همه جهانیان بخواهیم.
به گزارش ایرنا، نمایندگان اعزامی ایران علاوه بر شرکت در مجمع عمومی اجلاس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی در کمیته‌های دائمی 'صلح و امنیت بین‌الملل'، 'توسعه پایدار و تجارت'، دموکراسی و حقوق بشر'، 'امور سازمان ملل متحد' و ' اجلاسیه زنان و جوانان' و نشست' آسیا - پاسفیک' و پنل‌های تخصصی شرکت می کنند.
سیام**1751*2017


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

فیلتر اینستاگرام فعلا در دستور نیست
دبیر شورای عالی فضای مجازی می‌گوید رفتار اخیر اینستاگرام محکوم است ولی فعلا محدودسازی در دستور نیست.
اعترافات قاتل مرد دلارفروش
مردی که با شلیک گلوله به دلارفروشی او را به قتل رسانده بود وقتی پای میز محاکمه رفت توضیح داد که چطور فقر پدر و مهاجرت مادرش زندگی او را نابود و او را به یک قاتل تبدیل کرد.
خداحافظی دو کره‌ای معروف از بازار ایران
بازار لوازم خانگی همچنان روزهای پرالتهابی را می‌گذراند و به اذعان متقاضیان خرید لوازم خانگی، گرانی در این بازار بیداد می‌کند. گرایش خریداران به خرید لوازم خانگی خارجی به‌ویژه تولیدات دو برند «ال‌جی» و «سامسونگ» به‌حدی است که بعضا برخی خانواده‌ها حاضر به پرداخت چندین برابر قیمت واقعی یکی از لوازم خانگی این دو برند هستند.
صعود ملی پوشان اسنوکر ایران به مرحله حذفی رقابت‌های آسیایی
رقابت‌های اسنوکر ده توپ تور رنکینگ آسیایی در مرحله گروهی انجام شد و نمایندگان ایران موفق شدند به مرحله حذفی صعود کنند.
مشخص شدن نتیجه تایم تریل تیمی قهرمانی آسیا یک روز پس از برگزاری مسابقه- ایران آخر شد
پس از یک روز از برگزاری ماده تایم تریل تیمی دوچرخه سواری جاده قهرمانی آسیا مشخص شد تیم ایران آخر شده است.
جستجو برای نجات 4 خدمه لنج غرق شده در خلیج فارس ادامه دارد
بوشهر- ایرنا - رئیس اداره حفاظت و ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: جستجو برای یافتن و نجات 4 خدمه شناوری که ساعت 9.30دقیقه روز سه شنبه در آب های سرزمینی خلیج فارس واژگون شده بود توسط این اداره کل ادامه دارد.
پایان مسابقات گرنک با عنوان ۱۴ و ۲۶ شطرنج‌بازان ایران
نمایندگان شطرنج ایران در مسابقات بزرگ بین‌المللی «گرنک» آلمان عناوین چهاردهم و بیست و ششم را به دست آوردند.
تصادف اتوبوس در کرمان یک کشته و 11زخمی برجا گذاشت
کرمان - ایرنا - مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان کرمان گفت: بر اثر برخورد اتوبوس با کامیون در محور باغین به جوپار این استان یک نفر کشته و 11 نفر زخمی شدند.
رقابت‌های تیراندازی جام جهانی چین- سبقت‌اللهی فینالیست شد
گلنوش سبقت‌اللهی در تپانچه بادی بانوان رقابت‌های تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک فینالیست شد.
دومین سهمیه المپیک در تیراندازی پرید- سبقت اللهی هشتم شد
گلنوش سبقت اللهی در فینال تپانچه بادی مسابقات تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک در چین هشتم شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
فلاحت‌پیشه: ایران با اروپا درباره تنگه هرمز وارد مذاکره جدی شود
پورابراهیمی: انعقاد پیمان پولی ایران و چین، راهکار کاهش سلطه دلار است
امیری: عربستان نمی‌تواند جایگزین نفت ایران شود- خرید نفت ایران به صفر نمی‌رسد
نقوی‌حسینی: فروش نفت ایران به هیچ‌وجه به صفر نمی‌رسد
نماینده مجلس انتقال دخترش به وزارت نفت را ماموریتی اعلام کرد
فعال اصلاح طلب: استانی شدن گامی برای حزبی شدن انتخابات است
نماینده مجلس: با مدیریت ردیف های بودجه از شرایط کنونی عبور می کنیم
فروش نفت ایران به صفر نخواهد رسید
هر وقت اراده کنیم نفت خود را خواهیم فروخت
پیشنهاد نماینده پاکدشت درباره «دهه‌ی مقابله با سیل»