غرق شدگی در دریای مازندران 80 درصد کاهش یافت

08:29 ۱۸۸ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 179 0
غرق شدگی در دریای مازندران 80 درصد کاهش یافت

ساری - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران گفت که آمار مرگ ناشی از غرق شدگی در آب های ساحلی این استان از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون حدود 80 درصد کاهش یافته است.

ایرنا

احمد حسین زادگان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حالی که آمار فوتی های ناشی از غرق شدگی در آب های ساحلی دریای مازندران در پایان تابستان 92 و همزمان با آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید 202 نفر بود، امسال در پایان شهریور به 47 نفر رسید.
وی حفظ امنیت مسافران و مجاوران هنگام شنا در دریا را مهم ترین وظیفه دستگاه های عضو ستاد ساماندهی دریا و مورد تاکید شخص رییس جمهوری دانست و گفت: بر این اساس رییس جمهوری پس از مطالعه گزارش کاهش قابل توجه آمار غریق بر ضرورت استمرار روند کاهشی تا صفر رسانی آن تاکید کرد.
رییس جمهوری اوایل هفته جاری پس از مشاهده گزارش نتایج فعالیت ستاد ساماندهی دریا در استان های مازندران و گیلان با ارزشمند توصیف کردن اقدامات مسئولان محلی، خواستار پیگیری و اجرای برنامه های موثر برای تداوم روند کاهشی آمار غریق شد.
تشکیل ستاد ساماندهی و اجرای طرح های سالمسازی دریا با مشارکت دستگاه های اجرایی، فرهنگی و امدادی مانند هلال احمر، اورژانس، هیات نجات غریق، فرمانداری ها، شهرداری های شهرهای ساحلی، دانشگاه علوم پزشکی، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه ها به فرماندهی استانداری گام نخست برای اجرای برنامه های موثر بر کاهش آمار غریق سواحل مازندران در چند سال گذشته بوده است.
طرح های دریا همه ساله از اول خرداد با به صدا درآمدن سوت شنا در مازندران شروع می شود و تا پایان شهریور ادامه می یابد.
** فرهنگ سازی و هماهنگی بین دستگاهی
معاون استاندار مازندران با تاکید بر این که مجموعه ای از تدابیر و هماهنگی ها و هم افزایی دستگاهها در کنار فرهنگ سازی و آگاهی شهروندان سبب کاهش آمار غریق در آب های ساحلی دریای خزر شده است، گفت: یکی از اقدامات مهمی که همه ساله اجرا و بهینه سازی شده، شناسایی و پایش مجدد مناطق حادثه خیز در سواحل استان بوده است.
حسین زادگان افزود: امسال 376 نقطه حادثه خیز در ساحل 338 کیلومتری دریای مازندران شناسایی و با استقرار 940 ناجی غریق ایمن سازی شده بود.
وی حضور پایدار ناجیان در مناطق حادثه خیز را از دیگر ویژگی های طرح دریا در سال جاری معرفی کرد و توضیح داد: پرداخت نسبتا مناسب و بموقع حقوق ناجیان غریق از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هم در ایجاد انگیزه برای ناجیان موثر بوده است.
معاون استاندار مازندران آموزش و تقویت ناجیان غریق قبل و هنگام فعالیت دریا در سطح شهرستان های استان را هم در این زمینه موثر دانست و گفت: البته افزایش سطح آگاهی شهروندان از خطرات احتمالی دریا و همکاری قابل توجه با ناجیان غریق را هم نباید نایده گرفت .
وی از استفاده بهینه ستاد از اسپانسرهای بخش خصوصی در تهیه ملزومات ناجیان غریق بویژه لباس در برخی از شهرستان ها از جمله نور، محمودآباد و بابلسر قدردانی کرد و افزود: در کنار این اقدامات، برگزاری جشنواره های فرهنگی و ورزشی در برخی شهرستان ها ی ساحلی و پرشدن فضای فراغت مسافران و کاهش خطرات شنا هم در کاهش آمار غریق موثر بوده است.
حسین زادگان نظارت و پشتیبانی مستمر جمعیت هلال احمر استان از مناطق حادثه خیز را در نجات جان غرق شدگان قابل تحسین دانست و گفت: هماهنگی مناسب بین دستگاههای شهرستان های ساحلی استان در حوزه سواحل هم کارها را برای امدادرسانی و ارائه خدمات به شناگران روان کرده بود.
معاون استاندار مازندران با اشاره به این که استان طولانی ترین سواحل دریایی کشور را در اختیار دارد، بهره گیری از ظرفیت های مردمی را بهترین راهکار در کنار آگاهی بخشی به شناگران برای کاهش خطرات دانست و افزود: همراهی برخی از کلوب داران و ایستگاههای تفریحی ساحلی در حوزه امداد و نجات ظرفیتی بود که امسال بیش از هر زمان دیگری مورد توجه و استفاده قرار گرفت.
حسین زادگان توجه به نیاز گردشگران در سفر به مازندران بویژه در فصل شنا و ضرورت فعال نگه داشتن طرح های سالمسازی را مهم توصیف کرد و توضیح داد: امسال شروع بموقع فعالیت طرح های دریا و استفاده از فرصت ماه مبارک رمضان در ساماندهی کامل نیروها در سواحل به جای تعطیلی آنها سبب شد تا شاهد کاهش آمار غریق باشیم.
وی بهره گیری از تمامی ظرفیت ها و امکانات موجود در دریا و ساحل را هم یکی از ویژگی های طرح دریا در سال جاری برشمرد و گفت: استفاده از ظرفیت دریابانی در حوزه امداد و نجات در دریا به وسیله قایق ها و جت اسکی سازمانی آن نمونه ای از فعال کردن ظرفیت های موجود بود که در کاهش غریق نقش داشت.
معاون استاندار مازندران موفقیت هر طرحی را نیازمند نظارت در تمامی مراحل دانست و افزود: برگزاری جلسات منظم ساماندهی سواحل در شهرستان های ساحلی با محوریت فرمانداران و تذکرات مکرر به بخش خصوصی و همکاری دادستان های شهرستان های ساحلی با فرمانداران نمونه ای از هم افزایی همه جانبه برای دستیابی به هدف اصلی طرح دریا یعنی کاهش غریق بوده است.
حسین زادگان یکی از ضعف های موجود در اجرای طرح های دریا با حضور بخش خصوصی را کوتاه بودن دوره اجرای طرح ها دانست و اظهار داشت: خوشبختانه امسال توانستیم با افزایش سقف زمانی قراردادها، انگیزه بخش خصوصی را بالا ببریم.
1654/7335


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

کلاس زبان تضمینی در آموزشگاه زبان سخن برتر
ویژگی‌های یک آموزشگاه زبان خوب چیست؟ این روزها در همه شهرها به ویژه شهرهای بزرگ شاهد افزایش تعداد آموزشگاه زبان هستیم. رشد جمعیت و نیاز مردم به فراگیری زبان و برقراری ارتباط با دیگر نقاط دنیا، باعث شده تا شاهد افزایش تقاضای ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان باشیم که خود این مسئله هم بر بیشتر شدن تعداد آموزشگاه‌ها تأثیرگذار بوده است.
انعقاد توافق‌نامه شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا
شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا توافق‌نامه همکاری امضا کردند.
چرا از ایران نرفتم
«به دفعات با این سوال روبه‌رو شده‌ام که چرا از ایران نرفتید؟ شما که در دوران تحصیلات تکمیلی خود در خارج از کشور سابقه کار در رشته تخصصی خودتان را دارید و به سهولت می‌توانید اشتغال و زندگی خوبی داشته باشید، چرا از این فرصت‌ها استفاده نکرده‌اید؟»
بفرمائید شعبه پیاده‌رو!
فروش پوشاک در تهران وارد مرحله جدیدی شده؛ در این روش نوظهور دیگر احتیاج به اتاق پرو ندارید و لازم نیست بعد از شنیدن قیمت‌ها با رودربایستی بگویید: «می‌رویم دوری در بازار بزنیم و برگردیم.»
برنامه دو سال آینده کاخ سفید علیه ایران
شرایط بحرانی روابط آمریکا و ایران به تدریج وخیم‌تر می‌شود. اقدام بی‌سابقه آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی نشانه‌ای از جدی‌تر شدن ابعاد خصومت دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.
بازخوانی قصه مریم؛ ۱۵ سال پس از آن شب تلخ
چند قدمی بیشتر به چشمه نمانده اما انگار بدنش دیگر نمی‌خواهد همراه او بیاید. سطل خالی توی دستش سنگینی می‌کند؛ درد در تمام سرش می‌پیچد. کرختی و سوزش بر نیمی از بدنش مستولی می‌شود و دیگر همه جهان سیاه می‌شود.
پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه
در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرهیختگان درباره خروج تدریجی دو شرکت کره‌ای از بازار ایران، روابط عمومی سامسونگ جوابیه‌ای منتشر کرد.
آمریکایی‌ها وارد بازی نظامی با ایران نمی‌شوند
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: این که همه مسائل و مشکلات اقتصادی را بخواهیم به برجام ارتباط دهیم یا به یک توافق دیگر بین‌المللی، یا این که بگوییم اگر در آینده به فلان کنوانسیون بپیوندیم، وضع اقتصادمان بدتر می‌شود، از مباحثی است که به صورت غیر تخصصی با آن برخورد می‌شود.
صانعی: در سفرهای برون مرزی، ورزشکاران هدف سرویس‌های امنیتی هستند
سرپرست اداره کل حراست وزارت ورزش وجوانان اصل فعالیت‌های این دفتر را پیشگیری و حاکم کردن رفتار انقلابی و اسلامی در حوزه حراست عنوان کرد.
احسان حدادی: هدفم مسابقات جهانی است- با پرتاب ۶۸ متر می‌توان روی سکوی جهانی رفت
احسان حدادی گفت: همه هدف من مسابقات جهانی است، گرفتن مدال در مسابقات جهانی باید بالاتر از رکورد ۶۷ متر باشد و پرتاب ۶۸ متر قطعاً می‌تواند روی سکوی جهانی برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
استاندار فارس: واحدهای صنعتی غیر فعال به چرخه تولید بازگردند
شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: آن دسته از واحدهای صنعتی که بنا به دلایلی غیر فعال هستند باید با همکاری بانک صنعت و معدن به چرخه تولید بازگردند.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
آیت الله مکارم شیرازی: کاهش پرونده های ورودی به دستگاه قضا نیازمند کار فرهنگی است
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز: ایران رکورد جهانی در بازسازی پس از زلزله را شکست
خودباوری راهکار اصلی مقابله ملت ایران با تحریم است
عاملان حمله مسلحانه به خودرو حمل متهم در سراوان دستگیر شدند
تردد در مسیر هیرمند - زابل به حالت عادی بازگشت
کانال تخریب شده نیاتک هیرمند ترمیم شد
تعامل ایرنا و روابط عمومی ها موجب کاهش آسیب فضای مجازی می شود
بارشهای بهاری حیات وحش را در غرب خراسان رضوی احیا کرد
بازسازی بیش از 66 هزار واحد تعمیری مناطق زلزله زده کرمانشاه پایان یافت
5355 واحد مسکونی گنبدکاووس از سیل خسارت دید