دورخیز کنگره برای شکستن چتر دفاعی ترامپ بر سر سعودی ها

07:26 ۱۸۲ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 334 0
دورخیز کنگره برای شکستن چتر دفاعی ترامپ بر سر سعودی ها

تهران – ایرنا – شانزده روز پس از ناپدید شدن مشکوک «جمال خاشقچی» در کنسولگری عربستان در استانبول، اعضای کنگره تلاش می کنند تا سپر دفاعی ترامپ برای آل سعود را که تنها مظنون پرونده این روزنامه نگار عربستانی است، بشکنند.

ایرنا

به گزارش پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا هر چند عربستان را به «مجازات سخت» تهدید کرده است اما روابط تجاری تشکیلات اقتصادی وی با سعودی ها باعث شده است که در بیان و عمل رویکرد ضعیفی اتخاذ کند.
رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در اظهاراتی دوپهلو ادعا کرد: «اصلا پوششی [برای عربستان] نخواهم بود. فقط می خواهم بدانم که چه اتفاقی افتاده است. عربستان سعودی متحد بسیار مهمی برای ما در خاورمیانه است. ما ایران را متوقف می کنیم.»
ترامپ می گوید « به عربستان نیاز داریم» و در همین رابطه به فواید حفظ رابطه با سعودی ها به قرارداد تسلیحاتی 110 میلیارد دلاری آمریکا و عربستان اشاره کرد که البته تنها 14.5 میلیارد دلار آن محقق شده است. او به سود فروش سلاح به عربستان نیاز دارد.
با این حال رئیس جمهوری آمریکا سعی کرد در برابر انتقادات حفاظی برای خود ایجاد کند و موضعگیری واقعی را به زمان دیگری موکول کند. او گفت که «احتمالا تا آخر هفته مطلع خواهیم شد» چه اتفاقی افتاده است.

**فرصت دوباره به عربستان
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز که برای اطلاع از جزئیات این پرونده به ریاض و آنکارا سفر کرده بود، اظهار داشت که عربستان برای انجام تحقیقات نیاز به زمان و فضا دارد. او نیز به قطع روابط با عربستان یا دستکم آنچه که مجازات سخت می نامند، تمایلی ندارد. وی در بروکسل به خبرنگاران گفت که آمریکا پرونده خاشقچی را جدی می گیرد اما بر اهمیت روابط با عربستان تاکید دارد.
وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: «مهم است که در نظر داشت که ما روابط بسیار مهمی با آنها داریم – روابط مالی میان شرکت های آمریکایی و سعودی، روابط بین دو دولت، و چیزهایی که با هم در سراسر دنیا روی آنها کار می کنیم، تلاش ها برای» مقابله با ایران.»
پمپئو در گزارش سفر به ریاض و آنکارا گفت که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته که مقام های سعودی با تحقیقات ترکیه در مورد خاشقچی همکاری می کنند. اما وی در خصوص موضع آمریکایی ها و سعودی ها اظهار داشت: «نمی خواهم در مورد حقایق صحبت کنم. آنها (سعودی ها) هم نمی خواهند صحبتی بکنند.»
پمپئو اعلام کرد که آمریکا موافقت کرده که «چند روز دیگر» به عربستانی ها فرصت داده شود. وی ادامه داد: «منطق آن است که چند روزی به آنها فرصت داده شود تا تحقیقاتشان را کامل کنند.»
معلوم نیست که این تحقیقات در مورد اذعان عربستان به اجرای سناریوی ربودن و قتل احتمالی قاشچقی است یا تبرئه کردن خود از این اتهامات. رسانه های ترکیه گزارش داده اند که اسنادی صوتی و تصویری در اختیار دولت این کشور است که ثابت می کند وقتی خاشقچی دوم اکتبر (دهم مهر ماه) برای ثبت اسناد مربوط به ازدواجش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد، همانجا قتل رسیده است.
ترامپ گفته که خواستار دریافت یک نسخه از این اسناد شده است. او افزود: «البته مطمئن نیستم که چنین چیزی وجود داشته باشد. شاید هم وجود داشته باشد.» رویترز به نقل از هفته مقام امنیتی آمریکایی و اروپایی نوشت که ترکیه هنوز شواهد صوتی و تصویری مربوط به حضور خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول را به دولت آمریکا یا متحدان کلیدی اروپایی ارائه نکرده است.

**تجارتخانه ترامپ زیر ذره بین کنگره
همه ماجرا به لزوم تحریم تسلیحاتی عربستان یا اتخاذ مواضع سختگیرانه دیگر علیه ریاض منتهی نمی شود. کنگره آمریکا خواهان آن است که ترامپ روابط اقتصادی خود را که از کانال «سازمان ترامپ» جریان دارد، متوقف کند. اما او روز دوشنبه به توئیتر آمد و مدعی شد «هیچ نفع مالی در عربستان ندارد.»
ترامپ زمانی که به ریاست جمهوری رسید هدایت شرکت هایش را به پسر و دختر و دامادش سپرد تا پس از طی دوره ریاست جمهوری آن را بازپس گیرد. اما این مساله آرامش خاطر را از کنگره ربوده و اعضای آن می خواهند در این وضعیت حساس مناسبات تجاری ترامپ و سعودی ها را به دقت بررسی کنند تا از تاثیر این مناسبات بر سیاستگذاری های واشنگتن جلوگیری کند.
از همین رو، شماری از دموکرات های سنا از ترامپ و سازمان ترامپ خواستند تا هر گونه رابطه خود را با عربستان فاش کرده و هرگونه روابط تجاری با آنها را تعلیق کنند. یازده سناتور دموکرات در نامه ای به ترامپ گفتند که گزارش های عمومی و اظهارات شخص رئیس جمهوری نشان می دهد که او دهه ها «روابط بازرگانی» با عربستان و خاندان سعودی داشته است.
آنها افزودند که سیاست های آمریکا و هر گونه تصمیم احتمالی در مورد اعمال تحریم علیه عربستان «نباید تحت تاثیر تضاد منافع روابط مالی شما و خانواده شما با عربستان قرار گیرد.» این سناتورها خواستار بررسی اسناد سازمان ترامپ و هر گونه اسناد مرتبط با سرمایه گذاری آن در عربستان، نقل و انتقالات مالی با خاندان سعودی طی 10 سال گذشته شدند.
تام اودال (نیومکزیکو)، پاتریک لیهی (ورمونت)، دیک دوربین (ایلینوی)، الیزابت وارن (ماساچوست)، کوری بوکر (نیوجرسی)، مارتین هاینریش (نیومکزیکو)، ادوارد مارکی (ماساچوست)، تامی داورث (ایلینوی)، شلدون وایت هاوس (رودآیلند)، ریچاد بلومنتال (کانتیکت) و جف مرکلی (اورگون).
ترامپ مدت های مدیدی است که با عربستانی ها مرواده مالی دارد. سال ها پیش هنگامی که ترامپ دچار بحران مالی شده بود «ولید بن طلال» شاهزاده سعودی قایق تفریحی و بخشی از هتل «پلازا» ترامپ در نیویورک را خریداری کرد. ترامپ سال 2015 در یک سخنرانی انتخاباتی در آلاباما گفته بود: «عربستانی ها از من آپارتمان می خرند. آنها 40 یا 50 میلیون دلار خرید کرده اند. آیا باید از آنها بیزار باشم؟ من آنها را بسیار دوست دارم.»
گروه دیگری از سناتورها تمرکز خود را روی روابط خارجی آمریکا (نه شخص ترامپ) قرار داده اند و خواهان فشار بر ریاض هستند. «جک رید» عضو تاثیرگذار دموکرات ها در کمیته نیروهای مسلح سنا خواستار انجام «تحقیقات بین المللی» در مورد خاشقچی شد. وی به خبرنگاران گفت: «به نظر می رسد که این اقدام عجیب و غیراخلاقی توسط عناصر داخلی عربستان انجام شده است.»
وی افزود: «از این رو، اولین قدم آن است که بدانیم دقیقا چه اتفاقی افتاده است. این مساله مستلزم انجام تحقیقات دقیق بین المللی است، نه تحقیقاتی که سعودی انجام بدهند.» سناتورجک رید همچنین خواستار توقف فروش برخی سلاح ها به عربستان شد. وی پیشتر با فروش سلاح به سعودی ها مخالفت کرده بود.
در همین حال، «جان کندی» سناتور جمهوریخواه از ایالت لوئیزیانا گفت اگر نقش عربستان در ناپدید شدن خاشقچی ثابت شود، آمریکا باید ریاض را محکوم کند. اما وی هشدار داد که این امر نباید باعث شود خاورمیانه از هم بپاشد. وی چند گزینه را در این باره مطرح کرد: «می توان دیپلمات ها را اخراج کرد. می توان قطعنامه ای در سازمان ملل صادر کرد. می توان فروش سلاح را محدود کرد. می توان برخی افراد را تحریم کرد.»
«آدریانو اسپایلات» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت نیویورک هم مانند بسیاری از همتایان خود پیشنهاد کرد که آمریکا باید تحریم تسلیحاتی عربستان را مد نظر داشته باشد. این عضو کمیته روابط خارجی در این مجلس اظهار داشت که «مسئولیت اخلاقی» آمریکا حکم می کند که در روابط بازرگانی خود با عربستان بازنگری کند.
وی همچنین از سیاست آمریکا در حمایت از دیکتاتورها انتقاد کرد و افزود: «این سیاست در بسیاری از موارد در مسیر بدی قرار گرفت. ببینید وقتی در آمریکای جنوبی از دیکتاتورها و خودکامه حمایت کردیم چه اتفاقی افتاد.»
«دنی هک» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت واشنگتن در مصاحبه با سی.ان.ان خطاب به سعودی ها گفت: «اگر می خواهید عضوی از جامعه ملت های متمدن باشید باید به همین شیوه (متمدنانه) رفتار کنید.» او نیز خواستار تحریم و کاهش فروش فروش سلاح به عربستان شد.

**نارضایتی دیپلمات ها
علاوه بر کنگره، دیپلمات های سابق آمریکایی نیز از ریاض دل خوشی ندارند و پیشنهاد تغییر رویه در مقابل عربستان را مطرح کرده اند. «وندی شرمن» معاون وزارت خارجه در امور سیاسی در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به تارنمای مجله آتلانتیک گفت که نباید اجازه داد این بحران به درازا بیانجامد زیرا در این صورت «کنترل روایت ها از دست خارج می شود.» وی افزود: «اکراه رئیس جمهوری در پرداختن به این موضوع به معنای آن است که او در سمت اشتباه تاریخ ایستاده است.»
«کریستوفر هیل» سفیر اسبق آمریکا در عراق نیز گفت: «آمریکا نشان داده که همه سیب های خاورمیانه ای خود را در سبد سعودی ها گذاشته است. این رویکرد در قبال یک متحد نزدیک بسیار مشکل ساز است.»
اظهارات کریستوفر هیل، درخواست شرمن برای کنترل کردن تاخت و تاز سعودی ها و کنترل اوضاع و همچنین فشارهای کنگره نشان دهنده تغییری بنیادین در نگاه سیاسیون آمریکا به سعودی هاست. ارتباط با عربستان منافع اقتصادی زیادی را به جیب ترامپ و سایر آمریکایی ها سرازیر کرده است اما هر گونه قصور واشنگتن در حل پرونده قاشقچی بار دیگر ادعاهای آمریکا درباره اشاعه حقوق بشر و اشکال گوناگون آزادی را بار دیگر زیر سوال می برد.
غرب به اشتباهات مکرر خود در حمایت بی چون و چرا از عربستان پی برده است و به پایان این حمایت ها یا دستکم محدود کردن آن می اندیشد. آمریکا و بسیاری از متحدانش امروز در برابر آزمونی قرار گرفته اند که اگر نتوانند از آن سربلند خارج شوند وجهه آنها بار دیگر مخدوش خواهد شد.
شبک**9423**1908


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اصلاح‌طلبان برای چه ‌کسی شرط می‌گذارند؟
«معلوم نیست که در صورت محقق‌نشدن شرط اصلاح‌طلبان و شرکت‌نکردن آنها در انتخابات تغییری در روند برگزاری انتخابات رخ خواهد داد یا خیر؟ تجربه نشان داده است که در صورت شرکت‌نکردن اصلاح‌طلبان، انتخابات برگزار می‌شود و از قضا نیروهای اصولگرا و حتی اصولگرایان تندرو روی کار می‌آیند.»
16 محموله جهاد کشاورزی استان مرکزی به مناطق سیل زده ارسال شد
اراک- ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: 16 محموله از کمک های سازمان جهاد کشاورزی این استان برای کمک به مردم مناطق سیل زده به استان های لرستان و خوزستان ارسال شد.
چقدر هموفیلی ها را دریافته ایم؟
تهران- ایرنا- دیشب 2 نماد پایتخت به رنگ قرمز درآمده بودند تا یادآوری از روز جهانی بیماران هموفیلی و نیز تلنگری باشد برای ما که چقدر تاکنون به یاد این دسته از بیماران بوده ایم؟ کسانی که غیر از تحمل مستمر درد، هزینه های درمانشان نیز گران است.
سامانه بارشی ظهر جمعه از پلدختر خارج می شود
پلدختر - ایرنا- مدیر کل هواشناسی استان لرستان با اشاره به آغاز بارش های بهاری در شهرستان پلدختر، گفت: این بارش ها ادامه دارد اما ظهر جمعه/فردا/ سامانه بارشی از منطقه خارج می شود.
نماینده مجلس: اهالی رباط کریم معضل پرداخت عوارضی دارند
تهران- ایرنا- نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی گفت: دریافت عوارض در محل عوارضی اول مستقر در آزادراه تهران-ساوه برای ساکنان شهرستان های رباط کریم و بهارستان به معضل تبدیل شده است.
روستاییان سیل زده «چم رستمیان» پلدختر هیچ کمکی نگرفته اند
پلدختر - ایرنا - سیل 12 فروردین جاری در پلدختر خسارت های سنگین و فراوانی به روستاهای حاشیه و پایین دست رودخانه های کشکان و سیمره وارد کرد؛ «چم رستمیان» از جمله این روستاها است.
770 راس دام در سیل پلدختر تلف شد
پلدختر- ایرنا- رئیس شبکه دامپزشکی پلدختر با اشاره به اینکه در حال ارزیابی خسارت های سیل هستیم، گفت: بر اساس آخرین گزارش ها، 700 راس دام سبک و 70 راس دام سنگین در اثر سیل تلف شدند؛ 9 راس از این تعداد معدوم سازی شدند.
آیین نکوداشت پرفسور لگنهاوزن در قم برگزار شد
قم- ایرنا- آیین نکوداشت علمی پرفسور محمد لگنهاوزن روز پنجشنبه در موسسه آموزشی، پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزار شد.
کرمانی ها سیستم تصفیه آب سیار حمیدیه را راه اندازی کردند
کرمان - ایرنا - با تلاش متخصصان شرکت آب و فاضلاب استان کرمان و تأمین اعتبار توسط ستاد معین، سیستم تصفیه آب سیار شهرستان حمیدیه در استان خوزستان با ظرفیت تصفیه روزانه 80 هزار لیتر راه اندازی شد.
استاندار تهران: سرانه بیمارستانی غرب استان فاجعه است
تهران- ایرنا- «انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران در جلسه شورای اداری شهرستان رباط کریم با اشاره به سرانه بیمارستانی غرب استان به میزان 0.6 تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت، آن را یک فاجعه خواند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
مجبور باشیم «اینستاگرام» را فیلتر خواهیم کرد
معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر مسیری پیش رو دارد به جز فیلترینگ اینستاگرام این شیوه را در پیش بگیرد و روی فعالیت‌های اینستاگرام اعمال حاکمیت کند؛ چنانچه مسیری برای نظارت وجود ندارد، مجبورخواهیم شد اینستاگرام را فیلتر کنیم.
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
دهلی نو-ایرنا- مقامات آگاه اعلام کردند که در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه آینده، پالایشگاه های هندی قصد دارند سفارشات نفتی خود را از دیگر کشورهای عضو سازمان اوپک، مکزیک و آمریکا افزایش دهند.
پاریس نسبت به تحریم های آمریکا علیه سرمایه گذاری ها در کوبا پاسخ می دهد
مادورو: ونزوئلا بر تحریم های جدید آمریکا غلبه خواهد کرد
وزیر انرژی ترامپ هم او را ترک می کند
بازتاب سخنان رئیس جمهوری در رسانه های غربی
لیبی از حفتر به دادگاه بین المللی کیفری شکایت کرد
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  چهارشنبه تا صبح  پنجشنبه
رئیس‌جمهوری پیشین پرو برای فرار ازمحاکمه خودکشی کرد‎
دادستان کل آمریکا به قلب واقعیت در گزارش مولر متهم شد
افشای نقش آمریکا در قاچاق مواد مخدر
سازمان ملل برای کمک به سیلزدگان ایرانی اعلام آمادگی کرد