هویت جا مانده در قفای فراموشی

08:48 ۱۸۷ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 157 0
هویت جا مانده در قفای فراموشی

یزد- ایرنا- روزنامه محلی بشارت یزد، سرمقاله تازه ترین شماره خود را به مطلبی با عنوان 'هویت جا مانده در قفای فراموشی' به قلم 'صالح مستوفیان' اختصاص داده است.

ایرنا

در این مطلب آمده است: :شاید مدفون شدن در مکانی نامعلوم، خفتن در غربت یا غریب بودن در وطن، جبر سرنوشت مشاهیر یزد است که یکی چونانی وحشی بافقی باید زیر آسفالت خیابان امام(ره) یزد به خواب ابدی باشد.
روایتگری چون آذر یزدی هنوز بی مقبره است و یا آزادیخواهی چون فرخی یزدی در نقطه نامعلوم در تهران خفته است.
اما عجیب تر از آن حال و روز مفاخری است که وارثانش در یاد و دل اثری از آنها نداشته باشند و در زمانه های پس از خود جز نامی بر خیابانی یا عنوانی بر کتاب خاک خورده ای گوشه طاقچه ای کسی بر زبان یادی از آنها نکند.
مرگ سرنوشت محتوم ابنای بشر خاصه سرآمدان آنهاست اما آنچه پشتوانه تاریخ امروزمان به حساب می آید، نفس هایی است که در گذشته برای آزادی سرزمینمان در سینه حبس شده و قلم هایی است که برای اعتلای فرهنگ و هنرمان به حرکت در آمده و قلبهایی است که برای هویت امروزمان تپیده است.
میراثی که همچون تاجی پر گوهر و یا ردایی زربافت از سلسله ای آویخته به موی دوست به ما رسیده تا نشانه ای از ادب و فرهنگ امروزی مان را بدان بیفزاییم و به آیندگان بسپاریم. نه اینکه زینت بخش موزه ها یا در قالب تابلویی آویخته بر کوی و برزن بخواهیم دلخوش به پاسداشت مفاخرمان باشیم.
ادب و فرهنگ همچون خون نیازمند جاری بودن است تا لخته نشود و رگ های هویت و انسانیت را بی اثر نسازد.
این جوش و خروش اما نیازمند تپش قلبی ساخته شده از بازخوانی آثار و اندیشه های مفاخری است که همچون فرخی یزدی جانباخته آنند. آنهم در شرایطی که بزرگ و کوچک امروز از بحران هویت نسل جوان سخن می گویند و نگران تهاجم فرهنگی و سلطه فرهنگ جهانی شده غرب هستند.
به نظر یگانه راه آشنا کردن جامعه امروز یزد با داشته های علمی و فرهنگی اش، برپایی رویدادهایی منظم و پردامنه فرهنگی (نه مقطعی و سمبلیک) است تا بصورت فراگیر و پرتکرار مفاخر این دیار مورد مداقه عام و خاص قرار گیرند و چونان مدالی بر سینه نسل امروز با افتخار بدرخشند.
برپایی نمایشگاه، جشنواره، تولید آثار سمعی و بصری، تدوین کتاب هایی مناسب جهت معرفی مفاخر یزد در مدارس، کنگره های بین المللی و استفاده از ظرفیت رسانه ای بسیار گسترده امروزی، بسترهایی است که باید هم دستگاه های دولتی و متولی و هم خصوصا انجمن ها و گعده های مردن نهاد به بهانه های مختلف در طول سال مورد توجه قرار دهند.
جای بسی تاسف است که یزد در ایران شهره به استانی ثروتمند است اما سهم ثروتمندان یزدی در خلق آثار هنری و برپایی یادمان هایی برای مفاخر یزد بسیار ناچیز است و همگان تنها از دولت انتظار خرج کردن و ارج نهادن مفاخرشان را دارند آنهم در شرایطی که یزدیها در صنعت و تجارت کمترین وابستگی به دولت را داشته اند.
برای استانی که 24 سال صدرنشین کنکور است و علم و ادب بسیار در آن مورد احترام است، بی توجهی به رویدادهای فرهنگی و نقش کم رنگ بخش خصوصی در پاسداشت مفاخرش جای تامل و تاسف دارد.
برگزاری «شب فرخی یزدی» می تواند گامی موثر و آغاز راه بی پایان ارج نهادن به مفاخر در یزد باشد به شرط آنکه متولیان امور فرهنگی یزد با تمام قوا به میدان بیایند و میان اهالی فرهنگ و صاحبان سرمایه و اندیشه اجماعی ایجاد کنند تا چنین رویدادهایی دائمی و مستمر در استان برپا شود.
بی شک اگر گذشته مان را در امروز پرشتاب و دغدغه، فراموش کنیم به سرنوشت این بیت از فرخی یزدی دچار خواهیم شد:
در دفتر زمانه فتد نامش از قلم
هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت
روزنامه بشارت یزد در گستره استان یزد منتشر و توزیع می شود.
166 رسانه در استان یزد مجوز دارند که از این تعداد 118 مجوز متعلق به نشریات چاپی، 30 مورد متعلق به رسانه های برخط (خبرگزاری و پایگاه خبری) و ١8 مجوز هم مربوط به رسانه های الکترونیک غیر برخط است.
2088/ 6197


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
شکست دیرهنگام یاران جهانبخش برابر تاتنهام
دیدار دو تیم تاتنهام و برایتون در لیگ برتر انگلیس با برتری یک بر صفر میزبان به پایان رسید.
بارسلونا در یک قدمی فتح لالیگا قرار گرفت
تیم فوتبال بارسلونا با شکست آلاوس تنها به یک پیروزی برای قهرمانی در لالیگا نیاز دارد.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
نتانیاهو: نام شهرکی در بلندی‌های جولان را ترامپ می‌گذاریم
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد، به نشان سپاس از دونالد ترامپ که ماه گذشته بلندی‌های جولان را به عنوان بخشی از اراضی اشغالی به رسمیت شناخت، یک از شهرک‌های احداثی در این منطقه اشغالی را ترامپ خواهد نامید.
داروی تمامی دردهایتان در کلام مولا علی(ع)
امام علی علیه السلام فرموده‌اند تقوای الهی پاک کننده آلودگی جان‌هایتان و روشنی بخش ضعف چشم‏هایتان و فرو نشاننده ترس و اضطراب دل‏هایتان است.
ذکری کارگشا برای جبران اعمال گذشته
ماه شعبان بهترین فرصت برای بدست آوردن گنج‌های معنوی و ذخیره ثروت در آخرت است.
بارش برف بهاری در زنجان- عکس
بارش برف در سومین روز از دومین ماه سال چهره شهر و اطراف زنجان را سفید پوش کرد.
عموهایی که در آینده تنها یک اسم از آنها باقی است
یک جامعه شناس گفت: در آینده از عموها و اقوام نزدیک تنها یک اسم باقی می‌ماند.
راهی ساده و مفید برای جوان ماندن مغز
آلزایمر و زوال عقل جزو لاینفک پیری نیستند و نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد حتی کمی ورزش هم می تواند به پیشگیری از این مشکلات مغزی کمک کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
اظهارات عجیب یک بازیگر در توجیه یک فیلم مبتذل
یک بازیگر سینما و تلویزیون، برای حمایت از فیلمی ضدخانواده، در اقدامی عجیب مقدسات دینی را دستاویز قرار داد.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
گوگل دسترسی پرس‌ تی‌وی را مسدود کرد
رسانه ها در شرایط  بحران به افزایش مشارکت مردمی کمک کنند
مدیریت افکار عمومی در هنگام بحران باید چگونه باشد
صعود بی حاصل کسب و کار
ویدئو- درگذشت بهمن کشاورز،حقوقدان برجسته ایرانی
«ویدیوچک» روی آنتن شبکه ورزش
لزوم هماهنگی بیشتر صداوسیما و وزارت صنعت، معدن و تجارت
دانش لازم برای استفاده صحیح از فضای مجازی آموزش داده شود
روابط عمومی ها نبض تپنده دستگاه های اجرایی هستند
آماده‌ایم در تمام زمینه‌ها با اندونزی همکاری کنیم