بحران جدی برای مدیریت شهری و روستایی با تصویب لایحه جدید مالیات برارزش افزوده

18:56 ۷۱ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 108 0
بحران جدی برای مدیریت شهری و روستایی با تصویب لایحه جدید مالیات برارزش افزوده

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: در لایحه مالیات بر ارزش افزوده مهمترین موضوع مرتبط با شوراها که همان اجازه اخذعوارض توسط شوراهای اسلامی شهر و بخش است، لغو شده است. به عبارت دیگر شوراهای شهرها بعد از قانونی شدن این لایحه نمی‌توانند عوارض وضع کنند. اگر این اتفاق رخ دهد شوراها عملا تعطیل و تشریفاتی می‌شوند.

ایسنا

به گزارش ایسنا مرتضی الویری افزود: در قانون قبلی ذیل ماده «۵۰»  تبصره‌ای وجود دارد که شوراها متناسب با شرایط محلی در شهرها و بخش‌ها می‌توانند نسبت به تعریف، تصویب و اخذ عوارض اقدام کنند اما متاسفانه در لایحه جدید ارسالی از سوی دولت این اجازه از شوراها سلب شده است. این موضوع بارها و بارها به کمیسیون‌ها و نمایندگان مجلس و حتی به علی لاریجانی -رئیس مجلس شورای اسلامی -اعلام شده و حتی شورای عالی استانها در این خصوص مصوبه داشته است اما متاسفانه کمیسیون اقتصادی مجلس خارج از چارچوب کارشناسی و نظرات شورای عالی استان‌ها اقدام کرده است و جمع‌بندی این کمیسیون با قانون قبلی و نظرات شورای عالی استانها مغایرت ساختاری دارد.
وی نقش قانون مالیات بر ارزش افزوده را به‌طور جدی در نظام اقتصادی شهری و روستایی ساختاری و کلیدی دانست و تاکید کرد: به صورت مختصر می‌توان بحث را اینگونه جمع بندی کرد که سهم عمده‌ای از نظام اقتصاد شهری و روستایی کشور به لایحه مالیات بر ارزش افزوده وابسته است.
رایزنی با رئیس مجلس و اعضای کمیسیون اقتصادی رئیس شورای عالی استان‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در حال حاضر لایحه مالیات برارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی در چه وضعیتی قرار دارد و اقدامات شورای عالی استان‌ها در واکنش به لایحه مذکور چه بوده است؟ اظهارکرد: در شرایط کنونی لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس تقریبا جمع‌بندی شده است و جمع‌بندی کمیسیون اقتصادی به سویی سوق پیدا می‌کند که عملا نظام اقتصادی شهری و روستایی به هم ریخته می‌شود. این موضوع در جلسات مختلف شورای عالی استان ها، شوراهای کشور، نشست شورای شهرها و شهرداری های مراکز استان‌ها بارها مطرح و نظرات به نمایندگان مجلس ارسال شده است.
وی با بیان اینکه مهمترین کارکرد شورا پس از انتخاب شهردار صدور مجوز وضع عوارض متناسب با شرایط محلی است، گفت: با تصویب لایحه مالیات برارزش افزوده هدایت کشور به سوی تمرکزگرایی شکل می‌گیرد. متاسفانه در لایحه جدید اعلام شده است که نوع عوارض باید از سوی وزیر کشور به تمام شهرداری‌ها، شوراها و دهیاری‌ها ابلاغ شود.
رئیس شورای عالی استانها ادامه داد: ابتدا باید بگوییم که چنین چیزی میسر نیست. وزیر کشور نمی‌تواند در دو ماه پایان سال برای ۱۳۰۰ و چند شهر و ۳۰ هزار واحد روستایی عوارض و نوع عوارض را اعلام کند. برای مثال در شهرهایی مانند بندرعباس یا ارومیه نوع منبع اخذعوارض متفاوت است بنابراین نمی‌توان برای همه آنها یک نسخه پیچید. افزون بر آن ما مجددا نظام اداره کشور را به سمت تمرکز گرایی شدید هدایت می کنیم که مغایرت ساختاری با قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام خواهد داشت.
به گفته الویری  ایراد دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که عوارض ناشی از آلاینده‌ها و شماره‌گذاری خودروها که در قانون پیشین برای شهرداری‌ها بوده را به عنوان مالیات تلقی کرده و در اختیار دستگاه‌های دولتی و دستگاه های اجرایی گذاشته است. این از یک سو برای شهرها و روستاها عوارضی ایجاد می‌کند که باید از آن شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باشند. این اتفاق سبب شده است که عوارض ناشی از آلایندگی خودروها همچنین صنایع و مشاغل در اختیار وزارت کشور و دستگاه های دولتی قرار گیرد که سبب می‌شود درآمدهای پایدار شهرداری‌ها کاهش یابد.
تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده نظام اقتصادی شهری و روستایی کشور را دچار اختلال می‌کند رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه درباره جلسات و اقدامات شورای عالی استانها در زمینه این لایحه گفت: زمانی که مجموعه دهیاری‌ها، شهرداری‌ها و شوراهای شهر و روستا و سلسله مراتب شوراها از جمله شورای عالی استانها به این نکات پی برد که با تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده اساساً نظام اقتصادی شهری و روستایی کشور دچار اختلال و اغتشاش خواهد شد و از طرف دیگر با تصویب این لایحه ، نظام شهری به شدت تمرکز گرا می‌شود، سلسله جلساتی با ریاست مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون اقتصادی ترتیب داد. در آنجا اعلام شد اگر این قانون در چارچوب کنونی بدون توجه به این نکات شوراها مطرح و تصویب شود، اساسا شهرداری ها و دهیاری ها دولتی خواهند شد.
بی توجهی کمیسیون اقتصادی مجلس به نکات شورای عالی استانها بعد از جلسات و مکاتبات فراوان وی در پاسخ به این سوال که رایزنی‌های شورای عالی استان‌ها چه نتایجی در پی داشته است، اظهارکرد: در جلسه با رئیس مجلس، او اعلام کرد « تلاش خواهیم کرد که نکات مورد توجه قرار گیرد» ولی با این حال شورای عالی استان‌ها مهمترین مصوبه‌ای را که  گذراند پیشنهادات اصلاحی خودش را در قالب گزارش و در قالب یک مصوبه برای مجلس شورای اسلامی ارسال کرد حتی به این مصوبه نیز اکتفا نکردیم و ما طی پنج مکاتبه نکات را به رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی متذکر شده‌ایم.
الویری در پاسخ به این سوال که آیا لایحه فوق اصلاح‌پذیر است؟ تصریح کرد: پیش‌نویسی که در کمیسیون اقتصادی مراحل نهایی تصویب را می گذراند لازم است حداقل در چهار ماده اصلاح شود. ما پیشنهادهای اصلاحی را برای کمیسیون فرستاده‌ایم و پپگیر آن هستیم.
مغایرت جمع‌بندی کمیسیون اقتصادی مجلس با قانون اساسی و قانون شوراها رئیس شورای عالی استانها جمع‌بندی کمیسیون اقتصادی را با قانون اساسی و قانون شوراها مغایر دانست و با تاکید بر اینکه این مهم با سیاست‌های کلی نظام نیز مغایر است،گفت: تصویب لایحه مالیات برارزش افزوده سبب می‌شود شهرداری‌ها به عنوان یک دستگاه عمومی که بیش از چهار دهه است که به شهروندان خدمات‌رسانی می‌کنند در ذیل ساختار قوه مجریه تعریف شوند. به عبارت روشن اگر نظام توزیع و اخذ عوارض و مالیات‌ها و درآمدها در چارچوب تمرکزگرای پیشنهادی کمیسیون اقتصادی تصویب و بدون اصلاح در صحن علنی مجلس رای بیاورد، جدا از اینکه شوراها به سوی انحلال و تعطیلی پیش خواهند رفت، شهرداری‌ها به عنوان یک دستگاه اجرایی باید برای کوچکترین فعالیت خود سال‌ها پشت دفتر سازمان مالیاتی و سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور منتظر بمانند.
وی افزود: قانون مالیات بر ارزش افزوده در ۱۰ سال پیش تصویب شد و بخش عمده‌ای از درآمد شهرداری‌ها در کشور در این قانون پیش‌بینی شده بود. چون این قانون موقت بود، وزارت اقتصاد و دارایی با محوریت سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به بازنگری قانون مالیات بر ارزش افزوده اقدام و موضوع را به صورت لایحه بعد از تصویب در هیات وزیران برای مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، وی با استناد به آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: بایستی چارچوب و ساختار قوانین موقت در صورت تکرار حفظ شود و به یکباره کل ساختار و چارچوب‌های قانون موقت نباید به صورت کلی بهم بریزد. شاید این اولین ایرادی است که می‌توان به لایحه ارسالی دولت گرفت چراکه این لایحه بخش قابل توجهی از قانون موقت قبلی را به هم ریخته است اما اینکه اعلام می شود این لایحه با قانون، تفاوت ساختاری دارد را باید با ذکر مثال نام ببریم. مهمترین انطباق ساختاری که این لایحه با قانون قبلی دارد این است که در قانون قبلی عوارض و مالیات از هم جدا شده بود. اما در لایحه جدید متاسفانه بخش عمده‌ای از عوارض را در مالیات ترکیب کرده‌اند و اساسا نظام تعریف اخذ عوارض و مالیات به هم خورده است.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

خرس های قطبی سن دیه گو برای اولین بار در عمرشان برف دیدند!
به لطف کمک‌های مالی بازدیدکنندگان، باغ وحش سن دیگو توانست یک روز برفی برای خرس‌های قطبی تدارک ببیند و آن‌ها را غافلگیر کند.
تبلیغات خلاقانه‌ای که شما را به فکر وامی‌دارد!
سیاره ما خانه ماست، به همین دلیل همه ما باید مراقب آن باشیم. متاسفانه بسیاری از افراد اغلب این اصل ساده و بدیهی را فراموش می‌کنند. تبلیغات خدمات عمومی یکی از بهترین روش‌های یادآوری است که چرا حفظ محیط زیست این قدر مهم است.
خانه‌ی شما چگونه می‌تواند مضطرب‌تان کند؟
قدرت خانه و دکوراسیون آن را بر سلامت روح و روان‌تان دست کم نگیرید. با ما باشید تا ببینید خانه‌ی شما چگونه ممکن است باعث اضطراب‌تان شود.
خورشت آلو اسفناج؛ خوشمزه‌ترین غذای سنتی ایرانی
خورشت آلو اسفناج، یکی از غذاهای مقوی است که عده ای به خاطر انزجار از مزه اسفناج آن را دوست ندارند و طبخ نمی کنند، در حالی که مشکل مزه آهن مانند اسفناج را می توان به سادگی و با اضافه کردن آبلیمو و زعفران به خورشت آلو اسفناج حل کرد. در این مقاله قصد داریم تا طرز تهیه این خورشت خوشمزه را آموزش دهیم.
زنان مشهوری که زیباترین چشم‌های دنیا را دارند
احتمالا شما هم با ما هم عقیده‌اید که بخش مهمی از زیبایی افراد مربوط به چشم آنهاست، اما به نظر شما چشم کدام بازیگر هالیوودی زیباتر است؟
مجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده است
مجید خراط‌ها از دهه هشتاد در حوزه موسیقی پاپ فعالیت می‌کند. او در این مدت چندین آلبوم و تعداد زیادی تک آهنگ منتشر کرده است. ظاهرا این روز‌ها خواننده پاپ، حال و روز خوشی ندارد.
«کامبیز مهدی زاده»؛ داماد جنجالی حسن روحانی
کامبیز مهدی زاده فرساد، تیر ماه امسال در تالار فرشته تهران با یکی از دختران آقای رییس جمهور دولت تدبیر و امید ازدواج کرد. آقای روحانی٬ دو پسر و سه دختر دارد که اکنون یکی از دامادهای وی در کانون توجه رسانه های داخلی و بین المللی قرار گرفته است.
مدل پیراهن مجلسی زنانه ۲۰۱۹
اگر چه پیراهن‌های زنانه همیشه طرفداران خود را دارند و روی مد هستند، اما چیزی که اهمیت دارد مدل آنهاست که هر سال تغییر می‌کند. اگر دوست دارید بدانید که چه مدل پیراهن زنانه‌ای در سال ۲۰۱۹ مد می‌شود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
اگر مدارک شناسایی‌مان دزدیده یا مفقود شد چه باید بکنیم؟
این‌که در یک روز، یک ساعت و یک لحظه، مدارکتان را گم کنید یا طعمه یک کیف‌قاپ شوید، اتفاق بسیار ناخوشایندی است. اتفاقی که در موارد سرقتی می‌افتد این است که سارق پول‌ها و اشیای قیمتی داخل کیف را برمی‌دارد و بقیه چیز‌ها را دور می‌اندازد یا اگر دزد باانصافی باشد مدارک را به اولین صندوق پستی که سر راهش دید، می‌اندازد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازیگر معروف به استقبال زمستان رفت +عکس
سیدجواد رضویان بازیگر سینما و تلویزیلون با انتشار تصویری از خود به استقبال زمستان رفت.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
خواص میوه پاپایا (خربزه درختی) چیست؟
پاپایا یک میوه استوایی فوق ‌العاده سالم است که خواص بسیاری دارد.
تقلای هافبک‌های پرسپولیس برای بقا در ترکیب
با اضافه شدن سروش رفیعی و مهدی ترابی، ترافیک عجیبی در خط حمله تیم پرسپولیس به وجود خواهد آمد.
پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون
شاید بسیاری فکر کنند که گمانه زنی در مورد پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون کار ساده‌ای است. اما برخی از سریال‌هایی که در فهرست ادامه مطلب آمده و جزو پرهزینه‌ترین سریال‌های بوده اند شما را شگفت زده خواهند کرد.
باد و باران هوای تهران را بهبود می‌بخشد
میزان آلایندگی، ملاک تردد خودروها در سطح شهر باشد
تنها شهر ساحلی مازندران که زمین ساحلی ندارد
افغان‌ها را از یزد به مهمان شهر ببرید
افزایش مهاجرت‌ها از سیستان و بلوچستان به یزد
همسن با نیروگاه زباله‌سوز تهران اما هنوز به دنیا نیامده!
از درخشش ۲۰ ستاره تا آرزوی چندین ساله یک منطقه شکار ممنوع
منطقه۲۲ از لحاظ زیست محیطی و شهرسازی حساس و آینده ساز برای تهران
فعالیت در متروی تهران - پرند سرعت می‌گیرد
آغاز درختکاری منازل شهروندان از ١٠ دیماه