بحران جدی برای مدیریت شهری و روستایی با تصویب لایحه جدید مالیات برارزش افزوده

18:56 ۹ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 44 0
بحران جدی برای مدیریت شهری و روستایی با تصویب لایحه جدید مالیات برارزش افزوده

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: در لایحه مالیات بر ارزش افزوده مهمترین موضوع مرتبط با شوراها که همان اجازه اخذعوارض توسط شوراهای اسلامی شهر و بخش است، لغو شده است. به عبارت دیگر شوراهای شهرها بعد از قانونی شدن این لایحه نمی‌توانند عوارض وضع کنند. اگر این اتفاق رخ دهد شوراها عملا تعطیل و تشریفاتی می‌شوند.

ایسنا

به گزارش ایسنا مرتضی الویری افزود: در قانون قبلی ذیل ماده «۵۰»  تبصره‌ای وجود دارد که شوراها متناسب با شرایط محلی در شهرها و بخش‌ها می‌توانند نسبت به تعریف، تصویب و اخذ عوارض اقدام کنند اما متاسفانه در لایحه جدید ارسالی از سوی دولت این اجازه از شوراها سلب شده است. این موضوع بارها و بارها به کمیسیون‌ها و نمایندگان مجلس و حتی به علی لاریجانی -رئیس مجلس شورای اسلامی -اعلام شده و حتی شورای عالی استانها در این خصوص مصوبه داشته است اما متاسفانه کمیسیون اقتصادی مجلس خارج از چارچوب کارشناسی و نظرات شورای عالی استان‌ها اقدام کرده است و جمع‌بندی این کمیسیون با قانون قبلی و نظرات شورای عالی استانها مغایرت ساختاری دارد.
وی نقش قانون مالیات بر ارزش افزوده را به‌طور جدی در نظام اقتصادی شهری و روستایی ساختاری و کلیدی دانست و تاکید کرد: به صورت مختصر می‌توان بحث را اینگونه جمع بندی کرد که سهم عمده‌ای از نظام اقتصاد شهری و روستایی کشور به لایحه مالیات بر ارزش افزوده وابسته است.
رایزنی با رئیس مجلس و اعضای کمیسیون اقتصادی رئیس شورای عالی استان‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در حال حاضر لایحه مالیات برارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی در چه وضعیتی قرار دارد و اقدامات شورای عالی استان‌ها در واکنش به لایحه مذکور چه بوده است؟ اظهارکرد: در شرایط کنونی لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس تقریبا جمع‌بندی شده است و جمع‌بندی کمیسیون اقتصادی به سویی سوق پیدا می‌کند که عملا نظام اقتصادی شهری و روستایی به هم ریخته می‌شود. این موضوع در جلسات مختلف شورای عالی استان ها، شوراهای کشور، نشست شورای شهرها و شهرداری های مراکز استان‌ها بارها مطرح و نظرات به نمایندگان مجلس ارسال شده است.
وی با بیان اینکه مهمترین کارکرد شورا پس از انتخاب شهردار صدور مجوز وضع عوارض متناسب با شرایط محلی است، گفت: با تصویب لایحه مالیات برارزش افزوده هدایت کشور به سوی تمرکزگرایی شکل می‌گیرد. متاسفانه در لایحه جدید اعلام شده است که نوع عوارض باید از سوی وزیر کشور به تمام شهرداری‌ها، شوراها و دهیاری‌ها ابلاغ شود.
رئیس شورای عالی استانها ادامه داد: ابتدا باید بگوییم که چنین چیزی میسر نیست. وزیر کشور نمی‌تواند در دو ماه پایان سال برای ۱۳۰۰ و چند شهر و ۳۰ هزار واحد روستایی عوارض و نوع عوارض را اعلام کند. برای مثال در شهرهایی مانند بندرعباس یا ارومیه نوع منبع اخذعوارض متفاوت است بنابراین نمی‌توان برای همه آنها یک نسخه پیچید. افزون بر آن ما مجددا نظام اداره کشور را به سمت تمرکز گرایی شدید هدایت می کنیم که مغایرت ساختاری با قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام خواهد داشت.
به گفته الویری  ایراد دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که عوارض ناشی از آلاینده‌ها و شماره‌گذاری خودروها که در قانون پیشین برای شهرداری‌ها بوده را به عنوان مالیات تلقی کرده و در اختیار دستگاه‌های دولتی و دستگاه های اجرایی گذاشته است. این از یک سو برای شهرها و روستاها عوارضی ایجاد می‌کند که باید از آن شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باشند. این اتفاق سبب شده است که عوارض ناشی از آلایندگی خودروها همچنین صنایع و مشاغل در اختیار وزارت کشور و دستگاه های دولتی قرار گیرد که سبب می‌شود درآمدهای پایدار شهرداری‌ها کاهش یابد.
تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده نظام اقتصادی شهری و روستایی کشور را دچار اختلال می‌کند رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه درباره جلسات و اقدامات شورای عالی استانها در زمینه این لایحه گفت: زمانی که مجموعه دهیاری‌ها، شهرداری‌ها و شوراهای شهر و روستا و سلسله مراتب شوراها از جمله شورای عالی استانها به این نکات پی برد که با تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده اساساً نظام اقتصادی شهری و روستایی کشور دچار اختلال و اغتشاش خواهد شد و از طرف دیگر با تصویب این لایحه ، نظام شهری به شدت تمرکز گرا می‌شود، سلسله جلساتی با ریاست مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون اقتصادی ترتیب داد. در آنجا اعلام شد اگر این قانون در چارچوب کنونی بدون توجه به این نکات شوراها مطرح و تصویب شود، اساسا شهرداری ها و دهیاری ها دولتی خواهند شد.
بی توجهی کمیسیون اقتصادی مجلس به نکات شورای عالی استانها بعد از جلسات و مکاتبات فراوان وی در پاسخ به این سوال که رایزنی‌های شورای عالی استان‌ها چه نتایجی در پی داشته است، اظهارکرد: در جلسه با رئیس مجلس، او اعلام کرد « تلاش خواهیم کرد که نکات مورد توجه قرار گیرد» ولی با این حال شورای عالی استان‌ها مهمترین مصوبه‌ای را که  گذراند پیشنهادات اصلاحی خودش را در قالب گزارش و در قالب یک مصوبه برای مجلس شورای اسلامی ارسال کرد حتی به این مصوبه نیز اکتفا نکردیم و ما طی پنج مکاتبه نکات را به رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی متذکر شده‌ایم.
الویری در پاسخ به این سوال که آیا لایحه فوق اصلاح‌پذیر است؟ تصریح کرد: پیش‌نویسی که در کمیسیون اقتصادی مراحل نهایی تصویب را می گذراند لازم است حداقل در چهار ماده اصلاح شود. ما پیشنهادهای اصلاحی را برای کمیسیون فرستاده‌ایم و پپگیر آن هستیم.
مغایرت جمع‌بندی کمیسیون اقتصادی مجلس با قانون اساسی و قانون شوراها رئیس شورای عالی استانها جمع‌بندی کمیسیون اقتصادی را با قانون اساسی و قانون شوراها مغایر دانست و با تاکید بر اینکه این مهم با سیاست‌های کلی نظام نیز مغایر است،گفت: تصویب لایحه مالیات برارزش افزوده سبب می‌شود شهرداری‌ها به عنوان یک دستگاه عمومی که بیش از چهار دهه است که به شهروندان خدمات‌رسانی می‌کنند در ذیل ساختار قوه مجریه تعریف شوند. به عبارت روشن اگر نظام توزیع و اخذ عوارض و مالیات‌ها و درآمدها در چارچوب تمرکزگرای پیشنهادی کمیسیون اقتصادی تصویب و بدون اصلاح در صحن علنی مجلس رای بیاورد، جدا از اینکه شوراها به سوی انحلال و تعطیلی پیش خواهند رفت، شهرداری‌ها به عنوان یک دستگاه اجرایی باید برای کوچکترین فعالیت خود سال‌ها پشت دفتر سازمان مالیاتی و سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور منتظر بمانند.
وی افزود: قانون مالیات بر ارزش افزوده در ۱۰ سال پیش تصویب شد و بخش عمده‌ای از درآمد شهرداری‌ها در کشور در این قانون پیش‌بینی شده بود. چون این قانون موقت بود، وزارت اقتصاد و دارایی با محوریت سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به بازنگری قانون مالیات بر ارزش افزوده اقدام و موضوع را به صورت لایحه بعد از تصویب در هیات وزیران برای مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، وی با استناد به آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: بایستی چارچوب و ساختار قوانین موقت در صورت تکرار حفظ شود و به یکباره کل ساختار و چارچوب‌های قانون موقت نباید به صورت کلی بهم بریزد. شاید این اولین ایرادی است که می‌توان به لایحه ارسالی دولت گرفت چراکه این لایحه بخش قابل توجهی از قانون موقت قبلی را به هم ریخته است اما اینکه اعلام می شود این لایحه با قانون، تفاوت ساختاری دارد را باید با ذکر مثال نام ببریم. مهمترین انطباق ساختاری که این لایحه با قانون قبلی دارد این است که در قانون قبلی عوارض و مالیات از هم جدا شده بود. اما در لایحه جدید متاسفانه بخش عمده‌ای از عوارض را در مالیات ترکیب کرده‌اند و اساسا نظام تعریف اخذ عوارض و مالیات به هم خورده است.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

لایحه جنجالی FATF چگونه در شورای نگهبان بررسی می‌شود؟
عضو حقوقدان شورای نگهبان نحوه بررسی یکی از لوایح چهارگانه FATF با نام CFT که در هفته‌های اخیر جنجال زیادی را در محافل رسانه‌ای و سیاسی ایجاد کرد، را تشریح کرد.
عرضه نفت خام در بورس از امروز آغاز شد
معاون وزیر نفت گفت: شب گذشته دستور آغاز عرضه نفت در بورس را صادر کردیم و از صبح امروز عرضه نفت در بورس آغاز شد.
10 پروژه فرودگاهی با حضور رییس مجلس افتتاح شد
تهران- ایرنا - 10 پروژه فرودگاهی فرودگاه مهرآباد با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامیافتتاح شد.
بررسی پروتئین‌های مربوط به سرطان با کمک یک مدل رایانه‌ای
پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"، نوعی مدل رایانه‌ای ابداع کردند که می‌تواند پروتئین‌های مرتبط با سرطان را بررسی کند.
ساخت موشک جدید توسط سپاه؛ دنیا حیرت‌زده می‌شود
فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: «دنیا شاهد است که جمهوری اسلامی ایران در حوزه موشکی در منطقه اول و در دنیا هفتم یا هشتم است و کره‌‌ای‌ها (کره شمالی) از ما عقب‌تر هستند.
ایران ۱.۳۳ میلیون بشکه در روز نفت به آسیا فروخت
رویترز طی گزارشی اعلام کرد ایران ۱.۳۳ میلیون بشکه در روز در ماه اکتبر به هند، چین، ترکیه و خاورمیانه نفت صادر کرده است.
بیانیه فیس‌بوک برای 30 میلیون قربانی هک اخیر!
ایتنا - خیل عظیمی از کاربران فیس‌بوک بعد از حمله سایبری و هک ۳۰ میلیون نفری و سرقت اطلاعاتشان، از این شبکه اجتماعی درخواست کرده‌اند که به آن‌ها کمک کند و فیس‌بوک نیز در این باره بیانیه جدیدی صادر کرده است.
80 درصد انتصاب های استانداری بوشهر نیروهای بومی است
بوشهر-ایرنا- مشاور فرهنگی و رسانه ای استاندار بوشهر گفت: طی یکسال گذشته (21مهر 96تا21مهر97)استاندار بوشهر 39 مورد انتصاب داشته که از این شمار بیش از 80 درصد نیروی بومی هستند.
دریادار خانزادی: اجرای طرح مصباح مبنای انتصابات آینده در نداجا خواهد بود
فرمانده نیروی دریایی ارتش اجرایی کردن کامل طرح مصباح را برای تمامی مسئولان نداجا لازم و ضروری خواند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
واکنش محسن هاشمی به خبر قطعی شدن رفتن افشانی از شهرداری
رئیس شورای شهر تهران گفت: وزارت کشور پاسخ رسمی در خصوص قانون منع بکارگیری نداده است و ما منتظر پاسخ مکتوب آنها هستیم. در فضای مجازی آمده است که این نامه به دست ما رسیده است اما هیچ نامه‌ای به دست ما نرسیده است.
گفتگو با محمدرضا ژاله؛ ول کنم به چشات اتصالی کرده!
محمدرضا ژاله متولد ۳۰ مرداد ۱۳۶۹ است. به نظر من که جوان خوبی آمد کاش کمتر اذیتش کنیم. هرچند که خودش میگوید از شوخی‌ها دلخور نمیشود.
آغاز مناسب سازی ایستگاه‌های اتوبوس برای معلولان
هوای پایتخت سالم است
شهردار اهواز: بازنشسته نیستم و از سپاه حقوق می‌گیرم
شهرداری کرج 1200000000000 تومان بدهی دارد!
ویدئو - شهرهایی که آلودگی هوا را به زانو درآوردند
از «یک عاشقانه آرام» تا امکان تازه برای مشمولان قبل از اعزام به سربازی
۴۶ میلیارد تومان از مطالبات متقاضیان صندوق ذخیره کارکنان شهرداری پرداخت شد
ایمن سازی ۱۷ معبر شمال شرق تهران برای نابینایان و افراد کم توان جسمی
تصویب افزایش 10 تا 12.5 درصدی نرخ سرویس مدارس در هیأت انطباق
تفاهم‌نامه جهاددانشگاهی و شهرداری تهران برای ساخت تجهیزات مترو