تبعید بانو ۷۰۰۰ ساله به موزه ملی-اتفاق جالبِ روز تهران

18:48 ۷۱ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 108 0
تبعید بانو ۷۰۰۰ ساله به موزه ملی-اتفاق جالبِ روز تهران

در نخستین ساعت‌های آغاز «روز تهران»، قول و قرارهای چند روز گذشته بین میراث فرهنگی و شورای شهر تهران، وضعیت دوگانه‌ای را ایجاد کرد و برخی از بازدیدکنندگان با فکرِ رایگان بودن موزه‌ها، به سراغ برخی موزه‌های شهر تهران نرفتند، اما اتفاق به گونه‌ی دیگری رقم خورد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، وقتی احمد مسجد جامعی برای تشکر از موزه‌های تهران در راستای موافقتِ بازدید رایگان، به موزه ملی ایران رفت، با صحنه‌ی متفاوتی رو به‌رو شد. صندوق بلیت‌فروشی موزه در حال دریافت هزینه‌ی ورود به موزه از بازدیدکنندگان بود!

این در حالی است که در روزهای پایانی هفته گذشته دو تصمیم متفاوت در این زمینه گرفته شده بود، از یک سو مسجدجامعی به عنوان عضو شورای شهر تهران اعلام کرد شنبه ۱۴ مهر همزمان با روز تهران، بازدید از موزه‌های تهران رایگان است. هر چند، ساعاتی بعدمدیر اداره کل موزه‌هااعلام کرد به دلیل رایگان بودن موزه‌ها دو روز بعد از روز تهران، یعنی - ۱۶ مهر- روز کودک، این اتفاق امکان‌پذیر نیست.

اما دیگر صحبتی در این زمینه نشد تا امروز شنبه ۱۴ مهر که عضو شورای شهر تهران برای بازدید به موزه ملی ایران سرزد که با این صحنه روبه‌رو شد که بازدیدکنندگان موزه هزینه ورود به موزه را پرداخت می‌کنند. به دنبال پیگیری این عضو شورای شهر از دفتر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و اداره کل موزه‌ها، نهایتا قرار بر رایگان بودن موزه‌های تهران می‌شود و حتی پول بازدیدکنندگانی که هزینه ورودی پرداخت کرده بودند، برگردانده شد.

جای زن ۷۰۰۰ ساله مطلوب نیست/محوطه مولوی را سایت موزه کنید

احمد مسجد جامعی - عضو شورای شهر تهران - در بازدیدش که با حضور مدیر کل میراث فرهنگی  و معاون میراث فرهنگی استان تهران، رییس ایکوم ایران و مدیر کل موزه ملی ایران همراه بود، به اتاق زن هفت هزار ساله تهران که نام دیگرش را مسافر چشمه علی گذاشته‌اند، در بخش پیش از تاریخ موزه ایران باستان رفت.

او اما بعد از ارایه‌ی توضیحات و برخی صحبت‌ها گفت: وضعیت اسکلت بانو هفت هزار ساله در موزه ایران باستان مطلوب نیست، باید در طرح بازسازی موزه ملی ایران به تثبیت بنا و ساختمان موزه ایران باستان، بخصوص در طبقه دوم توجه بیشتری شود.

وی با بیان این‌که اگر امکان انتقال این اثر به جای اولیه خود یعنی میدان امین‌السلطان خیابان اردستانی فراهم شود، بهترین اتفاق رخ می‌دهد، افزود: کاری که باید انجام شود، این است که محور توسعه پهنه خیابان مولوی را احیا کنیم. درواقع این محور ظرفیت انجام این کار را دارد تا با انتقال دوباره اسکلت بانوی هفت هزار ساله آن محوطه به سایت موزه تبدیل شود.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اتفاقات نخستین در زمان کشف مسافر چشمه علی، گفت: در بررسی‌ها مشخص شد، این نقطه بخشی از قصبه تهران بوده است و گورستان شهر در آن به عنوان حاشیه‌ی شهر قرار گرفته است. وجود «قبر آقا» نیز دلیل بر این ادعاست.

تبعید بانو ۷۰۰۰ ساله به موزه ملی-اتفاق جالبِ روز تهران

وقتی یک سایت موزه می‌تواند محور توسعه گردشگری شود

او با اشاره به صحبت‌هایی که برای تبدیل این بخش از خیابان مولوی به سایت - موزه در دستور کار قرار گرفت، اظهار کرد: این اتفاق می‌توانست محور توسعه منطقه محرومی مانند مولوی باشد، چون ظرفیت ویژه آن را نیز داشت. اما اتفاقی که افتاد، این بود که به مرور شهرداری متهم به کم‌کاری شد و اینکه ارزش این کار را نمی‌داند، از سوی دیگر میراث فرهنگی نیز همکاری چندانی در این زمینه نداشت. بنابراین این تدفین به شکل فنی از جای اصلی خود برداشته و به موزه ایران باستان منتقل شد.

وی با تاکید بر اینکه ما محور تاریخی مناطق محروم را نمی‌شناسیم، به همین دلیل نتوانستیم در آن سال مدیران اجرایی را متقاعد کنیم که به این مساله توجه کنند، اظهار کرد: در آن سال منطقه مولوی را از سرمایه‌ای که جنبه جهانی داشت محروم کردیم.

مسجدجامعی ادامه داد:‌ اکنون تصورم این است که باید آن سایت بار دیگر ساخته شود و تدفین در جای خود قرار گیرد. مسئولان  موزه ملی ایران معتقدند که بهترین کار، انجام چنین پروژه‌ای است.

او  تاکید کرد: بستر شکل‌گیری چنین اتفاقی در محیط شهر تهران، به گونه‌ای است که اگر این اثر در جای خود قرار گیرد، معنای کاملی دارد، اما منهای جای خود، یعنی در تبعید است. جابه‌جایی اسکلت هفت هزار ساله اتفاق نه چندان پذیرفتنی بود که می‌توانست مکان بازدید گردشگران زیادی باشد و با تاسیسات مناسب و بروز در آن مکان نشاط شهری و فهم منزلت آن منطقه را بیشتر کند.

مهسا وهابی، دانشجوی باستان‌شناسی که نخستین نشانه‌های زن هفت هزار ساله را در سال ۱۳۹۳ در خیابان مولوی کشف کرده است،اظهار کرد: اتفاقی که برای اسکلت رخ داد و با انتقال آن به موزه ملی ایران، یک روایت شفاهی بین مردم منطقه به وجود آمد؛ مبنی بر این‌که «میراث فرهنگی آمد، حفاری‌های آب و فاضلاب را متوقف کرد، گنج را از زیر زمین درآورد و برد.»

او افزود:‌ بنابراین اکنون وقتی کارشناسان معماری و شهرسازی از مردم می‌خواهند خانه‌های قدیمی دارای ارزش‌شان را بفروشند که بتوانند آن‌ها را به پروژه‌های شهری تاریخی پیوند دهند، با این کار موافق نیستند و می‌گویند «حتما در این خانه‌ها گنجی وجود دارد که می‌خواهید مانند خیابان مولوی آن را بردارید تا ما دیگر مالک آن‌ها نباشیم»، برای از بین بردن این دیدگاه بهترین کار بازگرداندن این اسکلت به نقطه‌ی اصلی آن است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

حسین‌خانی: مشکل کشتی خادم نبود
دارنده مدال برنز جهان در سال ۲۰۱۶ گفت: مشکل کشتی آقا رسول نبود که با رفتنش بگوییم حالا تیم نتیجه می‌گیرد، کشتی پول می‌خواهد، بدون پول و بودجه نتیجه نخواهیم گرفت.
بحران مالی و اداری رقیب عربستانی پرسپولیس
باشگاه الاهلی عربستان این روزها با بحران مالی و اداری دست و پنجه نرم می کند.
کلاس مربیگری درجه A در تهران
کمیته آموزش از برگزاری دوره مربیگری درجه A فوتبال در تهران خبر داد.
بازیکنان پرسپولیس اعتصاب کردند
بازیکنان پرسپولیس پس از چند بار تهدید در نهایت اعتصاب کردند.
ترابی: انتظار‌ها از تیم ملی بالاست
هافبک تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید با توجه به عملکرد تیم ملی در جام جهانی انتظارها از این تیم براای جام ملت‌های آسیا بالاست.
مسی به رکورد رونالدو نزدیک شد
مهاجم بارسلونا با هت‌تریک برابر لوانته خود را به رکورد مهاجم سابق رئال مادرید نزدیک کرد.
تاج: نیم فصل دوم از سیستم VAR استفاده می‌کنیم
رئیس فدراسیون فوتبال آخرین وضعیت استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی در لیگ برتر ایران را تشریح کرد و گفت: در این ارتباط به فیفا نامه زده‌ایم.
موضع باشگاه پرسپولیس درخصوص مهدی طارمی
باشگاه پرسپولیس برای جذب مهاجم تیم ملی فوتبال ایران حاضر به پرداخت پول برای دریافت رضایتنامه اش نیست.
پول تبلیغات محیطی فوتبال کجاست؟
معاون ورزشی باشگاه استقلال با انتقاد از برخی تصمیمات گفت: اینکه گفته اند می خواهند سیستم داوری وارد کنند فقط جنبه تبلیغاتی دارد.
طارمی: برای قهرمانی تیم ملی دعا می‌کنم
بازیکن تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید بازی کردن او مهم نیست فقط قهرمانی ایران در جام ملت‌های آسیا اهمیت دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازیگر معروف به استقبال زمستان رفت +عکس
سیدجواد رضویان بازیگر سینما و تلویزیلون با انتشار تصویری از خود به استقبال زمستان رفت.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
خواص میوه پاپایا (خربزه درختی) چیست؟
پاپایا یک میوه استوایی فوق ‌العاده سالم است که خواص بسیاری دارد.
تقلای هافبک‌های پرسپولیس برای بقا در ترکیب
با اضافه شدن سروش رفیعی و مهدی ترابی، ترافیک عجیبی در خط حمله تیم پرسپولیس به وجود خواهد آمد.
جشنواره آئینی انار 27 آذرماه در نیاوران اجرا نمی‌شود
تملک نخستین بانک اراک در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفت
روایت دوربین‌ها از احتمال عمدی بودن آتش‌سوزی در خانه تاریخی
نُقلی که نقل مجالس شده
جای خالی محور ساسانی و اقوام در دهمین نمایشگاه گردشگری پارس
نخستین نمایشگاه هنرهای دستی بانوان در بانه برپا شد
72 نسخه خطی در موزه ارومیه به نمایش گذاشته شد
واگذاری کاروانسرای تاریخی سمنان به میراث فرهنگی سرعت گیرد
14 برنامه توسعه محور گردشگری در اردبیل اجرا می شود
فرهنگ و هنر موتور محرک شهرهای پایدار هستند