تبعید بانو ۷۰۰۰ ساله به موزه ملی-اتفاق جالبِ روز تهران

18:48 ۲۵۲ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 213 0
تبعید بانو ۷۰۰۰ ساله به موزه ملی-اتفاق جالبِ روز تهران

در نخستین ساعت‌های آغاز «روز تهران»، قول و قرارهای چند روز گذشته بین میراث فرهنگی و شورای شهر تهران، وضعیت دوگانه‌ای را ایجاد کرد و برخی از بازدیدکنندگان با فکرِ رایگان بودن موزه‌ها، به سراغ برخی موزه‌های شهر تهران نرفتند، اما اتفاق به گونه‌ی دیگری رقم خورد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، وقتی احمد مسجد جامعی برای تشکر از موزه‌های تهران در راستای موافقتِ بازدید رایگان، به موزه ملی ایران رفت، با صحنه‌ی متفاوتی رو به‌رو شد. صندوق بلیت‌فروشی موزه در حال دریافت هزینه‌ی ورود به موزه از بازدیدکنندگان بود!

این در حالی است که در روزهای پایانی هفته گذشته دو تصمیم متفاوت در این زمینه گرفته شده بود، از یک سو مسجدجامعی به عنوان عضو شورای شهر تهران اعلام کرد شنبه ۱۴ مهر همزمان با روز تهران، بازدید از موزه‌های تهران رایگان است. هر چند، ساعاتی بعدمدیر اداره کل موزه‌هااعلام کرد به دلیل رایگان بودن موزه‌ها دو روز بعد از روز تهران، یعنی - ۱۶ مهر- روز کودک، این اتفاق امکان‌پذیر نیست.

اما دیگر صحبتی در این زمینه نشد تا امروز شنبه ۱۴ مهر که عضو شورای شهر تهران برای بازدید به موزه ملی ایران سرزد که با این صحنه روبه‌رو شد که بازدیدکنندگان موزه هزینه ورود به موزه را پرداخت می‌کنند. به دنبال پیگیری این عضو شورای شهر از دفتر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و اداره کل موزه‌ها، نهایتا قرار بر رایگان بودن موزه‌های تهران می‌شود و حتی پول بازدیدکنندگانی که هزینه ورودی پرداخت کرده بودند، برگردانده شد.

جای زن ۷۰۰۰ ساله مطلوب نیست/محوطه مولوی را سایت موزه کنید

احمد مسجد جامعی - عضو شورای شهر تهران - در بازدیدش که با حضور مدیر کل میراث فرهنگی  و معاون میراث فرهنگی استان تهران، رییس ایکوم ایران و مدیر کل موزه ملی ایران همراه بود، به اتاق زن هفت هزار ساله تهران که نام دیگرش را مسافر چشمه علی گذاشته‌اند، در بخش پیش از تاریخ موزه ایران باستان رفت.

او اما بعد از ارایه‌ی توضیحات و برخی صحبت‌ها گفت: وضعیت اسکلت بانو هفت هزار ساله در موزه ایران باستان مطلوب نیست، باید در طرح بازسازی موزه ملی ایران به تثبیت بنا و ساختمان موزه ایران باستان، بخصوص در طبقه دوم توجه بیشتری شود.

وی با بیان این‌که اگر امکان انتقال این اثر به جای اولیه خود یعنی میدان امین‌السلطان خیابان اردستانی فراهم شود، بهترین اتفاق رخ می‌دهد، افزود: کاری که باید انجام شود، این است که محور توسعه پهنه خیابان مولوی را احیا کنیم. درواقع این محور ظرفیت انجام این کار را دارد تا با انتقال دوباره اسکلت بانوی هفت هزار ساله آن محوطه به سایت موزه تبدیل شود.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اتفاقات نخستین در زمان کشف مسافر چشمه علی، گفت: در بررسی‌ها مشخص شد، این نقطه بخشی از قصبه تهران بوده است و گورستان شهر در آن به عنوان حاشیه‌ی شهر قرار گرفته است. وجود «قبر آقا» نیز دلیل بر این ادعاست.

تبعید بانو ۷۰۰۰ ساله به موزه ملی-اتفاق جالبِ روز تهران

وقتی یک سایت موزه می‌تواند محور توسعه گردشگری شود

او با اشاره به صحبت‌هایی که برای تبدیل این بخش از خیابان مولوی به سایت - موزه در دستور کار قرار گرفت، اظهار کرد: این اتفاق می‌توانست محور توسعه منطقه محرومی مانند مولوی باشد، چون ظرفیت ویژه آن را نیز داشت. اما اتفاقی که افتاد، این بود که به مرور شهرداری متهم به کم‌کاری شد و اینکه ارزش این کار را نمی‌داند، از سوی دیگر میراث فرهنگی نیز همکاری چندانی در این زمینه نداشت. بنابراین این تدفین به شکل فنی از جای اصلی خود برداشته و به موزه ایران باستان منتقل شد.

وی با تاکید بر اینکه ما محور تاریخی مناطق محروم را نمی‌شناسیم، به همین دلیل نتوانستیم در آن سال مدیران اجرایی را متقاعد کنیم که به این مساله توجه کنند، اظهار کرد: در آن سال منطقه مولوی را از سرمایه‌ای که جنبه جهانی داشت محروم کردیم.

مسجدجامعی ادامه داد:‌ اکنون تصورم این است که باید آن سایت بار دیگر ساخته شود و تدفین در جای خود قرار گیرد. مسئولان  موزه ملی ایران معتقدند که بهترین کار، انجام چنین پروژه‌ای است.

او  تاکید کرد: بستر شکل‌گیری چنین اتفاقی در محیط شهر تهران، به گونه‌ای است که اگر این اثر در جای خود قرار گیرد، معنای کاملی دارد، اما منهای جای خود، یعنی در تبعید است. جابه‌جایی اسکلت هفت هزار ساله اتفاق نه چندان پذیرفتنی بود که می‌توانست مکان بازدید گردشگران زیادی باشد و با تاسیسات مناسب و بروز در آن مکان نشاط شهری و فهم منزلت آن منطقه را بیشتر کند.

مهسا وهابی، دانشجوی باستان‌شناسی که نخستین نشانه‌های زن هفت هزار ساله را در سال ۱۳۹۳ در خیابان مولوی کشف کرده است،اظهار کرد: اتفاقی که برای اسکلت رخ داد و با انتقال آن به موزه ملی ایران، یک روایت شفاهی بین مردم منطقه به وجود آمد؛ مبنی بر این‌که «میراث فرهنگی آمد، حفاری‌های آب و فاضلاب را متوقف کرد، گنج را از زیر زمین درآورد و برد.»

او افزود:‌ بنابراین اکنون وقتی کارشناسان معماری و شهرسازی از مردم می‌خواهند خانه‌های قدیمی دارای ارزش‌شان را بفروشند که بتوانند آن‌ها را به پروژه‌های شهری تاریخی پیوند دهند، با این کار موافق نیستند و می‌گویند «حتما در این خانه‌ها گنجی وجود دارد که می‌خواهید مانند خیابان مولوی آن را بردارید تا ما دیگر مالک آن‌ها نباشیم»، برای از بین بردن این دیدگاه بهترین کار بازگرداندن این اسکلت به نقطه‌ی اصلی آن است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

حمله به یک افسر پلیس ژاپن و سرقت اسلحه او در آستانه نشست گروه ۲۰
یک افسر پلیس امروز، یکشنبه در ژاپن چندین بار مورد ضرب چاقو قرار گرفت و اسلحه پُر او به سرقت رفت.
پیشرفت در پرونده تعیین مرزهای دریایی لبنان و اراضی اشغالی
یک منبع اسرائیلی از موفقیت میانجی آمریکایی در حصول توافق‌هایی میان اسرائیل و لبنان برای آغاز مذاکرات درباره ترسیم مرزهای دریایی خبر داد.
چین: به اجماع نظر گسترده با فرستاده سازمان ملل پس از سفر به سین‌کیانگ رسیده‌ایم
وزارت خارجه چین امروز (یکشنبه) اعلام کرد، چین و سازمان ملل به اجماع نظر گسترده‌ای درباره فعالیت مقابله با تروریسم دست یافته‌اند.
انفجار یک انبار مهمات در غرب دمشق
منابع آگاه از انفجار در یک انبار مهمات متعلق به ارتش سوریه در غرب دمشق خبر دادند.
سفر هیئت قطری به تل‌آویو
رسانه‌های رژیم صهیونیستی از ورود هیئت قطری به تل‌آویو به منظور انجام مذاکرات با مسئولان اسرائیلی خبر دادند.
اردوغان: ترکیه خواهان توسعه روابط دوستانه با تمامی مناطق جهان است
رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد، آنکارا خواستار توسعه روابط دوستانه و خوب با تمامی مناطق جهان است.
سیلی از معترضان سیاه‌پوش هنگ‌کنگی در خیابان‌ها+تصاویر
ده‌ها هزار تن از معترضان سیاه‌پوش هنگ‌کنگی امروز (یکشنبه) با درخواست استعفای رهبر این دولت‌شهر به خیابان‌ها آمدند.
عملیات پهپادی انصارالله یمن علیه فرودگاه‌های جیزان و أبها در عربستان
نیروهای یگان پهپادی انصارالله یمن شب گذشته عملیات هجوم دیگری با پهپادهای قاصف k2 را به دو فرودگاه جیزان و أبها در جنوب عربستان انجام دادند.
ارسال ۶۰ تن دارو به عربستان برای حجاج ایرانی
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر از بارگیری محموله ۶۰ تنی داروی مورد نیاز حج برای ارائه خدمات درمانی به زائران حج تمتع ۹۸ خبر داد.
حریق در آرایشگاه زنانه
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق یک آرایشگاه زنانه در ساختمانی پنج طبقه خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مجلس از توضیحات وزیر صنعت قانع نشد
نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه وزیر صنعت در نشست غیرعلنی مجلس پاسخ قانع‌کننده‌ای برای نمایندگان نداشت، گفت: وزیر صنعت عنوان کرد که من تولید خودرو را به دو برابر رساندم و تلاش می‌کنم این تولید افزایش هم پیدا کند.
ماجرای خر‌هایی که آدم نمی‌شوند ،روی پرده سینماها
عباس اکبری از آخرین وضعیت آماده‌سازی فیلم سینمایی با نام موقت «خر‌ها آدم نمی‌شوند» برای نمایش در جشنواره کودک و نوجوان گفت.
درمان طلایی و فوری خشکی پوست
خشکی پوست می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله آب و هوا، کم آبی، سوء تغذیه و استفاده از صابون های ناملایم باشد.
اشتغال از نوع دلالی سکه-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 26 خرداد 98 را در اینجا مشاهده کنید.
این دستکند 800 ساله غایب را چه صدا می‌کنید؟
عربستان بزودی جواب درخواست ایران را می‌دهد
آتش‌سوزی گسترده در تپه باستانی هگمتانه همدان
نگاه نوگرایانه فرانسه به ایران؛ به «کشور کباب‌ها» سفر کنید
«فتح‌آباد» نگینی در دل کویر
کاروان ویژه حج تمتع جانبازان اواخر تیرماه عازم سفر حج می‌شوند
آخرین مرحله فهرست‌بها ویژه مرمت بناهای تاریخی ابلاغ شد
پلیس ترکیه از امانتداری یک زوج ایرانی تشکر کرد
نخستین کارخانه قند ایران از فهرست آثار ملی خارج شد!
هر حاجی ایرانی چقدر ارز می‌گیرد؟