بررسی دلایل مخالفت‌ها با CFT

17:22 ۱۲ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 142 0
بررسی دلایل مخالفت‌ها با CFT

بخشی از مخالفت‌ها نسبت به تصویب لایحه CFT در مجلس عدم آگاهی مخالفان از مفاد این کنوانسیون را می‌رساند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، آرمان امروز با اشاره به این موضوع نوشت: ۳ لایحه از این ۴ لایحه مرتبط با FATF کنوانسیون پالرمو، اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم بدون در دسر و چالش تصویب شد، اما عجیب است که نسبت به لایحه چهارم یعنی کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم موسوم به CFT این همه حساسیت نشان داده می‌شود؛ در حالی که همه اینها در یک راستا هستند. نکته جالب اینجاست که سال ۸۸ که اصولگرایان در مجلس حاکم بودند کنوانسیون مبارزه با فساد موسوم به مریدا را تصویب کردند. قانون مبارزه با پولشویی سال ۸۶ و قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم نیز در سال ۹۴ توسط مجلس اصولگرا تصویب شد که اکنون اصلاح آن در مجلس دهم پیگیری می‌شود. با این حال مخالفت و جوسازی به این شدت و حدت مقداری با پیشنه عملکردی آنها تعارض دارد. البته به نظر می‌آید بخشی از این مخالفت‌ها تحت تاثیر فضاسازی‌های بیرونی بوده و اظهارنظرها و مصاحبه‌های این افراد نشان می‌دهد که از بیرون خط می‌گیرند.
این مخالفان حتی یکبار هم متن این لوایح را مطالعه نکرده‌اند. برخی از مخالفان فکر می‌کنند با این رویه نوعی مخالفت با دولت انجام می‌دهند؛ لذا با نیت ضربه زدن عامدانه به دولت مخالفت می‌کنند. گرچه به‌نظر می‌رسد بخشی از مخالفان واقعا نگرانی‌هایی دارند. بخشی از اصولگرایان رویکرد خوشی نسبت به تعاملات بین‌المللی ندارند و بدبینانه نگاه می‌کنند، از این جهت است که این مسائل را نیز همسو با آن تعاملات می‌بینند. البته در لایه‌هایی از این مخالفت‌ها به‌خصوص کسانی که محرک آن هستند کاملا احساس می‌شود که منافع خاصی در بین است و کسانی هستند که از شفافیت مالی نگرانند. به عنوان نمونه عمده فعالیت بخش قابل توجهی از موسسه‌های مالی و اعتباری که آن بحران را در کشور درست کردند و بخش مهمی از بحران فعلی نیز ناشی از همان بحران است تمایل به عدم شفافیت بود. لذا بخشی از این مخالفت‌ها به این جهت است که برخی افراد احساس می‌کنند منافعشان به خطر می‌افتد و از این جهت به‌صورت غیر مستقیم تحریک می‌کنند.
البته در کنار این ممکن است قسمتی با حسن نیت مخالفت کنند، چراکه فکر می‌کنند با این ترتیب قرار است برای مبادلات پولی و مالی ایران به‌خصوص در شرایط تحریم‌ها محدودیت بیشتری به‌وجود آید و به‌خصوص تفسیر می‌کنند که با این ترتیب نمی‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. اینها مجموعه عوامل و دلایلی است که کنار هم قرار گرفته و این مخالفت‌ها را برانگیخته است. از طرف دیگر شناسایی مصداق‌های تروریسم نیاز به اجماع دارد و در مورد جریانی که به‌خاطر تروریستی دانسته شدن گروه‌هایی مخالف CFT است باید اذعان کرد؛ خود کشورهای منطقه مثل سوریه و لبنان و اردن که عضو FATF هستند نسبت به تروریست قلمداد کردن آنها مخالفند. آنچه که تاکنون مورد اجماع است و در قطعنامه‌های بین‌المللی هم آمده این است که تنها القاعده، طالبان و بوکوحرام جزء گروه‌های تروریستی محسوب می‌شوند که ایران نیز آنها را تروریست می‌داند. مضاف بر اینکه در همین لوایح پیش‌بینی شده که مصداق تروریسم به شورای عالی امنیت ملی موکول شده و مجلس با این قید این لایحه را تصویب می‌کند. آنها که نگران هستند باید ببینند محل فعالیت این گروه‌ها کجاست. اقامت این گروه‌ها در سوریه، عراق و... است که خود جزء FATF هستند. برخی فکر می‌کنند که در FATF سیستم مانیتورینگی وجود دارد که در آن مبادلات بانکی به صورت آنلاین مانیتور می‌شود. در حالی‌که این تصور غلط است. هیچ کشوری اجازه مانیتور کردن تراکنش‌های مالی خود را نمی‌دهد و اساسا FATF بر این مبنا استوار نیست. مواردی هم که اصطلاحا به عنوان معاملات مشکوک تلقی شود از طریق مرکز ملی مبارزه با پولشویی در وزارت اقتصاد و شورای عالی مبارزه با پولشویی به قوه قضائیه ارائه می‌شود و پس از آن حکم قوه قضائیه اعلام می‌شود. FATF نظام استانداردسازی شبکه بانکی برای مبارزه با فساد پولشویی است که نهایتا درباره وضعیت کشورها گزارش داده و بیانیه صادر می‌کند و میزان ریسک کشورها را اعلام می‌دارد. بر اساس آن اعلام کشورهای دیگر تصمیم می‌گیرند که با آن کشور مدنظر مبادله بانکی داشته باشند یا خیر. با اینهمه برخی از مخالفان ندانسته تن به مخالفت با این لایحه داده و برخی می‌دانند، اما با شانتاژ فضا را غبارآلود جلوه می‌دهند.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

پیوس: برای زنده شدن خاطرات فیلم مرا ببنید
فرشاد پیوس این روزها درگیر سینماست. یک کارگردان جوان از زندگی شخصی و دوران فوتبال فرشاد پیوس فیلم مستندی تهیه کرده که در آن، آقای گل پرسپولیسی‌ها به ایفای نقش می‌پردازد.
یک لشگر مصدوم برای استقلالی‌ها
تیم شفر غایبان زیادی برای دیدار مقابل سایپا دارد.
یاوری: کی‌روش به دنبال سبک جدیدی است
سرمربی تیم ملی فوتبال نونهالان زیر ۱۵ سال کشورمان درباره بازی تیم ملی مقابل بولیوی گفت: به اعتقاد من کی‌روش به دنبال نمایش سبکی جدید از بازی تیم ملی در جریان بازی‌های جام ملت‌های آسیا است، سبکی هجومی و برتری عددی در زمان حمله.
تراکتورسازی به دنبال انتقام از برزیلی‌ها در آبادان
در تنها دیدار هفته نهم لیگ برتر فوتبال در روز شنبه، تراکتورسازی در ورزشگاه تختی آبادان مهمان صنعت نفت این شهر خواهد بود.
کونته جدی‌ترین گزینه جانشینی لوپتگی
سرمربی سابق چلسی به احتمال زیاد جانشین سرمربی رئال مادرید می‌شود.
توئیتر صد‌ها ربات حامی سعودی‌ها را مسدود کرد
شبکه «ان‌بی‌سی» از حذف صدها ربات توئیتری حامی رژیم سعودی در خصوص پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی خبر داد.
محمد یاوری: کی‌روش به دنبال سبک جدیدی در تیم ملی است
سرمربی تیم ملی فوتبال نونهالان زیر ۱۵ سال کشورمان درباره بازی تیم ملی مقابل بولیوی گفت: به اعتقاد من کی‌روش به دنبال نمایش سبکی جدید از بازی تیم ملی در جریان بازی‌های جام ملت‌های آسیا است، سبکی هجومی و برتری عددی در زمان حمله.
آسیب‌شناسی دفاتر ˮخدمات الکترونیک شهرˮ
معاون شهرسازی شهرداری تهران از ارزیابی وآسیب‌شناسی دفاتر خدمات الکترونیک شهر خبرداد.
تجهیز یک میلیون مشترک پرمصرف خانگی به کنتورهای هوشمند
مجری طرح فهام از اجرای فاز دوم این طرح برای یک میلیون مشترک پرمصرف خانگی و تجاری در تهران خبر داد و گفت: قرار شده که با سرمایه‌گذاری فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات این کار از سال 1398 آغاز شود.
آخرین میزان تولید نفت ایران-توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد
در روزهایی که صنعت نفت با آغاز شمارش معکوس تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران بیش از گذشته زیر ذره‌بین قرار گرفته است، مدیرعامل شرکت ملی نفت مهمان ایسنا شد و از پویایی این صنعت در این روزها خبر داد. به گفته علی کاردر سیاست کلان وزارت نفت، عدم کاهش تولید است و خلاء نفت ایران در بازارهای جهانی جبران شدنی نیست زیرا تولیدکنندگان بزرگ نفتی توان بیش‌تری برای تولید نفت ندارند. وی هم‌چنین درباره آخرین وضعیت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، مذاکرات توسعه میدان گازی فرزاد بی و... اطلاعاتی را ارائه کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بنی‌تمیم: یوروی ۱۳ هزار تومانی گرفتیم
نایب رییس فدراسیون کشتی گفت: اگر می‌دانستیم که قرار است درنهایت یورو را به چنین نرخی به ما بدهند، اصلا این روال را طی نمی‌کردیم.
کلمنت: مصدومیت عزت‌اللهی تاسف‌برانگیز است
پائول کلمنت، سرمربی ۴۶ ساله تیم فوتبال ردینگ انگلیس، مصدومیت سعید عزت‌اللهی در تمرین‌های گروهی تیم ملی ایران را تاسف‌برانگیز خواند.
ارتباط با گروه تروریستی، تازه‌ترین اتهام آردا توران!
آردا توران ستاره ترک تبار باشگاه بارسلونا و تیم ملی ترکیه به اتهام ارتباط با رهبر یک گروه تروریستی تحت تعقیب، مورد بازجویی قرار گرفت.
مدیریت شفر می‌تواند مشکلات استقلال را حل کند
پیشکسوت تیم فوتبال استقلال با اشاره به مشکلاتی که برای این تیم وجود دارد گفت: مدیریت شفر می‌تواند مشکلات بین بازیکنان را حل کند.
روایت‌هایی برای ورزش نکردن!
«تاکسی‌نوشت» خواندنی سروش صحت
همه ما جواد خیابانی هستیم
مانور مخالفان FATF در سالن خالی
تتلو، سریالی‌ که تمام نمی‌شود
این بار شایعه فوت مشایخی از کجا آب می‌خورد؟
قرار بود اینجا زندگی بیاید
رسانه‌ها و امید به مدیریت شهری
آغاز یک راه جدید در فوتبال ایران؟
پیامدهای بازگشت به لیست سیاه FATF