بررسی دلایل مخالفت‌ها با CFT

17:22 ۱۳۳ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 578 0
بررسی دلایل مخالفت‌ها با CFT

بخشی از مخالفت‌ها نسبت به تصویب لایحه CFT در مجلس عدم آگاهی مخالفان از مفاد این کنوانسیون را می‌رساند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، آرمان امروز با اشاره به این موضوع نوشت: ۳ لایحه از این ۴ لایحه مرتبط با FATF کنوانسیون پالرمو، اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم بدون در دسر و چالش تصویب شد، اما عجیب است که نسبت به لایحه چهارم یعنی کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم موسوم به CFT این همه حساسیت نشان داده می‌شود؛ در حالی که همه اینها در یک راستا هستند. نکته جالب اینجاست که سال ۸۸ که اصولگرایان در مجلس حاکم بودند کنوانسیون مبارزه با فساد موسوم به مریدا را تصویب کردند. قانون مبارزه با پولشویی سال ۸۶ و قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم نیز در سال ۹۴ توسط مجلس اصولگرا تصویب شد که اکنون اصلاح آن در مجلس دهم پیگیری می‌شود. با این حال مخالفت و جوسازی به این شدت و حدت مقداری با پیشنه عملکردی آنها تعارض دارد. البته به نظر می‌آید بخشی از این مخالفت‌ها تحت تاثیر فضاسازی‌های بیرونی بوده و اظهارنظرها و مصاحبه‌های این افراد نشان می‌دهد که از بیرون خط می‌گیرند.
این مخالفان حتی یکبار هم متن این لوایح را مطالعه نکرده‌اند. برخی از مخالفان فکر می‌کنند با این رویه نوعی مخالفت با دولت انجام می‌دهند؛ لذا با نیت ضربه زدن عامدانه به دولت مخالفت می‌کنند. گرچه به‌نظر می‌رسد بخشی از مخالفان واقعا نگرانی‌هایی دارند. بخشی از اصولگرایان رویکرد خوشی نسبت به تعاملات بین‌المللی ندارند و بدبینانه نگاه می‌کنند، از این جهت است که این مسائل را نیز همسو با آن تعاملات می‌بینند. البته در لایه‌هایی از این مخالفت‌ها به‌خصوص کسانی که محرک آن هستند کاملا احساس می‌شود که منافع خاصی در بین است و کسانی هستند که از شفافیت مالی نگرانند. به عنوان نمونه عمده فعالیت بخش قابل توجهی از موسسه‌های مالی و اعتباری که آن بحران را در کشور درست کردند و بخش مهمی از بحران فعلی نیز ناشی از همان بحران است تمایل به عدم شفافیت بود. لذا بخشی از این مخالفت‌ها به این جهت است که برخی افراد احساس می‌کنند منافعشان به خطر می‌افتد و از این جهت به‌صورت غیر مستقیم تحریک می‌کنند.
البته در کنار این ممکن است قسمتی با حسن نیت مخالفت کنند، چراکه فکر می‌کنند با این ترتیب قرار است برای مبادلات پولی و مالی ایران به‌خصوص در شرایط تحریم‌ها محدودیت بیشتری به‌وجود آید و به‌خصوص تفسیر می‌کنند که با این ترتیب نمی‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. اینها مجموعه عوامل و دلایلی است که کنار هم قرار گرفته و این مخالفت‌ها را برانگیخته است. از طرف دیگر شناسایی مصداق‌های تروریسم نیاز به اجماع دارد و در مورد جریانی که به‌خاطر تروریستی دانسته شدن گروه‌هایی مخالف CFT است باید اذعان کرد؛ خود کشورهای منطقه مثل سوریه و لبنان و اردن که عضو FATF هستند نسبت به تروریست قلمداد کردن آنها مخالفند. آنچه که تاکنون مورد اجماع است و در قطعنامه‌های بین‌المللی هم آمده این است که تنها القاعده، طالبان و بوکوحرام جزء گروه‌های تروریستی محسوب می‌شوند که ایران نیز آنها را تروریست می‌داند. مضاف بر اینکه در همین لوایح پیش‌بینی شده که مصداق تروریسم به شورای عالی امنیت ملی موکول شده و مجلس با این قید این لایحه را تصویب می‌کند. آنها که نگران هستند باید ببینند محل فعالیت این گروه‌ها کجاست. اقامت این گروه‌ها در سوریه، عراق و... است که خود جزء FATF هستند. برخی فکر می‌کنند که در FATF سیستم مانیتورینگی وجود دارد که در آن مبادلات بانکی به صورت آنلاین مانیتور می‌شود. در حالی‌که این تصور غلط است. هیچ کشوری اجازه مانیتور کردن تراکنش‌های مالی خود را نمی‌دهد و اساسا FATF بر این مبنا استوار نیست. مواردی هم که اصطلاحا به عنوان معاملات مشکوک تلقی شود از طریق مرکز ملی مبارزه با پولشویی در وزارت اقتصاد و شورای عالی مبارزه با پولشویی به قوه قضائیه ارائه می‌شود و پس از آن حکم قوه قضائیه اعلام می‌شود. FATF نظام استانداردسازی شبکه بانکی برای مبارزه با فساد پولشویی است که نهایتا درباره وضعیت کشورها گزارش داده و بیانیه صادر می‌کند و میزان ریسک کشورها را اعلام می‌دارد. بر اساس آن اعلام کشورهای دیگر تصمیم می‌گیرند که با آن کشور مدنظر مبادله بانکی داشته باشند یا خیر. با اینهمه برخی از مخالفان ندانسته تن به مخالفت با این لایحه داده و برخی می‌دانند، اما با شانتاژ فضا را غبارآلود جلوه می‌دهند.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

حقایق تلخ زندگی «لیدی گاگا»
در حال حاضر لیدی گاگا یکی از مشهورترین ستاره های جهان است اما او این شهرت و قدرت را به سادگی به دست نیاورد. قبل از این که شما او را به عنوان یک ستاره بشناسید، او در حال دست و پا زدن در مشکلاتی چون فیبرومیالژیا، اختلالات روانی، آزار جنسی و غیره بود. اگر دوست دارید با تراژدی های زندگی این ستاره هالیوودی آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
خورشیدی: در شرایط عادی باید بیشتر کارت می‌دادم
اعتراض‌ها به داوری افزایش پیدا کرده و این روزها هر تیمی نتیجه نمی‌گیرد، همه تقصیرها را به گردن داوران می‌اندازد تا همچنان دیواری کوتاه‌تر از دیوار داوران نباشد.
قاضیان مهربان، یاغیان شجاع
هنوز هم صحنه اعتراض دسته‌جمعی بازیکنان تیم ملی ایران به داور دیدار مقابل ژاپن در اذهان عمومی باقی مانده و هر از چند گاهی آه از نهاد همگی‌مان درمی‌آید که اگر آن اعتراض بی‌موقع و غیرحرفه‌ای نبود، شاید الان طلسم 43ساله شکسته شده بود.
روز‌های خاکستری استقلال؛ ناکام مقابل مدعیان
تیم فوتبال استقلال در یک دیدار 6 امتیازی دیگر هم ناکام ماند تا بارقه‌های امید هوادارانش برای کسب عنوان قهرمانی بعد از پنج فصل کم‌رنگ‌تر از همیشه شود.
باقری: کمیته داوران فکری به حال داوری‌ها کند
دستیار برانکو معتقد است که تمرکز پرسپولیس نباید بهم بریزد.
پیرزن باهوش دست سارقان را رو کرد
چندی پیش پیرزنی با پلیس تماس گرفت و گفت دو مرد و یک زن سوار بر خودروی شاسی بلند «بی‌ام و» مقابل خانه‌ام هستند.
نفر برتر رنکینگ کشوری ریکرو مردان: می‌خواهم دوباره ملی‌پوش شوم
نفر برتر رنکینگ کشوری ریکرو مردان در سال ۹۷ گفت: با برتری در رنکینگ کشوری تیروکمان امیدوارم دوباره به تیم ملی ریکرو مردان دعوت شوم.
سخن امام حسین(ع) درباره ظهور امام زمان(عج)
حدیث امام حسین(ع) درباره ظهور امام زمان(عج) را در اینجا بخوانید.
تظاهرات مردم الجزایر در اعتراض به پنجمین کاندیداتوری بوتفلیقه
گروه‌های مردمی الجزایر در استان‌های مختلف این کشور به خیابان آمده تا مخالفت خود را با کاندیداتوری رئیس جمهور کشورشان برای انتخابات ریاست جمهوری در ۱۸ آوریل آتی اعلام کنند.
لاوروف: مشارکت بازیگران جدید در نزاع سوریه نتایج معکوس به دنبال دارد
وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری در پایان نشست امنیتی مونیخ گفت که مشارکت بازیگران غیر قانونی جدید در نزاع سوریه نتایج معکوس به بار می‌آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حدیث زیبای پیامبر(ص) درباره روزی حلال
حدیث رسول اکرم(ص) درباره روزی حلال را در اینجا بخوانید.
جزئیات حریق یک دستگاه اتوبوس
سرهنگ نادر رحمانی درباره جزییات این حادثه گفت: حوالی ساعت ۱۷ شنبه در کیلومتر ۱۲ محور ایلام - سرابله (قبل از تونل آزادی)، یک دستگاه اتوبوس بنز با ۴۲ مسافر دچار حریق شد.
حقایق تلخ زندگی «لیدی گاگا»
در حال حاضر لیدی گاگا یکی از مشهورترین ستاره های جهان است اما او این شهرت و قدرت را به سادگی به دست نیاورد. قبل از این که شما او را به عنوان یک ستاره بشناسید، او در حال دست و پا زدن در مشکلاتی چون فیبرومیالژیا، اختلالات روانی، آزار جنسی و غیره بود. اگر دوست دارید با تراژدی های زندگی این ستاره هالیوودی آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
خورشیدی: در شرایط عادی باید بیشتر کارت می‌دادم
اعتراض‌ها به داوری افزایش پیدا کرده و این روزها هر تیمی نتیجه نمی‌گیرد، همه تقصیرها را به گردن داوران می‌اندازد تا همچنان دیواری کوتاه‌تر از دیوار داوران نباشد.
چگونه قند خون را کنترل کنیم؟
از ماجرای مهدی باکری تا تیزر شهردار بندرعباس!
توضیحاتی «شنیدنی» درباره وضع تولید و بازار مرغ
معصومه ابتکار: من از دیوار سفارت بالا نرفتم
نشست ورشو حاکی از عدم پویایی سیاست آمریکا و شکست ایجاد اجماع جهانی علیه ایران بود
جولان فالگیرها در سایت های آگهی
شایع‌ترین علائم کم‌خونی
چرا وندی‌شرمن لقب‌ اعتدال را از روحانی‌ و ظریف پس‌گرفت؟
با طرح ˮشفافیت حقوق مسئولانˮ جلوی بسیاری از ˮحقوق‌های نجومیˮ گرفته می‌شود
هزینه‌های سنگین دستگاه‌های کارتخوان بر نظام پولی و بانکی کشور