ابهامات و الزامات کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم

12:01 ۱۲ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 62 0
ابهامات و الزامات کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم

جلسه مجلس برای تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون FATF فردا برگزار می‌شود و در این میان هنوز بحث‌های جدی میان موافقان و مخالفان این امر وجود دارد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه ایران نوشت: در فاصله ۲۴ ساعت مانده به بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم، همچنان چهره‌های مخالف این لایحه بر موضوعات مشخصی برای توضیح دلایل موضع‌گیری خود اصرار دارند؛ از ممانعت کشورمان برای کمک به گروه‌هایی چون حزب‌الله لبنان گرفته تا اشراف کشورها و نهادهای خارجی بر اطلاعات مالی دولت ایران. از جمله مهم‌ترین ارجاعات به این دست استدلال‌ها به سخنان روز گذشته آیت‌الله موحدی کرمانی برمی‌گردد که بر همین پایه موضوع FATF را «چیز خطرناکی» خوانده بود. اما مهم‌تر این است که به نظر می‌رسد این دست از استدلال‌ها در جلسه روز یکشنبه هم به شکل وسیعی مطرح خواهند شد. ابهاماتی که هر چند قبلاً پاسخ داده شده‌اند اما مخالفان همچنان بدون استناد به این پاسخ‌ها، سؤالات قبلی خود را عیناً مطرح می‌کنند.
  CFT همان FATF نیست از جمله اشتباهات مخالفان مترادف دانستن کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم یا همان CFT با کنوانسیون FATF است. برخلاف این برداشت این موضوع هیچ ارتباط مستقیمی با FATF نداشته بلکه به عنوان یک کنوانسیون مصوب مجمع عمومی سازمان ملل دارای قطعنامه مصوب شورای امنیت تحت فصل هفتم منشور ملل متحد مبنی بر الزام تمامی کشورهای عضو برای پیوستن به آن است. الحاق ایران به این کنوانسیون نه تنها یکی از شروط FATF برای خروج کشورمان از صدر لیست کشورهای غیرهمکار با این گروه است، بلکه با توجه به قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل با این موضوع، عدم الحاق کشورمان به کنوانسیون CFT تبعاتی فراتر از ساز و کارهای FATF به همراه خواهد داشت. ملاک عمل در این حوزه برای تمامی کشورهای عضو قطعنامه ۱۲۶۷ و قطعنامه‌های بعدی به شماره‌های ۱۹۸۸، ۱۹۸۹ و ۲۲۵۳ می‌باشد. نکته اینجاست که این قطعنامه‌ها دارای لیست پیوست هستند که به صورت ماهانه به‌ روزرسانی می‌گردد و عدم عضویت یک کشور در این کنوانسیون و اعمال آیین‌نامه‌های مرتبط در سیستم مالی و پولی خود به معنای همکاری و تأمین مالی این گروه‌ها است چیزی که تاکنون به عنوان مستمسک و بهانه حقوقی دشمنان در مجامع بین‌المللی مطرح شده است.
  تروریست‌ها چه گروه‌هایی هستند؟ اما ابهام مطرح شده دیگر در مواضع مخالفان دولت اصرار بر این موضوع است که با تصویب لوایح مرتبط با FATF ایران ملزم به شناسایی گروه‌هایی چون حزب‌الله به عنوان گروه تروریستی است. حال آنکه در لیست‌های به‌ روز شده کنوانسیون CFT تنها نام سه گروه تروریستی به چشم می‌خورد؛ القاعده، طالبان و داعش. این ابهام مخالفان لوایح ناشی از عدم تفکیک بین لیست کشورهای مختلف و لیست سازمان ملل است. بر اساس قطعنامه ۱۳۷۳ هر کشوری دارای لیست تروریستی ملی است که بر اساس منافع ملی و چارچوب‌های قانونی خود تعریف می‌کند. این لیست تنها برای آن کشور و سایر کشورهایی که با آن دارای تفاهمنامه همکاری باشند لازم الاجرا است و الزامی برای سایر کشورها ندارد. تنها الزام برای تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد لیست‌های تروریستی شامل طالبان، القاعده و داعش است. لذا اگر به عنوان مثال امریکا یا شورای همکاری خلیج فارس برخی گروه‌های مقاومت منطقه مثل حزب‌الله، حماس یا... را در لیست خود قرار داده‌اند، هیچ الزامی به رعایت آن برای ایران یا سایر کشورها وجود ندارد. مهم‌تر اینکه حتی اگر بر اساس یک حالت فرضی گروه‌های مقاومت مورد حمایت جمهوری اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی سازمان ملل قرار بگیرند، قطعنامه مربوط به این حالت می‌تواند مانند بسیاری از قطعنامه‌های قبلی که علیه کشورمان بودند، مورد قبول ایران قرار نگرفته و به اجرا درنیاید. اما نکته دیگر هم این است که اساساً کمک‌ها و حمایت‌های نظام از جریان‌ها و گروه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در قالب سیستماتیک رایج شبکه بانکی و مالی صورت نمی‌گیرد. کما اینکه بسیاری از کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای ضمن پذیرش این کنوانسیون‌ها و عضویت در سازمانی‌های بین‌المللی، با ارائه ویترین و ظاهری مناسب، در مواردی که نیاز به اقدامات خاص خود  دارند، در چارچوب‌های دیگر فعالیت خود را با قوت ادامه می‌دهند.
  عضویت با حق شرط؛ از سوریه تا مصر از دیگر مسائل مورد مناقشه درباره لوایح چهارگانه مرتبط با FATF بحث حق شرط در کنوانسیون و ادعای مخالفان مبنی بر عدم قبول حق شرط در ماهیت کنوانسیون است. نقض این ادعا آنجاست که بر اساس اسناد موجود در سایت سازمان ملل متحد، بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله اردن، قطر، سوریه، کویت، مصر، الجزایر و... با اعلام حق شرط مبنی بر عدم شمول تعریف گروه‌های تروریستی بر گروه‌هایی که برای پایان اشغال استعمار و نژادپرستی فعالیت می‌کنند، به این کنوانسیون پیوسته‌اند. هر چند این حق شرط مورد اعتراض و مخالفت بسیاری از کشورهای غربی نیز قرار گرفته لیکن مانعی برای عضویت این کشورها در این کنوانسیون مهم بین‌المللی نبوده است. مثال برجسته و مهم در این زمینه می‌تواند کشور سوریه باشد که با اعلام حق شرط و بیانیه تفسیری به عضویت کنوانسیون CFT درآمده و اتفاقاً از همین زاویه است که علی رغم تحولات سال‌های اخیر و بحران‌هایی که سوریه با آن مواجه بوده، هرگز از ناحیه این کنوانسیون مورد حمله قرار نگرفته است. با این وصف به نظر می‌رسد اعلام نگرانی‌های مخالفان تأیید لوایح چهارگانه در عالم واقعی چندان نشانه‌هایی از بروز و ظهور  و حرکت در مسیر خلاف منافع ملی ندارد. اما نپذیرفتن این لوایح به اذعان کارشناسان سیاسی و اقتصادی تبعات متعدد بخصوص در حوزه اقتصاد و مراودات بانکی ما در پی خواهد داشت. نمایندگان مجلس قرار است فردا لایحه پیوستن به کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم  را مورد بررسی قرار دهند.  به گفته برخی مجلسی‌ها، موجی از پیامک‌های تهدیدآمیز از سوی مخالفان علیه نمایندگان گسیل شده است اما بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه پیش از این تاکید کرد که نمایندگان زیر بار تهدیدها نمی‌روند.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

ب ام و X۵ مدل ۲۰۱۹؛ قیمت و مشخصات
کمپانی ب ام و قیمت و مشخصات مدل 2019 از شاسی بلند X5 را اعلام کرد. این خودرو چند ماه قبل معرفی شده بود.
مرگ دو تن در حادثه برخورد صاعقه در باغملک
رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان از مرگ دو نفر بر اثر اصابت صاعقه در باغملک خبر داد.
انفجار در رباط کریم؛ ۹ نفر مصدوم شدند
مدیر عامل سازمان آتش نشانی رباط کریم از انفجار در این شهر و تخریب ۴ واحد مسکونی و مصدوم شدن ۹ نفر خبر داد.
نیم قرن با شازده احتجاب در رشت
رشت - ایرنا - نویسندگان، شخصیتهای ماندگاری را به جمعیت روی کره زمین می افزایند ، چه کسی باور می کند که شخصیتهایی مانند آناکارنینا ،ژان والژان یا شازده احتجاب وجود خارجی نداشته اند ، هوشنگ گلشیری نیم قرن پیش «شازده احتجاب» را به جامعه ایرانی معرفی کرد .
26 میلیون هکتار حوزه آبخیز کشور در معرض فرسایش است
سمنان - ایرنا - مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: 26 میلیون هکتار از حوزه های آبخیز در معرض فرسایش قرار دارد و نیازمند مراقبت است.
11 مصدوم آتش سوزی آرادان به تهران و ساری اعزام شدند
سمنان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: 11 مصدوم حادثه آتش سوزیِ عصر سه شنبه بیست و چهارم مهرماه در یک واحد صنعتی آرادان به بیمارستان های تهران و ساری اعزام شدند.
چالشهای تامین خون در سومین مرکز تولید خون کشور
مشهد- ایرنا- استان خراسان رضوی به عنوان سومین تولید کننده خون در کشور پس از استان های فارس و تهران با چالشهای مختلف روبروست.
رشد اقتصادی چین کاهش یافت
پکن- ایرنا- اداره ملی آمار چین روز جمعه اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه سوم سال 2018 میلادی (ژوئیه تا سپتامبر) نسبت به سه ماهه دوم سال جاری دو صدم درصد کاهش یافت.
ترکاشوند: مقابل شهرداری ارومیه هماهنگ بودیم
سرمربی تیم والیبال پیکان تهران گفت: تیم پیکان توانست با هماهنگی که در میان بازیکنان این تیم وجود داشت به برتری برسد.
سفیر سعودی در پاکستان، وزیر خارجه عربستان می شود
اسلام آباد - ایرنا - یک روزنامه اردو زبان پاکستان روز جمعه در خبری ادعا کرد:«نواف بن سعید بن احمد المالکی» سفیر فعلی دولت ریاض در اسلام آباد پایتخت پاکستان، قرار است به عنوان وزیر جدید عربستان سعودی به کابینه دولت این کشور ملحق شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بنی‌تمیم: یوروی ۱۳ هزار تومانی گرفتیم
نایب رییس فدراسیون کشتی گفت: اگر می‌دانستیم که قرار است درنهایت یورو را به چنین نرخی به ما بدهند، اصلا این روال را طی نمی‌کردیم.
کلمنت: مصدومیت عزت‌اللهی تاسف‌برانگیز است
پائول کلمنت، سرمربی ۴۶ ساله تیم فوتبال ردینگ انگلیس، مصدومیت سعید عزت‌اللهی در تمرین‌های گروهی تیم ملی ایران را تاسف‌برانگیز خواند.
ارتباط با گروه تروریستی، تازه‌ترین اتهام آردا توران!
آردا توران ستاره ترک تبار باشگاه بارسلونا و تیم ملی ترکیه به اتهام ارتباط با رهبر یک گروه تروریستی تحت تعقیب، مورد بازجویی قرار گرفت.
مدیریت شفر می‌تواند مشکلات استقلال را حل کند
پیشکسوت تیم فوتبال استقلال با اشاره به مشکلاتی که برای این تیم وجود دارد گفت: مدیریت شفر می‌تواند مشکلات بین بازیکنان را حل کند.
روایت‌هایی برای ورزش نکردن!
«تاکسی‌نوشت» خواندنی سروش صحت
همه ما جواد خیابانی هستیم
مانور مخالفان FATF در سالن خالی
تتلو، سریالی‌ که تمام نمی‌شود
این بار شایعه فوت مشایخی از کجا آب می‌خورد؟
قرار بود اینجا زندگی بیاید
رسانه‌ها و امید به مدیریت شهری
آغاز یک راه جدید در فوتبال ایران؟
پیامدهای بازگشت به لیست سیاه FATF