وقتی اختلاف‌های داخلی در والیبال ایران به آسیا کشیده می‌شود

13:26 ۷۱ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 249 0
وقتی اختلاف‌های داخلی در والیبال ایران به آسیا کشیده می‌شود

فدراسیون والیبال ایران در نامه ای به کنفدراسیون آسیا خواستار برکناری محمود افشاردوست از کمیته مربیان و جایگزینی امیرحسین منظمی شده است اما معلوم نیست هدف از این تصمیم از سوی احمد ضیایی چه بوده است.

ایسنا

به‌ گزارش ‌ایسنا، اقدام اخیر فدراسیون والیبال ایران در نامه‌نگاری با کنفدراسیون آسیا و طرح درخواست برکناری محمود افشاردوست از کمیته مربیان و معرفی امیرحسین منظمی، در حالی مطرح شده که مشخص نیست مسوولان فدراسیون والیبال با چه انگیزه و هدفی این تصمیم را طراحی و اجرا کرده‌اند.
فدراسیون والیبال ایران که در دهه گذشته یکی از با ثبات‌ترین فدراسیون‌ها چه از نظر مدیریتی و چه از نظر کسب افتخار در مسابقات مختلف به شمار می رفت اما  پس از کنار رفتن داورزنی و روی کار آمدن احمد ضیایی به عنوان رییس جدید این فدراسیون شاهد اتفاقاتی عجیب در طول 8 ماه ریاست ضیایی بوده‌ایم. از دی ۹۶ و با روی کار آمدن ضیایی شرایط نسبت به گذشته تغییر کرد و بر خلاف باور اهالی والیبال که معتقد بودند ضیایی با توجه به سابقه 8 ساله نایب رییسی می‌تواند جایگزین خلفی برای داورزنی باشد، اما او عملا پس از انتخابش به عنوان رییس جدید والیبال بیشتر روسای اداری و اجرایی از روابط عمومی تا دبیر کل را برکنار و افراد جدیدی را جایگزین کرد.
اما یکی از نکاتی که در روزهای اخیر باعث تعجب اهالی والیبال شده است، نامه‌ای است که فدراسیون والیبال برای بر کناری محمود افشاردوست از کمیته‌ مربیان کنفدراسیون آسیا و معرفی امیرحسین منظمی به عنوان جایگزین او ارسال کرده است. این‌ در حالی است که افشاردوست زمانی که در پست دبیر کلی فدراسیون والیبال فعالیت داشت، در سال ۲۰۱۵ به همراه داورزنی در مجمع عمومی کنفدراسیون آسیا در ریاض به عنوان عضو کمیته‌ مربیان آسیا به مدت چهار سال انتخاب شد و با توجه به تغییرات در ساختار فدراسیون جهانی، مجمع بعدی کنفدراسیون آسیا نیز در سال ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد و به ‌این‌ ترتیب افشاردوست به مدت پنج سال عضو این کمیته‌ است.
کمیته‌ مربیان آسیا جزو فعال‌ترین کمیته‌ها در کنفدراسیون آسیا به شمار می‌رود و اعضای آن از کشورهایی همچون چین و ژاپن هستند که از افراد برجسته در والیبال کشورشان به شمار می‌روند. با توجه به اهمیت بالای کرسی‌های بین‌المللی برای کشورهای عضو بودن افشاردوست در این کمیته‌ می‌تواند بر اعتبار والیبال ایران بیش از این بیفزاید و نباید با برخی کج رفتاری‌ها به منافع ملی آسیب زد.
پس از مطرح شدن این موضوع از رسانه‌ها افشاردوست و مسئولان فدراسیون والیبال نقطه نظرات متفاوتی را در این باره ارائه کردند که از فحوای این صحبت‌های می‌توان اینگونه استنباط کرد که افشاردوست در ابتدای مطرح شدن این موضوع قصد داشت تا با تکذیب تلویحی این قضیه به قائله خاتمه دهد، اما در اظهار نظری عجیب، امیر حسین منظمی اعلام کرد که به صورت رسمی با کنفدراسیون آسیا درباره برکناری افشاردوست و جایگزینی او نامه نگاری شده و این رفتار نیز کاملا منطقی و حق فدراسیون والیبال است.
در همین خصوص امیر حسین منظمی اظهار کرد: افشاردوست به خاطر سمتی که پیش از این به عنوان دبیر کل فدراسیون والیبال داشت، عضو کمیته‌ مربیان کنفدراسیون آسیا بود و حتی در رقابت‌های اخیری که افشاردوست شرکت کرد، ضیایی در حق او لطف کرد، چرا که او می‌توانست با نامه نگاری جایگزین او را به مسابقات AVC بفرستد، زیرا افشاردوست زحمات زیادی برای والیبال کشیده است. بالاخره این پست انتصابی است و می‌تواند به فرد دیگری واگذار شود.
*منظمی: فدراسیون حق دارد فرد دیگری را معرفی کند دبیر فدراسیون والیبال در پاسخ به این سوال که آیا واقعا از انتصابی بودن عضویت در کمیته‌ مربیان کنفدراسیون آسیا اطلاع دقیقی دارد، گفت: فدراسیون می‌تواند نامه بزند و فرد جدید را جایگزین کند و کسی که در حال‌ حاضر در فدراسیون در حال فعالیت است را معرفی کند و این حقی است که فدراسیون دارد. عضویت در این کمیته‌ با صحبت‌هایی است که از قبل انجام می‌شود و این امتیازی است که به فدراسیون‌ها داده می‌شود. فدراسیون والیبال ایران هم این عضو را با صحبت‌هایی که از پیش داشته برای خود حفظ کرده است و می‌تواند فرد جدید را جایگزین کند.
منظمی در پایان با تایید این خبر گفت: نامه از طرف فدراسیون والیبال برای برکناری افشاردوست به کنفدراسیون آسیا زده شده و من به عنوان جانشین او معرفی شده‌ام.
از صحبت‌های منظمی می‌توان این گونه برداشت کرد که فدراسیون والیبال احساس می‌کند حضور فردی از فدراسیون قبلی در کنفدراسیون آسیا می‌تواند به ضررش باشد، زیرا اگر به دنبال حفظ کرسی‌های بین‌المللی بودند، مطمئنا تا سال ۲۰۲۰ و برگزاری مجمع عمومی آینده صبر می‌کردند و به ‌این‌ ترتیب هم به افشاردوست بی احترامی نمی‌شد و از طرفی دیگر  معرفی فرد جدید در زمان و مکان مناسب انجام می گرفت و بهتر اینکه افراد بیشتری از ایران برای تصاحب کرسی‌های معتبر در آسیا معرفی و در انتخابات شرکت می کردند.
*افشاردوست: احتمالا اطلاعی از روند کار ندارند پس از صحبت‌های منظمی، محمود افشاردوست نیز درباره این موضوع، گفت: من با شانریت صحبت کرده‌ام و او به من گفت که به صورت رسمی نامه‌ای به دست ما نیامده و احتمالا این مساله به صورت غیر رسمی و از طریق یک ایمیل شخصی انجام گرفته است، چون فکر نکنم در حال‌ حاضر افرادی در فدراسیون باشند که بتوانند ارتباط تلفنی برقرار کنند.
او ادامه‌ داد: رای گیری در مجمع عمومی کنفدراسیون آسیا به این شکل است که روسای کمیته‌ها معرفی می‌شوند و سپس بر اساس رزومه افراد معرفی شده و بحث و گفت‌وگو بین روسای منتخب و هیات رییسه اعضای کمیته‌ها نیز انتخاب می‌شوند. به نظرم فدراسیون والیبال باید در زمان و محل مجمع در سال ۲۰۲۰ انجام می داد. این دوستان می‌توانستند کمی صبر کنند  و اگر عمرشان  کفاف می داد تا آن تاریخ در والیبال باشند این کار را انجام می دادند.
افشاردوست درباره اظهار نظر منظمی مبنی بر انتصابی بودن در کمیته‌ مربیان آسیا، خاطر نشان کرد: به هیچ وجه این گونه نیست. منظمی کار اجرایی کمی را انجام داده است و احتمالا اطلاعی از این موضوع ندارد. مطمئنا رزومه افراد بررسی می‌شود و الزاما قرار نیست در صورت معرفی فرد جدید او به عنوان عضو کمیته‌ معرفی شود. برای نمونه رزومه امیدوار حاتمی را برای عضویت در کمیته‌ داوران آسیا ارسال کرده بودیم، اما با عضویتش موافقت نشد.
او در ادامه‌ صحبت‌هایش گفت: فکر نکنم این اتفاق شدنی باشد.  هر چند معتقد هستم اصل این ماجرا اشکال دارد. این سمت حقوق و مزایای سفر خارجی هم  ندارد یا بندگان خدا اطلاعی ندارند و یا این که نگران هستند که خدای نکرده نماینده ای از فدراسیون قبلی در کنفدراسیون آسیا علیه ایران عمل کند. بعید می دانم از نظر کاری این اتفاق بیافتد. این عمل در ورزش کار زیبنده‌ای نیست. 
افشاردوست در ادامه‌ با انتقاد از رفتارهای فدراسیون والیبال، بیان‌ کرد: متاسفانه این کار از سوی کسانی صورت می‌گیرد که با حمایت‌های خود ما وارد این عرصه شده‌اند. بحث دبیر کلی منظمی را من به همراه داورزنی پیگیری می کردیم و حتی این مساله را ضیایی هم می داند. اینها را گفتم تا بدانند که ما حامی والیبال هستیم. مطمئنا این رفتارها دید قشنگی را از والیبال ایران در مجامع بین‌المللی تداعی نمی‌کند و به ضرر ما خواهد بود.
به گزارش ایسنا، در حالی که با ابلاغ قانون ممنوعیت به اشتغال بازنشسته‌ها در فدراسیون‌های ورزشی گفته شده، رئیس این فدراسیون باید طی هفته‌های آینده جای خود را به یک مدیر جوان‌تر بسپارد، معلوم نیست هدف فدراسیون از تلاش برکناری افشاردوست که همه اهالی والیبال او را به عنوان فردی با اخلاق می‌شناسند چیست و یا با معرفی منظمی به عنوان عضو  جدید چه مشکلی از والیبال ایران حل خواهد شد؟


گروه های زیر مجموعه ورزشی

توپ و تور
توپ و تور

آخرین اخبار

خرس های قطبی سن دیه گو برای اولین بار در عمرشان برف دیدند!
به لطف کمک‌های مالی بازدیدکنندگان، باغ وحش سن دیگو توانست یک روز برفی برای خرس‌های قطبی تدارک ببیند و آن‌ها را غافلگیر کند.
تبلیغات خلاقانه‌ای که شما را به فکر وامی‌دارد!
سیاره ما خانه ماست، به همین دلیل همه ما باید مراقب آن باشیم. متاسفانه بسیاری از افراد اغلب این اصل ساده و بدیهی را فراموش می‌کنند. تبلیغات خدمات عمومی یکی از بهترین روش‌های یادآوری است که چرا حفظ محیط زیست این قدر مهم است.
خانه‌ی شما چگونه می‌تواند مضطرب‌تان کند؟
قدرت خانه و دکوراسیون آن را بر سلامت روح و روان‌تان دست کم نگیرید. با ما باشید تا ببینید خانه‌ی شما چگونه ممکن است باعث اضطراب‌تان شود.
خورشت آلو اسفناج؛ خوشمزه‌ترین غذای سنتی ایرانی
خورشت آلو اسفناج، یکی از غذاهای مقوی است که عده ای به خاطر انزجار از مزه اسفناج آن را دوست ندارند و طبخ نمی کنند، در حالی که مشکل مزه آهن مانند اسفناج را می توان به سادگی و با اضافه کردن آبلیمو و زعفران به خورشت آلو اسفناج حل کرد. در این مقاله قصد داریم تا طرز تهیه این خورشت خوشمزه را آموزش دهیم.
زنان مشهوری که زیباترین چشم‌های دنیا را دارند
احتمالا شما هم با ما هم عقیده‌اید که بخش مهمی از زیبایی افراد مربوط به چشم آنهاست، اما به نظر شما چشم کدام بازیگر هالیوودی زیباتر است؟
مجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده است
مجید خراط‌ها از دهه هشتاد در حوزه موسیقی پاپ فعالیت می‌کند. او در این مدت چندین آلبوم و تعداد زیادی تک آهنگ منتشر کرده است. ظاهرا این روز‌ها خواننده پاپ، حال و روز خوشی ندارد.
«کامبیز مهدی زاده»؛ داماد جنجالی حسن روحانی
کامبیز مهدی زاده فرساد، تیر ماه امسال در تالار فرشته تهران با یکی از دختران آقای رییس جمهور دولت تدبیر و امید ازدواج کرد. آقای روحانی٬ دو پسر و سه دختر دارد که اکنون یکی از دامادهای وی در کانون توجه رسانه های داخلی و بین المللی قرار گرفته است.
مدل پیراهن مجلسی زنانه ۲۰۱۹
اگر چه پیراهن‌های زنانه همیشه طرفداران خود را دارند و روی مد هستند، اما چیزی که اهمیت دارد مدل آنهاست که هر سال تغییر می‌کند. اگر دوست دارید بدانید که چه مدل پیراهن زنانه‌ای در سال ۲۰۱۹ مد می‌شود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
اگر مدارک شناسایی‌مان دزدیده یا مفقود شد چه باید بکنیم؟
این‌که در یک روز، یک ساعت و یک لحظه، مدارکتان را گم کنید یا طعمه یک کیف‌قاپ شوید، اتفاق بسیار ناخوشایندی است. اتفاقی که در موارد سرقتی می‌افتد این است که سارق پول‌ها و اشیای قیمتی داخل کیف را برمی‌دارد و بقیه چیز‌ها را دور می‌اندازد یا اگر دزد باانصافی باشد مدارک را به اولین صندوق پستی که سر راهش دید، می‌اندازد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازیگر معروف به استقبال زمستان رفت +عکس
سیدجواد رضویان بازیگر سینما و تلویزیلون با انتشار تصویری از خود به استقبال زمستان رفت.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
خواص میوه پاپایا (خربزه درختی) چیست؟
پاپایا یک میوه استوایی فوق ‌العاده سالم است که خواص بسیاری دارد.
تقلای هافبک‌های پرسپولیس برای بقا در ترکیب
با اضافه شدن سروش رفیعی و مهدی ترابی، ترافیک عجیبی در خط حمله تیم پرسپولیس به وجود خواهد آمد.
پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون
شاید بسیاری فکر کنند که گمانه زنی در مورد پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون کار ساده‌ای است. اما برخی از سریال‌هایی که در فهرست ادامه مطلب آمده و جزو پرهزینه‌ترین سریال‌های بوده اند شما را شگفت زده خواهند کرد.
لیگ NBA؛ شکست لیکرز در واشنگتن
یاسوج میزبان لیگ بسکتبال جوانان باشگاه های کشور است
غفور برنده مصاف ایرانی‌ها در والیبال سری «آ»
میزبانی ارومیه در لیگ ملت های والیبال قطعی شد
تیم والیبال شهرداری ارومیه نیاز به جذب بازیکنان جدید دارد
سرمربی شهرداری گرگان: نباید لیگ بسکتبال فرسایشی شود
میزبانی ارومیه در لیگ ملت های والیبال قطعی شد
سایپای تهران به دنبال بازی های بهتر در دور برگشت والیبال است
سایه تنش بر سر داوری در کنفرانس خبری کاله و شهرداری ورامین
سایه تنش بر سر داوری در کنفرانس خبری کاله و شهرداری ورامین