تهیه پیش نویس الزامی شدن «سواد» - کاهش آمار پوشش تحصیلی

13:06 ۷۴ روز پیش ایسنا 89 0
تهیه پیش نویس الزامی شدن «سواد» - کاهش آمار پوشش تحصیلی

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به تهیه پیش نویس الزامی کردن آموزش و سواد گفت: یکی از مهمترین موانعی که از ابتدای انقلاب با آن روبرو بودیم عدم وجود تقاضای اجتماعی است و بیسوادان بسیار سخت داوطلب باسواد شدن هستند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، علی باقرزاده با بیان اینکه طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، در گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سال نرخ باسوادی۹۸.۲ درصد و تعداد بیسوادان باقی مانده ۱۹۰ هزار و ۵۰۰ نفر است گفت: در گروه سنی ۱۰ تا ۲۹ سال نرخ باسوادی ۹۷.۳ درصد و تعداد بیسوادان ۶۶۸ هزار و ۸۰۰ نفر و در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال نرخ باسوادی ۹۷.۴ درصد و تعداد بیسوادان دو میلیون و ۶۹۲ هزار نفر است.
وی افزود: علت این آمارهای متفاوت این است که از سه گروه سنی ۱۰ تا ۱۹، گروه سنی ۱۰ تا ۲۹ سال و گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال داریم که البته همپوشانی هم دارند در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نام برده شده و طبق هر سه این گروه سنی آمارهایی ارائه می‌شوند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی وضعیت سوادآموزی اتباع را نیز تبیین کرد و گفت: نرخ باسوادی در این گروه ۶۷.۴ درصد و تعداد کل بیسوادان آنها ۶۰۰ هزار نفر است. اگر اتباع را از آمار کلی خارج کنیم می‌توان گفت که در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال نرخ باسوادی بالای ۹۵ درصد است.
باقرزاده با بیان اینکه رشد باسوادی در یک میانگین ۱۵ ساله جهانی یک درصد بوده است گفت: این در حالی است که نرخ رشد عمومی باسوادی در سال‌های ۹۱ تا ۹۵ حدود ۲.۸۵ درصد بوده است و در مدت مشابه قبل از خود نیز  ۰.۲ درصد بوده است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا آمار بیسوادان کشور در حال حاضر  ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است ؟ اظهار کرد: مطابق شاخص‌های سوادآموزی در گروه سنی شش سال به بالا این نرخ صحیح است. البته ماموریت کاری سازمان نهضت سوادآموزی، پوشش گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال است و از این حیث تقریبا شش میلیون نفر بالای ۵۰ سال داریم که در گروه هدف نهضت سوادآموزی قرار نمی‌گیرند و تعدادی نیز بین شش تا ۱۰ سال هستند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه آمار کم سوادان نیز حدود ۱۰ میلیون نفر است، در واکنش به اظهاراتی مبنی بر نرخ رشد پایین سواد زنان ایرانی در مقایسه با کشورهای همسایه چون اردن و امارات گفت: موقعیت ما در منطقه به این بدی‌ها که گفته می‌شود نیست. ما سخت‌ترین مدل تعیین نرخ بیسوادی را در کشور داریم و معیارهای سواد فرق کرده است. به همین خاطر ممکن است بسیاری افراد در سرشماری‌ها علیرغم آنکه سواد خواندن و نوشتن دارند خود را بیسواد اعلام کنند.
باقرزاده افزود: یکی از مهمترین موانعی که از ابتدای انقلاب با آن روبرو بودیم عدم وجود تقاضای اجتماعی است و بیسوادان بسیار سخت داوطلب باسواد شدن هستند. در حالی که یادگیری امری انتخابی است و بیسوادی بیشتر یک مسئله اجتماعی است تا آموزشی باشد.
وی  الزامی کردن سوادآموزی را راهکاری برای کاهش آمار بیسوادی دانست و اظهار کرد: برخی سواد را حق و برخی آن را تکلیف می‌دانند. در حال حاضر در بسیاری از کشورها این امر که آموزش حق است یا تکلیف روشن و مشخص شده است. ما باید ترکیبی از این دو را داشته باشیم تا آموزش الزام آور شود.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه استارت تهیه لایحه‌ای  برای الزامی کردن آموزش زده شده و پیش‌نویس این لایحه در کمیسیون حقوقی دولت تهیه شده است گفت: در قانون حمایت از حقوق کودک نیز برای والدین دانش‌آموزانی که بیسواد هستند الزامات و محدودیت هایی دیده شده است. البته برای ما اجباری شدن سوادآموزی بسیار مهم است و صرفا بار مالی آن مدنظر نیست.
۱میلیون بی‌هویت و بدون شناسنامه در کشور داریم مواد خام لایحه الزامی کردن سوادآموزی را در قالب طرح به مجلس می‌بریم به گزارش ایسنا، سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه ۱۱ میلیون کم سواد و بیسواد در کشور داریم اظهار کرد: این آمار به این معناست که بیش از یک هشتم جمعیت کشور کم سواد یا بیسواد هستند و وضعیت مناسبی نداریم. از سوی دیگر نرخ زنان باسواد در کشورهای همجوار مانند امارات ۹۵.۸ درصد، در اردن ۹۹ درصد و در ترکیه ۹۱ درصد است در حالی که در ایران ۸۲.۵ درصد است و از این بعد نیز از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستیم، البته نافی اقدامات بسیار خوبی که در نهضت سوادآموزی صورت گرفته نیستیم.
وی افزود: نرخ رجعت به بیسوادی نیز ۴۶.۸ درصد است. نهضت سوادآموزی باید طی مدت ۴۰۰ ساعت آموزش و انتقال مهارت و تربیت و نشر فرهنگی متناسب با نیاز جامعه را برای سوادآموزان انجام دهد، اما آیا این آموزش‌ها مناسب بوده است؟ رجعت به بیسوادی به علت عدم استمرار آموزش رخ داده است.
خدادادی در پی سخنان رئیس سازمان نهضت سوادآموزی مبنی بر تهیه پیش‌نویس لایحه الزامی شدن سوادآموزی در کمیسیون‌های دولت گفت: تجربه چندین سال نمایندگی ما نشان می‌دهد اگر لایحه‌ای بدهند دو سه سال طول می‌کشد و در دولت دوازدهم به نتیجه نمی‌رسد.  پیشنهادم این است که مواد خام لایحه را با همکاری دولت به صورت طرح در اختیار ما در مجلس بگذارند، بنده قبل از آذرماه و شروع بودجه بندی، این طرح را در دستورکار کمیسیون می‌گذارم و تصویب می‌کنم.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود:صحیح است که بر اساس اصل ۷۵ قانون اساسی هر طرحی بارمالی داشته باشد از سوی شورای نگهبان رد می‌شود اما اگر این طرح با موافقت دولت مطرح باشد با آن مخالفت نمی‌شود و ما با موافقت دولت آن را جلو می‌بریم. البته اعمال برخی مشوق‌ها و فرهنگ سازی نیز ازدیگر راهکارهای ریشه کنی بیسوادی هستند.
وی درباره آمار افراد بی هویت و بدون شناسنامه نیز گفت: بر اساس آمار مرکز پژوهش های مجلس شمار افراد بی هویت یک میلیون نفر تخمین زده شده است که در تهران حدود ۳۵ هزار نفر است. البته برداشت بدی از این آمار شده و بعضا بخش قابل توجهی از اینها که شناسنامه ندارند از اتباع هستند.
به گزارش ایسنا، قاسم احمدی لاشکی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه با اشاره به اینکه متاسفانه آمار پوشش تحصیلی دارد پایین می‌آید و در برخی استان های محروم افرادی شناسنامه ندارند گفت: رابطه مستقیمی بین اقتصاد و پوشش تحصیلی وجود دارد و وقتی وضع اقتصادی افت می‌کند نرخ پوشش متفاوت می‌شود. البته باید صبر کنیم تا یک ماه دیگر که آمار ثبت نامها کامل شد وضعیت را بسنجیم.
وی افزود: از سوی دیگر اعلام آمار بیسوادی ۶۰۰ هزار اتباع خارجی، چندان خوب و خوشایند نیست. زیرا نمی‌توانیم بگوییم باسوادترها و متخصص ها وارد کشور ما می‌شوند. علاوه بر این  ما بچه مسلمان هستیم و به ما یاد داده اند که «زگهواره تا گور دانش بجوی»، آن وقت نهضت سوادآموزی اعلام می‌کند جمعیت بالای ۵۰ سال هدف کاری اش نیست و آن را پوشش نمی‌دهد؟.
لاشکی درباره الزامی شدن سوادآموزی که رئیس کمیسیون اجتماعی وعده داد تا آذرماه آن را به عنوان طرح در مجلس مطرح و مصوب کند اظهار کرد: منابع بسیار مهم است. یقین دارم دولت به علت بارمالی با این طرح مخالفت می‌کند و شورای نگهبان آن را مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی می داند. بودجه دولت سالانه باید ۱۵ آذر به مجلس ارائه شود. آموزش و پرورش هم وضع بودجه مناسبی ندارد. دولت باید ردیف جداگانه برای ریشه کنی بیسوادی منظور کند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

73 درصد تعهد استان قزوین در تسهیلات ازدواج محقق شد
قزوین - ایرنا - سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 73 درصد تعهد استان در زمینه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج محقق شده است.
خداحافظی ۲۰۰ نفر با نهاد ریاست جمهوری
معاون رئیس‌جمهور گفت: با اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان ۲۰۰ نفر از دولت رفتند.
نشان افتخار جشنواره برزیلی به یک فیلم ایرانی رسید
فیلم کوتاه «حد» ساخته جواد دارایی نشان افتخار جشنواره «سینه فست» برزیل را دریافت کرد.
3بیمارستان تا یک ماه دیگر افتتاح می شود
یاسوج- ایرنا- معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: سه بیمارستان در شهرهای یاسوج، دهدشت و باشت تا کمتر از یک ماه دیگر با حضور وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی افتتاح می شود.
بالاخره مجری جنجالی برنامه «هفت» مشخص شد
سری جدید برنامه هفت با اجرای محمدحسین لطیفی کارگردان‌ سینما و تلویزیون کشورمان روی آنتن می‌رود.
بازداشت ۲۰۷ اراذل و اوباش در تهران
رئیس پلیس پایتخت از بازداشت ۲۰۷ نفر از اراذل و اوباش در پنجمین مرحله برخورد با این افراد خبر داد.
«چیز خاصی نسیت» روی آنتن شبکه 3
«چیز خاصی نیست» مجموعه ای طنز تلویزیونی است که با زبانی طنز، به انتقاد از مسائل روز جامعه می‌پردازد. این برنامه می‌تواند با تحول مثبت در محتوا و ساختار، به یکی از پر مخاطب‌ترین و تاثیرگذارترین برنامه‌های شبکه سه سیما تبدیل شود.
10هزارمترزمین به مرکز درمان ناباروری استان مرکزی واگذارشد
اراک - ایرنا - مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: 10هزار و 206 مترمربع زمین برای توسعه مرکز فوق تخصصی درمان و تحقیقات ناباروری جهاد دانشگاهی این استان واگذار شد.
4300 نیروی پاکبان تبعه افغان شهرداری پایتخت پایش سلامت شدند
تهران-ایرنا-مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران با بیان اینکه طی 9 ماه اخیر 16 هزار کارگر پاکبان شهرداری تهران پایش سلامت شدند گفت: 4300 نفر از این افراد تبعه افغان بودند.
میزگرد بررسی اختلالات ژنتیکی در ایرنا قزوین برگزار شد
قزوین - ایرنا - میزگرد بررسی معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیکی با حضور کارشناسان بهزیستی در خبرگزاری ایرنا مرکز قزوین برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟
از دی ۹۶ که فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید تا شهریور ۹۷ استیضاح وزیر وقت اقتصاد به درازا کشید اما اکنون برای دغدغه شخصی یک نماینده، یک شبه ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر جمع می شود!
همه چیز در مورد کارل لاگرفلد، قیصر جهان مد
صراحتا می‌شود گفت “کارل لاگرفلد” یکی از مطرح‌ترین و معروف‌ترین چهره‌های مد جهان محسوب می‌شود. او به خاطر خلق طرح‌های جسورانه و خارج از چهارچوب ساختارهای طراحی، از طرف مجله ووگ “توصیف کننده‌ی بی‌نظیر لحظه‌ها” لقب گرفت.
چهار ستاره در لیست مشترک سرخابی‌ها
نیم‌فصل اول لیگ برتر هجدهم چندروزی است که به پایان رسیده و تیم‌ها به مدت یک‌ماه فرصت دارند تا در نقل‌وانتقالات زمستانی کادر بازیکنان خود را با خروج نفرات مازاد و جذب بازیکنان جدید تقویت کنند.
مدرسه خبرساز زاهدان پلمب شد
طبق اعلام آموزش‌وپرورش استان سیستان و بلوچستان "یکتا میرشکار" سومین دانش‌آموز آسیب‌دیده آتش‌سوزی دبستانی در شهر زاهدان جان باخت. همچنین دبستان غیردولتی اسوه حسنه پلمب شد و دانش‌آموزان در هر مدرسه‌ای که خانواده‌ها تمایل داشتند ثبت‌نام خواهند شد و با دستور دادستان مدیر مدرسه نیز بازداشت شده است.
عیادت نماینده وزیر آموزش و پرورش از دانش آموزان مصدوم زاهدانی
پیگیری جدی حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
توزیع ۴ نوبت سرانه در مدارس-ابلاغ آیین نامه ساماندهی املاک مازاد آموزش و پرورش
طراحی دوره ˮتحکیم سوادˮ ویژه نوسوادان
کم خونی عامل کاهش یادگیری و افت تحصیلی دانش‌آموزان
بطحائی خبرداد: احتمال ادغام دو معاونت در وزارت آموزش و پرورش
ساخت مجهزترین مرکز آموزشی کودکان استثنائی در تبریز
در برابر طرح «معلم تمام وقت» موضع نگیریم
وزیر آموزش و پرورش: با هیچ ناشری دشمنی ندارم
بطحائی خبرداد: برنامه دولت برای ارتقای وضعیت معیشت بازنشستگان