پایان حفاری تونل شرقی البرز در آزادراه تهران – شمال

13:30 ۶۷ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 97 0
پایان حفاری تونل شرقی البرز در آزادراه تهران – شمال

صبح امروز (شنبه) با حضور وزیر راه و شهرسازی و رییس بنیاد مستضعفان رسما مراسم حفاری تونل شرقی البرز در آزاد راه تهران - شمال به پایان رسید.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در این مراسم دو سر این تونل مهم که به عنوان طولانی‌ترین تونل جاده‌ای کشور به شمار می‌رود به یکدیگر رسیدند تا رسما کار حفاری در این بخش تونل به پایان برسد.
تونل البرز که ۶۴۰۰ متر طول دارد در قطعه دوم آزادراه تهران - شمال ساخته شده که از سوی پیمانکاران ایرانی و با مشاوره شرکت‌های خارجی منطبق بر استانداردهای روز اروپا ساخته می‌شود.
با بهره‌برداری از این تونل ارتفاعات کندوان به عنوان یکی از مسیرهای خطرناک که در شرایط خاص جوی قرار گرفته از مسیر سفر مسافران شمال حذف می‌شود و این تونل رسما بخش جنوبی کوه‌های البرز را به بخش جنوبی آن متصل می‌کند.
وزیر راه و شهرسازی در این مراسم با بیان این‌که این تونل بزرگترین پروژه مهندسی ایران به‌شمار می‌رود، اظهار کرد: بعد از بهره‌برداری از این پروژه مردم خواهند دید که چه کار با عظمتی صورت گرفته و مهندسان ایرانی توانسته‌اند چه اقدامات بزرگی را اجرایی کنند و چه افق روشنی پیش روی آنها قرار دارد.
عباس آخوندی با اشاره به فناوری‌های نوینی که در این پروژه به کار رفته، بیان کرد: استفاده از روسازی بتنی و ساخت تعداد زیادی ابنیه که تمامی آنها با استانداردهای روز ساخته شده‌اند نشان‌دهنده بزرگی این آزادراه است. در قطعه ۱ که طول آن ۳۲ کیلومتر است، ما ۱۸ تونل و ۱۸ پل داریم که بسیاری از آنها ساخته شده و به مرحله‌ی آمادگی برای بهره‌برداری نهایی رسیده‌اند.
وی ادامه داد: در قطعه دوم که طول آن ۲۲ کیلومتر است نیز ۶۷ درصد از کار یا تونل یا پل است که برای ساخت هر یک از آنها نیاز به کارهای مهندسی و برنامه‌ریزی گسترده وجود داشته است. تنها برای هر تونل نیاز به برنامه‌ریزی مجزا برای سیستم تهویه، سیستم آب زیرزمینی و سیستم کنترل آتش وجود دارد که خوشبختانه تمامی آنها به دست پیمانکاران ایرانی ساخته شده است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حضور ۳۵ ساله خود در پروژه‌های مختلف عمرانی تاکید کرد که پروژه آزادراه تهران - شمال از نظر کارگاه مهندسی یک پروژه خاص و منحصر به فرد است که برای هر بار حضور در آن شور و شعف پیدا می‌کند.
آخوندی به استفاده از رویه بتنی در آزاد راه تهران - شمال اشاره کرد و گفت: شرایط کشور ما به گونه‌ای است که در آن تولید سیمان با هزینه‌ای پایین انجام می‌شود و در کنار آن قیمت جهانی قیر نیز در ماه‌های گذشته افزایش یافته است. با استفاده از رویه بتنی در این آزادراه که شش پیمانکار ایرانی استفاده از آن را آموخته‌اند رسما هم هزینه ساخت کاهش یافته و هم عمر و هزینه نگهداری جاده بهبود پیدا می‌کند که برای نسل‌های اینده ما نیز شرایطی مطلوب به وجود می‌آورد.
همچنین در این مراسم محمد سعیدی‌کیا - رییس بنیاد مستضعفان - نیز با اشاره به اتفاق بزرگی که در آزاد راه تهران - شمال رخ داده است، تاکید کرد: این پروژه مهم در طول چهار سال گذشته با شکل‌گیری یک اراده مشترک و همراهی مدیریتی پیشرفت قابل توجهی را پشت سر گذاشته است.
به گفته وی، در طول این سال‌ها آزاد راه تهران - شمال به یک دانشگاه عملیاتی و اجرایی تبدیل شده که اتفاقات منحصر به فردی در مسیر اجرای آن رخ داده است.
رییس بنیاد مستضعفان با بیان این‌که سرعت پیگیری این پروژه در طول سال‌های گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است، افزود: خوشبختانه در کنار سرعت گرفتن تکمیل پروژه دانش فنی و مهندسی پیمانکاران ایرانی نیز در طول این مدت به طور قابل توجهی ارتقاء پیدا کرد که می‌تواند برای سایر طرح‌های زیرسازی و عمرانی ایران نیز مورد استفاده قرار گیرد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رهبری‌فرد: قلعه‌نویی که پولدار است، VAR بخرد!
پیشکسوت پرسپولیس گفت: قلعه نویی کاملاً درست گفت که ۱۵ تیم در یک جام بازی می‌کنند و پرسپولیس در یک جام دیگر، چون هیچ تیمی در حد پرسپولیس نیست.
ستاری: شکست پرسپولیس کار آسانی نیست
محمد ستاری، مدافع تیم فوتبال پارس جنوبی جم گفت: شکست دادن پرسپولیس کار آسانی نیست، ولی تیم ما پتانسیل فنی بالایی دارد و تلاش می‌کنیم تا در ورزشگاه آزادی یک نتیجه خوب بگیریم.
هشدار: به اصفهانی‌ها آب نرسد، مهاجرت می‌کنند
معاون امور عمرانی استاندار اصفهان گفت: اگر طرح‌های انتقال آب بهره‌برداری نشود و ذخیره سد زاینده‌رود افزایش نیابد، استان اصفهان تا 5 سال دیگر با معضلات متعدد از جمله مهاجرت مردم به استان‌های دیگر روبرو خواهد شد.
دستور روحانی برای کاهش قیمت کالاها
رییس دفتر رییس جمهوری از دستور دکتر روحانی به وزیر صنعت، معدن و تجارت برای کاهش قیمت ها خبر داد و گفت: طبیعی است با کاهش قیمت ارز قیمت کالاها هم کاهش یابد، مردم و اصناف نیز باید در این زمینه کمک کنند.
وزیر نفت: تصمیمی برای قیمت بنزین گرفته نشده
وزیر نفت چهارشنبه شب با بیان اینکه هنوز برای سهمیه بندی و قیمت بنزین در دولت تصمیمی گرفته نشده است اعلام کرد، کسانی که دارای کارت سوخت خودرونیستند نسبت به دریافت آن اقدام کنند.
معامله مسکن در بورس شدنی است؟
یک اقتصاددان به طرح فروش مسکن در بورس اشاره کرد و گفت: این طرح بسیار ساده‌تر از طرح فروش نفت در بورس است.
آمادگی ایران برای خرید هواپیمای سوخو از روسیه
علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران، اعلام کرده است چنانچه شرکت‌های هواپیمای ایرانی مایل باشند از هواپیماهای روسی سوخو استفاده کنند این سازمان آماده اظهارنظر نهایی در این رابطه است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رهبری‌فرد: قلعه‌نویی که پولدار است، VAR بخرد!
پیشکسوت پرسپولیس گفت: قلعه نویی کاملاً درست گفت که ۱۵ تیم در یک جام بازی می‌کنند و پرسپولیس در یک جام دیگر، چون هیچ تیمی در حد پرسپولیس نیست.
ستاری: شکست پرسپولیس کار آسانی نیست
محمد ستاری، مدافع تیم فوتبال پارس جنوبی جم گفت: شکست دادن پرسپولیس کار آسانی نیست، ولی تیم ما پتانسیل فنی بالایی دارد و تلاش می‌کنیم تا در ورزشگاه آزادی یک نتیجه خوب بگیریم.
نماینده مجلس: مردم به آموزش و ترویج نیاز دارند
19 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال جذب روستاهای خراسان شمالی شد
استاندار: سند اشتغال همدان به روز رسانی شود
50 هزار شغل باید در خراسان شمالی ایجاد شود
معاون استاندار خراسان جنوبی: در سرزمین گنج پنهان زندگی می کنیم
150 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در خراسان جنوبی جذب شد
10 درصد معلولان زیر پوشش بهزیستی شیروان شاغل هستند
مسئول تامین ایمنی کارگاهها با کارفرمایان است
جزییات محدودیت‌های ترافیکی آخر هفته+ آخرین وضعیت جوی
ایده‌های کارآفرینی در مسیر ایجاد ظرفیت‌های شغلی حمایت می شوند