عروس‌ها مشتری انحصاری بازار لوازم‌خانگی!

11:45 ۱۳ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 62 0
عروس‌ها مشتری انحصاری بازار لوازم‌خانگی!

بازار لوازم‌خانگی که همچنان با کاهش توزیع کالا مواجه است، افزایش قیمت‌هایش از ماه و هفته به روزانه تبدیل شده و از ابتدای سال تاکنون افزایش ۶۰ درصدی قیمت را تجربه کرده است که این شرایط باعث کاهش قدرت خرید شده و عمده مشتریان این بازار خریداران جهیزیه هستند که به گفته فروشندگان "به دلیل نداشتن قدرت خرید، متقاضی کالاهای ایرانی شده‌اند".

ایسنا

به گزارش ایسنا، در ماه‌های اخیرافزایش چشمگیر قیمت لوازم خانگی و همچنین کاهش عرضه این محصولات از سوی تولیدکنندگان بارها خبر ساز شده است، تا جایی که در اواسط مرداد ماه و در پی افزایش ۴۰ درصدی قیمت لوازم‌خانگی و فروش قطره چکانی در این بازار، ستاد تنظیم بازار مصوب کرد تا کارگروهی برای کنترل و رصد وضعیت بازار لوازم خانگی تشکیل دهد و به تولید کنندگان برای تامین و بهبود این وضعیت مهلت ۱۵ روزه داد. همچنین برای پیشگیری از احتکار و انبار لوازم خانگی، مقرر شد دوره زمانی کوتاهی برای فعال شدن گارانتی در نظر گرفته شود.
به این ترتیب در صورت عدم استفاده از لوازم خانگی، در دوره زمانی مقتضی پس از فروش، گارانتی کالا ابطال می‌شود.
اما در نهایت نوسانات نرخ ارز باز هم بازار را آشفته کرد و هیچ یک از این اقدامات برای کنترل بازار لوازم خانگی کارگر نیفتاد، چراکه حدود ۷۰ درصد بازار لوازم خانگی وارداتی است و وضعیت نرخ دلار خیلی زود اثرات خود را در اجناس مختلف این بازار نشان داد، به طوریکه بر اساس گزارش میدانی ایسنا، قیمت لوازم خانگی از اردیبهشت رشد چشمگیری را تجربه کرده و به گفته فروشندگان از ابتدای امسال تاکنون حدود ۶۰ درصد افزایش در این بازار داشته‌ایم. آنها مدعی هستند که "هر ماه نسبت به ماه قبل قیمت‌ها به صورت میلیونی تغییر می‌کند".
بیشتر مشتریان بازار را رصد می‌کنند تا خرید این بازار که بیشتر میزبان افرادی است که برای تهیه جهیزیه مراجعه کرده‌اند، کمتر شاهد معامله است و بیشتر متقاضیان وضعیت بازار را رصد می‌کنند که فروشندگان هم نسبت به "نبود تقاضا در بازار" معترض هستند و می‌گویند " ۹۰ درصد بازار خریداران جهیزیه هستند که با شروع ماه محرم وضعیت فروش در این بخش بدتر هم شده است".
همچنین بیشتر مغازه‌داران می‌گویند "با توجه به افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم، فروش محصولات ایرانی در حال حاضر در بازار بیشتر است".
کارخانه‌ها جنس نمی‌دهند، ما هم نه قیمت داریم و نه می‌فروشیم از سوی دیگر ‌به گفته مغازه‌داران، کاهش عرضه این محصولات از سوی تولیدکنندگان و همچنین عدم ترخیص کالاها از گمرک به بهانه‌های واهی، باعث شده است حتی تعداد کمی از مغازه‌داران از اعلام قیمت و فروش جنس خودداری کنند. آن‌ها می‌گویند "کارخانه به ما جنس نمی‌دهد، پس نه قیمت داریم و نه می‌فروشیم".
از طرف دیگر، همه مغازه‌داران در مورد عرضه نشدن محصولات از سوی کارخانه‌ها و واردکنندگان اتفاق نظر دارند. آن‌ها می‌گویند "جنس به اندازه کافی برای فروش ندارند و کارخانه‌ها از عرضه محصولات خودداری می‌کنند؛ به طوریکه برای مثال در گذشته از هر محصولی پنج عدد خریداری می‌کردند در حال حاضر کارخانه بیشتر از یک محصول به ‌آن‌ها نمی‌فروشد که آن هم برای پیشگیری از رویارویی با تعزیرات به اتهام احتکار است".
لوازم‌خانگی در انبارها فراوان است اما نمی‌فروشند! همچنین همه کسبه روی این موضوع تاکید دارند که "لوازم خانگی در انبار تولیدکنندگان و واردکنندگان وجود دارد اما به دلیل شرایط مبهم اقتصادی از عرضه آن خودداری می‌کنند، چراکه هیچ کس نمی‌داند فردا قیمت دلار چقدر است".
یکی از فروشندگان، درباره علت کاهش عرضه لوازم خانگی می‌گوید "اجناس ایرانی همواره با افزایش قیمت روبرو است و اگر فروشنده‌ای بخواهد جای اجناس فروخته شده را پر کند حتما باید کالای جدید را گران‌تر بخرد و از طرف دیگر شرکت‌های خارجی نیز گیت فروش خود را بسته‌اند واردات انجام نمی‌شود".
یکی دیگر از فروشندگان نیز ضمن گلایه از افزایش دیگر محصولات اعم از مواد غذایی، می‌گوید "در این وضعیت نمی‌توان از بازار لوازم خانگی انتظار ثبات داشت". وی همچنین با ابراز نارضایتی از عدم حضور ناظران در بازار اجناس مختلف می‌گوید "فقط گاهی فروشندگان را به سود تعزیرات جریمه می‌کنند".
قیمت انواع لوازم‌خانگی در بازار در بازار لوازم خانگی که یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی، گاز، جاروبرقی، آبمیوه‌گیری و چرخ گوشت از جمله اصلی‌ترین کالاها به حساب می‌آیند، تنوع بسیار زیادی در بازار دارند و بسته به امکانات و نوع برند، با قیمت‌های مختلفی عرضه می‌شوند.
یخچال فریزرهای ایرانی از پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۱۶ میلیون تومان و معادل خارجی آن از ۱۶ میلیون تا  ۳۰ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود که برخی مدل‌ها تا ۴۵ میلیون تومان هم فروخته می‌شود.
ماشین لباسشویی نیز به طور میانگین از چهار میلیون تا ۱۵ میلیون تومان قیمت دارد.
گاز فردار ایرانی  از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و گاز خارجی تا ۱۵ میلیون تومان نیز در بازار فروخته می‌شود.
جاروبرقی از ۵۰۰ هزار تومان تا پنج میلیون تومان عرضه می‌شود.
چرخ گوشت هم در برندهای مختلف به طور میانگین از ۴۸۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.
آبمیوه‌گیری بسته به کارایی‌های مختلف از  ۳۵۰ هزار تا دو میلیون تومان در بازار لوازم خانگی مشاهده می‌شود.
لازم به ذکر است که در بررسی میدانی از بازار لوازم خانگی تهران در خیابان امین‌حضور، ویترین هیچ یک از مغازه‌ها را خالی مشاهده نشد و به طور تقریبی متقاضیان در این بازار حضور داشتند؛ البته بیشتر از خرید و فروش، پرس و جو انجام می‌شد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مردانی صاحب مدال ارزشمند برنز شد
سجاد مردانی تکواندوکار سنگین وزن کشورمان در مرحله نیمه نهایی نتیجه را به نماینده روسیه واگذار کرد و بر سکوی سومی مرحله چهارم مسابقات گرندپری 2018 ایستاد.
ادامه کری خوانی تیلور برای حسن یزدانی
با برگزاری مراسم قرعه کشی ۴ وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در بوداپست مجارستان، همه نگاه‌ها به مصاف حساس حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور و حسین خانی مقابل جردن باروز، ۲ چهره شاخص کشتی آمریکا خواهد بود.
کورس آقای گلی سری آ؛ رونالدو پشتِ سر پیاتک!
جدال برای آقای گلی سری آ طبق پیش بینی ها پیش نرفته است.
رودنیل: پنالتی استقلال باید تکرار می‌شد
کارشناس داوری فوتبال گفت: پنالتی استقلال کاملا درست بود اما این ضربه باید تکرار می‌شد.
پاشایی: بر بازی مسلط بودیم و به حق‌مان رسیدیم
حسین پاشایی، مربی تیم فوتبال پارس جنوبی گفت: در بازی برابر استقلال خوزستان به حق‌مان رسیدیم.
شجاعیان از شنبه در تمرینات استقلال
هافبک مصدوم استقلال از فردا به تمرینات باز می گردد.
بوستانی: داوری باز هم به ضرر استقلال بود
کریم بوستانی، مربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: داوری باز هم به ضرر ما بود.
سه فریم از یک شاهکار؛ واکنشی برای بازگشت
با واکنشی رویایی مقابل سایپا، حسینی مجددا به بازی رقابت با مهدی رحمتی برای تصاحب شماره یک بازگشت.
میثم تیموری: دنبال فرصت هستم
میثم تیموری بازیکن استقلال گفت: انتظار نداشتم مقابل سایپا بازی کنم و دنبال فرصت هستم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مردانی صاحب مدال ارزشمند برنز شد
سجاد مردانی تکواندوکار سنگین وزن کشورمان در مرحله نیمه نهایی نتیجه را به نماینده روسیه واگذار کرد و بر سکوی سومی مرحله چهارم مسابقات گرندپری 2018 ایستاد.
ادامه کری خوانی تیلور برای حسن یزدانی
با برگزاری مراسم قرعه کشی ۴ وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در بوداپست مجارستان، همه نگاه‌ها به مصاف حساس حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور و حسین خانی مقابل جردن باروز، ۲ چهره شاخص کشتی آمریکا خواهد بود.
خشونت علیه زنان؛ مشکل بزرگ فوتبال انگلیس
خشونت جنسی علیه بانوان در فوتبال جزیره تبدیل به یک مسئله مهم شده است.
بازگشت کاوه با درخشش همراه بود
هفته یازدهم ژوپیلر لیگ بلژیک با تساوی خانگی کلوب بروژ آغاز شد.
فن دایک: نگران افت محمد صلاح نیستم
ویرژیل فن دایک، مدافع هلندی لیورپول اعتقادی به افت محمد صلاح در هفته های اخیر ندارد.
مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور
خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمت ندارند- قیمت‌های بازار آزاد خودرو باید کاهش یابد
نشست 'چالشها و فرصتهای تجارت با پول ملی' در آنکارا برگزار شد
آغاز طرح جدید فروش محصولات سایپا از فردا
فرماندار خوی و استاندار وان ترکیه قرارداد همکاری امضا کردند
پیشروی طلا برای ثبت سومین افزایش هفتگی متوالی
دایره طرح کددارکردن گوشی های همراه فراخ تر می شود
احتمال ادغام دو خودروساز آلمانی و آمریکایی قوت گرفت
۶۵ درصد نیاز کشور به روغن را در داخل تولید خواهیم کرد
وضعیت سفید پوشک و دستمال کاغذی