شرط موفقیت انتشار اوراق مشارکت ارزی-ریالی

13:10 ۱۳۳ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 164 0
شرط موفقیت انتشار اوراق مشارکت ارزی-ریالی

بانک مرکزی در حالی مجوز انتشار اوراق مشارکت ارزی-ریالی را به‌منظور کنترل بازار ارز دریافت کرده است که به اعتقاد کارشناسان اگر مردم اطمینان کرده و برای دریافت این اوراق بجای خرید اسکناس ارز وارد شوند، قطعا می‌تواند یکی از ابزارهای مناسب برای کنترل بازار ارز باشد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در جریان سیاست‌گذاری‌های دولت و بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز اخیرا شورای عالی هماهنگی اقتصادی مصوبه جدیدی برای مدیریت بازار داشت و مجوز انتشار اوراق مشارکت ارزی - ریالی را صادر کرد. بر این اساس، بانک مرکزی مجاز به انجام عملیات بازار باز بوده و می‌تواند برای اعمال سیاست پولی نسبت به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی منتشره توسط دولت اقدام کند.
اما اینکه انتشار اوراق ارزی و ریالی تا چه حد می‌تواند گره‌گشای شرایط موجود بازار ارز و کاهنده تقاضای خرید اسکناس ارز در بازار بوده و به بانک مرکزی برای کاهش التهابات کمک کند موضوعی است که در گفت‌وگو با حاتمی یزد، از مدیران سابق بانکی و کارشناس این حوزه مورد بررسی قرار گرفته است.
آنطور که حاتمی یزد توضیح داد، اوراق مشارکت ارزی معمولا در همه کشورهای دنیا بویژه آمریکا مورد استفاده قرار گرفته و از ابزارهایی است که دولت‌ها و بانک مرکزی برای کنترل بازار از آن استفاده می‌کنند. در این اوراق قیمت آن برابر با قیمت اسمی منهای بهره بانکی است که تا زمان سررسید باید به نرخ روز پرداخت شود. متقاضی برابر با میزان ارزی که می‌خواهد خریداری کند، ریال تحویل بانک داده و در سررسید آن که می‌تواند یک ساله و یا چند ساله باشد ارز تحویل بگیرد.
به گفته وی اوراق قابلیت خرید و فروش داشته و تحت شرایطی افراد می‌توانند آن را مورد معامله قرار دهند و نیازی نیست که تا پایان سررسید در اختیار خود داشته باشند و این شرایطی را ایجاد می‌کند که تا حدی برای خریدار جذاب بوده و به سمت آن حرکت می‌کند.
به گفته این کارشناس، موضوع اصلی در انتشار اوراق ارزی - ریالی به میزان اعتماد مردم به صادرکننده آن تا حد زیادی بستگی دارد، این در حالی است که طی سال‌های اخیر چه در سپرده‌های ارزی و چه در انتشار اوراق مردم تجربه خوبی نداشته‌اند. چند سال پیش اوراق مشارکت ارزی با پشتوانه تضمین شرکت نفت منتشر شد، اما در زمان سررسید تعهدات انجام نشده و به‌جای ارز به مردم ریال تحویل داده‌اند که این متاسفانه در حافظه سرمایه‌گذاران باقی مانده است و باید اکنون بانک مرکزی بتواند این اعتماد از دست رفته را برگرداند. در دور جدید انتشار اوراق البته بانک مرکزی است که خود تضمین‌کننده خواهد بود که این می‌تواند برای مردم جای اطمینان داشته باشد که بتوانند در زمان سررسید قرارداد اوراق خود ارز را دریافت کنند.
این کارشناس امور بانکی با اشاره به اینکه انتشار اوراق مشارکت ارزی - ریالی قطعا می‌تواند ابزار بسیار کاربردی برای بانک مرکزی باشد، گفت: در شرایطی که دولت‌ها نیاز به ارز و ریال دارند، ‌اوراق منتشر می‌کنند و در هر زمان در وضعیت مناسبی قرار گرفته و بتوانند این دو را تامین کنند، به خرید اوراق دست زده و آن را در گردش اقتصادی جمع می‌کنند.
اما این که ابزارها و سیاست‌هایی که تاکنون برای کنترل بازار ارز انجام شده تا چه حد می‌تواند موفق باشد، موضوعی است که این کارشناس امور بانکی درباره آن اینگونه توضیح داد: بحران موجود بازار ارز ناشی از کمبود منابع نیست، بلکه به نقل و انتقالات و عدم همکاری بانک‌های خارجی برمی‌گردد که ما نمی‌توانیم ارز خود را منتقل کنیم؛ به ویژه در زمانی که قرار است ارز را از کشوری که ارز را در اختیار دارد، به کشوری که از آن واردات انجام می‌دهیم. در عین حال که شرایط موجود به سمتی پیش رفته که تقاضای غیرواقعی در بازار قابل توجه است و باید به نوعی آن را کنترل کرد، بنابراین تا زمانی که مشکلات اصلی در این رابطه حل نشود، چندان نمی‌توان مطمئن بود که مسائل موجود به طور کامل حل و فصل شود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

حقایق تلخ زندگی «لیدی گاگا»
در حال حاضر لیدی گاگا یکی از مشهورترین ستاره های جهان است اما او این شهرت و قدرت را به سادگی به دست نیاورد. قبل از این که شما او را به عنوان یک ستاره بشناسید، او در حال دست و پا زدن در مشکلاتی چون فیبرومیالژیا، اختلالات روانی، آزار جنسی و غیره بود. اگر دوست دارید با تراژدی های زندگی این ستاره هالیوودی آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
خورشیدی: در شرایط عادی باید بیشتر کارت می‌دادم
اعتراض‌ها به داوری افزایش پیدا کرده و این روزها هر تیمی نتیجه نمی‌گیرد، همه تقصیرها را به گردن داوران می‌اندازد تا همچنان دیواری کوتاه‌تر از دیوار داوران نباشد.
قاضیان مهربان، یاغیان شجاع
هنوز هم صحنه اعتراض دسته‌جمعی بازیکنان تیم ملی ایران به داور دیدار مقابل ژاپن در اذهان عمومی باقی مانده و هر از چند گاهی آه از نهاد همگی‌مان درمی‌آید که اگر آن اعتراض بی‌موقع و غیرحرفه‌ای نبود، شاید الان طلسم 43ساله شکسته شده بود.
روز‌های خاکستری استقلال؛ ناکام مقابل مدعیان
تیم فوتبال استقلال در یک دیدار 6 امتیازی دیگر هم ناکام ماند تا بارقه‌های امید هوادارانش برای کسب عنوان قهرمانی بعد از پنج فصل کم‌رنگ‌تر از همیشه شود.
باقری: کمیته داوران فکری به حال داوری‌ها کند
دستیار برانکو معتقد است که تمرکز پرسپولیس نباید بهم بریزد.
پیرزن باهوش دست سارقان را رو کرد
چندی پیش پیرزنی با پلیس تماس گرفت و گفت دو مرد و یک زن سوار بر خودروی شاسی بلند «بی‌ام و» مقابل خانه‌ام هستند.
نفر برتر رنکینگ کشوری ریکرو مردان: می‌خواهم دوباره ملی‌پوش شوم
نفر برتر رنکینگ کشوری ریکرو مردان در سال ۹۷ گفت: با برتری در رنکینگ کشوری تیروکمان امیدوارم دوباره به تیم ملی ریکرو مردان دعوت شوم.
سخن امام حسین(ع) درباره ظهور امام زمان(عج)
حدیث امام حسین(ع) درباره ظهور امام زمان(عج) را در اینجا بخوانید.
تظاهرات مردم الجزایر در اعتراض به پنجمین کاندیداتوری بوتفلیقه
گروه‌های مردمی الجزایر در استان‌های مختلف این کشور به خیابان آمده تا مخالفت خود را با کاندیداتوری رئیس جمهور کشورشان برای انتخابات ریاست جمهوری در ۱۸ آوریل آتی اعلام کنند.
لاوروف: مشارکت بازیگران جدید در نزاع سوریه نتایج معکوس به دنبال دارد
وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری در پایان نشست امنیتی مونیخ گفت که مشارکت بازیگران غیر قانونی جدید در نزاع سوریه نتایج معکوس به بار می‌آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حدیث زیبای پیامبر(ص) درباره روزی حلال
حدیث رسول اکرم(ص) درباره روزی حلال را در اینجا بخوانید.
جزئیات حریق یک دستگاه اتوبوس
سرهنگ نادر رحمانی درباره جزییات این حادثه گفت: حوالی ساعت ۱۷ شنبه در کیلومتر ۱۲ محور ایلام - سرابله (قبل از تونل آزادی)، یک دستگاه اتوبوس بنز با ۴۲ مسافر دچار حریق شد.
حقایق تلخ زندگی «لیدی گاگا»
در حال حاضر لیدی گاگا یکی از مشهورترین ستاره های جهان است اما او این شهرت و قدرت را به سادگی به دست نیاورد. قبل از این که شما او را به عنوان یک ستاره بشناسید، او در حال دست و پا زدن در مشکلاتی چون فیبرومیالژیا، اختلالات روانی، آزار جنسی و غیره بود. اگر دوست دارید با تراژدی های زندگی این ستاره هالیوودی آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
خورشیدی: در شرایط عادی باید بیشتر کارت می‌دادم
اعتراض‌ها به داوری افزایش پیدا کرده و این روزها هر تیمی نتیجه نمی‌گیرد، همه تقصیرها را به گردن داوران می‌اندازد تا همچنان دیواری کوتاه‌تر از دیوار داوران نباشد.
واعظی : تحریم ها را توسط بخش خصوصی دور می زنیم
۳۴ میلیارد دلار، میزان صادارت غیرنفتی کشور در ۹ ماهه امسال
آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار
آمادگی فروشنده‌ها در بازار مسکن
تکمیل طرح های نیمه تمام در اولویت شهرداری ها قرار گیرد
محیط های شهری برای جذب گردشگران نوروزی ساماندهی شوند
51 فقره تسهیلات مستقیم رونق تولید در قزوین پرداخت شد
بانک ها در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی شتاب کنند
چرایی افزایش نرخ مرغ بیش از مصوبه ستاد تنظیم بازار
تقوی‌نژاد از سازمان امور مالیاتی رفت