شرط موفقیت انتشار اوراق مشارکت ارزی-ریالی

13:10 ۱۰ روز پیش ایسنا 44 0
شرط موفقیت انتشار اوراق مشارکت ارزی-ریالی

بانک مرکزی در حالی مجوز انتشار اوراق مشارکت ارزی-ریالی را به‌منظور کنترل بازار ارز دریافت کرده است که به اعتقاد کارشناسان اگر مردم اطمینان کرده و برای دریافت این اوراق بجای خرید اسکناس ارز وارد شوند، قطعا می‌تواند یکی از ابزارهای مناسب برای کنترل بازار ارز باشد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در جریان سیاست‌گذاری‌های دولت و بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز اخیرا شورای عالی هماهنگی اقتصادی مصوبه جدیدی برای مدیریت بازار داشت و مجوز انتشار اوراق مشارکت ارزی - ریالی را صادر کرد. بر این اساس، بانک مرکزی مجاز به انجام عملیات بازار باز بوده و می‌تواند برای اعمال سیاست پولی نسبت به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی منتشره توسط دولت اقدام کند.
اما اینکه انتشار اوراق ارزی و ریالی تا چه حد می‌تواند گره‌گشای شرایط موجود بازار ارز و کاهنده تقاضای خرید اسکناس ارز در بازار بوده و به بانک مرکزی برای کاهش التهابات کمک کند موضوعی است که در گفت‌وگو با حاتمی یزد، از مدیران سابق بانکی و کارشناس این حوزه مورد بررسی قرار گرفته است.
آنطور که حاتمی یزد توضیح داد، اوراق مشارکت ارزی معمولا در همه کشورهای دنیا بویژه آمریکا مورد استفاده قرار گرفته و از ابزارهایی است که دولت‌ها و بانک مرکزی برای کنترل بازار از آن استفاده می‌کنند. در این اوراق قیمت آن برابر با قیمت اسمی منهای بهره بانکی است که تا زمان سررسید باید به نرخ روز پرداخت شود. متقاضی برابر با میزان ارزی که می‌خواهد خریداری کند، ریال تحویل بانک داده و در سررسید آن که می‌تواند یک ساله و یا چند ساله باشد ارز تحویل بگیرد.
به گفته وی اوراق قابلیت خرید و فروش داشته و تحت شرایطی افراد می‌توانند آن را مورد معامله قرار دهند و نیازی نیست که تا پایان سررسید در اختیار خود داشته باشند و این شرایطی را ایجاد می‌کند که تا حدی برای خریدار جذاب بوده و به سمت آن حرکت می‌کند.
به گفته این کارشناس، موضوع اصلی در انتشار اوراق ارزی - ریالی به میزان اعتماد مردم به صادرکننده آن تا حد زیادی بستگی دارد، این در حالی است که طی سال‌های اخیر چه در سپرده‌های ارزی و چه در انتشار اوراق مردم تجربه خوبی نداشته‌اند. چند سال پیش اوراق مشارکت ارزی با پشتوانه تضمین شرکت نفت منتشر شد، اما در زمان سررسید تعهدات انجام نشده و به‌جای ارز به مردم ریال تحویل داده‌اند که این متاسفانه در حافظه سرمایه‌گذاران باقی مانده است و باید اکنون بانک مرکزی بتواند این اعتماد از دست رفته را برگرداند. در دور جدید انتشار اوراق البته بانک مرکزی است که خود تضمین‌کننده خواهد بود که این می‌تواند برای مردم جای اطمینان داشته باشد که بتوانند در زمان سررسید قرارداد اوراق خود ارز را دریافت کنند.
این کارشناس امور بانکی با اشاره به اینکه انتشار اوراق مشارکت ارزی - ریالی قطعا می‌تواند ابزار بسیار کاربردی برای بانک مرکزی باشد، گفت: در شرایطی که دولت‌ها نیاز به ارز و ریال دارند، ‌اوراق منتشر می‌کنند و در هر زمان در وضعیت مناسبی قرار گرفته و بتوانند این دو را تامین کنند، به خرید اوراق دست زده و آن را در گردش اقتصادی جمع می‌کنند.
اما این که ابزارها و سیاست‌هایی که تاکنون برای کنترل بازار ارز انجام شده تا چه حد می‌تواند موفق باشد، موضوعی است که این کارشناس امور بانکی درباره آن اینگونه توضیح داد: بحران موجود بازار ارز ناشی از کمبود منابع نیست، بلکه به نقل و انتقالات و عدم همکاری بانک‌های خارجی برمی‌گردد که ما نمی‌توانیم ارز خود را منتقل کنیم؛ به ویژه در زمانی که قرار است ارز را از کشوری که ارز را در اختیار دارد، به کشوری که از آن واردات انجام می‌دهیم. در عین حال که شرایط موجود به سمتی پیش رفته که تقاضای غیرواقعی در بازار قابل توجه است و باید به نوعی آن را کنترل کرد، بنابراین تا زمانی که مشکلات اصلی در این رابطه حل نشود، چندان نمی‌توان مطمئن بود که مسائل موجود به طور کامل حل و فصل شود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

با این توهمات بصری مغزتان را به چالش بکشید
برخی تصاویر باعث می‌شوند چیز‌هایی ببینیم که واقعیت ندارند و دلیلش این است که ما با چشممان نمی‌بینیم، بلکه با مغزمان می‌بینیم و مغز را به سادگی می‌توان فریب داد.
در این فرودگاه‌ها آرزو می کنید پروازتان به تاخیر بیافتد!
هر یک از ما حداقل یک بار در عمرمان از تاخیر هواپیما و انتظار طولانی پرواز‌ در فرودگاه عذاب کشیده ایم. اما همه فرودگاه‌ها خسته کننده نیستند.
ایمپلنت بدون درد و استرس به روش دیجیتال بدون جراحی
با فردی که از بی نظمی دندانی رنج می­‌برد و این بی نظمی در روابط عمومی او در ارتباط با دوستان یا دیگران اثر سوء و مخربی گذاشته است می­‌تواند به درمان ارتودنسی و ردیف کردن دندان‌ها با روش‌های پیشرفته اقدام کند و سرشار از امید و اعتماد به نفس در زندگی شود.
لابیاپلاستی
بهتر است بدانید که در انجام هر گونه جراحی زیبایی واژن از مهارت و دانش جراح زیبایی واژن مطمئن باشید، زیرا واژن از بافت‌های عصبی متعددی تشکیل شده است.
زاویه سازی صورت
اصلاح زاویه فک با تزریق ژل روشی بدون درد و بیهوشی
چگونه به یک شخصیت کاریزماتیک تبدیل شویم؟
مدیران کاریزماتیک می توانند دنبال کنندگانشان را مجاب کنند که افرادی وفادار باشند و حتی سخت تر کار کنند.
غفور: انگیزه و انرژی زیادی دارم
ملی پوش ایرانی تیم والیبال مونزای ایتالیا گفت: بی صبرانه منتظر تمرین و بازی با هم تیمی‌های خود و کسب نتایج خوب با تیم مونزا هستم.
پرسپولیس در شهریار یا تهرانسر؟
سرمربی پرسپولیس به زودی زمین تمرین دوم تیمش را از بین دو گزینه انتخاب خواهد کرد.
بوعلام: هراسی از تماشاگران ایرانی نداریم
مدافع السد قطر از عزم این تیم برای شکست پرسپولیس همانند استقلال در ورزشگاه آزادی تهران خبر داد.
شیخ‌ویسی: به تیم ملی پیشکسوتان فکر می‌کنم
در جدول کلین‌شیت‌ها، همیشه نامش به چشم خورده. نه این فصل که فصول قبل هم وحید شیخ‌ویسی را میان برترین دروازه‌بان‌ها دیده‌ایم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
واکنش محسن هاشمی به خبر قطعی شدن رفتن افشانی از شهرداری
رئیس شورای شهر تهران گفت: وزارت کشور پاسخ رسمی در خصوص قانون منع بکارگیری نداده است و ما منتظر پاسخ مکتوب آنها هستیم. در فضای مجازی آمده است که این نامه به دست ما رسیده است اما هیچ نامه‌ای به دست ما نرسیده است.
گفتگو با محمدرضا ژاله؛ ول کنم به چشات اتصالی کرده!
محمدرضا ژاله متولد ۳۰ مرداد ۱۳۶۹ است. به نظر من که جوان خوبی آمد کاش کمتر اذیتش کنیم. هرچند که خودش میگوید از شوخی‌ها دلخور نمیشود.
وام ۴ درصدی آنی از بانک تجارت بگیرید
تجربه عملیاتی در شرایط بحرانی، اولویت انتخاب وزیران باشد
وقتی قفل بیکاری صحنه شکسته می شود
سالانه هشت هزار واحد مسکونی در قزوین ساخته می شود
پیشنهاد یک کارشناس برای دور زدن تحریم های نفتی
دولت چه کند که ارز ارزانتر شود؟
کارت سوخت در یک قدمی احیا
کدام اقتصاددانان به جلسه با رئیس جمهور رفتند؟
شفاف سازی و اصلاح فرهنگ مصرف در شرایط تحریم ضروری است
مشمولان سهام عدالت تا آخر مهر برای ثبت شبای بانکی مهلت دارند