بومی سازی حذف فشار از زخم پای دیابتی- پتانسیل یک میلیون نفری برای "لارو درمانی" در کشور

11:09 ۶۷ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 73 0
بومی سازی حذف فشار از زخم پای دیابتی- پتانسیل یک میلیون نفری برای ˮلارو درمانیˮ در کشور

مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی با بیان اینکه دانش حذف فشار از زخم پای دیابتی در این مرکز بومی سازی شده است، گفت: تا قبل از این خدمات مربوط به حذف فشار از زخم پای دیابتی در ایران وجود نداشت و به صورت کاملا وارداتی به وسیله شرکت‌ها وارد می‌شد.

ایسنا

غلامرضا اسماعیلی جاوید در گفت‌وگو با ایسنا ، درباره رسالت‌های مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی اظهار کرد: یکی از رسالت‌های این مرکز این است که بتواند با استفاده از تمامی پتانسیل‌ها و توانمندی‌هایی که در کشور وجود دارد خدماتی که در کشور وجود ندارد را بومی سازی کرده و در خدمت بیماران قرار دهد.
وی ادامه داد: در حوزه زخم‌های مزمن در حیطه مراقبت از زخم تاکنون عملکرد خوبی داشته‌ایم، هم به لحاظ شرکت‌هایی که خارج از ایران فعالیت می‌کنند و هم به لحاظ شرکت‌های دانش‌بنیانی که در حال حاضر محصولات‌شان را در داخل ایران تولید می‌کنند پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم و از این امکانات استفاده می‌کنیم.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی با بیان این‌که کار تیمی در حیطه زخم‌های مزمن و خصوصا زخم‌های مزمن‌های دیابتی می‌تواند بسیار موثر باشد، گفت: تا قبل از فعالیت مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی در کشوردر حوزه مراقبت از زخم، برای کنترل عفونت، حذف فشار و  استفاده از سایر فناوری‌هایی که با آنها بتوان مشکلات این بیماران کمک کرد مجموعه‌ای که همه این حوزه‌ها را در کنارهم داشته باشد، وجود نداشت.
عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران افزود: برای مثال به صورت آکادمی و دانشگاهی می‌خوانیم که اگر می‌خواهیم یک زخم مزمن پای دیابتی را خوب کنیم باید فشارش را حذف کنیم، اما هیچ وقت این کار را در کیلینیک‌هایمان انجام نمی‌دادیم و صرفا به مراقبت از زخم می‌پرداختیم.
وی ادامه داد: کاری که ما در این مرکز انجام داده‌ایم این است که دانش حذف فشار را عملا بومی کردیم و در حال حاضر تمام بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند در کنار مراقبت از زخم و کنترل عفونت‌شان از این خدمات استفاده می‌کنند.
بهبود کامل ۳۰ درصد زخم ‌های بیماران دیابتی با روش TCC اسماعیلی جاوید یادآور شد: خدمات مربوط به حذف فشار از زخم پای دیابتی در ایران وجود نداشت و به صورت کاملا وارداتی به وسیله شرکت‌ها وارد می‌شد و این شرکت‌ها محصولاتشان را با قیمت بسیار گران عرضه می‌کردند، به طوری که قدرت خرید برای بسیاری از بیماران وجود نداشت.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی ادامه داد: دانش انجام این کار بسیار ساده است، اما عموما انجام نمی‌شد، ولی ما آن را بومی کردیم و در دوره‌های آموزشی به تمام بیماران و پرستارانمان آموزش دادیم.
وی درباره دانش حذف فشار از زخم پای دیابتی با استفاده از نوعی گچ‌گیری (TCC) توضیح داد: این خدمت نوعی دانش است که سال‌هاست در کشورهای توسعه‌یافته استفاده می‌شود، اما در ایران بنا بر دلایل مختلفی استفاده نمی‌شد که بخشی از آن به مشکلات و دردسرهایی که این روش دارد مربوط می‌شود.
اسماعیلی جاوید ادامه داد: اما ما این جسارت و جرات را به درمانگرانمان دادیم تا این کار را انجام دهند. این روش می‌تواند حدود ۳۰ درصد میزان ترمیم کامل زخم را به خصوص در زخم‌های نوروپاتیک بیماران دیابتی بهبود ببخشد.
لارو درمانی، روشی مناسب برای برداشتن نسوج عفونی وی درباره روش" لارودرمانی" یا "ماگوت‌تراپی" برای درمان زخم پای دیابتی توضیح داد: استفاده از لارو مگس یا ماگوت‌تراپی برای درمان زخم پای دیابتی یکی از روش‌های رایج درمان در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته است.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی ادامه داد: این روش یک راه بسیار موثر برای برداشتن نسوج عفونی است که برای درمان زخم‌های مزمن استفاده می‌شود.
اسماعیلی جاوید با بیان این‌که استفاده از این روش نیاز به ارتباط مطلوب با بخش حشره‌شناسی مورد اعتماد دارد، گفت: برای این درمان به مرکزی نیاز است که بتواند محصولات استریل و با کیفیت را ارائه کند و علاوه بر آن برای این درمان احتیاج به آموزش مناسب و محل مطلوب برای انجام این درمان وجود دارد که جهاد دانشگاهی سه سال پیش این چرخه را برای اولین بار در کنار هم شکل داد.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی افزود: خوشبختانه حدود یک ماه گذشته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای این درمان تعرفه‌ای را هم تعریف کرد که این به نوعی این روش درمانی را رسمیت می‌بخشد.
وی با بیان این‌که ماگوت تراپی یا لارودرمانی یک روش درمانی علمی و تایید شده است، گفت: تا قبل از فعالیت این مرکز، در ایران به خاطر عدم وجود چرخه تولید و استریل‌سازی مناسب و کیفیت نامناسب لاروها و همچنین عدم آموزش از این روش درمانی استفاده نمی‌شد.
اسماعیلی یادآور شد: اما خوشبختانه در حال حاضر تقریبا در تمامی استان‌های ایران بخش‌هایی وجود دارند که می‌توانند این خدمت را به بیماران مبتلا به زخم‌های مزمن ارائه کنند.
شکل ظاهری لارودرمانی، علت عدم استقبال برخی از درمانگران و بیماران مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی درباره تعداد افرادی که به این نوع از درمان احتیاج دارند، اظهار کرد: استفاده از لارودرمانی یک روش درمانی است که در اختیار درمانگران قرار دارد و براساس تشخیص آنها از آن استفاده می‌شود.
وی افزود: ممکن است به دلیل شکل ظاهری این روش درمانی بیماران و یا پزشکان علاقه‌ای به استفاده از آن نداشته باشند.
اسماعیلی تاکید کرد: ظرفیت بیماران پذیرش شده در مرکز ما بستگی به این دارد که در کشور چه میزان زخم‌های مزمن شیوع دارد.
یک میلیون نفر در کشور پتانسیل لارودرمانی دارند مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی توضیح داد: با توجه به شیوع دیابت در کشور که به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد برآورد می‌شود و با توجه به این‌که ۵۰ درصد از این بیماران در طول زندگی خود دچار اختلال حس و نوروپاتی می‌شوند و تعداد بالایی از آنها مبتلا به زخم می‌شوند، شاید بالغ بر حدود یک میلیون نفر پتانسیل استفاده از این روش را در کشور دارند.
وی درباره تعداد بیماران درمان شده با این روش، اظهار کرد: از سال ۹۳ تا کنون در مرکز ما بالغ بر ۳۵۰۰ مورد لارودرمانی صورت گرفته است که ممکن است بعضی از این بیماران در یک جلسه و بعضی تا هشت جلسه درمان شده باشند.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی درباره‌ عوارض این روش درمانی گفت: هر روش درمانی عوارضی نیز دارد، ما با تجربیاتی که به دست آورده‌ایم به پرستاران و پزشکانمان آموزش‌های لازم را می‌دهیم تا بتوانیم با کمترین خطر موثرترین درمان را داشته باشیم.
اسماعیلی یادآور شد: اگر لاروها از محل‌های نامعتبر تهیه شوند و درست استریل نشوند، احتمال ورود عفونت را دارند.
وی ادامه داد: همچنین اگر از این روش برای درمان بیمارانی که دچار ایسکمی( کم‌رسیدن خون، به اندام یا ناحیه‌ای از بدن) هستند، استفاده شود بر وسعت زخم افزوده می‌شود.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی توضیح داد: بیماران دیابتی دسته‌های مختلفی هستند برخی از آنها نوروپاتی‌اند یعنی خون‌رسانی آنها مطلوب است ولی به خاطر اختلال حس و فشار مداوم به یک منطقه دچار زخم‌های مزمن می‌شوند که این افراد بهترین گزینه برای استفاده از روش لارودرمانی است.
اسماعیلی جاوید افزود: اما دسته‌ای دیگر از بیماران دیابتی به خاطر درگیری‌های عروقی خون‌رسانی مناسبی ندارند و اصلاحا  ایسکمی محسوب می‌شوند که درمان دراین افراد باید بسیار با احتیاط صورت گیرد.
وی با بیان این‌که لارودرمانی و آموزش آن اولین‌بار در جهاد دانشگاهی صورت گرفت، گفت: در حال حاضر بیمارستان‌های دیگر اعم از دولتی و خصوصی و همچنین برخی از مراکز طب سنتی نیز آن را انجام می‌دهند.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی در پایان خاطر نشان کرد: خوشبختانه با این روش برای بخش حشره‌شناسی نیز یک نوع کارآفرینی صورت گرفته است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

چرا کیمیا علیزاده مدام درگیر مصدومیت است؟
وقتی در 18 سالگی توانست مدال المپیک بگیرد، خیلی‌ها پیش‌بینی کردند که او علاوه‌بر اینکه نامش به‌عنوان اولین بانوی ایرانی در تاریخ ثبت می‌شود که مدال المپیک گرفته، می‌تواند رکوردی بی‌نظیر و تکرار ناشدنی را نیز به نامش بنویسد؛ اما از ریو تا امروز شرایطی بر او گذشته که عده‌ای می‌گویند کیمیای تکواندو ایران را چشم‌ زده‌اند!
فرکی: کی‌روش تغییر رفتار دهد
حسین فرکی را باید به حق مرد اخلاق فوتبال ایران بدانیم. از دیرباز که بازی می‌کرد تا حالا که مربی شده و پرورش و تربیت جوان‌ترها را برعهده دارد، بیشتر از موضوعی به فرهنگسازی و اخلاق‌مداری در فوتبال معتقد بوده و نمی‌خواهد به هر قیمتی در این فوتبال که خیلی‌ها آلوده می‌نامندش، موفق باشد.
خط و نشان شفر برای استقلالی‌ها
وینفر شفر سرمربی استقلال بازیکنانش را تهدید کرد که نباید وزنشان زیاد شود.
مدافع لژیونر تراکتور در تیررس پرسپولیس
پرسپولیس به دنبال جدب مدافع و تقویت خط دفاعی خود است.
یحیی به دنبال طلسم‌شکنی در آزادی
عملکرد یحیی گل‌محمدی مقابل استقلال چندان جالب نبوده است.
کی‌روش در تراکتور؟ باور نکنید
عده‌ای لیست خرید تراکتورسازی را به کی‌روش ربط می‌دهند و می‌گویند کی‌روش قرار است بعد از جام ملت‌ها سرمربی تیم تبریزی شود!
گرشاسبی، احمدزاده و خلیلی در راه فولاد؟
شایعات جدیدی به گوش می‌رسد که فرشاد احمدزاده قرار است از باشگاه اسلاسک وروسلاو جدا و در نیم‌فصل دوم به فولاد اضافه شود.
شناسایی مقصد بعدی کاربران از سوی فیس‌بوک
فیس‌بوک با استفاده از موقعیت فعلی کاربران و همچنین داده‌های قبلی دیگر کاربران، می‌تواند مقصد بعدی آنها را پیش‌بینی کند.
کارگر: کارفرمایم مرا حبس کرد
19 آذر مرد جوانی به شعبه چهارم دادسرای جنایی تهران رفت و از گروگانگیری ٦ ساعته‌اش خبر داد.
قیمت آپارتمان ۵۰ تا ۷۵ متری در تهران
مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران عنوان می‌کنند در حال حاضر پر تقاضا ترین متراژ در بین گروه‌های مختلف، آپارتمان‌های ۵۰ تا ۷۰ مترمربع هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم تازه رژیم صهیونیستی درباره سفارت‌خانه ها در قدس اشغالی
رژیم صهیونیستی قصد دارد در راستای تشویق کشورهای جهان به انتقال سفارت‌خانه‌هایشان به قدس اشغالی، در این شهر یک مجتمع سفارت‌خانه‌ها را ایجاد کند.
امروز ۱۳ دسامبر؛ سالروز تحول بزرگ در ارتباط مخابراتی
روز ۱۳ دسامبر ۱۹۶۲ سازمان فضایی آمریکا(ناسا) گام مهمی را برای برای برقراری ارتباط مخابراتی برداشت.
چرا کیمیا علیزاده مدام درگیر مصدومیت است؟
وقتی در 18 سالگی توانست مدال المپیک بگیرد، خیلی‌ها پیش‌بینی کردند که او علاوه‌بر اینکه نامش به‌عنوان اولین بانوی ایرانی در تاریخ ثبت می‌شود که مدال المپیک گرفته، می‌تواند رکوردی بی‌نظیر و تکرار ناشدنی را نیز به نامش بنویسد؛ اما از ریو تا امروز شرایطی بر او گذشته که عده‌ای می‌گویند کیمیای تکواندو ایران را چشم‌ زده‌اند!
فرکی: کی‌روش تغییر رفتار دهد
حسین فرکی را باید به حق مرد اخلاق فوتبال ایران بدانیم. از دیرباز که بازی می‌کرد تا حالا که مربی شده و پرورش و تربیت جوان‌ترها را برعهده دارد، بیشتر از موضوعی به فرهنگسازی و اخلاق‌مداری در فوتبال معتقد بوده و نمی‌خواهد به هر قیمتی در این فوتبال که خیلی‌ها آلوده می‌نامندش، موفق باشد.
خط و نشان شفر برای استقلالی‌ها
وینفر شفر سرمربی استقلال بازیکنانش را تهدید کرد که نباید وزنشان زیاد شود.
افزایش تعاملات جهاددانشگاهی و وزارت جهادکشاورزی در حوزه‌ گیاهان دارویی
هشتمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران برگزار می‌شود
توضیحاتی کامل درباره تعیین جنسیت جنین
جایزه TWAS در حوزه زیست‌شناسی به استاد برجسته پژوهشگاه رویان رسید
راه اندازی شش کلینیک طب فراگیر سرطان
برگزاری آزمون ارزیابی توانمندی و سطح‌بندی مترجمان زبان انگلیسی
امید به حضور مسئولان در دوره‌های بعدی مناظرات
مسئولان باید در مواضع دولتی تزریق جوانگرایی کنند
توجه به دانشجویان هزینه نیست، سرمایه گذاری است
راه‌اندازی مرکز مانیتورینگ سامانه‌های حفاظت الکترونیک ساختمان مرکزی وزارت ارشاد