بومی سازی حذف فشار از زخم پای دیابتی- پتانسیل یک میلیون نفری برای "لارو درمانی" در کشور

11:09 ۱۳۷ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 129 0
بومی سازی حذف فشار از زخم پای دیابتی- پتانسیل یک میلیون نفری برای ˮلارو درمانیˮ در کشور

مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی با بیان اینکه دانش حذف فشار از زخم پای دیابتی در این مرکز بومی سازی شده است، گفت: تا قبل از این خدمات مربوط به حذف فشار از زخم پای دیابتی در ایران وجود نداشت و به صورت کاملا وارداتی به وسیله شرکت‌ها وارد می‌شد.

ایسنا

غلامرضا اسماعیلی جاوید در گفت‌وگو با ایسنا ، درباره رسالت‌های مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی اظهار کرد: یکی از رسالت‌های این مرکز این است که بتواند با استفاده از تمامی پتانسیل‌ها و توانمندی‌هایی که در کشور وجود دارد خدماتی که در کشور وجود ندارد را بومی سازی کرده و در خدمت بیماران قرار دهد.
وی ادامه داد: در حوزه زخم‌های مزمن در حیطه مراقبت از زخم تاکنون عملکرد خوبی داشته‌ایم، هم به لحاظ شرکت‌هایی که خارج از ایران فعالیت می‌کنند و هم به لحاظ شرکت‌های دانش‌بنیانی که در حال حاضر محصولات‌شان را در داخل ایران تولید می‌کنند پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم و از این امکانات استفاده می‌کنیم.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی با بیان این‌که کار تیمی در حیطه زخم‌های مزمن و خصوصا زخم‌های مزمن‌های دیابتی می‌تواند بسیار موثر باشد، گفت: تا قبل از فعالیت مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی در کشوردر حوزه مراقبت از زخم، برای کنترل عفونت، حذف فشار و  استفاده از سایر فناوری‌هایی که با آنها بتوان مشکلات این بیماران کمک کرد مجموعه‌ای که همه این حوزه‌ها را در کنارهم داشته باشد، وجود نداشت.
عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران افزود: برای مثال به صورت آکادمی و دانشگاهی می‌خوانیم که اگر می‌خواهیم یک زخم مزمن پای دیابتی را خوب کنیم باید فشارش را حذف کنیم، اما هیچ وقت این کار را در کیلینیک‌هایمان انجام نمی‌دادیم و صرفا به مراقبت از زخم می‌پرداختیم.
وی ادامه داد: کاری که ما در این مرکز انجام داده‌ایم این است که دانش حذف فشار را عملا بومی کردیم و در حال حاضر تمام بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند در کنار مراقبت از زخم و کنترل عفونت‌شان از این خدمات استفاده می‌کنند.
بهبود کامل ۳۰ درصد زخم ‌های بیماران دیابتی با روش TCC اسماعیلی جاوید یادآور شد: خدمات مربوط به حذف فشار از زخم پای دیابتی در ایران وجود نداشت و به صورت کاملا وارداتی به وسیله شرکت‌ها وارد می‌شد و این شرکت‌ها محصولاتشان را با قیمت بسیار گران عرضه می‌کردند، به طوری که قدرت خرید برای بسیاری از بیماران وجود نداشت.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی ادامه داد: دانش انجام این کار بسیار ساده است، اما عموما انجام نمی‌شد، ولی ما آن را بومی کردیم و در دوره‌های آموزشی به تمام بیماران و پرستارانمان آموزش دادیم.
وی درباره دانش حذف فشار از زخم پای دیابتی با استفاده از نوعی گچ‌گیری (TCC) توضیح داد: این خدمت نوعی دانش است که سال‌هاست در کشورهای توسعه‌یافته استفاده می‌شود، اما در ایران بنا بر دلایل مختلفی استفاده نمی‌شد که بخشی از آن به مشکلات و دردسرهایی که این روش دارد مربوط می‌شود.
اسماعیلی جاوید ادامه داد: اما ما این جسارت و جرات را به درمانگرانمان دادیم تا این کار را انجام دهند. این روش می‌تواند حدود ۳۰ درصد میزان ترمیم کامل زخم را به خصوص در زخم‌های نوروپاتیک بیماران دیابتی بهبود ببخشد.
لارو درمانی، روشی مناسب برای برداشتن نسوج عفونی وی درباره روش" لارودرمانی" یا "ماگوت‌تراپی" برای درمان زخم پای دیابتی توضیح داد: استفاده از لارو مگس یا ماگوت‌تراپی برای درمان زخم پای دیابتی یکی از روش‌های رایج درمان در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته است.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی ادامه داد: این روش یک راه بسیار موثر برای برداشتن نسوج عفونی است که برای درمان زخم‌های مزمن استفاده می‌شود.
اسماعیلی جاوید با بیان این‌که استفاده از این روش نیاز به ارتباط مطلوب با بخش حشره‌شناسی مورد اعتماد دارد، گفت: برای این درمان به مرکزی نیاز است که بتواند محصولات استریل و با کیفیت را ارائه کند و علاوه بر آن برای این درمان احتیاج به آموزش مناسب و محل مطلوب برای انجام این درمان وجود دارد که جهاد دانشگاهی سه سال پیش این چرخه را برای اولین بار در کنار هم شکل داد.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی افزود: خوشبختانه حدود یک ماه گذشته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای این درمان تعرفه‌ای را هم تعریف کرد که این به نوعی این روش درمانی را رسمیت می‌بخشد.
وی با بیان این‌که ماگوت تراپی یا لارودرمانی یک روش درمانی علمی و تایید شده است، گفت: تا قبل از فعالیت این مرکز، در ایران به خاطر عدم وجود چرخه تولید و استریل‌سازی مناسب و کیفیت نامناسب لاروها و همچنین عدم آموزش از این روش درمانی استفاده نمی‌شد.
اسماعیلی یادآور شد: اما خوشبختانه در حال حاضر تقریبا در تمامی استان‌های ایران بخش‌هایی وجود دارند که می‌توانند این خدمت را به بیماران مبتلا به زخم‌های مزمن ارائه کنند.
شکل ظاهری لارودرمانی، علت عدم استقبال برخی از درمانگران و بیماران مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی درباره تعداد افرادی که به این نوع از درمان احتیاج دارند، اظهار کرد: استفاده از لارودرمانی یک روش درمانی است که در اختیار درمانگران قرار دارد و براساس تشخیص آنها از آن استفاده می‌شود.
وی افزود: ممکن است به دلیل شکل ظاهری این روش درمانی بیماران و یا پزشکان علاقه‌ای به استفاده از آن نداشته باشند.
اسماعیلی تاکید کرد: ظرفیت بیماران پذیرش شده در مرکز ما بستگی به این دارد که در کشور چه میزان زخم‌های مزمن شیوع دارد.
یک میلیون نفر در کشور پتانسیل لارودرمانی دارند مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی توضیح داد: با توجه به شیوع دیابت در کشور که به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد برآورد می‌شود و با توجه به این‌که ۵۰ درصد از این بیماران در طول زندگی خود دچار اختلال حس و نوروپاتی می‌شوند و تعداد بالایی از آنها مبتلا به زخم می‌شوند، شاید بالغ بر حدود یک میلیون نفر پتانسیل استفاده از این روش را در کشور دارند.
وی درباره تعداد بیماران درمان شده با این روش، اظهار کرد: از سال ۹۳ تا کنون در مرکز ما بالغ بر ۳۵۰۰ مورد لارودرمانی صورت گرفته است که ممکن است بعضی از این بیماران در یک جلسه و بعضی تا هشت جلسه درمان شده باشند.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی درباره‌ عوارض این روش درمانی گفت: هر روش درمانی عوارضی نیز دارد، ما با تجربیاتی که به دست آورده‌ایم به پرستاران و پزشکانمان آموزش‌های لازم را می‌دهیم تا بتوانیم با کمترین خطر موثرترین درمان را داشته باشیم.
اسماعیلی یادآور شد: اگر لاروها از محل‌های نامعتبر تهیه شوند و درست استریل نشوند، احتمال ورود عفونت را دارند.
وی ادامه داد: همچنین اگر از این روش برای درمان بیمارانی که دچار ایسکمی( کم‌رسیدن خون، به اندام یا ناحیه‌ای از بدن) هستند، استفاده شود بر وسعت زخم افزوده می‌شود.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی توضیح داد: بیماران دیابتی دسته‌های مختلفی هستند برخی از آنها نوروپاتی‌اند یعنی خون‌رسانی آنها مطلوب است ولی به خاطر اختلال حس و فشار مداوم به یک منطقه دچار زخم‌های مزمن می‌شوند که این افراد بهترین گزینه برای استفاده از روش لارودرمانی است.
اسماعیلی جاوید افزود: اما دسته‌ای دیگر از بیماران دیابتی به خاطر درگیری‌های عروقی خون‌رسانی مناسبی ندارند و اصلاحا  ایسکمی محسوب می‌شوند که درمان دراین افراد باید بسیار با احتیاط صورت گیرد.
وی با بیان این‌که لارودرمانی و آموزش آن اولین‌بار در جهاد دانشگاهی صورت گرفت، گفت: در حال حاضر بیمارستان‌های دیگر اعم از دولتی و خصوصی و همچنین برخی از مراکز طب سنتی نیز آن را انجام می‌دهند.
مدیر مرکز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی در پایان خاطر نشان کرد: خوشبختانه با این روش برای بخش حشره‌شناسی نیز یک نوع کارآفرینی صورت گرفته است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
ˮمدرسه اشتغال سلامتˮ  راه اندازی می‌شود
پیشنهادهای صریح رئیس جهاد دانشگاهی در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب
رویداد پیش شتابدهی ˮرویش تِکˮ تا ۷ اسفند ادامه دارد
جهاددانشگاهی یزد و قم تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
پیام تسلیت رییس جهاددانشگاهی در پی حادثه تروریستی زاهدان
اتصال به شبکه نیروگاه هفت مگاوات خورشیدی کرمانشاه اجرایی شد
تولید ۱۰ ماده شیمیایی در دستور کار
سازمانی که متولی کار در زمینه توسعه فناورانه باشد، نداریم
جهاد دانشگاهی غرفه برتر نمایشگاه ملی دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس شد
رتبه بحرانی ایران در جذب گردشگر- عقب ماندن از ترکیه،امارات و قطر