تهران ِ صبور، مغشوش و دوست‌داشتنی

08:59 ۲۶۱ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 207 0
تهران ِ صبور، مغشوش و دوست‌داشتنی

تهران هزار سال و شاید بیشتر صبوری کرده بود تا از روستایی کوچک در حاشیه ابرشهر ری به پایتختی ایران برسد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه ایران نوشت: «محمدعلی‌شاه و احتشام‌السلطنه (که قلم به‌دست در روز ۱۴ مهر ۱۲۸۶ راه افتاده بود تا آن امضای شاهانه را در قصر سلطنتی تهران که بعد از کلی کشمکش و اصرار و انکار پای برگه متمم قانون اساسی ایران بگیرد) فکرش را هم نمی‌کردند روزگاری برسد که میان این همه روزهای پرافت و خیز این روز به‌ عنوان روز «تهران» انتخاب شود اما این اتفاق افتاد و بعد از صد و چند سال از امضای متمم قانون اساسی در انتخاب روزی به اسم تهران قرعه به‌ نام ۱۴ مهر خورد.
روزی که پایتختی تهران بعد از ۱۲۱ سال به‌ عنوان چهارمین اصل قانون اساسی ملت سرانجام به‌ صورت ر‌سمی ثبت و ضبط شد؛ شهری که هزار سال و شاید بیشتر صبوری کرده بود تا از روستایی کوچک در حاشیه ابرشهر ری به پایتختی ایران برسد. این که این تاریخ واقعاً به درستی انتخاب شده یا مدیران شهری پایتخت می‌توانستند کمی سلیقه به خرج بدهند و مثلاً بگردند روزی که کلنگ بارو و حصار تهران توسط شاه تهماسب در غرب ری و دولاب به زمین خورد را پیدا کنند، یا تاریخ سرراست‌تری مثل اول فروردین که روز تاجگذاری آغامحمدخان قاجار در کاخ گلستان و اعلام رسمی تهران به‌عنوان پایتخت ایران را انتخاب کنند، حرف دیگری‌ ست. حتی می‌توانستند سراغ ۱۷ آذر ۱۲۷۶ شمسی بروند روزی که ناصرالدین‌شاه قاجار کلنگ سرطلایی مشهورش در شمال خیابان «لختی‌ها» را به زمین زد و دستور ساخت دروازه‌های دوازده‌گانه خود را صادر کرد اما گمانم به قول تهرانی‌ها مته به خشخاش نگذاریم و همین انتخاب را هم به فال نیک بگیریم و امروز کمی بیشتر از این شهر بی‌دروازه و حصار خود بگوییم.
تهرانی که امروز ما در آن ساکنیم نه شهری بی‌تاریخ که ریشه در اساطیر ایرانی دارد و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کشور را در خود جای داده است. کاوش‌های باستان‌شناسی بین ۳۵۰۰ تا ۷ هزار سال قدمت برای همین شهری که بسیاری از ما در آن زندگی می‌کنیم، تخمین زده‌اند. قرار نیست از حصار ۶ هزار پایی و دروازه‌هایی که حالا نیستند از تبدیل روستا به شهر و از شهر به چنارستان و از چنارستان به پایتخت و دارالخلافه و بعد کلانشهر بگوییم. نه زمان این را داریم که این ماجرا را باز کنیم و نه فضایی که درباره شهری بگوییم که بسیاری از ما با نفرتی شدید، عاشقانه در آن زندگی می‌کنیم. تهرانی که سرنوشتش از روزی که حصار و دروازه‌هایش را گرفتند دست‌هایش را به سمت رشته‌کوه البرز و دشت تهران و ورامین گشود و به یکباره آنچنان افسار از دست رفته بزرگ شد که دیگر کسی نمی‌تواند آن را مهار کند. شهری که با همه آلودگی و ترافیک دیوانه‌کننده، با همه افسارگسیختگی‌ها و با همه بی‌قوارگی‌هایش، با خاطر باغ‌هایی که در میان مراکز خرید و برج‌ها گم شدند و با همه میل دیوانه‌وارش به مدرن شدن و همه تاریخی که دارد یکی یکی از دست می‌رود. شهری که خانه بسیاری از ماست و عاشقانه دوستش داریم.»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
حقایق جالب علمی برای لبخند زدن
لبخند زدن برای خیلی‌ها سخت است، این افراد معمولاً همان‌هایی هستند که همیشه از عکس‌های خود ناراضی‌اند.
اتوبوس صورتی ویژه بانوان- عکس
پروژه اتوبوس صورتی در آوریل 2019 در شهر مردان پاکستان آغاز به کار کرد و ژاپن با اهدای 14 اتوبوس صورتی به دولت محلی کمک کرد.بسیاری از زنان در پاکستان به خاطر موارد فراوان مزاحمت میلی به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ندارند.
خوبی بیش از حد هم مضرات دارد
اگرچه همه ما باید برای بهبود شخصیت خود تلاش کنیم، اما خوبی بیش از حد هم مضراتی دارد که در ادامه برایتان آورده ایم.
از این میوه های تابستانی غافل نشوید
توت فرنگی حاوی ۹۱ درصد آب است که مصرف آن مقدار قابل توجهی از نیاز روزانه بدن به آب را تأمین می‌کند، علاوه بر آن توت فرنگی مقدار بالایی فیبر، آنتی اکسیدان و به ویژه ویتامین C و منگنز را داراست.
وقوع خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در تیرماه
بعد از یک خورشید گرفتگی که از آسمان ایران قابل مشاهده نیست، ماه گرفتگی در بامداد ۲۶ تیرماه رخ خواهد داد که در سراسر ایران قابل رؤیت است.
مراقب تب کنگو باشید
تب کریمه کنگو، یک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.
۱۲ ترفند برای نگهداری بهتر از خودرو
در ادامه ۱۲ اصول نگهداری از خودرو آمده که در صورت توجه به این موارد می‌توان خرابی خودرو را به تاخیر انداخت.
قیمت آپارتمان در منطقه پونک
برای خرید آپارتمان ۱۴۰ متری با عمر ۱۰ ساله بنا در خیابان سردار جنگل به سرمایه ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومانی نیاز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لاک پشتی که پاهای مصنوعی دارد- عکس
این لاکپشت معلول «پدرو» نام دارد و یکی از مراجعان بیمارستان دامپزشکی دانشگاه لوئیزیانا است.
اصلی‌ترین عامل افزایش وزن چیست؟
متخصصان تغذیه پی بردند سرعت خوردن نیز می‌تواند تاثیر بسزایی بر میزان افزایش یا کاهش وزن داشته باشد.
لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
حقایق جالب علمی برای لبخند زدن
لبخند زدن برای خیلی‌ها سخت است، این افراد معمولاً همان‌هایی هستند که همیشه از عکس‌های خود ناراضی‌اند.
غوغای گزارشگران!
دایرةالمعارف شیوه‌های بروز فساد
تک‌چرخ موتور سیکلت تا نرخ ٢٠٠ میلیونی
رئیس‌جمهور بعدی از دل انتخابات مجلس بیرون می‌آید
در بر همان پاشنه می‌چرخد؟
اتاق یعنی کوره زمستان و یخچال تابستان
در این شرایط مذاکره بی‌معناست
روایتی درباره مصطفی چمران
پنجمین فرد ثروتمند جهان چگونه زندگی می‌کند؟
از شریعتی چه چیزی مانده است