جسارت اتخاذ تصمیم‌های مهم را از کارشناسان حیات وحش سلب نکنیم

10:20 ۶۴ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 96 0
جسارت اتخاذ تصمیم‌های مهم را از کارشناسان حیات وحش سلب نکنیم

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پروژه انتقال گورخرها به پارک ملی کویر ۷۰ درصد موفقیت داشته است و ما خود را مکلف به پیگیری کوتاهی‌های احتمالی در این باره می‌دانیم اما نباید با اعمال فشار بیش از اندازه جسارت تصمیم‌گیری و انجام اقدامات مهم را از کارشناسان حیات‌ وحش سلب کنیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا حمید ظهرابی  افزود: تکثیر و پرورش در اسارت گونه‌های جانوری در معرض خطر تهدید و انقراض با هدف معرفی مجدد گونه به زیستگاه اولیه و معرفی گونه به زیستگاه‌های مستعد شناسایی شده از جمله اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست طی چند سال اخیر در راستای احیای گونه‌های جانوری شاخص و حائز اهمیت است.
وی افزود: در احداث و جانمایی تعدادی از این سایت‌ها در سال‌های گذشته، بعضا نظرات کارشناسی لحاظ نشده و به همین دلیل نیز بعضی از این مراکز علیرغم تحمیل هزینه‌های قابل توجه، نتایج قابل قبولی به همراه نداشته‌اند. به همین منظور موضوع ساماندهی سایت‌های تکثیر در اسارت تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با گونه‌هایی مانند گورخر، گوزن زرد، مرال، آهو، جبیر، قوچ و میش، کل و بز و....  طی دو سال گذشته با جدیت از جانب معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و ضمن هماهنگی با استان‌های ذیربط در دستورکار قرار داشته است و طی این پروسه، سایت‌هایی که از نظر کارشناسی و فنی مورد قبول نیستند، غیرفعال خواهند شد و متقابلا نسبت به تقویت مابقی سایت‌های قابل قبول در راستای افزایش جمعیت گونه‌های هدف، تقویت ژنتیکی آن‌ها و معرفی مجدد گونه به زیستگاه اقدام خواهد شد.
سه سایت تکثیر گورخر غیرفعال می‌شوند معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سپس به موضوع ساماندهی سایت‌های تکثیر در اسارت گورخر ایرانی در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تعدادی از جمعیت گورخر موجود با اهدافی که ذکر شد در سایت‌های تکثیر در اسارت تحت مدیریت و نظارت محیط زیست نگهداری می‌شوند و از تعداد پنج سایت موجود شامل سایت کرمان، دره باغ فارس، گوراب و پنج انگشتی در استان یزد و سایت توران در استان سمنان، سه سایت (توران، کرمان و دره باغ) با هدف معرفی مجدد گونه به زیستگاه و یا تقویت سایر سایت‌ها، غیر فعال خواهند شد.
وی ادامه داد: پس از نشست‌های مشورتی – تخصصی با متخصصان و صاحبنظران همچنین اخذ نظرات کارشناسی دفاتر ذیربط و کارشناسان استانی، موضوع انتقال کلیه گورخرهای موجود در سایت توران به پارک ملی کویر با هدف معرفی مجدد گونه به زیستگاه طی سال جاری در دستور کار قرار گرفت و مطابق برنامه‌ریزی انجام گرفته و هماهنگی با استان و طی برنامه تدوین شده و زمان‌بندی مشخص، عملیات زنده‌گیری و انتقال با محوریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان و به‌کارگیری دامپزشکان متخصص و مجرب و استفاده از بهترین روش زنده‌گیری و ایمن‌ترین داروهای بیهوشی در اوایل هفته جاری آغاز شد.
تمامی گورهای سایت تکثیر و پرورش توران منتقل شدند به گفته ظهرابی، کلیه گورخرهای موجود در سایت توران (۱۰ فرد) زنده‌گیری و پس از انتقال به جعبه‌هایی که از قبل به همین منظور پیش‌بینی شده بود، بارگیری و به محل قرنطینه احداث شده در پارک ملی کویر منتقل شدند.
وی افزود: متاسفانه با وجود استفاده از ایمن‌ترین داروها جهت بیهوشی گورخرها و پیش‌بینی کلیه تمهیدات لازم برای انتقال حیوانات، یک راس از آن‌ها به دلیل حساسیت دارویی و دو راس نیز به دلیل صعب العبور بودن ۶۰ کیلومتر از مسیر منتهی به پارک کویر، طی عملیات انتقال تلف شدند. به همین دلیل در پی گزارش واصله در روز دوشنبه هفته گذشته، بلافاصله برای بررسی میدانی و دقیق موضوع به همراه مدیر کل دفتر حیات وحش و کارشناسان مربوطه از محل قرنطینه احداث شده در پارک کویر که گورها به آنجا منتقل شده بودند، بازدید داشتیم.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی با بیان اینکه به‌طور کلی عملیات زنده‌گیری و انتقال حیوانات وحشی و بالاخص گونه‌های بزرگ جثه، کاری بسیار سخت و توان‌فرسا است و موضوع تلفات در حین عملیات نیز در مواقعی و البته با تعداد قابل قبول، اجتناب ناپذیر است، گفت: در بازدید به عمل آمده و بررسی جزئیات عملیات زنده‌گیری، نکاتی در خصوص عملیات اجرایی زنده‌گیری و انتقال از نظر کارشناسی مد نظر قرار گرفت که می‌تواند در آینده و برای اقدامات مشابه به عنوان تجربیات ارزشمند و برای بهبود روند زنده‌گیری و انتقال گونه به کار گرفته شود. در مجموع و با توجه به اهداف در نظر گرفته شده برای انتقال گورخرها به پارک ملی کویر، عملیات انجام گرفته در جهت احیای جمعیت گورخر در زیستگاه‌های طبیعی تا این مرحله از فعالیت را قابل قبول می‌دانیم.
۱۲ گور دیگر از کرمان به کویر منتقل می‌شوند وی خاطرنشان کرد: در فاز دوم تعداد ۱۲ راس گور از استان کرمان به پارک ملی کویر منتقل خواهد شد.
ظهرابی، ارزیابی نهایی موفقیت پروژه احیای گورخر به پارک ملی کویر را به تکمیل عملیات انتقال گورها، بررسی ماندگاری جمعیت انتقالی و تولید مثل آن در زیستگاه جدید موکول کرد.
وی تاکید کرد: برای حفاظت و مدیریت گونه‌های جانوری شاخص کشور باید از تمام ظرفیت‌های علمی، تخصصی و تجربیات دلسوزان و علاقه‌مندان به حیات وحش کشور استفاده کرد و ضمن رعایت کلیه جوانب و ملاحظات و دقت عمل در استفاده از روش‌ها و نحوه عملیاتی کردن آنها با حمایت از نیروهای موجود، جسارت لازم در بدنه مدیریتی و کارشناسی را برای اتخاذ تصمیمات و اقدامات مهم حفظ کنیم.
ظهرابی در ادامه گفت: شیوه صحیح و علمی بیهوشی، زنده‌گیری، بیومتری، انجام معاینات پزشکی، تهیه نمونه ژنتیک، پلاک‌گذاری و نصب میکروچیپ و تهیه شناسنامه برای افراد گله برای اولین بار در این تعداد انجام گرفته و عملیات انتقال به واسطه بعد مسافت و تعداد گورخر انتقالی ۲۴ ساعت به طول انجامیده است. خستگی عوامل اجرائی، کم خوابی، کم توجهی مسئولان مربوطه در کنار عوامل قابل انتظاری مانند حساسیت به دارو از دلایل تلفات سه گورخر به شمار می‌روند.
وی ادامه داد: در همه منابع علمی، احتمال تلفات در چنین عملیاتی حتی به مقادیر وسیع‌تر پیش‌بینی شده است بنابراین نباید با فشار بیش از اندازه، انگیزه و جسارت را از کارشناسان محیط زیست سلب کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در خاتمه تاکید کرد: این عملیات تاکنون با ۷۰درصد موفقیت همراه بوده است، با این وجود خود را موظف می‌دانم کوتاهی‌های انجام شده را پیگیری کنیم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

لبرون جیمز رکورد کریم عبدالجبار را شکست
ستاره تیم بسکتبال لیکرز پس از 43 سال رکورد کریم عبدالجبار را شکست.
نایب قهرمانی ایران در کاراته‌وان سری A. چین
کاراته‌کاهای ایران با کسب ۲ مدال طلا و ۱ برنز عنوان نایب قهرمانی کاراته‌وان سریA چین را به دست آوردند.
تکلیف کیمیا علیزاده تا ۲۸ آذر مشخص می‌شود
نایب رئیس بانوان فدراسیون تکواندو گفت: تا ۲۸ آذرماه پزشکان تکلیف کیمیا علیزاده را برای حضور در مسابقات جهانی منچستر روشن خواهند کرد.
سولاری: باد، بازی ما را خراب کرده بود!
رئال در دیداری پر انتقاد و به زحمت توانست تیم قعرنشین لالیگا را با یک گل شکست دهد.
تساوی شارلوا در حضور ۵۴ دقیقه‌ای قلی‌زاده
تیم شارلوا در زمین تیم مطرح اندرلشت به تساوی بسنده کرد.
مسی وارد ورزشگاه اختصاصی رئالی‌ها شد
ستاره باشگاه بارسلونا وارد ورزشگاه سانتیاگوبرنابئو شد.
چرا ژرژ مندس به جای منچستریونایتد اظهارنظر کرد؟
مصاحبه اخیر ژرژ مندس کمکی نه به باشگاه منچستریونایتد کرد و نه به سرمربی پرتغالی این تیم.
هازارد: سیتی هنوز هم بهترین تیم لیگ برتر است
ادن هازارد، ستاره بلژیکی چلسی، از پیروزی تیمش برابر منچسترسیتی احساس خوبی دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نایب قهرمانی ایران در کاراته‌وان سری A. چین
کاراته‌کاهای ایران با کسب ۲ مدال طلا و ۱ برنز عنوان نایب قهرمانی کاراته‌وان سریA چین را به دست آوردند.
تکلیف کیمیا علیزاده تا ۲۸ آذر مشخص می‌شود
نایب رئیس بانوان فدراسیون تکواندو گفت: تا ۲۸ آذرماه پزشکان تکلیف کیمیا علیزاده را برای حضور در مسابقات جهانی منچستر روشن خواهند کرد.
سیدجلال: سکوت ما دلیل بر حق‌خوری نشود!
کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس گفت: اگر فردی می‌خواهد صحنه‌های بازی پرسپولیس را کارشناسی کند درست همه چیز را ببیند و برای خودش حرف نزند.
گرشاسبی: نقش جهان پر از بمب، موشک و ترقه بود
مدیرعامل پرسپولیس می‌گوید ورزشگاه نقش جهان پر از بمب، موشک و ترقه بود.
شکست شرکت‌های هواپیمایی در اهداف زیست‌محیطی کاهش انتشار کربن
ساختار آبی کشور نمی تواند تابع خط کشی های سیاسی باشد
ثبت تصویر پلنگ در منطقه حفاظت‌شده طارم
گوشت گوزن در باغ آهوی یزد سرو می‌شود؟
مشکلات تالاب هامون و توسعه سواحل مکران روی میز مذاکره
دعوت گورهای شیرازی و کرمانی به سمنان
بلاخره درناها به تالاب شادگان افتخار دادند
باران و برف در اکثر محورهای کشور
مخالفت برخی اعضا، کنفرانس آب وهوایی لهستان را به بن‌بست برده‌ است
آلودگی هوا در راه شهرهای پرجمعیت و صنعتی