علت اصلی بحران آب در کشور چیست؟

11:01 ۱۰ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 44 0
علت اصلی بحران آب در کشور چیست؟

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آبفا وزارت نیرو گفت: افزایش جمعیت و در نتیجه آن افزایش مصرف آب فراتر از الگوی مصرف بهینه، عامل بهره برداری بسیار بالاتر از آستانه تاب‌آوری منابع آب بوده، به طوری که مصارف آب از مرز بحرانی گذشته است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، هدایت فهمی در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه آب و فاضلاب در جمع خبرنگاران افزود:  البته تنها این مساله جزء علل اصلی بحران آب نیست. چرا که بهره وری فیزیکی و اقتصادی پایین، ساختار معیوب اقتصاد آب، ضعف مدیریت و حکمرانی ناپایدار و ضعف ساختاری در بخش‌های مختلف علل اصلی این مشکل بزرگ است.
فهمی با بیان اینکه ورود آلاینده‌های مختلف شیمیایی، بیولوژیکی، فاضلاب‌ها و ذه‌آب‌های کشاورزی به محیط‌های آبی که منابع آب سالم را با محدودیت بیشتری همراه می‌کند از دیگر علل بحران آب در کشور است، اظهار کرد: در کلیه بخش‌های منابع طبیعی، کشاورزی، محیط زیست، شاهد عدم هماهنگی و پیوستگی برنامه‌ها، فعالیت‌ها و رویکردها در امور توسعه، حفاظت و بهره برداری از منابع آب، خاک و منابع زیستی هستیم که همین مساله نیز عدم کفایت سیاست‌های ملی آب و نبود برنامه جامع آمایش سرزمین را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اهمیت مدیریت منابع آب در کشور گفت: ایجاد تعادل بین منابع آب و مصارف بخش‌های مختلف با رعایت توسعه پایدار و اولویت‌ها با اعمال حکمرانی خوب و تخصیص بهینه آب و با استفاده از روش‌های سازه‌ای و غیر سازه‌ای موجب ایجاد مدیریت منابع آب می‌شود که متاسفانه اکنون با چالش‌های زیادی در این بخش مواجه هستیم.
وی با اشاره به تغییرات وضعیت بارش در کشور گفت: متاسفانه در سال آبی ۷۷-۷۸ میزان بارش‌ها ۴۲۰ میلیارد متر مکعب در سال آبی ۸۵-۸۶، ۴۰۶ میلیارد متر مکعب، سال آبی ۹۲-۹۳، ۳۹۴ میلیارد متر مکعب بوده در حالیکه طی ۱۵ سال اخیر این عدد به ۳۷۱ میلیارد متر مکعب و طی پنج سال اخیر به ۳۵۹ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده است.
وی همچنین در خصوص تغییرات وضعیت منابع آب تجدید شونده کشور نیز گفت: میزان منابع آب تجدید شونده در سال آبی ۷۷-۷۸، ۱۳۰ میلیارد متر مکعب در سال آبی ۸۵-۸۶، ۱۲۵ میلیارد متر مکعب، در سال ۹۲-۹۳، ۱۲۰ میلیارد متر مکعب بوده که این میزان طی ۱۵ سال اخیر به ۱۱۵ میلیارد متر مکعب در طی پنج سال اخیر به ۱۰۴ متر مکعب کاهش یافته است.
وی با اشاره به وضعیت محدوده‌های مطالعاتی کشور از نظر محدودیت بهره برداری از آب زیرزمینی اظهار کرد: حدود ۷۸ درصد محدوده‌های کشور به لحاظ اهمیت و حجم آبخوان در محدوده ممنوعه قرار دارد و باید گفت که سهم کشاورزی از آب زیرزمینی ۵۹ درصد و سهم صنعت از این بخش ۶۳ درصد است.
وی با اشاره به وضعیت منابع آلاینده در کشور تاکید کرد: منابع آلاینده عمده در کلیه حوزه‌های آبریز درجه دو شامل فاضلاب‌های جوامع انسانی، پساب‌های صنعتی، روان آب‌های حاصل از انواع کاربری اراضی و فعالیت‌های دامپروری است و باید گفت که در حال حاضر وضعیت منابع آلاینده بسیار وخیم است و باید گفت که با این روندهای آلودگی حتی در مکان‌های پر آب نیز به دلیل شرایط ایجاد شده در رودخانه‌ها مجبوریم هزینه‌های بسیار سنگین برای تامین آب شرب بدهیم. چرا که آلودگی‌ها مخاطرات اکولوژی و زیست محیطی فراوانی را برای حیات رودخانه‌ها ایجاد خواهند کرد.
وی با اشاره عوامل تشدید کننده بحران آب در کشور تاکید کرد: همسو نبودن سیاست‌ها و برنامه‌های بخش‌های مختلف و عدم وجود سند آمایش سرزمین، عدم توجه جدی به مقوله فرهنگ سازی، بخشی نگری، دخالت و نفوذ مباحث سیاسی در مدیریت آب، تعدد طرح‌های نیمه تمام و عدم تامین اعتبارات لازم و همچنین عدم نگاه به آب به عنوان یک کالای اقتصادی و اجتماعی از جمله عوامل تشدید کننده بحران آب در کشور است.
وی با تاکید بر این مسئله که باید به موضوع آب به عنوان یک مسئله اجتماعی نگاه شود، گفت: در شرایط فعلی اگر به مسئله اجتماعی شدن آب بی توجهی شود قطعا آسیب‌های جدی را در کشور شاهد خواهیم بود. چرا که عزم ملی برای بازساخت حکمرانی آب نیاز است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

تصویب نهایی «بسته حمایتی»؛ یکشنبه آینده-تا الان جزو گزینه‌های پیشنهادی وزارت نبوده‌ام
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص اینکه جزو گزینه‌های پیشنهادی رئیس جمهور برای نشستن بر کرسی وزارت است؟ گفت: تا الان جزو گزینه‌های پیشنهادی نبوده‌ام.
پیروزی اسنوکرباز بین المللی ایران مقابل حریف ولزی
تهران- ایرنا - رقابت‌های بین المللی اسنوکر آزاد از 23 تا 29 مهر به میزبانی انگلیس در حال برگزاری است و«حسین وفایی» قهرمان اسنوکرایران در مرحله نخست این مسابقات مقابل حریفی از کشور ولز به برتری رسید.
اظهارامیدواری ˮبندپیˮ برای برقراری عدالت در پرداخت حقوق‌ کارکنان دستگاه‌ها
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارکنان این وزارتخانه نسبت به سایر دستگاه‌ها از حقوق و مزایای پایین‌تری برخوردارند گفت: امیدواریم انگیزه‌های کاری و عدالت در پرداخت حقوق و مزایا را در همه دستگاه‌های کشور شاهد باشیم.
دانش آکادمیک در حوزه معلولان وجود ندارد
تهران - ایرنا - رییس ستاد هفته پارالمپیک گفت: دانش کافی در سطح دانشگاهها در حوزه معلولان وجود ندارد و باید لیسانس تربیت بدنی معلولان با گرایش های مختلف در رشته های تحصیلی گنجانده شود.
شلیک موفقیت از چله کمانداران همدانی
همدان - ایرنا - حال و احوال رشته تیراندازی با کمان همدان در مسیر توسعه و رشد عرصه های همگانی و قهرمانی ، نوید بخش تبدیل شدن به ورزش اول استان در آینده ای نه چندان دور است.
شلیک موفقیت از چله کمانداران همدانی
همدان- ایرنا- حال و احوال رشته تیراندازی با کمان همدان در مسیر توسعه و رشد عرصه های همگانی و قهرمانی ، نوید بخش تبدیل شدن به ورزش اول استان در آینده ای نه چندان دور است.
سومین نمایشگاه عکس پیشکسوتان ورزش زنجان برپا می شود
زنجان - ایرنا - رئیس انجمن پیشکسوتان ورزش استان زنجان، از برپایی سومین نمایشگاه عکس بزرگان و نامداران ورزش این استان در محل موزه کارخانه کبریت خبر داد.
چگونه از چشم‌های خود مواظبت کنیم؟
یک متخصص اپتومتریست گفت: 80 درصد نابینایی‌های جهان قابل پیشگیری است.
صعود نماینده تیراندازی با کمان ایران به یک هشتم نهایی
تهران - ایرنا - «رضا شبانی» به مرحله یک هشتم نهایی رقابتهای تیراندازی با کمان بازی های المپیک جوانان در آرژانتین صعود کرد.
عوارض استفاده غیرمتعارف از هدفون و هندزفری
مدیرگروه برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت، عوارض استفاده غیرمتعارف از هدفون و هندزفری به ویژه میان نواجوانان و جوانان را تشریح کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
واکنش محسن هاشمی به خبر قطعی شدن رفتن افشانی از شهرداری
رئیس شورای شهر تهران گفت: وزارت کشور پاسخ رسمی در خصوص قانون منع بکارگیری نداده است و ما منتظر پاسخ مکتوب آنها هستیم. در فضای مجازی آمده است که این نامه به دست ما رسیده است اما هیچ نامه‌ای به دست ما نرسیده است.
گفتگو با محمدرضا ژاله؛ ول کنم به چشات اتصالی کرده!
محمدرضا ژاله متولد ۳۰ مرداد ۱۳۶۹ است. به نظر من که جوان خوبی آمد کاش کمتر اذیتش کنیم. هرچند که خودش میگوید از شوخی‌ها دلخور نمیشود.
تمهید هندی‌ها برای پوشش کاهش خرید نفت از ایران
آیا دعوای آمریکا و عربستان بازارهای نفت را بهم خواهد ریخت؟
توتال: تقاضا برای نفت کمتر و عرضه بالاتر می‌شود
سدها تشنه‌اند
ظرفیت تولید شناور جهانی نفت کوچک شد
گفت‌وگوی زنگنه و وزیر انرژی روسیه درباره‌ی کاهش تولید نفت
آخرین وضعیت بررسی سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت
افزایش قیمت نفت تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا
تنها نیروگاه برق‌آبی اصفهان از مدار خارج شد
افزایش تولید بنزین ایران مانع از اقدام آمریکا برای تحریم آن شد