علت اصلی بحران آب در کشور چیست؟

11:01 ۲۵۵ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 237 0
علت اصلی بحران آب در کشور چیست؟

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آبفا وزارت نیرو گفت: افزایش جمعیت و در نتیجه آن افزایش مصرف آب فراتر از الگوی مصرف بهینه، عامل بهره برداری بسیار بالاتر از آستانه تاب‌آوری منابع آب بوده، به طوری که مصارف آب از مرز بحرانی گذشته است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، هدایت فهمی در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه آب و فاضلاب در جمع خبرنگاران افزود:  البته تنها این مساله جزء علل اصلی بحران آب نیست. چرا که بهره وری فیزیکی و اقتصادی پایین، ساختار معیوب اقتصاد آب، ضعف مدیریت و حکمرانی ناپایدار و ضعف ساختاری در بخش‌های مختلف علل اصلی این مشکل بزرگ است.
فهمی با بیان اینکه ورود آلاینده‌های مختلف شیمیایی، بیولوژیکی، فاضلاب‌ها و ذه‌آب‌های کشاورزی به محیط‌های آبی که منابع آب سالم را با محدودیت بیشتری همراه می‌کند از دیگر علل بحران آب در کشور است، اظهار کرد: در کلیه بخش‌های منابع طبیعی، کشاورزی، محیط زیست، شاهد عدم هماهنگی و پیوستگی برنامه‌ها، فعالیت‌ها و رویکردها در امور توسعه، حفاظت و بهره برداری از منابع آب، خاک و منابع زیستی هستیم که همین مساله نیز عدم کفایت سیاست‌های ملی آب و نبود برنامه جامع آمایش سرزمین را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اهمیت مدیریت منابع آب در کشور گفت: ایجاد تعادل بین منابع آب و مصارف بخش‌های مختلف با رعایت توسعه پایدار و اولویت‌ها با اعمال حکمرانی خوب و تخصیص بهینه آب و با استفاده از روش‌های سازه‌ای و غیر سازه‌ای موجب ایجاد مدیریت منابع آب می‌شود که متاسفانه اکنون با چالش‌های زیادی در این بخش مواجه هستیم.
وی با اشاره به تغییرات وضعیت بارش در کشور گفت: متاسفانه در سال آبی ۷۷-۷۸ میزان بارش‌ها ۴۲۰ میلیارد متر مکعب در سال آبی ۸۵-۸۶، ۴۰۶ میلیارد متر مکعب، سال آبی ۹۲-۹۳، ۳۹۴ میلیارد متر مکعب بوده در حالیکه طی ۱۵ سال اخیر این عدد به ۳۷۱ میلیارد متر مکعب و طی پنج سال اخیر به ۳۵۹ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده است.
وی همچنین در خصوص تغییرات وضعیت منابع آب تجدید شونده کشور نیز گفت: میزان منابع آب تجدید شونده در سال آبی ۷۷-۷۸، ۱۳۰ میلیارد متر مکعب در سال آبی ۸۵-۸۶، ۱۲۵ میلیارد متر مکعب، در سال ۹۲-۹۳، ۱۲۰ میلیارد متر مکعب بوده که این میزان طی ۱۵ سال اخیر به ۱۱۵ میلیارد متر مکعب در طی پنج سال اخیر به ۱۰۴ متر مکعب کاهش یافته است.
وی با اشاره به وضعیت محدوده‌های مطالعاتی کشور از نظر محدودیت بهره برداری از آب زیرزمینی اظهار کرد: حدود ۷۸ درصد محدوده‌های کشور به لحاظ اهمیت و حجم آبخوان در محدوده ممنوعه قرار دارد و باید گفت که سهم کشاورزی از آب زیرزمینی ۵۹ درصد و سهم صنعت از این بخش ۶۳ درصد است.
وی با اشاره به وضعیت منابع آلاینده در کشور تاکید کرد: منابع آلاینده عمده در کلیه حوزه‌های آبریز درجه دو شامل فاضلاب‌های جوامع انسانی، پساب‌های صنعتی، روان آب‌های حاصل از انواع کاربری اراضی و فعالیت‌های دامپروری است و باید گفت که در حال حاضر وضعیت منابع آلاینده بسیار وخیم است و باید گفت که با این روندهای آلودگی حتی در مکان‌های پر آب نیز به دلیل شرایط ایجاد شده در رودخانه‌ها مجبوریم هزینه‌های بسیار سنگین برای تامین آب شرب بدهیم. چرا که آلودگی‌ها مخاطرات اکولوژی و زیست محیطی فراوانی را برای حیات رودخانه‌ها ایجاد خواهند کرد.
وی با اشاره عوامل تشدید کننده بحران آب در کشور تاکید کرد: همسو نبودن سیاست‌ها و برنامه‌های بخش‌های مختلف و عدم وجود سند آمایش سرزمین، عدم توجه جدی به مقوله فرهنگ سازی، بخشی نگری، دخالت و نفوذ مباحث سیاسی در مدیریت آب، تعدد طرح‌های نیمه تمام و عدم تامین اعتبارات لازم و همچنین عدم نگاه به آب به عنوان یک کالای اقتصادی و اجتماعی از جمله عوامل تشدید کننده بحران آب در کشور است.
وی با تاکید بر این مسئله که باید به موضوع آب به عنوان یک مسئله اجتماعی نگاه شود، گفت: در شرایط فعلی اگر به مسئله اجتماعی شدن آب بی توجهی شود قطعا آسیب‌های جدی را در کشور شاهد خواهیم بود. چرا که عزم ملی برای بازساخت حکمرانی آب نیاز است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

معرفی پنج فروشگاه اینترنتی برتر کیف و کفش
در این متن قصد داریم تا به‌اختصار به پنج فروشگاه اینترنتی برتر در حوزه کیف و کفش زنانه بپردازیم
شیر آلات بهداشتی و نکات مهمی که درباره آن‌ها باید دانست
شیر آلات بهداشتی از وسایل ساختمان هستند که هرروز با آن‌ها سروکار داریم و اگر بی‌کیفیت باشند، دچار هزینه‌های اضافه، خسارت و دردسر می‌شویم.
جایگاه‌های برتر بانک ملی ایران در گزارش شاپرک
گزارش اردیبهشت‌ماه سال جاری شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) نشان می‌دهد که در این ماه بیشترین کارت برداشت تراکنش دار، بیشترین کارت هدیه و بیشترین بن کارت تراکنش دار متعلق به بانک ملی ایران بوده است.
چرا رپورتاژ آگهی باید در سایت‌های معتبر منتشر شود؟
همه کسانی که یک کسب و کار اینترنتی دارند، به دنبال این هستند که رتبه سایت خود را بالا ببرند. یکی از روش‌هایی که اخیرا محبوبیت زیادی در میان مدیران کسب و کارهای اینترنتی دارد، انتشار رپرتاژ آگهی در سایت‌های معتبر خبری است. البته رپرتاژ آگهی نیز مانند همه راه‌هایی که برای ارتقای وبسایت صورت می‌گیرد، اگر به درستی انجام نشود، تاثیر چندانی نخواهد داشت.
معروف‌ترین مراکز خرید آنتالیا در تور آنتالیا
آنتالیا بهشت علاقمندان به خرید است. در این شهر شما می‌توانید اقلام مختلفی از قبیل سوغاتی‌های سنتی ترکیه، صنایع دستی و کالاهای چرمی را تهیه کنید. بجز بازارهای خیابانی که مکان‌های مناسب برای خرید هدایای کوچک هستند، مراکز خرید بزرگ این شهر نیز مملو از برندهای ترکیه و بین‌المللی است که شما می‌توانید یک خرید شگفت‌انگیز را در آن‌ها تجربه کنید.
چرا مشکل آمار در ایران حل نمی‌شود؟
«ما در زمره کشورهایی هستیم که نه تنها آمار دقیقی در هیچ زمینه‌ای نداریم بلکه به وفور آمار ناصحیح داریم. درواقع ما با دو مشکل رو به رو هستیم؛ یکی نداشتن آمار دقیق و دوم داشتن آمار ناصحیح.»
کارآفرینی در شیفت شب پایتخت
در ایران هنوز حیات شبانه به رسمیت شناخته نشده و تنها تلاش‌ها برای اجرای آن هم به‌صورت سازمان یافته و در کلانشهرهای کشور تاکنون موفقیت‌آمیز نبوده است.
عبدی افتخاری سرپرست کاروان ایران در المپیک زمستانی جوانان شد
سرپرست کاروان ایران برای بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۰ تعیین شد.
احمدی: هیچ حمله‌ای به اتوبوس تیم لهستان نشد
معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان گفت: هیچ حمله‌ای به اتوبوس تیم لهستان شده و شاید شکایتشان بخاطر ناراحتی از باخت باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جایگاه‌های برتر بانک ملی ایران در گزارش شاپرک
گزارش اردیبهشت‌ماه سال جاری شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) نشان می‌دهد که در این ماه بیشترین کارت برداشت تراکنش دار، بیشترین کارت هدیه و بیشترین بن کارت تراکنش دار متعلق به بانک ملی ایران بوده است.
پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
سومین مناظره تاجزاده و زاکانی
مصطفی تاجزاده و علیرضا زاکانی نمایندگان دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا با موضوع «اتفاقات سال ۸۸ و فساد اقتصادی» به مناظره نشستند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
رشد ۷ درصدی تبادلات ایران و روسیه
اعتماد متقابل، عامل توسعه همکاری‌های ایران و روسیه
تعداد امضای اسناد مشترک ایران و روسیه به ۱۲ سند رسید
بررسی پیشنهاد جدید برای پایان اختلاف در اوپک پلاس
ابررایانه جدید توتال برای کشف سریع‌تر و ارزان‌تر نفت
ایران و روسیه در چه موضوعاتی به تفاهم رسیدند؟
آغاز عملیات اجرایی برق‌سازی راه‌آهن گرمسار- اینچه برون تا دو ماه آینده
حدود ۲۳ میلیون نفر درگیر تنش آبی هستند
اختلافی که حواس اوپک را از توافق نفتی پرت کرد
سقوط قیمت نفت درپی کندی اقتصاد جهانی