علت اصلی بحران آب در کشور چیست؟

11:01 ۷۲ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 108 0
علت اصلی بحران آب در کشور چیست؟

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آبفا وزارت نیرو گفت: افزایش جمعیت و در نتیجه آن افزایش مصرف آب فراتر از الگوی مصرف بهینه، عامل بهره برداری بسیار بالاتر از آستانه تاب‌آوری منابع آب بوده، به طوری که مصارف آب از مرز بحرانی گذشته است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، هدایت فهمی در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه آب و فاضلاب در جمع خبرنگاران افزود:  البته تنها این مساله جزء علل اصلی بحران آب نیست. چرا که بهره وری فیزیکی و اقتصادی پایین، ساختار معیوب اقتصاد آب، ضعف مدیریت و حکمرانی ناپایدار و ضعف ساختاری در بخش‌های مختلف علل اصلی این مشکل بزرگ است.
فهمی با بیان اینکه ورود آلاینده‌های مختلف شیمیایی، بیولوژیکی، فاضلاب‌ها و ذه‌آب‌های کشاورزی به محیط‌های آبی که منابع آب سالم را با محدودیت بیشتری همراه می‌کند از دیگر علل بحران آب در کشور است، اظهار کرد: در کلیه بخش‌های منابع طبیعی، کشاورزی، محیط زیست، شاهد عدم هماهنگی و پیوستگی برنامه‌ها، فعالیت‌ها و رویکردها در امور توسعه، حفاظت و بهره برداری از منابع آب، خاک و منابع زیستی هستیم که همین مساله نیز عدم کفایت سیاست‌های ملی آب و نبود برنامه جامع آمایش سرزمین را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اهمیت مدیریت منابع آب در کشور گفت: ایجاد تعادل بین منابع آب و مصارف بخش‌های مختلف با رعایت توسعه پایدار و اولویت‌ها با اعمال حکمرانی خوب و تخصیص بهینه آب و با استفاده از روش‌های سازه‌ای و غیر سازه‌ای موجب ایجاد مدیریت منابع آب می‌شود که متاسفانه اکنون با چالش‌های زیادی در این بخش مواجه هستیم.
وی با اشاره به تغییرات وضعیت بارش در کشور گفت: متاسفانه در سال آبی ۷۷-۷۸ میزان بارش‌ها ۴۲۰ میلیارد متر مکعب در سال آبی ۸۵-۸۶، ۴۰۶ میلیارد متر مکعب، سال آبی ۹۲-۹۳، ۳۹۴ میلیارد متر مکعب بوده در حالیکه طی ۱۵ سال اخیر این عدد به ۳۷۱ میلیارد متر مکعب و طی پنج سال اخیر به ۳۵۹ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده است.
وی همچنین در خصوص تغییرات وضعیت منابع آب تجدید شونده کشور نیز گفت: میزان منابع آب تجدید شونده در سال آبی ۷۷-۷۸، ۱۳۰ میلیارد متر مکعب در سال آبی ۸۵-۸۶، ۱۲۵ میلیارد متر مکعب، در سال ۹۲-۹۳، ۱۲۰ میلیارد متر مکعب بوده که این میزان طی ۱۵ سال اخیر به ۱۱۵ میلیارد متر مکعب در طی پنج سال اخیر به ۱۰۴ متر مکعب کاهش یافته است.
وی با اشاره به وضعیت محدوده‌های مطالعاتی کشور از نظر محدودیت بهره برداری از آب زیرزمینی اظهار کرد: حدود ۷۸ درصد محدوده‌های کشور به لحاظ اهمیت و حجم آبخوان در محدوده ممنوعه قرار دارد و باید گفت که سهم کشاورزی از آب زیرزمینی ۵۹ درصد و سهم صنعت از این بخش ۶۳ درصد است.
وی با اشاره به وضعیت منابع آلاینده در کشور تاکید کرد: منابع آلاینده عمده در کلیه حوزه‌های آبریز درجه دو شامل فاضلاب‌های جوامع انسانی، پساب‌های صنعتی، روان آب‌های حاصل از انواع کاربری اراضی و فعالیت‌های دامپروری است و باید گفت که در حال حاضر وضعیت منابع آلاینده بسیار وخیم است و باید گفت که با این روندهای آلودگی حتی در مکان‌های پر آب نیز به دلیل شرایط ایجاد شده در رودخانه‌ها مجبوریم هزینه‌های بسیار سنگین برای تامین آب شرب بدهیم. چرا که آلودگی‌ها مخاطرات اکولوژی و زیست محیطی فراوانی را برای حیات رودخانه‌ها ایجاد خواهند کرد.
وی با اشاره عوامل تشدید کننده بحران آب در کشور تاکید کرد: همسو نبودن سیاست‌ها و برنامه‌های بخش‌های مختلف و عدم وجود سند آمایش سرزمین، عدم توجه جدی به مقوله فرهنگ سازی، بخشی نگری، دخالت و نفوذ مباحث سیاسی در مدیریت آب، تعدد طرح‌های نیمه تمام و عدم تامین اعتبارات لازم و همچنین عدم نگاه به آب به عنوان یک کالای اقتصادی و اجتماعی از جمله عوامل تشدید کننده بحران آب در کشور است.
وی با تاکید بر این مسئله که باید به موضوع آب به عنوان یک مسئله اجتماعی نگاه شود، گفت: در شرایط فعلی اگر به مسئله اجتماعی شدن آب بی توجهی شود قطعا آسیب‌های جدی را در کشور شاهد خواهیم بود. چرا که عزم ملی برای بازساخت حکمرانی آب نیاز است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

لیگ بسکتبال NBA- بازگشت ستاره مصدوم در شب پادشاه بی فروغ
تهران- ایرنا- لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا با شش مسابقه ادامه پیدا کرد که در جریان این دیدارها لس آنجلس لیکرز در شب کم فروغ لبرون جیمز باخت و فیلادلفیا با بازگشت ستاره اش به ترکیب تیم، پیروز میدان شد.
روسیه: سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا در اروپا در تیررس ما هستند
فرمانده نیروهای راهبردی موشکی روسیه گفت، تاسیسات دفاع موشکی آمریکا در اروپا، خود در تیررس سلاح‌های روسیه هستند.
بازکین به تراکتورسازی می دهیم
تبریز- ایرنا- سرمربی تیم فوتبال ماشین سازی تبریز با بیان اینکه بازیکنان اصلی این تیم در نیم فصل جدا نمی شوند و آنها را حفظ می کنیم، گفت: اما اگر تراکتورسازی علاقمند جذب بازیکنی از تیم ما باشد، می پذیریم.
ایجاد ایست‌های بازرسی در ورودی بازارهای کریسمس و مناطق توریستی فرانسه
در پی حمله اخیر به یک بازار کریسمس در استراسبورگ، دولت فرانسه پست‌های بازرسی امنیتی در ورودی‌های بازارهای محلی کریسمس ایجاد کرده است.
قرعه کشی مسابقات فوتسال المپیاد دیپلمات ها برگزار شد
تهران - ایرنا - با انجام مراسم قرعه کشی نخستین دوره مسابقات فوتسال المپیاد دیپلمات ها، تیم های شرکت کننده حریفان خود را شناختند.
ترزا می: همه‌پرسی مجدد برای بریگزیت، مردم را بی‌اعتماد می‌کند
نخست وزیر انگلیس امروز (دوشنبه) در پارلمان این کشور خواهد گفت که همه‌پرسی مجدد درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا "اعتماد مردم را از بین می‌برد".
آقاجانیان: حمایت خوبی از تیم ملی نشد
تهران- ایرنا- مربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: برای حضور موفق در جام ملت های آسیا حمایت خوبی از تیم ملی نشد.
بوستانی و مبعلی در کادر فنی استقلال خوزستان حفظ شدند
اهواز – ایرنا – عضو هیات مدیره باشگاه استقلال خوزستان گفت: روند نتیجه گیری تیم در سه بازی اخیر بسیار درخشان بود لذا به حضور کریم بوستانی و ایمان مبعلی در کادر فنی استقلال خوزستان اعتقاد داریم.
رومانی اتحادیه اروپا را به باد انتقاد گرفت
حزب حاکم رومانی اتحادیه اروپا را به رفتارهای تبعیض آمیز متهم کرد.
حریفان تدارکاتی با توجه به وضعیت مالی انتخاب می شوند
تهران- ایرنا- مدافع تیم ملی فوتبال ایران گفت: حریفان تدارکاتی تیم ملی بر اساس بودجه فدراسیون انتخاب می شوند و در حال حاضر توان برگزاری بازی های دوستانه بزرگ را نداریم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازیگر معروف به استقبال زمستان رفت +عکس
سیدجواد رضویان بازیگر سینما و تلویزیلون با انتشار تصویری از خود به استقبال زمستان رفت.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
خواص میوه پاپایا (خربزه درختی) چیست؟
پاپایا یک میوه استوایی فوق ‌العاده سالم است که خواص بسیاری دارد.
تقلای هافبک‌های پرسپولیس برای بقا در ترکیب
با اضافه شدن سروش رفیعی و مهدی ترابی، ترافیک عجیبی در خط حمله تیم پرسپولیس به وجود خواهد آمد.
پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون
شاید بسیاری فکر کنند که گمانه زنی در مورد پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون کار ساده‌ای است. اما برخی از سریال‌هایی که در فهرست ادامه مطلب آمده و جزو پرهزینه‌ترین سریال‌های بوده اند شما را شگفت زده خواهند کرد.
وزیر انرژی امارات: بازار نفت در حال تصحیح است
یک پیشنهاد برای دور زدن خاموشی تابستان
وزیر کشور: مصرف روزانه بالای 80 میلیون لیتر بنزین رقم بالایی است
سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری قطر در انرژی آمریکا
کره جنوبی ماهی ۶ میلیون بشکه نفت ایرانی می‌خرد
تعیین تکلیف کارت‌های سوخت جامانده در شرکت پست
مقاومت نفت در برابر کاهش بیشتر قیمت
حمله فرضی به سد دامغان + تصاویر
سیستم هزینه یابی در شرکت های گاز هرمزگان راه اندازی می شود
هشت میلیارد مترمکعب گاز در استان بوشهر به فروش رسید