با دستورموقت دادگاه لاهه، آمریکا موظف به برداشتن تحریم‌ها است

10:44 ۱۳۳ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 164 0
با دستورموقت دادگاه لاهه، آمریکا موظف به برداشتن تحریم‌ها است

یک حقوقدان گفت: دستور موقت صادر شده در پرونده شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه تا زمان صدور رأی نهایی به قوت خود باقی است و آمریکایی‌ها موظف هستند که تحریم کالاهای پزشکی و دارویی، حمل و نقل هوایی و مواد غذایی را برطرف کنند.

ایسنا

حسین محمدنبی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از صدور دستور موقت دادگاه لاهه علیه آمریکا، اظهار کرد: قبلاً اقداماتی که لازم بود به استناد معاهده مودت سال ۱۹۵۵ انجام شد که اقدامات دفتر خدمات حقوقی جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه در انجام این امر کار به موقع و به حقی بود و با توجه به اشاره به این معاهده نمی‌شد جز این انتظار داشت که دیوان بین‌المللی دادگستری این دستور موقت را صادر کند.
وی افزود: آمریکایی‌ها امیدوار بودند که دیوان بین‌المللی دادگستری، تقاضای ایران را مردود اعلام کند و در زمان جلسات رسیدگی در لاهه هم مطالب متعددی بیان کردند که عملاً بحث اول این بود که دادگاه، صالح به رسیدگی به این موضوع نیست که در قبال آن وکلای حاضر ایران در این محکمه توانستند ثابت کنند که این امر مشمول معاهده مودت فیمابین آمریکا و ایران است و نهایتاً باید قبل از اینکه دادگاه وارد ماهیت شود دیوان این قرار را صادر نماید.
این حقوقدان خاطرنشان کرد: اگر دستور موقت صادر نمی‌شد، قاعده طبیعی این بود که آمریکا می‌توانست از اقدامات خصمانه‌ای در خصوص دارو و مسائل مربوط به حمل و نقل هوایی ایران اعمال کند که این مسأله می‌توانست آسیب‌های متعددی را به مردم ما وارد کند.
محمدنبی تصریح کرد: از آنجا که مسأله مرتبط با دارو، مواد غذایی و حمل و نقل هوایی مسأله حقوق بشری محسوب می‌شود، دیوان داوری نمی‌توانست این مسأله را رها کند و به آن توجه نکند چون آسیب‌هایی که ممکن است به مردم وارد شود آسیب‌های جبران ناپذیری خواهد بود.
وی افزود: با توجه به اینکه ناوگان هوایی ایران نیاز دارد که تغییراتی در جهت داشتن لوازم و قطعات مورد نیاز داشته باشد، بنابراین به جهت حفظ جان مسافرین باید این کار انجام می‌شد.
این وکیل دادگستری یادآور شد: آمریکایی‌ها به جد دنبال این مسأله بودند که دیوان صالح به رسیدگی نیست که خوشبختانه دیوان این ادعا را رد کرد و در این قسمت نیز قاضی محکمه این رأی را صادر و اعلام کرد و این پیروزی بیانگر این مسأله است که مواضع ما از نظر حقوقی مواضع به حقی بوده است.
محمدنبی در پاسخ به این سوال که مرحله بعدی در رابطه با صدور حکم موقت چیست؟ اظهار کرد: دادگاه باید وقت رسیدگی تعیین کرده و در ماهیت وارد شود. این مسأله یک امر بدیهی است که در سیستم ارزیابی کشورهای مختلف به همین گونه بوده و در واقع دادگاه هنوز در ماهیت موضوع وارد نشده است. حال ممکن است که زمانی طول بکشد و وقت رسیدگی قاعدتاً اعلام می‌شود و استنباط‌ها، دلایل و مواردی توسط دو طرف اعلام خواهد شد که دیوان بتواند در ماهیت هم رأی دهد.
وی افزود: این دستور موقت فعلا این کمک بزرگ را می‌کند که مردم و دولت ایران از تحریمی که نهایتاً و مستقیماً آثار آن بر مردم است رهایی یابند.
این حقوقدان در خصوص موضوع ضمانت اجرای حکم دیوان دادگستری لاهه علیه آمریکا گفت:  قابلیت اجرای احکام مربوط به دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه با توجه به تصویب اساسنامه آن و مقررات مربوطه اینگونه است که هر رأیی صادر می‌کند برای طرفین لازم‌الاتباع است، کما اینکه رأیی که در زمان مرحوم مصدق در مورد مسأله نفت صادر کرد به هر حال طرفین موظف به اجرای رأی بودند.
محمدنبی خاطرنشان کرد: به هر حال طرفین باید به رأی صادره از سوی دیوان دادگستری لاهه توجه کنند و کسی نمی‌تواند بگوید که من آن را اجرا نمی‌کنم و کشورها مسئولیت نهایی در مقابل این آرا را خواهند داشت و در این زمینه مشکلی عارض نخواهد شد.
وی گفت: قطعاً آمریکا حرف و حدیث خواهد داشت و موجباتی برای پروپاگاندای ملیتی علیه ایران پیدا خواهد کرد، اما تا زمان صدور رأی نهایی، دستور موقت به قوت خود باقی است و قابلیت اجرا دارد و آمریکایی‌ها موظف هستند که تحریم کالاهای پزشکی و دارویی، حمل و نقل هوایی و مواد غذایی را برطرف کنند.
این حقوقدان در پایان ضمن تبریک به تیم حقوقی کشور، دفتر حقوقی ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه که زحمات بسیاری در این موضوع کشیدند تا این مطلب به این صورت انجام شود، گفت: این دستور موقت باعث می‌شود تا لحظه صدور رأی نهایی که شاید چند سال هم طول بکشد آمریکایی‌ها نتوانند از قدرت تحریم استفاده کنند و تا هر زمانی که طول بکشد این رأی به قوت خود باقی است.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

حقایق تلخ زندگی «لیدی گاگا»
در حال حاضر لیدی گاگا یکی از مشهورترین ستاره های جهان است اما او این شهرت و قدرت را به سادگی به دست نیاورد. قبل از این که شما او را به عنوان یک ستاره بشناسید، او در حال دست و پا زدن در مشکلاتی چون فیبرومیالژیا، اختلالات روانی، آزار جنسی و غیره بود. اگر دوست دارید با تراژدی های زندگی این ستاره هالیوودی آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
خورشیدی: در شرایط عادی باید بیشتر کارت می‌دادم
اعتراض‌ها به داوری افزایش پیدا کرده و این روزها هر تیمی نتیجه نمی‌گیرد، همه تقصیرها را به گردن داوران می‌اندازد تا همچنان دیواری کوتاه‌تر از دیوار داوران نباشد.
قاضیان مهربان، یاغیان شجاع
هنوز هم صحنه اعتراض دسته‌جمعی بازیکنان تیم ملی ایران به داور دیدار مقابل ژاپن در اذهان عمومی باقی مانده و هر از چند گاهی آه از نهاد همگی‌مان درمی‌آید که اگر آن اعتراض بی‌موقع و غیرحرفه‌ای نبود، شاید الان طلسم 43ساله شکسته شده بود.
روز‌های خاکستری استقلال؛ ناکام مقابل مدعیان
تیم فوتبال استقلال در یک دیدار 6 امتیازی دیگر هم ناکام ماند تا بارقه‌های امید هوادارانش برای کسب عنوان قهرمانی بعد از پنج فصل کم‌رنگ‌تر از همیشه شود.
باقری: کمیته داوران فکری به حال داوری‌ها کند
دستیار برانکو معتقد است که تمرکز پرسپولیس نباید بهم بریزد.
پیرزن باهوش دست سارقان را رو کرد
چندی پیش پیرزنی با پلیس تماس گرفت و گفت دو مرد و یک زن سوار بر خودروی شاسی بلند «بی‌ام و» مقابل خانه‌ام هستند.
نفر برتر رنکینگ کشوری ریکرو مردان: می‌خواهم دوباره ملی‌پوش شوم
نفر برتر رنکینگ کشوری ریکرو مردان در سال ۹۷ گفت: با برتری در رنکینگ کشوری تیروکمان امیدوارم دوباره به تیم ملی ریکرو مردان دعوت شوم.
سخن امام حسین(ع) درباره ظهور امام زمان(عج)
حدیث امام حسین(ع) درباره ظهور امام زمان(عج) را در اینجا بخوانید.
تظاهرات مردم الجزایر در اعتراض به پنجمین کاندیداتوری بوتفلیقه
گروه‌های مردمی الجزایر در استان‌های مختلف این کشور به خیابان آمده تا مخالفت خود را با کاندیداتوری رئیس جمهور کشورشان برای انتخابات ریاست جمهوری در ۱۸ آوریل آتی اعلام کنند.
لاوروف: مشارکت بازیگران جدید در نزاع سوریه نتایج معکوس به دنبال دارد
وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری در پایان نشست امنیتی مونیخ گفت که مشارکت بازیگران غیر قانونی جدید در نزاع سوریه نتایج معکوس به بار می‌آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حدیث زیبای پیامبر(ص) درباره روزی حلال
حدیث رسول اکرم(ص) درباره روزی حلال را در اینجا بخوانید.
جزئیات حریق یک دستگاه اتوبوس
سرهنگ نادر رحمانی درباره جزییات این حادثه گفت: حوالی ساعت ۱۷ شنبه در کیلومتر ۱۲ محور ایلام - سرابله (قبل از تونل آزادی)، یک دستگاه اتوبوس بنز با ۴۲ مسافر دچار حریق شد.
حقایق تلخ زندگی «لیدی گاگا»
در حال حاضر لیدی گاگا یکی از مشهورترین ستاره های جهان است اما او این شهرت و قدرت را به سادگی به دست نیاورد. قبل از این که شما او را به عنوان یک ستاره بشناسید، او در حال دست و پا زدن در مشکلاتی چون فیبرومیالژیا، اختلالات روانی، آزار جنسی و غیره بود. اگر دوست دارید با تراژدی های زندگی این ستاره هالیوودی آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
خورشیدی: در شرایط عادی باید بیشتر کارت می‌دادم
اعتراض‌ها به داوری افزایش پیدا کرده و این روزها هر تیمی نتیجه نمی‌گیرد، همه تقصیرها را به گردن داوران می‌اندازد تا همچنان دیواری کوتاه‌تر از دیوار داوران نباشد.
عرب ها به جای دشمنی با ایران، اسرائیل را فراموش نکنند
یک حقوقدان: تصویب لوایح چهارگانه به نفع ایران است
سوچی مقابل ورشو؛ توافقی در عالی‌ترین سطح با معقول‌ترین راه حل
پاسخ ظریف به سوالات جمعی از ایرانیان مقیم جنوب آلمان
وزیر خارجه آلمان: نیازمند گفت وگویی سازنده با ایران هستیم
توییت عراقچی درباره دیدارش با وزیر امور خارجه هند
رایزنی وزیر امور  خارجه قرقیزستان با ظریف
سناتور آمریکایی: ترامپ به دلیل حسادت به اوباما از توافق هسته‌ای خارج شد
بیلت: آیا خروج از توافق هسته‌ای بهانه‌ای برای جنگ است؟
دیدار ظریف با همتای آلمانی‌اش