بزرگترین زلزله هفته گذشته در "اردل" ثبت شد-ادامه‌دار بودن پس‌لرزه‌های زلزله کرمانشاه و جویبار

03:42 ۲۶۲ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 633 0
بزرگترین زلزله هفته گذشته در ˮاردلˮ ثبت شد-ادامه‌دار بودن پس‌لرزه‌های زلزله کرمانشاه و جویبار

بزرگترین زلزله هفته گذشته در "اردل" استان چهارمحال و بختیاری با بزرگای 4.6 رخ داد ضمن آنکه 19 زلزله 3.1 تا 3.8 در 9 استان کشور به ثبت رسید.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در هفته گذشته 5 زلزله بین 4.1 تا 4.6 ریشتردر استان‌های فارس، کرمان، کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری به ثبت رسید ضمن آنکه زلزله‌هایی بین 3.1 تا 3.8 در استان‌های خراسان شمالی، فارس، هرمزگان، کرمانشاه، کرمان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، مازندران رخ داد.
در این هفته همچنین بزرگترین زلزله در اردل استان چهارمحال و بختیاری به ثبت رسید که بر اساس مطالعات محققان کشور رومرکز این زلزله در امتداد گسل بزرگ و اصلی "جوان زاگرس" قرار گرفته که در این گستره قطعه‌ای از سامانه اصلی گسلی زاگرس، به نام "گسل اردل" قرار دارد. این قطعه از نظر تکنوتیکی بسیار لرزه خیز است.
جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است: شنبه 7 مهر در این روز رباط قره‌ییل استان خراسان شمالی با زلزله‌ای به بزرگای 3 لرزید. عمق این زلزله در 8 کیلومتری و کانون رومرکزی آن در 21 کیلومتری رباط قره بیل، 31 کیلومتری جاجرم و 31 کیلومتری گرمه این استان بوده است.
مزایجان استان فارس نیز زلزله 3.4 را تجربه کرد که عمق آن در 26 کیلومتری و کانون رومرکز آن در 16 کیلومتری مزایجان، 26 کیلومتری حاجی‌آباد و 31 کیلومتری شهر پیر استان فارس گزارش شد. در حاجی آباد این استان زلزله 2.5 رخ داد.همچنین قائمیه استان فارس زلزله‌ای با بزرگای 4.1 لرزید که عمق آن در 9 کیلومتری و کانون این زلزله در 10 کیلومتری قائمیه، 16 کیلومتری نودان و 21 کیلومتری کازرون این استان بوده است.
در حصار گرمخانه استان خراسان شمالی زلزله 2.5، نجف‌شهر استان کرمان زلزله 2.6، حاجی آباد استان فارس زلزله 2.5 به ثبت رسید.
"جناح" استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای 3.9 به ثبت رسید که عمق آن در 26 کیلومتری و کانون رومرکز آن در 9 کیلومتری جناح، 15 کیلومتری بستک و 23 کیلومتری کوخرد استان هرمزگان بوده است.
خشت استان فارس نیز با زلزله‌ای به بزرگای 3.3 به ثبت رسید که عمق آن در 10 کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در 16 کیلومتری خشت، 17 کیلومتری کنار تخته و 23 کیلومتری کازرون این استان فارس بوده است.
در شهداد استان کرمان نیز زلزله‌ای با بزرگای 3.2 به ثبت رسید که این زلزله در 14 کیلومتری و کانون آن در 39 کیلومتری شهداد، 41 کیلومتری هجدک و 48 کیلومتری چترود این استان رخ داد.
یکشنبه 8 مهر در این روز در انارک استان اصفهان زلزله 2.9، برازجان استان بوشهر زلزله 2.5 رخ داد.
جیرفت استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای 4.1 را تجربه کرد. عمق این زمین‌لرزه در 95 کیلومتری و کانون آن در 40 کیلومتری جیرفت، 42 کیلومتری درب بهشت و 48 کیلومتری جبالبارز استان کرمان بوده است.
دوشنبه 9 مهر در تازه آباد استان کرمانشاه بعد از یک زلزله 2.8، زلزله دیگری با بزرگای 4.5 رخ داد که عمق آن در 8 کیلومتری و کانون آن در 18 کیلومتری تازه آباد، 32 کیلومتری جوانرود و 32 کیلومتری گهواره این استان بوده است. زلزله 3.3 در عمق 10 کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.
رویدر استان هرمزگان با زلزله‌ای به بزرگای 3.4 لرزید. عمق این زلزله در 5 کیلومتری و کانون آن در 47 کیلومتری رویدر استان هرمزگان، 56 کیلومتری درز و 62 کیلومتری مزایجان استان فارس بوده است.
در دوگنبدان استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله 2.5، معمولان استان لرستان زلزله 2.7، شبانکاره استان بوشهر زلزله 2.6، سومار استان کرمانشاه زلزله 2.6، سیه چشم استان آذربایجان غربی زلزله 2.5 رخ داد.
عسلویه استان بوشهر زلزله‌ای با بزرگای 3.3 ریشتر لرزید. عمق این زلزله در 12 کیلومتری و کانون آن در 5 کیلومتری عسلویه استان بوشهر، 24 کیلومتری گله‌دار و 27 کیلومتری مهر استان فارس رخ داد.
در آب‌بر استان زنجان زلزله 3.2 رخ داد که عمق آن در 6 کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در 14 کیلومتری آب بر استان زنجان، 30 کیلومتری سیردان استان قزوین و 30 کیلومتری ماسوله استان گیلان بوده است. زلزله 2.9 از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.
سه‌شنبه 10 مهر زلزله 3.2 فرسفج استان همدان اولین زلزله مهم روز 10 مهر بوده است که در عمق 8 کیلومتری و در 5 کیلومتری فرسفج، 16 کیلومتری فیروزان و 21 کیلومتری تویسرکان استان همدان بوده است.
در گهواره استان کرمانشاه زلزله 2.5، سرپل ذهاب این استان با زلزله 3.1 ریشتری لرزید که عمق آن در 9 کیلومتری بوده است.
در رویدر استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای 3.6 رخ داد که عمق آن در 8 کیلومتری و کانون آن در 48 کیلومتری رویدر استان هرمزگان، 50 کیلومتری درز و 56 کیلومتری مزایجان استان فارس بوده است.
در اردل استان استان چهارمحال و بختیاری در فاصله 3.8 کیلومتر شمال غرب شهر اردل زلزله‌ای به بزرگای 4.6 رخ داد.
در حویق استان گیلان زلزله 2.9، ناغان استان چهارمحال و بختیاری زلزله 2.5 گزارش شد.
چهارشنبه 11 مهر شوش استان خورستان زلزله 2.5، هجدک استان کرمان زلزله 2.7، شنبه استان بوشهر زلزله 2.9، تازه آباد زلزله 2.6، نایبند استان خراسان جنوبی زلزله 2.9، در شوشتر استان خوزستان زلزله‌ای به بزرگای 3.5 رخ داد که عمق آن در 8 کیلومتری و کانون رومرکزی آن در 12 کیلومتری شوشتر، 13 کیلومتری گوریه و 31 کیلومتری گتوند این استان گزارش شد.
درجویبار استان مازندران بعد از ثبت یک زلزله 2.6 زلزله دیگری با بزرگای 3.4 در عمق 12 کیلومتری رخ داد که مرکز این زمین‌لرزه در 8 کیلومتری جویبار، 9 کیلومتری ساری و 10 کیلومتری کوهی‌خیل این استان بوده است.
در اردل استان چهارمحال و بختیاری زلزله‌ای به بزرگای 3.3 رخ داد که کانون آن در 2 کیلومتری اردل، 8 کیلومتری ناغان و 17 کیلومتری شلمزار این استان بوده است.
پنج‌شنبه 12 مهر در صیدو استان خوزستان زلزله 2.7، قلعه قاضی استان هرمزگان زلزله 2.6، بندر گناوه استان بوشهر زلزله 2.7، خانه زنیان استان فارس زلزله 2.7 رخ داد.
هجدک استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای 4.4 لرزید. عمق این زمین لرزه در 10 کیلومتری و کانون آن در 43 کیلومتری هجدک، 45 کیلومتری شهداد و 54 کیلومتری چترود این استان بوده است.
درب بهشت استان کرمان نیز زلزله 3.9 ریشتر را تجربه کرد که عمق آن در 16 کیلومتری و کانون آن در 36 کیلومتری درب بهشت، 45 کیلومتری رابر و 57 کیلومتری بزنجان، کرمان بوده است.
تازه آباد استان کرمانشاه نیز با زلزله 3 در عمق 8 کیلومتری لرزید. زلزله 2.6 از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.
در قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله 3.1 ریشتری رخ داد که عمق آن در 10 کیلومتری و کانون این زمین لرزه در 19 کیلومتری قصر شیرین و 39 کیلومتری ارگله استان کرمانشاه و 36 کیلومتری عراق رخ داد. زلزله 3 در عمق 16 کیلومتری و 2.7 از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.
زلزله 3.3 ریشتر در بندر جاسک استان هرمزگان از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز بوده است که در عمق 10 کیلومتری و در 34 کیلومتری بندر جاسک،62 کیلومتری سردشت و 76 کیلومتری گوهران این استان به ثبت رسید.
سعد آباد استان بوشهر زلزله 3.1 ریشتری را تجربه کرد که عمق آن در 10 کیلومتری و کانون آن در 3 کیلومتری سعدآباد، 7 کیلومتری آب پخش و 13 کیلومتری برازجان استان بوشهر به ثبت رسید.
شهداد استان کرمان نیز در این روز با زلزله‌ای به بزرگای 3.4 لرزید. عمق این زمین لرزه در 10 کیلومتری و کانون آن در 40 کیلومتری شهداد، 42 کیلومتری هجدک و 50 کیلومتری چترود این استان بوده است.
جمعه 13 مهر هجدک استان کرمان زلزله 3.1 را تجربه کرد که عمق آن در 16 کیلومتری و کانون این زمین لرزه در 36 کیلومتری هجدک، 49 کیلومتری چترود و 52 کیلومتری شهداد استان کرمان بوده است.
در تازه آباد استان کرمانشاه نیز زلزله 2.7 رخ داد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
حقایق جالب علمی برای لبخند زدن
لبخند زدن برای خیلی‌ها سخت است، این افراد معمولاً همان‌هایی هستند که همیشه از عکس‌های خود ناراضی‌اند.
اتوبوس صورتی ویژه بانوان- عکس
پروژه اتوبوس صورتی در آوریل 2019 در شهر مردان پاکستان آغاز به کار کرد و ژاپن با اهدای 14 اتوبوس صورتی به دولت محلی کمک کرد.بسیاری از زنان در پاکستان به خاطر موارد فراوان مزاحمت میلی به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ندارند.
خوبی بیش از حد هم مضرات دارد
اگرچه همه ما باید برای بهبود شخصیت خود تلاش کنیم، اما خوبی بیش از حد هم مضراتی دارد که در ادامه برایتان آورده ایم.
از این میوه های تابستانی غافل نشوید
توت فرنگی حاوی ۹۱ درصد آب است که مصرف آن مقدار قابل توجهی از نیاز روزانه بدن به آب را تأمین می‌کند، علاوه بر آن توت فرنگی مقدار بالایی فیبر، آنتی اکسیدان و به ویژه ویتامین C و منگنز را داراست.
وقوع خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در تیرماه
بعد از یک خورشید گرفتگی که از آسمان ایران قابل مشاهده نیست، ماه گرفتگی در بامداد ۲۶ تیرماه رخ خواهد داد که در سراسر ایران قابل رؤیت است.
مراقب تب کنگو باشید
تب کریمه کنگو، یک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.
۱۲ ترفند برای نگهداری بهتر از خودرو
در ادامه ۱۲ اصول نگهداری از خودرو آمده که در صورت توجه به این موارد می‌توان خرابی خودرو را به تاخیر انداخت.
قیمت آپارتمان در منطقه پونک
برای خرید آپارتمان ۱۴۰ متری با عمر ۱۰ ساله بنا در خیابان سردار جنگل به سرمایه ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومانی نیاز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقوع خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در تیرماه
بعد از یک خورشید گرفتگی که از آسمان ایران قابل مشاهده نیست، ماه گرفتگی در بامداد ۲۶ تیرماه رخ خواهد داد که در سراسر ایران قابل رؤیت است.
لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
لاک پشتی که پاهای مصنوعی دارد- عکس
این لاکپشت معلول «پدرو» نام دارد و یکی از مراجعان بیمارستان دامپزشکی دانشگاه لوئیزیانا است.
احیای ایستگاه پیش‌نشانگر زلزله واحد علوم و تحقیقات-امکان‌مطالعه بر گسل شمال‌تهران و پایش دماوند
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
دسترسی شرکت‌های دانش‌بنیان به خدمات آزمایشگاهی تمدید شد
تسهیلات بنیاد نخبگان به دانشجویان مستعد در سال تحصیلی جدید-اعلام زمان ثبت‌نام
گسترش همکاری علمی دانشگاه علم و صنعت با دانشگاه جیائوتونگ چین
اجرای طرح لیزینگ محصولات دانش‌بنیان برای رفع مشکل فروش
پاویون شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه الکامپ برپا می‌شود
پذیرش طرح متخصص ˮجورپایان دریازی ایرانˮ در پروژه مشترک وزارت علوم و موسسه لایبنیتز آلمان
باید از پارک علم و فناوری غیاث‌الدین کاشانی با جدیت حمایت کرد
زیست‌بوم دانش‌بنیان صنعت حمل‌ونقل توسعه می‌یابد