بزرگترین زلزله هفته گذشته در "اردل" ثبت شد-ادامه‌دار بودن پس‌لرزه‌های زلزله کرمانشاه و جویبار

03:42 ۱۳۷ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 525 0
بزرگترین زلزله هفته گذشته در ˮاردلˮ ثبت شد-ادامه‌دار بودن پس‌لرزه‌های زلزله کرمانشاه و جویبار

بزرگترین زلزله هفته گذشته در "اردل" استان چهارمحال و بختیاری با بزرگای 4.6 رخ داد ضمن آنکه 19 زلزله 3.1 تا 3.8 در 9 استان کشور به ثبت رسید.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در هفته گذشته 5 زلزله بین 4.1 تا 4.6 ریشتردر استان‌های فارس، کرمان، کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری به ثبت رسید ضمن آنکه زلزله‌هایی بین 3.1 تا 3.8 در استان‌های خراسان شمالی، فارس، هرمزگان، کرمانشاه، کرمان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، مازندران رخ داد.
در این هفته همچنین بزرگترین زلزله در اردل استان چهارمحال و بختیاری به ثبت رسید که بر اساس مطالعات محققان کشور رومرکز این زلزله در امتداد گسل بزرگ و اصلی "جوان زاگرس" قرار گرفته که در این گستره قطعه‌ای از سامانه اصلی گسلی زاگرس، به نام "گسل اردل" قرار دارد. این قطعه از نظر تکنوتیکی بسیار لرزه خیز است.
جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است: شنبه 7 مهر در این روز رباط قره‌ییل استان خراسان شمالی با زلزله‌ای به بزرگای 3 لرزید. عمق این زلزله در 8 کیلومتری و کانون رومرکزی آن در 21 کیلومتری رباط قره بیل، 31 کیلومتری جاجرم و 31 کیلومتری گرمه این استان بوده است.
مزایجان استان فارس نیز زلزله 3.4 را تجربه کرد که عمق آن در 26 کیلومتری و کانون رومرکز آن در 16 کیلومتری مزایجان، 26 کیلومتری حاجی‌آباد و 31 کیلومتری شهر پیر استان فارس گزارش شد. در حاجی آباد این استان زلزله 2.5 رخ داد.همچنین قائمیه استان فارس زلزله‌ای با بزرگای 4.1 لرزید که عمق آن در 9 کیلومتری و کانون این زلزله در 10 کیلومتری قائمیه، 16 کیلومتری نودان و 21 کیلومتری کازرون این استان بوده است.
در حصار گرمخانه استان خراسان شمالی زلزله 2.5، نجف‌شهر استان کرمان زلزله 2.6، حاجی آباد استان فارس زلزله 2.5 به ثبت رسید.
"جناح" استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای 3.9 به ثبت رسید که عمق آن در 26 کیلومتری و کانون رومرکز آن در 9 کیلومتری جناح، 15 کیلومتری بستک و 23 کیلومتری کوخرد استان هرمزگان بوده است.
خشت استان فارس نیز با زلزله‌ای به بزرگای 3.3 به ثبت رسید که عمق آن در 10 کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در 16 کیلومتری خشت، 17 کیلومتری کنار تخته و 23 کیلومتری کازرون این استان فارس بوده است.
در شهداد استان کرمان نیز زلزله‌ای با بزرگای 3.2 به ثبت رسید که این زلزله در 14 کیلومتری و کانون آن در 39 کیلومتری شهداد، 41 کیلومتری هجدک و 48 کیلومتری چترود این استان رخ داد.
یکشنبه 8 مهر در این روز در انارک استان اصفهان زلزله 2.9، برازجان استان بوشهر زلزله 2.5 رخ داد.
جیرفت استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای 4.1 را تجربه کرد. عمق این زمین‌لرزه در 95 کیلومتری و کانون آن در 40 کیلومتری جیرفت، 42 کیلومتری درب بهشت و 48 کیلومتری جبالبارز استان کرمان بوده است.
دوشنبه 9 مهر در تازه آباد استان کرمانشاه بعد از یک زلزله 2.8، زلزله دیگری با بزرگای 4.5 رخ داد که عمق آن در 8 کیلومتری و کانون آن در 18 کیلومتری تازه آباد، 32 کیلومتری جوانرود و 32 کیلومتری گهواره این استان بوده است. زلزله 3.3 در عمق 10 کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.
رویدر استان هرمزگان با زلزله‌ای به بزرگای 3.4 لرزید. عمق این زلزله در 5 کیلومتری و کانون آن در 47 کیلومتری رویدر استان هرمزگان، 56 کیلومتری درز و 62 کیلومتری مزایجان استان فارس بوده است.
در دوگنبدان استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله 2.5، معمولان استان لرستان زلزله 2.7، شبانکاره استان بوشهر زلزله 2.6، سومار استان کرمانشاه زلزله 2.6، سیه چشم استان آذربایجان غربی زلزله 2.5 رخ داد.
عسلویه استان بوشهر زلزله‌ای با بزرگای 3.3 ریشتر لرزید. عمق این زلزله در 12 کیلومتری و کانون آن در 5 کیلومتری عسلویه استان بوشهر، 24 کیلومتری گله‌دار و 27 کیلومتری مهر استان فارس رخ داد.
در آب‌بر استان زنجان زلزله 3.2 رخ داد که عمق آن در 6 کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در 14 کیلومتری آب بر استان زنجان، 30 کیلومتری سیردان استان قزوین و 30 کیلومتری ماسوله استان گیلان بوده است. زلزله 2.9 از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.
سه‌شنبه 10 مهر زلزله 3.2 فرسفج استان همدان اولین زلزله مهم روز 10 مهر بوده است که در عمق 8 کیلومتری و در 5 کیلومتری فرسفج، 16 کیلومتری فیروزان و 21 کیلومتری تویسرکان استان همدان بوده است.
در گهواره استان کرمانشاه زلزله 2.5، سرپل ذهاب این استان با زلزله 3.1 ریشتری لرزید که عمق آن در 9 کیلومتری بوده است.
در رویدر استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای 3.6 رخ داد که عمق آن در 8 کیلومتری و کانون آن در 48 کیلومتری رویدر استان هرمزگان، 50 کیلومتری درز و 56 کیلومتری مزایجان استان فارس بوده است.
در اردل استان استان چهارمحال و بختیاری در فاصله 3.8 کیلومتر شمال غرب شهر اردل زلزله‌ای به بزرگای 4.6 رخ داد.
در حویق استان گیلان زلزله 2.9، ناغان استان چهارمحال و بختیاری زلزله 2.5 گزارش شد.
چهارشنبه 11 مهر شوش استان خورستان زلزله 2.5، هجدک استان کرمان زلزله 2.7، شنبه استان بوشهر زلزله 2.9، تازه آباد زلزله 2.6، نایبند استان خراسان جنوبی زلزله 2.9، در شوشتر استان خوزستان زلزله‌ای به بزرگای 3.5 رخ داد که عمق آن در 8 کیلومتری و کانون رومرکزی آن در 12 کیلومتری شوشتر، 13 کیلومتری گوریه و 31 کیلومتری گتوند این استان گزارش شد.
درجویبار استان مازندران بعد از ثبت یک زلزله 2.6 زلزله دیگری با بزرگای 3.4 در عمق 12 کیلومتری رخ داد که مرکز این زمین‌لرزه در 8 کیلومتری جویبار، 9 کیلومتری ساری و 10 کیلومتری کوهی‌خیل این استان بوده است.
در اردل استان چهارمحال و بختیاری زلزله‌ای به بزرگای 3.3 رخ داد که کانون آن در 2 کیلومتری اردل، 8 کیلومتری ناغان و 17 کیلومتری شلمزار این استان بوده است.
پنج‌شنبه 12 مهر در صیدو استان خوزستان زلزله 2.7، قلعه قاضی استان هرمزگان زلزله 2.6، بندر گناوه استان بوشهر زلزله 2.7، خانه زنیان استان فارس زلزله 2.7 رخ داد.
هجدک استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای 4.4 لرزید. عمق این زمین لرزه در 10 کیلومتری و کانون آن در 43 کیلومتری هجدک، 45 کیلومتری شهداد و 54 کیلومتری چترود این استان بوده است.
درب بهشت استان کرمان نیز زلزله 3.9 ریشتر را تجربه کرد که عمق آن در 16 کیلومتری و کانون آن در 36 کیلومتری درب بهشت، 45 کیلومتری رابر و 57 کیلومتری بزنجان، کرمان بوده است.
تازه آباد استان کرمانشاه نیز با زلزله 3 در عمق 8 کیلومتری لرزید. زلزله 2.6 از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.
در قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله 3.1 ریشتری رخ داد که عمق آن در 10 کیلومتری و کانون این زمین لرزه در 19 کیلومتری قصر شیرین و 39 کیلومتری ارگله استان کرمانشاه و 36 کیلومتری عراق رخ داد. زلزله 3 در عمق 16 کیلومتری و 2.7 از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.
زلزله 3.3 ریشتر در بندر جاسک استان هرمزگان از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز بوده است که در عمق 10 کیلومتری و در 34 کیلومتری بندر جاسک،62 کیلومتری سردشت و 76 کیلومتری گوهران این استان به ثبت رسید.
سعد آباد استان بوشهر زلزله 3.1 ریشتری را تجربه کرد که عمق آن در 10 کیلومتری و کانون آن در 3 کیلومتری سعدآباد، 7 کیلومتری آب پخش و 13 کیلومتری برازجان استان بوشهر به ثبت رسید.
شهداد استان کرمان نیز در این روز با زلزله‌ای به بزرگای 3.4 لرزید. عمق این زمین لرزه در 10 کیلومتری و کانون آن در 40 کیلومتری شهداد، 42 کیلومتری هجدک و 50 کیلومتری چترود این استان بوده است.
جمعه 13 مهر هجدک استان کرمان زلزله 3.1 را تجربه کرد که عمق آن در 16 کیلومتری و کانون این زمین لرزه در 36 کیلومتری هجدک، 49 کیلومتری چترود و 52 کیلومتری شهداد استان کرمان بوده است.
در تازه آباد استان کرمانشاه نیز زلزله 2.7 رخ داد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
اعزام نفر اول مسابقه ˮدانش مغزˮ به کره
افتتاح رسمی پردیس مغز با حضور معاون اول رئیس‌جمهور-اعلام برنامه‌های ملی برای هفته آگاهی از مغز
ساخت ˮپروتز آناتومیک سر رادیوسˮبرای پایداری آرنج
پژوهش باید بر اساس نیاز بومی تعریف شود-اقتصاد دانش‌بنیان، شکوفاکننده ظرفیت‌های بومی هرمزگان است
ساخت توربین بادی محور عمودی برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر
ساخت نوعی عدسی با کاربرد در صنایع دفاعی کشور
۲۲ پروژه‌ تحقیقاتی مشترک میان دانشگاههای ایران و اتحادیه اروپا - ضرورت شکل‌گیری دیپلماسی علمی
حمایت از توانمندان علمی در حوزه ادب فارسی شتاب گرفت
تولید دستگاه اکتشاف معدنی با تلاش محققان کشور
دغدغه‌های پژوهشگاه‌ها در همکاری‌های بین‌المللی