بزرگترین زلزله هفته گذشته در "اردل" ثبت شد-ادامه‌دار بودن پس‌لرزه‌های زلزله کرمانشاه و جویبار

03:42 ۱۳ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 308 0
بزرگترین زلزله هفته گذشته در ˮاردلˮ ثبت شد-ادامه‌دار بودن پس‌لرزه‌های زلزله کرمانشاه و جویبار

بزرگترین زلزله هفته گذشته در "اردل" استان چهارمحال و بختیاری با بزرگای 4.6 رخ داد ضمن آنکه 19 زلزله 3.1 تا 3.8 در 9 استان کشور به ثبت رسید.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در هفته گذشته 5 زلزله بین 4.1 تا 4.6 ریشتردر استان‌های فارس، کرمان، کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری به ثبت رسید ضمن آنکه زلزله‌هایی بین 3.1 تا 3.8 در استان‌های خراسان شمالی، فارس، هرمزگان، کرمانشاه، کرمان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، مازندران رخ داد.
در این هفته همچنین بزرگترین زلزله در اردل استان چهارمحال و بختیاری به ثبت رسید که بر اساس مطالعات محققان کشور رومرکز این زلزله در امتداد گسل بزرگ و اصلی "جوان زاگرس" قرار گرفته که در این گستره قطعه‌ای از سامانه اصلی گسلی زاگرس، به نام "گسل اردل" قرار دارد. این قطعه از نظر تکنوتیکی بسیار لرزه خیز است.
جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است: شنبه 7 مهر در این روز رباط قره‌ییل استان خراسان شمالی با زلزله‌ای به بزرگای 3 لرزید. عمق این زلزله در 8 کیلومتری و کانون رومرکزی آن در 21 کیلومتری رباط قره بیل، 31 کیلومتری جاجرم و 31 کیلومتری گرمه این استان بوده است.
مزایجان استان فارس نیز زلزله 3.4 را تجربه کرد که عمق آن در 26 کیلومتری و کانون رومرکز آن در 16 کیلومتری مزایجان، 26 کیلومتری حاجی‌آباد و 31 کیلومتری شهر پیر استان فارس گزارش شد. در حاجی آباد این استان زلزله 2.5 رخ داد.همچنین قائمیه استان فارس زلزله‌ای با بزرگای 4.1 لرزید که عمق آن در 9 کیلومتری و کانون این زلزله در 10 کیلومتری قائمیه، 16 کیلومتری نودان و 21 کیلومتری کازرون این استان بوده است.
در حصار گرمخانه استان خراسان شمالی زلزله 2.5، نجف‌شهر استان کرمان زلزله 2.6، حاجی آباد استان فارس زلزله 2.5 به ثبت رسید.
"جناح" استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای 3.9 به ثبت رسید که عمق آن در 26 کیلومتری و کانون رومرکز آن در 9 کیلومتری جناح، 15 کیلومتری بستک و 23 کیلومتری کوخرد استان هرمزگان بوده است.
خشت استان فارس نیز با زلزله‌ای به بزرگای 3.3 به ثبت رسید که عمق آن در 10 کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در 16 کیلومتری خشت، 17 کیلومتری کنار تخته و 23 کیلومتری کازرون این استان فارس بوده است.
در شهداد استان کرمان نیز زلزله‌ای با بزرگای 3.2 به ثبت رسید که این زلزله در 14 کیلومتری و کانون آن در 39 کیلومتری شهداد، 41 کیلومتری هجدک و 48 کیلومتری چترود این استان رخ داد.
یکشنبه 8 مهر در این روز در انارک استان اصفهان زلزله 2.9، برازجان استان بوشهر زلزله 2.5 رخ داد.
جیرفت استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای 4.1 را تجربه کرد. عمق این زمین‌لرزه در 95 کیلومتری و کانون آن در 40 کیلومتری جیرفت، 42 کیلومتری درب بهشت و 48 کیلومتری جبالبارز استان کرمان بوده است.
دوشنبه 9 مهر در تازه آباد استان کرمانشاه بعد از یک زلزله 2.8، زلزله دیگری با بزرگای 4.5 رخ داد که عمق آن در 8 کیلومتری و کانون آن در 18 کیلومتری تازه آباد، 32 کیلومتری جوانرود و 32 کیلومتری گهواره این استان بوده است. زلزله 3.3 در عمق 10 کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.
رویدر استان هرمزگان با زلزله‌ای به بزرگای 3.4 لرزید. عمق این زلزله در 5 کیلومتری و کانون آن در 47 کیلومتری رویدر استان هرمزگان، 56 کیلومتری درز و 62 کیلومتری مزایجان استان فارس بوده است.
در دوگنبدان استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله 2.5، معمولان استان لرستان زلزله 2.7، شبانکاره استان بوشهر زلزله 2.6، سومار استان کرمانشاه زلزله 2.6، سیه چشم استان آذربایجان غربی زلزله 2.5 رخ داد.
عسلویه استان بوشهر زلزله‌ای با بزرگای 3.3 ریشتر لرزید. عمق این زلزله در 12 کیلومتری و کانون آن در 5 کیلومتری عسلویه استان بوشهر، 24 کیلومتری گله‌دار و 27 کیلومتری مهر استان فارس رخ داد.
در آب‌بر استان زنجان زلزله 3.2 رخ داد که عمق آن در 6 کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در 14 کیلومتری آب بر استان زنجان، 30 کیلومتری سیردان استان قزوین و 30 کیلومتری ماسوله استان گیلان بوده است. زلزله 2.9 از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.
سه‌شنبه 10 مهر زلزله 3.2 فرسفج استان همدان اولین زلزله مهم روز 10 مهر بوده است که در عمق 8 کیلومتری و در 5 کیلومتری فرسفج، 16 کیلومتری فیروزان و 21 کیلومتری تویسرکان استان همدان بوده است.
در گهواره استان کرمانشاه زلزله 2.5، سرپل ذهاب این استان با زلزله 3.1 ریشتری لرزید که عمق آن در 9 کیلومتری بوده است.
در رویدر استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای 3.6 رخ داد که عمق آن در 8 کیلومتری و کانون آن در 48 کیلومتری رویدر استان هرمزگان، 50 کیلومتری درز و 56 کیلومتری مزایجان استان فارس بوده است.
در اردل استان استان چهارمحال و بختیاری در فاصله 3.8 کیلومتر شمال غرب شهر اردل زلزله‌ای به بزرگای 4.6 رخ داد.
در حویق استان گیلان زلزله 2.9، ناغان استان چهارمحال و بختیاری زلزله 2.5 گزارش شد.
چهارشنبه 11 مهر شوش استان خورستان زلزله 2.5، هجدک استان کرمان زلزله 2.7، شنبه استان بوشهر زلزله 2.9، تازه آباد زلزله 2.6، نایبند استان خراسان جنوبی زلزله 2.9، در شوشتر استان خوزستان زلزله‌ای به بزرگای 3.5 رخ داد که عمق آن در 8 کیلومتری و کانون رومرکزی آن در 12 کیلومتری شوشتر، 13 کیلومتری گوریه و 31 کیلومتری گتوند این استان گزارش شد.
درجویبار استان مازندران بعد از ثبت یک زلزله 2.6 زلزله دیگری با بزرگای 3.4 در عمق 12 کیلومتری رخ داد که مرکز این زمین‌لرزه در 8 کیلومتری جویبار، 9 کیلومتری ساری و 10 کیلومتری کوهی‌خیل این استان بوده است.
در اردل استان چهارمحال و بختیاری زلزله‌ای به بزرگای 3.3 رخ داد که کانون آن در 2 کیلومتری اردل، 8 کیلومتری ناغان و 17 کیلومتری شلمزار این استان بوده است.
پنج‌شنبه 12 مهر در صیدو استان خوزستان زلزله 2.7، قلعه قاضی استان هرمزگان زلزله 2.6، بندر گناوه استان بوشهر زلزله 2.7، خانه زنیان استان فارس زلزله 2.7 رخ داد.
هجدک استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای 4.4 لرزید. عمق این زمین لرزه در 10 کیلومتری و کانون آن در 43 کیلومتری هجدک، 45 کیلومتری شهداد و 54 کیلومتری چترود این استان بوده است.
درب بهشت استان کرمان نیز زلزله 3.9 ریشتر را تجربه کرد که عمق آن در 16 کیلومتری و کانون آن در 36 کیلومتری درب بهشت، 45 کیلومتری رابر و 57 کیلومتری بزنجان، کرمان بوده است.
تازه آباد استان کرمانشاه نیز با زلزله 3 در عمق 8 کیلومتری لرزید. زلزله 2.6 از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.
در قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله 3.1 ریشتری رخ داد که عمق آن در 10 کیلومتری و کانون این زمین لرزه در 19 کیلومتری قصر شیرین و 39 کیلومتری ارگله استان کرمانشاه و 36 کیلومتری عراق رخ داد. زلزله 3 در عمق 16 کیلومتری و 2.7 از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.
زلزله 3.3 ریشتر در بندر جاسک استان هرمزگان از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز بوده است که در عمق 10 کیلومتری و در 34 کیلومتری بندر جاسک،62 کیلومتری سردشت و 76 کیلومتری گوهران این استان به ثبت رسید.
سعد آباد استان بوشهر زلزله 3.1 ریشتری را تجربه کرد که عمق آن در 10 کیلومتری و کانون آن در 3 کیلومتری سعدآباد، 7 کیلومتری آب پخش و 13 کیلومتری برازجان استان بوشهر به ثبت رسید.
شهداد استان کرمان نیز در این روز با زلزله‌ای به بزرگای 3.4 لرزید. عمق این زمین لرزه در 10 کیلومتری و کانون آن در 40 کیلومتری شهداد، 42 کیلومتری هجدک و 50 کیلومتری چترود این استان بوده است.
جمعه 13 مهر هجدک استان کرمان زلزله 3.1 را تجربه کرد که عمق آن در 16 کیلومتری و کانون این زمین لرزه در 36 کیلومتری هجدک، 49 کیلومتری چترود و 52 کیلومتری شهداد استان کرمان بوده است.
در تازه آباد استان کرمانشاه نیز زلزله 2.7 رخ داد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

زمان‌بندی کامل پارالمپیک ۲۰۲۰ مشخص شد
کمیته برگزاری بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ زمان‌بندی و برنامه این بازی‌ها را اعلام کرد.
مردانی صاحب مدال ارزشمند برنز شد
سجاد مردانی تکواندوکار سنگین وزن کشورمان در مرحله نیمه نهایی نتیجه را به نماینده روسیه واگذار کرد و بر سکوی سومی مرحله چهارم مسابقات گرندپری 2018 ایستاد.
ادامه کری خوانی تیلور برای حسن یزدانی
با برگزاری مراسم قرعه کشی ۴ وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در بوداپست مجارستان، همه نگاه‌ها به مصاف حساس حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور و حسین خانی مقابل جردن باروز، ۲ چهره شاخص کشتی آمریکا خواهد بود.
کورس آقای گلی سری آ؛ رونالدو پشتِ سر پیاتک!
جدال برای آقای گلی سری آ طبق پیش بینی ها پیش نرفته است.
رودنیل: پنالتی استقلال باید تکرار می‌شد
کارشناس داوری فوتبال گفت: پنالتی استقلال کاملا درست بود اما این ضربه باید تکرار می‌شد.
پاشایی: بر بازی مسلط بودیم و به حق‌مان رسیدیم
حسین پاشایی، مربی تیم فوتبال پارس جنوبی گفت: در بازی برابر استقلال خوزستان به حق‌مان رسیدیم.
شجاعیان از شنبه در تمرینات استقلال
هافبک مصدوم استقلال از فردا به تمرینات باز می گردد.
بوستانی: داوری باز هم به ضرر استقلال بود
کریم بوستانی، مربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: داوری باز هم به ضرر ما بود.
سه فریم از یک شاهکار؛ واکنشی برای بازگشت
با واکنشی رویایی مقابل سایپا، حسینی مجددا به بازی رقابت با مهدی رحمتی برای تصاحب شماره یک بازگشت.
میثم تیموری: دنبال فرصت هستم
میثم تیموری بازیکن استقلال گفت: انتظار نداشتم مقابل سایپا بازی کنم و دنبال فرصت هستم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زمان‌بندی کامل پارالمپیک ۲۰۲۰ مشخص شد
کمیته برگزاری بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ زمان‌بندی و برنامه این بازی‌ها را اعلام کرد.
مردانی صاحب مدال ارزشمند برنز شد
سجاد مردانی تکواندوکار سنگین وزن کشورمان در مرحله نیمه نهایی نتیجه را به نماینده روسیه واگذار کرد و بر سکوی سومی مرحله چهارم مسابقات گرندپری 2018 ایستاد.
ادامه کری خوانی تیلور برای حسن یزدانی
با برگزاری مراسم قرعه کشی ۴ وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در بوداپست مجارستان، همه نگاه‌ها به مصاف حساس حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور و حسین خانی مقابل جردن باروز، ۲ چهره شاخص کشتی آمریکا خواهد بود.
خشونت علیه زنان؛ مشکل بزرگ فوتبال انگلیس
خشونت جنسی علیه بانوان در فوتبال جزیره تبدیل به یک مسئله مهم شده است.
بازگشت کاوه با درخشش همراه بود
هفته یازدهم ژوپیلر لیگ بلژیک با تساوی خانگی کلوب بروژ آغاز شد.
ثبت بزرگ‌ترین زمین‌لرزه‌ در قصرشیرین-حرکت گسل فعال عسلویه موجب زلزله در استان هرمزگان شد
در صنایع فضایی اوضاع شغلی مناسب نیست
ارسال 224 مقاله به چهارمین همایش ملی انجمن رسوب‌شناسی ایران
گل به خودی ˮتحریم‌های داخلیˮ به شرکت‌های دانش‌بنیان
برگزاری اولین همایش ملی مدل‌سازی و فناوری‌های جدید مدیریت آب
شرکتهای بازاریاب و افراد متبحر در بازاریابی به کمک شرکتهای دانش‌بنیان بشتابند
اسکان برترین‌های رویداد استارت‌آپی اسلامی قرآنی در مرکز رشد هنرهای قرآنی
جذب دانش در گروی توسعه نهادهای تحقیقاتی در دانشگاه‌ها-کاربردی کردن علم وظیفه پژوهشگاه است
روابط علمی بین‌المللی کشور بیشتر در حیطه علوم زیستی و طبیعی است
آینده علم؛ رهبری علمی یا حل مسائل جامعه؟